„Mister Boxberger"en MikeRyan uit elkaar |Hans Vultink op ieenzame hoogte TERRY CAIN KAMPIOEN BIJ DE JOCKEYS Kwaliteitsoffer brengt Timman zege VanBoeckelpas in finale gestuit TURNZEGEVAN DAMESTEAM g SPORTTRIBUNE ZIJDELINGS Effectiever Eugène Lemmens Is se cretaris van NAC, waar op 6 oktober de wed strijd tegen Feyenoord werd gestaakt. Nadal deze week bekend was geworden dat zijn club de verantwoording moest dragen voor het staken en de tuchtcom- missie van de KNVB een voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden had opgelegd, te betalen als binnen twee jaar we derom ongeregeldheden in Breda voorvallen, ver zuchtte Lemmens: „La ten we die vijf mille dan maar vast reserveren want die zijn we gega randeerd kwijt." Dat het duel bij de stand 22 moet worden uitgespeeld zonder publiek was een redelijke beslissing van de tuchtcommissie, die ook ter ore zal zijn geko men dat Rotterdamse „supporters" op een strafexpeditie zinden. Het opleggen van een geldboete haalt evenwel niets uit. De (vele) goe den moeten dan wel met de (weinige) kwaden lij den maar het lijkt effec tiever als de thuisclub wordt veroordeeld tot het spelen van een (of meer) wedstrijden zon der publiek. Dan mag de kans dat de (vele) goe den de (weinige) slechten nauwgezet in de gaten houden vele malen gro ter worden geacht. Preventief Spelverruwing in het veld werd uitgebreid onder de loep genomen tijdens een bijeenkomst in Utrecht waar vele gele dingen van het profvoet bal vertegenwoordigd waren. Men kwam er, natuurlijk, niet uit. Dat kan ook niet op één avond, die evenwel een aanzet voor denkwerk kan zijn. Wat er wel uit kwam: praten tegen de scheidsrechter zal on middellijk met geel wor den bestraft. In feite een ondergeschikt detail van de voetbalsport, hoewel een hinderlijke. In de eredivisie werd er in het afgelopen weekeinde een bestraft, Frank Kra mer van Haarlem. Hij deed zijn mond wel open, en wijd ook. Er blijkt dus een preventie ve werking te zijn uitge gaan van het aankondi gen van die maatregel. Zou dat ook niet het ge val zijn als zonder par don geel wordt getoond bij een overtreding die daarvoor blijkens de re gels, die alle scheids rechters behoren te ken nen, in aanmerking komt? Het kan wel een middel zijn om spelverru- wers beter in toom te houden. Als dat op een volgende bijeenkomst nou ook eens zo duide lijk en openlijk zou wor den gezegd. Of liever: eerder. Geen behoefte De sportagenda dreigt overvoerd te worden. Steeds meer evenemen ten worden ontworpen: een extra (namaak)we- reldkampioenschap in Uruguay, een Westeuro pees voetbalkampioen schap voor A-junioren dat' Nederland volgend jaar voor het eerst orga niseert, wereldspelen in augustus 1981 in Santa Clara (Californië) voor sporten die niet op Olympische Spelen zijn ondergebracht. Dat moet dan een omvangrijker toernooi worden dan de Spelen als bijvoorbeeld, badminton, tennis e.d. vertegenwoordig zouden zijn, sporten die nogal wat ronden vergen maar bovendien al wereldtoer- nooien hebben. De ge noemde sporten hebben de conferentie in Monte Carlo, waar het besluit van de wereldspelen werd genomen dan ook links laten liggen, even als honkbal en softbal. Dat kan erop wijzen dat de wereldspelen slechts plaats zullen bieden aan „ondergeschikte" spor ten omdat de grote hun eigen „wereldspelen" hebben en er geen be hoefte bestaat aan uit breiding van de agenda. LEIDSE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 MIDDE telg»- Nederl 3-40, cord, c MIDDELBURG Hans Vultink, kampioen van Nederland met een fabelachtig nationaal re- een algemeen gemiddelde van 60.54, zes series van boven de 200, vijf spelen van boven de 30 gemiddeld, een toernooimoyenne (31.38), van op wereld-, Europees- en landelijk Jitse, niveau ongekende hoogte en geen degradan- He' ten, dat is de rijke opbrengst van de 28e nati ën onale titelstrijd in het moeilijke kaderspel, het 47/1. Over de gehele linie werd de afgelopen dagen in Middelburg zeer sterk gespeeld. De individuele moyennes accentueren ten overvloede het ster ke spel. Desondanks was er één speler die met kop en schouders boven de rest uitstak: Hans Vultink. De 42-jarige Grollenaar kegelde alle be staande records omver: de 45.72 waarmee hij sedert februari 1977 (Nancy) de Europese en landelijke ranglijst aanvoert en de 35.59 die Ludo Dielis sedert maart 1977 (Groenlo) officieel tot wereldrecordhouder maakte, hoewel Vultink een jaar daarvoor bij het WK in Rotterdam 42.76 als eindmoyenne achter zijn naam schreef. Omdat hij in dat toernooi geen onge slagen reeks van zeven partijen realiseerde, werd die prestatie niet als wereldrecord erkend. Net zo als de 60.54 van Middelburg geen con-< sequenties heeft op de wereld- en Europese' ranglijst, omdat het in de Zeeuwse hoofdstad „slechts een landelijk kampioen" betrof. Een kampioenschap, dat van de eerste tot de laatste dag hoge kwaliteit en spanning combi neerde. Die samensmelting gaf het eerste erek- lassetoernooi op Walcherse bodem een bijzon dere allure, waarin Hans Vultink zijn specifieke kadercapaciteiten zeer duidelijk toonde. Zijn ge slaagde greep naar de macht betekende zijn tiende titel in zijn favoriete spelsoort en zijn tweede kaderkampioenschap binnen een tijds bestek van een maand. Begin oktober schreef hij in Heesch op veel minder dominante wijze het 71/2 op zijn naam. Moest in het Brabantse dorp het moyenne de doorslag ten voordele van Vultink brengen, in Middelburg was hij met een enkelblessure waardoor hij zich licht trekke benend om het biljart bewoog oppermachtig. Eindstand: 1. Vultink 2. Arnouts 3. Bongers 4. Vet 5. Van der Smissen 6. Steures 7. Sundquest 8. Havermans 12 222 60,54 10 157 32,12 8 283 35,79 8 153 28,08 6 165 35,39 6 164 30,82 4 249 22,32 2 199 22,76 TILBURG Niemand minder dan Lajos Portisch werd het slachtoffer van originele zet- wendingen van Jan Timman. De 27-jarige Nederlander, die in de eerste twee ronden te gen Sax en Romanisjin te leurstelde, plaatste op de 32e zet een kwaliteitsoffer, dat re gelrecht tot winst leidde. De vijftien jaar oudere Hongaar raakte even later niet alleen het materiaalvoordeel weer kwijt, hij zag ook een vernieti gende aanval op zich af ko- n. Op de 41e zet moest Portisch toegeven dat Tim- n hem dit keer de baas was. Tijdens het onlangs in Rio de Janeiro gehouden in terzonale toernooi kwamen beide spelers remise overeen. In de eerste drie ronden van het sterrentoernooi in Tilburg heeft vooral Oleg Romanisjin opmerkelijk sterk spel laten i. De 27-jarige Rus begon fraai met een overwinning op Hort, bracht vervolgens Tim man danig in het nauw en hield gisteren knap wereldkampioen Karpov op remise. Lange tijd probeerde Karpov, die met zijn onaanzienlijke gestalte steeds dieper in zijn stoel leek weg te zinken, een miniscuul voor deeltje - een pionnenmeerder- heid op de damevleugel - uit ta. bouwen. Romanisjin, met een ELO-waarde van 2560 punten een van de minst sterke spe lers in Tilburg, gaf echter geen krimp. Zeker van zichzelf, en van de remise, ging hij steeds vaker bij de concurrentie kij ken. Tegen de tijdcontrole zag Karpov in dat er niet meer dan deling van het punt inzat. Uitslagen tweede ronde: Smyslov (Sov)—Sosonko (Ned) 1/2—1/2; Sax (Hon)—Karpov (Sov) 1/2—1/2; Ro manisjin (Sov)—Timman (Ned) 1—0; Portisch (Hon)—Hort (Tsj) 1/2—1/2; Larsen (Den)—Spasski (Sov) 1/2 1/2; Huebner (WDI)—Kavalek (Vst) I pnt.; 12. Hort 1/2 pnt. De partij tussen Jan Timman en Lajos Portisch (derde ron de) had het volgende verloop: 1. c2-c4, c7-c5; 2. Pg1-f3. Pg8-I6; 3. Pb1-c3. e7-e6; 4. g2-g3, b7-b6; 5. Lf1-g2. Lc8-b7; 6. 0-0, LI8-e7; 7 d2- d4, c5xd4; 8. Dd1xd4, d7-d6; 9. b2- b3. Pb8-d7; 10. Lc1-b2, a7-a6; 11. e2-e4. 0-0; 12. Dd4-e3. Dd8-b8; 13. Pf3-d4. Tf8-e8; 14. Ta1-e1. Ta8-a7; 15. De3-d2, Lb7-a8; 16. Kg1-h1, h7- h6; 17. f2-f4, Te8-c8; 18. Te1-e2, Pd7-c5; 19. Tf1-e1. Le7-t8; 20. Dd2-. d1, Ta7-c7; 21. Te2-e3, Tc8-d8; 22. Dd1-e2, Tc7-c8; 23. f4-f5, a6-a5; 24. f5xe6, I7xe6; 25. Te1-f1, Td8-e8; 26. a2-a3, Te8-e7; 27. Pc3-b5, Pc5-d7; 28. Tf 1-c1, Te7-e8; 29. Pb5-c3. Pd7- e5; 30. Lg2-h3, Kg8-f7; 31. Tc1-f1, Tc8-d8; 32. Tf1xf6t, Kf7xf6; 33. De2- t1t. Kf6-e7; 34. Pd4xe6. Td8-c8; 35. Pc3-d5f. La8xd5; 36. e4xd5, a5-a4; 37. Pe6-f4. Ke7-d8; 38. Lh3xc8. Kd8xc8; 39. PI4-e6, Kc8-b7; 40. Lb2xe5. D6xe5; 41. Df1-f7f. zwart geeft op. Lajos Portisch, die zich onlangs in Rio voor de kandidatentweekampen plaatste, werd door Jan Timman verslagen. Hans Vultink leverde een zeer knappe prestatie. HEEMSKERK - Huub van Boeckel is er niet in ge slaagd voor opnieuw een Nederlands succes te zor gen in het satelietcircuit tennis dat deze weken in ons land wordt gehouden. De negentienjarige Hage naar moest in de finale van het vierde evenement, in Heemskerk, het hoofd buigen voor de even oude Zuidafrikan Derek Segal. Deze zegevierde met 6-3, 6- Vart Boeckel had zich voor de eindstrijd gekwalifcieerd door in de semi-finales met 5-7, 6-3, 6-4 af te rekenen met Rolf Thung, die eerder Paul van Min had uitgeschakeld. Marc Albert, die na vier toernooien leidt in het klassement, verloor met 7-6, 7-5 van Segal. Bij de zestien spelers die zich heben geplaatst voor het slottoernooi, dat deze week in Leidschendam wordt gehouden, zijn zeven Nederlanders: Albert, Thung, Van Boeckel, Van Min, Hak, Schapers en Mentink. Louk Sanders en de Zwitser Markus Günthardt werden in de hal ve finale van de Open Europese titelstrijd in Keulen verslagen door de Amerikanen Stan Smith en pene Mayer: 6-1, 6-0. Mayer was in het enkelspel de sterkste door de Pool Fibak met 3-6, 6-3, 6-1 te verslaan. In Parijs werd Harold Solomon winnaar. Hij ver sloeg in de finale Corrado Barazzutti met 6-3, 2-6, 6-3, 6-4. In Tokio toonde Björn Borg zich beter dan Jim Connors: 6-2, 6-2. Tom Okker verdiende in Londen met een zege in de finale van een veteranentoernooi op de 51-jarige Pancho Gonzalez(6-1, 7-6) zestienduizend gulden. Betty Stöve bereikte in Stockholm de finale van een damestoer- nooi tegen Billie Jean King. De Nederlandse had zich in de halve finales ontdaan van de Zweedse Lena Sandin(Zwe), terwijl King had gewonnen van Virginia Ruzici. Betty Stöve bereikte in Stock holm met Wendy Turnbull ook de eindstrijd dubbelspel. Daarin speelt zij tegen Billie Jean King en de Zuidafrikaanse llana KLoss. Gestopt De verwachting is ook dat weer vele nieuwe vol bloeds afkomstig uit het buitenland in Neder land hun opwachting komen maken. De afgelo pen week zijn Nederlandse eigenaren in Enge land op een veiling weer driftig gaan kopen. Het bestand renpaarden wordt steeds groter. Dat is ook nodig want in augustus 1980 gaat de nieu we draf-en renbaan in het Limburgse Schaes- berg open. De eerste ren leverde zaterdagmiddag een overwinning op voor Annet Visser met Souples se, een uitstekend paardje van de Scheveningse Oranjestallen dat de laatste weken bij herhaling in de prijzen kwam. Annet Visser is nog steeds een van de betere amatrices in ons land. Ver rassend was de overwinning van Toni Manuel met Baby Ben in de tweede ren. Hij liet de grote favoriet Pfalzknabe achter zich. De leerlinge Blom won de derde ren met Tondonton win nend 35,10 voor elke gulden) en Lucky Amber met Chris Vandeuren was de sterkste in de vier de ren. De laatste ren bracht een overwinning voor de leerling Linders. Bij de dravers stond de Prijs der 4-jarige stayers behoorlijk in de belangstelling. Peter Petersen zegevierde over 2600 meter in de be hoorlijke kilometertijd van I.22.9 met Redwood Du Bois voor Robert Belwin en de grote favoriet Robin Buitenzorg met Jan Wagenaar. Later op de middag boekte de Noorderling Petersen nog verrassend een overwinning met Othello Hinda in de Sluilingsprijs. ARTHUR VAN RIJSWIJK WASSENAAR Het draf—en renseizoen op de Wassenaarse renbaan Duindigt zit er voor 1979 weer op. Afgelopen zaterdag wa sset ren de laatste vijf rennen en zeven drave rijen. Ondanks het feit dat hij zelf niet tot een overwinning kwam, is de Engelsman Terry Cain kampioen van Nederland gewor den bij de jockeys. Terry Cain, die nauwe lijks één jaar werkzaam is op Duindigt kwam tot 35 overwinningen. Dat zijn er maar liefst acht meer dan de kampioen van vorig jaar, Kevin Davies, met 27 overwinnin gen. De topjockeys kwamen op de laatste dag niet tot een overwinning. De meeste rennen hadden ian'een verrassend verloop. Erik Bloem kan met 23 ^'^overwinningen ook terug- kijken op een uitste- a i ikend seizoen. Henk van der Kraats, dit jaar 1lale voor het eerst ook trainer, kwam tot negentien eerste plaatsen en Rober Wetemans tot zestien, lelde] de trainers haalde de Brit Mike Ryan het .pi"'meeste geld op Duindigt weg. Hij is werkzaam iadfl 'n Engeland en behaalde het succes met voor- Dun namel'ik de Paarden van Stal Nuy uit Wezepe, p de alom- bekende Boxbergers. Wim Nuy( ofte- j 85 wel Mister Boxberger) werd meest winnende* angst reneigenaar. Het succesvolle auo Wim hjuy en Toe- Mike Ryan is echter aan het eind van het rensei zoen uit elkaar gegaan. De jonge Duindigttrai- 'teta- ner ^r'*s van der ^am kr'jg* a"e Paarden van ioek- Wim Nuy in training. In het nieuwe seizoen krijgt ngst,hij voor vast aan zijn stal de jockeys Cain (de nieuwe kampioen) en Kevin Davies( de oude Srs1 kamPioen)- Redwood Du Bois gaat als eerste over de eindstreep in de Prijs der 4-jarige stayers. De bekende eigenaar Dee uit Noordwijk stopt in Nederland met de rensport. Frans Vandeu ren was bij hem in dienst. Deze wil nu probe ren om zelfstandig het nieuwe seizoen in te gaan als trainer,jockey. Marijke Aarnoutse in actie. BEVERWIJK - Het Nederlandse damesturnteam heett de interland tegen Groot Brittannie met 364,70 tegen 357,95 gewonnen. Marijke Aarnoutse werd eerste in het persoonlijke klassement. De herenploeg verloor in Hoogezand een ontmoeting tegen En geland met 237,15 tegen 223,25. Ron Lamboo werd eerste in het persoonlijke klassement. Ton Swart, sedert oktober 1977 voorzittrer van de afdeling keur- tumen van het KNGV, heeft zijn functie met onmiddellijke ingang

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15