ARAB ffi.1T Franse staatsvijand I in Parijs doodgeschoten CfltfERfflCEir £c4dócScvwuvnt kssl Sowjet-Unie, China en Vietnam op VN-conferentie Cambodja Van Agt: geen commentaar over „zoon" prins Hendrik Grote zwendel met koopwoningen in Noordholland-Noord Geheugenverlies' getuigen proces Siert Bruins Wapenwedloop en wapenbeheersing BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 lesrine was een meester in vermommingen. Met Politie maakt einde aan gangstercarrière Jaeques Mesrine (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De gangster Jae ques Mesrine, de Franse staatsvijand nummer 1 is gis termiddag in Parijs door de politie doodgeschoten. Mesri ne werd met 18 kogels aan het stuur van zijn BMW door zeefd en was op slag dood, na dat hij blijkbaar gepoogd had twee handgranaten, die op de vloer van zijn wagen lagen te grijpen. Zijn naast hem zitten de vriendin werd met vier of vijf kogels doorzeefd en be vond zich gisteravond op de operatietafel van een. Parijse kliniek waar haar toestand hoogst ernstig genoemd werd. Ook de hond, die op haar schoot gelegen had, werd ge wond. Het neerschieten van Mesrine was het gevolg van een sterk geconcentreerde en gecoördi neerde politie-actie sedert drie maanden. Hoofdcommissaris Maurice Bouvier, die met de opsporing eventuele -gevan genneming of neerschieten van Mesrine belast was had vastgesteld dat Mesrine steeds contact onderhield met gang sters die destijds met hem in de speciale veiligheidsafdelin gen van de gevangenissen ge zeten hadden. Een van hen werd geïdentificeerd en zijn woning werd voortdurend be waakt en zijn telefoon afge luisterd. Enkele dagen geleden belde Mesrine deze medeplich tige, Charlie Bauer geheten op en maakte een afspraak met hem. Tientallen politiemannen in burger volgden hem maar het was toen niet mogelijk ge zien de grote drukte ter plaat se om in te grijpen. Maar de schuilplaats van Mesrine werd als gevolg van het schaduwen ontdekt en daarom ook onop houdelijk bewaakt. Mesrine bleek elke dag uit te gaan met zijn vriendin om inkopen te doen en vrijdag werd door de politie besloten in te grijpen. Tientallen politiemannen in burger waren op de been en eveneens een aantal bestelwa gens. Toen Mesrine in zijn BMW stapte werd hij even la ter op de Place de la Porte de Clignancourt in het noorden van Parijs klemgezet. Andere wagens schoten toe en sloten hem in en toen men zag dat Mesrine zich bukte, blijkbaar om de granaten waarvan men wist dat ze steeds in zijn wa gen aanwezig waren te grij pen, opende de scherpschut ters van de politie vanuit de bestelwagen het vuur. Enige ogenblikken daarna werd Mesrines medeplichtige Char- Een Parijse politie inspecteur wijst naar de kogelgaten in de voorruit van de auto. waarin Mesrine gisteren werd doodgeschoten. De gangster werd door achttien schoten geraakt. lie Bauer in zijn woning in Pa rijs gearresteerd zonder de minste weerstand te bieden. Vervolgens begaf de politie zich naar de flat die Mesrine sedert korte tijd betrokken had. Deze was, zoals de politie wist, middels springstofladin gen en granaten „beveiligd"'. Specialisten hadden geruime tijd werk om de explosieven onschadelijk te maken of te verwijderen waarop de huis zoeking zonder incidenten kon plaatsvinden. De dood van Mesrine is het gevolg ervan dat de autoriteiten uiterst ge ërgerd waren door de provoca ties van de gangster, die de po litie voor „schut" zette en steeds weer wist te ontkomen. Sedert hij in mei van verleden jaar met enkele medeplichti gen uit de Parijse Santé-ge- vangenis ontvlucht was waren de autoriteiten vastbesloten hem dood of levend in handen te krijgen. In zijn boek „Doo- dinstinct" maakt hij aanspraak op 39 moorden, maar dat voor zover de politie bekend is hij slechts twee moorden op zijn geweten heeft, namelijk de twee jachtopzieners in Canada. In Canada was hij wegens een aantal diefstallen veroordeeld en uit de gevangenis van Mon treal ontsnapt met vijf mede plichtigen. Zijn lijst van zijn misdaden is niettemin lang! Moorden, gijzelingen, diefstal len, overvallen, berovingen. WASHINGTON (AFP/AP/UPI/DPA) De Sowjet-Unie, China en Vietnam zullen deelnemen aan de conferentie over de hulpverlening aan Cambodja die komende week in het VN-hoofd- kwartier begint, zo is gisteren in Pe king en Moskou bekend geworden en later in Washington bevestigd. In Moskou heeft het partijplad Prawda de Verenigde Staten en China heftig aange vallen en deze landen verantwoordelijk gesteld voor het lijden van de Cambod jaanse bevolking. Woorvoeders van de het Rode Kruis en van Unicef hebben gezegd de hulp aan het land wederom te zullen vergroten. Om een jaar lang voedsel en medicamenten te kunnen sturen is nu 250 miljoen dollar beschikbaar. Daar bovenop komt nog eens een bedrag van 60 miljoen dollar, dat de Amerikaanse senaat giste ren beschikbaar heeft gesteld. De distributie van het voedsel levert nog steeds problemen op, Een vrachtschip heeft deze week vijf dagen in de haven moeten wachten voordat de lading kon worden afgeleverd. De minister van socia le zaken van het voormalige regime van' Pol Pot heeft de VN een oproep gedaan om een vredesmacht te sturen om te voor komen dat een vermeend plan van Viet nam om de distributie tegen te gaan, kan worden uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt vindt dat de regering geen commentaar moet leveren op publicaties en op de televisie-uitzending gisteravond, waarin de 61-jarige mr. Al- brecht Willem („Pint") Lier figureert, die zegt te kunnen bewijzen een „onechte" zoon te zijn van prins Hendrik. Hij zou tot begin in de jaren zeventig uit naam van Prins Hendrik financiële steun hebben gekregen. „Daar hebben wij niets mee te maken", al dus de minister-president op zijn' wekelijkse persconferentie. In kringen, die welingelicht zijn over het hof, zijn de publicaties niet als een verrassing geko men. Velen zouden al lange tijd op de hoogte zijn van de beweringen van Lier. Zelfs wordt er verteld dat er in Noord-Brabant - Lier woont in Boekei -, nog iemand rondloopt, naar ver luidt in Den Bosch, die zegt een zoon van Hen drik te zijn. Het verhaal wil voorts dat deze man en Lier elkaar al jaren dë „eer" betwisten. Desgevraagd wijdde Van Agt een beschouwing aan de ministeriële verantwoordelijkheid voor de boeken van dr. De Jong over „Het.Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoor log". In het onlangs verschenen deel IX wordt, zoals bekend, nog een andere buitenechtelijke zoon van prins Hendrik ten tonele gevoerd, na melijk een zekere Henri („Henny"), die overi gens niet meer in leven is. Van Agt wees er wederom op dat de regering geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor de inhoud van De Jongs boeken. „GEEN DREUN VOOR SOCIALE MINIMA' DEN HAAG „Wat hier staat is onzin", was de reac tie van minister-president Van Agt vrijdag op de publi catie in de vakbondskrant van het FNV. Volgens hem zal er geen sprake zijn van het loslaten van de koppe ling van de sociale minima aan het minimumloon:,, Er is geen sprake van een dreun of mokerslag voor de uitkeringen, maar van een behoedzaam en gefaseerd minder meer voor de uitke ringstrekkers". ongeveer 160 gulden op ach teruitgaan, door de maatrege len ter correctie van fouten in de berekening van de sociale minima. Het wetsontwerp van Staatssecretaris de Graaf, waarin die correcties worden aangegeven, ligt volgens Van Agt op dit moment voor advies bij de Raad van State. Bijzondere winstaftrek blijft van kracht (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De minister raad heeft besloten de indie ning van het wetsontwerp inzake de structurele maat regelen van de winstaftrek voor voorraden en de rente vrijstelling van 700 gulden op te schorten. De voor dit jaar geldende tijdelijke maatregelen zullen daaren tegen ook nog voor 1980 gaan gelden. De minister raad heeft daartoe besloten om de Tweede Kamer de ge legenheid te geven voor een meer diepgaand debat over het kabinetsbesluit inzake de Hofstra-voorstellen voor een herziening van de belas tingwetgeving. laatregelen die ar volgend jaar instaftrek het eigen De tijdelijke dus ook nog gelden zijn: - de bijzonder van 1,4 procent van hei ondernemingsvermogen de inkomsten belasting 1,15 procent voor de schapsbelasting; - ue rerue-aftrek hoogste 200 gulden v komstenbelasting; „Minister Theisen moet weg na Strippel affaire" (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De SPD-fraktie in de Landdag (het parlement) van de deelstaat Rijnland- Palz zal maandag een motie van wantrouwen indienen te gen minister van Theisen van justitie. Fraktievoorzitter Werner Klein zei gisteren dat het besluit hiertoe was geno men, omdat men Theisen er politiek verantwoordelijk voor stelt, dat het Nederlands dossier over de voormalige SS-officier Strippel en diens aandeel in het zogenaamde „bunkerdrama" in het concen tratiekamp Vught, waarbij tien vrouwen om het leven kwamen, bij het openbaar mi nisterie in Frankenthal niet of nauwelijks in behandeling is genomen. Engeland komt Patriottisch Front tegemoet LONDEN (UPI) Engeland heeft gisteren voorstellen ge daan voor een evenwichtiger vertegenwoordiging van het Patriottisch Front en de rege- ring-Muzorewa tijdens de overgangsperiode die tot wet telijke onafhankelijkheid voor Rhodesië moet leiden. De Britse regering wil een in stantie in het leven roepen waarin de militaire bevelheb bers van beide partijen zijn vertegenwoordigd, om nale ving van het af te kondigen bestand te verzekeren. Het nieuwe voorstel is bedoeld als tegemoetkoming aan het Pa triottisch Front. Het Front had grote bezwaren tegen het Britse plan om een Britse gouverneur naar Salis bury te sturen die de leiding van het huidige leger, en het huidige politie-apparaat op zich zou nemen. Voor de troe pen van het Patriottisch Front was in deze voorstellen geen rol weggelegd. Arrafat in Lissabon De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Yasser Arra fat is gisteren in Libanon aangekomen voor de wereldconferentie voor solidariteit met de Arabieren en Palestijnen. Arrafat, hier op de foto met de voormalige Portugese president Francisco Costa Gomes, richtte zich in zijn rede tot de conferentie, met name een op de west-Europese landen die hij opriep de PLO te erkennen. (Van een onzer verslaggevers ALKMAARDe Alkmaarse politie heeft een grootscheep se zwendel met werkgeversverklaringen ontdekt, waarbij tientallen mensen, ook makelaars en werkgevers, zijn be trokken. De hoofdverdachte in deze zaak, een 31-jarige man uit het nabij Alkmaar gelegen Waarland, die als inspecteur voor een levensverzekeringsmaatschappij uit Den Haag werkt, liet hypotheken en levensverzekeringen afsluiten door mensen die deze eigenlijk niet konden betalen. De hoofdverdachte is al aangehouden, terwijl 66 mensen reeds zijn gehoord. De Alkmaarse politie verwacht dat nog meer per sonen zullen worden aangehouden. Bij deze zaak is eveneens een tiental makelaars uit Alkmaar en omgeving betrokken, die van de handel en wandel van de verzekeringsinspecteur afwis ten. (Van één onzer verslaggevers) Hagen „Ach, als iemand zoek was of overleden, kreeg die alles in de schoenen geschoven". Dat zei gisteren Pieter van der Sluis (58), een oud-collega van Siert Bruins bij de grenspolitie van Delfzijl in het laatste oorlogsjaar. „Bruins was zo'n correcte man. Ik kan me niet voorstellen dat hij iemand mishandeld heeft". Zeven uur lang duurde gisteren, in het Duitse Hagen, het verhoor van twee getuigen in de zaak tegen Bruins en diens directe chef August Neuhauser, die er van worden be schuldigd op 25 april 1945 de Joodse gebroeders Maije en Lazarus Sleutel- berg om het leven te hebben ge bracht. Men engelengeduld, soms met jngeouden woede, bleef de president Klaus Peter Kramer pogingen in het werk stellen de waarheid over de dramatische gebeurtenissen uit de ge tuigen „te trekken". Zonder succes. Van der Sluis wist zich absoluut niets kwalijks over Siert Bruins te herin neren. En de tweede getuige, Erwin Risch, plaatsvervangend leider van de Dienststelle, gaf na 35 jaar voor nauwelijks meer iets te weten van zijn diensttijd in Delfzijl. Met engelengeduld bleef president kramer Risch ondervragen, die ech ter bleef volharden in zijn vergee tachtigheid. Toen er een eind aan de zitting kwam, zaten er nog vijf men sen op de publieke tribune. HET parlement stond deze week in het teken van de kern wapens, de wapenwedloop en de wapenbeheersing. Voor de diverse fracties een niet eenvoudige opgave, omdat zij duide lijk worstelden met het probleem en daardoor met de stand punten over de modernisering van de atoomraketten voor de middellange afstand, waarover de Navo voor het einde van dit jaar een beslissing wil nemen. De drie grootste fracties legden hun uitgangsstellingen op tafel, waarmee het kabinet in de komende onderhandelingen binnen de Navo van start zou moeten. VAN de stellingname van PvdA, CDA en VVD is die van het fCDA verreweg de interessantste en waarschijnlijk ook het meest bepalend. De PvdA had het politiek gezien het minst moeilijk; deze fractie draagt riiomenteel geen regering sverantwoordelijkheid. Vanuit de oppositie is het immers eenvoudiger om een uitgesproken stelling in te nemen, dan wanneer men vervolgens zelf zo'n stelling binnen het bond genootschappelijk overleg zou moeten waarmaken. De VVD slaagt er maar niet in om over te brengen dat er toch ook in die partij gehunkerd wordt naar wapenbeheersing en wapen- //ermindering. Zij zorgt in ieder geval noch binnen de Navo, noch in de relatie tot de regering, voor moeilijkheden. Dat staat vast. MET het CDA ligt dit anders, maar gezien de noodzaak van wapenbeheersing in dit stadium zeer terecht. Met zijn stel lingname van deze week wijkt deze fractie zeer duidelijk af van hetgeen de Navo wil, en van de lijn zoals het kabinet die tot nu toe naar buiten heeft gebracht. Het CDA wil in de cember slechts zeer voorwaardelijk instemmen met een ui terst beperkte aanmaak van de nieuwe kernwapens (Pers- hing 2 en Tmahawk), een gelijktijdige wapenvermindering met het Oostblok, en op basis daarvan pas over twee jaar be slissen over de vraag of de gruwelijke wapens werkelijk op Rusland zullen worden gericht. Loopt het cda met deze vergaande en gedetailleerde stellingname nu het eigen kabinet niet voor de voeten en was het wel verstandig om reeds in dit vroege stadium van de besluitvorming deze wensen op tafel te leggen? Naar onze opvatting heeft deze fractie juist gehandeld. In deze periode immers vindt binnen de Navo de besluitvorming over deze zeer belangrijke ontwikkeling in de wapenwedloop plaats. En juist in deze periode kunnen de politici werkelijk invloed uitoefenen op dat proces van besluitvorming. Zelfs al is het maar een geringe invloed van een politieke fractie in een klein land binnen de grote Navo. De hier en daar gewekte suggestie, dat met het zeer voor waardelijke akkoord gaan van de CDAfractie met de pro- duktie van de nieuwe kernwapens in feite een parlement- smeerderheid in Nederland akkoord zal gaan met de zee. waarschijnlijk positieve beslissing van de Navo in december, is op dit moment zeer zeker niet terecht. De CDA-fractie heeft immers gesteld slechts akkoord te willen gaan met een zeer beperkte produktie. En wel zodanig beperkt dat het in de onderhandelingen met het Oostblok geloofwaardig blijft dat het Westen de precisie-wapens echt niet wil opstellen. Cmdat nu nog niet duidelijk is welk produktie-aantal men wei of niet geloofwaardig acht, is de mogelijkheid nog steeds zeer groot dat een parlementsmeerderheid in december nee zal zeggen tegen de nieuwe kernwapenproduktie. Unifil-troepen kosten 25 miljoen DEN HAAG Het Nederlandse Unifil-detachement in de Libanon kost ons volgend jaar 25 miljoen gulden, zo heeft minister Scholten van defensie geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Dat bedrag ligt drie miljoen hoger dan was geraamd. Bij zijn terugkeer na een vijfdaags bezoek aan de Nederlandse militairen zei luitenant-generaal C. de Jager gisteravond op Schiphol nieuwe moeilijkheden te verwachten als gevolg van de naderende winter in Zuid-Libanon. Zware regen en slechte we gen zullen dan nog meer mensen en materieel vergen, zo vrees de hij. Israëlisch leger weer in opspraak TEL AVIV (Reuter) Het Is raëlische leger is opnieuw in opspraak gekomen door de onthulling, dat een hoge offi cier gevangen werd gezet om dat hij zijn mannen had aan gespoord tot moord op een Arabische gevangene tijdens een actie in Libanon in maart 1978. Details over de zaak werden gegeven door de Israëlische radio, die voorlas uit eeiï brief verspreid voor een links lid van het parlement. Er stond in dat de straf die de officier, lt.- kolonel Arye Sadeh, had ge kregen, aanzienlijk was ver licht door de chef van de land machtstaf, luitenant-generaal Rafaël Eitan. 1500 geëist tegen Koekoek ARNHEM Tegen het Tweede Kamerlid voor de Boeren partij Koekoek is gistermiddag in hoger beroep bij het ge rechtshof in Arnhem 1500 gulden boete en twee weken voor waardelijk geëist wegens dood door verwaarlozing van een van zijn ponnies. De procureur-generaal noemde het zeer be denkelijk dat Koekoek blijft ontkennen dat hem geen ver wijt treft. Koekoek was eerder veroordeeld, maar ging in hoger beroep. De uitspraak volgt 16 november. Discriminatie wetgeving uitgebreid (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De minister raad heeft gisteren een voor stel aanvaard van minister De Ruiter van Justitie tot wijziging van artikel 429 in het Wetboek van Strafrecht. De wijziging beoogt uitbrei ding van de strafbaarstel ling van discriminatie naar ras of herkomst, zodanig dat het verboden wordt onder scheid te maken bij de uitoe fening van beroep of bedrijf. Daarnaast zal een extra bepa ling worden toegevoegd, die een uitzondering maakt voor de zogenaamde positieve dis criminatie, waarmee door het maken van onderscheid wordt gepoogd deze verschillen juist op te heffen. DEN HAAG KANDIDAAT MERKEN BUREAU EG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten Den Haag kandidaat te stellen voor het nieuw te vestigen EEG- Merkenbureau. Dit deelde premier Van Agt mee tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Voor dit bureau zijn ook nog twee andere steden in de race, namelijk Londen en Dublin. „Daar moet van te winnen zijn", aldus Van Agt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9