8 Europese soldaten bundelen zich in strijd tegen achterstelling Kamer straks ook Pinochet herdenken? Kamerleden in startblokken voor deba t over kern wapens buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne CONFERENTIE IN PUTTEN Politiek Partij Parlement L BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA T OBLOMOVS (1) Vorigeweek zaterdag in het radioprogramma „In Je Rooie Haan", een thuis wedstrijd dus. blonk het PvdA-kamerlid Marcel van Dam van zelfverze kerdheid. Hij Zou de „twee heertjes" van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Or dening. Beelaerts van Blokland en Brokx, de volgende week tijdens de behandeling van hun be groting. weer eens even de oortjes wassen. Zijn fans mochten zich verkneuke len bij de gedachte aan een schouwspel, dat an dermaal zou bewijzen wat een verschrikkelijke puin hoop het duo B en BB er van maakt. De verwach tingen waren des te hoger gespannen, omdat de rege ring er samen met CDA en V VD voor gezorgd had dat het begrotingsdebat naar voren was gehaald en wel zover, dat Van Dam naar verwachting bij de Verenigde Naties in New York zou zijn. Maar natuurlijk was Mar cel wel in Den Haag en liet hij niet na de aandacht daarop te vestigen. Tot ie ders verrassing begon hij vervolgens zowaar BB en B een compliment te ma ken, althans zo leek het. Hij sprak vol lof over hun Memorie van Toelichting, maar stelde tevens vast: ..De bewindslieden hebben ongetwijfeld de gave de grootste mogelijke hoe veelheid woorden samen te persen in de kleinst mo gelijke hoeveelheid ge dachten". Kort daarna deelde Van Dam mee dat hij niet zeker wist of hij deze „vriendelijkheid" zou kunnen volhouden OBLOMOVS (2) Na onderweg nog wat oor vijgen te hebben uitge deeld („zij zijn niet op hun woord te vertrouwen" en „zij passen wisseltrucs toe"), maakte het socialis tische kamerlid zich op voor de finale, die de doodsteek zou bevatten. „Meneer de Voorzitter, Ik zou alle kwalificaties op een rij kunnen zetten. Maar dat zou een opsom ming worden van een aan tal dodelijke negativis- men". Dus had Van Dam zich gewend tot de Russi sche schrijver Gontsjarow of beter diens boek „Oblo- mov", over een landheer, die zo onmachtig was ook maar iets van waarde in zijn leven te doen, dat hij alles wat hem lief was, verspeelde. Marcel van Dam speelde de rol van Zachar, de knecht en het geweten van de hoofdpersoon, ter wijl B en BB Oblomov moesten voorstellen. Zachar: Waarom leef je eigenlijk 9 Vooruit, je moet opstaan ..Wat? Wat?" zei Oblomov dreigend en hief zijn hoofd op. „Ik zei, waarom staat U niet op. Meneer?" zei Za char zacht. „Nee, dat zei je niethoe durf je me zo onhebbelijk toe te spreken „Dat hebt U gedroomd, Meneer....heus!" „Je dacht dat ik sliep, hè Ik slaap helemaal niet, ik hoor alles..." en toen dom melde hij. weer in. „Nou", zei Zachar wanho pig, „wat moet dat nou, Meneer Als een steenk lomp lig je daar Het is walgelijk om te zien. Kijk nou toch, bah". „Opstaan, opstaan!" begon hij ineens weer verschrikt te roepen „kijkt U toch eens wat er om U gebeurt Oblomov hief zijn hoofd op. keek om zich heen en ging met een diepe zucht weer liggen. „Laat me met rust", zei hij plechtig. „Ik heb je bevolen mij te wek ken nu trek ik dat bevel weer in, versta je. Ik zal wakker worden wanneer mij dat zint". Tot zover Gontsjarow, waarna Van Dam: „Ik wens de Oblo- movs van de Van Alkema- delaan (adres departement van VRO) een goede nachtrust". REVANCHE (1) Gnuivend liep Marcel te rug naar zijn plaats, onder wijl met een schuin oog omhoog kijkend naar de perstribune. „Laten ze daar maar eens wat op te rug zeggen," zag je hem denken. Maar jammer voor de geachte afgevaar digde Van Dam had hij de situatie toch niet helemaal juist ontleed. Want in te- genstellig tot vorige keer was de positie van B en BB nu ijzersterk. Immers, omdat zij bij het opstellen van de begroting verre gaand tegemoet waren ge komen aan CDA en VVD, konden ze beschikken over alle vereiste rugdek king De PvdA stond in feite tegen een muur te duwen, waar niet dan op een enkel ondergeschikt punt doorheen viel te ko men. En dat verschafte de bewindslieden kennelijk dat steuntje in de rug, dat zij nodig hadden om Van Dam te trotseren. Woensdag aan het eind van zijn antwoord liet Beelaerts dan ook het ra pier flitsen. Hij had een ambtenaar ook een Rus sisch boek uit de kast laten halen, „De Idioot"... van Dostojewski, en las daaruit voor wat een zekere Hip- polyte te berde bracht: „Ik wist ook gisteren wel dat gij niet zo van mij houdt". Touché, klonk het op de tribune. Maar Beelaerts stal aller harten, toen hij vervolgens in alle oprecht heid Van Dam voorhield dat onvriendelijkheid in de vergaderzaal één was maar hetzelfde gedrag daarbuiten iets gans an ders. „Er is ook nog zoiets als medemenselijkheid. Men moet elkaar niet voorbij lopen alsof de an der niet bestaat. Wij zijn beiden schepselen Gods". En toen Van Dams collega Hans Kombrink daarop riep, dat het niet aanging een VRO-ambtenaar zo zijn tijd te laten verspillen, riposteerde Beelaerts voor de vuist weg: „Nee, me neer de Voorzitter, dat is spreiding van kennis en dus macht", daarbij ver wijzend naar het devies van het kabinet-Den Ufl. REVANCHE (2) Staatssecretaris Gerrit Brokx deed het vervolgens nog eens dunnetjes over. Dat gebeurde nadat Van Dam hem had meegedeeld dat hij bij de VRO-begro ting 's och tens allereerst zijn tanden poetste en zijn tong bijvijlde. „Dat is wel nodig ook, zou ik zo den ken, aldus Brokx. De zaal en de tribune daverden van het lachen want het was heel duidelijk dat deze opmerking sloeg op het drankgebruik van de ge achte afgevaardigde, die nog niet zo lang geleden daardoor voor het ver- dach ten hekje van de Am sterdamse rechtbank te recht was gekomen. Pech voor Marcel van Dam was ook dat zijn par tijgenoot/voorzitter Dol man het debat met ijzeren vuist leidde. En vooral als Van Dam naar voren schoot voor een interrup tie. wilde het steeds vaker gebeuren. dat Dolman hem doodeenvoudig het woord weigerde.Het kwam zelfs zover, dat de afgevaardige. zeker nadat hij Beelaerts j God als ezel ten tonele had gevoerd a la Gerard Reve). alleen maar behoefde te bewegen en de voorzitter begon al te roepen dat de minister of de staatssecretaris zijn rede moest vervolgen. Tot Van Dam op het laatst wanhopig en allertminsl meer zelfverzekerd uit riep: „Voorzitter, ik vind het belachelijk dat u alle leden van deze Kamet vragen laat stellen behalve mij". Waarop Dolman koeltjes: „U hebt meer ge- Tnterumpeerd dan wie ook. En overigens is dit het beleid van de voorzit ter. Daar denkt u maar van wat u wilt". RIK IN T HOUT UTRECHT Soldaten van ver schillende Europese landen trof fen elkaar tot voor kort slechts op de slagvelden, zo leren de ge schiedenisboekjes. Vanaf de vroe ge middeleeuwen tot en met de Tweede Wereldoorlog slachtte men elkaar met tussenpozen in Europees verband onveranderlijk op uiterst bloedige wijze af, ter wijl na 1945 de krijgshandelingen tot oefenen beperkt werden. Dit Weekeinde treffen soldaten uit negen Europese landen elkaar voor het eerst met aanzienlijk vreedzamere bedoelingen: het vormen van een Europees front van dienstplichtigen om een ein de te maken aan zaken als - naar zij menen - te lage wedde, te wei nig democratische rechten en slechte werk- en leefomstandig heden. Het Veluwse dorpje Putten is de plaats waar dienstplichtigenorgani saties uit Spanje, Frankrijk, de vier Scandinavische landen, Nederland, België en Zwitserland elkaar tref fen. Op de bijeenkomst zijn ook waarnemers uit Portugal en West- -Duitsland en van de Amerikaanse GI-organisatie ..fight back" aanwe zig, naast vertegenwoordigers van politieke partijen, vakbonden en jongerenorganisaties. De conferentie is een vervolg op een eerste verken nende ontmoeting van Europese dienstplichtigen, die maart van dit jaar in het Zweedse Malmö plaats- Er heersen nog veel wantoestanden in soldatenland, zo blijkt uit gege vens van de deelnemende organisa ties. Globaal kan gesteld worden dat naarmate men zuidelijker komt in Europa, de omstandigheden waar onder de dienstplichtige zijn vader land moet dienen beroerder wor den. Een Spaanse dienstplichtige bijvoorbeeld krijgt maandelijks het „vorstelijke" bedrag van 300 pese ta's (zo'n vijftien gulden) als wedde uitbetaald, vaak niet eens voldoende om bij verlof de reiskosten naar huis te betalen. Daarnaast kampen militairen in Spanje nog met midde leeuwse .toestanden op de kazernes: eten dat vaak de benaming „vee voer" niet eens waard is en vol strekt onvoldoende medische zorg. Epidemieën in de Spaanse leger kampen waarbij soldaten regelmatig het loodje leggen zijn aan de orde van de dag, zo meldt de „Union De- mocratia de Soldados", de nog jonge Spaanse dienstplichtigenbond. In Frankrijk zijn de omstandighe De VVDM, die al jaren ijvert voor een be tere positie van de Neder landse sol daat, komt in Putten met een apart ei- 5^ senpakket. den waaronder jonge Fransen hun dienstplicht moeten vervullen ook niet om naar huis te schrijven. Jaar lijks moeten er daar zo'n 300.000 on der de wapenen voor de duur van twaalf maanden. Hoewel er geen overkoepelende organisatie van dienstplichtigen bestaat - het is dienstplichtigen verboden zich te organiseren - zijn er op kazernes vaak lokale comité's actief. In De nemarken werd de soldatenkrant „Kanonen" verboden op de kazer nes en was het organiseren van de Europese dienstplichtigenconferen tie op Deense bodem taboe. Ook het afvaardigen van een Deense delega tie naar de conferentie in Putten kon geen genade vinden in de ogen van de Deense minister van defen sie. De Denen komen overigens wel. In Finland krijgt een dienstplichtige nog geen 90 gulden per maand, 'in_ Zweden 200 gulden en in Noorwe gen 265 gulden. Denemarken heeft de rijkste dienstplichtigen van Eu ropa: zij krijgen zo'n 2000 gulden per maand. De Nederlandse dienst plichtige neemt hier een middenpo sitie in: zijn wedde is gekoppeld aan het minimumjeugdloon van zijn leeftijd, wat varieert van ruim 800 tot bijna 1000 gulden schoon. Van dit bedrag gaat dan nog wel de in houding voor huisvesting en voe ding (IHV) af, wat in de meeste Scandinavische landen niet het ge val is. Ook krijgen dienstplichtigen daar in enkele gevallen een af zwaaipremie van enkele honderden guldens en bijna gratis reizen. Naast de merendeels schamele wed de vormen zaken als afschaffing van de groetplicht, verbetering van reiskostenregeling, invoering van een 40-urige werkweek en compen satie van overwerk, herziening van het militaire straf- en tuchtrecht en verkorting van de diensttijd actie punten voor de diverse Scandinavi sche dienstplichtigenorganisaties. Onze eigen vaderlandse soldaten- vakbond, VVDM, heeft een eisen pakket dat globaal overeenkomt met dat van de Scandinavische „maten". Op het verlanglijstje van de VVDM staat de vervanging van de IHV-regeling door een etensbon- nensysteem bovenaan, zodat alleen de werkelijk geconsumeerde nap betaald wordt. Huisvesting moet ge woon gratis zijn, zo stelt de VVDM, omdat het povere „woongenot" op de kazerne geen betaling rechtvaar digt. Daarnaast wil de soldatenvak- bond dat de wedde van de dienst plichtige in een aantal jaren wordt opgetrokken naar beroepsniveau, onder het motto „gelijk loon voor gelijk werk". Op de conferentie in Putten, die de naam ECCO 2 heeft meegekregen (European Conference of Conscripts Organisations) willen de deelne mende dienstplichtigenorganisaties trachten te komen tot een Europees platform van dienstplichtigen. Deze overkoepelende organisatie, waar binnen de aangesloten organisaties hun onafhankelijkheid blijven be houden, moet dan aan het werk gaan om bij instellingen als het Eu ropese Parlement, de Europese Commissie, de ILO (intérnationale arbeidersorganisatie) en Amnesty International te bevorderen dat alle democratische rechten die voor bur gers gelden ook voor dienstplichti gen gaan gelden. ADVERTENTIE Alle postcodes, van Aadorp tot en met Zijldijk, staan in het postcodeboek. Als u er één keer de postcodes in op zoekt van familie en vrienden en daar een complete adres lijst van maakt, bent u voor altijd klaar. Gebruik'm goed. pttpost Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en per speciale koerier wordt alsnog gebracht Kamervoorzitter Dolman. DEN HAAG In oktober 1975 ging een delega tie van Amnesty International op weg ging naar Zuid-Korea om acht politieke gevangenen op te zoeken, die ter dood waren veroordeeld. Amnesty had de verzekering gekregen dat de gevangenen, leden van de Revolutionaire Volkspartij, niet geëxecuteerd zouden worden voordat zij de kans hadden gehad een verzoek om herziening van hun vonnis of om gratie in te dienen. Op de dag dat de delegatie in Seoel uit het vliegtuig stapte, bleken de acht vroeg in de ochtend al opgehangen te zijn, op last van president Park Tsjoeng Hee. Het was derhalve begrijpelijk, dat vele leden van de Tweede Kamer dinsdag j.l. pijnlijk verrast wa ren toen Voorzitter Dick Dolman de vorige week zelf vermoorde Park meende te moeten herden ken. „Waarde medeleden, Het is een droeve plicht stil te zijn bij de gewelddadige dood van de presi dent van Zuid-Korea", zo begon Dolman. Hij ver volgde met onder meer te wijzen op het „opvallen de" economische herstel van Zuid-Korea sinds de oorlog in het begin van de jaren vijftig. „Het land is op weg zich uit de rij van ontwikkelingslanden omhoog te werken". Minister van Aardenne sprak in ongeveer dezelfde trant, maar merkte daarbij wel op, in tegenstelling tot de Kamervoorzitter, dat „uit Westers gezichtspunt reserves bestaan jegens bepaalde onderdelen van zijn (Parks) beleid met name op het punt van de politieke vrijheden en. mensenrechten". Aanstaande dinsdag zal Dolman in het presidium van de Tweede Kamer moeten uitleggen, waarom hij tot de herdenking had besloten. Uit welinge lichte kringen viel te vernemen dat de Voorzitter geheel op persoonlijk initiatief heeft gehandeld. Men vermoedt dat hij zich „enigszins heeft laten misleiden" door de grote publiciteit rond de moord op Park en de reacties daarop van onder anderen de Amerikaanse president. Bij de PPR, CPN, PSP en enkele leden van de PvdA schoot de solotoer van Dolman in het verkeerde keelgat. Na de eerste woorden van herdenking trokken zij zich schielijk terug achter de groene gordijnen en begonnen daar demonstratief hard te praten. Ria Beckers, fractieleidster van de PPR, schreef Dolman prompt een boze brief over de herden king. „De wijze, waarop president Park zijn land heeft geregeerd, gaf daar volgens ons geen aanlei ding toe". Dolman reageerde informeel met de op merking dat het hier ging om een staatshoofd van een land, waarmee Nederland diplomatieke be trekkingen onderhoudt. „Nou en zei Ria Beckers. „We hebben Franco, in wiens land we ook een ambassadeur hadden, toch ook niet her dacht". Waarop Dolman: „Geen enkel geval is identiek". Mevrouw Beckers drong er in haar brief op aan. dat er een gedragslijn zou worden vastgesteld voor het herdenken van buitenlandse staatshoofden. Ook andere fractieleiders willen dat. Het opmerke lijke is echter dat zo'n regeling er al is, waarvan Dolman had kunnen weten als hij de zaak-Park eerst even in het presidium had doorgepraat. Op 5 november 1975 schreef de toenmalige voorzitter Vondeling aan zijn collega van de Eerste Kamer (Thurlings) en aan de minister-president (Den Uyl), dat het presidium van de Tweede Kamer zich had beraden „over de gevallen, waarin over ledenen in een Kamerbijeenkomst dienen te wor den herdacht". Uit deze brief kan worden afgeleid dat Dolman in de fout is gegaan. In principe mogen alleen staats hoofden van landen, waarmee Nederland nauwe bondgenootschappelijke betrekkingen onderhoudt, worden herdacht. Die lijst kan worden uitgebreid, aldus voorzitter Vondeling, met staatshoofden van landen, waar „ons volk bijzonder vriendschappelij ke gevoelens voor koestert", of met staatshoofden, die in ons land „zeer bekend en vrij^lgemeen be wonderd" worden. De enige uitweg, die Dolman open blijff, is dat het presidium tevens vaststelde dat de lijst „niet uitputtend" is. „Van geval tot ge val zal dienen te worden vastgesteld of iemand herdacht zal dienen te worden". In de presidiumvergadering mag Dolman rekenen op de steun van de leden Portheine (VVD) en Schakel (CDA), die beiden menen dat alle overle den staatshoofden moeten worden herdacht, zij het dat Schakel er de voorwaarde van diplomatieke betrekkingen aan verbindt. Brinkhorst, die na mens D'66 in het presidium zit, vindt dat er wel een toetsing moet plaats hebben, maar weet nog niet welke. Het is te hopen dat deze zienswijze wordt aanvaard, want anders heeft de Tweede Ka mer straks de plicht ook dictators te herdenken, die nog meer dan Park Tsjoeng Hee verafschuwd worden. Te denken is aan Pinochet (Chili) of erger nog mensen als Bokassa jCentraal Afrikaans Kei zerrijk) en Amin (Oeganda). RIK IN 'T HOUT DEN HAAG De politieke discussies over de NAVO-plannen om begin december te beslui ten, ongeveer 570 atoomraketten in produktie te nemen voor stationering'in West-Europa (als antwoord op de nieuwe Russische SS-20 raket ten en de supersnelle Backfire-bommenwerper) zijn de afgelopen week goed op gang gekomen. De fracties van CDA, PvdA en VVD zetten al vast enige bakens uit waarlangs zij volgende week woensdag en donderdag, als de NAVO-on- derdelen uit de begrotingen voor Defensie en Buitenlandse Zaken in de Kamer aan de orde komen, willen manoeuvreren. Dit debat is van groot belang, omdat de week daarna, op 12 en 13 november, de ministers van Defensie van de belangrijkste NAVO-landen (waaronder ook Nederland) in Den Haag een eerste gespreks ronde over de kernwapenkwestie zullen hou den. De CDA-fractie stelde begin deze week na vele uren moeizaam discussiëren een unaniem „voorlo pig vertrekpunt" vast voor het komende Kamerde bat. Nog maar nauwelijks had fractieleider Lub bers, duidelijk opgelucht omdat hij zijn kudde bijeen had weten te houden, de CDA-uitgangsstel- ling toegelicht, of aan het Binnenhof klonken al weer de simplificerende aanduidingen ,ja, mits" en „nee, tenzij". Beide termen, beroemd geworden tij dens discussies over het abortusvraagstuk (ook al een zaak van leven en dood) zijn öp de CDA-op- stelling jegens de kernwapens toepasbaar, maar ze maken de zaak er niet duidelijker op. Wat wil het CDA, althans, hoe luidt het compro mis-vertrekpunt van de fractie? Kort gezegd komt het hierop neer, dat het CDA in principe wel ak koord wil gaan met de produktie van nieuwe atoomraketten voor middellange afstand (die van West-Europa tot in Rusland kunnen komen), maar nog niet met de daadwerkelijke opstelling van die raketten. Onmiddellijk na het produktiebesluit zal met het Warschaupact onderhandeld moeten wor den over wederzijdse vermindering van middel- lange-afstandsraketten, zoals de Russische SS-20 en de Westerse Pershing-raketten. Leveren die on derhandelingen binnen twee jaar. niets op, dan moet alsnog besloten worden, toch maar een (zij het beperkt) aantal nieuwe kernraketten op West europees grondgebied te stationeren. HOONGELACH Dit standpunt van de christen-democraten bracht de afgelopen week in het NAVO-hoofdkwartier te Brussel enig hoongelach teweeg. „Halfslachtig en bovendien tegenover de Russen bijzonder onge loofwaardig". zo betitelde een hoge NAVO-functio- naris het CDA-idee. „Produktie en plaatsing van nieuwe raketten kunnen niet gescheiden worden. Zij vormen één geheel. Je maakt die wapens toch niet om ze ergens op de maan te installeren?". Inmiddels heeft ook de PvdA zich tegen het CDA- uitgangspunt verzet. „Volkomen irrationeel. Onbe grijpelijk dat defensiespecialisten als Joep de Boer en Ton Frinking, toch waarlijk geen domme jon gens, zich met zo'n lachwekkend voorstel hebben kunnen verenigen", zo klonk het. De socialisten lieten eergisteren, eveneens na langdurig vergade ren, weten dat zij in december helemaal geen mo- derniseringsbesluit van welke aard dan ook willen PARALLEL Voor het overige lopen de lijnen van PvdA en CDA vrijwel parallel. Beide fracties vinden, dat de NAVO in de onderhandelingen moet aanbieden, 2000 kernkoppen uit West-Europa te verwijderen. Ook is men het er over eens, dat de Nederlandse „atoomtaken" in de komende jaren tot een mini mum moeten worden teruggebracht, hetgeen zou betekenen dat Nederland uiteindelijk alleen nog de zorg over de in West-Duitsland opgestelde kor- te-afstandsraketten van het type „Lance" behoudt. De VVD-fractie kwam deze week nog niet tot een eensluidend oordeel over de kernwapenkwestie, evenmin als D'66, dat op 1 december zelfs nog een apart congres aan het vraagstuk wil wijden. Van de VVD is inmiddels welk duidelijk, dat zij een moderniseringsbesluit van NAVO-zijde noodzake lijk acht. Maar over de voorwaarden die aan zo'n besluit moeten worden verbonden (op welke wijze kan na zo'n besluit het snelst tot wapenbeheersing worden gekomen?) „worstelt de fractie nog", zoals voorman Rietkerk het woensdag op antirevolutio-, naire wijze uitdrukte. De fractie wil echter minis ter Scholten van defensie nog niet te zeer binden aan harde Kameruitspraken. Tijdens de komende vergadering van de NAVO-ministers van defensie moet Scholten naar de mening van de liberalen eerst maar eens peilen wat de mogelijkheden zijn. En daarmee stuiten we inderdaad op een wezenlijk probleem. De kans is namelijk groot, dat een meer derheid in de Kamer gedurende het NAVO-debat van volgende week de emoties al zo ver laat oplo pen, dat er harde uitspraken worden gedaan. Hoe zal minister Scholten reageren als hij door de Ka mer in een dwangbuis naar de vergadering met zijn buitenlandse collega's wordt gestuurd? Nog interessanter is de vraag hoe het CDA zich zal gaan opstellen, nu is gebleken dat de mogelijkheid van een gescheiden produktie- en plaatsingsbesluit uitgesloten is. Lubbers en de zijnen zullen teruge- worpen worden op de enige ecnte keus die over- blijft: voor of tegen de principebeslissing. Van ,ja, i mits" of „nee, tenzij" zal geen sprake meer kunnen zijn. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7