Aanleg rijksweg 11 heeft hoogste prioriteit Eerste bewoners in Koppelstein IG Rijksweg 4 wordt voorlopig niet verbreed EN Voetballend Leiden neemt afscheid van Dirk van der Klugt mmmmk Problemen rond Streekmuziekschool dicht bij oplossing 'DIRECTIE FUNCTIONEERDE NIET' Taptade davert weergaloos door Groenoordhallen STAD/REGIO LEiDSE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 DEN HAAG/LEIDEN De aanleg van rijksweg 11 (de A 11) heeft in het kabinetsbeleid de hoogste priori teit. Vóór 1984 moet deze nieuwe au toweg tussen Leiden en Alphen, ter vervanging van de bestaande Hoge (S Rijndijk, een feit zijn. Dat blijkt uit 1 het nieuwe meerjarenplan personen vervoer (MPP), dat het kabinet gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In eerste instantie zal de All, zoals eerder werd aangekon digd, in één baan worden uitgevoerd. Vorig jaar al koos minister Tuijn- man (Verkeer en Waterstaat) voor een gefaseerde aanleg van deze in de Leidse regio zo fel begeerde wegver binding. Zodra daar aanleiding voor is zal er een tweede baan naast wor den gelegd, zodat dan van een vol waardige autosnelweg kan worden gesproken. De ontwikkelingen rond de verbinding Leiden-Alphen zullen door het ministerie nauwlettend worden gevolgd, staat in het nieuwe MPP. Het kabinet heeft de op een na hoogste prioriteit toegekend aan het tweede stuk van de All, ten zuiden van Lei den, tussen de A4 en de A44. Op dit moment moet al het verkeer dat van de rijksweg Wassenaar-Amsterdam de A44) naar de A4 (Den Haag-Amster dam) wil nog door de bebouwde kom van Leiden. Het westelijk deel van de All kan in de toekomst ook als rand weg van de Leidse agglomeratie gaan fungeren, waardoor het stedelijk we gennet van Leiden ontlast zal worden. Het ministerie van Verkeer en Water staat verwacht ook dat deze weg een gunstige invloed zal hebben op de ver keersveiligheid en de verkeersafwikke ling op het huidige wegennet en op het leefmilieu. Hierbij wordt er van uitge gaan. dat voldaan kan worden aan in de Wet Geluidhinder genoemde nor men voor de geluidsbelasting van wo ningen. Er wordt nog nagegaan of dit deel van de All als autosnelweg of als autoweg zal worden uitgevoerd. Het effect op de verkeersveiligheid, de mate van ontlas ting van het bestaande wegennet en de mogelijkheden van inpassing van de Geen verbreding Voorlopig zal er nog niet van een ver breding van de A4 (Den Haag/Leid- schendam - Amsterdam) sprake kun nen zijn. Daar is, zo blijkt uit het nieu we kabinetsplan, voorlopig geen geld voor. In Den Haag wordt erkend dat de tegenhanger van de A4, de parallel daaraan lopende A44 vanaf Wassenaar, overbelast is en dat de verkeersveilig heid hier te wensen overlaat. Vandaar de wens tot verbreding van de A4, zo dat die A44 ontlast zou kunnen wor den. Hoewel er geen geld is om een dergelijke verbreding al voor 1985 in de plannen op te nemen, zal wel wor den voortgegaan met de voorbereiding van de besluitvorming voor zo'n ver breding. Naast de verbetering van het particu liere vervoer in de Leidse regio komen de nieuwe kabinetsplannen ook met verbeteringen van het openbaar ver voer rond Leiden. De tweede fase van het experimenteerproject Leidse Baan (verbetering van de doorstroming van het busverkeer) zal binnen de planperi ode tot uitvoering worden gebracht. Het gaat dan om het traject Leiden- Leiderdorp (Hoge Rijndijk). Minister Tuijnman heeft de stad Lei den verder opgenomen in het lijstje ge meenten dat in aanmerking komt voor deelname aan het zogenaamde Parkeer en Rijsysteem, dat tot doel heeft meer publiek dat anders van de auto gebruik zou maken, de trein in te lokken. Daar toe zal de parkeergelegenheid bij het Station in Leiden aanzienlijk kunnen worden uitgebreid met subsidie van de overheid. Voor 1984 krijgt Leiden er ook een nieuw station bij: het kabinet heeft het licht op groen gezet voor de aanleg van een NS-station Leiden De Vink, dat van groot belang is bij het volbouwen van de Stevenshofpolder. Verder heeft minister Tuijnman nu ook officieel ja gezegd tegen het verzoek van de spoorwegen om de spoorlijn Leiden-Alphen gedeeltelijk te verdub belen, wat een betere verbinding van Alphen aan den Rijn met Den Haag tot gevolg heeft. Bovendien wordt het mo gelijk de reisduur tussen Leiden en Utrecht met 7 tot 13 minuten in de spits te bekorten. jode Stiveen wil onderzoek glastuinbouw Vriezekoopse polder TER AAR De stichting Stiveen, stichting tot verbe tering van de agrarische structuur in de Veen- en Rijnstreek heeft er gistera vond tijdens een algemene vergadering nog eens met nadruk op gewezen dat een nauwkeurig onderzoek naar de mogelijkheden om de Vriezekoopse polder als lo catie voor de glastuinbouw aan te wijzen zeer noodzake lijk is. Het onderzoek naar drie andere locaties voor glastuinbouw: de droogge maakte Veender en Lijker- polder, de polder Vieram- bacht en de polder Zevenho ven is gisteravond ter tafel gekomen. Het onderzoek naar de vierde locatie, de Vriezekoopse polder, ge beurt op verzoek van de pro vincie. Een sleutelpositie in deze neemt de gemeente Lei- muiden in. Indieh de ge meente Leimuiden besluit om geen toestemming te ver lenen aan de onderzoekin gen daar dan kan het nog wel eens tijden gaan duren voor dat er enig scliot in de zaak komt Het rapport over de drie ande re locaties in de Rijn- en Veenstreeek voor glastuin bouw somt een aantal voor en tegens op. De gebieden zijn on derzocht op negen aspecten: de bodem, structuur, wegen, wa terhuishouding, nutsvoorzie ningen. grondverwerving, landschap, planologie en di versen. Op het eerste gezicht houden de resultaten van de onderzoekingen van de ver schillende gebieden elkaar in evenwicht. De heer Akerboom uit Alke- jnade bracht nog even de moeilijke situatie van de tuin ders in zijn gemeente te berde. Het verzoek of de stichting "'zich met de problematiek van de tuinders in Alkemade wil' gaan bemoeien, wees de voor zitter van de raad. de heer Verhoeven, van de hand. „Het is niet de bedoeling van de stichting dat zij zich gaat be zighouden met de plaatselijke problematiek". De heer Bol- ten, zelf burgemeester .van Al kemade, profiteerde van de andere pet die hij tijdens de vergadering droeg door geïrri- teerd op te merken dat de tuinders wel rijkelijk laat ko men met hun zorgen over het veilig stellen van de toekomst. „Daar hadden zij mee aan .moeten komen toen het streekplan Zuid-Holland Oost in de maak was". LEIDEN Tijdens een druk bezochte receptie in de LDWS-kantine heeft voetballend Leiden gisteravond af scheid genomen van Dirk van der Klugt. Hoe ongaarne men de nu ze ventig-jarige bestuurder liet gaan, bleek wel uit de toespraken, waarin op Dirk van der Klugt alvast een be roep werd gedaan „in geval van nood". Na drieëntwintig jaar scheidsrechters- cursussen gegeven te hebben, zelf actief scheidsrechter te zijn geweest, en ook de voorzittersfunctie van de COVS en van LDWS te hebben bekleed was het de heer Dusee die hem namens de KNVB Ook sport-wethouder D. Tesselaar kwam afscheid nemen van Dirk van der Klugt. afdeling Leiden de oorkonde "erelid van de KNVB afd. Leiden" overhandigde. Mevrouw Van der Klugt speldde hem de onderscheiding behorend bij de oorkon de op. De heer Biegstraaten schonk de scheidende Van der Klugt namens de Leidse Sportstichting een plaquette met inscriptie. Dirk van der Klugt wilde niet slechts naar de woorden die bij al deze geschenken gesproken werden luisteren, hij wilde zélf ook nog wat zeggen, en dat deed hij op een manier die hem wel ver trouwd is: zonder angst, recht door zee: Zeventig jaar is de leeftijd om te stoppen, en ik vind dat het nu tijd is voor jongere mensen om mijn werk te doen." ALPHEN AAN DEN RIJN Het overleg tussen de Streek muziekschool Alphen en de gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven is dermate gunstig verlopen dat de kans groot is dat deze gemeenten alsnog aan de muziekschool verbonden blijven. Het bestuur van de Streekmuziekschool heeft gistermorgen nieuwe voorstellen aan de gemeentever tegenwoordigers meegegeven die in ieder geval voor de ge meente Ter Aar geen problemen meer moeten opleveren. Het voordelig saldo voor de gemeente Ter Aar dat met de nieuwe voorstellen van de Streekmuziekschool wordt ge haald is 13.535,00 gulden. Met dit voordelig saldo komt de bijdrage voor de gemeente Ter Aar op een bedrag van 70.527,00 gulden; een bedrag dat de raad van Ter Aar on langs nog acceptabel vond om aan de Streekmuziekschool verbonden te blijven. Het is pu aan de diverse gemeenteraden om de eerder dit jaar genomen voorstellen tot uittreding ongedaan te maken. Me vrouw H. Donker, wethouder van onderwijs in Alphen aan den Rijn: „Het overleg is zeer gunstig verlopen. Ik hoop dat de voor stellen positief worden ontvangen en dat de nieuwe regeling door de gemeenteraden wordt geaccepteerd". Problemen kun nen in principe alleen nog voortkomen uit het feit dat de begro ting van de muziekschool voor 1980 nog niet bekend is. Maar het bedrag van 84.062,00 gulden dat bijvoorbeeld de gemeente Ter Aar eerst zou moeten betalen aan de Streekmuziekschool is van de baan. Staatssecretaris Brokx kust mevrouw Werkman; .de eerste bewoonsteC van een KoppelsteidWoning - aan de Jan Pallach- straat, op beide wan gen. In de nieuwe wijk. 4,5 ha groot, wordt op een bijzon dere manier de ver fkwast gehanteerd. De zojuist opgelever de woningen krijgen geel als basiskleur. De volgende wonin gen worden blauw en rood geschilderd. Staats secretaris Brokx reikt sleutels uit LEIDEN Staatssecretaris P. Brokx van volkshuisves ting heeft gistermiddag de eerste sleutel uitgereikt van een onlangs opgeleverde pre miekoopwoning in het nieu we Leidse woonwijk Kop pelstein. De op non-profitba- sis werkende stichting „On der Eigen Dak" is de initia tiefneemster van het bouw plan in Koppelstein. Vol gend jaar om deze tijd zal de bouw van het nieuwbouw- complex met 151 ruime een gezinswoningen en 53 gesta pelde woningen afgerond moeten zijn. De prijzen van de woningen liggen tussen 109.000 en 130.000 gulden. Voor wethouder A. Verboom van volkshuisvesting vormde de oplevering van de eerste se rie woningen in Koppelstein gistermiddag bij een bijeen komst in de voetbalkantine van vv „Leiden" aanleiding tot enig optismisme. De wet houder zei, dat de druk op de ketel bij Bureau Huisvesting door de bouw van de wonin gen weer wat verminderd zou worden. Verontrust noemde Verboom zich over de prijs vorming inzake nieuw te bou wen huizen. Hij zag het nogal somber in, dat de bouwpro- duktie voor koopwoningen aan de vraag zou blijven vol doen. Een kunstgreep wat dit laatste betreft zou zeker nodig zijn, aldus de wethouder. Het is alleen de vraag of het Rijk zo'n kunstgreep zou kunnen of willen toepassen. „Er moeten in ieder geval betaalbare wo ningen komen", zei hij. Als er in de toekomst weer gebruik zal worden gemaakt van stich tingen die op non-profitbasis werken, dan is het wel zaak, meende Verboom tot slot, dat de gemeente wat strenger de vinger bij dit soort stichtingen aan de pols houdt. Staatssecretaris Brokx vond het een verdienste van het particulier initiatief dat de wo ningen in Koppelstein kunnen worden gebouwd. Ook al ge beurt dat uit een wat krappe beurs. Hij onderschreef het be leid van het kabinet, dat „heel uitdrukkelijk" op eigen wo- ningbezit is gericht. Ook vond de heer Brokx het een goede zaak, dat het rijk naar een verfijning van de subsidierege ling voor koopwoningen heeft gestreefd. Overheidssteun zou volgens de staatssecretaris niettemin alleen mogelijk blij ven als de bouwkosten en de kosten voor de grondverwer ving zich binnen de perken houden. „Anders kunnen wij het ook niet behappen", stelde Brokx. De bewindsman zei be grip op te kunnen brengen voor een zojuist uitgebracht advies van de Raad van de Volkshuisvesting, dat tegen het hanteren van de zoge naamde anti-speculatiebedin- gen is gericht. „Er moet bewe ging blijven zitten in de wo ningmarkt. Te sterke verfij ningen, kettingbedingen, lei den soms tot inflexibiliteit van de woningvoorraad," aldus staatssecretaris Brokx. Het verwijderen van het doek leverde wat problemen op. Dorpshuis De Zilk geopend DE ZILK Met het onthullen van de plaquette waarop de naam „De Duin pan" prijkte is gisteren de officiële o- pening verricht van het nieuwe Dorp shuis in De Zilk. Hiermee werd tevens de naam van het multifunctionele centrum bekend gemaakt en de win naar van de naamprijsvraag. De offi ciële opening zou aanvankelijk ver richt worden door burgemeester Bos- ma. Deze moest evenwel een handje geholpen worden bij het verwijderen van het doek voor de naamplaquette. ,,Lang gewacht, stil gezwegen, nooit verwacht, toch gekregen", vindt de beherende stichting 'Wassenaar' die ter gelegenheid van de opening een groot feest op poten zet. Een wee- keindlang feest voor alle Zilkers met als ingrediënten een Dixieland-band, zang, dans en film voor de jeugd. Vandaag is in het centrum aan de Zil- ker Sportlaan nog een expositie te zien van werkstukken en archeologi sche vondsten. Een groot gedeelte van het Zilker sociaal en culturele le ven zal zich in de toekomst af kunnen gaan spelen in het Dorpshuis. De nieuwe accommodatie biedt in drie zalen onderdak aan zo'n 350 bezoe kers. Schoolbestuur en docenten Ashram-college: ALPHEN „Gedurende langere tijd werkt de school met een niet goed functionerende directie", dit zeggen schoolbestuur en docenten van het Alphense Ashram-college vandaag in een open brief. Zoals be kend werd eergisteren de directie buiten spel gezet. Rector W. Chamu- lae kreeg voorwaardelijk ontslag en conrector H.J. van Casteren werd voorwaardelijk geschorst. Deze dis ciplinaire straf van de directie werd veroorzaakt door een conflict over de vernieuwing van het onderwijs op de school, die door de directie werd voorgestaan. In een Verklaring over de disciplinaire straf zeggen schoolbestuur en docenten thans: „Zowel bestuur als plenaire ver gadering van docenten hebben ver schillende pogingen ondernomen om deze problematiek op te lossen. Ook is sinds januari 1979 gezien de aard van het probleem de hulp ingeroepen van een begeleidingscommissie bestaande uit externe deskundigen en als vervolg daarop van twee organisatie-deskundi gen die als adviseurs van de school op treden. Bij het werken aan de proble matiek is gebleken dat er een verschil van inzicht is ontstaan tussen school bestuur en plenaire vergadering over wederzijdse taken en bevoegdheden. Het bestuur is overgegaan tot een disci plinaire maatregel met een voorwaar delijk karakter tegen twee directiele den. Het overleg met de direct betrok kenen gaat verder om zo spoedig moge lijk tot een bevredigende oplossing te komen. Uiteraard loopt het onderwijs programma normaal door en staat de school garant dat het onderwijsproces geen nadelige invloed ondervindt van bovengenoemde problematiek. Het be stuur en de school hebben er vertrou wen in dat een oplossing zal worden gevonden". LEIDEN De 77-jarige majoor Atkins, dagelijks te vinden in het Legermuseum, had nooit kunnen denken dat hij nog eens een rol zou spelen in de Leidse Taptade. Gisteravond was het echter zo ver toen hij met drie echte artilleris ten de kans kreeg een oud kanon af te schieten ter introductie van het trompetterkorps der Artillerie uit Harderwijk. Zo daverend als de klap was, zo daverend is in fei te het optreden van alle korpsen die meedoen aan de Taptade '79 die wellicht als een van meest succes volle de geschiedenis in zal gaan. Het programma is met de uiterste zorg samengesteld. Het was gisteren al rond het middernachtelijk uur dat de mooiste majorettes, her en der uit ons land, voldaan maar toch wel enigszins vermoeid afmarcheerden onder het luide applaus van de dui zenden die de tribunes bevolkten. Nu het muzikale „crème de la crème" op het gebied van tweekwarts- en alle andere maten voor de vierde maal in de Groenoordhal optrad (en vana vond nogmaals op zal treden) is het duidelijk dat de Sleutelstad opge scheept zit met een heerlijke maar kostbare traditie. „Tot in lengte van jaren", als het aan de toeschouwers ligt. De Taptade '79 baarde zowaar een fraaie langspeelplaat die gisteravond aangeboden werd aan burgemeester Vis en de heer De Klerk van een „sponsorende firma". Even na zeven uur was het merendeel van het pu bliek al aanwezig want niemand wil het voorspel missen: ditmaal gepre senteerd door de majorettepelotons „The Golden Green Stars", "de An- doria's", „Ons Buiten" en de "Juwe len". Met muziek van Jack and his All-timers. Veel applaus voor al die kranige meisjes en voor een optreden van „De Kluutschuppers" met Volen- damse dames. .Na achten was hét grote moment. Het optreden van „Fourty four de grees": puur show- en glitterwerk in een fraaie belichting! Met op de ach tergrond DVS uit Katwijk. Ze dan sten „Paloma Blanca" o.l.v. Anne van Egmond. Magistraal was de „lucht vaartshow" van K. en G. met mooie geluidseffecten. Samen met de junio ren bleek de Groenoordhal nog ge noeg ruimte te bieden voor zo'n 150 musici. Over naar „Wilhelmus" uit Sliedrecht. Een Russische show met „Kalinka" als topper afgerond met dansende tamboers. Waar vind je zoiets. „Advendo" uit Sneek was ook van de partij. Een prettig weerzien met een korps dat strak en snel ge leid wordt en waarvan vooral het snelle ritme opviel. Met name bij een Zuidamerikaans nummer. Na de pauze verviel men van het ene in het andere hoogtepunt. Fraaie marsmuziek van het Harderwijkse korps der Artillerie en een opvallen de show van Nederlandse „deuntjes" in boerenkostuum uitgevoerd door D.V.S. uit Katwijk. Plus een tam- boermaitre met een..riek! Holland ser kon het niet! Een schot in de roos. 24 Trombones in het korps van „Con- stantia" uit Etten-Leur. Dat Braban ders muzikaal zijn werd weer eens bewezen. Een warm applaus was hun deel. En toen werd de show gestolen door een 150-tal meisje: „The Seven Source", het eerste Roosendaals Ma- joretten Show-peleton", de show groep „Fentissy" uit Den Haag en de „Fourty Four Degrees". Speciaal voor de Taptade en door Koos Mark samengesteld speelde het orkest „Showtime in Broadway". Alsof het niet genoeg was kwam de Engelse band „Royal Regiment of Fusiliers" bestaande uit 35 man een professioneel stukje muziek en exer citie weggeven met als climax de be- roende „posthoorn of jachthoorn ga lop". Weergaloos geblazen door een tweetal trompetters waarvan er één als „echo" fungeerde. Een groots- scheepse finale besloot het geheel. Ook vanavond zal de Groenoordhal weer volstromen. De organisatoren waren gisteravond tevreden. Antoon Koch. BEGROTING 1980 TOONT AAN Financiële mogelijkheden Voorschoten rooskleurig VOORSCHOTEN Niet al leen de begroting voor 1980, maar ook de financiële posi tie van Voorschoten toont een gunstig beeld, zo consta teren burgemeester en wet houders van Voorschoten met tevredenheid in de aan biedingsbrief bij de begro ting 1980. In de begroting sbedrag van iets meer dan 54 miljoen is een ruimte van 1.655.300 gulden voor onvoor ziene uitgaven en eventuele nieuwe plannen. Dit heeft als consequentie dat er - in tegenstelling tot vorig jaar - geen beperkende maatrege len voor nieuwe plannen, onderhoud en dergelijke hoeven worden uitgevaar digd. Integendeel, de uitbrei ding en verbetering van het voorzieningenniveau kan ta melijk ambitieus worden aangepakt. Op grond van de gunstige vooruitzichten is een verho ging van de onroerend goed- belastingen voor het volgend jaar, evenals de gemeentelijke belastingen en retributies, be perkt gebleven tot 3,5 procent In de praktijk komt dat neer op een stijging van de tarieven voor zakelijk gerechtigden van vijf gulden vijfendertig tot vijf gulden vijftig. De onroerend goedbelasting voor particulie ren gaat omhoog van twee gul den negentig naar drie gulden vijf. advertenties BEZOEK MORGEN 4 november de HANDBAL WEDSTRIJD O.A.S.E. U.V.G. 13.50 uur Sporthal Roelofarendsveen Adv. aangeboden door: Senior Melkmachines HUISEIGENAREN In District 1C Leiden e.o. kiest u vier kandidaten Lw. In district 1B Bollenstreek kiest u twee kandidaten Vacature 1: L.G.J.ALKEMADE Vacature 1a: J. DIJKSTRA Denk erom, als u niet stemt wordt uw stem niet gehoord. 2e oude kunst- en antiekbeurs KASTEEL OUD WASSENAAR Te Wassenaar - Park Oud Wassenaar 1 Vr. 2 nov. 18-21 u. za. 3 nov. 11-19, zo. 4 nov. 11-18 u. 25 VOORAANSTAANDE ANTIQUAIRS w.o leden van de orde v handelaren in oude kunst en antiquiteiten brengen een grote collectie zeer hoogwaardig antiek. VERKOOPEXPOSITIE ANTIEKE AUTOMOBIELEN Org. Antlek-Expo 070-631057.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3