Massaal protest werknemers Van Gelder tegen concernbeleid „Verzekering rechtsbijstand voorziet wel in een behoefte' MARKTEN Thatcher test UITVOER GAS 12 HOGER NIEUWE ONTSLAGEN GEVREESD Staatssecretaris Beyen wil economische samenwerking met Canada Participa ties beleggingsfon ds Esmeralda verder gestegen Beurs uan Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 Weinig belangstelling voor Amerikaanse goudveiling WASHINGTON Het Amerikaanse mi nisterie van financien heeft 1,25 miljoen ounce goud verkocht voor gemiddeld 372,30 dollar per ounce (31,1 gram). Het ministerie had de laagste prijs die het wil de aanvaarden op 365,50 dollar gesteld. De biedprijzen lagen tussen 320 en 378,12 dol lar. Het was de eerste goudveiling volgens het nieuwe systeem. Vroeger was lang van tevo ren bekend wanneer het ministerie goud zou aanbieden en welke hoeveelheid. Dat bevor derde de speculatie. Het besloot daarom de veilingen niet zo lang van tevoren aan te kondigen en varierende hoeveelheden aan te bieden. De geringe belangstelling voor het goud uit de Amerikaanse nationale voorra den ën de betrekkelijk lage prijzen die het opbracht zorgden voor een prijsdaling van bijna vijftien dollar op de goudmarkt in New York. Den Haag „De rech- tsbijstandsverzekering voorziet wel degelijk in een behoefte en dat blijkt uit het feit, dat zich in toe nemend tempo steeds meer gegadigden voor het slui ten van een dergelijke ver zekering aanmelden". De Nederlandse organisa tie van rechtsbijstandassu- radeuren, waarbij 49 maat schappijen zijn aangeslo ten, antwoordt onder meer hiermee in een brochure op de vele kritiek, die sedert enige tijd op deze vorm van verzekeringen wordt geuit. Er waren eind 1978 zo'n 600.000 Nederlanders, die een dergelijke verzekering had den gesloten en volgens een schatting van deze organisa tie groeit hun aantal dit jaar met ongeveer 20 procent of ruim 100.000. Gezamenlijk betalen de 600.000 verzeke ringsnemers 63 miljoen gul den premie. In 1978 werd in een kleine 110.000 gevallen beroep gedaan op de verze keraars om rechtshulp. In 1979 zullen dat ongeveer 125.000 gevallen worden. Van de lopende verzekerin gen heeft ongeveer drie kwart betrekkingen op rechtsbijstand in geval van processen als gevolg van ver keersongevallen of -overtre dingen. De overige verzeke ringen voorzien in algemene rechtsbijstand. In kritische publiucaties wordt wel gezegd, dat elke burger toegang heeft tot de door de overheid gefinan cierde rechtshulp. Dat is vol gens de assuradeurs niet het geval: een groot aantal Ne derlanders kan geen beroep doen op overheidshulp en heeft dikwijls geen of slechts beperkte rechten uit hoofde van lidmaatschappen van or ganisaties, zoals vakbonden en consumentenorganisaties, op rechtsbijstand. Vraag naar bedrijfsruimte zal verder gaan toenemen AMSTERDAM De komende jaren mag een verder toenemende vraag naar nieuwe bedrijfshallen worden verwacht met name buiten de randstad. Deze vraag zal zich echter cjvoornamelijk toespitsen op kooppanden; voor huurobjecten is de ani mo aanmerkelijk minder. Tot deze conclu sies komt Zadelhoff Makelaars, die gespe cialiseerd is in commercieel onroerend goed, in een studie over de marktvooruit- zichten voor bedrijfsruimten. De toekomstige vraag zal naar produktiehal- len en ruimten Voor opslag en distributie zal vooral worden bepaald door twee factoren. Aan de ene kant mag tegen de achtergrond van het innovatiestreven een verschuiving worden verwacht naar de vervaardiging van hoogwaardiger produkten, hetgeen zal leiden tot een hooguit gelijke of mogelijk zelfs da lende vraag naar specifieke produktieruim- ten. Anderzijds zal door de toenemende inter nationale handel de vraag naar opslag - en distributieruimten stijgen. KLM lager op tamme beurs AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs kabbelde gisteren rustig voort richting weekend. Het aantal affaires was gering. Over een breed front gingen de aandelenprijzen omlaag, omdat het aanbod iets groter was dan de vraag. Wall Street was gisteren wat ho ger, maar dit vermocht Am sterdam niet te inspireren. KLM sprong met haar koersval het meest in het oog. Het fonds zakte door de fors lagere kwartaalwinst van f81,10 naar f 79,30. Kon. Olie deed het wat kalmer aan met een verlies van f 1,40 op f 149,30. Philips deed het van de internatio nals het best met een mini- me achteruitgang van een dubbeltje op f22,20. Ook Heineken moest behoor lijk terrein prijsgeven name lijk f 2,30 op f 78. Bij de scheepvaart zaten enige winnaars. Van Ommeren werd mf 3,50 duurder op f210,50. KNSM daalde f2,50 op f 92. De financiële sector was nage noeg onveranderd. Ook de staatsfondsen waren in een licht verdeelde markt per saldo nagenoeg onveranderd. Ook veel lokale fondsen moes ten een stapje achteruit doen. De index algemeen-lokaal van het CBS bewoog zich dicht bij het laagste punt van dit jaar. Vooral de speculatieve fond sen daalden behoorlijk. Voor Porceleyne Fles konden op een prijs van f 320 per aandeel nóg geen kopers gevonden worden. Dit is f 65 lager dan de laatstgedane koers. Gelder- sche Tram zakte f 40 tot f 1160. In Arnhemsche Scheepsbouw was nog steeds geen notering. Tilburgsche Waterwaar vrij dag de buitengewone vergade ring wordt gehouden zakte f 25 tot f 850. Hotel de l'Europe verloor f 100 op f 3400. Otra zakte f3 tot f 125, Gelatine Delft f5 tot f336 en Ennia f 1,50 tot f 144. Onder de laag vliegers waren ook Van Schuppen, Hagemeyer, Mene- ba en Audet. Vast daarentegen was de NMB met een vooruitgang van f 2,20 op f 244. Elsevier klom f 2 op f 247, Naarden 70 cent op f 18 en Vereenigde Glas tenslotte boekte een winst van f 6,50 op f94. Tijdens beurstijd brokkelde de actieve markt in zijn geheel verder af. Hierdoor werden de verliezen vergroot, waardoor uiteindelijk Kon. Olie f 2 en Unilever f2,50 prijs moesten geven. m i geilerf 49. guldens): nieuw. I. graskalveren per k ruslig - nauweli|ks prijshoudend, slieren: jonge minder - goed - iets hoger, oudere minder - redeli|k - gelijk, slachtvee: iets min der - rustig - gelijk, kalveren (gras en vette): minder - rustig - nauwelijks prijshoudend. zeer vlot. afloop traag - ruim prijshoudend, schapen en lammeren: iets minder - redelijk - gelijk, bokken en geiten: minder - rustig - stambonen 615—680; boerenkool 64—67; rode kool 31; spitskool 47 57; prei 90—118; spinazie 78—141; knolselderij 74; sla 20—40; peterselie 46—49; radijs 43—50; selderie 20— Een race-auto, die niet op benzine rijdt maar op een brandstof van alcohol, die onder meer uit groenten is verkregen. Als er nu ook nog wat wordt gevonden op de herrie die deze nieu we Talbot produceert, dan is het het ideale vervoer middel voor milieu-activis ten. Overigens, Mark That cher (achter het stuur), de zoon van de Britse pre mier, is door de fabrikant aangezocht om de auto te testen. DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de Gasunie twaalf pro cent meer aardgas uitgevoerd dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De export be liep in totaal 35 miljard ku bieke meter. De binnenlandse afzet van de Gasunie steeg met slechts één procent, tot 31,7 miljard kubie ke meter. De centrales namen ruim dertig procent minder af dan verleden jaar, de industri ële voorziening bleef gelijk en aan de .gezinnen en andere kleine verbruikers werd vijf tien procent meer geleverd dan verleden jaar. In totaal steeg de gasafzet van de Gasu nie met zes procent tot 66,7 miljard kubieke meter. AMSTERDAM Ruim 800 werknemers van de vestigin gen van Van Gelder Papier zijn gisteren in Amsterdam bijeengekomen voor een geza menlijke demonstratie tegen het saneringsbeleid van het concern. Nadat zij in gebouw „De Hoeksteen" door vak bondsbestuurders waren toe-1 gesproken trokken de werkne mers naar het hoofdkantoor van Van Gelder aan de Par- nassusweg voor het aanbieden van een petitie aan de raad van bestuur. In de verklaring wordt geconstateerd dat de raad van bestuur de werkgele genheid tot sluitpost van zijn beleid heeft gemaakt. Ge vraagd wordt van dit beleid terug te komen en het overleg met de vakbonden te hervat ten. De werknemers spreken hun grote ongerustheid uit over de impasse waarin het gesprek over de herstructureringsplan nen tussen de bonden en de raad van bestuur verkeert. Zij zeggen er begrip voor te heb ben dat de raad van bestuur de rentabiliteit van he tracht te herstellen, maar i men zich daarbij te weinig j legen laat liggen aan werkgelegenheidsaspect. Het handhaven van de werkgele genheid in de verschillende vestigingen moet in het con cernbeleid de hoogste priori teit krijgen, aldus de petitie. Bestuurder Piet de Haan van de Industriebond CNV ver klaarde in de ochtendbijeen komst dat de raad van bestuur zich terecht blijft richten op de winstgevendheid van het con cern, maar dat dit niet mag gaan over de ruggen van de werknemers en ten koste van arbeidsplaatsen. Volgens hem staat er door de „salamietac tiek" van Van Gelder nu weer 20 procent van de 4800 ar beidsplaatsen op het spel. „Wij willen investeringen die ga ranties bieden voor de werk gelegenheid. Niet alleen voor de bedrijven in Wormer en Wapenveld, maar voor alle vestigingen", aldus de CNV- bestuurder. De directie van Van Gelder gaat zich volgende week op nieuw beraden over de her structurering bij het concern. Dit zei directeur J. Hebly te gen de delegatie van het per soneel die hem de petitie over handigde. Hebly ontkende dat de werkgelegenheid bij het i steeds sluitpost is ge weest, zoals de werknemers stellen. De raad van bestuur zoekt naar mogelijkheden om het overleg met de bonden te her vatten. Daarom zijn de vakor ganisaties uitgenodigd om op 20 november het gesprek met de directie te heropenen, aldus Hebly. De uitnodiging is don derdag bij de bonden binnen gekomen. De demonstratie voor het hoofdkantoor van Van Gelder werd opgeheven, nadat de de legatie van het personeel naar buiten was gekomen. VANCOUVER Canada en Nederland kunnen hun economische ontwikkeling be vorderen door meer gemeenschappelijke on dernemingen op touw te zetten in eigen land en in de ontwikkelingslanden. Staatssecre taris van economische zaken K.H. Beyen heeft dit verklaard aan het einde van zijn bezoek van zestien dagen aan Canada. Als leider van een Nederlandse handelsmissie bezocht hij onder meer Ottawa, Toronto, Montreal, Edmonton Clagary en Victoria. In een toespraak tot de leden van de Koop mansbeurs in Vancouver zei Beyen onder meer dat de export van Nederland naar Canada en omgekeerd nog geen procent van de totale uit voer van de twee landen uitmaakt. Wij zijn van mening dat dat niet genoeg is. We zouden graag willen nagaan welke mogelijkheden er zijn om de onderlinge handel uit te breiden en hoe de kansen liggen voor grotere industriële samenwerking in de vorm van gemeenschappe lijke projecten, hier of in de Derde Wereld". Om het belang van de internationale handel voor Nederland en Canada aan te geven wees de staatssecretaris er op dat beide landen dit jaar uitvoeren voor 65 miljard dollar. Voor Ne derland komt dat overeen met de helft en voor Canada met eenkwart van het bruto nationaal produkt. Beyen liet de waarschuwing horen dat de Ca nadese economische positie zwakker is dan de Nederlandse. „Bij ons zijn sommige factoren sterker dan in Canada. Onze betalingsbalans is in evenwicht en onze werkloosheid bedraagt ongeveer vier procent. In Canada zijn inflatie en werkloosheid groter dan in Nederland." De hoog ontwikkelde technologische kennis en de rijke natuurlijke hulpbronnen waarover Ca nada beschikt kunnen volgens Beyen mogelijk worden gecombineerd met de ervaring die Ne derland door de eeuwen heen met handel en heeft opgedaan. Karei Beyen. DELFT In het derde kwartaal van 1979 is de waarde van de participaties van het beleggingsfonds Es meralda verder gestegen met 6 pet. De groei in de eer ste negen maanden van dit jaar was 20 pet, waarvan 5 pet als stockdividend is uit gekeerd in maart. De afgif- teprijs van de participaties bedroeg 30 september f 53,19 tegen f 46,32 eind vorig jaar, aldus een tussentijds be richt. Het vermogen van het fonds steeg sinds het begin van dit jaar met 52 pet tot f 17,9 min eind september. Dit is het ge volg van de waardestijging van de portefeuille en van uit gifte van nieuwe participaties. Per 1 oktober bedroegen de li quide middelen 23 pet van het fondsvermogen. Nu de aande lenkoersen door de recente koersval volgens Esmeralda een veel aantrekkelijker ni veau hebben bereikt, is het fonds inmiddels begonnen met het beleggen van de kasgel den. AMRO heeft de afgiftekoers van haar 9 pet spaarbrieven 1979-1985 verlaagd van 100 pet tot 99,10 pet. Hierin is de opge lopen rente sinds 16 augustus van £19,50 per nominaal f 1000 begrepen. Het effectief rende ment wordt hierdoor verhoogd van 9,3 pet tot 9,5 pet, aldus de bank. OPTIEBEURS De Europe se optiebeurs (European Opti on Exchange) heeft in oktober voor de vijfde achtereenvol gende maand een hogere om zet geboekt. Ten opzichte van september, ook al een „top- maand", nam het aantal con tracten met 52 pet toen tot 78,097, waarvan 59,250 „calls" en 18,847 „puts". Op 10 okto ber werd met 5,436 contracten de hoogste dagomzet sinds de opening behaald. Hiermee werd de 5000-grens gepas seerd, zodat op die dag voor het eerst de opbrengsten de kosten dekten, aldus de EOE. Het aantal openstaande con tracten bereikte op 19 oktober vlak voor het vervallen van de oktober-series een stand van 75.844. eveneens een re cord. Op 31 oktober stonden nog 53.898 contracten open. In oktober gingen in Neder landse opties 55.137 „calls" om tegen 38,674 in september voor een premiebedrag van f 18,7 min (f 11,9 min). De 18.847 „puts" (9.097) waren goed voor een geldomzet van f 8,7 min (f 3,6 min). Bij de buitenlandse opties be haalden de Amerikaanse klas sen de grootste omzet: 2.823 contracten (.1.527) tegen een premiebedrag van 0.78 min dollar (0.58 min). In Belgische opties gingen 800 contracten (324) om voor 41.7 min Belgi sche frank (12,2 min) en in Franse opties 488 contracten (157) tegen 1 min Franse frank (0,4 min). Naast deze omzet in optiecontracten werden nog eens 4,466 contracten uitgeoe fend, waardoor 446,600 aande len van eigenaar verwisselden voor een bedrag van f 44,9 min tegen resp. 4,993 erï f 64 min in september. actieve aandelen binnenlandse obligaties binnenlandse aandelen Blydenst C Boer Druk Bols Borsumij V Alg. Fondsenb. Asd. Belegg. D IKA Belegg. Leveraged Tok1yobpH(S) beurs van New York 2 7/8 Un. Techn. buitenlands geld (Prijs In guldens) Belgische tr.(100> Portugese esc (100) Zweedse kroon(100) 2.08 Noorse krèen(l00) 4 36 Deense kroory 100) 6.88 Oostenr-ecfMIOO) Joegosl. dlnar( 100) lt«.6o 122.SO' JtjS* 51$8 5A00*

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17