MJ3[pO(Ö|)ü 'Ik ben erg I blij dat ik die stap in het duister heb gezet' Philidor moet nu punten pakken... SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 LEIDEN De Leidse teams, die in de KNSB-com- petitie uitkomen, zullen in de derde ronde de strijd aan moeten binden met ongeveer gelijkwaardige tientallen. Philidor krijgt in de hoofd klasse de eerste amateur te bestrijden. Ook Voorschoten krijgt in de tweede klasse een goede kans de onderste plaats te verlaten, het even eens puntloze DD 2 is de vol gende opponent. De beide LSG-tientallen moeten hun topposities verdedigen tegen Overschie en CVI/Utrecht 2. In de hoofdklassse is ook dit jaar weer het enorme krachts verschil tussen de amateurs en de professionals merkbaar. Het Leidse Philidor heeft hieron der te lijden. In de eerste twee Schaken rondes moesten Desisco/Wa tergraafsmeer en landskampi oen Volmac/Rotterdam bestre den worden. Meer dan de schade beperken zat er voor de sleutelstadbewoners niet in. De volgende tegenstander is Eindhoven, een van de ama teurs, waar de punten tegen gescoord moeten worden. Geen eenvoudige opdracht want Eindhoven is al twee jaar achtereen bekerkampioen. De Philidorspelers zijn echter zoals altijd optimistisch over het te verwachten resultaat. LSU is in de eerste klassse een van de drie koplopers. Na het teleurstellende resultaat tegen Brunssum hoopt men nu tot winst te komen tegen Overschie, al jaren een van de lastige tegenstanders van LSG. Overschie werd in de vorige ronde met groot verschil ver slagen door DD. In de tweede klasse staat LSG 2 er bijzonder goed voor. Veel zal van de volgende wed strijd tegen CVI/Utrecht 2, e- venals LSG zonder puntenver lies, afhangen. Philidor 2 zal, wil het weer aansluiting krij gen met de kopgroep, moeten winnen van het puntloze, maar wel sterke DD 2. Voor Voorschoten staat het belang rijke duel met DSC op het pro gramma. Beide tientallen zijn met twee nederlagen van start gegaan. Fluitsignaal Het laatste fluitsignaal wil wat, tegenwoordig. Wilde ze ker wat, afgelopen zondag. Het is natuurlijk een oude wijsheid. Een wedstrijd duurt net zo lang totdat een scheids rechter voor de laatste keer fluit. Of: een wedstrijd is nooit beslist tot datzelfde laatste fluitsignaal heeft geklonken. LDWS ondervond dat zondag weer eens aan den lijve. Exact zeven minuten te lang duurde het treffen tussen de Vlietbe- woners en Lenig en Snel. Tot die 83ste minuut hield LDWS de stand op 1-1, uiteindelijk kon een 5-1 nederlaag worden genoteerd. Een trieste zaak, als je zolang aan een redelijk re sultaat mag ruiken. Fluitsignaal (2) Een trieste zaak, inderdaad, voor LDWS. Maar ASC maak te het op die gedenkwaardige 28ste oktober nog veel bonter. De toch al niet zo ruim in de punten zittende Oegstgeeste- naren (kan ook Leidenaars zijn, ze zullen ook bij ASC nooit meer uit dat vraagstuk komen) veroverden in en te gen Wassenaar in de eerste pe riode een voorsprong van 0-1. Een winnende marge die in het tweede part nog niet eens al te moeizaam werd vastge houden. Het wachten was dan ook op dat befaamde fluitsig naal. Dat overigens maar uit bleef. Reden voor Wassenaar om er in de 93ste minuut nog maar een keer tegenaan te gaan. En ja hoor, Ron Pannen schoot fraai raak. Amper zes tig seconden later - dat laatste fluitje wilde maar niet komen - stortte ASC's voetbalwereldje in elkaar. In wat de laatste ac tie van de wedstrijd zou blij ken te zijn, kopte roodzwarte vleugelverdediger Rob Paar den kooper de bal binnenkant paal het eigen doel binnen, waarmee de unieke omwente ling had plaatsgevonden. En waarmee we maar willen zeggen dat de bal ook in bles suretijd rond is... Doorbraak Jaren lang beheerste het Hil- versumse De Robben de natio nale waterpolocompetitie op het hoogste niveau. Seizoenen achtereen mocht een team als ZIAN bijvoorbeeld slechts ho pen en rekenen op een tweede plek, meer niet Toen kwam AZC. Eerst nog zonder, vervolgens met Uni que sponsor, werd de absolute top bereikt En behouden. De Alphenaars hadden de positie van De Robben ingenomen en zouden die plek (de verhou dingen binnen bet kleine wa terpolo wereldje een beetje kennende) nog wel even vast houden. Met de invoering van de nieu we, sneller spel in de hand werkende spelregels kondigde zich vorig jaar echter opnieuw een wijziging in de krachts verhoudingen aan. Akkoord, AZC bleef alles winnen, maar teams als ZIAN en het Leidse De Zijl/LGB leerden van die nederlagen en kwamen snel dichterbij. AZC, maar met name De Robben voelden de hete adem in de natte nek. Wat ook AZC-coach Geurtsen erkende, toen hij stelde dat juist De Zijl voor hem de grootste tegenstander zou zijn, vorig jaar al. Doorbraak (2) Die vorig jaar, en niet alleen door Geurtsen, voorspelde doorbraak van het jeugdige De Zijl/LGB, lijkt na vorige week zaterdag een feit. Voor de tweede maal werd HZC/De Robben door de Leidenaars afgetroefd. Met bet Haagse ZIAN voert de combinatie van De Zijl en de Leidse Golf brekers nu de ranglijst aan. Het tekent de groei van het te genwoordig al bijna in inter nationals grossierende De Zijl/LGB. Zoals die stand ook aangeeft dat de Hilversumse superformatie van vroeger juist niet is meegegroeid. Maar dan toch. Een goede zaak voor het zo door clubbe langen geregeerde Nederland se wa terpolo wereldje is het wel. Zoals nu ook steeds dui delijker wordt dat Zijl/LGB- coach Rob Schouten in tegen stelling tot Vriend van De Robben en Geurtsen van AZC. wel de juiste richting is inge slagen door de Jessenvan Bondscoach Trumbic in zijn schema's in te passen. Een te leurstellend gelijkspel tegen degradatiekandidaat De Meeuwen doet daar niets aan af. Want alleen om dat wijzere beleid al kan, nee, moet je De Zijl zo'n overwinning op De Robben én zo'n hoge positie op de ranglijst al van harte gunnen.... Vergeten Toch wel enige consternatie, maandagavond in de Stadsge hoorzaal. Kom je in dat nieu we paleis van André de Jong en bedrijfsleider Harland, blijkt dat er eigenlijk helemaal niet is gerekend op die Alge mene Vergadering van de KNVB, Afdeling Leiden. Zit je eindelijk gezellig in de koffie kamer, moet je weer weg naar de grote zaal om daar plaats te gaan hemen op examenstoelt jes achter examentafeltjes. Twintig minuten later dan ge pland (en nog zonder koffie, kan je nagaan) werd de verga dering geopend. En? Was die verhuizing nu die moeite wel waard? Ja hoor. In die al eerder genoemde koffie kamer was de voorstelling van Ad Dusée vast niet zo goed tot zijn recht gekomen. Daar had 'ie dat toneel in de grote zaal gewoon voor nodig... LEENDERT DE GOEY HEEFT HET UITSTEKEND NAAR ZIJN ZIN BIJ HET ENGELSE SHEFFIELD UNITED De Goey In actie als aanvallende middenvelder, een plaats die hem prima be valt: „Voor mijn gevoel speel ik goed maar er zit nog meer in". „Wanneer ik het veld opkom en die duizenden toeschouwers hoor schreeuwen dan gaat er bij mij binnen iets opflikkeren. De motivatie om me te geven is er direct". SHEFFIELD Nu al weer drie maanden speelt Leendert de Goey voor de Engelse derde divisieclub Sheffield United. Gevolg van een wat mindere gang van zaken bij het Rotter damse Sparta, een ploeg waarvoor Leidenaar De Goey in het vorig seizoen nog speelde. Nou ja speelde, door allerlei oorzaken, de trainers wisseling Brom-Petsecu speelde daar in mee, bracht Leendert de Goey meer tijd door op de Rotterdamse reservebank dan in het veld. De Goey raakte daardoor een beetje uitgekeken op Sparta en besloot met het Sparta-bestuur rond de tafel te gaan zitten. Gepraat werd over een eventueel voortijdige ontheffing van de con tractuele verplichtingen. De Kasteel-club zag daar wel iets in, verkopen is immers financieel aantrekkelijker dan afvoeren. Een ding was duidelijk, voetballen op deze manier zag De Goey niet meer zitten, hij dacht zelfs aan stop pen met betaald voetbal en een gewoon baantje te zoeken. Toch waagde hij nog een laatste po ging bij een betaalde club emplooy te zoeken Het buitenland....Nee, toch eerst contact met FSC zoeken. Door de Telstar-tijd wist FSC-trainer Cas- tenmiller wel wat voor vlees hij in de kuip had. Fi nancieel kwam de zaak echter niet rond. Via de Engelse spelers van Sparta zocht De Goey op het eiland aan de andere kant van de Noordzee. Plot seling ligt er dan een drie-jarig contract voor je neus van Sheffield United, ooit glorieus spelend in de eerste divisie van de Engelse league maar nu af gedaald naar het derde niveau. Het klinkt natuur lijk niet aantrekkelijk voor de doorsnee Nederlan der. Wie gaat er nu terug van eerste naar derde di visie?. Avontuur Het buitenlandse avontuur, de beroemde sfeer rond de Engelse voetbalmatches en een goede financiële positie trokken de Leidenaar wel aan. „Weet je", zegt De Goey: „Mijn vader werkte vroeger als ingenieur vaak in het bui tenland, mijn broers en zusters hebben daar ook al wat jaren gezeten. Misschien zit het avontuur wel in het bloed. Ik probeer altijd zo prettig mogelijk te leven en er flink van te ge nieten. daarom heb ik deze kans met beide han den aangegrepen. Je laat natuuurlijk wel wat achter. Bijvoorbeeld onze hond Paco, dat beest heeft karakter. Die zal nu wel beledigd op de bank bij mijn schoonouders zitten. Hij kon niet mee vanwege de lange quarantaine procedure en in mei kom ik toch weer terug om mijn trouwplannen uit te voeren". Uit de activiteit op de spelersmarkt blijkt wel dat Sheffield-Harry Haslam, die omdat hij altijd lacht de bijnaam 'Happy Harry* draagt, terug wil naar de top van Het Engelse voetbal. Naast De Goey zijn Jeff Bourne, hij speelde in de Verenigde Sta ten, en Barry Butlin aangetrokken. The Blades, zoals het team van Sheffield United wordt ge noemd naar de bekende stalen messen die men daar maakt, hebben direct aan alle twijfel een ein de gemaakt door een leidende positie in de derde divisie in te nemen. Zaterdagmiddag drie uur. Het publiek is in grotte getale naar Sheffield 'homeground' gekomen. Het stadion ligt midden in de stad, typisch Engels. Het Kasteel (Sparta-stadion) in Rotterdam heeft enige gelijkenis met dit voetbalstadion; een moderne hoge tribune aan de ene kant en de rest staat er heel wat jaartjes. Dat is dan zo'n beetje de enige overeenkomst want het Sheffield-stadion is gevuld met zes-tien-duizend-acht-honderd toeschouwer Leen de Goey neemt voor Sheffield United alles hoekschoppen op links: „En daar zijn al heel wat doelpunten uit ontstaan". sEen aantal waar menige Nederlandse eredivi sie club blij mee zou zijn. Op Boxing-day (Tweede Kerstdag) verwacht men een vol stadion, 45.000 mensen. Dan moeten The Blades het opnemen te gen The Owls, een ploeg die ten noorden van het centrum .van Sheffield hun domicilie heeft. The Owls, Sheffield Wednesday, doet het ook goed ge tuige de vijfde plaats op de ranglijst. Je kunt de stad bijna verdelen in twee voetbalkampen. Noord en Zuid met het centrum als grens. De mensen zijn of United supporter of Wednesday aanhanger. Dit Britse publiek staat dan ook als één blok achter zijn favorieten. Tijdens een wedstrijd worden de spelers voortdurend en hartstochtelijk aangemoe digd. In Nederland is het gebruikelijk pas na een doelpunt het team een hart onder de riem te ste ken, vaak te laat. Je merkt gewoon dat het Britse voetbal ruggegraat heeft, het publiek blijft komen. Het enige wat ma nager 'Happy Harry' voor een wedstrijd tegen zijn discipelen zegt is: „Go on lads out there is the pu blic, they have come to watch you! Show them so mething" (Vooruit jongens, daarbuiten is het pu bliek dat is gekomen om jullie te zien. Laat ze wat zien). Daarna gaan de spelers het veld op. Geen tactisch gelul, je gewoon volledig geven. Kun je dat niet dan sta je ernaast en moet je de volgende keer nét zo hard knokken voor je plaats. In Engeland is maar een wissel per wedstrijd toegestaan. Daarom moet iedere speler maximaal presteren, van een reserve-doelman meenemen naar uitwedstrijden hebben ze nog nooit gehoord. Als de keeper uitvalt dan moet een speler zijn trainingsbroek maar aan trekken en tussen de palen gaan staan. Motivatie „Wanneer ik hier het veld op kom en die dui zenden enthousiaste toeschouwers hoor schreeuwen dan gaat er bij mij binnen iets op flikkeren", vertelt Leen de Goey: „De motivatie om me volledig te geven is er direct". Uit de wedstrijd van Sheffield United tegen midden moter Reading bleek wel duidelijk dat de ex- ASC-er en Ter Leede speler in zijn element was. Zo heeft hij de laatste anderhalf jaar bij Sparta niet meer gespeeld. Zijn plaats in dit team als aanvallende middenvel der bevalt hem prima. De sterke kanten van de Goey zijn ondermeer zijn lange cross-passes over de breedte van het veld, een welkome aanvulling voor dit oer Engelse spel. De aanval wordt name lijk razendsnel uitgevoerd, zonder inzicht, zonder variatie. De Goey probeert met passes de actie te verplaatsen naar de andere vleugeL Wanneer dat lukt heeft hij het publiek op zijn hand. „Van een twee combinaties moeten ze hier niet veel hebben, maar juist dan kan ik gevaarlijk zijn met mijn af standsschoten. Misschien moet ik daar nog wat meer met ze over praten op de training", zegt de besnorde Nederlander. Een feit is dat De Goey te weinig aan de bal komt. „In Nederland spelen we gegroepeerd voetbal met een sterk middenveld, het lijkt soms precies op schaken. Hier slaan ze een aanval af en dan is het rennen naar voren, onder tussen wordt het middenveld vergeten". „Voor mijn gevoel speel ik goed maar er zit nog meer in". Zou je het spel niet naar je toe moeten trekken? „Misschien wel, maar de spelers moeten me kunnen begrijpen. Ik wil ze wel een kant op sturen als ze maar weten welke, anders gaat het de mist in. Wacht maar af tot het mijn weer wordt, lekker drassige velden, een beetje regen, dan pas voel ik me in mijn element". De gevaarlijkste situ aties in de wedstrijden hier zijn het hervatten van de wedstrijd na een dood spelmoment, zoals hoek schoppen en vrije trappen. Op de training wordt daar eindeloos op geoefend. „Ze hebben mij ge vraagd de hoekschoppen op links te nemen. Daar zijn al enkele doelpunten uit ontstaan. Zelf heb ik er al vijf gescoord. Je kunt wel zeggen dat ik bij zonder gelukkig ben dat ik deze stap in het duister heb gezet. Het bevalt me hier prima. De eerste we ken ben ik door de club en de spelers opgevangen. In dit gedeelte van Engeland wonen de meest vriendelijke mensen zegt men wel". Na mijn vertrek uit Leiden kon mijn intrek in een hotel nemen, alles prima verzorgd. Vandaar ben ik gaan zoeken naar geschikte woonruimte. Sheffield zelf is wat grauw, aan de rand van de stad echter liggen bijzonder mooie wijken tegen de heuvels aangeplakt. Het huis wat ik nu heb, is een bunga low met vier kamers en een ruime garage. Met mijn vriendin Lenneke, die net is overgekomen, ben ik bezig met de inrichting. Daar kunen die Britten weinig van, paars op de vloer en blauw bloemetjesbehang". Mouse „Onze namen hebben enige verwarring ge sticht. Leen en Lenneke zijn bijna niet uit te spreken. Darom heet ik hier Lenny de Gooy maar ik noem mijn vriendin vaak Len. 'De Gooy' is wel bekend voor me, mijn vrienden noemen me vaak De Gooyer, zodoende. Mijn bijnaam is hier 'The Mouse' vanwege de ever green van Rudy Carrel, 'Ik zag een muis', waar ik wel om moet lachen. Binnenkort mag ik een uur plaatjes draaien voor de locale radio en dan draai ik dat plaatje als begin-tune". „De spelersgroep van Sheffield United bestaat uit dertig full-profs. Er wordt een keer per dag ge traind. Niet al te lang maar wel pittig. Eindeloos veel sprintjes trekken, dat is wel goed voor mijn luie donder. Er moet bij mij gewoon dwang achter zitten. Het wedstrijdprogramma is druk bezet Ze senveertig wedstrijden plus diverse cups dat is niet mis. We spelen vaak twee keer per week. Voor mij is dat prachtig dan hoef ik me niet een hele week op de komende wedstrijd voor te bereiden. Voor je het moeten we al weer spelen". De Goey voelt zich er prinsheerlijk bij. Hij is geen figuur om in een hoekje van het spelershome weg te duiken. Hij babbelt gezellig met de Engelsen mee en is een graag geziene jongen. Vrije tijd heeft hij genoeg want een baan erbij is niet meer nodig. Soms halen spelers hem op om mee te gaan golfen. Van keeper Steve Conroy nam hij onlangs een echte golftas plus clubs over. Ook op ander gebied dan voetbal ziet Leen zijn tweede vaderland wel zitten. „Soms loop ik gewoon te kwijlen van al die oude auto's die je hier nog op straat ziet. Daarom heb ik maar gelijk een oude volvo-sport gekocht. Je weet wel zo'n 'Saint auto', veertien jaar, een puike kar, er moet alleen wat aan opgeknapt worden. Verder word ik gek van antiek. Hier in Sheffield is een lange straat met al lemaal van die winkeltjes. Ze kennen me daar al en niet alleen omdat ik voetbal". In Sheffield verblijft nog een Nederlandse prof. Henny Kroeze, de speedway coureur. Kroeze komt voor Sheffield Tigers al een tijdje uit in de Engelse speedway-league. Hij werd door veel pech achtervolgd, een gebroken enkel was daar de oorzaak van. Nu rijdt Kroeze nog met een pen in zijn been. Het was leuk te zien hoe de voetballer De Goey en de coureur Kroe ze met elkaar van gedachten wisselden over het professionalisme. Het werd De Goey wel duidelijk dat een speedway-prof een moeilijker bestaan heeft dan zijn collega beroepsvoetbal ler. Zeker wanneer je bent neergedaald in zo'n paradijs waarin Leen de Goey nu terecht is ge komen. Tekst en foto's RICK KRAMER

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11