Autoweg tussen Katwijk en De Zilk een weg zonder kop of staart Verspeelde Leiderdorp miljoenen aan subsidie? Clementie voor inbrekende student Jubilerend Spectrum: fabriek vol arbeidsvreugde Politiek café over woonwagen- problematiek Regenboog geopend REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 OEGSTGEEST/DEN HAAG De Haagse poli tierechter had de 21-jarige student uit Oegstgeest ver oordeeld tot drie weken celstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het onvoorwaardelijk deel van die straf, de ,ene week cel derhalve, zag de student als een potentiële handicap voor z'n toekomst. Vandaar dat hij tegen het vonnis in hoger beroep ging en giste ren bij het Gerechtshof ver scheen. Daar ontmoette hij bij de procureur-generaal begrip voor zijn standpunt. De eis in hoger beroep werd vijfhonderd gulden boete en twee weken voor waardelijke gevangenis straf. De student was aan de ver oordeling gekomen door medeplichtigheid aan een in braak. Hij had overigens een aardig verweer. In een bar in Leiden had hij enkele perso nen ontmoet, die hem na sluiting vroegen nog even mee te gaan en een afzakker tje te halen. De jongelui be gaven zich naar een woning aan de Prinses Beatrixlaan. Met een valse sleutel werd de voordeur opengemaakt. „Ik wist niets van die sleutel. Ik dacht dat die jongen er woonde", deelde de Verdach te gisteren mee. Eenmaal in de woning, stapte de student direct naar de ijskast en haal de daar een fles witte port uit. Toen op de bovenverdie ping wat gestommel hoorbaar werd, ontvluchtte iedereen de woning. De student ook. De president van het hof noemde gisteren het verhaal van de jongeman wat twijfel achtig^ te meerdaar hij hand schoenen had gedragen tij dens de gehele operatie. In elk geval vond ook de president de door de politie rechter opgelegde straf wat aan de hoge kant. Evenals verdediger mr Reynders. In welke mate zal blijken op 15 november in het arrest. Verstoorde middagdut NOORDWIJK Op de picknick plaats langs de pro vinciale weg, achtei Leeuwenhorst, par keerde gistermid dag een automobi list. Als enige. Ge- 1 nietend van de rust, soezend en weg dommelend in een middagdut. onbe wust van de plech tigheid. die zich even verder bij De Krom voltrok. Groot was dan ook z'n verbijstering, toen de man zich plotseling omringd zag door bussen vol mannen, geflan keerd door een cor don politiewagens en -motorrijders. Hij waande zich verzeild in een massale politionele aktie, een gijzeling van buspassagiers of dergelijk soort "crime" van for maat. Eerst na een uitleg kwam de chauffeur op ver haal. Maar de slaap Parkeren wordt gemakkelijker WASSENAAR Met in- 4, gang van zondag 4 novem ber wordt het nijpende par keerprobleem met betrek- king tot de sportverenigin- gen die hun accommodaties hebben aan de Verlengde Waalsdorperlaan en het Laantje van Groenendaal, voor een belangrijk deel op gelost. Dan namelijk bestaat de mogelijkheid voor bezoe kers aan de desbetreffende 1 terreinen om hun voertuigen kwijt te raken op de par keerplaats van renbaan Duindigt, die vanaf deze da tum de poorten voor het winterseizoen sluit. Een woordvoerder van de Wassenaarde politie, die con stant te maken heeft met de vervelende problematiek: „Vooral de bezoekers van de sportverenigingen Oranje plein, Postalia. ESDO. Archi pel. Ornas, HDS en Alto wor den er op geattendeerd dat deze mogelijkheid bestaat. De directie van Duindigt heeft ons hiermee geweldig gehol pen. Het is anders een onhoud bare situatie. In de weekein den kunnen we vaak geen kant op. LEIDERDORP Heeft de gemeente Leiderdorp ettelijke miljoenen guldens verspeeld door niet gebruik te maken van een bestaande rijkssubsidierege ling voor de restauratie van monumen tale panden? Deze vraag werd gesteld door de heer P. v.d. Vliet, vice-voorzit- ter van de Monumentencommissie, tij dens de gisteravond gehouden commis sievergadering. Volgens de heer Van der Vliet bestaat er sinds enkele jaren een voor gemeenten met een historische kern een aantrekkelij ke subsidieregeling van de ministeries van Volkshuisvesting en. Ruimtelijke Or dening (VRO) en Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) gezamen lijk. Voorwaarde voor subsidieverlening is dat de gemeente zelf de nodige plannen ontwikkelt en een meerjarenbegroting op stelt. „Het bestaan van een dergelijke sub sidieregeling komt mij ongelooflijk voor", zo reageerde wethouder A. H. Meerburg (CDA). Ook de medecommissieleden van de heer Van der Vliet, niet geheel onkun dig op het gebied van monumentenzorg, hadden nimmer van de regeling verno- De heer Van der Vliet ging nog een stapje verder met te stellen, dat het gemeentebe stuur in gebreke was gebleven door de Hoofdstraat niet als beschermd dorpsge zicht aan te melden. Een punt waar de monumentencommissie zich enkele jaren mee bezig heeft gehouden. „Waarom", zo vroeg de heer Van der Vliet zich af. „heeft het college alleen maar een aan vraag ingediend om een aantal panden op de monumentenlijst te plaatsen?". Wethouder Meerburg moest het antwoord hierop schuldig blijven. Hij zegde toe, een en ander te zullen nagaan en in een vol gende vergadering opening van zaken te geven. SASSENHEIM Het Spectrum lijkt op een fabriek. Een fabriek waar klokken, verpak kingsmaterialen, telefoons, congrestafels, en plastic banden voor regenpijpen worden ver vaardigd. Zo op het eerste gezicht een wat vreemd scala aan producten, maar het Spec trum is dan ook geen gewone fabriek. Officieel heet het Spectrumeen werkvoorzieningsge- rr eenschap. In de volksmond wordt het een so ciale werkplaats genoemd. Eén van de dingen die men in het Spectrum niet moet doen is een werknemer naar zijn produktie vragen. Want die produktie is in een sociale werkplaats hele maal niet belangrijk. Waar het om gaat is aan gepast en zinvol werk voor de gehandicapte mens en de arbeidsvreugde staat hier op de eer ste plaats. Ter ere van het feit dat het Spectrum n Sassenheim vijfentwintig jaar bestaat werd woensdag een open dag georganiseerd. Een open dag die ten doel had de Sassenheimers kennis te laten maken met de sociale werk plaats. Volgens directeur Kolkman heerst er in wijde kring nog een volkomen foute opvatting over het werk van sociale werkplaatsen, en hij toonde zich dan ook bijzonder verheugd dat zeer velen (550) de kans te baat namen om eens een kijkje binnen Het Spectrum te nemen. „Nu kunnen de mensen zelf zien in wat voor fijne, ontspannen sfeer de mensen hier kunnen wer ken, en ook dat het hier niet alleen maar heel simpel werk is wat wordt gedaan. Op de klok- kenafdeling wordt hoge kwaliteit vakmanschap afgeleverd en onderschat ook zeker de techni sche afdeling niet waar apparatuur voor de PTT wordt gemaakt", aldus Kolkman Het werk in het Spectrum komt voor het groot ste deel van andere bedrijven. Een bedrijf kan een deel van zijn produktie uitbesteden aan de sopiale werkplaats. Zo word er in Het Spectrum onder meer voor Vicon landbouwmachines gewerkt, voor de PTT. voor het techniscne be drijf ITT, voor een fabrikant van zeemleren lappen en voor klokkenfabrikant Antiqua. Vraag aan Kolkman: „Is het niet moeilijk om bedrijven zover te krijgen dat ze een deel van hun produktie naar Het Spectrum overheve len? „Soms is dat inderdaad moeilijk, vooral in deze tijd waar toch al grote werkloosheid heerst en waarin de bedrijven liever hun eigen men sen aan de gang houden. Toch lukt het vaak om de bedrijven ertoe te bewegen hun produk- ten voor een deel door Het Spectrum te laten produceren. En ik vind in dit verband ook dat we ons best een beetje hard tegenover het be drijfsleven mogen opstellen. We hebben twèe grote voordelen te bieden en we zullen ook nooit aarzelen om die te noemen. We hebben een korte levertijd en we leveren beslist kwali teit". Overigens worden in Het Spectrum ook nog andere bezigheden verricht dan het werken voor bedrijven. Er is een plantsoenendienst die in Sassenheim zorgt voor het bijhouden van de groenvoorzieningen en er is een afdeling die congrestafels maakt. Die congrestafels zijn een volkomen eigen produkt van Het Spectrum. „De Werkplaats", voorloper van Het Spectrum werd op 11 januari 1956 geopend. Sinds april 1955 was men toen al bezig geweest om de leeg staande Don-Boscoschool, de plek waar de eer ste sociale werkplaats werd gevestigd, op t knappen. In 1959 werd een oude kleuterschoo betrokken aan de Kerklaan, en thans huist He Spectrum in een in 1964 gebouwd pand aan de Hoofdstraat. De jubileumviering kreeg gisteren officieel gestalte tijdens een zeer drukbezochte receptie. Talrijke bestuurders voerden het woord, onder wie burgemeester Kret van Sas senheim, die het een voorrecht vond „Spec trum" in de gemeerde te hebben. VOORSCHOTEN In aansluiting op de hoorzitting van de gemeente Voorschoten vindt op maandag 5 november een politiek café plaats waarin het woonwagenbeleid in Voor schoten ter discussie zal staan. Op deze bijeenkomst zullen de heer D.A.TH, van Ooijen, 2e ka merlid voor de PvdA en voorzitter van de Stichting Landelijk Woonwagenwerk, dë heer L.L.Marselis. wethouder Welzijn in Voorschoten en de heer F.Mentzij, coördinator van het woonwa genkamp in Leiden, hun visie op het beleid in Voorschoten ken baar maken. Daarbij zijn de fractievoorzitters van de Voorscho- tense politieke partijen aanwezig om hun standpunten nader toe te lichten en te bediscussiëren. Het politiek café wordt gehouden in het Ambachtshuis in de Voorstraat en begint om acht uur. Katwijkse delegatie naar Ohrid KATWIJK Een delegatie van het gemeentebestuur van Katwijk zal op uitnodi ging van het gemeentebe stuur van Ohrid (Joegosla vië) op 7 november de plech tigheden bijwonen ter her denking van de bevrijding van de stad Ohrid in de pro vincie Macedonië. Zoals be kend, is Katwijk een zuster- gemrente van deze stad. Ook de andere zustergemeenten van Ohrid hebben een uitno diging ontvangen. Ohrid herdenkt op 7 novem ber het feit. dat de stad 35 jaar geleden (1944) werd bevrijd van het juk van het fascisme. Het is om deze reden dat het gemeentebestuur van Katwijk heeft besloten hierbij aanwezig te zijn. De delegatie bestaat uit de he ren J. J. van Oosten (wethou der) en de raadsleden H. J Grimbergen, J. J. Timmer mans. H. van Mierlo en R. D. Buitendijk, vergezeld door locb-secretaris G. Verheule. HAZERSWOUDE Het Tamboer- en Trompetterkorps Hazerswoude zit in het nieuwe - pak! De aanschaf van de uni formen is bekostigd uit de op brengst van een fancy-fair en van de donatiegelden. Heeft r de bevolking van Hazerswou- de-dorp het korps al in het nieuwe tenue kunnen zien en horen» musiceren, aanstaande zaterdag 3 november is de bur gerij van de Rijndijk daartoie in staat. Om twee' uur 's mid dags begint TTH een muzikale rondgang door de wijk Rhy- nenburch. Ook de wijk Groe- nestein wordt met ëfen bezoek je vereerd. LEIDERDORP Onder grote belangstelling van ouders en leerkrachten openden leer lingen van de Protestant Christelijke School „De Regenboog" gistermiddag hun nieuwe schoolgebouw. Aan de opening was enkele weken geleden een balonnenwedstrijd vooraf gegaan. De te ruggevonden balonnen hielden een laken om hoog waarachter de naam van de school ver borgen werd gehouden. Met het doorprikken van de balonnen viel het laken en werd „De Regenboog" zichtbaar. Hiermee was de school officieel geopend. Officieus was. het schoolgebouw al eerder in gebruik genomen. Na een jaar van naburige openbare lagere school „De Vogelweid" gebruik gemaakt te hebben, werd dit najaar het nieuwe gebouw betrokken. Na de opening voerden de leerlin gen van de kleuter- en de lagere school hun zelfgeschreven musical „wie vaart er mee" op (zie foto). r NA VIJFTIG JAAR PLANNENMAKEN EINDELIJK GEREED De heer S. J. Braat, chef van de afdeling be volking van de gemeente Leiderdorp, kreeg gistermiddag uit handen van burgemeester I M. A. v.d. Have de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uit gereikt. Deze koninklijke onderscheiding viel hem ten deel wegens zijn veertig jarig dienst verband bij de gemeente Leiderdorp en zijn vele functies in het Leiderdorpse verenigings leven. De heer Vart der Have roemde gisteren in de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis de verdiensten van de heer Braat voor de Leiderdorpse gemeenschap. Het woord werd voorts gevoerd door gemeentesecretaris C. Hobo. directeur gemeentewerken H. van Vliet en de heer D. van Leenen die mede namens de personeelsvereniging sprak. De jubilaris kreeg tijdens een druk bezochte receptie vele cadeaus aangeboden. S. J. Braat koninklijk onderscheiden NOORDWIJK Bij De Krom gin gen gistermiddag langs de secundai re weg nummer 1 de provinciale en gemeentelijke vlaggen in top. Als symbool van vreugde over de officië le ingebruikneming van de nieuwe autobaan tussen Katwijk en De Zilk, waardoor twee badplaatsen en een bollendorp ontlast worden van het verkeer door hun bebouwde kommen. Gedeputeerde F. A. Diepenhorst en burgemeester mr. J. M. Bonnike ver richtten de ceremonie en daarmee werd een punt gezet achter een kar wei, waaraan men met inbegrip van de ontwikkeling van de plannen on geveer vijftig jaar bezig is geweest. Mr. Bonnike maakte daar geestige op merkingen over tijdens een samen komst in hotel-restaurant „De Beurs" van provinciale en gemeentelijke be stuurders. ambtenaren van beide orga nen. de aannemers Gebr. Schouls uit Leiderdorp en vele anderen, die bij de aanleg van de provinciale weg betrok ken waren geweest. „Toen men met de plannen begon'kon den de ambtenaren van de provincie niet met vakantie, heb ik mij wel eens laten vertellen", aldus de" Noordwijkse burgemeester. „Zo'n haast was er om de weg klaar te kijgen". Op een uitste kende manier hadden de gemeenten met de provincie kunnen samenwer ken. „Telkens waren er verrassingen. Dan een poot er af, dan weer een poot er bij", zei mr. Bonnike, doelend op de zich steeds wijzigende ideeen over de op- en afritten die er dienden te ko men. Overigens vond de burgemeester het een heerlijke dag, omdat door de provinciale weg de bebouwde kommen van de gemeenten werden ontlast eni tevens de toegang naar de badplaatsen werd gediend. Gedeputeerde Diepenhorst maakte ge wag van een interessante historie. De weg kwam reeds voor als weg 1 op het eerste Provinciale Wegenplan 1927. Uitvoerig ging de gedeputeerde in op de verschillende ontwikkelingen, die het plan in de loop der jaren had on dergaan. In feite begon men met de aanleg in 1940-1941, toen op het grond gebied van Katwijk enkele werken werden uitgevoerd. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat de weg zou aansluiten op de Van Alkemade- laan naar Scheveningen. De' heer Die penhorst releveerde dat later het ge deelte ScheveningenWassenaar van het wegenplan was afgevoerd. „In de abrupte stijl van minister Drees jr., die toen aan het roer van verkeer en wa terstaat stond". Het werd dus een weg zonder kop, maar ook de staart zou blij ven mankeren, zo bleek uit het betoog van de gedeputeerde. „Omdat de provinciale weg (S 19) in Noord-Holland tussen De Zilk en de westelijke randweg in Haarlem nog niet of in 't .geheel niet wordt aange legd" de staten van de buurprovin cie schrapten dit jaar de S 19 uit het wegennet „is than^ een onderzoek gaande naar de mogelijkheden voor een omleidingsweg langs De Zilk". Als gevolg van een en ander heeft het nieuwe gedeelte van de secundaire weg no 1 tussen De Krom en Noordwijker- hout een meer beperkte regionale bete kenis gekregen en wel hoofdzakelijk als omlegging van het ten opzichte van Noordwijk doorgaande verkeer. Ook het voor Noordwijk bestemde verkeer kan van de nieuwe weg gebruik ma ken, dank zij de aansluitingen op de Van Berckelweg en de Verlengde Beeklaan. Met cijfers toonde gedepu teerde Diepenhorst aqn dat de aanleg van de provinciale weg het verkeer op bijvoorbeeld de Herenweg met de helft had verminderd. Diepenhorst vestigde er verder de aan dacht op, dat sinds 1962 dertig bestek ken waren uitgevoerd, waarmee een bedrag was gemoeid van circa f 45.000.000,-. Onder meer waren ze ventien bruggen en viaducten ge bouwd. De nieuwe provinciale weg heeft over een lengte van 4,5 kilometer een dubbele baan (autosnelweg). De resterende 15,5 kilometer is enkel- baans, maar de aardebaan voor een verbreding tot vier rijbanen ligt voor dit tracé gereed. Verder ligt de aarde baan klaar tot de grens met Noord-Hol land. Na het hijsen van de vlaggen bij het laatst tot standgekomen kunstwerk bij De Krom, maakte het gezelschap in en kele bussen een rit over een gedeelte heerbaan. Gedeputeerde Diepenhorst hijst de vlag in top.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7