René Verhoeff maakte glans - elpee en heeft nog veel meer op de muzikale lever Dia con essenh uis geeft patiënten meer service MET EEN ECHT MINI - CARILLON Ben W willen torentje terug op het oude raadhuis, boven het speelgoed en de droomreizen Ontwapenende Koning Kaktus OOK MET HET OOG OP KERSTMIS STAD/ REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Het Diacones- senhuis is in 1978 begonnen een aantal veranderingen door te voeren, dat ten doel heeft de patiënten betere ser vice te bieden. De bouwplan nen voor uitbreiding, gedeel telijke uitvoering en grote investeringen getuigen daar van. Dit alles ging gepaard met een vrijwel sluitende fi nanciële exploitatie. De per soneelsvoorziening liet in '78 daarentegen wel te wensen over. Inmiddels is daar ver andering in gekomen, want van rijkswege is het perso neelsbestand uitgebreid. Een en ander wordt in het jaar verslag van het ziekenhuis vermeld. In het najaar van 1978 werd toestemming verleend tot de aanbesteding van de bouw plannen behorend bij fase 1 (polikliniek, apotheek en aan bouw van vijf verpleegafdelin- gen). In april van dit jaar werd de eerste paal geslagen. Fase 2 verkeert momenteel in het laatste onderhandelingsstadi- •umi De tweede fase omvat on- •der meer vijf verpleegafdelin- «gen, de bouw van de afdeling sfysische therapie, technische dienst, opleidingen, centrale sterilisatie en twee operatieka mers. Bovendien zal er een dantal interne verbouwingen plaats hebben (een deel van de polikliniek, funktieafdeling, administratie, bacteriologisch laboratorium. verlosafdeling en het dagverblijf op de ver- pleegafdelingen). De kosten van fase 1 worden geschat op ongeveer vijftien miljoen en de kosten van fase 2 op zestien miljoen gulden. Zoals het er momenteel uitziet, is het be schikbare geld toereikend. Het overschrijden van de be groting met f 814.432,- werd voor het grootste deel gecom penseerd door een aantal mee vallers van totaal f 788:236,-. Dë meevaller werd vpor bijna de helft veroorzaakt door de opbrengsten van de verpleeg- gelden. De hogere bezetting van de bedden in de verpleeg- afdeling was daar de oorzaak van. Deze hogere bezetting was ten eerste het resultaat van meer opname van patiën ten en ten tweede van een ge middeld lagere verpleegduqr. Personeelsbezetting De landelijke tendens gold in '78 ook voor het Diaconessen- huis; het verplegend personeel kon met aan de behoefte be at! twoorden. Vooral ten tijde van grote drukte was het moeilijk de taken naar wens te vervullen. Inmiddels zijn de landelijke richtlijnen inzake het personeelsbestand ver ruimd. Er heeft een uitbrei ding van ongeveer acht pro cent plaatsgehad. Bovendien had het Diaconessenhuis in '78 zelf al succesvolle maatregelen getroffen, waarmee het perso neelsprobleem voor een deel kon worden opgelost. Er werd een speciale patiëntentran sportdienst ingesteld, zodat het verplegend personeel niet meer nodig was voor het bege leiden tussen verpleeg- en on- derzoekafdelingcn. Verder werd een zeer modern zustero- proepsysteem in gebruik" geno men. Snellere service aan de patiënten en tijdbesparing van de- verpleegdiensten zijn de grote voordelen van dit sy steem. In praktijk blijkt het oproepsysteem goed te functio- LEIDEN Niet zonder schroom ga ik een toneelstuk zien dat als onderwerp psycho therapie heeft. Het thema is danig uitgemolken, op vaak platvloerse en oppervlakkige wijze. De groep Kaktus heeft in het stuk „Koning Kaktus voor oude lullen" dat zij gis teravond in het LAK speelde, zich echter uit de valkuilen weten te houden. Dit kwam doordat de beide spelers zich ervan weerhouden hebben al te zeer clichés en stereotiepen te gebruiken, iets waartoe-het thema schijnt uit te nodigen. Helemaal vrij ervan waren ze echter niet, Freud zit te diep ingebakken. Kaktus .toonde het spel dat een patiënt en psychotherapeute spelen dat de patiënt moet le ren zichzelf te aanvaarden. In het psychodrama mag de pa tiënt koning zijn die de thera peute opdrachten geeft. Niet altijd volgt de therapeute die op, gaandeweg ontneemt zij de patiënt zijn actieve rol, en speelt zij zelf een situatie uit, waarbij Koning Kaktus lichte lijk verbijsterd toehoort. De patiënt is helemaal niet zo hulpbehoevend, de therapeute is meer op zichzelf dan op de patiënt gericht. Het stuk werd gedragen door Peter Jan Rens, die een ont wapenende Koning Kaktus neerzette. Koning Kaktus toonde beurtëlings onbevan genheid en terughoudendheid, maar trachtte niet echt zijn be doelingen te verbergen. De rol van Ellis Berlijn was geen ge makkelijke: die van ondoor grondelijke therapeute wier motieven en drijfveren niet onzelfzuchtig zullen zijn. In principe een clichébeeld, dat ook niet zo sterk uitgewerkt werd. De mogelijkheid bestaat dat Kaktus juist het stereotiepe beeld van de psychotherapie heeft willen hekelen; in dat geval zijn ze echter in hun po ging blijven steken, doordat de diverse elementen niet genoeg aangezet waren. De scènes waarin therapeute en patiënt simpelweg hun spel spelen,- waren het meest op recht, en kregen goede teak- ties uit de zaal. De scènes waaruit de werkelijke drijfve ren naar boven moesten ko men, voerden weer terug naar anale fase en moederfiguur, de alles verklarende achtergrond. Ovbr het algeheel was het stuk echter onderhoudend, en had den de spelers een sterke band JACQUELINE MAHIEU Economisch wel en wee Aan de Janvossensteeg is de winkel in weefmaterialen ,,'t Paardje" van J. Jasperse voortgezet door C. Kruit. Aan de Herengracht 15 is het bedrijfspand van de groot handel in kaas Van Wingen met bovengelegen woning voor 390.000 te koop aange boden. Aan de Lange Mare 60 is het bedrijfspand van „KOIM" groothandel in olie en vetten voor 250.000 te koop aange boden. Van de Herengracht 18 is het kantoor van de bouwbond N.V.V. verplaatst naar de Doe- rastraat 3. 2e oude kunst- en antiekbeurs KASTEEL OUD WASSENAAR Te Wassenaar Park Oud Wassenaar 1 Vr. 2 nov. 18-21 u. za. 3 nov. 11-19, zo. 4 nov. 11-18 u. 25 VOORAANSTAANDE ANTIQUAIRS w.o. leden van de orde v. handelaren in oude kunst en antiquiteiten brengen een grote collectie zeer hoogwaardig antiek. VERKOOPEXPOSITIE ANTIEKE AUTOMOBIELEN Org. Antiek-Expo 070-631057. Toch wel iets, dal je even kwijt wil, als muzikanL Weer een dijk van een langspeelplaat gemaakt. Een elpee om er een zacht fluitgeluidje bij te laten horen en je wenkbrauwen verrast op te trekken. En dan - als het verteld is - er nog even voor gaan zitten, als muzikant, die de op koormuziek beluste achterban wil vergasten op nog meer wapenfeiten. Nou, die komen dan ook op de bloknoot te staan. René Verhoeff hoef je niks te vragen. Die vertelt alles, in volgorde van optreden. Volledig gedocumenteerd. Zijn informatie staat bol van feitelijke gegevéns. Handige en, efficiënte jongen. En muzikaal. Vakman bij uitstek. René Verhoeff, al eerder verschenen in deze kolommen. Steeds goed waardevolle bijdrage aan de muziekgeschiedenis in concreto. Verhoeff. opererend vanuit de periferie van Noordwijk - Binnen, is een spil van zang en orkestrale klanken, pij alle compositorische manoeuvres en neerslagen, een artistieke maar ook zakelijke magneet die z'n executanten bijeenhoudt en stuwt tot hoogten die overal de aandacht trekken. Verhoeff: dirigent. Maar dat is te weinig gezegd. Kwaliteit en originaliteit vormen zijn inzet bij produkties die door hem op stapel worden gezet. Zit jë bij René thuis, dan zie je meteen dat hij, rond vrouw en kind, van zijn home een castle heeft gemaakt. Met in een hoek van de huiskamer een enorm aantal poppen in jillerlei uitmonstering en bij de deur een groot orgelend origineel „Flotenuhr", zoals er destijds Papa Haydn hebben geïnspireerd tot vrolijke wijsjes, en die bij Verhoeff elk uur het gesprek afbreekt omdat je er gewoon even naar moet luisteren. Kostelijk is dat. „Boven" vind je- iets, dat je. wellicht het „atelier" van de musicus zou kunnen riedel pp de vleugel de fotograaf tot inspiratie wordt geroepen. Je hoeft Verhoeff maar even aan te kijken en je weet, dat hij voor veel kunstopvattingen een passende discipline weet te vinden. Terug naar beneden. Met het oog op Kerstmis. Met het oog op Kerstmis „Heb je daarom misschien die nieuwe plaat gemaakt-, René „Kom nou", fronst Verhoeff, „natuurlijk komt het goed uit, met die gerichte koormuziek hier en daar, maar die plaat is voor het hele jaar door. Vertel mij nou wat „Dan is het met 't oog op wat anders", probeer ik. „Nou ken ik je weer", aldus René Verhoeff. De inlichtingen zijn overstelpend. In november Eens een torentje, altijd een torentje. Ook in Wassenaar. En waar het weg is, moet het weer terugkomen. Jarenlang heeft een torentje gestaan op hqt oude Wassenaarse raadhuis aan de Langstraat. Vorig jaar werd het spitse gevalletje van het gebouw gehaald omdat men bang was, dat het ding niet lang meer rechtop zou blijven staan. Er bestond instortingsgevaar dus. Maar eigenlijk was het geen gezicht, dat oude raadhuis zonder torentje. Die mening was het gemeentebestuur in ieder geval toegedaan; uiting van een gezonde zin voor nostalgie. „Laten wij het torentje gaan restaureren", zeiden de bestuurders en ze namen een architect in de arm, ir. J. H. Kooreman, voor een duidelijk advies. Welnu, architect Kooreman was er erg positief over en zag het torentje al weer staan. Hij noemde het zelfs een „onmisbaar stedebouwkundig element, omdat het zich al op grote afstand in de Langstraat en ook vanaf het Plein - manifesteert". Zo'n opbouwend advies was noodzakelijk, omdat men graag het oude raadhuis op de monumentenlijst wil hebben. Dat scheelt een stuk in de restauratiekosten. Dacht men aanvankelijk. Het zal overigens nog wel een tijdje duren voordat over een eventuele plaatsing op de monumentenlijst zal worden beslist. Dat gaat nooit zo snel, want daar moet je lang over kunnen nadenken en buitendien hebben de mensen van de monumentenlijst nog wel meer te doen dan zich bezighouden met een voormalig raadhuis, dat op het moment een reisbureau en eeri speelgoedwinkel achter z'n ramen heeft. Het gaat nog dieper: komt het pand werkelijk op de lijst, dan zal het waarschijnlijk weer heel lang gaan duren alvorens de subsidie voor de restauratie van het torentje op tafel komt te liggen. En dan is het nog maar een schamel bedragje ook: echt niet meer dan 15. 000 gulden. Moeten we daar nou zo lang op gaan zitten wachten zo vroegen B en W zich in gemoede af. Daar voelde net college niks voor. De yroede vaderen willen hét torentje terug en zo gauw Het oude raadhuis aan de Langstraat, nu nog zonder torentje. mogelijk. „Dan gaan we het maar zelf opknappen, op kosten van de gemeente", zeiden ze. Dat komt dan op een bedrag van 65. 000 gulden te staan (het geld worot dan uit de saldi - reserve genomen, dit terzijde). Laat die 15 mille van de monumentenjongens Inmiddels is de eigenaar van het pand ook al helemaal geestdriftig geworden. Luister maar. Hij schreef aan het college een brief, waarin hij een verder gaand plan ontvouwde. De baas wil zelfs de „bijbehorende kantelen" ook weer boven aanbrengen. Die kasteelachtige bouwseltjes werden namelijk al in 1969 gesloopt. Ook al wegens bouwvalligheid. Waarachtig, er zit weer muziek in het oude Wassenaarse raadhuis. De eigenaar is, volgens zijn schrijven, van ganser harte bereid, bij een mogelijke restauratie van het torentje er een klein klokkenspel in aan te brengen. Dat wordt pas echt speel - goed. We helpen 't de Wassenaarders hopen. Eerst 'ns horen wat de gemeenteraad van al die grapjes zegt. René Verhoeff, actie tot in elke vezel, voor de spiegel, waar ook zijn directieleerlingen in moeten kijken om het dirigeren onder de knie te krijgen. komt een elpee uit, die opgenomen is in de Grote Kerk van Monnikendam. Op uitnodiging van de indrukwekkende Amerikaanse) platenmaatschappij CBS. via Ruud Jacobs, producer, en broer van Pim. Die uitnodiging was het staartje van een muisje waarover we het straks nog even zullen hebben. Het gaat inderdaad om een „Kerst - elpee", met niemand minder dan Elly Ameling, Thijs die van Leer'trekt. Louis van Dijk, Verhoeffs eigen Haagse gemengd koor „Hagacantare", strijkers van het Concertgebouw Orkest en van het Residentie Orkest.en met Rogier van Qtterloo ferbij. De plaat bevat o.a.: kerstmuziek (Mary had a baby, Away in the manger, In dulce jubilo), maar ook Bach - aria's, twee delen uit het Weihnachts Konzert van Corelli, delen uit een flui^sonate van Leonardo Vinci (nee, niet die van Da). Allemaal in fantastische hewerkingen van Van Otterloo en van René zelf (In dulce...). Verhoeff maakte inmiddels al zo'n 25 elpees met koren en instrumentale ensembles. „Dit wordt een topper natuurlijk, hoewel je die produkties met andere koren helemaal niét mag wegvlakken. En wat er niet allemaal uit voort kan komen natuurlijk, hè. Er komen eventjes honderdduizend platen over de toonbank, in één persing. Goed. Die platen. n!oet je maar denken, blijven weken achtereen over de toonbanken rollen. Nou ja. Artistiek gezien is het-één van mijn topplaten. De kwantiteit is daarbij minder belangrijk, al mag je dat aspect niet verwaarlozen zó heeft René bij zichzelf overwogen Deze swinger is eigenlijk in Engeland geboren. Verhoeff deed met z'n Hagacantare, op uitnodiging, mee aan het befaamde Bath Festival, zo rond de grenzen met Wales. Een streekfestival, zeg maar. Het Toonkunstorkest Leiden was er ook bij, en bariton Bernard Kruijsen, sopraan Wendela Bronsgeest. „Wij waren daar als eerste amateurgezelschap, op verzoek van de BBC. Televisie. De uitzending is in november. Volgend jaar wordt deze hele produktie gekocht door de NCRV, om uit te zenden later. Dat is uitzonderlijk, voor een amateurkoor. Neem me niet kwalijk. Een Engels avontuur met een Nederlands staartje derhalve, want CBS kwam erop af. Groots. Maar er is veel meer. Verhoeff heeft het over een VARA-teevee- special op 15 december. Daar zijn hij en de zijnen ook in te zien. „Waarschijnlijk („zou je dat nou al vertellen vraagt vrouw Dory) geven we nog medewerking aan Music Galery van Pim Jacobs, eerste of tweede Kerstdag. Willem Duys gaat de zaak pushen en promoten. Nou ja. alles bij elkaar, dat is voor René wel een klapper. even binnen bij CBS Verhoeff heeft al sinds geruime tijd beste relaties met Thijs van Leer. Noemen elkaar nota bene je en jij. Het zakelijk effect is, dat er op 19 en 20 december in de Grote Kerk van Noordwijk - Binnen kerstconcerten worden gegeven, met Thijs, Louis, Toonkunstorkest Leiden, Hagacantare en solisten. „Vorig jaar op één concert 1400 mensen; er moesten er zelfs naar huis worden gestuurd. Daarom nu twee concerten „live"; eveneens met werken van de. plaat". Verhoeff heeft het ook erg druk met „Rotte's Mannenkoor" uit Rotterdam, dat 125 jaar bestaat. Opnamen en het ene concert na het andere. Tot maart volgend jaar. „Dan heb ik eind september '80 de wereldpremière van „Trois ballades de Charles d'Orléans" van de Haagse componist Ruud Koumans. Ik blijf Nederlandse componisten promoten, zoals komende zaterdag in Den Haag, met onder andere Henk Badings, in een wereldpremière van zijn „Notturno". Allemaal hoogstaande muziek, geen goedkope effectmuziek of op de commercie werken. Daar begin ik niet aan". Volgend jaar gaat Verhoeff met Die Haghe Sanghers in september een maandje naar Amerika. „Optreden voor het Amerikaanse publiek, niet voor Nederlandse emigranten. Want dat gaat o zo gemakkelijk. Daar ben ik op tegen. Ik wens geen goedkoop effect. Laat ik aan anderen over. In New York en Washington, daar mag ik afgaan, daar mogen ze zich rot schrijven. Ik wil best blootgesteld zijn aan Amerikaanse kritiek. Niet die juichende reacties van oud - Nederlanders die je de groeten van thuis komt overbrengen; en dan nog even zingen ook. Dat is een' vreemde manier van succes hebben. O ja, het is de bedoeling ook. dat we volgend jaar. Van Leer en ik, een toernee door het land gaan maken met 15 concerten. Voor het „wat minder geld publiek". Echt goede muziek brengen met een klein kamerorkest". „Joh, begin daar nou niet over", probeert Dory Verhoeff. Maar het is al te laat. René vertelt dat hij het oog gericht heeft op hel Morgenland, om Aziaten te plezieren. Maar dat komt nog. We zien wel. Ik schroef nu de pen maar k dicht. Er valt niet tegenop te schrijven, met die René Verhoeff tegenover je.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5