Toekomst muziekonderwijs zaait verdeeldheid in Ter Aar Giel Langeveld op de bres voor kunst in Sassenheim Schoolzwemrooster voor 'Aarweide' verschoven naar 'warmere' tijden Hazerswoude helpt Ierse kinderen ZIJL/LGB DE GOUWE KORTWEG Feest voor zilveren secretaris REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 4 Conflict jbinnen "Alphense Scholen gemeenschap ALPHEN Een conflict tussen bestuur en directie 'van de Alphense Ashram Scholengemeenschap heeft gisteren geresulteerd in een voorwaardelijk ontslag van rector drs. \V. Chamuleau en ren voorwaardelijke schor sing van conrector H.J. van Casteren. Het schoolbestuur ziet deze maatregel als een disciplinaire stap tegen het ■tweetal. Inzet van het conflict is het verschil van mening tussen de heide bestuursleden en het be stuur over gewenste vernieu wingen en de identiteit van de oorspronkelijk rooms-katholie- ite scholengemeenschap. Dit geschil verhinderde al enige .tijd het functioneren van de directie. Schoolbestuur, docen ten en zelfs organisatiedeskun digen konden geen betere ver standhouding bewerkstelligen. "Het bestuur besloot daarop om tegen de heren Chamuleau en Van Casteren disciplinaire maatregelen te treffen. Dit dan in afwachting van een de finitieve oplossing van het probleem dat het 1400 leerlin gen tellend Ashram College al maanden in zijn greep houdt. 'Het conflict dient zich aan op een moment dat het College bezig is met de voorbereidin gen voor een Middenschool. De Alphense school is door de overheid uitgekozen voor een expirimenteel begin met de JVIiddenschool met ingang van 4980. ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG WATERPOLO- WEDSTRIJD Zwembad „De Zijl" Aanvang 19.15 uur Advertentie aangeboden MERCASOL ALPHEN AAN DEN RIJN 'In zaal Nabij te Alphen aan den Rijn wordt vanavond een jazzconcert gegeven door de trio's van Tete Montoliu en Betty Carter. Het concert be gint om 22 uur. Entree be draagt 15.-. Houders van een •CJP en een Pas-'65 betalen 10.-. HAZERSWOUDE De pia nisten Marinus Flipse en Tjitte -Weber verzorgen op vrijdag 9 7november, vanaf kwart over acht 's avonds, een recital in Het Anker te Hazerswoude- -Rijndijk. Het concert, dat .plaatsvindt onder auspiciën van K. en O. te Leiden en .door de plaatselijke Culturele .Raad, is toegankelijk tegen be maling van 7,50. Flipse en „Weber zullen overigens niet de vleugel die in genoemd ge touw staat opgesteld, bespelen. ,Pe wens van eerstgenoemde, een van de oudste nog actieve Concertpianisten in ons land, was om een ander instrument te gebruiken tijdens het reci tal. Op dit verzoek is de Cultu rele Raad na langdurige dis cussie ingegaan. Immers, ge bleken is dat de vleugel in Het "Anker niet in al te beste staat 'verkeert, mede door de wijze Waarop met het instrument zou worden omgesprongen. "Vocht zou de „conditie" ervan geen goed hebben gedaan. ROELOFARENDSVEEN Het vijftigjarig bestaan van de plaatselijke N.K.V.-afdeling wordt ondermeer zaterdag ge vierd met een receptie ter her denking aan allen die in deze vijftig jaar op de bres hebben gestaan voor de verwezelijking van de gestelde idealen. De re ceptie wordt van 16.00- tot 17.00 uur gehouden in café Heemskerk, Langeweg 2 te Roelofarendsveen. TER AAR Het verdwij nen van de Alphense streek- muziekschool uit Ter Aar heeft flink paniek gezaaid in de muzikale wereld van de gemeente. Talloze ouders zijn verontrust over de toe komst van het muziekonder wijs in hun gemeente. De kosten werden voor de ge meente Ter Aar te groot. Een stijging van de bijdrage aan de streekmuziekschool van 50.000 gulden naar 80.000 gulden voor het seizoen 1979/1980 was een wel erg grote druppel die de emmer deed overlopen. Eind juni dit jaar besloot de gemeente Ter Aar definitief te stop pen met de school. Gevolg is dat de ouders nu de noodk lok luiden, want het muziek onderwijs van hun kinderen dreigt teniet te gaan. Reeds nu worden er door de streek muziekschool geen kinderen meer voor de Algemene Mu ziek Vorming (AMV) meer aangenomen. Tevens wordt het verdere onderwijs van de 'oud'-leerlingen per 1 ja nuari 1980 gestopt. Een slag voor het muziekonderwijs in de gemeente Ter Aar vooral nu men ook al niet eensgezind naar een oplos sing voor het muziekonder wijs kan zoeken. Een spre kend voorbeeld hiervan is de onlangs gehouden pro testmars van het door de voornamelijk uit 'nieuwko mers' bestaande actie-comi té. De heer C.N.G.M. van der Vlugt: „die mensen denken die 'boertjes' wat te kunnen leren" De eensgezindheid is in de ge meente Ter Aar ver te zoeken aangaande het muziekonder wijs. De 'tweekamp' tussen 'Arti et Religioni' en de niet- leden van de muziekvereni ging, terwijl beide een oplos sing van het muziekonderwijs nastreven, ontwikkelt zich tot een regelrechte strijd tussen de nieuwkomers van Ter Aar en de autochtone bewoners. Een strijd die niet voor het eerst wordt gevoerd. In het verle den heeft de culturele vereni ging, die door de nieuwkomers was opgezet, ook al geen suc ces opgeleverd en is de door de nieuwkomers samengestelde sportraad ook geen lang leven meer beschoren volgens de heer C.N.G.M. van der Vlugt, secretaris van de muziekvere niging. Hij zegt: „Er zitten best aardige lui tussen, maar ze moeten niet denken dat zij ons iets moeten leren. Het is dui delijk" dat de ideeën van de nieuwkomers verschillen van de eigen inwoners maar die ideeën kosten wel handen vol gemeenschapsgeld". Vijftigduizend Met betrekking tot de streek muziekschool is het belangrijk te weten waarom de de formi dabele stijging van de bijdrage van de gemeente nodig was. Uit woorden van de heer L. Peijs, directeur van de Al phense streekmuziekschool bleek, dat dit in principe komt door het bereiken van het aantal van vijftigduizend in woners in de gemeente Al phen aan den Rijn. „De subsi die die de streekmuziekschool ontving van de provincie ter grote van 100.000 gulden is ge stopt per 1 januari 1979. Dit komt door het bereikte inwo nersaantal. De subsidie werd gegeven voor de opvang van het muziekonderwijs in de omliggende gemeenten die aangewezen zijn op het ge bruik van de streekmuziek school. Die subsidie vervalt als de gemeente een 'stad' is ge worden. Dit is de belangrijkste reden van de forse stijging van de bijdrage. Een andere reden, ondergeschikt aan het vorige maar draagt wel aan de stij ging bij, is de ziekte onder de muziekleraren. Volgens de ga rantie-regeling worden lera ren die verbonden zijn aan de streekmuziekschool uitbetaald als zij ziek zijn. Nu. dit jaar waren er aardig wat leraren ziek, die natuurlijk vervangen moesten worden door inval lers; dat kost geld. Het 'gat' van een tón, dat is ontstaan in de begroting van de streekmu ziekschool moet gedekt wor den door de bijdragen van de gemeenten aan de school te verhogen al naar gelang het aantal lesuren dat zij in ge bruik nemen". Over het feit dat de lessen van de kinderen 'bevroren' zijn door het uittre den per 1 januari 1980 van de gemeente Ter Aar vertelde de heer L. Peijs het volgende. „Toen de gemeente Ter Aar eind juni aankondigde dat zij definitief zouden stoppen met de muzieklessen aan onze school moesten wij stel op sprong beslissen wat te doen. Er werd toen door het bestuur besloten om nieuwe leerlingen voor de AMV (kinderen in de leeftijd van de derde klas lage re school) voorlopig niet meer toe te laten. De leerlingen die al aan de muziekschool ver bonden waren blijven de les sen volgen tot 1 januari 1980". 'Import' Een duidelijk verwijt dat de muziekvereniging 'Arti' de 'import' (een populair woord dat graag wordt gebruikt door de oud-inwoners) maakt, is dat de de muziekuitingen van de kinderen van de nieuwe be woners een te dure zaak voor de gemeenschap van Ter Aar vormen. De heer G. van Lam meren, voorzitter van de mu- zieziekvereniging, over de dure lessen: „Kijk, wij hebben het vijfenvijftig jaar zonder streekmuziekschool gedaan, dus dat zal in het vervolg ook wel lukken. Maar de komst van de school was voor ons natuurlijk wel een lastenver lichting. Het scheelt een hoop vrije tijd van de leden. Daar enboven blijven wij natuurlijk amateurs. Wij konden middels de streekmuziekschool goed koop aan de lessen komen door de zogenaamde 'Ha-Fa-, regeling'. Dat is een goedkoper tarief dan dat je normaal moet betalen. Dat was voor ons een leuk iets. Maar zoals gezegd, we komen er alleen ook wel door. Maar over die stijging; de kosten voor de school zijn vol gens ons gestegen, door de in dividuele lessen van de muzie kinstrumenten als viool, piano, harp en dergelijke. Het is niet leuk voor die kinderen van de ouders, maar daar hoeft de ge meenschap niet voor op te draaien". De heer L. Peijs op de vraag of deze muziekinstru menten de kostenstijging ver oorzaakt hebben: „Welnee, daar heeft het soort instru ment niets mee te maken, het komt door het ophouden van; de subsidie. En de omrekening' hiervan per gemeente gaat via- het aantal les-uren". (dus tocht die individuele lessen) Voorlopig hebben de autochto-; ne bewoners van de gemeente; Ter Aar weer een onderwerp; om van mening te verschillen met de nieuwe bewoners. Het opgerichtte actie-comité heeft voor 7 november een open avond georganiseerd waar zi£ de heer Van Lammeren voor; hebben uitgenodigd. „Geen; denken aan dat ik daar naar toe ga".« HUUB HIKKET ADVERTENTIE HOFJES IN LEIDEN TE KOOP tijdelijk/ 69.50 (na 1-1-'80/ 75.—) Herman Kleibrlnk en Ruud Spruit Verkrijgbaar via de erkende boekhandel In voorraad bij alle boekhandels in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Sassenheim en Voorschoten. Een uitgave van Louis H. Los Boekhandel De Kier - Leiden TER AAR Het schoolzwemrooster wordt verschoven van begin april naar de laatste week van april tot een evenredig aantal da gen later in september. Dit was deze week het resultaat van overleg van de hoofden van de Ter Aarse lagere scholen met het be stuur van het zwembad 'Aarweide' aan de Schilkerweg. De hoofden hadden in een brief, die ondermeer was gericht aan het col lege, gevraagd naar een dergelijke regeling aangezien de maand april vaak te koud is voor de kinderen om te zwemmen. De hoofden voerden aan dat de kinderen vaak niet naar zwemmen mogen van de ouders om dat het te koud zou zijn. Ook de badmeester zou het af en toe te koud voor de kinderen gevon den hebben in de beginweken. Verder zou het de kinderen demotiveren. In het overleg over een verschuiving van de zwemlessen stond de energiebesparing echter centraal. Het bestuur van de stichting 'Aarweide' koos om deze reden dan ook voor het verschuiven van het seizoen. Temeer daar uit een raport van het KNMI bleek dat de gemiddelde temperatuur in de maand april 13 graden was en voor de maand september een temperatuur van 19 graden staat. Officieel gaat het zwembad nu de zater dag voor Koninginnedag open. Het verschuiven van het seizoen geldt als een proef voor één jaar. Het eveneens door de hoofden gevraagde ver schuiving van de lestijden van de ochtenduren naar de middaguren ging niet door. Tevens bleek uit de begroting van het zwembad dat de toegangsprijzen voor het komende seizoen met zes procent zullen stijgen. Het begrotingstekort van de 'Aarweide' levert voor de gemeente Ter Aar een stijging van 3 procent op. Het totaal be drag komt nu op 131.085,10 gulden Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubi leum is gisteren de gemeentesecretaris van Zevenhoven J. Bons met zijn vrouw en vier kinderen letterlijk in de „bloemetjes" gezet. Tijdens een druk bezochte receptie in dorp shuis 't Trefpunt mocht hij vele felicitaties in ontvangst nemen van Zevenaren en oud-Ze venaren, vrienden en bekenden, die hem ver rasten met prachtige bloemstukken, planten bakken en het nodige geestelijke vocht. Burgemeester J. Wagenaar (rechts) memo reerde in zijn toespraak tal van ontwikkelin gen in de gemeente, waarvoor de heer Bons zich heeft ingezet en waarvan hij veelal de spil was. Hij typeerde de jubilaris als een snelle, accurate werker, zeer to the point en zeker van zijn zaken. Namens het gemeente bestuur bood de burgemeester hem een ra dio-cassettedeck aan. Loco-secretaris R. Wolf overhandigde na mens het gemeentepersoneel twee postzege lalbums. Mevrouw Bons kreeg bloemen en parfum aangeboden. HAZERSWOUDE De jeugdsociëteit Ons Stekkie heeft een bedrag van vijfhonderd gulden overgemaakt op de bankrekening van de werkgroep Hulp Noord-Ierland uit Hazerswoude. Dit is de opbrengst van het Stek(pop)festival, dat afgelopen zomer door de soos werd georganiseerd in de „Pondero- sa" aan de Dorpsstraat. Dit en nog veel meer geld heeft de werkgroep trouwens hard nodig, nu er plannen bestaan om volgend jaar in de zomer veertig Noordierse jongens en meisjes, van rooms-katholieke en protestantse huize, enkele weken een werkva kantie te bieden in Hazerswoude en in Koude kerk aan den Rijn. Tijdens onlangs gehouden informatiebijeenkomsten is gebleken dat niet alleen inwoners uit Hazerswoude, maar ook uit de buurgemeente Koudekerk aan den Rijn jon gelui uit de hoofdstad van Ulster, Belfast, gast vrijheid willen bieden. Het bestuur van de werkgroep wil hierop gaarne ingaan. Op dinsdag 20 november, tijdens een volgende bijeenkomst, wil de HUNI-werkgroep zich met de belangstellenden gaan bezig houden met de- organisatie van het programma en met de wijze waarop de financiële kant van het project, dat „Experiment in samenleven" heet, zal worden aangepakt. Geheel vreemd staat men in het Ha- zerswoudse daar niet tegenover, want in 1978 waren, zoals bekend, ook al veertig jongens en meisjes uit het door burgeroorlog geteisterde Belfast drie weken lang te gast in het dorp in het Groene Hart van Holland. Expositie in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Met ingang van vandaag is er op de zesde verdieping van de Alphense uitgeverij Samsom een exposi tie te bezichtigen van het werk van Giel Langeveld en de Sassenheimse fo tograaf Jan Ver- meij. De tentoon stelling waarop Jan Vermeij ook enkele 'voorzichtige' teke ningen zal inbren gen is tot vrijdag 14 december iedere vrijdagmiddag geo pend van 2 tot 5 uur. De 34-jarige Jan Vermeij studeerde aan de fotovak school in Den Haag en aan de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten. Naast fotografie volgde hij ook les sen in tekenen en schilderen. Zijn fo to's laten experi menten met con- trasten in zwart/wit i en structuren zien. In zijn potloodteke ningen is duidelijk het oog van de foto graaf terug te vin den. De kunstenaar Giel Langeveld aan het werk. Evenals alle „groten der aarde" schildert en te kent hij links. Hij schrijft nog steeds rechts;.„dat werd je vroeger met stokslagen bijge bracht, zodoende" SASSENHEIM Een van de beelden de kunstenaars die zich in de Leidse regio inspant voor de erkenning van zijn werk en dat van collega's is de Sassenheimer Giel Langeveld (39). Kunst is naar zijn smaak nog steeds het ondergeschoven kind dat maar niet serieus genomen wordt. Een aar dig voorbeeld van dit euvel maakte de kunstenaar niet lang geleden mee in Sassenheim. Voor een serie pot loodtekeningen van oude en onbeken de plekjes in deze gemeente, instal leerde Giel Langeveld zich voor een oude, karakteristieke woning en be gon het pandje te schetsen. Na enige tijd kwam de bewoner naar buiten en bood hem „ongezien" een kwartje voor een extra tekening van het huis je. Slechts een van de vele lachwekkende voorbeelden die Giel Langeveld moeite loos en op verzoek aan de lopende band uit zijn mouw schudt. En dan zwijgt hij nog over het feit dat Sassenheim zo lang heeft moeten wachten op een vrije aca demie of het feit dat in een gemeentelij ke brief een olieverfschilderij als „aqua rel" gekocht wordt. Bijna 40 jaar geleden werd de kunste naar Giel Langeveld in het toenmalige Indische Bandoeng geboren als enige zoon van een KNIL-militair. Zijn eerste levensjaren bracht hij met zijn moeder door in een concentratiekamp. Zijn va der was in die tijd geïnterneerd in een soortgelijk kamp in Japan. In 1953 kwam het wonderwel herenigde gezin naar Nederland. Zoon Giel zou al vrij snel een zwervend bestaan gaan leiden waarin hij met allerlei technieken en in vloeden kennismaakte. 15 jaar teken- en schilderlessen en ruim 40 keer een ande re woonplaats gekozen. Nu lijkt hij met zijn vrouw Karin en vier kinderen een vaste „stek" gevonden te hebben in Sas senheim. Daar werkt hij twee dagen in een aardewerkfabriek. Daarnaast geeft Giel Langeveld schilder- en tekenles in het Lissese Vormingscentrum voor jonge Volwassenen. In de uren die dan nog resteren is de kunstenaar thuis, in zijn atelier te vinden. Mijn werk is sterk gebaseerd op het meta-realisme en symbolisme. Ik ben bijvoorbeeld erg enthousiast over het werk van een kunstenaar als Johfra. Ik volg hem ook heel nauwgezet. Niet om zijn stijl over te nemen of zo, maar ik vind die man gewoon geweldig. Zij werk is zoveel beter dan dat van een kunste naar als Willink. Die is vorig jaar tot „schilder van de eeuw" uitgeroepen. Johfra krijgt gek genoeg in Nederland geen poot aan de grond. Dat meta-realisme, dat boeit me nou zo hè. In België hebben ze eens over me ge schreven dat ik n'aar het fatalisme neig. Dat is denk ik wel zo; ik ben nu eenmaal erg bezig met de zin van het leven. Niet religieus of zo, maar het houd me toch bezig". Voorbeelden van die fatalistische inslag zijn in het werk van Langeveld duidelijk te vinden. De pentekening van een oude vrouw die een plant water geeft heet „Haar laatste liefde". „Ik vind eigenlijk dat je het symbolisme in mijn werk zelf maar moet bekijken. Ik hou er eigenlijk niet zo van om alles uit te leggen. Dat is gewoon te opdringerig. Ik heb eens op een van mijn exposities naar drie oude dames staan luisteren. Ze kenden mij niet. Het was hartstikke leuk om die vrouwtjes te horen debatteren. Ze kwa men er met z'n drieën toch uit". Staat Giel Langeveld te trappelen van onge duld om zijn werk, veelal pentekenin gen, te verkopen? „Nee hoor", vindt 'ie zelf. „Ik ben niet zo ingesteld op produk- tie. Collega's nemen het me ook wel eens kwalijk dat ik te weinig vraag voor mijn werk. Ze vinden denk ik dat ik hun markt een beetje verpest. Maar ik zeg al tijd: „Je werk tegen betaalbare prijzen verkopen betekent dat je veel meer met de ideeën en werken onder de mensen komt". Onlangs is in Noordwijkerhout een ex positie van potloodtekeningen van Giel Langeveld in het gemeentehuis afgeslo ten. Onder de titel „Potlood" exposeert Giel Langeveld volgend jaar april in 't Huys Dever in Lisse. Naast zijn „eigen" werk presenteert de kunstenaar tekenin gen, gemaakt in de omgeving van Lisse en Sassenheim. Aan deze serie is hij be gonnen op verzoek van een Sassenheim se bank. De tekeningen zouden oor spronkelijk in een kalender uitgegeven worden. Het bedrijf moest evenwel van de opdracht afgezien door de nieuwe wettelijke beperking op het geven van „cadeautjes" aan bankrelaties. Aan de opdracht heeft Giel Langeveld wel zijn liefde voor oude, verdwenen en vergeten plekjes overgehouden. Dit resulteerde in een contact met de Lissese historicus Hulkenberg en uiteindelijk in een twee de expositie in de gerestaureerde ridder hofstede, een van die oude in ere her stelde „plekjes" in de Leidse regio. ED OLIVIER

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4