LJA en Welzijnsraad toch in één instituut Gezicht op de Levant in museum van Oudheden Kern-peiling: kernwapens weg uit Nederland Bewoners van St.Janshof betalen niet meer RAADSCOMMISSIE WIL OP RAADSBESLUIT TERUGKOMEN Dagverblijf ,Hoge Rijndijk viert uitbundig feest Auto mobilist jaagt op vrouw STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN De kerngroep Merenwijk heeft een opiniepeiling in Leiden gehou den. waaruit bleek dat het merendeel van de ondervraagden voor verwijdering van kernwapens uit Nederland is. Nederland een eerste stap moet zetten op weg naar vermindering van kernwapens en of deze geheel uit ons land moeten worden ver wijderd. Van de ondervraagden antwoordden 254 personen (72%) met ja. Negentien procent antwoordde met nee en negen procent van de Aan 360 kiesgerechtigden werd gevraagd of ondervraagden had geen mening. LEIDEN De bewoners van het St. Jans hof weigeren nog langer door te gaan met het betalen van een onkostenvergoeding voor schilderwerkzaamheden, die nooit plaats hebben gehad. De bewoners hebben het college laten weten voortaan niet meer dan de normale huurprijs van de wo ningen te betalen. maanden f 2.50 of f 3.50 per week voor een in het vooruitzicht gestelde schilderbeurt beta len. Ook hebben de bewoners een advocaat in de arm genomen, die voor hen gaat uitzoeken of de gemeente als huisbaas het recht heeft huurders voor de kosten van onderhoud te laten opdraaien. De gemeente Leiden is eige naar van de woningen. Diverse malen zijn al vragen gesteld aan het college, waarin werd gesteld, dat de gemeente zich als een slechte huiseigenaar zou gedragen. LEIDEN Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Dit moet gis teravond door de hoofden van de le den van de raadscommissie voor Maatschappelijke Aangelegenheden hebben gespookt, want behalve een zwak tegenstribbelende PSP en CPN, bleek de gehele commissie van mening de beide welzijnsinstellin- gen, Leidse Jeugd Aktie en Welzijns- raad, in één instituut te moeten on derbrengen. Hiertoe zal een nieuw raadsbesluit genomen moeten wor- 'den en dient het oude besluit van juni 1978 te worden ingetrokken. Deze plotselinge en in sommige kringen zeer welkome kering van het getij is het gevolg van een door de CDA-fractie ingediende notitie, waarin zij voor een herziening van de taakstelling van de werkgroep ondersteuningsinstituten pleit. Leden van de gemeenteraad meenden al vroeg dat de LJA en de welzijnsraad, die vaak eikaars werkterrein overlap pen, in een gezamelijke organisatie be ter gecoördineerd te werk zouden kun nen gaan. De werkgroep ondersteu ningsinstituten werd na het raadsbesl uit van juni 1978 in het leven geroepen om na te gaan of een samenwerking tussen beide instituten wenselijk en haalbaar zou zijn. In de destijds gehou den vergadering van de raad waren de" meningen hierover nogal verdeeld en wethouder Schoute meende de werk groep als compromis te moeten instel len. Het pad van de werkgroep ging niet over rozen. De vergaderingen van de groep, waarin leden van de Wel zijnsraad, LJA en gemeente waren ver tegenwoordigd, werd een podium waarop aan alle ruzies uiting werd ge geven. gaan op het pad, dat na juni 1978 werd ingeslagen, de tegenstellingen tussen de twee instituten slechts verder in aantal en in omvang zal doen toenemen. „Dit maakt de kans op een totstandkoming van één instituut niet groter en er kan niet worden toegestaan dat een optima le uitoefening van de functies nog lan ger wordt opgehouden dan nu al het geval is. Wij zijn van mening dat slechts een ondubbelzinnige uitspraak van de gemeenteraad het op dit mo ment mogelijk maakt om een procedu reel fiasco te voorkomen en een opti male werksituatie te creëren in de wel zijnssector", aldus de CDA-fractie. Verder menen de christen democraten dat er een duidelijk onderscheid moet zijn tussen particulier/maatschappelijk initiatief en overheid. Dat het instituut onafhankelijk van de overheid moet kunnen fungeren als overlegorgaan en belangenbehartiger van groepen, in stellingen of individuen. Dat de invloed van participanten op taakstelling en uitvoering van het beleid en de verant woordelijkheid over de uitvoering ge waarborgd dient te zijn en dat benoe ming en ontslag van personeel ge schiedt op voordracht van het bestuur, zodat deze ook verantwoordelijk kan zijn voor de kwaliteit en uitvoering van taken en functies. Als de raad met het voorstel van de accoord gaat en dat zit er gezien de samenstelling van de gaan de beide instellingen uiteindelijk toch nog samenwerken. Een onderkomen voor LJA en Wel zijnsraad hoeft niet meer gezocht te worden, want reeds in december 1978 zegde wethouder Tesselaar de LJA de huur op bij het pand Noordeinde 2a en verschafte vervangende ruimte in het pand Breestraat 117. Hetzelfde deed hij bij de Welzijnsraad. LËIDEN Feest was er gis teren in het 10 jaar oude dagverblijf „Hoge Rijndijk" 19 in Leiden. Het met vlag gen en slingers versierde pand hield de deur voor ie dereen die maar belangstel ling had de hele dag geo pend. Ouders, vroegere medewerkers en ex-deelne mers waren te gast in het dagverblijf, waar dagelijks 48 geestelijk gehandicapte mensen en 16 begeleiders een kleine en hechte leefge meenschap vormen. nisatie liep perfect. Een aantal ouders had zich bereid ver klaard wat keukendiensten op de schouders te nemen, waar onder het schenken van glaas jes aan het drukbezochte buf fet. De deelnemers zelf waren belast met de taak van gast heer of gastvrouw, hetgeen hen moeiteloos af ging. Veel belangstelling was er voor de tentoonstelling met artistiek werk van de deelnemers, dat in een van de zalen van het grote gebouw was te bezichti gen. Gewaardeerd werd even eens de immense hoeveelheid salades en geroosterd brood die men had aan laten rukken. De bezoekers van het dagverblijf werden enthousiast onderhouden door de gelegen heids gastvrouwen en -heren. Een formidabele taart met een opschrift in chocolade, een ca deautje van de Horecaschool in Voorhout, maakte het eet festijn compleet. Het 10-jarig bestaan van „Hoge Rijndijk" werd deze week in drie etappes gevierd. Woensdag was het een feestje^ „onder ons" met een optreden van de straattoneelgroep „Gajes". Gisteren stond in het teken van het bezoek van tientallen gasten en vandaag ging het voltallige dagverblijf met de bus naar Zandvoort. Hier werd het Dolfirama be zocht. Het gezellige uitstapje werd besloten met een diner in restaurant „De Braassem" in Oude Wetering. LEIDEN Een 45-jarige Leidse vrouw uit de Meren wijk is gisteravond rond zes uur op een verlaten polder weg nabij de Heidezegge verschillende keren naar het leven gestaan door een auto mobilist. De man speelde een gevaarlijk spelletje door de vrouw, die haar hond uit liet, met zijn auto op te ja gen. De Leidse moest herhaalde malen rennen voor haar le ven, toen de auto haar om nog duistere redenen op de hielen zat. Door constant van de weg te springen kon zij de auto (merk en kenteken zijn de po litie nog onbekend) ontwijken. Met veel moeite bereikte de vrouw uiteindelijk de bewoon de wereld. De laatste sprong om het vege lijf te redden, die zij vlak bij de Heidezegge maakte, was in een in aan- bouwzijnde kolk. Hierbij ram de de automobilist een rood wit gekleurd dranghek. Toen de vrouw uit de kolk omhoog was geklauterd, was de wegpi- raat verdwenen. De politie heeft nog geen aanwijzingen wie de dader kan zijn. Een on derzoek wordt ingesteld. Bruggen op monumenten lijst LEIDEN De Scheluwbrug en de Klein Havenbrug in Leiden zijn op de voorlopige monumentenlijst geplaatst. Dat betekent dat deze twee bruggen voorlopig zijn be schermd en dat er zonder toestemming van het minis terie en Monumentenzorg niets aan veranderd mag worden. De Scheluwbrug ligt in het verlengde van de Herengracht nabij het Havenplein. De Klei ne Havenbrug ligt aan de an dere kant van het Havenplein. Beide bruggen dateren uit 1870. Zij zijn vervaardigd door de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij en gemaakt van gietijzer. De bruggen verkeren in een slechte toestand. De Scheluwbrug is eergisteren af gesloten voor het gemotori seerde verkeer en de Kleine Havenbrug is al gesloten voor het zware verkeer. De twee bruggen hebben historische waarde, met name uit water bouwkundig oogpunt en zijn daarom op de voorlopige mo numentenlijst geplaatst. De ge meente hoopt er spoedig defi nitieve monumenten van te maken zodat ze kunnen wor den gerestaureerd. Reünie Het christelijk lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft houdt morgen een reünie. De reünie begint om één uur. Na de koffie beginnen om half twee lessen door docenten en oud-docenten. Om kwart over vier kunnen de reünis ten een aperitief je nuttigen en om half zes is er een- koud buffet. Het docentencabaret brengt om acht uur het programma 'Meester-Werk'. Tenslotte is er om halt negen gelegenheid tot napraten. Filmserie Volksuniversiteit K&O vertoont een serie films in no vember en december in haar onderkomen aan de Oude' Vest 45. Dinsdag 6 november staat de uit 1977 daterende' Poolse film „De mens uit marmer" van Andrzej Wajda op het programma. Dinsdag 20 november wordt de film „Vrouwenroof" van Eduard Zachariev vertoond. Dinsdag 11 december komt de film „De komedianten" van Theo Angelopoulos aan bod en dinsdag 18 december „Medea" van Pier Paolo Pasolini. De filmvoorstellingen beginnen om acht uur. De ltoegangsprijzen zijn drie gulden vijfenze*- ven tig voor K O-inschrijvers en vier gulden vijfenzeven tig voor overige belangstellenden. Toegangskaarten kun-- nen gekocht en besteld worden via het bureau van K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Op de avonden van de filmvoor stellingen is de kassa open vanaf half acht Jung In het Gesprekcentrum aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 wordt dinsdag 6 november de eerste van een serie le zingen gehouden over het leven en werk van de be roemde psychiater Carl Gustav Jung. Op deze avond wordt een film vertoond onder de titel „The Carl Gus tav Jung Story, een documentaire waarin hijzelf aan het woord komt. Hieraan vooraf zal Pety de Vries-Ek een lezing houden over de autobiografie van Jung. De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gul den vijftig. Heilige Mis In de kapel aan de Zijlpoort heeft dinsdag 6 november een Heilige Mis voor overledenen plaats. De Mis begint 's mor gens om negen uur en wordt muzikaal omlijst met muziek Lezing De Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat houdt dinsdag 6 november een bijeenkomst over op voeding en onderwijs: Wie niet volgt, is af". De heer G. Reyngoud, leraar aan de Rudolf Steinerschool, zal het onderwerp nader belichten. De bijeenkomst begint kwart c acht. Kind en Ziekenhuis De Leidse werkgroep Kind en Ziekenhuis" houdt in sa menwerking met K&O op woensdag 7 november een avond over de situatie van het kind in het ziekenhuis, met het doel informatie te verschaffen over hoe ouders hun kind het best kunnen helpen voor, tijdens en na de opna me in een ziekenhuis. Verteld wordt over de mensen die er werken, de voorbereiding op de opname enz. Tevens wordt gesproken over het belang van de aanwezigheid van de ou ders bij opname in het ziekenhuis, het afscheid, contacten met verplegend personeel en artsen, de thuiskomst en de problemen die er dan nog kunnen zijn. Ook wordt er een film vertoond „Er gebeurt helemaal niets", waarna het mo gelijk zal zijn vragen te stellen en ervaringen uit te wisse len. Men kan zich voor deze avond opgeven bij K&O. Oude Vest 45 in Leiden en de deelname bedraagt vier gul den vijftig. De bijeenkomst begint om acht uur. Bazar De Evangelische Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht 28 houdt woensdag 7 november de jaarlijk se bazar. Talrijke goederen worden aangeboden, onder meer handwerken, levensmiddelen en gebruiksvoor werpen. Ook zijn er diverse attracties zoals een pop penkast, rad van avontuur, een muziek- en een boeken stand. De bazar is geopend van tien tot twaalf, van twee tot half zes en van zeven tot tien uur. Asfaltering De Haarlemmerweg wordt binnenkort geasfalteerd. Maan dag 5 november start de aannemer met de voorbereidende werkzaamheden, die ongeveer een week in beslag zullen nemen. Direct daarna begint de asfaltering. Gestart wordt ter hoogte van tennispark „Unicum". De toegang tot het Trekvlietplein blijft mogelijk. De asfaltering duurt onge veer een dag. De Haarlemmerweg is gedurende die dag wel afgesloten voor doorgaand verkeer. Met de gebruikelij ke borden wordt de tijdelijke omleidingsroute aangegeven. Kiosk van Trajanus op Philae LEIDEN Het Leidse Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg 28 exposeert tot en met 2 maart 1980 werk van de 19e eeuwse kunstenaar David Roberts onder de titel „Gezicht op de Levant". De tentoonstelling is tot stand gekomen in het kader van het Nederlands- Egyptisch Cultureel Ver drag. De expositie in het museum van Oudheden heeft als on dertitel „Ontmoeting met het oude Egypte" gekregen en is dan ook toegespitst op de schetsen die Roberts in Egypte maakte van de landschappen en monumenten. David Roberts leefde van 1796 tot 1864. Hij begon zijn carriè re als decorschilder bij de gro te theaters van Schotland en Engeland, onder meer Covent Garden. Hoewel hij hiermee internationaal naam maakte legde hij zich na 1824 vooral toe op het schilderen en teke nen van landschappen en arci- tectuur. In Engeland was Ro berts onbetwist de grootste ar chitectuurschilder en -teke naar van zijn generatie, van de Victoriaanse romantische school, waartoe ook de meer bekende Turner en de land- schaps- en zeeschilder Stan- field behoorden. Roberts on dernam talrijke reizen door Europa (onder meer Frankrijk en Spanje) waar hij de motie ven voor zijn olieverfschilde rijen, tekeningen en aquarel len verzamelde. In de jaren 1838 en 1839 reisde hij door Egypte, Nubië en het Heilige Land, het rijk van de Egypti sche onderkoning Mehemet Ali. Van deze expeditie keerde hij terug met enige honderden schetsen. Voor onze kennis van landschappen en monu menten uit het verre en meer nabije verleden in de Levant zijn de tekeningen van Ro berts van groot belang, nog af gezien van hun bijzondere ar tistieke en technische kwali teiten. Zij zijn op briljante wij ze door de Belg Louis Haghe gelithografeerd en werden vervolgens in zes vorstelijke foliodelen tussen 1842 en 1849 gepubliceerd. Niet alleen in zijn vaderland Schotland en in Engeland, maar ook op het continent en in de Verenide Staten genoot David Roberts grote faam. Tot zijn opdrachtgevers en kopers behoorden de groten van zijn De tempel van Dendera tijd en zijn doeken en bladen haalden op veilingen hoge prijzen. In 1841 werd Roberts benoemd tot lid van de Royal Academy of Arts en in 1855 werd hij erelid van de Ko ninklijke Academie te Amster dam. De expositie in het museum van Oudheden is mogelijk ge worden dankzij het aanbod van de eigenaresse van een uitzonderlijk gave set van Ro berts' gelithografeerde teke ningen om zijn werk aan een breder publiek te tonen. Naast het Leidse Rijksmuseum van Oudheden heeft ook het Tro penmuseum in Amsterdam aan de Linnaeusstraat 2a ge bruik gemaakt van de moge lijkheid om het werk van de vergeten Victoriaanse meester uit Schotland in de aandacht te brengen. De twee musea doen doen dat ieder vanuit hun eigea optiek. Het museum van Oudheden legt de nadruk op de monumenten van het oude Egypte, het Tropenmu seum heeft werk geselecteerd dat een beeld geeft van Egypte en het Heilige Land in de 19e Burgerlijke stand LEIDEN - On< van der Pouw Kraan en J. Witteman; S. Jahshan en C. M. van Tongeren; P. de Jager en M. A. B. Helversteijn; W 1 C. P. H. Bernsen; P. Dura- gehuwd geweest met: J. W Maas; N Ju geb 15 dec. 1931 man; A H. M. van der Drift geb. 06 dec. 1902 ge- man; L. P. M. 1918 man; A. apr. 1891 mar vast en E. Huis; David zv: M. van der Laaken en M. J. van Deuzen; Nanne Michiel zv: C. J. Boogaerdt en A. M. Vijburg, Annemieke E. Ronkes; Marie Yvonne dv: A. D. Verhoef en C. Pannekoek; Shanna Jagt en J. W M

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3