Israël buigt voor rechters: verplaatsing van Elon Moreh Hooghoudt Nieuw voorstel van Patriottisch Front Hopjesvla halve liter tijdelijk Leider staatsgreep in Bolivia wil „democratie beschermen Kim wilde aanslag doen op hele Koreaanse kabinet Keukens van klasse. :>N*l 37! BUITENLAND leidse courant Vrijdag 2 november 1979 pagina 15 JERUZALEM De Israëlische rege- 'ring gehoorzaamt het Hooggerechts hof dat opdracht heeft gegeven de ne derzetting Elon Moreh te ontruimen, die in juni was opgezet op in beslag genomen grond van Arabieren. De re- gering heeft geen andere mogelijkheid dan gehoorzamen aan het bevel van het hof, aldus kabinetssecretaris Minister Sharon van land bouw is voorstander van uitge- breide vestiging op de Weste lijke Jordaanoever en in de 1 ;Strook van Gaza. Volgens po litieke kringen dringt hij aan op vestiging van zestien nieu we nederzettingen en het be- 1 .'schikbaar stellen van 160 mil- 'joen gulden aan regeringsgel- den voor enkele van de 51 be- I staande vestigingen aldaar. Hij Noar. Minister Tamir van justitie heeft opdracht gegeven een commissie te machtigen een nieuwe plaats voor de nederzetting te kiezen op openbaar land op de bezette oever. Aan de jood se vestiging op de Westelijke Jordaan oever zal binnen tien dagen een ande re kabinetzitting worden gewijd. You gedreigd hebben af te tre- j 'den als de regering de neder- !zettingenactiviteit niet uit breidt. Minister Weizman van defensie is echter fel gekant tegen de uitbreiding van de nederzettingen. Minister Hammer van onder wijs, een van de leiders van de Nationaal-religieuze partij, die de beweging Goesj Emoniem (de kolonisten van Elon Mo reh) steunt, was niet erg tevre den over de afloop van het ka binetsberaad. „De grote strijd j is opnieuw uitgesteld", zei hij. Regering- Thatcher zet mes in overheids uitgaven LONDEN De Conserva tieve regering van premier Margaret Thatcher is van plan op de overheidsuitga ven die de vorige Labour)- regering voor het in april 1980 beginnende begrotings jaar had voorzien, 3,5 mil jard pond sterling te bezui nigen, zo staat in een wit boek dat gisteren is versche nen. Getroffen worden voor al het onderwijs, de gezond heidszorg, het openbaar ver voer en de sociale woning bouw. Meer geld is beschik baar voor defensie, handhaving van wet en orde en sommige welzijnsvoorzie ningen, zoals de ouderdom- spensioenen. Het werkelijke bedrag dat de regering in 1980-1981 denkt uit te geven is nagenoeg gelijk aan de bestedingen in het lo pende begrotingsjaar, maar, door de geldontwaarding komt er in feite minder geld be schikbaar. De Labour-regering had de uitgaven voor het ko mende begrotingsjaar met twee procent willen verhogen. Van de kant van Labour zijn de bezuinigingen al wreed ge noemd en is gezegd dat de ar men en de misdeelden er het hardst door worden getroffen. De nieuwe begroting past in het beleid van de Conservatie ven, dat is gericht of) bevorde ring van het vrije onderne merschap, verkleining van het belang van de staat in het be drijfsleven en besnoeiing op de overheidsuitgaven met het oogmerk de geld voorziening in de hand te houden ter bestrij ding van de inflatie. In het witboek wórdt opgemerkt dat de belastingen moeten worden verhoogd en de staat meer geld moet lenen als er niet wordt bezuinidgd. Er worden in het witboek geen gedetailleerde cijfers ge noemd. Wel staat er in dat er 4,2 procent meer beschikbaar komt voor defensie. Eerder was besloten de defensie-uit gaven op verzoek van de NAVO met drie procent te verhogen in verband met de toenemende militaire kracht .van de landen van het War- schau-pact. De uitgaven voor het onderwijs worden daaren tegen met 4,25 procent ver- ,minderd. Aangenomen mag .worden dat dit tot uitdrukking ,zal komen in bijvoorbeeld ho gere prijzen voor op school verstrekte maaltijden, beper king van de gratis verstrek king van melk en verdwijning van diensten als de opvang van kinderen na schooltijd. Er zal verder worden besnoeid op zie aanleg van snelwegen, ïmaar daarentegen zal meer Jgeld beschikbaar worden ge steld voor handhaving van de ópenbare orde. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. Rollo is zijn spiegelbeeld de baas (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN In het eenzame land van Cornwall woont een Pyreneese berghond, genaamd Rollo, die actie voert tegen buitenspiegels van automobielen. De hond heeft in het afgelopen jaar minstens veertien van deze spiegels van auto's afgesloopt en gekraakt. De hond is het eigendom van de heer en mevrouw Stephen en Karen Sharp te Port Isaac. „The Guardian" meldt dat Rollo voor de politie en enkele verslaggevers een demonstratie van zijn merkwaardige talent heeft gegeven, toen het bericht de krantengebouwen op Fleetstreet was binnengefladderd dat Rollo een dozijn spiegels van auto's had gerukt, terwijl die auto's in beweging waren. De politie had ook belangstelling voor Rollo's excentrieke gedrag, omdat hij er niet voor was teruggedeinsd een spiegel van een arrestantenwagen te roven. Rollo heeft zijn publiek bij de demonstratie niet teleurgesteld. Hij haalde namelijk de buitenspiegels van een politie-aulo van een televisieverslaggever, om daar binnen de kortste keren een ruïne van te maken tussen zijn formidabele tanden. Volgens Karen Sharp kan het vreemde gedrag van Rollo. die 150 pond weegt, zijn ontstaan toen hij zichzelf in een achteruitkijkspiegel zag en er van overtuigd raakte met een vijand te doen te hebben. Rollo is negen jaar oud en van het ras der pyreneese berghonden dat bekend staat als beschermers van kudden tegen wolven en beren. 1 In de Boliviaanse hoofdstad La Paz vuurden militairen waarschuwingsschoten af over de hoofden van a ders en studenten, die een demonstratie hielden tegen de militaire staatsgreep. Sommige militairen schoten echter gericht, waardoor doden en gewonden vielen. Baby-handel DJAKARTA (AFP) Deze week zijn in de Indonesische hoofdstad Djakarta vier vrou wen gearresteerd wegens han del in gestolen babies. De vrouwen hebben tegenover de justitie bekend dat zij zes ba- bies hadden verkocht voor prijzen die lagen tussen de 600 en 1.200 gulden. LA PAZ Boliviaanse troepen onder leiding van kolonel Alberto Natusch Busch hebben gisterochtend in de hoofdstad La Paz het presidentiële pa leis en openbare gebouwen bezet en president Walter Guevara afgezet. De leider van de staatsgreep, de 200e in on geveer 160 jaar heeft toegezegd dat de presidentsverkiezingen, die waren vastgesteld voor mei 1980, doorgang zullen vinden. De situatie in La Paz is nog erg verward, temeer omdat de le den van het kabinet van Guevara heb ben verklaard hun president die wei gert af te treden te blijven steunen. Bij een treffen tussen burgers en militai ren in La Paz zijn enkele personen ge dood en gewond. Kolonel Natusch Busch zei gisteren in een uitzending over de radio dat hij president Guevara had afgezet om „de democratie te beschermen en om te voorkomen dat de anarchie zich verspreidt". Hij onder streepte het „patriottisme" en het „onbe perkte respect voor de toepassing van de grondwet en de wetten van het land" van de beweging die hij leidt. „Alle rechten van vakbonden, politieke partijen en indi viduen zullen worden gewaarborgd", zo zei hij. De nieuw te vormen regering zal voornamelijk uit burgers bestaan, aldus de leider van de staatsgreep. Guevara, die onder huisarrest staat, ver klaarde voor een ander radiostation, dal hij zou vechten om de „grondwettelijke orde en democratie" te herstellen tegen over „deze zinloze ondermijnende bewe ging". Guevara, die voorzitter is van de Senaat, is deze zomer tot interim-president verko zen omdat na de verkiezingen, geen duide lijke winnaar uit de bus kwam. Tijdens zijn ambtstermijn zou Guevara nieuwe verkiezingen voorbereiden en de slechte economische situatie aanpakken. PARK GEBETEN DOOR ZIJN EI GEN HOND (Van onze correspondent Robert Whymant) SEOEL De mysterieuze moord op president Park vorige week vrijdag toont aan dat zelfs een stevig gefun deerd imperium ten gevolge van één zwakke plek ineen kan storten. De president die vele Noordkoreaanse moordenaars heeft overleefd, werd tenslotte het slachtoffer van een man die bekend stond als een toege wijd luitenant. Alleenheersers in Azië die hun posi tie eveneens ontlenen aan de macht van het leger en de geheime politie, zullen na de moord op de nimmer la chende diétator van Zuid-Korea hun naaste medewerkers ongetwijfeld wat argwanender tegemoet treden. Gisteren is in welingelichte kringen vernomen dat Kim, het hoofd van de Zuidkoreaanse inlichtendienst, na de aanslag op Park ook het plan had met 60 tot 70 zwaarbewapende agenten- een aanval uit te voeren op de ongetwijfeld bijeen te komen spoedzitting van het kabinet. Kim werd echter gearresteerd door de chefstaf van het leger, generaal Chung, die thans de leiding'over de noodtoestand in het land heeft. De bizarre omstandigheden waarin Park zijn einde vond, passen bij Parks manier van regeren- die het voorname lijk moest Rebben van geheimzinnig heid, samenzweringen en bedrog. De laatste negen jaar van zijn 18-jarig be wind heeft hij geregeerd als een onbe twist alleenheerser. Hij heeft echter al tijd argwaan gekoesterd tegen het klei ne groepje uitverkorenen dat hem van dag tot dag omringde. Ingewijden zeg gen dat Park met de dag eigenzinniger en willekeuriger ging optreden en dat hij in steeds meer mensen potentiële vijanden ging zien. In Seoel gaat men er dan ook vanuit dat dit de reden was dat Kim Jae Kyoe besloot om zijn baas uit te schakelen. Parks moordenaar. Kim Jae Kyoe, had in 1946 samen met Park aan de militai re academie van Korea gestudeerd. Park zelf benoemde hem tot hoofd van de Koreaanse Inlichtingendienst. Dus; in wezen werd Park door „zijn eigen hond gebeten", zoals een Koreaanse schrijver die in Japan in ballingschap verblijft, het zo treffend heeft uitge drukt. Hij heeft het nog zo lang kunnen uithouden, omdat hij goed voor zijn honden zorgde en hen gelijkelijk strafte en beloonde. In 1973 bijvoorbeeld verwijderde Park drie machtige figuren uit de regerings- kliek, omdat ze te sterk dreigden te worden voor hun halsband. Generaal Yoen Pilyong, commandant van het Seoel-garnizoen, generaal Kang Chang Sung, hoofd van de inlichtingendienst van het leger, en Lee Hoe Rak, hoofd van de Koreaanse Inlichtinèendienst, vielen snel achter elkaar in ongenade. In het jaar daarop, na de mislukte moordaanslag op president Park waar bij wel Parks vrouw om het leven kwam, moest Park Chong Gyoe, we derom een enorm machtig man, het veld ruimen. Park Chong Gyoe was be last met de presidentiële veiligheid. Zijn opvolger, Cha Chi Chul, stierf in het vuurgevecht afgelopen vrijdag. Deze verstoten medewerkers konden allen beschouwd worden als potentiële opvolgers van Park. Premier Choi Kyoe Ha, die volgens de grondwet werd benoemd tot president ad interim, wordt door de meeste waarnemers ge zien als een tijdelijk figuur. Achter de schermen is de strijd om de macht is volle hevigheid uitgebarsten. Een naam die steeds terugkeert, is die van Kim Johnpil die vóór Choi pre mier was. Sinds de militaire coup van 1961 is zijn naam opgedoken bij elke po litieke ontwikkeling van belang. De verhouding tussen Kim die met een nichtje van de president getrouwd is, en zijn baas verslechterde langzamer hand. In het algemeen denkt men dat Kim uit zijn functie is ontheven van wege zijn alom bekende wens om Park op een goede dag op te volgen. Park rechtvaardigde de onderdrukking door te wijzen op de dreiging van een Noordkoreaanse invasie. De Zuidkore aanse economie deed grote sprongen vooruit; vorig jaar steeg het inkomen per hoofd van de bevolking tot 1200 dollar. Maar niet alle mensen hadden evenveel voordeel van de groei van het nationaal inkomen en de toenemende export. En. zoals een criticus onlangs 'zei, in een land als Zuid-Korea waar de armen steeds armer worden, gaan de armen tenslotte dood. De ontevredenheid onder de bevolking nam dit jaar toe vanwege de waanzin nig hoge inflatie als gevolg' van de ge stegen olieprijzen. Begin deze maand werd er gedemonstreerd tegen de ver wijdering van oppositieleider Kim Young Sam uit de Nationale Vergade ring. Oppositiekringen zeggen dat bij deze demonstratie vijf studenten door de politie zijn gedood en velen zwaar gewond. Sommigen menen nu dat er binnen de regerende elite een conflict is ontstaan over de aanpak van de demonstraties. Lijfwacht Cha was voorstander van een hard optreden, terwijl het hoofd van de KCIA, Kim. een pragmatist was die van mening was dat men de oorza ken van de onenigheid moest opsporen. In dit conflict tussen Kim en Cha was president Park het met Cha eens. Het zou natuurlijk.het mooiste zijn als het einde van het autoritaire regime van Park het begin zou inluiden van een nieuwe democratische periodë. De nieuwe president zou niet een sterke man uit het leger moeten zijn, maar één van de bekendste oppositieleiders, Kim Dae Jung, die bij de presidents verkiezingen van 1971 maar net aan het onderspit moest delven tegen Park of Kim Young Sam wiens nieuwe Demo cratische Partij bij de verkiezingen van vorig jaar meer stemmen veroverde dan Park. De bevolking van Korea zwijgt; alvo rens hun mening te geven wachten ze af of de controlemaatregelen versoe peld zullen worden. Maar de Koreanen die in Japan in ballingschap leven, zijn optimistisch gestemd en hopen dat het klimaat van de mensenrechten zal ver beteren. ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 LONDEN (DPA) Het Patriottisch Front heeft zijn voorstel voor de over gangstijd naar nieuwe verkiezingen in Zimbabwe-Rhodesië enigszins veranderd. De delegatie stelde donderdag op de Rho- desië-conferentie in Londen voor, een uit voerende raad in te stellen met vier verte genwoordigers van het front en vier van de huidige regering, die het land tot aan de verkiezingen zou moeten regeren. Tot dusver was het Patriottisch Front van mening dat Engeland en Salisbury vier van de acht leden van de raad zouden moeten le veren. Nkomo heeft nu aanvaard dat er een Britse gouverneur aan de acht man wordt toegevoegd. De Britse minister van buitenlandse zaken, Carrington, die de in september begonnen conferentie leidt, heeft echter dit gewijzigd voorstel eveneens afgewezen. Hij staat erop dat een Britse gouverneur alleen de uitvoe rende en wetgevende macht krijgt in de inte rimperiode tussen conferentie èn verkiezin gen. Nkomo waarschuwde dat de rechtstreekse Britse verantwoordelijkheid 15 tot 20 maan den zou kunnen duren, in plaats van de voor-, genomen twee maanden, wanneer de wapen stilstand niet in acht zou worden genomen. De Britse schatten de overgangstijd te kort, meent hij. Mugabe en Nkomo dreigden later de confe rentie te verlaten en de guerrillastrijd weer te zullen opnemen wanneer Carrington de wijzigingen niet aanvaardt. Zij menen dat hij uit is op hun capitulatie. „Dit is een vredes conferentie. Het was de oorlog die deze con ferentie mogelijk heeft gemaakt en we zullen nu niet capituleren", aldus Mugabe. De vluchtelingenstroom naar de Rhodesische hoofdstad Salisbury is de afgelopen week sterk toegenomen. De werk- en dakloze vluchtelingen vestigen zich in kam pen aan de rand van de stad. Russische dissidenten aangehouden MOSKOU In Moskou zijn gisteren weer twee dissiden ten aangehouden en werden woningen van anderen door zocht. De gearresteerden zijn de 47- jarige Tatyana Velikanova, een vooraanstaand lid van de beweging dié ijvert voor nale ving van de Akkoorden van Helsinki en de 44-jarige.pries ter Gleb Yakounine, een stu kende kracht achter het comi té ter verdediging van gelovi gen. Verder werd bekend, dat ook de Litouwse dissident Anatanas Terlekas is gearres teerd. De bekende dissidenten leider Andrei Sacharov heeft verklaard, dat met name de zaak Velikanova een „zeer ernstige aangelegenheid" is. Medewerker Khomeini vermoord TEHERAN (AFP) De persoonlijk vertegenwoordi ger van de ajatollah Kho meini in Tabriz, de ajatollah Mohammed Ali Qazi Taba- tabai, is gisteren bij een aan slag ernstig gewond geraakt en later overleden. De ajathollah werd door ver scheidene kogels getroffen die door twee bromfieters op hem werden afgevuurd. De daders ontkwamen. De ajatollah is de zesde persoonlijkheid uit de omgeving van de ajatollah Ko- homeini op wie sedert het be gin van de revolutie een aan slag is gepleegd. ADVERTENTIE -Diibbfclzachle Jonge-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15