Voorlopig geen nieuwe milieuheffingen Minister ziet geen heil in olie embargo Z.-Afrika Het NMB spaarpapier aan toonder. Staatssecretaris Brokx in conflict met Kamermeerderheid Meerjarenafspraak wetenschappelijk onderwijs getekend rentc „Politie heeft lak aan langzaam verkeer" Werkgever ziet schoolverlater te veel als „eindprodukt" Z?' BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 11. Driehonderd extra brand weermensen DEN HAAG Het Rijk gaat achttien miljoen gul den uittrekken om driehon derd extra brandweerman nen te kunnen plaatsen in steden met 60.000 of meer in woners. Per 1 januari ko men er al 150 bij, een jaar la ter nog eens dit aantal. Het ministerie van binnen landse zaken heeft gisteren twee concept-wetsontwerpen uitgebracht, waarin de uitbrei ding is aangekondigd. In dat concept wordt oók ingegaan op de verdeling van het land in brandweerregio's. Daar zijn er nu al veertig van, maar er moeten er nog eens tien bijko men, zo wil minister Wiegel. De organisatie en het beheer van de brandweer horen vol gens het wetsontwerp in eerste instantie bij de provincie thuis, hoewel de gemeenten een be langrijke uitvoerende taak blijven behouden. Conflict Wiegel en ambtenaren over kinderbijslag DEN HAAG Het overleg tussen minister Wiegel en de ambtenarencentrales is gis teren plotsklaps afgebroken, omdat geen overeenstem ming kon worden bereikt over de uitbetaleing van de kinderbijslag per 1 januari. Ambtenaren ontvangen nu nog elke maand een kinder toelage, maar als de plannen van de minister doorgaan, wordt dat geld voortaan achteraf, eenmaal per kwar taal uitgekeerd. •De ambtenaren hebben giste ren een soepeler overgangsre geling voorgesteld, maar daar wilde de minister niet aan. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken sprak na afloop de ver wachting uit dat het 'overleg op korte termijn weer op gang zal komen. Schutter Kerkrade voor Duitse rechtbank KERKRADE (ANP) -r De justitie in Duitsland heeft gisteren laten we ten een strafprocedure voor te bereiden tegen het 31-jarige RAF-lid Rolf Heissler, die ervan wordt verdacht vorig jaar betrokkent te zijn geweest bij de schietpar tij aan de Nederlands- Duitse grens. Hierbij verloren twee jonge Ne derlandse douaniers het leven. Verwacht wordt dat de Duitse justitie zelf de berechting uit zal voeren. Waarschijnlijk zul len zij daarvoor een verzoek indienen bij de Nederlandse minister van justitie. Bij de schietpartij was ook een vrouw betrokken. Haar identiteit is nog steeds niet vastgesteld. KABINET LAAT MINISTER GINJAAR VALLEN (Van parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Gin jaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft de strijd binnen het kabinet rond de invoering van mi lieuheffingen, die de minis ter noodzakelijk vindt voor de uitvoering van zijn be leid, grotendeels verloren. In het kader van de afval stoffenwet zullen er in 1980 geen heffingen komen (een heffing op de verwerking van autowrakken was voor zien) en ook heffingen voor de wet luchtverontreiniging zullen voorlopig niet door gaan. Voor deze laatste wet was een toeslag op de benzi neprijs van 0,23 cent per 1 januari 1980 voorzien. Volgens mededelingen van de minister zelf, in zijn antwoord aan de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van zijn be groting milieuhygiëne, zal de heffing voor de wet luchtverontreiniging er pas komen indien de bestaande reserves van voor gaande jaren zijn uitgeput. Zo hield Gin jaar in 1977 fl 9 miljoen op deze post over en in 1978 fl 7 miljoen. Voor dit jaar wordt echter op de begroting een tekort van fl 30 miljoen voorzien tussen inkom sten aan heffingen en uitgaven in het ka der van de wet luchtverontreiniging. De Kamer nam geen genoegen met de uitlatingen van de bewindsman. Vrijwel alle fracties zeiden op de materie bij de behandeling van de nota milieuheffingen, in februari 1980, terug te willen komen. WATERLOOPLEIN Evert Werkman, redacteur van het Amsterdamse logboek dat dagelijks in dagblad Het Parool te lezen is, heeft gisteren in het in aanbouw zijnde metrostation Waterloo- plein zijn boek over dat plein ten doop gehouden. Het boek, dat vele foto's bevat van de hand van Zoltan Forrai (rechts) behandelt de historie van dit beroemde plein. Zie voor een bespreking van het boek, pagina 18 31. parlementaire redactie) DEN HAAG Het is een illusie te denken dat een eenzijdig door Nederland af te kon digen olie-embargo tegen Zuid-Afrika door andere EG-landen zou worden nagevolgd. Ook maatregelen op basis van de bestaande in- en uitvoerwet zouden zonder meer hun economische effectiviteit missen omdat Zuid-Afrika via derden altijd nog olie zou kunnen betrekken. Dit staat te lezen in een notitie van minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) over mogelijkheden die ons land ten dienste zouden staan in te grijpen in de olietoevoer naar Zuid- Afrika. De notitie was door premier Van Agt op 11 oktober j.l. aan de Kamer toegezegd. Uit het stuk blijkt dat Zuid-Afrika op dit moment voor een belangrijk deel olie importeert van de vrije spotmarkten. Deze olieleverancies zijn niet zozeer bepaald door landen alswel door oliemaatschappijen en -handelaren. Zij kunnen de inhoud van olietankers een aantal malen" verhandelen voordat deze de eindbestemming Zuid-Afrika bereikt, aldus de notitie. Behalve Nederland hebben België, Canada, De nemarken, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en Engeland eenzijdige maatregelen tegen Zuid- Afrika genomen, vooral op het gebied van een verplichting tot visa en het niet meer verstrek ken van kredietgaranties. Verder heeft een aantal Arabische olieproducenten, Irak en Ni geria een olie-embargo tegen het land afgekon digd. Of dit effectief is valt moeilijk na te gaan, aldus de notitie. Uit cijfers van 1977 blijkt dat de USA de hoogste waarde aan olieprodukten aan Zuid-Afrika leverde, namelijk 36 miljoen gulden. Nederland leverde toen voor 7,6 mil joen gulden. Uit cijfers van het Centraal Bu reau van de Statistiek blijkt dat Nederland in de eerste helft van 1979 voor 1,3 miljoen aan olieprodukten aan Zuid-Afrika leverde. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Alle dertien universiteiten en hogescholen hebben gisteren de meerjarenafspraak inzake de planning van het wetenschappelijk onderwijs voor de periode tot 1985 getekend. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij tekende samen met de Landbouwhogeschool en de overige twaalf instellingen ondertekenden daarna de meerjarenafspraak met minister Pais van Onderwijs. Er staat ondermeer in dat het aantal eerstejaarsstudenten ten opzichte van vorige afspraken in volgend jaar 1 procent hoger en in 1983 2,3 procent hoger uitvallen. Voor rechten - waar dit jaar voor het eerst een studentenstop gold - is dat volgend jaar een stijging van 8,3 procent. Minister Pais zei te hopen dat ver dere studentenstop niet nodig zullen zijn. Meer geld nodig Koninginne- DEN HAAG Minister president Van Agt heeft de Tweede Kamer voor gesteld alsnog extra geld beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van de viering van de ze ventigste verjaardag van Koningin Juliana. Hij heeft 250.000 extra ge vraagd om een tekort op te vullen. Als het bedrag er komt heeft het rijk in totaal 1.476.100 aan de festiviteiten bijgedra gen. advertentie Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 73/4% of zes jaar vast met een rente van 9%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt U bepaalt uw eigen winst Premiespaarbiljet /\A/ met variabele looptijd. Rente tot kJ /\j De flexibele tussenvorm. Vindtu een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar lijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000,- en wij betalen u terug: spaartermijn u ontvangt f 861,32 f4.306,60 f 596,27 f2.981,35 2 jaar 2 jaar 6 jaar 7^4% 7*4% 9 9 f 1.000,- f5.000,- f 1.000, - f5.000,- termijn hoofdsom basisrente waardoor u ontvangt totale* 2 jaar 3 jaar f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 f 60,- f 105,- f175,- f265,- f 1.162,50 f 1.262,63 f 1.390,51 f 1.541,28 7*4% 8 8V5% 9 NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f1.325,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Renlcwijzigingen voorbehouden. AMSTERDAM (ANP) Niet de voetganger en de fietser zijn fout, maar de verkeersregels die voor hen gelden. Dit blijkt volgens de actiegroep Stop de Kinder moord uit de massale over treding van de regels. „Het is belachelijk dat de overheid het normaal vindt dat het langzaam verkeer zich moet aanpassen aan het snel verkeer", aldus de actiegroep. „Wij staan versteld over de landelijke controle-actie op langzaam verkeer die de poli tie de afgelopen week heeft uitgevoerd". Uit de aankondi ging van nieuwe acties van de Centrale Politie Verkeerscom- missie blijkt volgens de groep dat de politie kiest voor de auto en lak heeft aan lang zaam verkeer. Onderzoek naar bloedbanken DEN HAAG (ANP) Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de beschuldi gingen over de werkwijze van de de bloedbanken in ons land. Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft 0e Tweede Kamer meegedeeld dat dit onderzoek wordt ver richt door een commissie, in gesteld door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. De kritiek, afkomstig van de medisch-directeur Smit Sibinga van de bloedbank Groningen-Drente, geldt de bloedwinning, de bloedver- werking en de bloedverstrek king die niet in overeenstem ming zouden zijn met de hui dige stand van de wetenschap. MIDDELBURG De huidige visie van de werkgever dat een jonge schoolverlater meer en meer als eindprodukt -moet worden gezien, legt een zware druk op de jonge men sen en zo lijkt het of de kloof tussen onderwijs en bedrijfs leven steeds groter wordt. i In een tijd van hoogconjunctuur is een werkgever eerder bereid I een schooldiploma te zien als basis voor verdere opleiding in het bedrijf, maar nu het met de economie minder gaat, eist men ineens van de schoolverlater dat hij een volwaardige kracht is. j Dat is een niet-reèle houding". Dat zei minister Albeda van soci- ale zaken gisteren in Middelburg op de Zeeuwse Beroependag met als thema „Onderwijs en beroepenwereld". Het bedrijfsle- ven moet volgens de bewindsman meer rekening houden met zijn eigen opleidingsverantwoordelijkheden. Vakkennis is iets I dat je in de praktijk moet worden bijgebracht, aldus Albeda. Staatssecretaris wijst kritiek op LTS af (Van parlementaire redactie) i SITTARD Staatssecretaris De Jong van Onderwijs heeft I gisteren op een symposium in Sittard duidelijk laten blij- i ken het niet eens te zijn met de kritiek van het bedrijfsle- I ven, dat afgestudeerde LTS-ers „teveel kennen en te weinig kunnen". Hij zei de uitspraak: „ze kunnen geen hamer meer vasthouden" beslist te ongenuanceerd te vinden. De Jong herinnerde eraan dat de gemiddelde lts-leerling in de j bovenbouw achttien tot twintig lessen per week ontvangt in de beroepsgerichte vakken. In de LTS moet volgens hem een goed evenwicht bestaan tussen de algemene en de beroepsvoorberei- Opening .Meteoriet' Prinses Margiet heeft gisteren in Dordrecht het nieuwe gebouw voor gehandi capten „De Me- teoriet"geo- pend. Dat ge beurde door aan een touw te trekken, waarna een enorme bös bloemen uit een nagemaak te meteoriet naar beneden kwam vallen. CDA EN PVDA: PENSIOENFONDSEN NIET VOORTREKKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de valreep is staatssecre taris Brokx, nadat het grootste deel van de behandeling van de VRO-begroting zowel voor hem als minister Beelaerts van Blok land tamelijk probleemloos was verlopen, in aanvaring gekomen met een meerderheid in de Tweede Kamer. CDA en PvdA willen absoluut niet, dat Brokx de zogeheten insti tutionele beleggers (pensioenfondsen) voortrekt boven de woningbouwcorporaties wat betreft de mogelijkheden tot bouw van duurdere huurwoningen. Aanstaande dins dag wordt er over deze zaak verder gepraat in een derde termijn, aangevraagd door de socialist Marcel van Dam. Brokx doef momenteel verwoede pogingen om de beleggers ertoe te bewegen weer in eigen land te gaan investeren. Onder de huidige om standigheden, die gecreëerd zijn door de vorige het bouwen en exploiteren van duurdere huur woningen te gering zou zijn. Zij hebben nu de garantie dat hun rendement na tien jaar exploi tatie tenminste een half procent meer is dan het gemiddelde op een aantal staatsleningen. De maatregelen van Gruyters zorgen ervoor dat die winst ook inderdaad vrijwel nooit gro ter is, wat de beleggers tot de conclusie heeft gebracht dat zij al die moeite niet over hebben „voor dat halve procentje". De beleggers, waarbij vooral gedacht moet wor den aan de pensioenfondsen van multinationals als Shell en Philips en ook het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, willen het liefst terug naar de oude situatie. Daarin genoten zij een „normaal" rendement, gebaseerd op de wet van vraag en aanbod, ën konden zij hun woningen verkopen wanneer ze maar wilden. Brokx is echter niet bereid die toestand te herstellen, omdat dat irt de Tweede Kamer niet haalbaar zou zijn. Ook Dienstenbonden FNV willen 2% extra loon UTRECHT (ANP) Een van extra loonruimte voor aanvullende looneis van de financiering van werk- twee procent om de koop- gelegenheidsmaatregelen kracht op peil te houden in sterke bedrijven en be en daarnaast het opeisen drjlfstakken. Dat zijn de hoofdpunten van het CAO-eisenpakket dat de Dienstenbonden FNV gisteren hebben geformuleerd nadat op circa 20 ledenvergaderingen de wensen van de leden waren gepeild. Naast de Dienstenbon den hebben onlangs ook al de Voedingsbonden, de Vervoers- bonden en de Bouwbonden FNV laten weten dat een loon eis van minstens twee procent nodig is om de koopkracht op P^il te houden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11