Hoofdgetuige proces Siert Bruins is veel vergeten Rumoer om afscheidsbrief Boulin Trieste kinderen in Oost-Timor Zwarte vakbonden niet erkend door bedrijven Z.-Afrika CURIE-KARDINAAL HEKELT THEOLOGEN Vraag naar verandering neemt toe na het proces in Praag Gemeenten moeten kleine bedrijven helpen bij uitbreiding BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA PARIJS De publicatie van de brief van de door zelf moord om het leven gekomen Franse minister van ar beid Robert Boulin kan gevolgen hebben voor de posi tie van degenen die Boulin in zijn brief beschuldigt. De brief is door Boulin, vlak voordat hij zich in een meertje bij Ramhouillet het leven benam, naar het persbureau AFP, naar kamervoorzitter Chaban Del- mas en twee Franse kranten gezonden. Boulin beschuldigt op de eerste plaats de „paranoïde, leu genachtige en perverse oplichter en afperser Tournet" die hem een stuk grond verkocht had. Verder beschuldigt hij de jonge onderzoeksrechter R. van Ruymbeke die met de oplichter gemene zaak heeft vanwege „zijn misplaatste am bitie en zijn haat jegens de gemeenschap, die verblind was door zijn hartstocht een minister de das om te doen, en die de rol van een ster en een Saint-Just wilde spelen". Van Ruymbeke zou Le Monde hebben geïnspireerd tot een arti kel waarin de financiële transacties van Boulin aan de orde werden gesteld. Van Ruymbeke zou opzettelijk een beroepsgeheim hebben laten uitlekken. Vervolgens beschuldigt Boulin minister Peyrefitte (even eens Gaullist) van justitie, omdat deze onverschillig geble ven was tegenover het machtsvertoon van de rechter van onderzoek „omdat hij meer begaan is met zijn carrière dan met het behoorlijk werken van de justitie". Boulin beschul digt het blad Le Canard Enchainé van zijn „diepe roeping tot kwaadwillendheid" en Le Monde die zich min of meer als spreekbuis van Van Ruymbeke heeft laten gebruiken. De Gaullistische kamervoorzitter en persoonlijke vriend van Boulin, Chaban Delmas, die enkele uren na het be kend worden van de dood van de minister gesproken had van „moord", herhaalde dit gisteren. In een radio-inter view verklaarde hij: „De moordenaar van Robert Boulin is degene die het dossier publiceerde". De brief van Boulin heeft tot felle reacties geleid. Make laar Henri Tournet zegt een tegenaanval te zullen uitvoe ren. Hij noemt „het enorme fatsoen dat Boulin zou hebben gehad gewoon geklets. Waarom verzekerde hij mij openlijk van zijn vriendschap. Waarom schreef hij op 29 januari 1979 dat ik geheel te goeder trouwn ben". Tournet zegt: „Ik heb me niet van hem bediend om bouwvergunningen te krijgen. Hij heeft mij gevraagd hem grond te verkopen, en hij heeft mij beloofd de afgifte van de bouwvergunnin gen te versnellen. Ik heb me niet van hem bediend, maar hij heeft zich van mij bediend". Minister Peyrrefitte volstond met een nietszeggend com muniqué. De Franse president herdacht Boulin in de kabi netsvergadering als een „eenvoudig en rechtschapen man, die geen weerrstand heeft kunnen bieden aan de kwellen de campagne tegen hem". Giscard veroordeelde dergelijke campagnes. (Van onze correspondent Ami van Vree) HAGEN Eén van de belangrijkste getuigen in het proces tegen Siert Bruins (die ervan wordt verdacht di rect betrokken te zijn geweest bij de moord op de gebroeders Sleutelberg in april 1945 bij Delfzijl) blijkt vrij veel te zijn vergeten over de gebeur tenissen in die laatste oorlogsjaren. Het is Heinrich Bordeaux, thans 71 jaar, die toen hoofd van de SD in Delfzijl was en als zodanig de meer dere van de aangeklaagden Bruins en Neuhauser was. De lange, kordate man met zijn spier- wittê haar die gisteren als getuige op trad, kan zich allerlei namen en details niet meer herinneren en zegt voortdu rend tegen de rechter die de eerdere uitspraken van Bordeaux voor zich heeft: „Als dat allemaal in die papieren van u staat, is het waar. Ik heb nooit gelogen." Bordeaux is in 1949 in Neder land tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld voor de uitvoering van vijf doodvonnissen over Nederlandse ver zetstrijders die hem van hogerhand wa ren bevolen en waarbij enkele malen ook de thans aangeklaagden waren be trokken. Bordeaux heeft deze vonnis sen nooit proberen te verdoezelen. La ter is hij nog enkele keren over de zaak-Sleutelberg ondervraagd, het laatst in 1962. Werkelijk nieuwe gezichtspunten zijn er gisteren in Hagen dan ook niet aan de dag getreden, integendeel, de oude dossiers blijken de meeste waarde te hebben. De 'bekentenis' van Bruins, dat hij, naar zijn eigen zeggen, aan een standrechtexecutie heeft deelgenomen, is van weinig belang aangezien dit al gemeen bekend was. Onduidelijk is ge bleven waar het om gaat, namelijk wie van de twee aangeklaagden de gebroe ders Sleutelberg heeft doodgeschoten. Van de vermoorden weet Bordeaux nu alleen nog dat zij hem als gevangenen waren toegeschoven en dat hij ze weer naar de Wehrmacht had willen terug brengen omdat hij geen enkele be voegdheid had en ook geen mogelijkhe den zag hen te bewaken en te voeden. Evenals vroeger ontkent hij ten stellig ste het bevel te hebben gegeven de ge vangenen te doden. Dat zij vermoord zijn, heeft Borddaux pas veel later ver nomen. De Nederlandse getuige Kooy, eveneens 71 jaar, die als lid van de cri minele recherche in Groningen ver schillende SD'ers uit Delfzijl, onder wie Bordeaux en Neuhauser na de oorlog heeft ondervraagd, weet uit eigen her innering ook niet meer zoveel van wat er toen allemaal is gezegd. Hij heeft de dossiers erop moeten nalezen. Wel heeft hij de indruk behouden dat Bor deaux toendertijd een volstrekt be trouwbare indruk heeft gemaakt. Voor Bordeaux en Neunhauser had het weerzien iets van een reünie. In de pauze van het proces gingen ze, in op geruimde stemming, samen naar de kantine om daar te lunchen. Met Bruins was de verhouding uiterlijk niet zo goed. Die zocht zijn heil alleen, bij een broodje kaas in een naburige kon- ditorei. Treinramp bij Djibouti, zestig doden DJIBOUTI (UPI) Naar schatting zestig treinreizigers zijn omgekomen en tachtig ge wond toen gisteren op 49 km van Djibouti, hoofdstad van het gelijknamige Oostafri- kaanse staatje een trein is ont spoord bij de afdaling van een heuvel. Ónder de slachtoffers zijn geen buitenlanders. Voedselprijzen in China omhoog PEKING (UPI) De rege- ring in Peking heeft aange kondigd dat de prijzen een aantal levensmiddelen met meer dan 30 pet zullen worden verhoogd. Het betreft de prijzen van on der meer vis, vlees en eieren. Voorts is besloten dat de Chi nezen met de laagste inko mens gemiddeld 12,5 pet meer zullen verdienen. Verzwakt, ziek en hongerig hurken deze kinderen in het voormalige, maar door Indonesië bezette, Portugese deel van Timor bijeen. Volgens berich ten uit Australië zouden rond de 100.000 mensen in Oost-Timor het leven hebben gelaten als gevolg van de guerrillagevechten en voedselgebrek. MINISTERS IN RAPPORT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederlandse bedrijven in Zuid Afrika blij ken de vakbonden van zwarte werknemers nauwelijks te erkennen, hoewel zij daartoe de intentie hebben. Meestal is de erkenning afhankelijk van een uitdrukkelijke wens van de (zwarte) arbeiders zelf of het multi raciale karakter van de vakbond. Dit blijkt uit een rapport van minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Van Aardenne (Economi sche Zaken) over de naleving, verleden jaar, van de EG-ge- dragscode voor bedrijven uit lidstaten met vestigingen in Zuid-Afrika. Slechts zeven bedrijven volgden de in september 1977 vastge stelde EG-richtlijnen voor de (minimum)lonen. Over het toepas sen van het beginsel „gelijk loon voor gelijke arbeid" blijkt uit het rapport weinig. Veertien bedrijvèn maakten melding van dit beginsel, maar het blijft onduidelijk, of zij het verleden jaar ook werkelijk toepasten. Slechts vier bedrijven rapporteerden speci ale regelingen voor hun zwarte werknemers. Zeven onderne mingen hadden, zo blijkt uit het rapport, een volledige ophefing van de rassenscheiding doorgevoerd. In een commentaar noemt Buitenlandse Zaken de rapporten van de bedrijven bemoedigend. Het ministerie tekent daarbij aan. dat niet alle bedrijfsrapporten even duidelijk zijn en soms zelfs summier. Maar het is volgens Buitenlandse Zaken verheu gend. dat de EG-code voor bedrijven in Zuid-Afrika een factor van betekenis blijkt te vormen. Geweld in El Salvador SAN SALVADOIR Guerrillastrijders in El Salvador hebben gisteren een ex-lid van de nationale gardé en een jong familielid doodgeschoten en de ambassade van Guatemala in San Salvador onder vuur genomen. De aanval op de ambassade werd met traangas en schoten in de lucht afgeslagen. (Van onze correspondente Piet Tummers) ROME „Hans Küng negeert de godheid van Christus. De dominicaan Edward Schillebeeckx trekt de aanwezigheid van Christus in de Eucharistie in twijfel, evenals het myste rie van de Drievuldigheid. Schoonenberg verkondigt op nieuw de ketterijen van Arius en Nestorius. Karl Rahner, een „voorbeeldig Jezuiet", dreigt de bovenzinnelijke christo logie te veranderen in een zaak van het geweten. Deze vier befaamde theologen, van wie Rahner als de grootste ter wereld wordt beschouwd, behoren tot de meest verantwoor delijken voor de gevaarlijke omwenteling, die niet alleen de the ologische wetenschap bedreigt, maar ook de hele kerk van Christus". Dit zou volgens het Romeinse blad „Paese Sera" de curie-kardi naal Pietro Parente hebben gezegd, voorheen professor in de dogmatische theologie aan de stedelijke universiteit van Rome. tijdens een aanval die hij richtte op „de vermetele progressie ven, die de theologie hebben gereduceerd tot antropologie". Kardinaal Parente wordt beschouwd als een der intiemste vrienden van paus Johannes Paulus II. Het Vaticaanse blad Os- servatore Romano wijdde onlangs een halve pagina aan het werk van Parente. (Van onze correspondente Hella Piek) PRAAG Vorige week zijn in Tje- choslowakije zes strijders voor de mensenrechten veroordeeld. De Wes terse wereld was deze keer zeer eens gezind in haar oordeel over het pro ces. Zelfs de communistische partijen in het Westen hebben zeer felle kri tiek op het Tsjechische regime geuit. Vele mensen staken niet onder stoe len of banken dat ze zich bedrogen voelden. Maar in Oost-Europa is er slechts zij delings melding gemaakt van het pro ces. In landen waar de media onder strenge controle van de overheid staan, spreekt de stilte vaak voor zich. Toch lijdt het weinig twijfel dat vele kameraden in het Warschau-blok uiterst ongelukkig zijn met de gebeur tenissen in Praag. Sommige landen zoals Oost-Duitsland en Roemenië lijken zich vooral druk te ma ken over de ongelukkige aanpak van de Tsjechische regering. Het proces, en daarmee het onderdrukkingsbeleid, heeft de maximale aandacht van de we reld getrokken. Maar andere landen zoals Polen en Hongarije lijken nu van mening te zijn dat men de druk tot ver andering niet langer volledig kan nege- Op dit moment is Hongarije het meest aangehaalde en het meest bewonder de voorbeeld van een Oostblokland dat geleidelijk aan een soepeler en men selijker socialisme wil invoeren. De Hon gaarse partijleider, Janos Kadar, heeft de les van de Ópstand van 1956 ter harte ge nomen en probeert betere levensomstan digheden te creëren, zodat de bevolking niet in verleiding wordt gebracht om te gen het bestaande gezag in opstand te komen. In tegenstelling tot het Tsjechische regi me heeft Hongarije niet een hele genera tie beroepskrachten en academici ge dwongen tot een „ballingschap in eigen land". In Hongarije mogen de mensen zelf die baan kiezen waar ze menen hun kennis het best in praktijk te kunnen brengen. De Hongaarse partijleiding laat in beperkte mate toe dat er meningen worden geuit die afwijken van de offi ciële lijn. Bovendien luistert het Hon gaarse regime naar de adviezen van eco nomische en politieke experts; soms wordt zelfs gehoor gegeven aan de wen sen van de bevolking. Als gevolg hier van is het economisch beleid aanzienlijk gewijzigd. Het klimaat is liberaler dan in de meeste andere Oost-bloklanden en maar weinig Hongaren voelen de onvre de van de Tsjechen. Er zullen ongetwijfeld veel mensen zijn die vinden dat de veranderingen niet ver genoeg zijn gegaan. Maar voorzover bekend zijn er geen politieke gevange nen in Hongarije en slechts een handje vol mensen beschouwt zichzelf als dissi dent. In Polen ligt de situatie anders. Het Poolse regime onder leiding van Gierek heeft, in tegenstelling tot Hongarije, nog geen radicale veranderingen op econo misch en politiek gebied kunnen door voeren. Maar aan de andere kant doet de Poolse partijleiding weinig om de toene mende kritiek op het beleid de kop in te drukken. Dissidenten worden nauwlettend in de gaten gehouden en van tijd tot tijd wor den ze voor korte tijd opgepakt, maar over het algemeen neemt de Poolse rege ring een soepele houding in. De gevallen die bekend zijn, trekken gelijk veel aan dacht in het Westen. Zo ook de onhandi ge behandeling van een Poolse priester die onlangs veroordeeld werd tot een hoge boete omdat hij zonder vergunning een kerk bouwde. Hoe betreurenswaardig dit soort geval len ook is, de werkelijkheid is dat er in Polen zoveel dissidenten zijn dat de Poolse regering het onmogelijk allemaal bij kan houden. De verschillende politie ke overtuigingen worden tot op zekere hoogte getolereerd. Dit blijkt wel uit het feit dat de ondergrondse beweging Sa- misdat een uitgebreide pers heeft. Samis- dat opereert kennelijk met medeweten van de regering, want ze zou nooit zo veel materiaal kunnen laten rouleren als ze niet papier zou krijgen van de staat. Binnenkort worden er 5000 kopiën ge produceerd van een rapport van een groepje dissidenten onder de titel „Ver slag van de Toestand in de Republiek en Manieren om tot Verandering te ko men". In het verslag wordt de corruptie van het huidige regime aan de kaak ge steld. De veranderingen die de samen stellers voorstaan, komen dichtbij de op richting van een sociale democratie met de communistische partij als „de toon aangevende macht". Het rapport is grotendeels geschreven door oudere Polen en niet door dissiden ten; velen van hen bekleden een officië le functie en sommigen zijn zelfs lid van de partij. Hun namen zijn bekend. Hun vernietigende analyse van de huidige si tuatie in Polen kwam in juli van dit jaar aan het licht. De opstellers van het rap port zijn misschien wel gewaarschuwd, maar er zijn geen ontslagen gevallen en men heeft hen geen spreekverbod opge- Oost-Duitsland is een goed voorbeeld van een Oostblokland waar zelfs een be trekkelijke vrijheid van meningsuiting niet is toegestaan. De situatie is nog ver ergerd toen er aan het begin van dit jaar werd meegedeeld dat Oost-Duitsers ver volgd kunnen worden als ze informatie geven aan buitenlandse journalisten die schadelijk wordt geacht voor het land. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Oost-Duitsland zijn enkele duizen den politieke gevangenen vrijgelaten. Velen zaten alleen maar gevangen om dat ze getracht hadden uit Oost-Duits land te ontsnappen. De vrijlating is na tuurlijk toe te juichen, maar de grote aantallen zeggen voldoende over de aard van het regime. Men verwacht dat de gevangenissen spoedig weer even vol zullen zitten als in de voorafgaande ja- Het begint langzamerhand toch wel tot de Oost-Duitsers door te dringen dat ze hun afwijkende mening maar beter voor zich kunnen houden, daar ze anders een gevangenisstraf gevolgd door balling schap riskeren. Schrijvers als Stefan Heym en Robert Haveman die voor hun mening willen uitkomen en tegelijkertijd in Oost-Duitsland willen blijven wonen, staan nu voortdurend onder huisarrest en kunnen nauwelijks contact onderhou den met de buitenwereld. Maar dit is misschien nog wel beter dan het lot van de Tsjechische dissidenten die een aanbod om het land te verlaten moedig van de hand sloegen, maar nu wel zijn veroordeeld tot zeer lange ge vangenisstraffen. Hun enige hoop moet nog zijn dat het Tsjechische regime, net als het Oostduitse regime, hun aanwezig heid, zelfs in de gevangenis, te pijnlijk acht en dat ze op transport worden ge steld naar het buitenland. De grote vraag is echter: zullen ze erin toestemmen om te vertrekken? (Copyright The Guardian) SCHEVENINGEN „Ge meenten in de Randstad moeten meer service gaan bieden aan kleinere, zich uit breidende bedrijven. Als overheidsmaatregelen be lemmerend inwerken op de ontplooiingskansen van be drijven, zijn gemeentebestu ren daartoe verplicht". Dat zei voorzitter E.B. van den Biggelaar van de Regionale Vereniging Noord- en Zuid- Holland van het Nederlands Christelijk Werkgeversver- Hij voegde hieraan toe, dat grotere bedrijven met een sterk beslag op ruimte en mi lieu voor nieuwe vestigingen en belangrijke uitbreidingen beter naar economisch zwakke regio's kunnen worden ver plaatst. Daar kunnen zij reke nen op meer onbelemmerde groeimogelijkheden. In de Randstad zou het accent ster ker op de kleine en middelgro te ondernemingen moeten ko men te vallen. Van den Biggelaar uitte als grote klacht van ondernemin gen in zijn regio, dat de pro- duktie wordt belemmerd door tekort aan mensen: „De con clusie dient getrokken te wor den dat het kabinet moet stop pen met het creëren van goed betaald, zelfs overmatig geho noreerde banen in de kwartai- re sector, die het bedrijfsleven regelrecht concurrentie aan DE BILT - Achter een regen zone, die woensdag over ons land trok, is met een zuidwest elijke wind vochtige lucht bin nengedrongen. Inmiddels breidt een hogedrukgebied van de Atlantische Oceaan zich in onze richting uit. De wind neemt hierdoor af, zodat er voor vrijdag rustig her- sftweer verwacht wordt met grote kans mist. De eerder ge noemde neerslagzone strekte zich donderdagmorgen uit van Midden-Frankrijk en Zuid- en Oost-Duitsland tot Skandina- vie, waarbij in Zweden de re gen was overgegaan in sneeuw. Boven Noord-Rusland handhaafde zich een krachtig hogedrukgebied. In die stre ken vroor het overdag 5 tot 10 graden. Vooruitzichten voor Opklaringen, later weer regen en middagtemperaturen onge veer 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Tsjechen beschuldigen Nederland van inmenging RIJSWIJK De Tsjechi- sche regering heeft deze week de Nederlandse am bassadeur in Praag laten weten de afkeuring door onder meer Nederland van het proces tegen aanhan gers van Charta '77 als een inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Tsjechoslowakije te beschouwen. Een vertegenwoordiger van de ambassade heeft deze beschul diging resoluut van de hand gewezen en nog eens herhaald dat de processen in Praag een schending van de akkoorden van Helsinki en van de men senrechten betekenen. Minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) noemde de gewraakte processen in de Tsjechische hoofdstad gistera vond schandaal, De VVD-bewindsman sprak op een bijeenkomst van de Li berale Jongeren Organisatie JOVD in Rijswijk. Schmidt en Thatcher zijn het eens BONN (DPA) De Britse premier Margaret Thatcher en de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt heb ben gisteren op alle belang rijke punten overeenstem ming bereikt. Hoofdonderwerp van het ge sprek was de Engelse bijdrage aan de Europese Gemeen schappen. Tijdens een perscon ferentie na afloop van de be sprekingen zei bondskanselier Schmidt, dat hij kennis had genomen van de wens van En geland om zijn bijdrage te ver lagen. Schmidt is van mening, dat dit niet bilateraal, maar wel binnen het kader van de EG geregeld moet worden. Mijnramp in Polen: 20 man opgesloten WARSCHAU (REUTER/D- PA) Twee mijnwerkers zijn om het leven gekomen en twintig zitten nog opgesloten onder de grond in de kolen mijn Silesia bij de Poolse stad Katowice. Het is het derde mijnongeluk in Polen in één maand tijds. Volgens het Poolse persbureau PAP was door onbekende oor zaak brand uitgebroken rond een transportband in de mijn. Vrijspraak in naziproces DUSSELDORF (DPA) Het proces tegen de 71-jarige Wil helm Westerheide, die in de laatste oorlog Duits commissa ris is geweest in het gebied van Vladimir-Wolynsk (Oe kraïne) en diens voormalige secretaresse Johanne Zelle (60) is gisteren in Bielefeld geëin digd met vrijspraak voor bei den. Hun was ten laste gelegd dat zij in de jaren 1942-1943 hadden deelgenomen aan de moord op 9000 joden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9