De toerist laat Leiden nog links liggen Verkiezing algemeen bestuur hoogheemraadschap Huisvestings subsidies voor vrouwenorganisaties Resten van Scaliger gevonden op plaats Vrouwekerk Auto en fietsster na aanrijding in Maresingel André van Duin opent winkelcentrum De Rosmolen STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN Bij opgravingen op de plaats van de voormalige Vrouwekerk Leiden is het gebeente teruggevonden van de beroem de zestiende-eeuwse geleerde Joseph Scali- van het renaissancetijdvak. Hij gold in zijn tijd als de grootste kenner van de antieke wereld. Vooral zijn reconstructie en vergelijking van de kalenderstelsels van oude volken is bekend. Zijn hoofdwerk is ..Thesaurus Temporum" (schat der tijden) van 1606. Zijn huis in Leiden, waar hij in 1593 hoogleraar werd. was een ver zamelpunt voor studenten, onder wie Hugo de ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD DOET ONGEVRAAGD SUGGESTIES OM TOERISTISCHE ZUIGKRACHT BETER TE BENUTTEN LEIDEN Leiden heeft uit toeristisch oogpunt bezien nogal wat attracties in huis. Er zijn slechts weinig steden in ons land, die zich voor wat het aantal potentiële toeristische trekpleisters be treft, met de Sleutelstad kunnen meten. Toch laat de toerist Leiden links liggen. De voor de toerist zo overda dig aanwezige positieve pun ten worden onvoldoende be nut. Dit zegt de Adviesraad voor de Binnenstad, die ge lijktijdig zijn positieve in stelling benadrukt door een reeks van aanbevelingen en suggesties te doen, die de trekkracht van Leiden op de toerist zouden kunnen sti muleren. De vermoedelijke oorzaken van de door de Adviesraad ge constateerde geringe toeristi sche belangstelling worden eveneens in het advies opge somd. Dat zijn dan onder meer het ontbreken van 'groen', ter rasjes en voorzieningen om toeristen te water te kunnen ontvangen, onvoldoende be wegwijzering naar de interes sante punten van Leiden en de verpaupering van de binnen stad. Ten aanzien van dit laat ste merkt men op, dat het dieptepunt gelukkig is gepas seerd en thans na een periode van verval sterke impulsen van verbetering en restauratie zichtbaar zijn. De Adviesraad voor de Bin nenstad wordt gevormd door een groep burgers, die sterk met het wel en wee van de stad meeleeft. Op gezette tij den brengen zij, veelal onge vraagd advies uit over aange legenheden die de Sleutelstad betreffen. In veel gevallen verdwijnen de adviezen, hoe goed en enthousiast gebracht ze dan ook zijn, in de onderste la van de talrijke bureaus in het stadhuis. Wellicht wordt dit mede veroorzaakt, doordat de Adviesraad kennelijk nogal wat moeite heeft met de pre sentatie van de adviezen. De burgers, die niet zelden een brok deskundigheid aandra gen, sleutelen hard aan sug gesties die op een uitermate vrijblijvende wijze op gesten cilde papiertjes aan de vele be langhebbenden en geïnteres seerde organisaties worden toegezonden. De laatste zin van het briefje bevat dan de mededeling, dat men gaarne bereid is om een en ander des- „We mogen niet mopperen LEIDEN „We mogen dit jaar zeker niet mop peren over het bezoek van toeristen aan onze stad. Als we de gegevens van alle betrokkenen no teren, dan blijkt dat een ieder die zich op dit ge bied beweegt, goede re sultaten heeft behaald". Aldus de Leidse VVV-di- recteur R. Dekker. Het bezoek aan de musea was de afgelopen periode van dit jaar groot. Direc teur Dekker meldt, dat 'Oudheden' wel door zo'n honderdduizend mensen is bezocht, terwjjl 'Volken kunde' er zeventig- tot tachtigduizend registreer de en de Lakenhal veer tig- tot vijftigduizend. Ho tels en pensions in Leiden hebben een behoorlijke bezettingsgraad gehad en ook de rondvaartboten hadden over de belangstel ling niet te klagen. Exacte aantallen over de toeristenstroom naar de Sleutelstad kan directeur Dekker niet geven. „Lei den is geen echte vakan- tiestad. We moeten het meer hebben van de dag jes-bezoekers. En die zijn met precies te tellen. Ik durf zelfs geen schatting te maken, want dat zou een simpele slag in de lucht zijn. Maar zeker is wel, dat we het de afgelopen zomer enorm druk hebben ge had". zou vergroot en verbeterd kunnen worden. Een beter toezicht op het naleven van de regels in de voetgangersgebie den zoals de Haarlemmerstraat is nodig. De bestaande folders moeten verbeterd worden: de Leidse interessante punten moeten uitvoeriger worden beschreven. Op de Burcht zou den kunst- en folkloristische markten alsmede lichtspel en een openluchttheater zeker niet misstaan. De kaasmarkt moet terugkomen in De Waag. Muziekuitvoeringen in de Pie- ters-, Hooglandse- en Mare- kerk alsmede in het Van der Werff-park en Plantsoen zou den eveneens kunnen bijdra gen de komst gewenst toe te lichten. Wel licht zou een wat steviger aan pak de positie van de Advies raad wat solider kunnen ma ken, zodat ook meer notitie van de soms verfrissende ideeën wordt genomen. - Verbeteringen Om de toeristische zuigkracht van Leiden te vergroten draagt de Adviesraad een aan tal suggesties aan. Men noemt bijvoorbeeld het vergroten van de kampeermogelijkheden. Ook de hotelaccommodatie Universiteitsgebouwen moe ten, als er geen colleges zijn, ter bezichtiging opengesteld worden en de toeristen moeten door de stad rondgeleid kun nen worden. Hiertoe zou bij voorbeeld de V.V.V. vrijwilli gers moeten werven. Uiter aard dienen deze nieuwe acti viteiten te worden voorafge gaan door het wegnemen van de oorzaken van het uitblijven van de toeristenstroom, zoals de al eerder genoemde beweg wijzering, aanlegplaatsen, ter rasjes en groenvoorzieningen. Met de suggesties hoopt de Ad viesraad een bijdrage te leve ren aan de promotie van Lei den en een aanzet te geven voor een nadere discussie hier over. Want Leiden is een toe ristische trekpleister van for maat, dat blijkt wel uit de in ventarisatie van de raad, die de volgende attracties bevat: op een na grootste binnenstad van Nederland; groot aantal musea; fraaie stadsgezichten met monumentale gevelwan- den, grachten en bruggen; mo numenten van grote architec tonische waarde zoals Pieters kerk, Hooglandse kerk, Mare- kerk. Stadhuis, de stadspoor ten, Koornbrug, Stadstimmer- werf, Waag, Rijnlandshuis, La tijnse schooi. Gravensteen, enz.; het grootste aantal hofjes (34) van Nederland; de oudste universiteit; De Burcht; molen De Valk; de Hortus Botanicus; Sterrewacht; op een na groot ste veemarkt van ons land; grote, druk bezochte waren markt; alsmede diverse histo rische zaken van groot belang zoals de Pilgrimfathers, beleg en ontzet van 1574, wereldbe roemde schilders, geleerden en letterkundigen. Groot en Dan. Heinsius. Hij overleed in 1609 en werd in de Vrouwekerk, toen Waalse kerk, te Leiden begraven. De opgravingen worden verricht onder leiding van dr. G. J. R. Maat van het fysisch-anato- misch laboratorium te Leiden. Het initiatief tot berging van de stoffelijke resten was genomen door de Scaliger-kenner drs. H. J. de Jonge van de universiteit van Amsterdam, die ook de plaats van het graf determineerde. Het gebeen te zal worden herbegr; terskerk. De bodem vai graven in het kader v; de wijk, waarin de in was gelegen. 1820 afgebroken kerk Een personenauto bestuurd door een 19-jarige Leidse au tomobilist en een 22-jarige fietsster uit Den Haag zijn gistavond na een frontale botsing in het water van de Leidse Maresingel beland. De vrouw werd, na redding door een onbekende, in be wusteloze toestand met wendig letsel naar de int sive-care afdeling van A.Z overgebracht. slachthuis de macht i In de slip werd de fietsster ge schept en zij kwam met de wa gen in het water terecht. De politie vraagt getuigen i de bocht nabij het ongeval zich te melden. LEIDEN De leden van het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap van Rijnland worden woensdag 7 november gekozen. De on geveer negentigduizend stemgerechtigden voor deze driejaarlijkse verkiezing krijgen automatisch stem biljetten toegestuurd, waar mee zij vertegenwoordigers voor de verenigde vergade ring kunnen kiezen. Het be stuur neemt beslissingen over het waterbeheer in het Noord- en Zuidhollandse ge bied. De verkiezing is uitgeschreven om elf bestuursleden en een evenredig aantal plaatsver vangers te kiezen; vijf plaats vervangers als vertegenwoor digers van het gebouwd eigen dom (huizen, bedrijfsgebou- het c gebouwd eigendom (grond). Het aantal stemmen, dat voor een bepaald waterschap uitge bracht kan worden hoogte van de daar jaarlijks te heffen belasting zijn afhanke lijk van de grootte of waarde van het betreffende water-: schap. Een eigenaar van zowel ongebouwd als gebouwd roerend goed kan in een kies district zodoende ét maal twintig brengen. De belangen van de stemge rechtigden worden door het gekozen bestuurslid behartigd. Deze belangen liggen op een sterk uiteenlopend gebied; het hoogheemraadschap van Rijn land houdt toezicht op de wa terkwaliteit. heeft waterstaa- thundige taken en houdt toe zicht op sluizen, bruggen, we gen, polders, waterkering en waterbeheersing. Grote 'vangst' bij technische controle LEIDEN De motorbriga de van de Leidse politie heeft gisteravond tussen half acht en half tien op di verse plaatsen in de binnen stad controles uitgevoerd op de technische staat van mo torvoertuigen. Van de 180 gecontroleerde voertuigen bleken maar liefst 83 stuks mankementen te ver tonen. In de meeste gevallen vertoonden de voertuigen ge breken aan de verlichting. Poolse films Onder de titel de „Poolse avant-garde" worden in het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden, twee films vertoond van beroemde Poolse regisseurs. Maan dag 5 november „Landschap na de slag" van de opval lende regisseur Andrej Wajda uit 1970. De film gaat over individuele vrijheid en geestelijke vernietiging door gevangenschap en speelt zich af vlak na de Twee de Wereldoorlog. Donderdag 8 november „Goto l'ille d'amour" van Walerian Borowczyk, de meester van de erotiek. Ver van de bewoonde wereld is op een eiland een samenleving ontstaan waar geweld, macht en lief de op een andere wijze inhoud wordt gegeven. De toe gangsprijs tot elk van de twee voorstellingen is vier gulden vijftig. Beide films worden twee maal ver toond en wel om acht uur en om kwart over tien. Schillebeeckx Db werkgroep i.v.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag 5 november om acht uur een interview met prof. dr. E. Schillebeeckx. hoogleraar in de theologie aan de Nijmeegse universiteit. Het op video vastgelegde in terview werd eerder dit jaar door de NOS uitgezonden. De herhaling wordt getoond in het Trefcentrum aan het Ra penburg 100. Doe eens wat samen De vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a houdt maandag 5 november een open dag van de doe- eens- wat-sa men groepen van twee tot vier uur en van acht tot tien uur. De doe-eens-wat-samen groepen be staan uit personen die samen iets willen gaan doen. Bijvoorbeeld eens gaan wandelen, lunchen, evenemen ten bezoeken, naar de film, kortom dingen waar je al leen niet aan toekomt. De leden bepalen zelf wat ze gaan doen. Belangstellenden kunnen zich inschrijven voor de maandagmiddag of voor de maandagavond. Tijdens de open dag kan men onder het genot van een kopje koffie alle informatie ontvangen. Een ieder die tijdens de open dag niet langs kan komen kan ook te lefonisch informatie krijgen bij de Vrijwilligerscen trale tel 149064. Jubileum De heer H. Duvm viert vandaag zijn veertig-jarig jubileum bij de stichting katholiek onderwijs Leiden. Na als onder wijzer werkzaam te zijn geweest aan de scholen in de Cae- ciliastraat, de Haarlemmerstraat 240 en de Os en Paarde- laan werd de heer Duym op 31 augustus 1957 benoemd aah de St. Antoniusschool aan de Boshuizerlaan 18a. Op 1 april 1958 werd hij hier hoofdonderwijzer. Met ingang van van daag gaat de heer Duym, die al enige tijd met ziekteverlof is. met pensioen. De scheidende hoofdonderwijzer heeft zich vele jaren ingezet voor de zeeverkenners en voor het algemeen jeugdwerk Hij wordt opgevolgd als hoofd van de St. Antoniusschool door de heer H. Albersen, die hem mo menteel vervangt. Turbo De Nederlandse popgroep Turbo komt vrijdag 9 no vember naar de Stadsgehoorzaal. De vier leden van de groep gaan onverdroten voort op de weg, die zij met de debuut-LP hebben ingeslagen; de betonformatie is pas tevreden als de tent op z'n kop staat. Sterrewacht De Leidse Weer- en Sterrekundige Kring houdt dinsdag 6 november en dinsdag 20 november lezingen in de college zaal van de oude Sterrewacht. Dinsdag 6 november zal drs. Nico Roos. verbonden aan de Leidse Sterrewacht. een le zing houden over de vorming en evolutie van melkweg stelsels. Op 20 november houdt dr. G. Houtgast een lezing houden over het seismologisch onderzoek van het K.N.M.I. Dr. Houtgast is verbonden aan het K.N.M.I. Beide lezingen beginnen om acht uur. André van Duin wandelde gis termiddag in de Leidse Meren- wijk een papieren muur om ver, schudde tientallen handen van de vele toegestroomde be langstellenden en wierp een grote hoeveelheid speelgoed molentjes en foto's met eigen konterfeitsel het publiek in. Dit waren de openingshande lingen van het nieuwe winkel centrum dat Leiden sinds gis teren rijk is: De Rosmolen. In feite is De Rosmolen na tuurlijk geen splinternieuw centrum. In de praktijk is het een uitbreiding van het be staande winkelcentrum De Kopermolen, dat zich in de af gelopen jaren heeft opgewerkt tot een centrum van regionale allure. Uitbreidingsmogelijk heden binnen de passage die de Kopermolen vormt, was niet mogelijk. Op een steen worp afstand kon echter wel een winkelgalerij worden ge realiseerd op de begane grond van de flat de Rosmolen. Na afloop van de stormachtige en tree van Nederlands grootste komiek werd deze uitgedost met uilebril en alpinopet door de "carnavalsvereniging „De Merepinters" benoemd tot ere lid. Hierna nam Van Duin spoorslags de benen. LEIDEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen samen met de Leidse Vrou wenraad en het Vrouwenhuis Leiden kun nen een gemeentelijke subsidie tegemoet zien in de huisvestingslasten van in de toe komst te betrekken panden aan de Hooi gracht en Caeciliastraat. Deze toezegging deed gisteravond wethouder D. Tesselaar van sport en samenleving. Tesselaar stelde hiermee een aantal fractiele den van de PvdA gerust, die twijfelden of de gemeente voor beide instellingen geld beschik baar wilde stellen. Raadslid M. van Aken stelde er vooral belang in dat het pand aan de Hooi gracht, waar vroeger Bureau Huisvesting was gevestigd, maar dat binnenkort aan het Vrou wenhuis wordt verhuurd, een „open" karakter zal krijgen. Geruchten over discriminatie van verschillende vrouwenbewegingen, die in het pand niet terecht zouden kunnen, vormden de aanleiding hiertoe. De verzekering dat dit niet kan gebeuren wordt thans op zijn verzoek schriftelijk vastgelegd. De Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen en de Leidse Vrouwen raad krijgen toestemming de voormalige Rheinwardt-academie aan de Caeciliastraat te huren, nadat deze met steun van de gemeente is verbouwd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3