Koreanen schitteren in interland taekwondo Oostduitse ijshockeyploeg klopt geïmproviseerd Oranje Politiek luchtje aan geweld op Italiaanse voetbaltribunes ZILVEREN ZWEEP VOOR CEES IMMING SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA 18 (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Op voorstel van de burgemeester van Rome, Luigi Petroselli, wordt zondag 18 no vember in het Olympisch Stadion van de Itali aanse hoofdstad een verzoeningswedstrijd ge speeld, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de nabestaanden van de zondag jl. op de tribune om het leven gekomen toeschouwer, de 33-jarige Vincenzo Paparelli. De beide Romein se clubs, FC Roma en FC Lazio, hebben zich in principe bereid verklaard hier aan mee te wer ken. De vraag is alleen of de beide rivalen opnieuw een - thans vrienschappelijke - derby zullen spelen, zoals afgelopen zondag voor de competitie gebeur de, toen deze aanleiding vormde voor ernstige on geregeldheden. Een andere mogelijkheid is, dat de spelers van beide clubs door elkaar worden ge mengd tot twee gelegenheidselftallen. Een derde mogelijkheid is, een uit spelers van beide teams sa mengesteld elftal te laten spelen tegen een ander team. Gehoopt wordt in ieder geval, dat de wed strijd een kalmerende invloed zal hebben op dat gedeelte van het voetbalpuliek, dat zich hoe langer hoe meer te buiten gaat aan geweld op en rond de Italiaanse voetbal terreinen. Toenemend geweld Niet alleen in Home is het afgelopen zondag tot ernstige incidenten gekomen, culminerend in het lanceren van een aluminium raket ter lengte van 40 cm., die na een vlucht van 220 meter dwars over de lengterichting van het stadion, de toe schouwer Vincenzo Paparelli doodde, vrouw verwondde. Paparelli, die met zijn broer een autowerkplaats in een Romeinse woonbuurt dreef, was vader van een gelukkig gezin met twee opgroeiende kinderen. Zijn dood heeft in Italië een schok veroorzaakt, die misschien het goede gevolg heeft, dat velen tot bezinning komen. Dat is broodnodig, want wat de Italiaanse politie zondag aan de ingangen van diverse voetbalstadi ons in beslag heeft genomen, liegt er niet om: do zijnen molotovcocktails, pistolen voor het afschie ten van rookgranaten, een half dozijn cylinders met zuurstof en vloeibaar gas, een grote hoeveel heid vuurwerk en verder een arsenaal aan slag- en stootwapens, tot knuppels, dolken en boksbeugels toe. De controle bij de ingangen fungeert echter slechts als een rooster, waar veel doorheen glipt. De televisiebeelden en krantenfoto's, die tijdens de tegen de voetbalclub Lazio. Hij beschuldigde Lazii derby in Rome werden genomen, spreken in dit van fascisme en van allerlei gemenigheden. opzicht: duidelijke taal. jongeman vroeg om zijn verhaal te publiceren Fascisme schuilnaam Tzigano, maar daarop blad i De dodelijke raket was bestemd voor gebruik door landbouwers bij het uiteendrijven van hagelbuien. Ze had een vrij grote explosieve kracht. De ver koop van deze raketten is verbonden aan stringen te voorwaarden. De voortvluchtige 18-jarige Gio vanni Fiorillo, die er van wordt verdacht de raket te hebben gelanceerd, evenals twee jongelui, die Fiorillo bij het lanceren van de raket hebben ge holpen. Het Romeinse blad „II Messagiero" schreef gisteren dat Fiorillo in maart jl. een bezoek had ge bracht aan haar sportredaktie en toen een verward verhaal had verteld, dat droop van dodelijke haat dit sei ingegaan. Dit zou er echter op kunnen wijzen, dat het al schieten van de raket van af de Roma-tribune i de richting van de Lazio-fans, geen ondoordacht- daad is geweest, zoals aanvankelijk werd veron dersteld. Dat er ook een politiek luchtje aan het ge weid op voetbaltribunes zit, kon zondag al wordei. afgeleid uit het feit, dat direct nadat Paparelli wa gedood, honderden Lazio-aanhangers de fascisti sche groet brachten en fascistische leuzei schreeuwden in de richting van „de Roma-tribune Sanders verrast in dubbelspel KEULEN— Sanders heeft tij dens de Europese indoorten- niswedstrijd in Keulen voor een verrassing gezorgd door in het dubbelspel met de Zwit ser Günthardt in de achtste fi nales van het dubbelspel de als nummer drie geplaatste combinatie Manson/Pattison (VS/Rhod) uit te schakelen: 6—3 7—6. Björn Borg heeft de tweede ronde van het toernooi te To kio met moeite overleefd te gen Bill Scanion. Borg verloor de eerste set met 26, won de tweede in de tie-break na 66 en toonde pas in de beslissende, reeks zijn meesterschap: 61. De belangrijkste uitslagen: Borg (Zwe)Scanion (VS) 2 6 7—6 6—1. Lutz (VS)—War wick (Aus) 7—5 60. Vijay Amritraj (Ind)Mottram (GB) 63 63. Noah (Fr)Masters (Aus) 64 46 76. Gerulai- tis (VS)—Wilkinson (VS) 6—3 6—1. Taiwan protesteert tegen besluit IOC TAIPEI Het Chinese Olympische Comité van Tai wan zal een krachtig protest indienen tegen het recente be sluit van het Internationale Olympische Comité, om Tai wan te vragen onder een nieu we vlag, een nieuw volkslied en een nieuwe naam uit te ko men. Dit is door een functio naris van het comité meege deeld. Het dagelijks bestuur van het IOC verzocht Taiwan vorige week zijn officiële naam, de republiek China, te verande ren en ook een andere vlag te gebruiken dan die van natio nalistisch China. Daarbij werd Peking erkend als het Olym pisch comité van China, dat zich mag presenteren onder de vlag, het volkslied en de naam van de volksrepubliek China. In een gisteren uitgegeven persverklaring stelde het Olympisch comité van Tai wan, dat het als internationaal erkende Olympische lidstaat gerechtigd is een gelijke be handeling te verlangen. Op zijn congres in Montevideo aanvaardde het IOC een reso lutie, die in China twee natio nale Olympische comités er kende, aldus de verklaring. DEN HAAG De eerste in terland taekwondo tussen Nederland en Zuid-Korea heeft gisteravond in sport hal Overbosch een overtui gende zege opgeleverd voor de wereldkampioenen uit Azië. De emotieloze Korea- nen lieten op schitterende wijze zien hoe wat voor snel en krachtig wapen een been kan zijn. De kersverse we reldkampioen Sjef Vos uit Den Bosch mocht niet deel nemen vanwege een lichte hersenschudding. Werner Kessler en Reuben Thijs zorgden verrassend voor de enige Nederlandse punten. De Nederlandse ploeg, de nummer vier van de wereld, verloor met 72. De bijna duizend toeschou wers in sporthal Overbosch zorgden voor een ovationele huldiging van de wereldkam pioenen van Stuttgart, zeven Koreanen en één Nederlan der, Sjef Vos. Deze 22-jarige slager uit Den Bosch liep tij dens de wereldkampioen schappen in Stuttgart, afgelo pen weekeinde, zo'n enorme dreun op zijn linkeroog op dat een hersenschudding het ge volg bleek. Bondscoach Ad van Emmerik moest daardoor het Haagse publiek teleurstel len door Vos niet te laten vechten. Toch was er gisteren succes voor Vos weggelegd. De Taekwondo Bond Neder land. onder voorzitterschap van M.J. Thoutenhoofd, maakte Sjef Vos tweede dan als beloning voor zijn presta tie. Nog nooit was een Neder lander wereldkampioen in deze vechtsport. Sjef Vos was gisteren ondanks de aanwezigheid van een blauw oog en de afwezigheid van de boventanden erg spraakzaam: „Met alleen zwarte band ben ik wereld- BLESSURE HOUDT WERELD KAMPIOEN SJEF VOS AAN DE KANT Taekwondo: meer met het kampioen geworden. Ik train pas vanaf mijn zeventiende en heb daarvóór nooit aar ekwondo, judo of karate daan. Het harde veel tijd en geld ge- aar het is zeker de waard geweest. Er heerst een erg goede sfeer ploeg het feit dat ik a drie uur per dag als eni£e wereldkampioen ge worden ben heeft geen gevoe lens van jaloezie opgeroepen". Sjef Vos, blond en met een droevige snor, behaalde al di verse nationale titels en won dit jaar ook de open Spaanse kampioenschappen. Niet alleen Vos was gebles seerd. Ook Ruud van Ooijen (duimblessure) en Henk Horsten (voetblessure) moesten zich beperken tot het aanmoedigen van hun ploeg. In de lichtste klasse (tot 48 kilo) was er niet eens een voldoende gegra dueerde taekwondoka voor radig, waardoor de beste Koreaan, Seung-Hyung Lee niet in actie kon komen. De wedstrijd tegen Zuid-Ko- rea, waar taekwondo de popu lairste sport is, toonde aan dat Nederland op de goede weg is. De gevechten van elk drie maal twee minuten werden geen enkele keer door knock out verloren. In tegenstelling tot karate wordt bij taekwon do veel meer met het been ge scoord en vooral de Koreanen lieten diverse keren hun hiel op het hoofd of in de nek van een vaak langere tegen stander neerdalen. Nederland, dat met vier invallers aan trad, hield zich knap staande. Werner Kessler, die ingeval len was voor Henk Horsten, -laagde er in de wereldkampi oen Oh-Sung Park (tot 64 kg) te verslaan. Daarvoor had Reuben Thijs al aangetoond dat je onvervaard moet aan vallen om kansen te krijgen. Hij versloeg Mu-Chun Kim. De overige zeven partijen werden ruim op punten ver- HERMAN JANSEN De individuele uitslagen: Ki-Mo Yang (52 kg) verslaat Martin Smit (56 kg); tol 56 kg: Jong-Ki Kim versl. Ben Rumion (opgave); Brugmans; tot 78 kg: Sang-Chun Kim versl. Nelson Salas. tot 84 kg: Chan-Jeong versl. Ben Oude Littik- huis; vanaf 84 kg: Jung-Eui Jin versl. Harry Prijs. Totaaluitslag Ne- derland-Zuid-Korea: 2—7. Nederlandse turnsters tegen Groot- Brittannië DEN HAAG De Nederland- se dames-turnploeg zal mor gen en overmorgen in Bever wijk uitkomen tegen Groot- Brittannië. De Britse ploeg is als volgt samengesteld: Jackie Bevan, Everly Stanton, Catha rine Brooks, Christine Gib son, Laura Wynne en Debohra Milne. Reserve is Debohra Ayres. Jackie Bevan, Everly Stanton, Catharine Brooks en Christine Gibson maakten deel uit van de Britse damesploeg die en kele weken geleden in Litvi- nov met 369, 15 tegen 379,60 punten van Tsjecho-Slowakije verloor. (Van onze sportredactie) NOOTDORPBurgemees ter Winkel van Nootdorp kon gistermiddag met vrouw en twee kinderen bij de opening van het drafsei zoen in zijn gemeente zien dat het goed gaat met de Nootdorpse Harddraverij en Renvereniging. Er was erg veel publieke belangstelling bij de elf draverijen met als hoofdschotel de strijd om de Zilveren Zweep. De zweep, die direct in eigendom wordt gegeven, ging dit keer naar de eigenaren van Stal De Morgenstond. Pikeur en gastrijder Cees Imming bracht het paard Otrian G in training bij P.J. Vlaar als eerste over de eindstreep in een kilometertijd van 1.24.6. Nerva met Jan van Dooye- weerd ging na 2380 meter als Burgemeester Winkel van Nootdorp met ambtsketen naast ^erde over de eindstreep, winnaar Cees Imming met Otrian G. "maar kreeg van de jury te recht, na zijn protest, de twee de plaats toegewezen, omdat hij in de laatste rechtelijn hin der had gehad van Massel T met Wim Duivenvoorden. "Als dat niet het geval was dan had ik misschien nog ge wonnen ook", aldus Jan van Dooyeweerd die achtjaar gele den ook van de Burgemeester een Zilveren Zweep in ont vangst mocht nemen, nadat hij toen met Donar Scoth had ge- De streekfavoriet Mai Regina kwam niet in het stuk voor. Niettemin ging de Nootdorpse trainer niet met lege handen van de openingsmeeting in zijn woonplaats naar huis. Met Petra Voorne zegevierde hij in de eerste afdeling van de Nootdorp prijs voor Orville Terraisse en Milo. Voor de Noordeling Piet Bron begon Nootdorp ook goed. Hij won de eerste koers met Rennesse Bron en de derde koers met Schiewago. De uitslagen: LEIDSCHENDAM-PRIJS (eerste afdeling, 2000 m): 1. Renesse Bron 1.28.0, 2. Royal Perform la Plata. 1,40 f. 1,2 9.60. Trio: f.69.50 f.1,50 f.1,60 f.1,80, koppel: f.20,10, trio: f.115, ZOETERMEER-PRIJS (2000 m): 1. Schiewago (P.Bron) 1.29. 2. Sida du Bois, 3. Sandrina S. Winnend: f. 4,10 plaats: f.2,0, f.4,10, f.1,80, koppel f.4,70, koppel f.5,40, trio f.61.80. Niet g;start: no. (Paco Wiemselbach) RITERIUM DER AMATEUR- f.12.00. NOOTDORP-PRIJS (eerste afde ling, 1680 m): 1. Petn 1.23.8, 2. Olke Oostwijck. 3. 25,20. Niet gestart: Zora). NOOTDORP-PRIJS (derde afde ling,1680 m): 1. Polar Star (A.v.d. Blonk) 1.22.9, 2. Ricardo, 3. Netty Zevende bestuurslid FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het bestuur van FC Den Haag is gistera vond gecompleteerd met dr. G.F.A. de Jong, die zal worden belast met de organisatorische en juridische sectoren van het clubgebeuren. Dr. De Jong is één van de directeuren van de Vereniging Ne derlandse Ondernemers en van origine afkomstig uit de kringen van HVV. Het nu uit zeven personen bestaande bestuur zal zich binnenkort gaan beraden over een nadere taakverdeling. Punch zonder moeite langs BV Groningen basketbalmedewer- DEN HAAG De basket ballers werkten een beperkt programma af. Punch ver sloeg via de inbreng van Lace Strong (31) en Billy Taylor (24) op makkelijke wijze BV Groningen, dat een nederlaag van 132-74 moest slikken. Rotterdam- Zuid won met 92-97 van BOB, terwijl Delta Lloyd- /Landlust juist aan de goede zijde van de score bleef te gen Frisol/Rowic: 93-94. De topper tussen het met vijf Amerikanen spelende BV Am stelveen en Parker/Leiden, dat momenteel de Amerikaan Carl McPipe test als vervanger voor Giddings, eindigde in een Leidse zege. De formatie van Henny Blom won met 91-88 (rust 35-53). Owen Wells (32) hield Amstelveen lange tijd in de race. Stand eredivisie heren: Lei den 11-20; EBBC 10-16; Am stelveen 10-12; Punch 11-12; Stars 11-12; Donar 10-10; Ro- wic 12-10; BOB 10-8; Rotter dam-Zuid 11-6; Landlust 11-4; Groningen 11-2. Deense amateui rijdt drie wereldrecords MEXICO STAD De Deen, amateurwielrenner Hans Hei rik Oersted heeft gisteren o de Olympische wielerbaan i Mexico Stad drie wereldri - cords verbeterd. Oersted legd - de 4000 meter af in 4 minute en 40.23 seconden en de vij: kilometer in 5 minuten 50.58 seconden. De oude cords waren sedert 1972 me respectievelijk 4.45.25 6.00.30 in handen van eer dere Deense coureur, Jörgei Lund. De tijd van Oersted op de vij kilometer betekende ook eei - verbetering van het wereldre cord voor profs, dat me 5.51.68 sedert 1968 op naa stond van Ole Ritter (Den). Oersted verbeterde ook no| i het wereldrecord op de tier kilometer. Hij kwam tot tijd van 11 minuten en 54.9 seconden. Het oude i stond eveneens sedert 1 okto ber 1972 op naam van Jön Lund. Oersted kwam met zijn i op de tien kilometer zeer dichl in de buurt van het wereldre cord voor de profs, dat op naam staat van Eddy Merkx De Belg reed op 25 oktober 1972, eveneens in Mexico Stad, 11 minuten en 53.20 seconden Eversteijn bokst tegen Bouziani ROTTERDAM De Rotter damse weltergewicht Eversteijn zal maandag in he sportpaleis Ahoy' in Rotter dam tijdens het internationa le boksprogramma, waarop dl twee Europese titelgevechter tussen Rudi KoopmansHe cine Taf er (halfzwaarge wicht) en Marian Benes- Adrie Huussen (zwaarwelter gewicht) staan, uitkomen tt gen de Belg Bouziani. Het wordt de derde partij Eversteijn als professional. De twee voorgaande sloot de drie voudige amateurkampioer van Nederland winnend al Roy Somer (Smilde) komt ir het vedergewicht uit tegen di Belg Roberto Blanco. Beide ge vechten gaan over zes ronden Ook HDM krijgt kunstgrasveld (Van onze sportredactie) DEN HAAG De hockey vereniging HDM zal vol gend seizoen de beschikking hebben over een eigen kunst grasveld. Rond 1 mei 1981 wordt met de uitvoering var de werkzaamheden begon Voorts wordt er een verlich ting en een toeschouwersac commodatie aangelegd. HD1W wordt, naast HGC, de tweed Haagse hockeyvereniging di s over een kunstgrasmat be schikt. In de keuze van onderbouw kunstgrasmat is nog geen be slissing genomen. Er zal geei beroep gedaan worden op ge meentegelden. HDM telt ruin achthonderd leden en beschik i. sinds vijf jaar over een eigen sporthal. Door de aanleg var een kunstgrasveld ontstaat d< i meest complete accommodatie voor hockey in het land. DEN HAAG In een bijzonder gezapige par- Oost-Duitsland, waar slechts twee clubs bestaan tij ijshockey heeft het nationale team van Oost-Duitsland gisteravond met 52 gewon- totaal nog geen zeshonderd mensen aan deze tak sport doen, maakte zich dan ook allerminst r nen van een rijkelijk geïmproviseerde Neder- Niet alleen hadden beide in een monopolie-positie landse selectie. Voor circa zevenhonderd toe- verkerende clubs Dynamo Berlin en Dynamo Weiss- nog de avond tevoren tegen elkaar gespeeld, maar een wel serieuze confrontatie met het echte Nederlandse team staat vanavond op het program schouwers in schaatscentrum De Uithof waren de tussenstanden 01, 12 en 12. Het Nederlandse team was eigenlijk niets meer dan een grof samenraapsel van spelers uit verschillende in de nationale competitie uitkomende ploegen, voor deze gelegenheid onder het predikaat Oranje uitko mend. Vertegenwoordigers van de beide toonaange vende formaties uit Groningen en Heerenveen lieten zich gisteravond op de Haagse ijspiste echter niet goed te maken. De nederlaag; van 43 in het Roe- Zelfs het Wilhelmus werd voor deze gelegen- J VT~ Gespaard heid aangewend om het geheel toch nog het leidende aanzien van een officiële interland te ge ven. In shirts van het Amsterdamse De Bisschop gaf dit team echter wel duidelijk te kennen niet over het vereiste spelverband te kunnen beschikken en de spelers verbloemden dan ook geenszins moeite met het combineren te hebben. Galati, waardoor Nederland eerder dit jaar het recht verkreeg om in 1980 aan de Olym pische Winterspelen in Lake Placid deel te ne men, zit de Oostduitsers nog wel degelijk behoor lijk dwars. In de eerste periode deed Oost-Duitsland, begrijpelijk op alle fronten superieur, het al meteen rustig, aan. Maar de eerste de beste snel opgezette aanval leidde na bijna tien minuten prompt tot een doelpunt. Doel man De Bruin had geen verweer op het strakke schot van Mark, die dankbaar profiteerde van een grove fout in de Nederlandse verdediging. Oost- Duitsland liep in de tweede periode door treffers van Braun en Bartell tot 30 uit, alvorens Nederland wat terug kon doen. Phil Mckenzie frommelde in een onoverzichtelijke situatie de puck via de rug van Frenzel in het Oostduitse doel: 31. De bij HYS spelende Canadees zou in de laatste peri ode ook het tweede doelpunt voor zijn rekening ne men. McKenzie bepaalde daarmee de eindstand op 5—2. Een aardige bijkomstigheid voor het Haagse publiek, dat daarmee in ieder geval nog één van de eigen spelers kon bejubelen. De tweede speler van HYS, Dave Bell, kweet zich weliswaar goed van zijn verdedigende taak, maar maakte voor de rest een weinig opvallende indruk. De twee in de tussenlig gende periode gescoorde treffers van Oost-Duitsland op naam van Gerhard Müller. DICK KIERS L°Se tribunes bij de 'interland' Nederland-Opst-Duitsland

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18