ARAL: Goed rijden bespaart benzine Autorijden op nat wegdek is tweemaal zo gevaarlijk Lancia Delta: Een dure kwaliteitswagen Pleidooi voor verlaging maximum snelheid Auto grammen AUTONIEUWS LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 Goed rijden bespaart 13 procent benzine, aldus wijst een onderzoek uit van de Duitse benzinemaatschappij Aral. Op de autosnelwegen in Duitsland wordt slechts 25 procent van het totale benzine verbruik opgemaakt. Besparingen moe ten dus vooral gezocht worden in het stadsverkeer. Men zou tot 13 procent be sparing kunnen komen, wat in Duits land neerkomt op: 1,3 miljard liter door steeds vroegtijdig in een hogere versnelling te schakelen en daarin zo lang mogelijk te blijven rijden. Bij 50 km per uur gebruikt een middelzware wagen in de stad in de tweede versnelling 1 liter op 9 km, in de vierde 1 op 14. 1 miljard liter door rustig op te trekken en met gelijkmatige snelheid anticiperend te blijven rijden; 170 miljoen liter door gelijkmatig op bui tenwegen te rijden; 160 miljoen liter door de motor af te zetten als men moet wachten - dit echter alleen als men bij het starten niet gelijktijdig gas geeft. Ook het 's winters stationair laten warm lopen van de motor verbruikt zeer veel en buitengewoon veel als men ook nog de cho ke open laat staan. Zou op de buitenwegen (in Duitsland) een snelheid worden aangehouden van 100 km per uur dan kan daar tot 75 procent be spaard worden, maar dat komt neer op „slechts" 780 miljoen liter. Het moet dus vooral in het stadsverkeer worden gezocht en wat vooj Duitsland geldt zal ook groten deels voor ons land opgaan. Autoverkoop 2,4% gedaald In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er in ons land 464.495 nieuwe perso nen- en combinatiewagens verkocht. Vergeleken met vorig jaar is dat een daling van 2,4 procent In het eerste halfjaar van 1979 was nog sprake van een stij ging van 0,5 procent, zo heeft de RAI in Amsterdam meege deeld. Vermoedelijk is de te rughoudendheid van de koper het gevolg van de wat minder rooskleurige economische si tuatie in ons land. Voorspel lingen voor heel 1979 durft de RAI nog niet te geven. Maar. zoals al eerder gemeld, in ver band met de verhoging van de bijzondere verbruiksbelas ting op auto's per 1 januari aanstaande is toch een kleine koopgolf in de komende maanden mogelijk. Begin deze maand is volgens voorlo pige gegevens de verkoop weer wat toegenomen. Autorijden op een nat wegdek is tweemaal zo gevaarlijk als op een droge weg. Bijna de helft van het aantal ver keersdoden op een natte weg bestaat uit inzittenden van personenauto's: 948 op een totaal aantal van 2004 op een nat wegdek in de periode van 1974 tot en met 1976. Dit heeft ir. L. H. M. Schlösser van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid meegedeeld op de Technische Leergangen van de ANWB in Den Haag. Zoals gemeld heeft de SWOV samen met de provinciale water staat van Noord-Brabant een onderzoek ingesteld naar de ver keersongevallen op nat wegdek en op basis daarvan een metho de gevonden om de gevaarlijke plaatsen in het wegdek op te Een belangrijke factor ter verklaring van het hogere risico is het contact tussen de band en het wegdek, dat bij nattigheid slechter wordt omdat de wrijving afneemt. Om ongevallen op een nat wegdek te voorkomen moeten daarom maatregelen worden ge troffen. In de rijopleiding kan een basiscursus over de gedragin gen van een wagen op een natte weg worden opgenomen, aldus ir. Schlösser. Ook anti-slipcursussen verdienen aanbeveling. Voorts zouden auto's kunnen worden voorzien van anti-blok- keerinrichtingen. Om praktische redenen zal het echter nog wel even duren voordat deze twee laatste maatregelen worden inge voerd. Bij de slipcursus is het de capaciteit van de slipscholen, bij het anti-blokkeersysteem zijn het de kosten die verwezenlijking in de weg staan. Resteren nog de maatregelen aan de weg. De stroefheid, de vlakheid en de hoeveelheid water op de weg bepalen in grote mate de grenzen van de mogelijkheden. De wegdekeigenschap- pijn zijn belangrijk voor de wrijving, aldus ir. Schlösser, die op technische uitvoering van de maatregelen niet wilde ingaan. Andere maatregelen die ongelukken kunnen voorkomen zijn het plaatsen van borden, lijnen en bakens, die informatie geven. Op korte termijn moeten plaatsen worden opgespoord waar ver houdingsgewijs veel ongelukken gebeuren. Deze kunnen snel worden aangepakt. De kosten zullen relatief gering zijn. Het comité „50 is te veel" wil voor meer verkeersvei ligheid de maximumsnel heid in de bebouwde kom en op de plattelandswegen verlagen. Op die manier kan men komen tot een vei lige en rustige woonomge ving, meent het comité, dat is opgericht door de organi saties „Stop de kinder moord", „Enige Nederland se Fietsersbond" en de „Ver eniging Bescherming Voet gangers". Gebleken is dat herinrichting van wegen en straten ter ver hoging van de veiligheid moeilijk is. Het is een kwestie van tijd, geld en politieke wil. Daarop moet men niet blijven wachten, zegt het comité, dat meent dat verlaging van de maximumsnelheid als maatre gel direct is in te voeren. Men zal bij wijze van proef een ..dagje rustig rijden" in Hoog- karspel propageren. Automo bilisten die het centrum bin nenrijden zal worden ver zocht hun snelheid aan die van fietsen aan te passen. Deze proefdag moet onder meer laten zien dat verlaging van de snelheid geen tijdver lies oplevert Strikt gemeten naar aantallen kan de Itali aanse automobielproducent Lancia nauwe lijks enige indruk maken. Tegen de impone rende hoeveelheid glanzend blik die bijvoor beeld dagelijks de Fiatfabrieken verlaat is Lancia slechts een veredelde dorpsgaragist, die zich met een eindeloze liefde voor het metier en een voorbeeldig vakmanschap staande weten te houden. Daarover heerst bij Lancia geen enkele droefenis. Gewoon omdat de politiek die Italië's klein duimpje voorstaat hemelsbreed verschilt met die van reus Fiat. Lancia werkt zich op als lijstaan voerder voor kwaliteit. Vrij vertaald uit het Italiaans zegt Lancia: „Wij zoeken dat gedeelte van de markt waar kwali teit belangrijker is dan de prijs!". Dat er nog da gelijks Lancia's van de band rollen is de on weerlegbare juistheid van deze gedachtengang. Niettemin gelukte het Lancia niet als zelfstan dige eenheid te blijven existeren. Als oppassen de aangenomen zoon loopt de kwaliteitsvoor vechter gedwee mee in de grote Fiatfamilie. Het is daarom niet verwonderlijk dat de nieu we Delta die een dezer dagen aan de Italiaanse Rivièra het middelpunt was van een door Lan cia gehouden kraamvisite, hetzelfde „hart" be zit als de Fiat Ritmo. Zij het met een speciale nokkenas. Lancia probeert met de Delta vaste grond onder de voeten te krijgen in de belang rijke middenklasse. De nieuweling geldt als een voortzetting van de lijn: Appia (1953) en Fulvia (1960). Modern Gekozen is voor een modern concept. Voorwie laandrijving en dwarsgeplaatste motor voorin. In dit patroon passen ook de vijf deuren. Dui delijk is dat de Delta vooral de strijd zoekt met de exclusieve uitvoeringen van Golf, Peugeot 305, Horizon, Alfa en halfbroer Ritmo. En zoals verwacht mocht worden, maakt de nieuwe Lancia een uiterst verzorgde indruk. Bij het ontwerp zijn de Italianen niet over .een nacht ijs gegaan. Nieuwigheden die reeds bij andere produkties hun deugdelijkheid onderstrepen vinden we terug in de Delta. Trendmatig is de wagen uitgevoerd met bumpers die één lijn vormen met de carrosserie. Een brede matz- warte kunststofstrook fungeert als „schokbre- ker". Ook van de Delta wordt gezegd dat aan rijdingen met een snelheid van zo'n 7 a 8 kilo meter geen zichtbaar letsel veroorzaken. Rond om zijn vier McPherson-schokdempers gemon teerd. De voorwielen hebben schijfremmen, achter is gekozen voor trommels. Uiteraard is het circuit gescheiden. Drie uitvoeringen De Delta kent drie uitvoeringen: de 1300 met vierversnellingsbak, de 1300 met vijfbak en de 1500. Deze laatste beschikt eveneens over vijf gangwissels. Het maximale vermogen is bij 5800 omwentelingen respectievelijk 75 DIN pk en 85 DIN pk's. Enkele verdere fabrieksgegevens: ac celeratie van 0 tot 1 kilometer: 34,2 seconden (1500) en 36,1 seconde (1300). Het bereiken van een snelheid van 100 km vergt 12,5 seconden (1500) en 15 seconden (1300). Topsnelheid 160 km (1500) en 150 km (1300). Gebruik: bij 90 km per uur: 6,7 liter brandstof voor 100 km (1500) en 6,1 liter (1300) bij 120 km 9.1 liter en 8,6 (1300 vijfbak) en 9,1 (1300 vierbak). Een korte proefrit over een paar honderd kilo meter toonde aan dat de Delta over een uitste kende wegligging beschikt. Vooral op een boch tig bergtraject kregen we alle gelegenheid deze karaktertrek op zijn waarde'te toetsen. Uiterst gehoorzaam liet de Lancia-boreling zich naar de top van de massieven leiden en even gewil lig bracht hij ons terug naar de begane grond. Het verblijf binnenin is prettig. De stoelen ge ven voldoende steun om gerieflijk in het gelid te blijven. Het handzame stuurwieltje laat zich gemakkelijk bedienen. Daarnaast is het matz- warte instrumentenpaneel van een rustbren- gende eenvoud. Hoewel de tijdsduur waarin wij de Delta tot onze beschikking hadden kort was om tot een gedegen conclusie te komen, menen we toch te mogen stellen dat de Lancia Delta wezenlijke eigenschappen bezit die een bepaald koperspu- bliek aantrekken Gering Een tegenvaller zonder meer vonden wij de ge ringe snelheid van de 1300-uitvoering. Zelfs op de autosnelweg konden wij de 130 km niet ha len. En dat terwijl de handleiding een top aan geeft van 150 km! Misschien was het een exem plarische tekortkoming. Aanmerkelijk beter ging het met de 1500. Deze liet zich moeiteloos naar 150 km jagen, zonder daarbij de pedaal „door de bodem" te behoeven te trappen. Bij de introductie werd duidelijk gesteld: „Kwaliteit is belangrijker dan de prijs". Een opvatting waar tegen wij niet onmiddellijk in opstand zullen komen. Niettemin menen wij met nadruk te mogen stellen dat alles aan grenzen gebonden is. Zelfs Lancia! En tegen deze achtergrond vonden wij een voorlopige calculatie van rond de 18 mille voor de 1300-uitvoering en 20.000 gulden voor de 1500 wel erg hoog gegrepen! Record voor Darryl Ellis in Granville, Australië. Hij ver wisselde vier banden in vijf minuten en 58,1 seconde. Daarbij gebruik makend van een electrisch hijstoestel, pneumatische slagmoersleutel en een speciale banden-wis selmachine. Darryl hoopt in •het Guiness Book of Records te komen. Luchtverfrisser Nieuwtje van Holt: een luchtverfrisser voor de auto die sigaretten rook, dieselmotorenstank e.d. verdringt. De appelgeur komt uit een voetballetje, dus niet uit een spuitbus. Deze Fresh- ball wordt overigens in Enge land uitgebracht als golf- en cricketbal. Prijs: 4,95. Best verkocht De best verkochte automobielen in Europa, verdeeld in acht (ge bruikelijke) klassen: sub mini: Fiat 126; mini: R5 Renault; klein: Opel Kadett; midden: Peugot 104 In Frankrijk wordt de Peugeot 104 GR bin nenkort uitgerust met „run- flat"-banden en wielen van Dunlop. Als de band lek raakt blijft hij op de velg zitten ter wijl in de band een stof is aangebracht die kleine lekken vanzelf dicht. Bij een groot lek kan men nog 160 km "er- der rijden met een snelheid tot 80 km per uur. Volksufagen-Ford Een woordvoerder van Volkswa genpark AG heeft bevestigd dat topman Henri Ford van Ford Motor Company onlangs in West-Duitsland heeft ge praat met zijn collega Toni Schmücker van Volkswagen- werk AG over de levering van dieselmotoren door VW aan Ford. De woordvoerder wilde niet bevestigen dat Ford enkele honderdduizen den kleine dieselmotoren van VW wil kopen in de komende tien jaar, zoals in het West- duitse weekblad „Der Spie gel" heeft gestaan. Het zou gaan om dieselmotoren waar mee de modellen „Golf" wor den uitgerust. Renault 20 Diesel Voor jaar 1980 verschijnt in ons land de Renault 20 Diesel met een 2 liter motor, afgeleid van de lichtmetalen viercilinder uit de 20 LS-TS. Volvo heeft een succesvol half jaar achter de rug. Vrij wel overal worden aanzienlijk meer Volvo's verkocht, vooral in USA, Zweden, Groot Brit- tannië en Nederland. Anders gezegd: er werden in totaal 167.000 auto's verkocht, d.i. 33.000 meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Taunus; midden-groot: Peuge ot 505; groot: Jaguar; speciaal: Ferrari; sport: Alpine.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15