deTijd a De Menstruatie-Telefoon: 023-339040 Bisschoppen en Raad voor de Katechese vinden zich wel bij Romeins document Mgr. Danneels: „Ik ben goed op de hoogte' gaat Nederland weer veel kolen stoken NIEUWSNET Meerjarenplannen woningbouw blijven onveranderd kerk wereld Chemische stoffen jaarlijks voor 1000 werknemers fataal ILSl&lRS Vanavond: Extra Libelle-service tussen 19.00 en 22.00 uur. Europees forum over nieuwe levensstijl van katholieke leken KORTE METTEN BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 MR. VAN RHIJN (ECONOMISCHE ZAKEN): (Van een onzer verslaggevers) ALMELO „Nederland gaat op grootschalige wijze kolen gebruiken voor zijn energievoorziening. Toepassen van ko len in de industrie is echter uit milieu-hygiënisch oogpunt onaanvaardbaar; dat zal dan ook niet gebeuren". Aldus mr. A. A. Th. van Rhijn, plaatsvervangend direkteur-generaal van de energievoorziening van het ministerie van Economi sche- Zaken gisteren tijdens een tweedaags symposium in Almelo van Ultracentrifuge Nederland (UCN) over kerne nergie. Mr. Van Rhijn ging niet in op een eventueel grotere inzet van kernenergie in ons nationale energievoorzieningsplan, hoewel hij wel zei dat er geen enkele energiebron is, waaraan geen pro blemen vastzitten. Verder merkte hij op dat er bij de Nederlandse regering zorg be staat over de grote meningsverschillen, die bestaan over de be staande energiesituatie. Opmerkingen van de Rotterdamse hoog leraar Peter Odell, dat er genoeg olie zou zijn tot het jaar 2000, kwalificeerde hij als „uiterst riskant en ongefundeerd". ..De feiten tonen het tegendeel aan van Odell's beweringen", al- dusjnr. Van Rhijn die verder zowel bij de OPEC-landen als bij Engeland en Noorwegen een behoudende politiek constateerde wat betreft olieverkopen. PLEIDOOI VOOR BETERE REGISTRATIE VAN ZIEKTEN (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De ondernemingen in Nederland zijn niet in staat de schadelijke effecten van chemi sche stoffen te onderzoeken met als gevolg, dat hun werknemers niet de bescherming wordt geboden waar zij recht op hebben. Zo overlijden er per jaar duizend werknemers als gevolg van het werken met-chemische stoffen. Dat is de mening van Frans Moor, PvdA-Tweede Kamerlid, naar aanleiding van het aangekondigde wetsontwerp milieuge vaarlijke stoffen zoals dit door minister Ginjaar (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) wordt voorbereid. In het wetsontwerp zullen bepalingen zijn opgenomen over produktie, en gebruik van chemische stoffen. Volgens Moor is echter gebleken dat be halve de ondernemingen ook de overheid niet in staat is de na delige effecten van chemische stoffen vast te stellen. Tijdens de behandeling van de begroting Milieuhygiëne in de de Tweede Kamer drong hij daarom op maatregelen aan waardoor die ef fecten wel duidelijk worden. Ondermeer pleitte hij voor een be tere registratie van ziekten. ELSEVIER constateert dat D'66 aan ideologische bloedar moede lijdt. „De democraten kunnen op lange termijn het Nederlandse electoraat geen bevredigend gevoel geven. Nu laaft fractievoorzitter Terlouw de leden nog met algemeen belang versus enge groepsbe langen. Terlouw is koning in D'66; alleen de troonopvolger ontbreekt". Elders wordt het opkomende neo-fascisme in Nederland een onloochenbare bedreiging genoemd. „Nege ren, ridiculiceren of geweldda dige confrontaties in het open baar lijken geen bruikbare al ternatieven bij de aanpak er van. Een krachtig antwoord van de overheid - in het be lang van de vrijheid van me ningsuiting en van de demo cratische grondrechten - lijkt de enige respons die indruk zal maken". Voorts een repor tage over zwaar gestraften Ne derlandse heroïnesmokkelaars in Bangkok. „Wat het bureau buitenland van de reclassering doet, is zo minimaal dat het met een kerstkaart per jaar wel bekeken is. Als de Neder landse belastingbetaler geld moet betalen om hier politie functionarissen te stationeren om deze mensen te arresteren, dan moet men ook de lijn doortrekken en genegen zijn geld uit te geven voor een wat professionelere begeleiding van de gevangenen". In de HAAGSE POST praat ex-minister Van Kemenade over de onderwijsplannen van Pais. „Of de brugperiode nu twee of drie jaar wordt, doet er niet toe. Zo'n brugperiode blijft altijd gekoppeld aan de bestaande schooltypen en houdt dus in dat kinderen toch op hun elfde of twaalfde moe ten kiezen. Essentieel voor het voorkomen van dat voorsorte ren is, dat er een zelfstandig schooltype komt, de midden school". Voorts een artikel over de nieuwe, rechtse we dergeboorte partij in Israël. „De regering moet gewoon de soevereiniteit over Judea en San Maria uitroepen, de on derhandelingen staken en de ontruiming van de Sinai stop zetten. Dan pas kunnen we echt vredesonderhandelingen beginnen. En we moeten de Palestijnen gewoon duidelijk maken dat we hier blijven zit ten. Dan zullen ze zich er wel bij neerleggen". Veel aandacht ook voor tien jaar Aktie To maat en de vraag of het toneel veranderd is. „Het toneel geeft geen richting. Zelfs niet aan het denken of aan een menta liteit. Wat dat betreft zijn we inderdaad nog net zo ver als we in 1969 waren. De boel zit nog steeds muurvast". Een ge sprek tenslotte met Han Mul der die Den Haag Vandaag gaat leiden en daarvoor het hoofdredacteurschap van het Leidsch Dagblad opgeeft: „Het is langzamerhand het enige programma dat zich nog op ongevangen wijze met politie ke journalistiek kan bezighou den. En dat moet zo blijven. Concreter kan ik me nog niet uitdrukken". Het omslagartikel van NIEUWSNET gaat over de op komst van de tiener-nazi's. Prof.Nagel: „Wanneer ik de dingen zou uitspreken die in Soest zijn gezegd, vind ik dat ik daarmee negen maanden gevangenisstraf zou. hebben verdiend. De politie heeft zich bijzonder slap opgesteld. Ik weet zeker dat de politie ver domd goed luistert wanneer er in Rotterdam of Amsterdam een demonstratie is ten gunste van een staking. Dat had ook in dit geval moeten gebeuren. Ik vind het onbegrijpelijk dat het anders is gegaan". Daar naast echter de conclusie: „Misschien kan de Nederland se samenleving als geheel hand in eigen boezem steken. Rascistische grappen bij de borrelpraat worden steeds meer bon ton". Elders voor spelt oud-KVP-voorzitter De Zeeuw: „D'66 zal, hoe graag ik ook het tegendeel zou zien, niet meer een linkse partij worden. Zij heeft, mijns in ziens onverstandig, gekozen voor een middenpositie. Zij zetten niets wezenlijks op het spel, ze zijn niet structureel met de samenleving bezig. Middenpartijen worden daar om stukgewreven in tijden van grote veranderingen zoals die zich nu aandienen. Het blad heeft een exclusief inter view met de Roemeense Ceau- In VRIJ NEDERLAND komt nogmaals de „hardhandig ge corrigeerde" PvdA-voorzitter Max van den Bergh aan het woord. „Als er weer PvdA-mi- nisters komen, moeten zij zich zelf realiseren in een bepaald kader in het kabinet te zijn ge stapt. Ze mogen in een aantal opzichten best anders denken dan in het partijprogramma staat, maar zij zijn op dat pro gramma ingehuurd en dat moet worden uitgevoerd". El ders zegt de socialist en eco noom Hans van den Doel: „Het idealisme van Den Uyl en Kok is nu vernietigd. Dat is triest, maar die harde les moest er komen. Als ik de mensen in de haven hoor schreeuwen, kan ik wel schrikken van het groepsego ïsme, maar dat verschijnsel was voorspelbaar. Den Uyl heeft de dingen steeds versim peld. Den Uyl is de grote ver- simpelaar in de economische politiek. De besluitvorming functioneert anders dan hij steeds heeft gehoopt. Anderen moeten matigen en niet ik: dat is de allereerste prioriteit van de mensen". Voorts een inter view met Kissinger's journalis tieke kwelgeest Shawcross: „Als een republikein president wordt, is het welhaast onver mijdelijk dat Kissinger weer minister van Buitenlandse Za ken wordt. Hij heeft zichzelf onmisbaar gemaakt in de Amerikaanse politiek. Het is ongelooflijk met hoeveel échards hij nog steeds wordt gejegend. Zijn memoires zijn niet die van een voormalig staatsman, maar van een toe komstig staatsman". DE TIJD besteedt aandacht aan de centra voor werklozen. „Als ik zo'n Wim Kok hoor brallen over solidariteit met de niet-actieven in de maatschap pij, dan word ik woedend. Wat een bevoogding. Zo van: ach, kijk eens, wat zijn ze zielig. Heb alsjeblieft een beetje medelijden. Wij zijn helemaal niet zielig en behoren ook niet tot de niet-actieven. Wat hier in ons centrum gebeurt, i? net zo goed werk". Elders conclu deert voorzitter dr.Huysmans van de St.Willibrord Vereni ging: „Het werk aan de onder linge verzoening van de chris tenen dreigt vast te lopen. De bisschoppen raadplegen geen landelijke organen, dus ook niet Willibrord. Jammer, want anders zouden ze misschien wat beter beslagen ten ijs kun nen komen. Ook op het ter rein van de relaties met ande re kerken zouden de curie en de Paus wat kunnen leren van de ervaringen in Nederland". Voorts een groot interview met Kees Brusse. „Al die men sen die nu bij mij aankomen met discriminatie en Zuid-Af- rika, laten voor geen goud hun auto staan en tanken ook bij de Shell. Door dat simpele feit zal ik hen ook kunnen be schuldigen van mede-verant woordelijkheid voor het beleid bij die onderneming. Dan is het eind zoek". HERVORMD NEDERLAND zegt in een commentaar over fascisme en Soest: „Men moet zich afvragen hoe de autori teit, die het Jeugd Front toe stemming voor zijn demon stratie heeft gegeven, zo dom kon zijn in deze valkuil te stappen". Ook een interview met de kritische filmer Roe land Kerbosch. „Ik heb de hoop opgegeven dat je langs democratische weg iets wezen lijks kan veranderen. Zolang mensen niet zelfstandig tot een oordeel kunnen komen, kun je niet van hen verlangen dat ze meedenken over politiek. We hebben geen echte democratie in Nederland. Luister maar eens naar de mensen op straat. Je krijgt de verschrikkelijkste dingen te horen". Met ds. Boerma wordt gepraat over zijn boek „Kunnen de rijken ook zalig worden?". Hij be kent: „Ik moet zeggen dat ik moeite heb met mensen van christenen voor het socialisme of in de basisbeweging, die zeggen zo solidair te zijn met armen en verdrukten. Wat be doelen ze daar dan mee, hoe legitimeren ze dat voor zich zelf? Dat zijn toch ook vaak groepen waar je geen enkele arbeider ziet". Verstandig telefoonnummer voor iedereen die vragen of klachten heeft die met de menstruatie verband houden. Omdat een deskundig team van mannelijke en vrouwe lijke artsen (waaronder de Libelle-arts) u dan "onder vier ogen" antwoorden en adviezen geeft die problemen kunnen oplossen of voorkomen. Vraagt u maar: "Hoe komt het dat de ongesteld heid de ene keer vroeger en dan weer later komt?" Of: "Wat zijn nou écht veilige dagen?" Of: "Heeft het spiraaltje invloed op de menstruatie?" Of: "Ik ben overtijd. hoe lang kan ik nog wachten met naar de dokter gaan?" moet er niet mee blijven zitten. Bel vanavond. De deskundigen zitten er voor. kunaigen MINISTER HOUDT SLAG OM DE ARM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tot grote woede van de oppositie blijven de meerjarenplannen voor de woningbouw voorlopig zoals ze zijn, zo bleek gisteren in de Tweede Ka mer tijdens de voortzetting van de be handeling van de begroting van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Mi nister Beelaerts van Blokland erkent weliswaar dat grote woningnood nog wel een tijd lang zal blijven, maar vindt het desondanks niet verantwoord nu al de programma's voor 1981 en later te ver- hogen. De minister meent dat dit probleem van jaar tot jaar moet worden bekeken, zodat dan alle omstandigheden van het moment, zoals de financiële armslag van het kabinet, kunnen worden meegewogen. Hoewel zij een motie indienden, waarin een bijstelling van de programma's gevraagd werd, namen CDA en VVD genoegen met het antwoord van de bewindsman. Dit omdat Beelaerts had gezegd dat hij de motie beschouwde als een „ondersteuning van zijn beleid". Volgens CDA-woordvoerder Dijkman mag uit de woorden van de bewindsman worden geconcludeerd dat de continuïteit van de woningbouw nu verzekerd is. Zijn collega De Beer van de VVD constateerde dat de regering onder omstandigheden zoals nu op dezelfde voet wil doorgaan, dat wil zeggen extra geld uittrekken voor met name de so ciale woningbouw. Hans Kombrink van de PvdA noemde de opstelling van de bewindsman „volstrekt vrijblijvend", wat volgens hem desastreuze gevolgen zal hebben, omdat gemeenten en woningbouwcorporaties nu niet zouden we ten waar ze zich bij het maken van plannen op moeten baseren. De minister bracht daartegen in dat deze plannenmakers zich niet erg plegen te storen aan de prognoses van de rijksoverheid. Kombrink legde het standpunt van zijn fractie neer in»een motie, waarin de regering wordt uitgenodigd de meerjarenplannen alsnog bij te stellen en zich daarbij te baseren op een productie van 120.000 woningen per jaar. Aangezien de re-, geringsfracties tegen zullen stemmen, maakt deze motie geen kans te worden aangeno men. Daarbij speelt ook een rol dat Bee laerts de schatting van het woningtekort door de PvdA van meer dan 150.000 afwijst. Hetzelfde lot zal waarschijnlijk de meeste andere van nog eens dertien PvdA-moties beschoren zijn, waaronder één, die aan dringt op een verandering van de samen stelling van het bouwprogramma voor 1980. Dit bijvoorbeeld door 3000 premiehuurwo ningen te vervangen door evenzo vele wo ningwetwoningen. Veel ergernis over lawaai bromfietsen DELFT (ANP) Meer dan de helft van de Nederlan ders ergert zich aan het la waai dat brommers voort brengen. Ook auto's, moto ren en vliegtuigen blijven belangrijke veroorzakers van geluidsoverlast. Dat is de conclusie van de Ne derlandse Stichting Geluidhin der, die een onderzoek heeft laten verrichten naar het ef fect van de voorlichtingscam pagne „Laten we zacht zijn voor elkaar" van eind 1977. De stichting vindt dat de campag ne duidelijk succes heeft. Iedere christen, zowel bisschop, priester als leek, heeft'bij de over dracht van het geloof een eigen roeping en een eigen verantwoor delijkheid. Het zou goed zijn het doel van de katechese en de ver schillende verantwoordelijkheden binnen de katechese te formuleren om zo te kunnen komen tot-meer duidelijkheid in het katechetisch beleid. Aldus de bisschoppen van Nederland en de leden van de Nationale Raad voor Katechese (NRK) op een stu diedag, die deze week is gehouden op Dijnselburg in Huis-ter-Heide. Onderwerp var) gesprek was vooral de vorige week verschenen apostoli sche exhortatio (aansporing) „Cate- chesi Tradendae", waarin paus Jo hannes Paulus II de resultaten van de bisschoppensynode van 1977 over de katechese samenvat. Bisschoppen, zowel als leden van de NRK hadden grote waardering voor deze apostolische exhortatio, niet al léén omdat daarin een goede be schrijving wordt gegeven van de problemen rond katechese in deze tijd, maar ook omdat er allerlei aan knopingspunten in te vinden zijn om te werken aan een vernieuwing van de katechese. Als belangrijke elementen werden vooral naar voren gehaald de centra le plaats van Christus in de kateche se: hij zelf is de leraar en ook degene die verkondigd wordt. Daarbij werd als belangrijk aangetekend dat de blijde boodschap enerzijds volledig moet worden verkondigd, maar an derzijds ook moet aansluiten op de situatie en aanspreekbaarheid van de mensen. Veel bemoediging vonden de deelne mers aan de studiedag in de optimis tische en uitnodigende toon van de exhortatio: er spreekt een pastorale bewogenheid uit en geeft werkelijke aanzetten tot vernieuwing van de katechese. Bisschoppen en Nationale Raad voor katechese besloten aan het einde van de studiedag, dat uitgaande van deze exhortatio, een soort van „intentie verklaring" voor de katechese in Nederland zou moeten worden opge steld. Daarin zouden niet alleen doel van de katechese en verschillende verantwoordelijkheden binnen de katechese kort uiteengezet moeten worden, maar zouden ook de kate- chetische plannen op korte termijn aangekondigd moeten worden. Het is de bedoeling dat deze „intentie verklaring" door de bisschoppencon ferentie wordt opgesteld in nauw overleg met de NRK. Op korte ter mijn zal worden gewerkt aan een eerste concept. Aan de studiedag na men alle bisschoppen en alle leden van de NRK deel. Tweehonderd vertegenwoordigers van katholieke leke norganisaties uit vierentwintig Europese landen, als mede talrijke waarnemers en vertegenwoordigers van andere kerken komen van zes tot twaalf juli in Ma drid bijeen voor een „Europees forum". Dertig afgevaardigden hebben vorige week in St.-Augustin bij Bonn dit forum voorbereid, dat zich vooral zal wijden aan de vraag welke bijdrage christenen kunnen leveren aan de discussies rondom een nieuwe levensstijl en welke invloeden daarvan kunnen uitgaan op gezin en werkmi lieu. Daarbovenuit zullen de effecten van zulk een nieuwe levensstijl worden nagegaan voor de Europese landen, op grond van de solidariteit met de ontwikkelingslanden. Het forum in Madrid wordt organisatorisch voorbereid door een coördinerende raad van katholieke lekenorgani saties, die pas is opgericht door 'de Spaanse bisschoppen conferentie. Inhoudelijk zal het forum verder vorm wor den gegeven in een bijeenkomst van deskundigen, die in maart wordt belegd door het katholieke secretariaat voor Europese vraagstukken in Brussel. Het Madrileense forum is een voortzetting van de serie ontmoetingen van katho lieke leken. De jongste samenkomst van deze aard werd in juli van dit jaar in Luxemburg gehouden. De theologische faculteit van de katholieke universi teit van Leuven heeft zich in een verklaring achter prof. Schillebeeckx opge steld. Gesteld wordt, dat de wetenschappelijke diep gang van zijn werk en de eerlijkheid van zijn bedoe ling door niemand in twij fel kan worden getrokken. Zijn gehele oeuvre is voor velen een rijke bron van de gelijke theologische reflec tie. De faculteit spreekt ver der de vrees uit, dat een eventuele blaam voor per soon of werk van Schille beeckx niet alleen een ge vaar zou betekenen voor de academische vrijheid in de theologie, maar ook voor het gelovig nadenken van de christelijke gemeen schap. De faculteit dringt derhalve aan op een ernsti- ge bezinning op de bestaan de procedure. Prof. Schille beeckx is ere-doctor van Leuven. Aan de Utrechtse theologische faculteit wordt morgenmid dag een forumdiscussie ge houden over communisten in het christelijk onderwijs. Dit naar aanleiding van de bro chure „Er zijn grenzen" van prof. dr. J. Verkuyl, waarin staat dat het ontoelaatbaar is dat communisten in het chris telijk onderwijs werkzaam Het forum bestaat uit, onder anderen, André Roelofs van het partijbestuur van de CPN, Herman Meijer van de beweging „Christenen voor het socialisme", de heer B. Budding van de hervormde raad voor kerk en school, Barteld Hartstra, die vorig jaar wegens communistische sympathieën werd ontslagen als docent op een katholieke school in Tilburg en mr. H. H. Bos van de besturenraad van de protestants-christelijke on derwijsorganisatie (PCO). Voorzitter is prof. dr. O. J. de Jong, decaan van de faculteit der godgeleerdheid te Utrecht. De internationale voorzitter van „Pax Christi", bisschop Luigi Bettazzi, heeft in een telegram aan G us tav Hu- sak, president van Tsjecho- slowakije, om de onmiddel lijke vrijlating gevraagd van de zes dissidenten, die vorige week zijn veroor deeld. Hij zegt „diep ge schokt" te zijn door de ver oordeling van deze mensen, die zich inzetten voor de rechten van de mens en wijst op de slotakte van Helsinki, waarin het waar borgen van deze rechten is vervat. Driehonderdvijftig Tsjechen en Slowaken hebben een brief gericht aan paus Johan nes Paulus II om zijn aan dacht te vestigen op wat zij noemen de vervolging van gelovigen in Tsjechoslowakije. In hun brief zeggen de gelovi gen dat de vervolging in strijd is met de rechten van de mens en met de godsdienst vrijheid, zoals vastgelegd en onderschreven door de re gering in Praag in de slot verklaring van Helsinki. De Wereldraad van Kerken heeft inmiddels 6,2 miljoen gulden binnengekregen voor de hulp aan het door honger en onlusten geteis terde Cambodja. Hij had tenminste vijf miljoen ge vraagd. Ook de r. k. hulpor ganisatie in Nederland „Mensen in Nood" neemt deel aan het overleg over de hulpverlening. „Mensen in Nood" heeft ook acht ton beschikbaar gesteld voor de hulp aan de armsten in Ni caragua en twee miljoen aan de slachtoffers van cy clonen in de Dominicaanse Republiek. Mgr. Godfried Danneels (47), bisschop van Antwer pen, die is benoemd tot een van de twee vice-voorzit- ters van de bijzondere Nederlandse synode, die op 14 januari in Rome begint, is in België een van de kans hebbers voor de opvolging voor de gepensioneerde kardinaal Suenens van Brussel. In die opvolging zou rond de jaarwisseling worden voorzien, zo tekent onze correspondent in Brussel bij de benoeming aan. Mgr. Danneels is pas twee jaar bisschop van Antwerpen. Hij heeft zich in die periode bij zowel leken als priesters erg ge liefd gemaakt. Hij verschijnt vaak in burgerkleding en staat open voor bijvoorbeeld de celibaatsproblemen die ook in België het priesterbestand uitdunnen. Zijn kansen op een benoeming tot kardinaal worden door sommigen minder hoog aangeslagen, omdat hij als spirituele persoonlijkheid, niet zozeer het bestuurderstype is. „Mana gerskwaliteiten" zijn nodig voor het aartsbisdom Mechelen- -Brussel, omdat de kerk in België evenals de staat te kam pen heeft met gigantische taalproblemen. Er is sprake van opsplitsing van de Belgische kerkprovincie in een Waals en een Vlaams episcopaat. Dit probleem speelt het sterkst in het tweetalige aartsbisdom rond de hoofdstad. Danneels verklaarde gisteren goed op de hoogte te zijn van de verhoudingen binnen de Nederlandse kerkprovincie, om dat hij de ontwikkelingen van de laatste jaren in ons land steeds zeer geïnteresseerd heeft gevolgd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11