Gemeenteraad Sassenheim veroordeelt kraakacties Noord wijk hoeft niet te rekenen op extra rijks- geld voor politie Kwart miljoen voor nieuwe bibliotheek in Leidschendam GEMEENTE SPANT KORT GEDING AAN TEGEN KRAKERS Opening Vredesteyn Ravage op rijksweg 4 Hillegom maakt zich op voor het carnaval KORTWEG Bouw in 'Schutterswei' komend voorjaar 19 - REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 PAGINA 7 SASSENHEIM De gemeenteraad van Sas senheim is het duidelijk niet eens met de kraakacties die aan het begin van deze maand in Sassenheim plaats vonden. Op vragen van Mevrouw Henstra (Progressief Sassenheim) antwoordde burgemeester Kret gisteravond dat hij het plezierig zou vinden om tot uitzetting van de krakers over te gaan, zodra hem daartoe de juridi sche mogelijkheden werden geboden. Hij zei de kraakactie zondermeer a-sociaal te vin- iden. Het gemeentebestuur heeft inmiddels een kort geding tegen de krakers aange- rspannen. Over maatregelen om dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen wilde de heer Kret in de openbare vergade ring geen mededelingen doen. Wel deelde hij mee dat de geplande renovaties aan de wo ningen aan de Zandslootkade door de akties geen hinder zouden ondervinden. De meeste aandacht werd gisteravond in de Sassenheimse gemeenteraadsvergadering ge vraagd voor punten die niet op de agenda ston den. Naast de behandeling van de vragen van Mevrouw Henstra werd aan het publiek voor de eerste maal in een Sassenheimse gemeente raadsvergadering spreekrecht toegekend. Van deze gelegenheid maakte de heer Witteman ge bruik om namens 30 bewoners van de Narcis- sestraat te informeren naar de stand van zaken rond de ontsluiting van het "plan „Wasbeek" naar de Wasbekerlaan. De heer Witteman be toogde dat door het aan- en afrijdend bouwver- keer een levengevaarlijke situatie was ontstaan in de Narcissestraat. Daarbij werden de bewo ners veelvuldig geplaagd door geluidsoverlast van het bouwverkeer. Burgemeester Kret kon echter geen concrete toezeggingen doen. „Wij hebben met de aanleg van de wijk reeds reke ning gehouden met deze klachten. Ik kan niets anders beloven dan dat we zo snel mogelijk zul len trachten een ontsluiting te realiseren", al dus de burgemeester. Een tijdelijke ontslui- tingsweg was, volgens de heer Kret, wegens de hoge kosten niet realiseerbaar. Ook op de twee de vraag vanaf de publieke tribune kon de heer Kret geen definitieve toezeggingen doen. Me vrouw Doing vroeg maatregelen om de toegan kelijkheid voor invaliden bij bestaande gebou wen, zoals bijvoorbeeld het postkantoor, te ver beteren. De burgemeester achtte het niet nodig om deze zaak in de Commissie Openbare Wer ken aan de orde te stellen omdat de gemeente naar zijn mening reeds deed wat in haar ver mogen lag. De feitelijke, agenda van de Sassenheimse ge meenteraad was voor de raadsleden nauwelijks aanleiding tot opmerkingen. Slechts de VVD fractie, waar overigens alleen de heer Hors tman van aanwezig was, was het op sommige punten niet met de voorstellen van het college eens. Het VVD raadslid was met name niet te spreken over de inrichting van een centrale post voor het ambulance vervoer in de regio Leiden. Hij was bang dat de organisatie hiervan hoge kosten met zich mee zou brengen en voor zag dat de gemeente Sassenheim voor een ge deelte van deze kosten aansprakelijk zou wor den gesteld. De heer Mazee (CDA) voelde wel met hem mee, maar beide raadsleden wilden toch niet zover gaan om tegen de ontwerp-rege- ling te stemmen. Over de ontwikkelingenen met betrekking tot de restauratie van „Huis ter Leede" kon burgemeester Kret tenslotte mede delen dat Gedeputeerde Staten akkoord waren gegaan met de plannen van de gemeente. De Sassenheimse gemeenteraad ging dan ook grif akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders om aan de afgifte van de bouwver gunning zekere voorwaarden te verbinden. Deze voorwaarden, vastgelegd in een aanleg- vergunningenstelsel, maken het de eigenaar onmogelijk om zonder toestemming van het college bepaalde werkzaamheden uit te voeren. Met deze maatregel hoopt het college de be stemming van de gebouwen en het park van „Huis ter Leede" veilig gesteld te hebben. Burgemeester Kret opende gistermiddag het gezinsvervangend tehuis Vredesteyn aan de Sassenheimse Hoofdstraat door de open haard in de huiskamer van het tehuis aan te steken. Zesentwintig bewoners telt het tehuis, eigendom van de Stichting Huisvesting Ge handicapten Bollenstreek. Burgemeester Kret maakte bekend, dat de eerste paal voor het vijfde tehuis van de stichting in het Sassen heimse plan Wasbeek in 1982 de grond zal ingaan. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad krijgt binnenkort een voorstel op tafel om een kwart miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe hoofd bibliotheek. Pas nadat een, nog aan te wijzen, architect een ontwerp heeft gemaakt zal blijken of dit bedrag toe reikend zal zijn. Burgemeester en wethouders zijn nog in overleg met het be stuur van de bibliotheek over de vraag wie de nieuwe biblio theek gaat bouwen. Gezien de financiële kant van de zaak wil het college het liefst dat de bouw door het bestuur van de bibliotheek gerealiseerd wordt Men gaat er wel van uit dat het nieuwe hoofdgebouw in de Amstelwijk komt te staan. De commissie voor culturele za ken zal op donderdag 8 no vember een advies over het voorstel uitbrengen. LEIDSCHENDAM Na een aanrijding tussen drie vrachtauto's op de rijksweg 4 bij Leidschendam is giste ren rond het middaguur een vrachtwagenchauffeur uit Leiderdorp met ernstig in wendig letsel opgenomen in het Diaconnessenhuis van Voorburg. De man botste in volle vaart op twee vrachtwagens die vaart minderden in verband met filevorming voor het ver keersplein Leidschendam. De twee andere chauffeurs kwa men met de schrik vrij. De materiële schade was evenwel aanzienlijk. Het verkeer op de rijksweg 4 is enige uren ont wricht geweest. Met de elfde van de elfde in aantocht vinden overal in den lan de de voorbereidingen plaafö voor het carnaval. Ook de Hille- gomse carnavalsvereniging „de Oude Pomp" maakt zich op voor dit naderende feest. De carnavalsvereniging is reeds 10 jaren ak- tief in Hillegom, zodat zij dit jaar dus eigenlijk haar tweede lus trum zou moeten vieren. Daar alleen 11 een getal is wat voor een carnavalsvereniging telt zal het lustrum pas volgend jaar ge vierd worden. Desalniettemin zijn de feestelijkheden die dit jaar op het programma staan niet gering. Allereerst zal op zaterdag 10 november de nieuwe prins zich aandienen wat natuurlijk op uiterst spectaculaire wijze zal geschieden. Hiermee zal een einde komen aan de regering van Prins Theo die een jaar lang het be wind over het pompendorp heeft gevoerd. De feestelijkheden vinden plaats in het Nutsgebouw aan de van Endelaan. Op deze eerste avond van het komend carnavalseizoen wordt ook de trekking verricht van de loterij en het spreekt vanzelf dat de Dansmariekes en de Pompetoeters hierbij aanwezig zullen zijn. Week van de zee De tentoonstelling 'Week van de zee' in de Wassenaarse Dorpskerk en het Dorpscentrum aan de Schoolstraat is gisteravond door burgemeester mr. K. Staab geopend. De expositie bena drukt de band die de mens met de zee heeft. Op de foto de Wasse naars e burge meester bij een deel van de expo sitie, ZOETERWOUDE Voor de donateurs van Oud-Zoeter- woude zal er donderdag 1 no vember een dia-klankbeelda vond georganiseerd worden. Het onderwerp is „Goudse Glazen" ofwel de wereldbe roemde gebrandschilderde ra- t men van de St. Jan's Kerk te Gouda. In totaal wordt het P verhaal van de Goudse Glazen verteld d.m.v. 500 kleurendia's in een 2 x 50 minuten durend programma. ZOETERWOUDE De leden van het Soossie kunnen don- Bit derdagavond 1 november be halve van de swingende disko genieten, ook kreatief bezig zijn. Met z'n allen zal er een wandkleed gemaakt worden om de ruimte van 't Soossie op te sieren. De materialen die gebruikt gaan worden zijn verf, jute en uiteraard naald en draad. Iedereen is welkom (van 12 t/m 14 jaar) in het Spinneweb aan de Zuidbuurt- seweg. Entree 1,50 gulden, le den vrij toegang. ZOETERWOUDE Inspan- ningsfysioloog dr. J. Poulos zal vanavond een interessante le zing houden. Hij zal spreken over de effecten van training op het menselijk lichaam, zo wel voor goedgetrainde spor ters als voor weinig of niet ge trainde trimmers. Behalve met de hulp van lichtbeelden zal dr. Poulos zijn lezing illustre ren met proeven met enkele mensen uit het publike op de fietsergometer, waarmee de trainingstoëstand van deze personen bepaald kan worden. Zeer interessant voor alle sporters, maar ook voor ieder een die zo af en toe eens een beetje trimt. De Eendenkooi, aanvang 8 uur. OEGSTGEEST De Stich ting Derde Wereldwinkel or ganiseert vanavond in samen werking met de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk een informatieavond over Tanza nia. De organisatoren willen op deze bijeenkomst voorlich ting geven over het streven van Tanzania naar een socia listische en onafhankelijke maatschappij. Verder wordt op deze avond een film vertoond over de gezondheidszorg in Tanzania. De bijeenkomst vindt plaats in gebouw Taber- na aan de Julianalaan in Oegstgeest en begint om 20.00 OEGSTGEEST In het ver pleegtehuis Wijckerslooth in Oegstgeest worden vrijdag 6 november van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 7 november van 10.30 tot 12.00 uur door patiënten vervaardigde werk stukken tentoongesteld en verkocht. Onder de werkstuk ken bevinden zich wandkle den, kussens en handgemaakte poppen. De opbrengst van de verkoop wordt besteed aan de aanschaf van nieuw materiaal voor de handvaardigheids clubs in Wijckerslooth. WASSENAAR In het kan toor van het Wassenaars Nieuwsblad aan de Langstraat 26 wordt van 3 tot en met 18 november een expositie van 35 kunstenaars georganiseerd. Op de expositie zijn werken van ondermeer Paul Citroen, Ina Orbaan en Wieteke van Dort te zien en te koop. De opbrengst van de verkoop wordt besteed aan het kinde radoptieplan van het Wasse naars Nieuwsblad, wat de fi- nancieële adoptie van 15 kin deren uit de Derde Wereld omvat. De opening wordt za terdag 3 november om 15.00 uur verricht door de gemeen- tevoorlichter van Wassenaar, de heer Piet Zonneveld. De tentoonstelling is elke dag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. 'f Stuk was zoek Noord wijk In de giste ren gehouden begrotings vergadering van de Noord- wijkse raad ontstond enige deining over een brief, die wethouder Cees van Duyn een jaar of vijf, zes geleden zou hebben gericht aan de raad. PPR-leider Schelvis had daags tevoren van dit officiële schrijven gewag gemaakt, toen hij de raad huiskwestie in zijn be schouwing betrok en het college verweet zich vast gepind te hebben op een ontwikkeld plan zonder al ternatieven. Tijdens de periode van colle ge-beraad op dé betogen van de fractievoorzitters, hadden b en w naarstig naar deze brief gezocht, maar men bleek er niet in te zijn ge slaagd ,,'t stuk van Cees" bo ven water te brengen. De on vindbaarheid van de brief, verhoogde uiteraard de nieuwsgierigheid van de vroedschap, temeer omdat het op z'n minst een merk waardige zaak' zou zijn als de wethouder op zijn eentje brieven aan de raad ging schrijven. Voor burgemeester mr. Bon- nike was een en ander aan leiding aan Schelvis om wat nadere informatie te vragen. Veel wijzer werd men niet. Het kon vijf, maar ook wel zeven jaar geleden zijn ge weest, dat de brief werd ge schreven en daarin zou de wethouder hebben toegezegd, dat er in het vervolg een keuze zou zijn uit meerdere alternatieven. Of dat iets te maken had met de raadhuis- bouw, kwam niet uit de verf. ,,'t Lijkt mij een verstandige brief te zijn geweest", merkte de wethouder op. „Zodra u het nuttig acht, vindt u haar wel", sneerde de voorman van de politieke radicalen. NOORDWIJK „Ik kan kort zijn" zei wet houder Jansen (VVD) gisteren tijdens de re acties van Burgemeester en Wethouders op de algemene beschouwingen van de fractie voorzitters. „Er is een financieel beleid ont wikkeld, waarover we het allen eens zijn en dat vond de gemeentelijke kasbeheerder een plezierig geluid. De jaarlijkse kapitaalsuit gaven moeten uiteraard gefinancierd wor den. Daarom acht het college een geleidelij ke verhoging van de onroerend-goedbelas- ting nodig om te voorkomen, dat men op een gegeven moment met een schrikbarende lastenverzwaring zou worden geconfron teerd." Alle fracties bleken akkoord te gaan met een verhoging van 31/2% van de onroe- rend-goedbelasting in 1980, terwijl een hoge re heffing op de woonforensen in ieder ge val de instemming had van het CDA, de VVD/Gemeentebelang en de PvdA, De wethouder ging uitvoerig in op hetgeen Schelvis (PPR) over de financiële positie van de gemeente had gezegd. „Het enige wat ik van Schelvis kan leren, is rekenen", aldus Jansen. Hij achtte het heel goed mogelijk, dat uiteinde lijk het werkelijke overschot met de begroting toch 1,8 miljoen zou bedragen, zoals Schelvis had voorgerekend. Dat was vier ton meer dan geraamd. „De waarheid zal echter wel in het midden liggen" meende wethouder Jansen. Politiekosten Er is voortdurend contact met binnenlandse za ken en daarbij komen ook de politiekosten ter sprake, deelde burgemeester mr. Bonnike meende aan het adres van CD A-fractievoorzit ter Alkemade. Deze had de verontrusting van zijn fractie gemeld over de stijging van de ach terstand, die in zeven jaar tot boven het miljoen was opgelopen. Uit de toelichting van de burge meester bleek, dat de gemeente niet op een ho gere rijksbijdrage behoefde te rekenen. Als toe ristenplaats aan de kust heeft Noordwijk een extra-contingent politie van zeventien man en daardoor ontvangt de gemeente reeds een gro tere rijksbijdrage dan normaal. Toeristenbad plaats zijn, is niet uniek. Andere gemeenten hebben weer andere problemen, bijvoorbeeld de aanwezigheid van Ambonnezen, knooppun ten van wegen, markten, een vliegveld, en der gelijke zaken, waarmede de politie extra wordt belast. Duidelijk werd uit het betoog van mr. Bonnike, dat Noordwijk bij een verzoek om een hogere bijdrage uit de rijkskas geen been heeft om te staan. KATWJK De Katwijkse wethouder van Volkshuisvesting J. J. van Oosten heeft tij dens een gistermiddag in het gemeentehuis gehouden bijeenkomst meegedeeld, dat be gin 1980 gebouwd gaat worden in de nieuwe woonwijk Schutterswei. Het door veel ver traging geplaagde bouwplan is vorige week De wethouder voor Volkshuisvesting is er vast van overtuigd, dat eind 1980 de eerste premie woningen bewoond zullen zijn. De uiterst traag verlopen voorbereidingen lijken nu in snel vaarwater terecht gekomen te zijn. De gega digden voor een woning zullen een dezer da gen een uitnodiging krijgen, om op 13 novem ber bij de kavelverloting, in Tripodia, aanwe zig te zijn. De wethouder ziet voor deze verloting nog wel wat problemen in het verschiet zitten, omdat de vraag naar bepaalde type woningen groter is dan het aanbod, maar gelooft dat op 13 no vember de zaak rond komt. Verder hoopt de wethouder, dat in die zelfde periode de aanbe steding plaatsvindt. Of het bouwplan door één, of meerdere aannemers gerealiseerd gaat wor den, is nog niet bekend. In ieder geval blijft de wethouder J. van Oosten van mening, dat de prijzen van de woningen niet hoger worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7