geiden wil onroerend *oed met ^ijf procent verhogen Leiden hoopt o hoeveelheid fietsreflectoren Leiden bezint zich op andere wijze van toewijzen woningen elgersma-kliniek is hard aan vernieuwing toe -;tad Vaste paaltjes grendelen Hoogstraat af TETHOUDER MAANT BETROKKENEN TOT SPOED 111. LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN Vanaf morgen zijn alle wielrijders in het land verplicht een reflektor op hun fiets te voeren. Alleen bromfietsen en kinderfietsen kunnen hieraan nog even ontkomen, maar het zal waarschijnlijk niet meer zo lang duren, dat ook voor deze categorie rijwielen de reflektor een vereiste is. Een nadere studie over dit laatste is inmiddels gestart. In Leiden wordt van verschillende kanten gesproken van een „onvoorstelbaar" goede verkoop van reflektoren. Bij V&D is de reflektor nagenoeg geheel uitverkocht, de Hema ziet zijn voorraad ook al met het uur slinken. Nieuwe zendingen worden aanstonds verwacht. Bij de rijwielhandelaren loopt het zo'n vaart nog niet. In deze branche, waar het assortiment aan reflektoren het grootst is en het stunten met speciale aanbiedingen het geringst, kan men zijn keuze nog volop maken. Fietsers worden morgen niet alleen verplicht gesteld een achterreflektor aan hun spatbord of bagagedrager te hebben, tegelijkertijd moet hun rijwiel eveneens van een paar reflecterende pedalen voorzien zijn. Of de maatregel ook bij de Leidse verkeerspolitie toenemend werk zal veroorzaken, is lang niet zeker. Wij houden er vanaf donderdag natuurlijk wel rekening mee bij de gewone verkeerscontroles", aldus hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse politie. De politie gaat er min of meer van uit, dat de meeste mensen vanaf dan zo wijs zullen zijn aan die verplichting te hebben voldaan. De meeste fietsers hebben zich al ruim van tevoren met de nieuwe verkeersmaatregel vertrouwd kunnen maken, zegt La Rivière. Een landelijke promotieactie, die al meer dan een half jaar duurt, heeft inmiddels al half Nederland aan het fietsenmaken gezet. Bij de verkoop van nieuwe rijwielen is rekening gehouden met de per 1 november ingaande algemene verplichting. De nieuwste fietsen (ook bromfietsen) zijn bij verkoop al uitgerust met de nodige reflecterende versierselen: met Kema-keurmerk en het paraaf je van de Rijksdienst wegverkeer. Het ministerie studeert nog op de vraag, zo zegt de heer La Rivière, of de maatregel binnenkort ook niet voor brommers en kinderfietsen moet gaan gelden. Momenteel is men daar nog niet over uitgedacht. Wat de bromfietsen betreft zijn er wat moeilijkheden gerezen over de bevestiging van het rode en rechthoekige plaatje. Niet bij elk type bromfiets zou de reflektor probleemloos te bevestigen te zijn. Vandaar nog wat uitstel van de kant van het ministerie. Prijzen derdelen zijn het overigens niet allemaal met elkaar eens wie nu eigenlijk verplicht is een reflektor te kopen. Bij een groot Leidse warenhuis was men van mening dat race- en sportfietsen niet aan het wet telijk vereiste hoefden te voldoen. Het as sortiment reflektoren was op deze veron derstelling afgestemd. Slechts bezitters van het gangbare type fiets konden in dit warenhuis, waar al ruim van te voren met de reflektor werd gestunt, terecht. Spor- tievelingen ergo niet. Voor beoefenaren van de race- of trimsport is de keuze in de winkels wat groter gemaakt, omdat bij voorbeeld niet iedere rappe tweewieler eén spatbord bezit, waaraan de reflektor is te bevestigen. Voor deze fietsen zijn speci ale reflektoren met een aparte bevestiging in de handel. De metalen pedalen van ra cefietsen hoeven tevens niet te worden vervangen. Voor deze trappers kan men voor een paar gulden weerschijnende plaatjes kopen, die makkelijk kunnen worden aangebracht. De prijzen van de verschillende soorten reflektoren waar onder een aantal voor merkfietsen) liggen tussen de 2,60 en 10,- De meeste gang bare reflektor kost ongeveer 5,- Een paar reflecterende trappers koopt men voor circa 7,50. Niet blij Wie niet zo blij is met de maatregel van verkeersminister Tuijnman is de Eerste Nederlandse Fietersbond (ENFB). Vanuit het hoofdkantoor in Woerden wordt ge steld, dat de maatregel wat verkeerd is ge bracht. Want niet de fietser moet zich ge heel en al voor de herkenbaarheid van het gemotoriseerd verkeer aanpassen, dat moet juist andersom, vindt men. De fiet ser past zich al genoeg aan. Waarom geen betere openbare verlichting realiseren, zo dat meer ongelukken kunnen worden voorkomen? Redeneert de ENFB, die de benadering dus niet juist vindt. Althans niet helemaal, want de reflektor is zeker hier en daar nuttig. Vooral in die gevallen waar een goede achterverlichting ont breekt: de reflektor kan in dit opzicht ze ker wel een paar goede diensten bewijzen. Maar het blijft het paard achter de wagen spannen, aldus de ENFB. PETER VIERING IeïDEN De onroerend pedbelasting wordt, wan de gemeenteraad zich 9) et het voorstel van het col- "ge van b en w verenigt, ïrhoogd met 5 Dit bete ent dat de gebruikersbelas- ng voor 1980 wordt gesteld 3,70 per 3.000,- geta terde waarde van het on- »erend goed en de eigena- tnbelasting op 12,46 per 3.000,-. Wanneer de ge teute Leiden een aanvul- nde bijdrage uit het Ge meentefonds krijgt, hetgeen j bij het rijk heeft aange- *aagd, zullen deze bedra- :n evenwel enigszins dalen. voorstellen tot verhoging in de tarieven van de ge- eentelijke belastingen en an- ire heffingen werden gistera- ind in de raadscommissies fi- inciën en economische aan- legenheden ter sprake ge tocht. Het CDA-faadslid W. onomische aangelegenheden .2 tgal moeite met de voorge- 5 side verhoging van de reini- ngsrechten. De tarieven voor (t ophalen van huisvuil ordt maar liefst met 17,5 rhoogd, als de raad hiermee stemt. Dat komt neer op te8,65 in totaal per maand )or de eerste twee plastic kken en 12,05 voor elke m >lgende plastic zak. De tarie- ïn voor het ophalen en ver erken van vuil per m3 en tr container gaan 25 om- >og. De laadkistendienst engt in 1980 3,5 meer in kening dat dit jaar. Het ta- wef voor het legen van een be- gaat f 175,— kosten. Het j langdurige werkzaamheden in toepassing zijnde half-uur- irief zou moeten worden op- J trokken tot 21,90. (jet CDA-raadslid vroeg zich af of de tarieven allemaal niet wat lager zouden kunnen uit vallen, wanneer het reiniging- sbedrijf efficiënter zou wer ken. Niet dat hem gebleken was dat dit op het moment niet het geval was, maar hij stelde als lid van de raadscom missie economische aangele genheden weinig tot geen zicht te hebben op de financië le bedrijfsvoering binnen de reinigingsdienst. Hij stelde voor de directeur van de reini gingsdienst regelmatig uit te nodigen om de raadscommissie hieromtrent tekst en uitleg te geven. De hondenbelasting gaat, overeenkomstig de richtlijnen van het ministerie van finan ciën 3,5 omhoog. Hetzelfde geldt voor de tarieven zieken- vervoer. Van de legesgelden worden de tarieven voor bouwvergunnin gen, voor afgifte van jachtak ten en voor uitgifte van werk mappen Rijtijdenbesluit niet verhoogd. Het tarief voor de afgifte van een bejaardenpast- poort wordt verhoogd tot 7,- -. De overige verhogingen van legesgelden zijn overeenkom stig de richtlijnen gesteld op 3,5 Door het college is het plan geopperd de parkeertarieven te handhaven en de parkeer tijd te verkorten. Het voor 1979 vastgestelde tarief is nog niet koninklijk goedgekeurd. Een voordeel van dit nieuwste plannetje is dat bij gelijkblij vende benutting van de par keerruimten, de opbrengst ge lijk is aan de opbrengst die bij goedkeuring van het tarief voor 1979 zou zijn verkregen. De parkeertarieven zullen nog in de verkeerscommissie ter sprake komen, voordat het hele pakket voorstellen aan de gemeenteraad wordt voorge legd. De verplaatsbare paaltjes op de Hoog straat bij de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn, zijn gisteren vervangen door vas te palen. Hiermee is de afsluiting van de brug definitief gemaakt. De hermetische afsluiting is noodzakelijk in verband met de inmiddels verder ver slechterde toestand van de keldergewel ven onder de Hoogstraat, waardoor ter plaatse absoluut geen gemotoriseerd verkeer meer kan worden toegelaten. De aan- en afvoer van goederen voor de bedrijven kan plaatsvinden via de Oude Rijn of de Nieuwe Rijn. Het bestem mingsverkeer dat via de Nieuwe Rijn richting Hoogstraat rijdt, kan via de Vischmarkt (éénrichtingsverkeer) weer weg rijden. De paaltjes, die momenteel de Vischmarkt aan de zijde van de Koornbrugsteeg afsluiten zijn met het oog hierop verwijderd. LEIDEN Het principe van „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt" zal voorlopig nog gehandhaafd blijven bij de toewijzing van woonruimte door de gemeente. Dat wil zeggen dat de wo ningzoekenden die het langst geregi streerd staan bij de gemeente als eerste voor een woning in aanmerking zullen blijven komen. Wel zal op korte ter mijn een zogenaamd „urgentiesysteem met punten" worden onderzocht. In dat systeem zal naast de registratieduur ook rekening worden gehouden met factoren als zeer dringende verhuisre- denen, de kwaliteit van de huidige huisvesting van de woningzoekende, de economische binding met de gemeente, het inwonend zijn, medische indicatie en dergelijke. Aan de hand van die fac toren worden dan punten toegekend. Verschillende raadsleden toonden zich gisteravond bij de bespreking van de nota „Uitgangspunten Woonruimteverdeling" voorstander van het urgentiesysteem met punten omdat daarmee de werkelijke be hoefte aan woonruimte kan worden ge peild en een gerichter toewijzingsbeleid kan plaatsvinden. Ook kunnen de echte noodgevallen hiermee sneller geholpen worden. De meeste raadsleden wilden het systeem echter eerst onderzocht zien alvo rens het in te voeren. Dit in verband met de gevolgen van het systeem, zoals een veel ingewikkelder toewijzingsbeleid het geen aanzienlijk meer mankracht zal ei sen. Dat zou onder meer door automatise ring van de registratie van woningzoe kenden opgevangen moeten worden. Ook werd gevreesd voor misbruik van het sy steem en het feit dat het moeilijker aan het woningbehoeftige publiek zal zijn te „verkopen' dat de zeer urgente gevallen voorrang krijgen. De commissie inzake het huisvestings- vraagstuk was gisteravond verdeeld over de eis van economische gebondenheid aan Leiden om als woningzoekende geregi streerd te worden. Een gedeelte was voor stander van de eis dat men minstens tach tig procent van een volledige dagtaak in Leiden werkzaam moet zijn, een ander gedeelte was bereid genoegen te nemen met vijftig procent. Veel verdeeldheid bestond ook over het registreren van mensen die binnen de cir kel buiten Leiden woonachtig zijn. Over de grootte van die cirkel werd men het niet eens. Wel zou men Hagenaars willen registreren omdat Den Haag ook Leide- naars registreert. Diverse eisen blijven waarschijnlijk ge handhaafd. De te registreren woningzoe kende moet tenminste twee jaar in het be volkingsregister van Leiden ingeschreven staan als hij afkomstig is uit een Leids huishouden, als dat niet het geval is moet hij tenminste vijf jaar onafgebroken inge schreven staan. Voor studenten blijft gel den dat ze minstens 30 jaar moeten zijn. Verder komen alleen afgestudeerden in aanmerking of degenen die minstens twee iaar geleden hun studie hebben afgebro ken. De bespreking van de nota „Uitgangspun ten Woonruimteverdeling" zal worden voortgezet op dinsdag 6 november. EIDEN Het gebouw van de psychiatri- jhe universiteitskliniek, de Jelgersma-kli- iek in Oegstgeest is hard aan vernieuwing e. Tijdens een vergadering van de commis- e ex artikel 61 voor Leidse psychiatrische [ekenhuis Endegeest werd de procedure het renovatie-plan ter tafel gebracht. [et ligt in de bedoeling het plan ambtelijk laten voorbereiden, alvorens de commis- zich over het plan buigt Een probleem dat bij het maken van de plan nen speelt, is dat de verschillende betrokkenen het niet eens kunnen worden over de vraag of er nieuwbouw moet worden gepleegd, dan wel renovatie moet worden uitgevoerd. Wethouder P.H. Schoute, maande de verschillende betrok kenen (de chef de clinique van de Jelgersma dr. R. Abraham, de directeur van Endegeest G. Mojet en de directeur van het Academisch Zie kenhuis Leiden, die in zijn functie als directeur van een universiteitsziekenhuis als procurator bij het maken van bouwplannen voor de Jel gersma optreedt, dr. Schweizer) tot haast met de plannen. Hij wil toch eind dit jaar al resulta ten van de besprekingen over de plannen zien. „Gezien de onaanvaardbare situatie in de Jel- gersma-kliniek is het van groot belang dat we op korte termijn op één noemer komen te zit ten", aldus de wethouder van Volksgezondheid. Wanneer de betrokken directeuren het niet eens kunnen worden over de wijze waarop de J(elgersma-kliniek wordt aangepakt, zal het Leidse college van b en w de knoop moeten doorhakken. De betrokkenen gaven er gister middag evenwel blijk van goede hoop te heb ben, dat zij het met elkaar eens konden wor den. Vooruitlopend op de uitvoering van het reno vatie-plan ging de commissie alvast akkoord met het treffen van brandveiligheidsvoorzie ningen in de Jelgersma-kliniek en de nieuw bouw van een plantenkas voor de patiënten van de kliniek. The Rousers De nieuwe groep The Rousers treedt vrijdagavond 2 november op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De groep heeft een beetje Outsiders- en vroegere Stones muziekstijl. Onlangs kwam de eerste single „Magazine girl" en „mr. Dj" uit De toegangs prijs bedraagt drie pilden vijftig voor leden van het LVC, vier gulden vijftig voor CJP-houders en vijf gul den vijftig voor niet-leden. Het concert begint om ne gen uur. Promoties In totaal vijftien personen promoveren deze maand aan de Leidse universiteit. Morgen zijn de promoties van de heer L. Dijkhuis (Voorschoten) tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen en van mevrouw A. Brand (Amster dam) tot doctor in de geneeskunde. Woensdag 7 november zullen de heren J. Kerling (Alphen aan den Rijn), P, Weijenbergh (Alphen aan den Rijn) en K. Schönfeld (Den Haag) promoveren tot respectievelijk doctor in de letteren, in de wiskunde en natuurwetenschappen en in de rech tsgeleerdheid. Woensdag 14 november zal de heer W. Nooijen (Leiden) promoveren tot doctor in de geneeskunde en de heren A. Hartog (Badhoeverdorp) en L. Tjon Sie Fat (Rotterdam) tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. De heer J. Roskam (Leiden) promoveert woens dag 21 november tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. Donderdag 22 november is het de beurt aan de beren L. Bos (Leiderdorp), M. Nubé (Leiden) en A. Mes- ser (Maarsen) om te promoveren. De eerste twee tot doctor in de geneeskunde en de laatste tot doctor in de sociale we tenschappen. Tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen promoveren woensdag 28 november de heren B. Poldermans (Rijswijk) en J. Kijne (Leiden). Die dag is ook de promotie van de heer P. van Brummelen (Leiden) tot doctor in de geneeskunde. We mogen niet klagen Dolf de Vries brengt zaterdag 3 november het solo- ca baretprogramma „We mogen niet klagen"in de Leidse Schouwburg. Dolf de Vries wil met teksten, liedjes en conferences duidelijk maken dat de mensen lang niet zoveel te klagen hebben als ze doen. Wij behoren lang zamerhand wel tot de schaarse landen waar we ten minste mogen klagen", aldus de Vries. Dolf de Vries wordt begeleid door gitarist en muziekschrijver Gerry Truppe. De voorstelling begint om kwart over acht Rommelmarkt Verpleeghuis „Zuidtwijck" houdt vrijdag 2 november een grootse bazar en rommelmarkt. Alle op de bazar aangebo den goederen zijn vervaardigd door de patiënten van het verpleeghuis. Er zijn attracties voor jong en oud, zoals een elektrisch behendigheidsspel, een ballentent, sjoelen, een rad van avontuur en de verloting van een prachtig wand kleed. De trekking van de loterij is om negen uur 's a- vonds. Het geheel wordt muzikaal omlijst door de Zuid- twijcksche radio-omroep". De opbrengst van de bazar en de rommelmarkt, die 's middags van twee tot vijf en 's a- vonds van zeven tot tien uur zijn ingericht op de eerste etage van het verpleeghuis is voor de aanschaf van een tropisch zee-aquarium in de hal van het verpleeghuis op de begane grond. Nieuw bestuur De Leidse afdeling van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) heeft een nieuw be stuur. Voorzitter is de heer L. van Velzen, secretaris de heer W. van der Holst en penningmeester de heer G. Neuteboom. Tot gewone leden zijn benoemd de beren G. Heemskerk, M. van der Klugt, A. van de Zon en J. van Zijp. Waardgracht In totaal 42 bedrijven hebben gereageerd op de openbare aanbesteding van het werk ter vernieuwing van de wal- muren langs de Waardgracht tussen de Derde Waard brug en ,,'t Huis op de Waard". Laagste inschrijver was het Al gemeen Handelskantoor Abbenes b.v. met835.400,—. De aannemingsmaatschappij Hegèman b.v. uit Nijverdal was de hoogste inschrijver met 1.495.000,-. Uit de Leidse re gio schreven de volgende bedrijven op het werk in: B.v. Aannemingsbedrijf Cultuurweg uit Alphen aan den Rijn (f 991.000,—), Stam Voorschoten b.v. (f 973.000,-), B.v. Aannemingsbedrijf v/h J. Visscher en Zonen uit Leider dorp (f 923.000,—), Gebroeders Schouls b.v. uit Leiden (f 922.000,—) en Gebroeders Stuifzand b.v. uit Leiden 915.000,-). Verbrande stad Het Filmhuis in bet Leids Vrijetijdscentrum vertoont deze maand drie Spaanse en vier Arabische films. De reeks Spaanse films gaat van start met de vertoning van „De Verbrande Stad" van de Spaanse regisseur Antonio Ribas. De film die morgen vanaf negen uur in bet Filmhuis wordt vertoond, speelt zich af in Barcelo na tijdens de zogenaamde Restauratie, een politieke overgangsperiode omstreeks 1900. Ribas schildert het leven van een rijke burgerlijke familie en een jonge anarchistische arbeider, getrouwd met een dochter uit bet gezin. De toegangsprijs tot de filmvoorstelling is vier gulden, drie gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden voor leden van het LVC.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3