Ja, Palomino is iets c5 Willibrordvereniging wil impasse bij oecumene plaatselijk aanpakken Protestantse theologen vragen Rome stopzetting onderzoek Schillebeeckx (maar dan hebben ze wel iets geweldigs) Ja-woord in de kerk na half jaar wachten OPENBARE VERKOPING opleiding psychotherapeutisch werker LEIDSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 197(1: De acht protestantse hoog leraren in de dogmatiek aan de rijksuniversiteiten van Leiden, Groningen en Utrecht, de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Uni versiteit in de hoofdstad en de theologische hogeschool der gereformeerde kerken im Kampen hebben in een brief aan de congregatie voor de geloofsleer in Rome dringend verzocht de onder zoeksprocedure tegen Pater Schillebeeckx stop te zetten. De ondertekenaars vrezen dat het onderzoek tegen hun ka tholieke collega ernstige ge- - volgen zal hebben voor de be oefening van de dogmatiek in Nederland en de verhouding tussen de katholieke en refor- De hoogleraren wijzen er in hun schrijven op, dat de laat ste vijftien jaar in Nederland een intensief contact is ont staan tussen katholieke en protestantse theologen. Dit is volgens hen te danken aan het werk van vele Nederlands schrijvende katholieke theolo gen, waarbij Schillebeeckx een leidinggevende rol speelt. De protestantse theologen zijn het weliswaar niet in alle op zichten met de opvattingen van Schillebeeckx eens, maar zij hebben grote- waardering voor.hem als theologisch des kundige en zijn openheid tot een eerlijk gesprek. De ondertekenaars van de brief vrezen, dat als het on derzoek tegen hun collega - doorgaat en voor hem ongun stig zou aflopen, dit een fu neste invloed zal hebben op het oecumenisch verkeer tus sen de dogmatici in Neder land. „Het gevaar is groot dat wij straks niet meer openlijk met hen durven te discussie ren, uit vrees voor de gevol gen in Rome, of dat zij niet volop blijven zeggen wat ge weten en inzicht hun gebie den," aldus de briefschrijvers. De brief is ondertekend door J. T. Bakker (kampen). E. J. Beker (Amsterdam), H. Be rkhof (Leiden), A. Geense (Groningen), G. P. Hartvelt (Kampen), J. M. Hasselaar (Utrecht), H. M. Kuitert (VU), en J. Veenhof (VU). UTRECHT Het samen zoeken naar een gemeen schappelijke „stijl van le ven" als een belangrijke weg naar kerkelijke een heid en het op plaatselijk vlak aangaan van broeder lijke betrekkingen met an dere kerken en christelijke gemeenschappen, zien de leden van de St.-Willibrord- vereniging als de belang rijkste uitgangspunten voor het beleid in de ko mende jaren. Zij maakten deze keuze za terdag in Utrecht tijdens de jaarvergadering van de vere niging, die zowel servicecen trum voor oecumene naar de basis is als adviesorgaan naar de bisschoppen toe. Bij gele genheid van de vijftiende verjaardag van het concilie decreet over de deelneming van katholieken aan de oecu menische beweging, presen teerde het bestuur een nota, getiteld „Gemeenschap van kerken: het doel en de weg", waarin een tiental uitgangs punten van beleid waren ge formuleerd. De nota grijpt veelvuldig te rug naar het genoemde con ciliedecreet „Unitatis Redin- tegratio", niet zozeer, zoals voorzitter dr. R. G. W. Huys- mans stelde, als pure herden king, maar om enkele uit gangspunten weer duidelijk te stellen, nu de zaak van de oecumene ook in Nederland dreigt vast te lopen. Als oorzaken daarvan zag hij de neiging bij de kerken zich te houden aan het bestaande en te kijken of de ander dichterbij komt. Ook consta teerde hij een zeker ..bezits- denken" bij wat men heeft aan Schrift, sacramenten en ambt en in het bijzonder bij de r. k. kerk een tendens om een beetje uit te gaan van ei gen gelijk en een gevoel van meerwaarde. Misschien ook, aldus dr. Huysmans, hebben wij teveel verwacht van het geen de leidingen van de kerk doen en te weinig aan dacht gehad voor wat de ge lovigen in plaatselijke con tacten kunnen doen. Wie zich teveel hecht aan de lei ding. ontdekt dat hij een beetje met lege handen zit. Ook dr. A. Houtepen. lid van het hoofdbestuur, ging in zijn beschouwing over vijftien jaar r. k. deelname aan de oe cumenische beweging, op en kele knelpunten in. Als voor naamste zag hij de opstelling van Rome in de oecumeni sche dialoog. Er is hierbij nog geen gelijkheid op „ecclesiaal niveau", geen dialoog als tus sen zusterkerken. Rome wei gert nog steeds het lidmaat schap van de Wereldraad van Kerken aan te vragen, al is in 1972 nog zo duidelijk ge zegd, dat daar theologisch niets tegen in te brengen is. Tot nu toe is er ook nog geen weg gevonden om de resulta ten van de bilaterale ge sprekken ook kerkelijk be studeerd en aanvaard te krij gen. Daarom pleitte hij voor een bijzondere bisschop pensynode. Deze zou moeten beslaan uit vertegenwoordi gers van nationale bisschop penconferenties, die het nauwst bij de oecumenische dialoog zijn betrokken. Iri die synode zou de oogst aan ak koorden kunnen worden be oordeeld. Dan zou ook het se cretariaat voor de eenheid een nieuw mandaat kunnen krijgen voor het voeren van werkelijke herenigingsges- prekken. Dr. Houtepen bepleitte even zeer gesprekken van de af zonderlijke bisschoppencon ferenties met de plaatselijke, nationale kerken. Voor Ne derland zou dit 'betekenen een gesprek met de hervorm den en gereformeerden over het rapport van de Hervorm de Wereldbond en met de lu theranen over de rapporten van de Lutherse Wereld bond. Dat zou wellicht een nieuw begin kunnen beteke nen nu de nationale dialoog over eucharistie en ambt is vastgelopen. Het aartsbisdom Baltimore (VS) zal van 1 januari 1980 af alleen dan een huwelijk in de kerk laten zegenen als de partners een wachttijd van een half jaar en grondig onder richt achter de rug hebben. Het diocees volgt daarmee het voorbeeld van het aartsbisdom Phoenix in Arizona dat een: dergelijke regeling al in de afgelopen zomer invoerde. Ook andere aartsdiocesen zijn van plan soortgelijke regelingen te treffen. Aartsbisschop William Borders van Baltimore wil met deze bepalingen het aantal ongelukkige huwelijken en echt scheidingen beperken. Het onderricht gaat onder meer over de sektualiteit, de verhouding tussen de echtelieden op andere tereinen, geldkwesties en de geestelijke aspecten van het huwelijk. De proeftijd van een half jaar kan door de adviserende priester- verlengd worden als de partners (of een van beiden) naar zijn mening niet rijp genoeg zijn voor het huwelijk of als mocht blijken dat de kerkelijke huwelijkssluiting door de partners maar als een soort ..randversiering wordt beschouwd. Het paar dat wil trou wen, kan echter tegen deze beslissing in beroep gaan bij de aartsbisschop. Mocht de bruid al in verwachting zijn, dan mag dit volgens de aartsbisschop niet leiden tot verkorting van de wachttijd Uit een onderzoek op grote schaal in de V.S. is gebleken dat 25 percent van de paartjes die een lan ge voorbereidingstijd achter de rug hadden, tenslotte van het huwelijk afzagen. Het Protestants Christelijk Bejaardentehuis „De Schutse" Parklaan 58a te Sassenheim heeft plaats voor een VERZORGINGS ASSISTENTE Men moet bereid zijn om in full-time dienst verband te werken, waaronder ook weekenddiensten. Salariëring volgens de C.A.O. voor bejaardentehuizen. Voor inlichtingen kunnen geïnteresseerden zich wenden tot de directrice, telefoon 02522- 10547. Schriftelijke sollicitaties te richten aan bovenstaand adres t.a.v. de directrice mevrouw T. J. Konstapel. AARLANDERVEEN INZET DIRECT TE AANVAARDEN HET VRIJGELEGEN HERENHUIS NOORDEINDE 2 eign. J. Breedijk op252.000,- werkplaats en grond op140.000,- Afslag 1 november a.s. v.m. elf uur in Hotel Centraal te Alphen a.d. Rijn. Inlichtingen Nots. v.d. Veen Meerstadt te Alphen a.d. Rijn, tel. 01720-92745 en J. Breedijk tel. 01725-1153. k Diversen 7 pers, gevr. Gevraagd MEDEWERKER op bloemenkwekerij H. J. van der Meer, Noordeinde 181, Roelo- farendsveen. Tel. 01713-2945. THUISWERK aangeboden, zee hoge verdiensten. Inl. Postbus 556 6800 AN Arnhem. Gefran keerde en aan U zelf geadres seerde envelop voor antwoord bijsluiten. Albert Heijn Kopermolen Tel.'131531. heeft plaats voor MAGAZIJNMAN. De werk tijden zijn van 7 tot 16.00 uur. Spoedige indiensttreding ge- wenst. inl. bij dhr van Berkel. Werkende moeder in Leid- schendam zoekt KLEUTER LEIDSTER voor opvang en be geleiding van haar kinderen (8 12 jaar) en voor de huishou delijke taak. Tel. 's avonds er zondag 070-908070. BIJVERDIENSTEN, thuiswerkzaamhedenl Inlichtin gen (gefrankeerde antwoorden- veloppe bijsluiten): Nationale Workshop. Postbox 743, 5201 AS 's-Hertogenbösch. JPt Huish. pers. m. 7 gevraagd Gevraagd flinke HULP in de huishouding, bij bejaard echt paar. V. Elzen, Irislaan 235, Winkel Centrum Hal 2. Oegst- geest. tel. 071-150724. ^Winkel/kappers 7 pers, gevr. PLAATS EEN TELEFOONTJE! psychotherapie Voor het in januari 1980 beginnende nieuwe kur- susjaar is de inschrijving opengesteld voor de kursusplaatsen Amsterdam, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Deze opleiding op H. B. O. -niveau is afgestemd op de praktijk van de psycho sociale hulpverlening. Gedurende het eerste kursusjaar ligt het accent sterk op het eigen funktioneren van de deelnemers. Duur van de opleiding 3 jaar. De trainingen vinden plaats in de avonduren, de kolleges op zaterdagen. Vooropleiding op middelbaar niveau. De opleiding wordt niet gesubsidieerd. De studie kosten moeten dus door de kursisten zelf worden gedragen. Deze opleiding tot psychotherapeutisch werker wordt verzorgd in samenwerking met de Stichting voor Psycho Neurose Therapie. Uitvoerige informatie kan uitsluitend schriftelijk - worden aangevraagd bij de I stichting opleiding j:<! j psychosociaal werk psychosociaal centrum herengracht 481 1017 bt amsterdam telefoon 020-25 92 44 Zo'n fris en vrolijke sweater is echt iets bijzonders. De stof is velours en de prijs is tóch maar (92-116) Mid rib Palomino Jeans. Zeg maar gewoon een erg fijne broek voor kleuters, gemaakt van puur katoen. (92-116) 42- Velours pullover met V-hals. Rimpeltjes vanuit de schouderpas. In o.a.-paars, wijnrood, écru en zwart. Mt. 92 (15.-) t/m mt. 164 (19.-). Vanaf4 l IO." I Corduroy jeans in western model. In o.a. paars. Mt. 116 (19.-) t/m mt. 1170 (29.-). Vanaf JQ nR?ni - RAA 9 Een katoenen sweater om trots op te zijn. (152-176) 27; Zo'n corduroy broek is toch een feest om te dragen èn om naar te kijken. (152-176)^^, De ritskraag en leuke, kleurige versiersels op de schouders, borst en mouwinzet maken van deze warme trui ook nog een mooie trui. (122-146) 27; Toffe jongensbroek van 100% katoen met indrukwekkende riem. Aan de solide hanger doe je sleutels of andere spullen. (122-146)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6