AZL nformatie lysteem bij jjevalt goed „Leden blijf wakker" Laatste dochter van Noordwijkerhouts enige binnenschipper stapte over in huwelijks HlTAD/lREGIO Bootvluchtelingen in 'Beukenschans' e ESPARINGEN IN '83 L TWEE MILJOEN Gouden bondsspeld voor Dirk van der Klugt VOORZITTER AD DUSEE OP ALGEMENE LEDENVERGADERING KNVB AFDELING LEIDEN: LEIDSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1979 PAGIN/giT; Noordwijkerhouts eigen en ke enige binnenvaartschipper inj Heemskerk heeft mooi zijn N reputatie behouden, maar hij is wel zijn laatste doch ter kwijt. Vrijdagmiddag stapte Marijke Heemskerk, een lieftallige schoonheid van 20 jaar, van de ene boot over op de andere. Voor haar'was het niet „denk orp het trappetje", want haar overgang van het m. s. Adriana naar het door Nol den Elzen aangevoerde hu welijksbootje was welover wogen. Sinds zij haar leven slot verbonden heeft met dat van de 25 - jarige elec- tricien Nol valt met Marijke niet meer te schipperen. Het was een indrukwek kend begin van de bruiloft, daar in de Hillegomse Ha ven, waar de Adriana, Noordwijkerhout, langs de wal lag. „Thuis" kan het schip nooit komen, want Noordwijkerhout kent geen vaarwater dat een binnen vaartuig tussen beide oevers kan dragen. Daarom Ook woonde Marijke - die recep tioniste was van het natio nale bloemenpark De Keu kenhof, een functie die ze mogelijk ook binnenkort weer zal opnemen - tot aan haar trouwen, vorige week, tijdelijk bij „ome Jan in, aan de Leidsevaart". Dat krijg je, als je ouders praktisch al tijd op de vrachtvaart zijn. Dan kun je bijna nergens een rustige stek vinden om je op je trouwerij voor te be reiden. Marijke, die haar Nol drie Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDERDORP De gemeente Lei derdorp is bereid Vietnamvluchte- lingen tijdelijk onderdak te bieden in het woonoord voor buitenlandse gastarbeiders aan de Beuken schans. Dit deelde wethouder A. H. Meerburg (CDA) mede, in ant woord op vragen van CDA-fractie- voorzitter J. den Boeft, tijdens de gisteravond gehouden raadsverga dering. Zoals bekend heeft dit woonoord we gens onvoldoende belangstelling van de kant van de buitenlandse gastar beiders -met leegstand te kampen. Wethouder Meerburg benadrukte dat het om een tijdelijke oplossing zou gaan. Voor meer permanente huisves ting van de Vietnam-vluchtèlingen Wordt gedacht om in de nieuwe wijk Buitenhof ruimte hiervoor te bestem men. Hij hield overigens wel een slag om de arm, omdat het ministerie van CRM nog toestemming moet geven. De Leidse Stichting Migrantenhuis vesting heeft zich al met het idee van de huisvesting van de Vietnam-vluch- telingen akkoord verklaard. De op vang zal worden verzorgd door een plaatselijke werkgroep onder leiding van Ds. Ij. Doesburg. Man valt van steiger Alphen aan den Rijn De 59-jarige B. Gans uit Hei- en Bqeicop is gistermorgen in Al phen aan den Rijn op zijn werk dodelijk verongelukt. De man is vermoedelijk van een 3.40 meter hoge steiger geval len waar hij met een bekisting bezig was van de nieuwbouw van C en A in de Van Man- dersloostraat. Ook is het moge lijk dat het slachtoffer van de ladder is gevallen die daarte- genop stond. Niemand is van het ongeluk getuige geweest. De man moet-op slag dood zijn geweest. Car naval Iers brengen ode aan het frituurvet De laatste binnenschippersdochter Marijke stapt over in het huwelijksbootje rijke deze „uitstap - ceremo- 8 nie" meegemaakt in Am- I sterdam of Rotterdam, I „want daar liggen dan heel I wat schepen bij elkaar die bij zo'n gelegenheid alle maal versierd zijn en er lus tig op los toeteren. Goed, dat heb ik dan moeten mis sen, maar ik zou het voor geen geld over willen doen", vertelde het bruidje in de wolken, samen met Nol op weg naar het raad huis. Vroeger noemden we het een broodjeswinkel; koffie huis ook wel. Maar de ou derwetse broodjeswinkel, met een gezelligheid die nog niet de indruk wekte dat ze „in de olie" was, heeft zich inmiddels ver slingerd aan het frituurvet. De broodjes half-»om, tar taar-met-of-zonder-ui, pe kelvlees en kaas.hebben het afgelegd tegen de hambur gers, frikandellen en kro ketten, welke laatste al zo onsterfelijk zijn bezongen door Wirh Sonneveld. En al die frituurgebakken pro- dukten dienen rijkelijk overladen te worden met mayonnaise en ketchup. Pa tatten (of, onder zuidelijke invloed steeds meer „frie ten" genaamd) zijn het volksvoedsel nummer één geworden: voorgesneden, voorgebakken piepers met zout en boordevol vet. De nieuwe broodjeswinkel heet 'snackbar', een broodje heet 'snack' en de man ach ter de toonbank heet geen bediende meer; maar noemt zich 'snackbaas'. De 'snack bar' heeft zich een vaste greep verworven in onze samenleving. Hoe vast die greep is, blijkt wel uit de o- pening van een nieuwe Leidse snackbar aan de Ma- redijk. De snackbaas heeft twee carnavalsverenigingen zo gek gekregen om geza menlijk zijn etablissementje te openen. Dat gebeurt dan op vrijdag twee november. De Rijnsburgse „De Floras tampers" en „De Jolige Hutspotten" uit Leiden zul len geestdriftig en vol over tuiging 'alaaf' roepen, voor dat de eerste frietjes .worden gepresenteerd. In vol ornaat gaat dat, met prinsen, dans mariekes en wat er allem&al nog meer bij het carnava leske gebeuren behoort. „Patat mét" dus> r 'g iDEN Het Ziekenhuis Informatie Systeem (ZIS), een imatiseringsproject dat in 1972 in het Academisch Zie- huis in Leiden is gestart en dat op het ogeiiblik ook in ichillende andere academische ziekenhuizen wordt toe tst, voldoet prima. Prof. dr. A. R. Bakker, directeur van :is (het samenwerkingsverband voor de ontwikkeling en jpassing van het ZIS) heeft dit gisteren op een persconfe- Ttie in Leiden meegedeeld. het ZIS gaat het om de toe- k sing van de computér bij de 'evensverwerking in Labo- voor de medische ad- listratie en bij de opslag en terugzoeken van medische van patiënten. Tot is zijn inmiddels oofe de 1 demische ziekenhuizen in 1 terdam, Utrecht en Gro- lligen toegetreden, terwijl groep Haagse ziekenhui- en het academisch zieken- van de universiteit van sterdam het systeem ook Iemand uit de voorraadadmi en invoeren en dan ook tot nistratie heeft bijvoorbeeld samenwerkingsverband 6een toegang tot diagnosegege- verzameling en versterkking van gegevens te regelen via een computer-systeem en een centrale databank. Iedereen die daartoe bevoegd is, kan gegevens opvragen via een terminal. De „bevoegdhe den" moeten zich identificeren met een gebruikérsnummer en een geheim persoonlijk wach twoord. Ze kunnen alleen be schikken over gegevens die ze v.oor hun werk nodig hebben. eh toetreden. f. Bakker zei, dat een in racht van het ministerie onderwijs en wetenschap- uitgevoerd evaluatie-on- z07oek zeer positieve resulta- a' heeft opgelverd: de gebrui- i zijn tevreden, de finan- e baten zijn groter dan de ten, de communicatie bin- het ziekenhuis is verbe en dat is 09k de kwaliteit de zorg 'voor de pètiënt ■"goede gekomen. Het evalu- vens of laboratoriumuitslagen en iemand die op het laborato rium werkt heeft geen toegang tot financiële gegevens. Ook een arts heeft niet zonder meer toegang tot patiëntenge gevens: Het systeem contro leert of de patiënt wel een pa tiënt van hem is. Het ZIS maakt het ook moge lijk, inzicht te krijgen in het bedrijfsgebeuren van een zie kenhuis. Doordat alle verrich tingen en verstrekkingen wor- ïrapport becijfert, dat de fi- den vastgelegd, kan men bij- ciële baten voor het zie- voorbeeld zien in welke mate in Leiden in 1983 tot de middelen van het zieken- miljoen gulden zullen huis worden gebruikt ten be en. Dat betekent, dat de hoeve van bepaalde specialis- n voor alle academische men of groepen van patiënten, enhuizen op jaarbasis Het ZIS in zijn huidige vorm ennuizen op jaarbasis lftien en voor alle algemene el enhuizen in Nederland sa- i vijftig miljoen gulden >aipen zijn als het ZIS overal d gebruikt. patiënt zijn steeds meer is nog maar een aanloop tot een meer omvattend systeem dat in de komende jaren tot stand zal komen. De commu nicatie binnen het ziekenhuis zal verder verbeteren, maar en, afdelingen en huipaf- ook die tussen het ziekenhuis ngen (laboratoria, röntgen- en de huisarsten. Voor de pa- a ling) betrokken. De com- tiënt zal de uitbreiding van het licatie is daardoor erg ZIS merkbaar worden in een ^plex geworden en het ad- beter afsprakensysteem waar- e ïstratieve personeel wordt door de wachttijden en wei- ar belast. Binnen het ZIS- licht ook het aantal bezoeken ekt wordt geprobeerd, de kunnen worden verminder. jaar geleden heeft leren kennen in Noordwijk, heeft de beurtschipperij nu vaar wel gezegd en de kajuit de rug toegekeerd. „Maar het was wel een erg afwisselend leven, hoor", vertelde nog even gauw, voordat Nol den Elzen haar volledig in be slag kon nemen. „Omdat pa nu eenmaal binnenschipper is, zijn mijn ouders regelma tig weg met een vrachtje. Als er een keer niets te doen is, ligt het schip in de Amsterdamse vluchthaven bij de beurs. Wachten op vracht. Of m'n ouders life- gen in de Rotterdamse Maashaven, ook vlak bij de beurs. Bij familiebezoek meren we meestal af in de haven van Hillegom. Dich ter bij Noordwijkerhout kunnen we niet komen", al dus Marijke d?n Elzen, ge boren Heemskerk. Daar lag het motorschip „Adriana" dus weer een zaam en eerzaam, maar nu erg feestelijk uitgedost, in de HaVen van het bollen- dorp Hillegom. Marijke werd uitgeluid en alles wat op een vlag leek werd tot een pavoisering aan elkaar vastgeknoopt. Een bonte, bepaald niet eentonige lijn, met de doeken emblefnen van bedrijven die een naam hebben hoog te houden op het gebied van olie, bier, frisdranken, wasmiddelen en ijsprodukten. Alles tei1 ere van het bruidspaar, dat nu vaste wal onder de voe ten heeft. Het liefst had Ma - Uit handen van de heer Den Doelder, lid van het landelijk arrtateurbestuur van de,KNVB, ontving Dirk van der Klugt gisteravond op de vergadering van de afdeling leiden de gouden bondsspeld van de KNVB. Van der Klugt kreeg deze hoge onderscheiding wegens zijn grote verdiensten voor de Koninklijke Nederland- sche Voetbalbond, een organisatie die hij ach tenveertig jaar lang diende en die hij wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd moest verlaten. Vrijdag neemt Dirk van der Klugt afscheid tij dens een receptie- die wordt gehouden in de LDWS-kantine. LEIDEN „Leden blijf wakker", was een van de uitspraken die (de herkozen) voor zitter Ad Dusée bezigde in zijn wat somber openingswoord van de algemene ledenver gadering van de KNVB afdeling Leiden die gisteravond in een der zalen van de Stadsge hoorzaal werd gehouden. Dusée doelde on dermeer op de terugloop van inkomsten ver kregen uit Toto en Lotto. Toto-opbrengsten liepen achteruit terwijl de Lotto-inkomsten gelijk bleven: „We hebben dit jaar maar een omzetvermeerdering van 0,8 procent, dat is veel te weinig. We kunnen dat geld niet mis sen", aldus Dusée die zich afvroeg of de ver enigingen wel aan werving deden. „Hoe kan dat nou met al die nieuwe woonwijken. Hier moet een toto- en lottocomissie iets aan gaan doen". Wat die Toto en Lotto betreft stelde Dusée veel vertrouwen in de binnenkort te verwachten automatisering. Het zegeltjesplakken, een te verrichten handeling bij het inleveren van de toto-en lotto-formulieren, wordt overbodig. Een nieuw apparaat zal die taak overnemen. Ad Dusée maakte zich zorgen over het mini- pupillenvoetbal. Vóór de invoering van dat voetbal voor de allerkleinsten werd door de verenigingen en het afdelingsbestuur afgespro ken dat de pupillen begeleid zouden worden door geschoolde krachten: „De verenigingen hebben zich niet aan die afspraak gehouden", zei Duéée: „We zijn met een cursus gestart en we verwachtten een grote toeloop. Vergeet het maar. Alleen Kickers'69, SJC en DOCOS stuur den afgevaardigden naar die cursus die door die geringe toeloop niet eens door kon gaan. Ik heb de indruk dat de verenigingen het F-junio- renvoetbal te gemakkelijk opvatten. In het be lang van de jeugd, ouders en de clubs is het noodzakelijk dat er binnenkort wel een cursus van start kan gaan", aldus voorzitter Dusée. Slechts een bestuurswiseling gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Na een periode van zes jaar nam Jan Pèrsoon afscheid als bestuurslid van de afdeling Leiden. Jaques van Leeuwen, voor zitter van de voetbalvereniging Valken'68, werd zijn opvolger. Voorzitter Dusée en de be stuursleden Van de Berg, Van Duyn en Van Strien werden herkozen. In het bestuur van de commissie van beroep werd de heer Proper de opvolger van de heer Breedeveld. Het dameselftal van voetbalvereniging Alka- mania werd gehuldigd voor het in het vorig seizoen behaalde landskampioenschap. De he ren Gortzak (SVOW) en Imthoorn (Valken'68) werden benoemd als leden van verdienste. De heer van Dorp van de voetbalvereniging Wou- brugge werd benoemd tot drager van insigne van verdienste. In de affaire Van Leeuwen is geen verandering gekomen. De oud-administrateur van de afde ling Leiden woont nog steeds in het oude bondsbureau aan de Rijnsburgerweg. De afde ling Leiden kan dat gebouw daardoor niet ver kopen en verkeert wat de fincanciering van het nieuwe bondsbureau ih Leiderdorp betreft in moeilijkheden. Veel wilde Ad Dusée na de ver gadering over die affaire niet vertellen. Alleen dit: „het moet wel van twee kanten komen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5