Gemeente faalt bij onderhoud Sint Janshof Leiden krijgt school voor sociaal-pedagogisch onderwijs De Kooi verwonderd over brief provincie D'66 fel gekant tegen herinrichting van stadhuis Politie sleept drie woonwagens uit De Waard LEIDSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1979 PAGIN&S Beest achtig LEIDEN Het kantongerecht behartigt de belangen van zowel mensen als dieren. Maar aangezien de laatste groepering niet in staat is een wezenlijke bijdrage te leveren aan het verloop van een zitting pakt het gerecht in de regel de voor het dier verantwoordelijke mens beet teneinde het zwaard der gerechtigheid met succes te kunnen laten zwaaien. nfll" Het eerste beestachtige geval dat op de ochtendzitting ter sprake kwam betrof dierenmishandeling. De politie van Leiderdorp trof enige tijd geleden in het plantsoen nabij de Touwbaan een grazende geit en twee niet minder grazende bokken aan. Het arcaJ>sche tafereeltje paste niet helemaal in het beeld dat de gemeente Leiderdorp voor ogen heeft bij de samenstelling van een.plantsoen dus het drietal werd voor verhoor' meegenomen. Op het bureau werd ontdekt dat één van de bokken een akelige verwaarloosde wond aan een poot had en de inmiddels gearriveerde eigenaar kreeg dit dier dan ook niet mee. In plaats daarvan werd aan hem een proces-verbaal wegens het op de openbare laten slingeren van vee en dieren verwaarlozing uitgereikt. Ik had mijn geit en bokken vastgebonden maar ze Waren ontsnapt, daar kon ik verder weinig aan doen. Ik heb die bok niet verwaarloosd. Ik laat en joch geen dier met een waarde van 150 gulden creperen. Ik heb de wond regelmatig met warm zout water uitgewassen en er bovendien een hele fles jodium aan gespendeerd, die wond wilde maar niet dichtgaan", aldus de verdachte. Bij de dierenarts, waar de politie de bok.had gebracht bleek dat het dier een oude beenbreuk had en daar is natuurlijk geen jodium tegen gewassen. „U zei indertijd dat uw bok door een hond gebeten was en dat de eigenaar van de hond U 110 gulden had geven als vergoeding. (H Waarom blijft U dan een week prutsen en gaat U niet gelijk naar de dierenarts", wilde officier Van Ham weten. De officier vond een dergelijke achteloosheid wel 150 gulden boete waard en eiste een verbeurdverklaring van de bok. De kantonrechter hield het op 50 gulden boete voor de verwaarlozing, met daarbij de verbeurdverklaring van de bok die nü zijn verdere leven op een kinderboerderij in Zwamtqerdam kan slijten. De uitbraak van het vee leverde nog eens 50 gulden boete op. Honds Niet minder beestachtig was het geval van de niet aangelijnde hond van een Oegstgeester verdachte. De pian had er een gewoonte van gemaakt om. zijn Duitsè herder in de voortuin van zijn huis aan de Rijnzichtweg te leggen en daar vergreep het beest zich regelmatig aan eerzame voorbijgangers. De laatste keer was de postbode het doelwit van het haplustige beest met als resultaat 70 gulden broekschade. De eigenaar was niet onder de indruk. Volgens de politie heeft mijn hond op het openbare wegdek onaangelijnd toegeslagen en dat is niet waar. het gebeurde op eigen terrein, namelijk mijn voortuin. Ik vraag me trouwens af of het wel mijn hond was want die is haast nooit buiten op het tijdstip dat die man werd gebeten aldus de verdachte. „Ik denk niet dat de post nog bij U in de bus zal komen voorspelde officier Van Ham die 100 gulden boete eiste. De kantonrechter oordeelde ontstemd conform. „Op sommige hondenbezitters zou soms een flinke hond moeten afsturen maar dat kan ik niet opleggen. Een volgende keer zullen we uw hond wellicht verbeurd verklaren", waarschuwde hij. LEIDEN In Leiden zal een hogere - sociale en pedagogische school voor i logopediek-akoepediek komen. De j school, opgezet door de Stichting Lo gopedische opleidingen Gouda,* zal i een capaciteit krijgen van 150 leer lingen. De school is voor rijksfinan- j ciering vanaf 1980 voorzien, zo blijkt I uit het scholenplan 1980 - 1982 zoals staatssecretaris K. de Jong van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen dit heeft vastgesteld. Uit het plan blijkt verder dat aan de bestaande lagere technische school in Alphen aan de Rijn een afdeling con sumptieve techniek zal worden geves tigd met een capaciteit van 60 leerlin gen. Voor deze afdeling is rijksfinancie ring in de jaren 1981 - 1982 voorzien. Voor dezelfde jaren is rijksfinanciering voor de stichting van een school voor lager economische en administratief onderwijs (LEAO) in Alphen in het Scholenplan opgenomen. Deze school zal totaal 190 leerlingen kunnen bevat- Voor de jaren 1981 - 1982 is ook de stichting van een lagere technische school in Woerden in het plan opgeno men. Deze school, die eerder was opge nomen in het scholenplan 1979 - 1981, zal 280 leerlingen kunnen herbergen. Rijksfinanciering zal pas na 1980 moge lijk zijn, zo blijkt uit de plannen van het ministerie. DERDE REEKS VRAGEN VAN LINKSE PARTIJTJES Het Sint Janshof LEIDEN De gemeenteraadsleden L.Beijen (PPR), J,L. Ponsen (PSP) en D. Hoeven (CPN) hebben voor de derde maal dit jaar in een brief aan het college Vragen gesteld over de onderhoudswerkzaamheden aan de woningen van het Sint Janshof en de daarvoor geheven vergoeding. De antwoorden van het college op de eerder gestelde vragen werden door de briefschrijvers als zeer onbevredi gend beschouwd en uiterst teleur stellend. „Het college geeft er blijk van. niet te beseffen dat do huiseigenaar verplicht is regelmatig dat onderhoud te verrich- .ten dat volgens de wet voot zijn reke ning isf ook wanneer de kosten daar van niet door de huuropbrengst gedekt worden. Het college beseft kennelijk evenmin dat de kosten van dergelijke onderhoudswerkzaamheden geen argu ment zijn voor een meer dan trendma tige huurverhoging of voor een ver plichte vergoeding van de kosten door de bewoners. Wij echten het ontoelaat baar dat in een bespreking met de be woners van het Sint Janshof de bereid heid van het college om noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden uit te voe ren, afhankelijk is gesteld van een be taling van kosten door bewoners", al dus de drie raadsleden in hun brief aan het college- De vertegenwoordigers van PPR,PSP en CPN in de raad vragen over dit on derwerp te kunnen interpelleren tij dens de raadsvergadering. Zij zeggen dat het niette rijmen valt dat het colle ge eerst op 19 december 1978 besluit tot huurverhoging om zodoende de onder houdskosten te dekken en daarna op 11 september 1979 besluit, zonder het voorgaande besluit in te trekken, een kostenvergoeding te heffen. Deze kos tenvergoeding zou in principe ingaan na de uitvoering van de werkzaamhe den aan de woningen en' feitelijk een half jaar later ih verband met de reeds ontvangen bedVagen. Verder vragen zij of het juist is dat van een aantal bewo ners ook nog toeslag wordt geheven in verband met herstelwerkzaamheden aan de electrische installatie. De drie raadsleden menen dat dergelijke werk zaamheden tevens voor1 rekening van de huiseigenaar behoren te komen. Ook vragen zij of het college, na bestu dering van de in Nederland geldende regelingen over het verhuren van woonruimte, het met hen eens is dat de door de bewoners betaalde toeslagen te rug betaald moeten worden. Tenslotte stellen zij dat ondanks de vele toezeg gingen van onderhoud aan de wonin gen tot op heden nog niets is gebeurd, datgezien het jaargetijden schilder werk nu niet meer verantwoord kan worden uitgevoerd en zij vragen zich daarom af of hier dan wellicht sprake kan zijn van een falend beleid. Vrachtwagen ramt viaduct Rijksstraatweg WASSENAAR/DEN HAAG Een vrachtwagen heeft zich vanmorgen klèm gereden on der het viaduct over de Rijks straatweg ter hoogte van de LandscheidingswegHetonge- luk dat om 7.45 uur plaats vond, had grote stremmingen tot gevolg. De 41-jarige bestuurder van de vrachtwagen hield zich niet aan de maximale doorrijhoogte van het viaduct en ramde met de bovenkant van zijn wagen de onderkant van het viaduct, waardoor grote brokstukken op de rijweg vielen. De bin nenste rijbanen raakten hier door verstopt. Het verkeer naar Den Haag werd via Voor schoten omgeleid'. De schade aan het viaduct wordt ge raamd op 75 mille. Oegstgeest Maandagavond houdt het CDA een bijeen komst in het gemeentecen trum aan de Lijtweg. Aanvang 20.00 uur. Er wordt gesproken over de verdeling van de woonruimte en waarschijnlijk ook de nieuwe woonruimteve rordening. De CDA-raadsfrac- tie zal aanwezig zijn om vra gen te beantwoorden. De Lage Rijndijk, die volgens de provincie wellicht voor vrachtverkeer gesloten kan worden. LEIDEN Stichting wijkcomité de Kooi is verwonderd over het feit dat de gemeente Leiden met de buurt geen woord heeft ge rept over een brief van het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland, waarin een aantal verkeersmaatregelen voor de Kooi zijn vast gelegd. In deze brief, reeds eind juni ver stuurd, stelt de provincie de gemeente Lei den in het kader van het uitvoeren van het verkeerscirculatieplan een hoeveelheid in grijpende veranderingen voor. De volgende voorzieningen dienen aldus het Provinciaal Bestuur „zo spoedig mogelijk" te worden genomen: de reconstructie van de Su- matrastraat met onder meer de aanleg van vrije fietspaden, de herbestrating en herprofilering van de Lage Rijndijk, resulterend in een rustige fietsroute en het aanbrengen van een verkeer- sinstallatie op het kruispunt Sumatrabrug-Su- matrastraat-Lage Rijndijk. De provincie wenst voorts dat er passende maatregelen worden ge- nonfen om de druk van het vrachtverkeer op de Lage Rijndijk en in de Sumatrastraat te ver minderen. Daarbij valt onder meer te denken aan de geslotenverklaring van de Lage Rijndijk voor alle vrachtverkeer, als aan en daarbij aan gepaste vormgeving van het kruispunt Suma- trabrug-Sumatrastraat-Lage Rijndijk. Voor het wijkcomité is de inhoud van de brief „zeer belangrijk" en heeft belangrijke conse- 3uenties voor de gemeente Leiden. De Kooi wil aarom zo spoedig mogelijk van de gemeente weten welke stappen zij naar aanleiding van de brief denkt te ondernemen. LEIDEN De fractie van D'66 zegt met grote verontrus ting kennis te hebben genomen van de plannen die er be staan voor de herinrichting van het Leidse stadhuis. Zo zou de gemeente Leiden bij voorbeeld de trap in de hoek van het Stadhuisplein willen vervangen, omdat deze in het stadsbeeld uit de toon valt. Kosten voor een nieuwe trap: twee ton. D'66 vindt dit „grove geldverspilling". Eveneens maken de Democraten bezwaar tegen de plannen voor de verbouwing van de 2e etage van het stadhuis. De verbouwing van deze etage vindt D'66 misschien wel nóg er nstiger dan de vervanging van de trap. Op de 2e etage zijn on dermeer de raadzaal, de Burgerzaal (ook wel trouwzaal ge noemd) en de collegekamer gevestigd. Al deze vertrekken, zo stelt de fractie, zijn van mooie houten panelen voorzien, waar onder werk van Maurits Escher, het meubilair (deels ingelegd) is over het algemeen in stijl met de bouwtrant van de vertrekken. De gangen zijn bekleed met „fraaie" marmeren platen, in de gang naast de raadzaal bevinden zich mozaiéken in de muur, in bepaalde deuren en ramen is gebruik gemaakt van glas-in-lood- „Het geheel is kortom een bijzonder gaaf voorbeeld van de bouwstijl der dertiger jaren zowel in de vorm, het materiaal en de aankleding. De fractie van D'66 acht het ten enen male on aanvaardbaar dat op de 2e verdieping van het stadhuis, in het kader van de herinrichting, andere dan onderhoudswerkzaam heden worden verricht". Het bevreemdt de fractie dat noch de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, noch het secretaraat afde ling stadsontwikkeling betrokken zijn geweest bij het ontwikke len van de herinrichtingsplannen in het stadhuis. D'66 is nu voornemens op zeer korte termijn het college uit te nodigen tot het opstellen van een monumentenverordening voor de ge meente Leiden en tot het instellen van een begeleidingsgroep daartoe. Alle laatjes open Conny Stuart, Willem Nijholt, Gerrie van der Klei en Paul Deen brengen donderdag 1 november een liedjes programma „Alle Laatjes Open" in de Leidse Schouw burg. Deze produktie is gebaseerd op het oeuvre van Guus Vleugel, Michel van der Plas en Annie M. G. Schmidt. Het gaat meestal om de bekende liedjes van deze auteurs die met een simpele begeleiding in een vaak andere interpretatie worden gebracht. De voor stellingen beginnen beide om kwart over acht. Najaarsmuziekfeest Het najaarsmuziekfeest 1979 wordt zaterdag 3 en 10 no vember en zondag 4 en 11 november in de Stadsgehoorzaal gehouden. Dit jaarlijkse muziekfeest wordt, sinds 1948 geor ganiseerd door de Algemene NederlandseUnie van Mu ziekverenigingen (ANUM). Dit jaar hebben 54 verenigin gen uit heel Nederland zich ingeschreven. Zij zullen in vier wedstrijddagen uit komen in de sekties Harmonie, Fanfare en Brassband. In totaal zullen ruim 2000 muzikan ten deelnemen aan dit evenement. De entreegelden bedra gen 5 gulden voor een dagkaart, 3 gulden voor een mid- dagkaart en avondkaart. Kinderen tot en met 15 jaar en 65 plussers betalen 1 gulden entree. Bachprogramma De Katwijkse organist Nico de Raad voert donderdag avond 1 november een Bachprogramma uit in de Lu therse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Het con cert wordt gehouden in de reeks koopavondconcerten. Nico de Raad speelt dan onder meer de bekende Tocca ta en Fuga in d-moll en de Passacaglia in c-mpll. Voor dat Nico de Raad in 1977 de Prix d'Excellence behaal de, bekwaamde hij zich bij Charles de Wolff. Hij is thans organist in de gereformeerde Kerk in Wasse naar-Zuid en docent orgel aan de streekmuziekschool in Leiderdorp. Het concert is gratis toegankelijk en be gint om half negen. Fischer-Z De Engelse roek-formatie Fischer-Z, bekend van The Worker' en 'Remerber Russia', geeft vrijdag 2 november een concert in de Stadsgehoorzaal aan de Leidse Breestraat 60. Als support-act zal de Utrechtse groep Super Jones te zien zijn. Voorverkoop van kaarten bij Plato, Breestraat in Leiden en de VVV in Leiden. Vrijwilligersdag Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk organiseert zaterdag 3 november één van de jaarlijkse vrijwilligersdagen in Leiden. Een vrijwilligersdag is een ontmoetings- en instructiedag bedoeld voor de mensen die als vrijwilliger in het jeugd- en jongeren werk actief zijn. Daaronder vallen naast clubleiding ook besturen van sociëteiten, gespreksgroepen en ou derverenigingen. Verder zijn jeugdouderlingen van harte welkom en ook iedereen die belangstelling heeft voor het jeugdwerk. Hei thema van de vrijwilligers dag is dit jaar „Speelruimte", in verband met het Jaar van het Kind. De activiteiten op de dag zijn uitge splitst naar drie leeftijdscategorieën, die van 8 tot 12 jaar, 12 tot 15 jaar en die van 16 jaar en ouder. Het gaat dan om zaken als kind en geloof praten met kinderen, spel en sport, muziek, relaties, schimmenspel, vor mingstoneel en nog vele andere thema's. De vrijwilli gersdag wordt gehouden in de christelijke scholenge meenschap De Vlietschans in Zuid-West. De toegangs prijs is 6, inclusief programmaboekje. Aanmelden kan bij de LCGJ-afdeling organisatie, Postbus 99, 3970 AB Driebergen, tel. 03438-6341, toestel 125. Ook voor in lichtingen kan men daar terecht. Informatie-avond Amnesty International Amnesty International afdeling Leiden houdt donderdag 1 november een informatie-avond over het werk van de or ganisatie en de problemen waarmee zij geconfronteerd wordt. De informatie-avond wordt gehouden in de zaal van de Petruskerk aan de Lammerschansweg. Aanvang 20.00 uur. Informatie wordt verschaft door verschillende sprekers en door middel van de film Het jaar van de fol teraar". ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Den Hang Ri|«wi|k e Leiden LEIDEN Drie woonwagens die al enkele maanden een plekje in het industriegebied van de Waard aan de Admi raal Banckertweg hadden gevonden zijn gistermorgen om streeks 12 uur door de Leidse politie weggesleept. Van de drie gezinnen uit de wagens gingen uiteindelijk twee op eigen kracht naar het door de Leidse politie aangewezen par keerterrein aan de A4, terwijl één wagen zich door de sterke arm liet wegslepen. De aktie van van de politie verliep rustig. Illegale zender in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag om onge veer half drie een illigale zen der, die in de zenderswereld bekend staat als de „Muppet", in beslag genomen. In samenwerking met de PPT werd de 24-jarige Rijnsburger, die in een pand aan de Timor- straat zijnzendpractijken uit voerde, ontdekt en in de kraag gevat. Zeven ruiten ingegooid LEIDEN Vandalen hebben dit afgelopen weekend 7 rui ten van het universiteitsge bouw, afdeling psychologie aan de Hooigracht met stenen ingegooidl De schade bedraagt 300 gulden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3