Siert Bruins: „Ik heb me altijd Duitser gevoeld" V S-ambassadeur uit Praag teruggeroepen Staat van beleg" in Voerstreek verzacht Kastelen van voor spotprijs naar Unicef Straks geen geld voor garantieprijzen EG-landbouw Kreisky voorspelt spoedige algemene erkenning PLO Diplomatiek reddingswerk op Londense conferentie lUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1979 PAGINA 11 Jee hit (Van onzer correspondent Ami van Vree) HAGEN Hij kijkt de man die ervoor gezorgd heeft dat hij 34 jaar na het gebeu ren in de verdachtenbank zit, de „Nazi-ja ger" Simon Wiesenthal, die zich onder de toehoorders bevindt, geen enkele keer aan. wat er in het hoofd van Siert Bruins om gaat is echter niet moeilijk te raden. De aanklacht die de officier van justitie voor leest is kort, maar kan tot levenslange ge vangenisstraf leiden - als namelijk bewe zen kan worden dat Bruins en zijn mede- aangeklaagde Neuhauser schuldig zijn aan moord op de Joodse gebroeders Sleu- telberg in april 1945 iiwde buurt van Delf zijl. Men kan de 58-jarige Groninger zijn boerse afkomst aanzien. Hij heeft het stugge van de Noorderling en ook in zijn Duits klinkt nog het dialect van zijn geboortestreek door. Maar zijn vaderland wil Siert Bruins niks meer weten. „Duits" antwoordt hij ferm als rechter Kremer hem naar zijn nationaliteit vraagt en hij legt ook uit waarom. „Dat wordt nog on derzocht," weert de rechter af. Dat Bruins echter altijd zeer op de oosterbu ren georiënteerd is geweest, valt niet te ont kennen. Met zijn 16e bij een Duitse boer in dienst, lid van de Hitler-jugend, later van de NSB (hoewel hij liever in de NSDAP was ge gaan). In 1941 aanmelding voor het leger en met de SS-divisie Wiking (de zogenaamde „Germaanse SS") naar het Oostfront. Na zijn ontslag bij de SS wegens zijn gezondheid naar de grenspolitie van de Sichterheitsdienst (SD) in Groningen. „Ik heb me altijd Duitser gevoeld omdat ik er altijd gewoond heb en omdat mijn vrienden er waren," herhaalt Siert Bruins nog eerts. En waarom hij zijn Nederlanderschap heeft afge legd? „Ze hebben mijn vader doodgeslagen", zegt Bruins over zijn landgenoten. De moord op de gebroeders Sleutelberg - waar de aangeklaagden vooralsnog niet over willen spreken - komt pas aan de orde wan neer procureur-generaal Weissing van de Centrale Justitie dienst voor de opsporing van oorlogsmisdadigers over het verhoor ver telt dat hij beide SD-collega's in eerste instan tie heeft afgenomen. De Joodse gevangenen moesten eerst hun eigen graf graven, alvo rens zij werden doodgesthoten. Volgens Bruins is Neuhauser verantwoordelijk. Die had gezegd: ze moeten worden neergescho ten. Hijzelf, Bruins, was wel (gedwongen) aanwezig geweest bij het graven, maar niet bij de moord zelf; hij hoorde de schoten op een afstand. Neuhauser, die wel in Nederland heeft terecht gestaan en toen tot 16 jaar werd veroordeeld (waarvan hij er 14 heeft uitgeze ten) heeft altijd alle schuld in de schoenen van Bruins geschoven en vertelt het onge- keerde verhaal. Van belang is in dit verband welke opdracht het toenmalige hoofd van de SD in-Delfzijl, Henrich Bordeaux, aan de t\Vee aangeklaag den heeft gegeven en of hij heeft reerd de gevangen „dpor het gat (in de Vrij heid) te sluizen" (Het grootstfe deel van Ne derland was namelijk al bevrijd en de geal- liëerden waren vlak in de buurt). Bordeaux zal in dit proces nog getuigen. Wiesenthal raakt duidelijk geëmotioneerd als Bruins' Advocaat Ritzenhoff met Weissing over procedurele kwesties langdurig in de clinch gaat. Hij beschouwt dit kennelijk als tijdverlies en boos legt hij later aan journalis ten uit waarom voor hem de zaak zo simpel ligt. „Ze namen met hun tweeën de Sleutel- bergs mee en ze kwamen samen weer terug. Hebben ze dan onderweg niet met elkaar ge sproken? En waarom vraagt niemand maar de schoppen die ze bij zich hadden? Waarom na men ze die mee? Je gaat toch geen graf met je handen graven! En dit alles in april ,1945! Het is toch duidelijk dat hier van opzettelijke moord sprake is. Ze wilden gewoon helden bij winkelsluiting zijn," aldus Wiesenthal. Lnti ETA- taking in Baskenland iLBAO Vier dagen na goedkeuring van plannen ior autonomie was Spaans askenland gisteren volle- g verlamd door een alge- ene staking tegen het sepa- tistische ETA geweld, iholen en fabrieken waren sloten en het openbaar rvoer kwam tot stilstand. staking, van 24 uur, was tgeroepen door de twee DOtste vakbonden van Span- nadat een „autonome com- ido-eenheid" zich verant- rdelijk had gesteld vvoor moord, afgelopen zaterdag, een lid van de socialistische rtij. De Spaanse politie ge- jft dat de commando-een- id op de een of andere wijze verbinding staat met de iskische afscheidingsbewe- ng ETA. De politiek-militai- -|t3k van de ETA heeft over- >ns krachtig tegengesproken Oide moord op het socialisti- u he partijlid betrokken te zijn weest. ruguay ontkent el artelingen PAZ Uruguay heeft gis- .n tijdens een debat over de ijl ;nsenrechten verklaard dat het slachtoffer was van samenzwering en gedreigd het uit de organisatie van nerikaanse staten (OAS) zou ppen. De delegatie van uguay liep weg uit een ver- V dering van de mensenrech- icommissie, waarin de hendingen van de mensen- chten en de marteling van vangenen in dit land, in Pa- ;uay en Chili werden ver- rdeeld. Dinosaurus afdruk op Spitsbergen ENINCRAD Op de :ust van de bocht van Isf- ">rd op Spitsbergen hebben lussische geologen de reu en-voetafdruk van een di- osaurus gevonden en een (gietsel overgebracht naar en museum in Leningrad, is het persbureau s de voetafdruk een \eter lang is en maakte de inosaurus. die ongeveer 20 miljoen jaar geleden op pitsbergen leefde, stappen an vier meter lengte, pitsbergen had in voorhis- )rische tijd een subtropisch limaat. LUXEMBURG Als de Europese landbouwminis ters niet snel maatregelen treffen om de agrarische overschotproduktie aan ban den te leggen, zal er binnen kort geen geld meer zijn om de garantieprijzen in Euro pa te betalen. Dat is de feite lijk inhoud van becijferin gen die de Europese land bouwcommissaris Finn ölav Gundelach de minis ters gisteren in Luxemburg heeft voorgelegd. Gundelach stelde, dat zelfs als de landbouwprijzen in dè ko mende jaren niet stijgen, al leen al op grond van verwach te produktiestijgingen in 1981 een bedrag van 34,07 miljard gulden nodig zal zijn om de Europese landbouw te kunnen betalen. Zoals bekend wordt een groot deel van het Europees garan tiefonds voor de landbouw op geslokt door de zuivelsector. Gundelach is dan ook vail me ning dat èr in de zuivelsector ofwel een prijsvermindering doorgevoerd moet worden of wel dat de „strafheffing" op de 'levering van melk (nu 0,5 pro cent) drastisch omhoog moet. Snelle vrijspraak abortusproces LISSABON Een 2-2-jarige vrouw, Conceicao Massano, is giste ren verrassend snel vrijgesproken van het plegen van abortus wegens gebrek aan bewijs. In juridische kringen is vernomen dat dit proces een test was voor de abortuswetgeving in het overwegend katholieke Portugal. Het proces duurde slechts vier uur. Voordat de rechtszaak begon dreef de politie eén demonstratie uiteen voor het gerechtsgebouw, van voornamelijk vrouwen, Vier van hen moesten in een ziekenhuis wórden behandeld. Giscard in Berlijn De Franse president Val- ler7 Giscard D'Estaing drinkt, op.de eerste dag van zijn bezoek aan West-Berlijn, samen met een brouwersmeester een grote pils. Bondskan selier Schmidt (midden met pet) kijkt toe. Half miljoen Amerikanen verslaafd aan heroïne WASHINGTON De alge mene rekenkamer van de Verenigde Staten heeft maandag in leen rapport aan het Congres bekend ge maakt, dat bijna een half miljoen Amerikanen (453.000) dagelijks, heroïne gebruiken, bijna 10 miljoen ooit cocaïne hebben gebruikt en 43 miljoen weieens mari huana hebben geprobeerd. De handel in de verdovende middelen in de VS kent jaar lijks een omzet van tussen de 70 en 102 miljard gulden. De meeste drugs worden vanuit Zuid-Amerika, met name Me xico, de VS ingevoerd. Vol gens de Amerikaanse reken kamer zorgt de handel in drugs voor een onberekenbaar verlies aan belastinginkomsten en vloeien de meeste winsten weg naar het buitenland. WASHINGTON De Amerikaanse ambassadeur in Praag, Frank Meehan, wordt voor overleg teruggeroepen uit pro test tegen de schending van de mensenrechten in Tsjecho- Slowakije. Dit is gisteren in regeringskringen in Washing ton meegedeeld. Een bezoek aan Praag van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert Barry, dat in november had moeten plaatsvinden, is al afgelast. In Wenen zei de vroegere Tsjechoslowaakse politicus Jiri Peli- kan die in ballingschap leeft, dat de veroordeling van de zes dis sidenten slechts het topje is van een ijsberg en dat de autoritei ten in Praag allen die kritiek op het regiem hebben tot zwijgen zullen brengen. Volgens Pelikan dragen de processen de goed keuring van de Sovjet-Uriie. Men wil voor de Olympische Spe len van 1980 en voor de vervolgconferentie in Madrid óp de Eu ropese veiligheidsconferentie .alle dissidentengroepen elimine ren. De eveneens in ballingschap levende vroegere secretaris van.de Tsjechoslowaaksë communistische partij Zdenek Mlynar, deed een beroep op 'westerse politici Tsjecho-Slowakije niet te bezoe ken zolang de zes veroordeelden niet zijn vrijgelaten. Hua Guofeng op de thee bij Tatcher De Chinese premier Hua Guofeng glimlacht, wan neer de Britse premier Tatcher de antenne van (een auto, die het beeld van een fotograaf ver stoorde, wil inschuiven. Hua is zondag in jonden aangekomen, na bezoe ken aan Frankrijk en West-Duitsland. (Van onze correspondent Mare de Koninck) VOEREN De uitzonderingstoestand, die sinds enkele weken in de Belgische Voer streek van kracht was, is gisteren belang rijk verzacht. Alleen optochten, vergaderin gen en demonstraties blijven nog verboden, terwijl de cafe's in het gebied om 12 uur 's nachts moeten sluiten. Tot nog toe gold een samenscholingsverbod van meer dan 5 personen en moesten de openbare gelegenhe den om 8 uur 's avonds (de laatste twee we ken om 10 uur) dicht zijn. Deze maatregelen legden het openbare- en ver enigingsleven goeddeels lam. Als er zes mensen aan een café-tafel zaten,' greep de politie in, en voetbalelftallen moesten uitwijken naar. buiten de Voer-gemeenten. De versoepeling komt ruim een week na de hevige rellen tussen Vlaamse betogers en de Rijkswacht in de Voer streek. De spanningen zijn nu enigszins afgeno men na vredesvoorstellen van zowel de Fran stalige als de Vlaamsgezinde actiegroep. Zo zal de Francofone Action Fouronnaise geen aansluiting meer bij Luik nastreven, maar ge noegen nemen met invoering Van officiële twee-taligheid in Voeren. Een overigens kans loos voorstel, als gevolg van'de volstrekte on aanvaardbaarheid ervan voor de Vlamingen, die geen wijziging in de taalgrens zullen toe staan. Demonstratie in Wall Street Tegenstanders van kernenergie in de Vere nigde Staten hebben gisteren, op de vijftigste verjaardag van de be urskrach van 1929, een vreedzame demonstratie gehouden voor de effec tenbeurs van New York aan Wall Street. De de monstranten gingep midden op straat zitten zingen en wachtten, tot dat zij door de politie werden weggehaald. In totaal 600 demonstran ten werden aangehou- NEW YORK De Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren, in een toespraak tot de algeme ne vergadering van de Vere nigde Naties, zijn plannen voor rechtstreekse onder handelingen tussen Israël en de PLO verduidelijkt. „Al leen onderhandelingen en akkoorden op basis van hun wederzijdse erkenning zul len tot resultaat leiden", al dus Kreisky, die tevens voorspelde, dat de PLO spoedig algemeen zal wor den erkend. De Israëlische ambassadeur bij de VN reageerde lauw op de voorstellen van Kreisky. PLO- waarnemer Labib Terzi was varr mening, dat het plan de moeite van het bestuderen waard was Faroek Kaddoumi, de naaste medewerker van PLO-leider Arafat, verklaarde gisteren in een interview met de Koeweitse pers echter, dat „de PLO Israël niet zal erken nen, zelfs als er een Palestijnse staat is opgericht". In Israël zelf heeft premier Begin gisteren de geruchten 'tegengesproken, als zou hij. af treden wanneer er geen oplos sing wordt gevonden v» or de problemen rond de joodse ne derzettingen op de westoever Van de Jordaan. Overigens is premier Begin er nog niet in geslaagd, een opvolger te vin den voor de afgetrede minister van buitenlandse zaken Dajan. Vice-premier Jadin, die voor Buitenlandse Zaken was ge vraagd, weigerde dit omdat hij zich „niet kan verenigen met de harde lijn, die de regering volgt ten aanzien van de jood- se nederzettingen". (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een Franse za kenman heeft al de onroe rende goederen die ex-keizer Bokassa in Frankrijk bezat voor een spotprijs opgekocht om ze ter beschikking te stel len van de Unicef (het fonds van de Verenigde Naties voor hulp aan de kindsheid). Bernard Tapies (38), direc teur van een drukkerijbe drijf, heeft driemaal een be zoek aan Bokassa gebracht in diens verbanningsoord Abid jan waar de globale koop op 9 oktober beklonken werd. Ta pies slaagde er in de vier his torische kastelen, drie land goederen, een kapitale villa aan de Rivièra en elf grote boerderijen (allen volledig gemeubileerd uitgerust en in uitstekende staat van onder houd) voor vijftien procent van hun waarde te kopen. Bokassa had ruime tijd geaar zeld, maar toen hem duide lijk gemaakt was dat al zijn bezittingen verbeurd ver klaard konden worden, ver koos hij althans nog iets van de waarde te redden. Tapies heeft daarop de geza menlijke bezittingen aan de Unicef in New York aange boden die ze na enige aarze ling (onder andere om na te gaan of er generlei verplich tingen aan verbonden waren) aanvaard zou hebben. Tapies had de Unicef gekozen, om dat hij ervan overtuigd was dat dit orgaan de fondsen on der de behoeftigen zou ver delen. In Parijs heeft men echter de indruk dat Tapies van de operatie profijt wil trekken door deze als spring plank te gebruiken naar een politieke loopbaan. Russen ontkennen kernexplosie MOSKOU De Sovjet-Unie heeft ontkend dat zij iets te maken zou hebben met een kernexplosie die zich vorige maand bij Zuid-Afrika moét hebben voorgedaan. Er waren verscheidene theorieën ont wikkeld, zoals een ongeluk met een Sovjetrussische ker nonderzeeër of met een Russi sche atoomraket. Het persbureau Tass zei giste ren dat Zuidafrikaanse nieuwsmedia probeerden de internationale opinie te mislei den. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN A9hter de schermen van de Londense Rhodesië-conferentie wordt druk gewerkt om een compromis tot stand te brengen voor de overgangsperiode naar nieuwe verkiezingen. Tussen de opvattingen van Lord Carrington en de guerrillaleiders Robert Mugabe en Joshua Nkomo ligt mo menteel een brede kloof. Aan het roer van de reddingsoperatie staat Michael Manley, de premier van Jamaica, die ook een van de sleutelfiguren was bij het bereiken van een Rhodesië-akkoord op de conferentie van Lu saka in augustus. Maqley besprak zijn di plomatiek reddingswerk gisteren met pre mier Margareth Thatcher. Behalve Manley proberen ook anderen een brug te slaan tussen Carrington en het Patriot tisch Front. De secretaris-generaal van de Com monwealth, Shridath Ramphal, en vertegen woordigers van de Afrikaanse Frontlijnstaten probeerden aan het begin van de achtste week van de conferentie in Lancasterhouse formules te bedenken om de conferentie drijvende te houden. Binnen de Commonwealth wordt niet bestre den, dat Groot-Brittannië, op de conferentie van Lusaka een mandaat heeft gèkregen om Rhodesië tijdens de overgangsperiode naar nieuwe verkiezingen voor een legale regering, te bestüren. Bij sommige partners in het Geme nebest bestaat echter wel enige onrust over de Britse voorstellen om de bestaande structuren in de bureaucratie, het leger en de politie onge wijzigd te laten tijdens de overgangsperiode.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11