Zuid-Korea voor economische en politieke problemen Hongaren waarschuwen tegen nieuwe atoomwapens Israël kan houding tegenover PLO wijzigen Atoombom oude Russische raket RHODESIE-GESPREK IN IMPASSE Oost-Duitsland stopt met gevangenenhandel Hongerig en ziek Israël ondervroeg Palestijnen in Westduitse gevangenis UITENLANP LEIDSE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGINA 9 graël zoekt rond voor j" ederzetting ÏUZALEM De Israëli- e regering zoekt nieuwe nd ter vervanging van de ierzetting Elon Moreh die evolge de uitspraak van het iggerechtshof ontmanteld et worden. Dit heeft pre- >r Menachem Begin zondag de kabinetsvergadering in uzalem bekendgemaakt. regering zal donderdag op- jw bijeenkomen ter be- iking van de nieuwe plaats Elon Moreh en van het jramma voor Joodse ne- :ettingen op de westelijke laanoever in het algemeen. gens de Israëlische radio, regeringskringen citeerde, Ie kabinetsvergadering van dag geschorst op verzoek de minister van defensie, r Weizman. Deze bevond i in Egypte toen het hoog- echtshof zijn uitspraak d. Minister Weizman wil roerig het dossier over deze c bestuderen. Het hoogge- ïtshof besliste op 29 okto- dat de op particuliere Ara- he grond gestichte neder- ing Elon Moreh binnen 30 ;n ontruimd moet worden zij niet essentieel voor de igheid van Israël is. tiomeini: nerika is van es de schuld IERAN De Islamitische van Iran, ayatollah meiny, heeft gezegd dat Verenigde Staten alle ld dragen voor wat Iran komt en hij heeft zijn genoten opgeroepen de voor altijd voor het wes- e sluiten. „De pro-Ameri- ise verziekte breinen moe- veggezuiverd worden", zei meini in een toespraak tot inten. „De departementen en van deze verraders be- worden". „De Ameri- se wapens die aan het 're- van de sjah zijn ver zijn niet te gebruiken i meeste Iraans-Ameri- se verdragen zijn schade- roor Iran". /ijl Khomeini zijn aanval verdedigde ayatollah atmadari, de voornaamste pus van het bewind, de in- ctuelen en universiteitsdo- norland verwacht è- Geboortegolf na rd gezoek van paus pBLIN Volgens de •ectrice van een wel- hscentrum voor vrou- en in de Ierse hoofdstad iiblin, Anne Connolly, 'j de staking van de Ier- posterijen, begin dit jr, en het bezoek van de I lus de oorzaken van een i handen zijnde geboor- golf. jdens het bezoek van de lus liep de belangstelling lor de (onofficiële) cen- 3 voor geboortebeper- ng met meer dan ze ven- ij procent terug. Toen hij eer weg was, nam de 6e- tigstelling weer toe. Veel i jouwen vertelden, tijdens :\t bezoek van de paus Vanger te willen worden, I dat zij hun kinderen i lar hem kunnen vernoe- der kregen door de king van de posterijen p|jel Ieren de voorbehoed- iddelen, die in eigen nd niet mogen worden Irkocht, maar wel via de p£ worden geïmporteerd, e£ op tijd thuis. Volgens ine Connolly kan men I eerste gevolgen hiervan nd Kerstmis verwach- kien bij be- lieting San Salvador SALVADOR Onbe- len hebben zaterdagoch- het Vuur geopend op een de twee gebouwen in San ador, waar linkse verzets- iers drie ministers en on er driehonderd andere gij- »rs vasthouden. Vier men- kwamen daarbij om het woordvoerder van de inverzetsstrijders ver in de, dat schutters uit ver lene snel rijdende auto's het vuur geopend. De actievoer- J eisen loonsverhoging, 1-jging van de voedselprij- 2-pt vijftig procent op som- 3-1 goederen, informatie vermiste personen en de *ing van politieke gevan- Een Zuidkoreaanse vrouw geeft uiting aan haar verdriet om het overlijden van president Park Chung Hee. SEOEL Zuid-Korea zal in de ko mende tijd moeten leren het te stel len zonder sterke man. Na de negen dagen van nationale rouw, die ook door de oppositie stilzwijgend zijn aanvaard als een politiek bestand, zullen de grote problemen in poli tiek en economisch opzicht duidelijk worden. Maar tot de begrafenis van de vrijdag vermoorde president Park, aanstaande zaterdag, zal waar nemend president Tsjoei Kyoe Hah de gelegenheid hebben de regering te reorganiseren. Op het politieke vlak is de constitutio nele kwestie het gevaarlijkst, zo wordt algemeen aangenomen. Door de ver dwijning van Park is het mogelijk dat de oppositie haar campagne tegen de grondwet van 1972, die Park had ont worpen om zijn macht te bestendigen, zal verhevigen. Verwacht wordt dat de partij van de Nieuwe Democraten van oppositieleider Kim Young Sam erop zal staan dat de gewraakte grondwet onmiddellijk wordt opgeheven. Deze eis zou de agitatie, vooral onder de stu denten, kunnen aanwakkeren. Een kiescollege van ongeveer 3000 af gevaardigden moet binnen drie maan den een nieuwe president kiezen voor de vijf jaar die nog resten van het man daat van Park. Dit kiescollege is in gro te meerderheid de regering gunstig ge zind. Park heeft er altijd zorg voor ge dragen diegenen uit te schakelen die te belangrijk schenen te worden. Toch schijnen twee oud-premiers in aanmer king te komen om als president te wor den aangewezen. Het zijn Kim Jong Pil, regeringsleider vam 1970 tot 1975, en Tsjoeng II Kwon, regeringsleider van 1964 tot 1970. Laatstgenoemde schijnt nogal wat steun van het leger te hebben. De crisis die de moord op Park heeft veroorzaakt, komt bovendien op een moment dat Zuid-Korea het hoofd moet bieden aan ernstige economische en financiële problemen. Politieke troebelen zouden de toestand snel kun nen doen verslechteren. De moord op Park door het hoofd van de inlichtingendienst Kim Jae Kyoe is gepleegd met voorbedachten rade, zo is door de autoriteiten in Seoel meege deeld. Kim schoot de president en zijn voornaamste lijfwacht Tsja Ji Tsjoei dood, nadat zij hem ervan hadden be schuldigd dat hij niet voor zijn taak be rekend was. Eerder had de regering de indruk gewekt dat de president bij ver gissing getroffen was bij een schietpar tij tussen Kim en Tsja. Kim zelf heeft Park en Tsja met zijn pistool gedood, terwijl zijn medewerkers enkele lijf wachten van Park om het leven brach ten. BOEDAPEST De leider van de Hoigaarse com munistische partij, Janos Kadar, heeft minister Van der Klaauw zaterdag in Boedapest gewaar schuwd, dat een besluit van de NAVO om haar troe pen in Europa uit te rusten met Pershin 11 en Crui se raketten onvermijdelijk zal leiden tot verdere uitbreiding van de Russische kernbewapening. De minster, die zaterdagavond een officieel bezoek van drie dagen aan Hongarije besloot, verklaarde dat het veelbesproken aanbod van Breznjef, de besluitvorming van de NAVO niet zal beïnvloeden, maar wel een fac tor in de overwegingen zal zijn. Kadar herhaalde, wat zijn minister van buitenlandse zaken, Frigyes Puja, eerder aan zijn Nederlandse colle ga had gezegd, namelijk dat modernisering van de westelijke kernwapens onherroepelijk een nieuwe be wapeningswedloop zal doen ontstaan. Minister Van der Klaauw stelde hier tegenover, dat het sein voor een nieuwe bewapeningswedloop al door de invoering van1 Minister Van der Klaauw was het wel met de Hongaar se partijleider eens, dat dit geen kwestie is waarover militairen moeten beslissen, maar dat een besluit door verantwoordelijke politici moet worden genomen. Uit hetgeen Kadar opmerkte, zei minister Van der Klaauw de indruk te hebben gekregen, dat Nederland en Hon garije met dezelfde problemen worstelen." r Minister Van der Klaauw verklaarde desgevraagd, dat hij een maand geleden, tijdens zijn bezoek aan Oost- Duitsland, de boodschap had meegekregen dat moder nisering van de westelijke atoomstrijdkrachten gevol gen zou hebben voor de conferentie van Madrid (waar volgend jaar wordt nagegaan in hoeverre de aanbeve lingen van de Slotakte van Helsinki in de praktijk zijn gebracht. Die boodschap heb ik hier in Hongarije, en enkele weken geleden in Polen, niet gekregen", zo zei hij. TEL AVIV De Israëlische minister van binnenlandse za ken Jozef Burg heeft dit weekeinde te kennen gegeven dat Israël zijn houding tegenover de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO „onder bepaalde voorwaarden" zou kunnen wijzigen. De minister verklaarde dat als de PLO afzag van het artikel in haar handvest inzake vernietiging van Israël en afzag van elke daad van geweld, er een werkelijke ver andering zou optreden die een wijziging van de kant van Is raël met zich mee zou moeten brengen. Burg zei niet of een wijziging in de houding van Israël ook zou uitmonden in erkenning van de PLO of in onderhandelingen met deze organisatie, maar volgens waarnemers was het de eer ste keer dat een lid van de Israëlische regering zich op een der gelijke wijze uitliet. De regering-Begin heeft steeds verklaard dat zij de PLO mooit als gesprekspartner zou aanvaarden. Minis ter Burg is de leider van de Israëlische delegatie die met Egypte onderhandelt over autonomie-rechten voor de Jordaanoever en het Gaza-gebied. Mosje Dajan, die vorige week aftrad als minister van buiten landse zaken, heeft in een interview met het Amerikaanse weekblad Time geopperd dat de beide door Israël bezette gebie den niet onder de souvereiniteit van Israël noch onder de Jor daanse souvereiniteit moeten vallen, maar gebieden worden waar joden en Arabieren onafhankelijk van elkaar kunnen wo nen en zich kunnen vestigen. Dajan is er in elk geval voorstan der van dat de Israëlische militairen uit deze gebieden worden teruggetrokken. President Congo geeft wegvoeren kinderen toe PARIJS President Denis Sassou Nguesso van Congo Brazzaville heeft toegegeven dat enige honderden kinderen uit zijn land voor opleiding naar Cuba zijn gezonden, maar hij heeft ontkend dat dit zou zijn gebeurd ponder medewe ten der ouders. Nguesso is zondag te Parijs aangekomen voor een „werk bezoek" van drie dagen. Hij noemde de berichten onjuist dat zijn (marxistische) rege ring ongeveer 1.000 kinderen naar Cuba had gezonden voor een opleidingsperiode tot 15 jaar toe en zonder dat de ou ders van deze kinderen daar van op de hoogte waren ge steld. „Er zijn verscheidene duizen den jonge Congolezen van alle mogelijke leeftijden in ver schillende landen in opleiding, waaronder in Frankrijk. Ik vind het daarom niets buiten gewoons dat er ook een paar op Cuba zijn". Op de vraag van een journalist of de ouders toestemming had den gegeven dat de kinderen naar Cuba gingen antwoordde de president: „Zulk een vraag is zelfs geen ontkenning waard". OOST-BERLIJN Oost-Duitsland is volgens goed ingelich te kringen in Oost-Berlijn zondag gestopt met het tegen be taling laten gaan van politieke gevangenen naar het Wes ten. Tegen deze „handel" was in de afgelopen maanden vooral kritiek geuit door landen van de Derde Wereld in de VN. Bij de vrijlatingen ging het volgens Westduitse regeringsbron nen vanaf het begin van de jaren zestig om gemiddeld ongeveer 1.000 gevangenen per jaar. Per persoon werd gewoonlijk een be drag van tussen de twintig- en veertigduizend gulden betaald, maar er zouden uitschieters zijn geweest tot 120.000 gulden. Vol gens Westduitse persberichten zou de regering in Bonn voor de vrijlating van 16.400 gevangenen in totaal, vanaf 1963, een be drag van omgerekend rond één miljard gulden hebben betaald. Volgens Bonn ging het bij de vrijlatingen in de meeste gevallen om Oostduitsers, die waren veroordeeld wegens pogingen om naar het Westen te vluchten. KNMI registreert Sovjet-kernproef De Bilt De seismologische dienst van het KNMI in De Bilt heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een ondergrondse kernproef in Semipalatinsk, Sovjet-Unie, geregistreerd. De ex plosie had een kracht van zeven o^de schaal van Richter. Het was een van de krachtigste proeven" van dit jaar. Een ziek en hongerig Cambodjaans meisje klemt zich, op zoek naar warmte en bescherming, vast aan haar broertje, nadat zij met veel anderen vanuit Cambodja naar Thailand vluchtten. Volgens weekblad „Der Spiegel" BONN Het Westduitse weekblad „Der Spiegel" meldt van daag, dat de Israëlische geheime dienst in april van dit jaar, vier leden van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in de ge vangenis van Straubinb in Beieren heeft kunnen ondervragen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnen landse zaken heeft gisteren bevestigd, dat de PLO een week ge leden een protestschrijven heeft gezonden aan de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Gerhart Baum. „Der Spiegel" schrijft, dat de Beierse politie Israëlische agenten had toegestaan de cellen van vier in april veroordeelde Palestij nen binnen te gaan. De Palestijnen zouden explosieven West- Duitsland hebben willen binnensmokkelen. Volgens de PLO is een van de vier gevangenen in Beieren, Mo hammed Youssef verdoofd en heeft men hem onder bedreiging gedwongen het hoofd van de Palestijnse geheime dienst, Abou Iyad, na zijn vrijlating te doden. Youssef pleegde echter zelf moord. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei, dat de zaak wordt beschouwd als „zeer ernstig" en dat de beschuldiginger gericht tegen niet met name genoemde functionarissen van de Beierse recherche grondig zullen worden onderzocht. De woordvoerder zei verder, dat uit een onderzoek was geble ken, dat Israëlische agenten ook waren binnengedrongen in het kamp te Zirndorff in Beieren, waar buitenlandse politieke vluchtelingen, ook Arabische, worden opgevangen. De vertegenwoordiger van de PLO in Bonn heeft tot „Der Spie gel" gezegd dat „als de Israëliërs agiteren in de Bondsrepubliek, ook wij het recht hebben Duitse bodem te gebruiken voor onze acties, en niemand moet verbaasd zijn als hier een kwalijke re actie op volgt". Hongerdood bedreigt miljoenen kinderen RIO DE JANEIRO Voor het jaar 2000 zullen 30 miljoen kinderen in Latijns-Amerika van honger sterven als er geen verandering komt in de huidi ge sociaal-economische situatie in het gebied, zo heeft een Unicef-vertegenwoordiger ge zegd op een congres in de Bra ziliaanse stad Tiradente. Bo vendien zouden nog dertig miljoen kinderen bedreigd worden met ernstige onder voeding. In Latijns-Amerika is de be volking in de laatste kwar teeuw verdubbeld, terwijl de sociale ongelijkheid scherper is geworden. Gemiddeld lijdt 15 procent van de bevolking hon ger, maar bij tijden komen uit schieters tot 45 procent voor. ZUIDAFRIKAANSE PROFESSOR: 11 11 JOHANNESBURG Een vooraanstaande Zuidafrikaan- se atoomgeleerde acht het mo gelijk, dat de lichtflits - ver moedelijk een kernontplof fing - die de Verenigde Staten in september hebben waarge nomen, is veroorzaakt door een Russische atoomraket, die zestien jaar geleden in het zui den van de Atlantische Oce aan verongelukte. De Ameri kaanse minister van defensie, Harold Brown, heeft gisteren overigens verklaard dat de Verenigde Staten niet over ge gevens beschikken, die bewij zen dat Zuid-Afrika een ker nexplosie tot stand heeft ge bracht. Professor J. R. Smit van de universiteit van Westville was in 1963 betrokken bij een hoogst geheim Amerikaans- Zuidafrikaans project voor het lokaliseren van een, naar men vermoedde, Russische raket, die op 1.200 zeemijlen voor de kust van Kaapstad in zee was gestort. Smit vertelde, dat op 2 augustus 1963 - twee dagen voor de ondertekening door Amerika, Engeland en Rus land van het verdrag dat kernproeven in de atmosfeer verbiedt - een Amerikaans volgstation in Zuid-Afrika een voorwerp registreerde, dat zich langs de Afrikaanse kust voortbewoog in zuidelijke richting. „De verdenking bestond, dat de Russen nog gauw een raket wilden beproeven voor de on dertekening van het verdrag", aldus de professor. Er werd een intensieve speuractie op touw gezet, maar men vond niets. „De conclusie was toen, dat we met een meteoor te ma ken hadden gehad", aldus Smit, „maar nu zou wel eens kunnen blijken dat de kern kop er zo lang over heeft ge daan om te ontploffen". Verder gaat de Zuidafrikaanse marine onderzoeken, of de ex plosie kan zijn veroorzaakt door een ongeluk aan boord van een Russische kern-onder zeeër. In de bewuste periode is een Russische kernonderzeeër gesignaleerd iif de buurt van de Kaap. (Van onze correspondent Bert va.. Velzen) LONDEN De Londense topconfe rentie over de toekomst van Zimbab- we-Rhodesië is opnieuw vastgelo pen, en het Patriottisch Front schreeuwde zaterdag moord en brand over „een samenzwering" tus sen Lord Carrington en bisschop Abel Muzorewa om het Front bui tenspel te zetten. Muzorewa ging zaterdag in principe akkoord met de Britse voorstellen met betrekking tot de overgangsmaatrege len naar nieuwe verkiezingen in het land en de installatie van een legale re gering. De vraag is nu of Lord Carrington, als de guerrillaleiders geen zaken met hem willen doen, dezelfde manoeuvre zal toepassen als bij de behandeling van de grondwetsvoorstellen, toen hij besloot op bilateraal niveau met de gewillige Muzorewa verder te praten om de gu errillaleiders Robert Mugab&.en Joshua Nkomo buitenspel te zetten:' Volgens de Britse voorstellen zal bis schop Abel Muzorewa, hangende de uitslag van de verkiezingen, moeten af treden als premier en zal het parlement in Salisbury moeten worden ontbon den. Een Britse gouverneur zal de, macht overnemen en toezicht houden op leger en politie, waarop, volgens de voorstellen, de guerrilla's geen vat mo gen krijgen. Mugabe en Nkomo eisen dat de guerrillastrijdkrachten in het le ger van Zimbabwe worden geïnte greerd, dat zij een pol spelen in een re geringsraad en dat de verkiezingen worden gecontroleerd door de Verenig de Naties. De ernst van de impasse van de confe rentie in Lancaster House is nu veel er nstiger dan de confrontatie van twee weken geleden. Volgens het blad „The Observer" wordt er nu gespeeld met de gedachte om een speciale Gemenebest- conferentie in Londen te organiseren om de kloof tussen de positie van Lord Carrington en die van de guerrillalei ders te ové?bruggen. t'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9