protest katholieke wetenschappers egen procedure Schillebeeckx '66 stelt beslissing lover kernwapens uit JEFDESVERDRIET LEIDT TOT STEEKPARTIJ H.Vonhoff: VVD moet forse zwaai naar links maken -Binnenland ARDINAAL ALFRINK: HOEDER ZIJN VAN ELKANDERS GOEDE NAAM ieevalking nieuwe partijvoorzitter a Politiemannen i)legen overval Glimmerveen bij anti-facsisme- demonstratie gemolesteerd Amsterdams stadhuis op de lange baan In Tilburg tweede school journalistiek CeidoeSowuvnt Foute verontwaardiging Rapport Steenkamp mosterd na de maaltijd anwb-prijs voor j. p. Strijbos LEIDSE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGINA 7 IJMEGEN Ruim 250 leden in het Thijmgenootschap, een ereniging van katholieke weten- ihappers, hebben zaterdag tijdens n congres in Nijmegen met klem i Bprotesteerd tegen het onderzoek, at de kerkelijke autoriteiten in ome hebben ingesteld tegen hun ;,„iedelid, de Nijmeegse theoloog i rof dr. E. Schillebeeckx. Zij on- i irtekcnden een adhesiebetuiging, I aarin elke onderzoeksprocedure ordt afgewezen, dife wordt afge handeld door geheim overleg en ibruik maakt van een geheime 4 frdediging. ondertekenaars menen, dat een irgelijke procedure in strijd is niet alleen met de rechten van de mens, die een openbare en controleerbare procedure vereist, alsmede de vrije keuze van de verdediger, maar ook met de aard en de functie van de the ologie als wetenschap, die bij me ningsverschillen om een openbare en wetenschappelijke discussie vraagt. Ook de St.-Willibrordvereniging, ad viesorgaan voor de bisschoppen en servicecentrum voor oecumene, heeft zaterdag tijdens haar jaarvergadering in Utrecht haar grote ongerustheid en ontevredenheid uitgesproken over de procedure -rond prof. Schille beeckx. In een motie, gericht aan de bisschoppen, wordt gezegd, dat de theologische arbeid van prof. Schille beeckx aan en zijn nieuwe formule ring van het geloof, waarin ook re formatorische christenen zich kun nen herkennen, van groot belang is gebleken voor de oecumenische toe nadering. Bij de beoordeling van deze theologie die de Nederlandse gelovi gen in belangrijke mate inspireert, aldus de motie die ook ter kennis van de nuntius wordt gebracht zal de grootste openheid moeten worden betracht en zal steun gegeven moeten worden door die kerkleiders, die op de adviezen van prof. Schillebeeckx hebben gebouwd. Tijdens het genoemde congres van het Thijmgenootschap heeft kardi naal Alfrink, zonder de naam Schil lebeeckx te noemen, gezegd, dat de opdracht van de kerk de boodschap van de Schrift door te geven, van daag aan de dag niet gemakkelijk is. De kerk heeft de taak te waken dat de overgeleverde boodschap van de Heer integraal en onverbasterd wordt doorgegeven. Hij zei ook, dat ketterjagerij de pro blematiek niet oplost. Die voert naar fanatisme en polarisatie. De historie van het verleden heeft aangetoond dat ook inquisitiemethoden nooit 'hebben gevoerd tot het beoogde doel Een juiste kerkvisie, bewust levend bij heel de geloofsgemeenschap, leek hem juist in deze tijd een wezenlijke onmisbare factor om de eenheid en de vrede in de kerk te bewaren. „Maar heel de geloofsgemeenschap van de kerk zal wensen dat de kerk voor het vervullen van deze opdracht steeds betere methodieken weet te ontwikkelen, -die de geest van het evangelie ademen, die de gelovige mensen respecteren, die niet uitgaan van verdachtmakingen en zich alle moeite geven de goede naam van ge lovige mensen te behoeden. Men-ver- gete dan echter niet dat hier een taak ligt voor de gehele geloofsgemeen schap en voor iedere gelovige: hoeder czijn van elkanders goede naam", al dus kardinaal Alfrink. 'an onze parlementaire re dactie) TRECHT Het Congres D'66, zaterdag in treeht bijeen, heeft nog jeen beslissing genomen 97! ver de wenselijkheid van iodernisering en uitbrei- ing van het Navo-wapenar- 07 enaal in Europa, als ant- roord op nieuwe Russische h tiddel-lange afstandswa- sn.jens, zoals de SS-20 raket. een resolutie van het hoofd bestuur, die zonder discussie erd aangenomen, werd ge- eld dat er een verdere, diep- i MSTERDAM Twee mannen in politie- :i liform hebben gisteravond laat de groo- landelaar in uurwerken J. Ligténberg in OES (ANP) De O-jarige J. van P. it Reimerswaal eeft de beslissing an zijn geliefde Illy G. (16) om haar erloving met hem verbreken, zater- agnacht gewroken gaande discussie over deze ma terie binnen de partij noodza kelijk is. Daarom werd de uit spraak verschoven naar een volgende algemene ledenver gadering, op 1 december in Amersfoort^.. Daar zal dan ook het totale de fensiebeleid aan de orde ko men, evenals talrijke moties over energie' en kernenergie, die het congres eveneens naar de volgende vergadering ver schoof. Voorafgaande aan de discusssies koos het congres een nieuwe partij-zoorzitter, als opvolger van Glastra van Loon, die statutiar moest aftre den. Het werd H. Zeevalking, burgemester van Rijswijk. Het congres werd het na een lange en verwarrende discussie wel eens over een aanpassing van het huidige beleidsprogramma, op basis van de uitslag van dis cussies binnen de partij over de grondslagen van D'66. Het opstellen van strakke grond slagen voor de partij werd door het congres afgewezen. De' ledenvergadering van Pax Christi, zaterdag in Amers foort, wees een modernisering van kernwapens wèl van de zijn huis aan de Nassaukade overvallen en beroofd van twintigduizend gulden en een aantal sieraden. Een van de overvallers sloeg de groothandelaar enkele malen met de kolf van een pistool op het hoofd. Hij werd gewond, maar kon na be handeling in een ziekenhuis weer naar huis. Zijn vrouw, die hartpatiënte is, bleef ter obser vatie opgenomen. Demonstratie tegen abortus Met een stille tocht door ae Haagse binnenstad hebben zaterdagmiddag circa 750 personen gedemonstreerd tegen de legalisering van abortus. De demonstratie richtte zich tevens tegen het huidige beleid van de overheid om niet in te grijpen bij overtreding van de bestaande abor tuswetten. Pater J.Koopman sprak de demonstranten toe. Hij noemde abortus „de moord op de meest weerlozen in onze maatschappij". door het meisje met een mes zware ver wondingen toe te brengen. Van P. heeft tégen over de politie toege geven dat hij het meisje irf de tuin van haar ouderlijke wo ning opwachtte en haar met een mes in de borst stak toen zij 's nachts terugkeerde van een bezoek en haar fiets in de schuur wilde stallen. Het mes ging rake- ournalist Klinkenberg nieuw boek over hrnhard: rins erlangde in 956 aftreden 'an koningin uliana EN HAAG Prins ernhard heeft, tijdens de Greet Hofmans-affaire" in 956, gesteund door zijn moe- er prinses Armgard en een antal vertrouwelingen on- ler wie diverse ministers, erschillende pogingen on- ernomen om Koningin uliana tot aftreden te dwin- en ten gunste van de toen 8-jarige Beatrix. Bernhard ou dan eventueel een tijde- ijk regentschap op zich ne men. Voorafgaand aan haar iftreden zou Juliana, naar fen idee van KVP-fractielei- Romme, opgenomen noeten worden in de Wasse- laarse psychiatrische kli- liek St. Ursula, jit beweert de journalist Wim klinkenberg (ex-redacteur 'an het CPN-dagblad De Vaarheid, maar nog steeds ommunist) in zijn vandaag 'erschenen boek „Prins lernhard, een politieke bio- rafie". Professor Romme was 'fcnmorgen voor het geven 'an commentaar op deze be aring niet bereikbaar, len belangrijk deel van het Kiek, waaraan Klinkenberg laar hij zegt zestien jaar heeft ewerkt, is gewijd aan een ge failleerde beschrijving van a affaire-Greet Hofmans in 956, die tot een ernstig con- ict aan het hof leidde, dat chter door een door de rege- ing ingestelde commissie van 'rie Wijze Mannen (Beel, Ge- brandy en Tjarda van Star- enborgh Stachouwer) kon [orden bezworen. •linkenberg, die toendertijd verkte voor „De Waarheid", 'gt veel informaties over die id verkregen te hebben van in vriend, de inmiddels over een rechtsgeleerde prof. dr. ■A. van Hamel, die destijds dviseur van koningin Juliana 'as. lings langs haar hart en perforeerde een long. Zwaar gewond slaagde ze erin haar huis binnen te ko men, waar haar ou-' ders haar opvingen. Van P. werd gister middag aangehouden. Ook in Breda droeg het weekeinde een geweldadig karakter. Een 20 man tellend recherchebijstandste am stelt momenteel een onderzoek in naar de aanslag die daar vrijdagavond laat is gepleegd op een hasjhandelaar. In verband met het on derzoek wil de politie de identiteit van de handelaar, die levens gevaarlijk gewond raakte, nog niet be- kènd maken. Er zijn tot nu toe drie arres taties verricht. Even eens in Breda deed zich een vechtpartij voor tussen vier be woners van een huis waar twee van de be trokkenen een bor deel exploiteerden. De twee anderen moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij de vechtpartij werd ge bruik gemaakt van ondermeer een stilet to 25 miljoen schade door felle brand Een felle brand heeft zaterdag de bedrijfsgebouwen van de textielfabriek Egger in Almelo in de as gelegd. De schade bedraagt zeker 25 miljoen en misschien wel 30 miljoen gulden. De brand is ver moedelijk óntstaan tijdens laswerkzaamhèden. Vereniging helpt „bloed-patiënt' GRONINGEN In Groningen is de ver eniging „Stutvoet" opgericht, voor bege leiding van patiën ten die aan een kwaadaardige bloedziekte lijden en hun gezinsleden. Het werkterrein is voorlopig beperkt tot de vier noordelij ke provincies. Bij voldoende belang stelling uit de rest van het land, over weegt men er een landelijke vereni ging van te maken. De vereniging .„Stut voet" komt voort uit het actiecomité Peter Stutvoet, dat al enige tijd strijdt tegen de sluiting (uit geldge brek) van een aantal bedden in het Acade mische Ziekenhuis Groningen. Bloed ziektepatiënten uit het hele noorden zijn juist op het AZ-gro- ningen aangewezen, maar velen kunnen door de beddenslui ting niet worden op genomen, met fatale gevolgen. Rutger Hauer, die zich voor het comité inzet, zal binnenkort minister Pais 100.000 handte keningen overhandi gen die het comité te gen de sluiting heeft verzameld. SOEST Tijdens de anti- fascimse-demonstratie zater dag in Soestduinen, is het tot ongeregeldheden geko men rond de persoon van Joop Glimmerveen, voorzit ter van de Nederlandse Volks Unie. Glimmerveen werd opgemerkt toen de pu blicist Anton Constandse de demonstranten toesprak. Glimmerveen liep een paar rake klappen en trappen op, maar kon toch zij het on der politiebescherming zijn auto bereiken. De demonstratie in Soest werd gehouden als reactie op de be toging van het Nationale Jeugdfront vorige week zater dag, precies op dezelfde plaats. De demoinstratie wed bijge woond door ongeveer 1500 mensen. Behalve door Con standse werden zij ook toege sproken door de Kamerleden Blaauw (VVD), Gerritse (CDA) en. Joop Voogd (PvdA). In de Soester gemeenteraad komt de bijeenkomst van het jeugdfront in de eerstvolgede vergadering uitgebreid ter sprake. Enkele fracties willen dat demonstratieve bijeenkom sten als die van het jeugdfront in de toekomst worden verbo den. (Van een onzer verslaggevers) MARUM Tijdens het congres van de kamercentrales van de VVD Groningen, Friesland en Drente, afgelopen zater dag in Marum heeft oudstaatssecretaris en thans burge meester Vonhoff van Utrecht in verschillende gesprekken laten uitkomen dat de VVD een forse zwaai naar links, naar samenwerking met de PvdA, moet maken. In zijn in leiding op het congres zei hij het iets vager, toen hij op merkte het onverantwoordelijk te vinden, dat twee politie ke hoofdstromingen PvdA en VVD elkaar uitsluiten van sa menwerking. Vonhoff uitte verder zijn grote zorg over het functioneren van de parlementaire democratie. „De huidige bestuursstructuur is hard aan een democratische verfijning toe. Daaraan moeten wij als VVD in de jaren tachtig meewerken. Dë onderlinge ver draagzaamheid lijkt af te nemen. Niet alleen ten opzichte van minderheden. Ook de onderlinge verkettering neemt toe". Voor de Avro-radio dit weekeinde verweet VVD-fractievoorzit- ter Rietkerk zijn CDA-collega Lubbers aan politieke zelfover schatting te lijden, wanneer deze stelt dat het kabinet-Van Agt in sterke mate een CDA-kabinet is en het regeerakkoord een CDA-akkoord. Volgens Rietkerk stelt de politiek leider van het CDA het bovendien verkeerd voor, wanneer hij beweert dat zo wel Den Uyl als de VVD zich in toenemende mate. bij het door het CDA. geïnspireerde beleid van het kabinet zouden neerleg gen. HILVERSUM De gemeente Amsterdam kan de bouw van een nieuw stadhuis voorlopig wel vergeten. Dit concludeert het PvdA-Kamerlid Marcel van Dam uit de om standigheid dat er in de rijksbegroting en in de meerjarenramin gen tot 1984 in het geheel geen gelden zijn gereserveerd voor het stadhuis. In het Vara-radio-programma „In de Rooie Haan" stel de Van Dam zaterdag dat de 230 miljoen gulden die de regering beloofd had, alleen kunnen worden vrijgemaakt als er nieuwe ombuigingen worden doorgevoerd. DEN HAAG De tweede school voor de journalistiek komt in Tilburg. Hij gaat het komende schooljaar van start en zal worden be stuurd door de Stichting Katholieke Leergangen. Staatssecreta ris De Jong van onderwijs en wetenschappen heft de aanvraag voor deze katholieke opleiding gehonoreerd; Ze krijgt een capa citeit van 350 studenten. NiEMAND zal willen ontkennen dat de uitlatingen van het Nationaal Jeugd Front, zaterdag een week terug in Soestdui nen gedaan, vai) een bijzonder laag allooi waren. De veront waardiging erover was dan ook terecht groot. Dat er een te- gendemonstratie op touw werd gezet, op-dezelfde plaats en tijd, vloeide logisch uit die verontwaardiging voort. DaT ook Joop Glimmerveen, de leider van de facsistische Nederlandse Volks Unie, zich onder de anti-facsistische de monstranten mengde, was misschien dom en grenzeloos bru taal, maar het was zijn goed democratisch recht. Wat de de monstranten echter niet hebben beseft, toen ze hem met schopp'en en slagen de politieauto injoegen, is dat zij precies hetzelfde hebben gedaan, hetgeen ze Glimmerveen verwij ten. Het inhakken op een tegenstander. Koren op Glimmer- veens molen. Hem en zijn medestanders straal negeren was wellicht indrukwekkender geweest. Het eind vorige week gepubliceerde rapport van de CDA—commissie Politieke'Koers onder leiding van profes sor Steenkamp is een mislukking geworden. Die conclusie kan worden getrokken na bestudering ervan. Er zitten zeker wel «lementen in, waarmee het CDA nog wat goeds kan doen, maar het toaalrapportcijfer moet toch een dikke on voldoende zijn. HiERBIJ wreekt zich vooral de samenstelling van de com missie. Zowel kabinet, CDATweede Kamerfractie als par tijbestuur waren erin vertegenwoordigd, en die mengelmoes van interne belangen moest eikaars en het eigen beleid be oordelen. Het is geen wonder, dat het, zoals commissielid Be inema terecht heeft geconstateerd,,, een glad, gepolijst stuk" is geworden. Maar Beinema had dat wel al bij het begin van het commissiewerk kunnen weten. De samenstelling van de commissie liet geen andere mogelijkheid toe. Daarom heeft Beinema achteraf eigenlijk geen recht van spreken, en had hij tot het inderdaad bittere einde solidair met zijn commis siegenoten moeten blijven. NAAST de samenstelling van de commissie heeft zich ook de trage werkwijze ervan gewroken, al is dat waarschijnlijk ook al een gevolg van de samenstelling. De commissie werd begin dit jaar in het leven geroepen na het roemruchte onge vraagd advies van professor Goudzwaard, waarin het kabi netsbeleid sterk gehekeld werd. Er was toen inderdaad bin nen het CDA een breed gevoel van onzekerheid over de po litieke koers. Daarin had de commissie regulerend kunnen optreden, als zij binnen twee, hooguit drie maanden met een rapport was gekomen. MAAR waar de commissie niet regulerend optrad, deed de politieke praktijk van alledag dat wel. In de nieuwe begro ting verlegde het kabinet vooral op sociaal-economisch ge bied de koers sterk, de CDAKamerfractie profileerde zich in de persoon van fractievoorzitter Lubbers na het echec van Aantjes goed. Daarmee kreeg als vanzelf de CDApolitiek meer gezicht (al blijven er natuurlijk wensen). En daardoor komt het traag totstandgekomen rapport nu als mosterd na dë maaltijd. Het CDA kan het maar het beste stilletjes verge ten. DEN HAAG De „Edo Bergsma-ANWB-prijs" is dit jaar toege kend aan J. P. Strijbos voor zijn totale oeuvre op het gebied van de vogelkunde en de natuurbescherming. Deze prijs heeft ten doel waardering tot uiting te brengen voor grote verdiensten en uitzonderlijke initiatieven op het door de ANWB bestreken maatschappelijk en cultureel gebied. Ambtenaar (28) fraudeerde met woonvergunningen AMSTERDAM Een 28-jarige ambtenaar van de gemeen telijke dienst herhuisvesting in Amsterdam, heeft bekend woonvergunningen te hebben aangeboden tegen betaling van in totaal vijftienduizend gulden. Hij werkte samen met een even oude handlanger. Beiden zijn gearresteerd. De twee mannen blijven in voorlopige hechtenis. Het onderzoek naar de fraude vindt plaats in nauw overleg met de Wethouder van herhuisvesting en de directeur van deze gemeentelijke dienst. Volgens de woordvoerder van de gemeente waren de te koop aangeboden vergunningen bestemd voor woningen in Amster dam Oud-West. Geleidelijk aan is de invloed van een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Noord-Scandinavië ligt, min der geworden. De koude droge lucht, die vanuit Oost-Europa in de oostelijke stroming naar ons land werd gevoerd, wordt vervangen door vochtiger oce- aanlucht. De scheidingslijn tussen deze twee luchtsoorten bevond zich vandaag boven ons land. Deze bewolkingszone, waaruit zo nu en dan regen viel, trekt naar het oosten om plaats te maken voor een gebied met meer opklaringen. Door de nachtelijke afkoeling kan zich hier en daar mist vormen. Er zal over het algemeen weinig wind zijn. Vooruitzichten voor woensdag: Overwegend droog met kans op mist. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen geh.bew.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7