k Vlees mevrouw, u weet wel van wie. """cS 5,98 3,48 6,48 unmedienwSi 109 Drie Vlaamse schilders bij de Gebroeders Koch keken veel naar groten Lopenin LAK Onze japonnen - volgen demode .Jp Slager jan Zandbergen TOEN ONTDEKTE IK DE VOORDELEN VAN HET •f, TV^-plan. Feestelijke opening theater Imperirum Spoedonderzoek in VS naar oliewinsten ^SdiiGéhaWdag. Tïrs\SN®w® Voordeboter a q 948 tel a IK WIL NOOIT MEER IETS ANDERS 071-131141 TIMMERLIEDEN ERVAREN BOUWVAKSJOUWERS ISCP COMPUTER- PROGRAMMEUR(SE) STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGIN/ Gaston Bogaert „En Hiver" - 't is zeggen „Winter" Anton Pieck, „ken ner en liefhebber van de Vlaamse cul tuur" zoals de uitno diging van Kuns thandel Gebroeders Koch laat lezen, heeft onlangs in deze zaal, aan de Hoogstraat te Den Haag, een tentoon stelling van drie Vlaams-Belgische schilders geopend te weten: Gies Cosyns, Gaston Bogaert en Jef Wauters. Er be stond voor deze pre sentatie veel belang stelling, er werden films gedraaid, maar het was wel de inleider die de show won. En als er een verband gelegd kan worden tussen Piecks' eigen werk, dat in de beneden zaal getoond wordt, dan denk je, wat Bo gaert en Cosyns be treft, direct aan het begrip „romantiek". Want daarvan heb ben die beiden 'n flinke dosis op hun doeken verwerkt, ie der naar zijn eigen smaak en kundig heid natuurlijk. We raken er hoe lan ger hoe meer van overtuigd dat origine le talenten uiterst dun gezaaid zijn: Cosyns is een kundig schilder van lieflijke, semi-ro- mantische landschap pen zoals daar nu hangen „winter in Vlaanderen" - „Her fsttinten" - „Zonneg loed", enz. aantrekke lijke landouwen, (iet wat heuvelachtig, zoals Zuid-Brabant is, met rustieke stem mingen die er zo af te seheppen zijn, fijn en aandachtig gepen seeld volgens alle re gelen van de kunst. Maar wat hééft de man naar de Saede- leer gekeken, zodat men niet aan „navol ging" kan ontkomen, de Saedeleer, maar precies zonder diens fluwelige toon en zijn verinnigde visuele emotie. Als „schilde rij" ten volle te aan vaarden, als kunst nét even onder de streep die we nu eenmaal moeten trekken tus sen wat iedereen mooi zal vinden en wat' getuigt van 'n sterker beleven van het subject in de rea lisatie daarvan. Gaston Bogaert is een fantastisch goochelaar met decorachtige droom-paleizen, zon derlinge bouwsels of heel gewone behui zingen die in zulk een absurde atmosfeer worden geplaatst dat ze er heel anders ko men uit te zien. Dat hij Margritte goed be studeerd heeft, staat wel voor ons vast, an ders zouden de frap pante overeenkom sten wel ontzettend toevallig zijn. Zijn „Soir perfide" b.v. met die verlichte ven sters en ook „La Vér- anda" doen sterk in die richting denken. (In Vlaanderen Vlaams nietwaar, maar in Nederland Frans.„Le portail bl^nc" en dié vier Fortins in de onder- scheidelijke jaargetij den, ze hebben allen het penetrante surre alisme goed te pak ken. Edoch, ook hier zijn de onderwerpen met een artistieke handigheid en een penseelvaardigheid gelanceerd dat men geneigd is zich onder de toeschouwers te scharen die zich af vragen: Hoe doet hij dat? Dat kan toch niet.Maar je ziet het wel voor je ogen! Enfin, Jeroen Bosch heeft ook mensen versteld doen staan. Jef Wauters, de kin derschilder. Geen wonder dat Unicef hem in dit jaar onder scheiden heeft. Wau ters die ook al op de Franse tour gaat: „Maternité" - La Pou- pée - „La Plage" (het was toch niet aan den overkant, St. Anne sur Plage, maar dan zonder de mosselen en het goede bier. Alleen de schoon aan geklede bisschop is hier geen „Evêquë ge worden. Maar dit ter zijde. De schilder die per reproductie wel zeer bekend gewor den is, heeft in feite een nogal scherpe aanzet, zijn signatuur zegt dat al heel duide lijk en hier geloven wij in zijn verwant schap met Le Faucon- nier. Maar het onder werp heeft zijn stijl overwegend bepaald, dus: afgerond, ver zacht, verlicht, waar bij de scherpe karak ter-tekening van het kind niet stoort. Ook bij Wauters is er spra ke van een kunstzin nige behendigheid om een groot publiek te bereiken en dat is zijn goed recht. En al weer, voor ons begrip en onze gevoelens overstijgt volledige kunst dit markante, deze zo juist geplaat ste aanvalligheid, dit kleine popke in die grote wereld (steeds het ruime vlak achter en bezijden de kleine zus). We kunnen ons echter levendige in denken dat zeer ve len, en daar hoef je geen speciale kinder vrind voor te zijn, de doeken en doekjes van Wauters „enig" vinden. Nikolaus Pevsner heeft eens in Enge land gesproken over „The Englishness of English Art" (in '55 was dat) en toen heeft hij o.a. gezegd dat in tegenstelling met het continent, de Engelse kunst bij voorkeur die van het „outdoor live" is, van het bui tenleven. Speciaal de aquarellisten zullen weinig interieurs schilderen, vandaar dat je van hun hand ook weinig „studiós" ziet. Buiten is het veel Een Engelse me vrouw, woonachtig te Wassenaar, heeft Cuthbert Belle aanbe volen in Galerie Guil- laume, Willemstraat 51 a, en daar zijn nu, tot 11 november, on geveer 50 aquarellen van deze debutant te zien. Bell werkt met zachte, kalme tinten en vluchtige streken zonder nauw bepalen de details; velden, binnenpaden in North Wales, vlakke stranden, a la Hol land, soms gemar keerd door een hoger gelegen burcht, of een stil meertje omkranst door bomen en strui ken, wat nevelig hier en daar, in de trant van Turner: hoge zui vere luchten, kalm, koel zelfs maar, en (dat is ook Engels), plotseling komt er 'n onverwachte heftig heid bij, de lucht wordt zwart en een wervelwind schijnt uit de hemel te vallen die alles in een draai kolk meezwiert. De schilder wil de natuur doen zien maar voor al laten voelen en meebeleven, net zoals de Engelse novellist altijd er op uit is om het milieu, de sfeer van de omgeving waarin hij zijn figu ren plaatst voor ogen te stellen. Het was een goede idee om deze kunstenaar, die in zijn eigen land al veel exposities achter de rug heeft, naar Ne derland te halen. De drie Belgen bi; Koch blijven daar t.m. 24 november. JAN VERHEYEN LEIDEN Na een periode van hard werken nam toneel groep Imperium zaterdaga vond officieel het nieuwe the ater aan de Oude Vest in ge bruik. Imperium had daartoe een stuk van Goldoni geno men dat zij al eerder had ge speeld, en het in een nieuw jasje gestoken. Het spel begon reeds buiten op de stoep; twee heren in leren motorpak vroe gen de theaterbezoeker het dichtstbijzijnde hotel. Menig een tuinde erin en wees hen de weg. Binnengekomen in de feestelijk versierde en verlich te ruimte, werd het publiek begroet met vrolijke muziek. Terwijl men in de foyer wachtte om in het theater bin nengelaten te worden, ont spon zich een gesprek tussen een adelijke student zonder en een graaf met geld, die elkaar de eer betwistten Mira het hof te maken. Mira bleek de eige naresse van het etablissement te zijn. Het stuk was begon nen. Het spel werd echter telkens onderbroken door Marie Olie (Ans Alting) die uitriep dat Mira nog niet klaar was om te spelen, of dat het theater nog niet opgeruimd was. Zo bleef de toeschouwer zich bewust dat hij naar een toneelstuk keek, terwijl hij er midden in stond. Het publiek kreeg be schuit met muisjes aangebo den, werd verleid tot een dansje en mocht meezingen. Na een half uur dit spel in de foyer te hadden aangezien, vroeg een heer op hoge toon (Kees Visser) wanneer men nu eindelijk het theater inging: het gaf toch geen pas het pu bliek te laten staan. In het the ater ontrolde zich het stuk verder, waarin ook de twee heren in motorpak meespeel den. Marie Olie bleef roepen dat het niet goed ging, dat de volgende opmoest, en dat het stuk niets met Goldoni te ma ken had. Inderdaad was er weinig over gebleven van de sfeer van •Goldoni's stuk, dat sterk op de commedia dell'arte geerit is. De diverse lagen in het stuk (tussendoor liepen twee schoonmaaksters van de Leid- se Schouwburg die ook wel eens de grande dame wilden uithangen) zorgden nog wel eens voor onduidelijkheid. De groep had het stuk veel meer naar eigen hand kunnen zet ten, en bepaalde lijnen duide lijker doen uitkomen, niet aan Goldoni te wil vasthouden, maar een gel eigen stuk te maken. Het publiek vermaakte echter wel, met name toen wethouder van een maqui het lint mocht doorknipj Na afloop kon men ge napraten in de foyer. Imperium het publiek drankje aanbood, en tev voor salades had gezorgd, feestelijke opening van nieuwe theater, waarin lm rium nog vele voorstellinj 1 hoopt te geven. g JACQUELINE MAHI g LEIDEN De Stichting Dan- sproduktie heeft dit weekein de in Leiden twee try-outvoor- stellingen gegeven van het avondvullende stuk „Lopen". Deze groep neemt zo veel mo gelijk bij het maken van stuk ken al het werk gezamenlijk voor haar rekening. Ook als er sprake is van specialisatie, wordt er vanaf het begin nauw samengewerkt en op ba sis van gelijkheid. Voor „Lo pen" neemt de groep dan ook in haar geheel de verantwoor delijkheid op zich. Duidelijk is dat de simpele be weging van het lopen uit gangspunt is geweest. Maar dat niet alleen. De groep, vijf dan seressen en een musicus, heb ben een groot aantal loopses sies van vier uur gehouden, voornamelijk in de vrije na tuur. Daarbij bleken er steeds wisselende relaties tussen de groepsleden te ontstaan, welke een van de belangrijkste mo tieven van het stuk vormen. Verder spelen uithoudingsver mogen, kontinuïteit en het kontrast tussen binnen en bui ten een rol in de voorstelling. De natuur werd het theater binnen gehaald door de voor stelling te beginnen met flui tende vogels. Dit kontrasteer- de sterk met de stadssfeer, die de danseressen meebrachten van een wandeling van 11/2 uur vlak voor de voorstelling. In het eerste gedeelte werd voornamelijk gelopen, geïllu streerd door filmopnames van lopende voeten en een verhan deling over lopen. Hierna kwam de gekompliceerde be weging aan bod, in de vorm van duetten, de onderlinge verhoudingen in geabstraheer de vorm. Heel boeiend. Hierna werd met de hele groep ver slag uitgebracht van een loop sessie, begeleid door een film, die veel aandacht vroeg door de kadans van het lopen. Hier uit stapten de danseressen een voor een om hun stadskleren weer aan te trekken en weer naar buiten te lopen. De voor stelling vertoont nog wat on volkomenheden aan een try- out eigen, hier en daar duurt een thema wat te lang, maar dit zal wel beter worden als de routine groter wordt. WIL WALVIS Arnold Soboloff overleden NEW YORK De Amerikaanse acteur Arnold Soboloff is zon dagavond tijdens een opvoering van de Broadway-musical „Pe ter Pan", kort nadat hij op het toneel gezongen en gedanst had, aan een hartaanval overleden. Soboloff, die op het toneel onder meer tegenspeler van Liza Minnelli is geweest, is 48 jaar geworden. Als filmacteur speelde hij als komiek in Mel Brooks „Silent Mo vie" en „High Anxiety" en in de nog uit te komen films „Fatso" en „Boardwalk". WASHINGTON - De Ameri kaanse Raad voor Lonen en Prijzen heeft twintig oliemaat schappijen gesommeerd om binnen tien dagen gegevens te verstrekken over hun kosten en hun prijzen. De immense toeneming van de marge tus sen de kostprijs en de ver koopprijzen van de oliepro- dukten van de oliemaatschap pijen geeft aanleiding voor de veronderstelling dat de vrij willige richtlijnen voor de prijsverhogingen in het derde 'Jantje Beton in Ter Aar TER AAR De jaarlijkse 'Jantje Beton'-actie wordt dit jaar van de 30 oktober tot 5 november georgani seerd door de 'Scouting Wel- verro'. De actie staat dit jaar in het teken van 'Het jaar van het Kind'. De helft van de opbrengst is bestemd Tevens wordt er aanstaand weekeinde gecollecteerd in het winkelcentrum Aardam en Langeraar en uit alle kerkelij ke diensten in Langeraar op het Kerkplein. kwartaal zijn geschonden, dus de Raad. Het ministerie van ene15 werkt bij het onderzoek sanv met de Raad. Gewoonr wordt een termijn van zer dagen voor overdracht van gegevens gehanteerd. Di teur Alfred Kahn van de R - voor Lonen en Prijzen h de economische commissie het Congres meegedeeld de exploitatie winst waar de oliemaatschappijen melc hebben gemaakt niet overe stemt met de gegevens die langs aan de Raad zijn strekt. Minder dan de helft van verhoging van de prijzen olieprodukten komt voor re ning van de stijging van prijzen van ruwe olie, zo d de Kahn mee. Indien uit onderzoek blijkt dat de maatschappijen de richtlij voor de winstmarge over j den zal de overheid krach maatregelen treffen, zo Kahn. -p--7rX^vteesdag: 1 kilo magere ÊL^ /tLdTn 1 kilo *-^1 speklappen verse '""st zonder zwoerd Z .pekelvlees De stijl van onze japonnen volgt de mode op de voet De schouder hier en daar ietsje verbreed zonder aan elegance te verliezen. ST Vanaf f265,- Breestraat 151-153 telefoon 071 - 124586 Gevraagd MEDEWERKER op bloemenkwekerij H. J. van dei Meer. Noordeinde 181. Roelo- (arendsveen. Tel. 01713-2945. THUISWERK aangeboden, zeei hoge verdiensten. Inl. Postbus 556 6800 AN Arnhem. Gefran keerde en aan U zelf geadres seerde envelop voor antwoord bijsluiten. Aangeboden: THUISWERK. In lichtingen: Postbus 13. 1960 AA Heemskerk. Postzegel bijslui- antwoord. Banketbakkerij Kraay in Oegst- geest vraagt voor direkt een vlot WJNKELMEISJE. Tel. 071- 152858. Albert Heijn Kopermolen 44. Tel. 131531. heeft plaats voor MAGAZIJNMAN. De werk tijden zijn van 7 tot 16.00 uur Spoedige indiensttreding ge wenst. inl. bij dhr van Berkel. Werkende moeder in Leid- schendam zoekt KLEUTER- l EIDSTER voor opvang en be geleiding van haar kinderen (8 en 12 jaar) en voor de huishou delijke taak. Tel. "s avonds en zondag 070-908070. 150 tongev/orst Steenstraat 29-31, Churchilllaan 1, Kopermolen 2, Langegracht 63, LEIDEN Rkijnegommerstraat 1, ZOETE ^.WOUDE I Diversen pers, gevr. BIJVERDIENSTEN. tevens thuiswerkzaamheden! Inlichtin gen (gefrankeerde antwoorden- veloppe bijsluiten): Nationale Workshop. Postbox 743, 5201 •Hertogenbosch. Kleding en kapsel Goed idee... voor bont eerst kij ken bij De Bontkoning! Enorme sortering korte en lange BONT MANTELS. nu nog lage prijzen! Met garantie. Desgew. zeer soe pele kredietservice. De Bontko ning, Hoogstraat 97. Rotter dam-C, tel. 010-117117. Parke ren v. zaak. Bij koop reisgeld geh. Ned. v. 2 pers. terug. Koo- pavond tot 21 uur geopend. UNIEKE BONT-AANBIEDING!! Het Bontpaleis gaat ook in ok tober nog door met prijzen waarvan U zult zeggen: 20% a 25% beneden de normale waar de!! Volle garantie. Credietser- vice mogelijk Het Bontpaleis, Hoogstraat 153 (voetgangers gebied), Rotterdam-C. Tel. 010- 143337. Reisgeld v. 2 pers. van uit geh. Ned. bij koop terug. Donderdags tot 21 uur PLAATS EEN TELEFOONTJE! 365dagen service per jaar. j Jeroen Krabbé: "Ik was dringend aan 'n nieuwe TV toe Dus ik informeren bij Skala. M altijd keus uit de nieuwste modellen, u kunt ruilen wanneer u maar wilt |P u bent af van alle onverwachte kosten, Skala berekent u nóóit meer dan de van tevoren afgesproken maandelijkse huurprijs geen hoge investeringen ïif voor aanschaf gratis TV-tafel of -standaard geen koopverplichting; nóg ~W vrijblijvender kan het niet u bepaalt zelf hoelang u huurt; met Skala'sTV-Plus- Plan kunt ualle kanten op.Hoe langer u huurt,hoe lager de prijsSkala VHS video te huur voor bijv. 6,12,24 maanden en langer huurprijsverschil tussen 6 of 24 maanden maar liefst zo'n 20% 365 dagen per jaar gratis service. Vóór 2 uur 's middags gebeld, gegarandeerd dezelfde dag geholpen. Natuurlijk ook op zon- en feestdagen, kortst mogelijke huurperiode slechts zes maanden aantrekkelijke reductie bij vooruit - betaling een Skala televisie gratis op proef als u dat wilt voor nog geen tientje per week kunt u al onbezorgd van het Skala-TV-Plus- Plan genieten. Haarlemmerstraat 168 Leiden Vroom Dreesmann Leiden heeft in haar modern ingericht zelfbedieningsrestaurant plaatsingsmogelijkheden voor enkele PART-TIME COUNTERBEDIENDEN (MNUVRL) De werktijden zijn plm. 20 uur per week in overleg met de verkoopmanager. De werkzaamheden bestaan uit het aannemen en doorgeven van bestellingen, het aanvullen en bevoorraden van de counter, het zonodig afruimen van tafels en het verrichten van afwaswerkzaamheden. Voor inlichtingen en/of sollicitatie kunt u zich wenden tot de afdeling Personeelszaken van Vroom Dreesmann Leiden, dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur, Vroom Dreesmann Leiden, Aalmarkt 22, tel. 071- 141241, toestel 242. VROOMS DREESMANN Van Wijnen i Bouwmaatschappij B.V. Rijswijk Voor langdurige werken in Den Haag et omgeving vragen wij: Wij bieden U een hoog loon, extra verdiei sten zijn mogelijk. Aanmelden dagelijks b de hoofduitvoerder de heer R. v.d. Graa op het woningbouwproject aan de Jan d Baenstraat te Den Haag. Telefoon: 070-88.34.35. of op ons kantoc te Rijswijk, Van Gijnstraat 22, telefoon 07( 90.78 50, toestel 29 of 19. International School Computer Programmers RIJKSERKENDE DIPLOMA'S twee-jarige Avondopleiding te Leiden Vooropleiding: Mavo-4, Havo, MBO, HBO, VW( Naam:Opl.: Adres: Tel.: Postcode:Woonpl.:.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4