Pasar Gambir trekt Het Leidse karakteristiek oiet opofferen lan verkeer Feest 80 bestaan van Leids Volkshuis afgesloten Met het poëzie album liep het niet zo'n vaart BURGEMEESTER VIS BIJ OPENING NZH-KANTOOR: ,>N%SV Schoolplein werd tekening Sacksioni trekt volle S tadsgehoorzaal öülTAD LEIDSE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGINA? LEIDEN De Pasar Gambir heeft dit jaar bijna 23.000 bezoe kers getrokken. Eenzelfde aantal bezoekers kwam ook vorig jaar naar deze exotische markt. Reden voor de organisatoren om ook vol- #UI gend jaar weer een Pasar Gambir ieil, te houden. De Pasar Gambir leek achteraf ei- i genlijk, zoals mevrouw G.L. Vis- f Hommes al bij de opening zei, het meest op een soort tropisch 3 Octo- berfeest. Het geslenter van de bezoe kers, de vele kraampjes met allerlei exotische spullen en nog meer Indi sche eettentjes, maar ook de nodige kermisattracties en artiestenoptre dens maakten dit 3 Octoberbeeld compleet. Aanvankelijk begon de exotische markt donderdag wat aarzelend met een bezoekersaantal van 2000, maar de vrijdagavond maakte weer veel goed met het optreden van de groep Massada die in haar nieuwe samen stelling voor het eerst optrad. Vlak voor het optreden van deze Neder landse latin-rock groep stroomden ongeveer drieëneenhalf duizend mensen de Groenoordhallen binnen. Veel animo vrijdagavond voor het optreden van Massada, minder voor de standhouders, die slechts werke loos konden toezien hoe die grote menigte zich rondom het podium op stelde om vooral niets van het con cert van Massada te missen. Gisteren was er de meeste belangstelling voor de exotische markt in de Groenoord hallen. Bijna 10.000 personen kwa men de Pasar Gambir met een be zoekje vereren. Door de bank genomen zijn er goede zaken gedaan door de standhouders. Vooral de houders van de vele eet tentjes hadden niets te klagen en ook de standhouders met typisch Indi sche dingen, zoals boeken over dit land en langspeelplaten met de echte Indische muziek waaronder de krontjongmuziek, hadden aan be langstelling geen gebrek. Ook de ba- tikkleding bleek voor veel maten erg in de smaak te vallen. Daarom kan er volgend jaar, in de tweede helft van oktober, weer een Pasar Gambir worden verwacht in de Leidse Groenoordhallen. >4 «n IH - Bi ÏIDEN „Leiden mag niet worden opge- ferd aan het verkeer. Het is een oude stad, leefbaar moet zijn en dat betekent niet klj t we alles moeten aanpassen aan hetgeen nu nodig vinden. De karakteristiek van 'a, iden moet herkenbaar blijven en de ruim- die er is moet zo goed mogelijk benut irden. Dat ook het openbaar vervoer pro- emen met Leiden heeft, en dan denk ik en aan de Breestraat, kan ik me evenwel ed voorstellen. Toch houdt de gemeente k rekening met de problemen van de ver- ersbedrijven om een zo goed mogelijk sa- ingaan van stads- en verkeersbelangen te fwerkstelligen". Dit zei zaterdagochtend T* rgemcester A.J. Vis, commissaris van de 5H. bij de officiële opening van het nieu- NZH-kantoor op het Stationsplein. Na de openingsrede van de burgemeester, werd op feestelijke wijze onder muzikale begeleiding van „Kunst en Genoegen" de vlag in top gehe sen. Na dit officiële gedeelte stonden de deuren van het kantoor en de werkplaats voor iedere belangstellende open, om een indruk te krijgen van de werkzaamheden die nodig zijn om in de Leidse regio naar schatting zo'n 150 bussen op de weg te brengen die hun passagiers óp tijd moeten vervoeren. Het nieuwe districhtskantoor van de NZH, dat als een verkeerstoren op Schiphol overzicht geeft op het verkeersknooppunt van het Stati onsplein, is een ontwerp van architect ir. M. Beterams. Het oude kantoor van de NZH, moest destijds afgebroken worden in verband met de aanleg van de Schiphollijn. len maakten na de officiële opening gebruik van de kans om eens achter de NZH- tëhermen te kijken tijdens het open huis. Kinderen uit de Leidse wijk Groenoord héb ben zaterdag van het schoolplein van de Ma rijke school aan de Pasteurstraat een groot kleurig tekenwerk gemaakt. Veel kinderen uit de buurt, met kleurige krijtjes in beide han den, waren om 11 uur reeds gestart met de door de buurt- en speeltuinvereniging „Groe noord" georganiseerde straattekenwedstrijd. Na afloop ervan kregen alle deelnemertjes een presentje. Het straattekenen was onder deel van het buurt-leef-feest dat „Groe noord" zaterdag georganiseerde. Voor de jeugd uit de wijk was er de gehele dag van al les te doen. 's Middags werd een film ver toond en een poppenkastvoorstelling gege ven. Voor de ouderen uit de buurt was er 's avonds een barbeque en een optreden van een band georganiseerd. De acteurs en actrices van het Theater van de Lach. Het Theater van de Lach van John Lanting brengt op dinsdag 30 oktober de klucht „Nee schat, nu niet" van Ray Cooney en John Chapman in de Leidse Schouw burg. De klucht speelt zich af in een bontzaak en het spreekt vanzelf dat de hoofdpersonen het wel heel erg bont gaan maken. Alles draait om een bontmantel die één van de twee eigenaren van de zaak een blonde schoonheid in het vooruitzicht stelt in ruil voor wat amoureuze gunsten met een prima truc om deze jas aan de jaloerse echtgenoot te verklaren. Aanvang 20.15 Poolse avant-garde Onder de titel „Poolse avant-garde" start donderdag 1 november een nieuwe filmcyclus in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraaat 17. De eerste film in deze cyclus is „Het mes in het water", die eerste film die re gisseur Roman Polanski maakte in Polen. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijf tig Rosmolen André van Duyn opent woensdag 31 oktober het winkel centrum „Rosmolen". Dit nieuwe winkelcentrum ligt naast het centrum „De Kopermolen" in de Meren wijk. De be kende Nederlandse komiek verricht de opening om 14.00 LEIDEN Het Leids Volkshuis heeft dit weekeinde de viering van zijn tach tig-jarig bestaan afgesloten. Het Leidse Volkshuis is het op één na oudste Volk shuis in Nederland. Het eerste volk shuis is Ons Huis in Amsterdam. Om zoveel mogelijk Leidenaars voor het werk van het volkshuis te interesseren werd dit afgelopen weekeinde open huis gehouden. Zaterdag kon men kennis nemen van de vele aktiviteiten, die in het gebouw plaats vinden. Zo waren volksdansgroep, zang koren, creatieve handvaardigheidsclubs, jazzballet, een aantal informatiestands van het vrouwenwerk en de talengroepen aanwezig om een ieder op de hoogte te stellen van hun activiteiten. Zaterdaga vond trad tevens de befaamde volksdans groep „Achalay" op. Zondag was inge ruimd voor de aktiviteiten van de jeugd. De groep „Claudette" was in het jongeren centrum van het Volkshuis vanaf twee uur aanwezig en hun tonen waren de ge hele zondagmiddag duidelijk hoorbaar op Apothekersdijk en Haarlemmerstraat. Het tachtig-jarig bestaan van het Leids Volkshuis is aanleiding om een gedenk boek op te stellen. Dit boek komt waar schijnlijk aan het eind van dit jaar op de markt. Aan de hand van belevingen, er varingen en herinneringen van oud-Volk- shuis-bezoekers wordt de geschiedenis be schreven, geïllustreerd met foto's van vroeger. Zaterdagmiddag was er even tijd voor belangstellenden om met de samen stellers van dit boek een babbel te maken. Gedurende de gehele feestweek was de tentoonstelling „Het Leids Volkshuis 80 jaar" te zien. jÉIDEN Het was erg (S>ed bedoeld: kom allemaal iar de Waag met je poezie- '3 bum en lees daar het fijn- het dierbaarste, het te- rste uit voor. Zaterdag is het de „Dag voor het lezie-album". Het was ook, :laas, meer „zeg maar dag et je poezie-album". De spons, zoals dat heet, was ^nimaal. Eigenlijk Vis ï»ch Kuit, in de Leidse aag, die deze dagen open- &at voor iedereen die iets Itureels wil zien of doen. 0 Sr gelegenheid van het weer 9' gëbruiknemen van het laaggebouw zijn heel wat o- S nbare manifestaties aange- 3 annen, zoals afgelopen don- rdag een gedichtenavond et als thema de stad Leiden, at tien gelegenheidsdichters 'leverde. Daar kon ook niet i" imiddellijk over naar huis ,3 Schreven worden. Vooral de adhuisdichteres Toos Kop, 1 e voor haar feitelijke ge [eentewerk zoveel telefonisch de melk te brokkelen heeft daarna compensatie zoekt het schrijven van Poëzie, 't'( wam nogal in de kou te aan, omdat de presentator, o- penbare bibliotheek - adjunct directeur Harry Giessen, haar naam (en ook die van andere amateurpoëten) als parels voor de zwijnen wierp door haar Toos Kip te noemen. Toos voelde zich gefopt. Zaterdag was het van 's mor gens elf tot vijf uur 's namid dags de beurt aan „je en u", in het bezit van „het kleine boek, gevuld met versjes en plaatjes, voor velen een dierbaar bezit, omdat vaders en moeders, de schooljuf, vriendjes en vrien dinnetjes, tantes ooms en wie weet wie nog allemaal meer er een speciaal voor jou (u) be doeld versje in hebben ge schreven". Het open kunsthuis stond er voor klaar. Maar het poezie-album bleef op de tocht staan. Eén van de Waagmen- sen vol verwachting, Bruno de Klerk, keek een beetje triest toen we in de middag aan kwamen lopen. Het was toch zo goed begonnen en ook op de Leidato, waar de Culturele Raad (althans het buro C. R.) een piepklein standje bemand hield, leek het aan te sturen op een gezellige toestand. „Lei- dens Eerste Burgeres" (hoe zijn die twee namen bij elkaar gekomen, kun je je afvragen) Mevrouw Vis (midden) fungeerde enige tijd als gast vrouw van de 'Dag voor het poëzie-album. leuke dingen meegebracht, „dubbele plaatjes" ook, van kabouters en toefjes bloemen en engelenkopjes en tover feeën, sommige heel erg oud al. Maar kom, het was aardig bedacht. En met de hoofdopzet kon De Klerk best tevreden zijn: het bezoek aan de Triën nale in de Waag, met inzen dingen van beeldende kunste naars en kunstenmakers, liep als een trein. „Het is veel drukker dan drie jaar geleden e^ daar ben ik erg blij mee". mevrouw G. L. Vis - Hommes, gaf het goede voorbeeld. Ze fungeerde enige tijd niet al leen als gastvrouw, maar las bovendien snoezige rijmpjes uit eigen poezie-album voor. Daar bleef het zo'n beetje bij. Ofschoon ook hier Toos Kop actief was geweest en een op warmertje had geplaatst: „Wie heeft een poezie-album Na tuurlijk ieder kind Kijk dan eens of je daarin soms een heel mooi versje vindt". En zo door, tpt aan: „Want weet wel Ro zen verwelken, bloemen ver gaan, maar poezie-versjes blij ven altijd bestaan Nou, ge loof het maar, praktisch nie mand trapte er in. En me vrouw Vis - Hommes moest ook weer boodschappen doen. „Ik snap er niks van", zei Bru no de Klerk verongelijkt; „kijk, daar zitten er twee". Dat waren twee meisjes die een zaam aan een tafeltje als op een onbewoond eiland bereid waren „ruilbeurs voor poezie- Rjaatjés" te spelen. Ze hadden LEIDEN Dat de muziek van gitaarvirtuoos Harry Sacksioni velen aanspreekt en bij een breed publiek aan slaat was zaterdagavond tij dens zijn optreden in de Stadsgehoorzaal duidelijk te merken. De komst van Sack sioni naar de Leidse Stads gehoorzaal zorgde voor een afgeladen zaal waarvan zelfs de balcons werden be zet. Uit de leeftijdsopbouw van de bezoekers bleek ook dat zijn muziek door een breed publiek wordt gewaar deerd. Dat is niet verwon derlijk want de muziek van Harry Sacksioni is zeer oor spronkelijk en werkt sterk op de verbeeldingskracht. Daarnaast weet hij de num mers met een tikje humor aan te kleden door het hoe en waarom van zijn spel uit te leggen of door het te om lijsten met dia's of film. Zijn nummer „De Opdracht", dat handelt over de opdracht, die de mensheid bij het on- staan van de aarde meekreeg en begint met de woorden „Gaat heen...." ging vergezeld van een filmische grap, die de muziek van Sacksioni nog meer effect gaf. Ook zijn twee nummers „Amsterdam" en „Benidorm", waar het vakan tiegenoegen mee werd uitge drukt ging vergezeld van een serie dia's die op humoristi sche wijze de vakantie op dit stukje Spaanse kust uit de doe ken deed. In een aantal nummers werd Sacksioni vergezeld door een ensemble met Lenneke Wil lem op de viool, Jeery Gout aan de banjo, Rob Zeelenberg met bas en Graham Shephard op de fluit. De groep werd na afloop nog drie keer terug ge roepen. Eén van zijn laatste nummers was het alom beken de „Vensters", en of het nu aan de warmte in de zaal lag of aan het feit dat het zater dagavond was of omdat de muziek van Sacksioni zo rust gevend is, maar voor velen was het aan het eind van de avond moeilijk de ogen open te houden. Dat zou bij een punk-optreden niet zijn voor gekomen, maar dan zou de zaalbeheerder immers ook geen stoelen hebben neergezet. S.v.L. Spin jaagt auto berm in LEIDEN Een spin is er de oorzaak van ge weest, dat een 21-jarige Rijswijkse automobilist langs rijksweg 4 in Lei den een ritje van 50 me ter door de berm heeft gemaakt. De man ontdekte gistera vond rond zes uur op weg naar Rotterdam een spin in zijn auto. Hij schrok hier zo van, dat hij de macht over het stuur ver loor en met zijn auto de berm inschoot. Pas na 50 meter kwam de wagen tot stilstand, boompjes en struikgewas met zich mee sleurend. De auto werd rondom beschadigd. De spin en de automobilist kwamen met de schrik vrij- Verkeersactie leverde 228 processen- verbaal op LEIDEN Een landelijke veiligheidsactie van de ver keerspolitie heeft in Leiden 228 processen-verbaal opge leverd. Er werd de afgelopen week door de Leidse politie een ruim scala van overtredingen genoteerd. De grootste zonde tegen de verkeersregels is be gaan door automobilisten die hun voertuig op trottoirs par keerden: in de Sleutelstad wa ren dat er 93. Verder waren er nog al wat defecte handrem men, richtingaanwijzers en an dere kleine mankementen bij het gemotoriseerd vervoer aanwezig. Fietsers werden verleden week eveneens ver- baliseerd. Vooral vanwege het rijden door rood licht, het fiet sen over stoepen en het niet hebben van de vereiste ver lichting. Op een veiling in New York is 5 miljoen gulden betaald voor een werk van de 19e- eeuwse schilder Frederic Ed win Church. Het is het hoogste bedrag dat ooit voor een Ame rikaans schilderij is betaald. Het gaat naar de sociale dienst vasn Manchester. In deze En gelse stad werd het schilderij de afgelopen zomer bij toeval ontdekt in een tehuis voor jqpgdige delinquenten. Woorden wisselen: Liefde van A tot Z is de titel van een programma gewijd aan poëzie en proza in de Nederlanden, dat op dinsdag 30 oktober in Diligentia wordt gebracht door de Vlaamse voordrachtskun stenares Tine Ruysschaert.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3