Het is lelijk uit de hand gelopen Olympische kandidaten zoeken warmte op Voetbalwereld zoekt naar oplossing voor vergaande verruwing VOORBEREIDING ATLETEN IN DRIE FASEN Jan Rapmund en Henny Pleizier naar Nederlandse titelstrijd SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGINA 22 DEN HAAG - Een aantal geledin gen van de voetbalwereld slaat vanavond de handen ineen om te praten over de toekomst van ons voetbal. In Utrecht komen de scheidsrechters, de oefenmees- ters, alsmede vertegenwoordigers van spelersraden en clubbestuur ders bij elkaar om gezamenlijk uit gebreid te filosoferen over de ont wikkeling van het huidige betaalde voetbal. In Utrecht staat een aantal zaken centraal. Het belangrijkste onderwerp van gesprek op die bij eenkomst is ongetwijfeld de ver gaande verruwing, zowel binnen als buiten de lijnen. De voetbalwe reld zelf begint ook in te zien dat het verkeerd gaat. De problema tiek moet vanuit de boezem aan gepakt worden. Die boezem, ver taald in sporttermen, vormt het speelveld. Daar, en niet erbuiten, is ooit de spelverruwing die nu zo de pan uitspringt, begonnen. Op die plaats ook dient het probleem aangepakt te worden. Waarbij op dit moment uiteraard de belang rijkste vraag is wie nu precies ver antwoordelijk is voor de veldsla gen die vandaag de dag op de va derlandse velden worden geleverd. De media wordt nog wel eens ver weten mee te werken aan spelver ruwing. Dat verwijt is onjuist, want overtredingen worden begaan op het veld en niet in televisiestudi o's, op krantenredacties of in radi ocabines. Hooguit kan de vraag gesteld worden of vooral de televi sie niet al te nadrukkelijk de spel verruwing in beeld brengt door forse overtredingen vaak tot drie maal toe te herhalen. Een nauwe lijks te beantwoorden vraag. De ene helft zal antwoorden dat die beelden nog meer agressie oproe pen en een slechte uitwerking op de jeugd. De andere helft zal zich op het standpunt stellen dat juist het aan de kaak stellen van over treders van de spelregels heilzaam en preventief kan en moet werken. Een nogal zinloze discussie. Vast staat slechts dat die hele discussie alleen maar vermeden kan worden indien de spelverruwing daadwer kelijk terug gedrongen wordt. Dan wordt immers de media de kans ontnomen om al die uitwassen uit gebreid in beeld te brengen of uit voerig in de krantenkolommen te beschrijven. Vandaar dat op het veld met de grote schoonmaak be gonnen moet worden, en niet er buiten. Het is daarom verheugend dat de spelers, de scheidsrechters en de oefenmeesters vandaag om de tafel gaan zitten om. zich te bui gen over de huidige problematiek. Een voorbeeld van de spelverruwing in het hedendaagse voetbal: spelers die kermend van de pijn op de grond liggen, krijgen bezorgde aandacht van medespelers. DEN HAAG - Een jaar of tien geleden dook het fenomeen „neerleggen" plot seling op. Natuurlijk, ook vóór die tijd werd er bij vlagen hard gevoetbald, maar het abrupt onderuit halen van een doorgebroken aanvaller vormde een verschijnsel dat pas aan de voora vond van de grote Nederlandse voet balsuccessen voor het eerst als zalig makend gepredikt werd. Professioneel heette het toen om, uiteraard het liefst nog net buiten het strafschopgebied, de vijand onder de grond te stoppen zodra de situatie te gevaarlijk werd. Geen hond die zich er aan stoorde. Ook de scheidsrechters hadden weinig moeite met die acties. Een vrije schop en In het ergste geval een vermanend vingertje, daar bleef het veelal bij. Begrijpelijk/want in de voetbalwereld werd die, als professioneel omschreven, instel ling zo doodnormaal gevonden dat de scheids rechters vanzelf meegezogen werden. Anno 1979 is er sprake van een mentaliteitsve randering. Steeds grotér wordt de groep die ernstig protesteert tegen de nog altijd toene mende spelverruwing binnen de lijnen. En met reden, want het is allemaal lelijk uit de hand ge lopen. Wat ooit begonnen is als een simpele greep naar de noodrem, is inmiddels uitge groeid tot soms regelrechte aanslagen op lijf en leden. De roep om schoner voetbal wordt gelukkig luir der, ook vanuit de voetbalwereld zelf. Een be langrijke rol bij het bestrijden van de misdaad op het veld is weggelegd voor de scheidsrech ters. En juist door de voorvechters van schoner voetbal nog altijd gekritiseerde groep, omdat er in de scheidsrechterswereld nauwelijks eenheid van opvatting bestaat over het uitbannen van spelverruwing. Die kritiek op de scheidsrechters is zeker niet onjuist. Niet ontkend kan worden dat het vaderlandse scheidsrechterskorps niet bepaald overloopt van persoonlijkheden. Dat, uiteraard gevoegd bij het gebrek aan uniformi teit waar het de interpretatie van de spelregels betreft, is er de oorzaak van dat de arbiters nogal warrig overkomen. Wat bij de een wel mag, mag bij de ander niet. Toch zullen vanuit de scheidsrechterswereld de impulsen gegeven dienen te worden die moeten leiden tot schoner voetbal. Strakke aanpak Een strakke aanpak dus, met als Jeidraad de spelregels en met als hulpmiddel de gele en de rode kaarten. Daar moet het ook maar bij blijven. Het is bekend dat in de scheidsrech terswereld zelf nogal vaak gedacht wordt aan nieuwe hulpmiddelen, zoals de vijf minuten- regel, min of meer overgewaaid van het ijs hockey. Zo'n regel is slechts een lapmiddel. Het spel wordt er alleen maar warriger door, en daar is het voetbal niet bij gebaat. Neerleggen bestraffen met geel. En prompt rood er overheen als de dader dan nog niet be reid is om de tegenstander te respecteren. Al leen zo'n strenge aanpak kan helpen. Verma nende vingertjes en waarschuwende woorden maken geen enkele indruk meer. De spelers zul len eindelijk eens moetén gaan boeten voor hun gedrag. Niet alleen de scheidsrechters kunnen bouwste nen aandragen voor schoner voetbal, ook de oefenmeesters hebben een niet te onderschat ten tarak in het terugdringen van de spelverru wing. Tot op de dag van vandaag onttrekken de heren trainers zich keurig netjes aan hun ver antwoordelijkheden in dat opzicht. Natuurlijk, in theorie ondertschrijft elke trainer in Nederland de schoonheidsleer, maar zodra het om de puntjes gaat zal het dezelfde trainer worst zijn of de punten al dan niet met schoppartijen veroverd zijn. Stuk discipline Het wordt de hoogste tijd dat de oefenmees ters hun spelers ook eens een stuk discipline bij gaan brengen. En er eens meer op hame ren dat een voetbalveld geen slagveld is. Tek sten als „voetbal is oorlog", „de beuk moet er in" en „de messen worden getrokken", geven aan dat een oefe'nmeester totaal verkeerd met zijn vak bezig is. Om nog maar te zwijgen van de druk die tijdens de voorbereiding op een wedstrijd vaak op sommige spelers wordt gelegd. Kreten als „je vecht voor je laatste kans in het eerste" en „er moet veel meer gebikkeld worden", vergroten alleen maar de kans spelers zich tijdens de wedstrijd vergeten, met alle narigheid vandien. Natuurlijk kan èèn trainer nooit op eigen houtje voor een ommekeer zorgen. Het moet na over leg met collega's gebeuren. Blijven over de spelers. Lieverdjes zijn het na tuurlijk niet, de Nederlandse voetballers. Wat meer zelfkritiek en wat meer eerbied voor de te genstander zou de Nederlandse topvoetbalier allerminst misstaan. Toch kan bij de spelers zelf de grote schoonmaak niet beginnen. Die zal op gelegd moeten worden door de trainers (al dan niet met de clubbestuurders op de achtergrond) en gecontroleerd dienen te worden door de scheidsrechters. Pas dan wordt de basis ge schapen voor schoner voetbal. Ook indien alle partijen vandaag in Utrecht tot de conclusie komen dat er wat veranderd moet worden en ook indien de conclusie in de toe komst hard" gemaakt wordt met keiharde maat regelen een sport voor schoothondjes zal voet bal nooit worden. Maar wat zou het toch mooi zijn als raspaardjes als Tscheu la Ling, Jant Pe ters en Michel Valke eens ongestoord hun ca paciteiten zouden kunnen tonen zonder het risi co te lopen door één of andere onverlaat naar het leven te worden te worden gestaan. Zo'n voetbalwereld zal (helaas) wel altijd een droom blijven. Maar er kan in ieder geval wel het nodi ge aan gedaan worden OYh de ernstigste uitwas sen uit de bannen. ROB HARTOG VERWARRING RONDOM PROVINCIALE JUDOSTRIJD UTRECHT Het begeleidingsteam en da Olympische selectie van de Koninklij ke Nederlandse atletiek Unie (KNAU) hebben de voorbereiding op de Olym pische Spelen van Moskou besproken. Die voorbereiding zal in drie fasen uit eenvallen: de aanloopperiode, de directe voorbereiding en de begeleiding ter plaatse. In de aanloopperiode, die in de komende winter ligt, zullen naast een aantal centrale trainingen twee trainingsstages worden gehouden: de eerste in de Kerstvakantie in een zuidelijk land, wellicht de Canarische Eilanden, maar de kans bestaat dat men uitwijkt naar Zuid-Spanje of Israël. Trai ningscoördinator Bob Boverman, die met chef d'équipe John Derks, arts Hans Kei zer en psycholoog Peter Blitz het begelei dingsteam vormt, is er nog niet uit. „Er zijn wat problemen met de Canarische Ei landen in verband met het verblijf. Een pe riode van negen dagen is te kort voor ons. Bovendien moet een goede accommodatie voorhanden zijn"., Rond de Paasdagen volgt een tweedé stage van tweeëneenhalf a drie weken in het Italiaanse Formia. In de laatste twee maanden voor de Spelen zullen dan nog individuele trainingsstages worden gehouden, die in overleg met de atleten die naar Moskou gaan, worden ge regeld. - Drie groepen De voorlopige Olympische selectie valt uiteen in drie groepen. Na overleg met het Nederlandsch Olympisch Comité is een lijst van dertien atleten samenge steld. Van hen hebben Harry Schulting, Hugo Pont, Koen Gijsbers, Marcel Kla- renbeek, Ruud Wielart en Sylvia Berlag aan de Olympische limiet van het NOC voldaan. Daarnaast is er een groep van zeven mo gelijken: Els Stolk, Klaas Lok, Joost Borm, Gerard Terbroke, Jos Hermens, Mario Westbroek en Raymond Heerenveen. De KNAU heeft nog een B-selectie gefor meerd bestaande uit Els Vader, Tilly Ver hoef, Tineke Hidding, Arno Körmeling, Evert Hoving, Roelof Veld, Gerard Nijboer, Cor Vriend en Ko van der Weijden. Voor de B-selectie zal de KNAU de finan ciën bijeen moeten brengen om hen de zelfde mogelijkheden (maatschappelijke begeleiding op financieel gebied, facilitei ten bij studie en werk) te verschaffen. Chef d'équipe John Derks denkt aan het aan trekken van sponsors, waarvoor hij al di verse contacten heeft. Eén initiatief is al ontplooid. René van Zee, een van de fysio therapeuten uit het medisch begeleiding steam waarin ook een diëtiste is opgeno men, heeft een kalender laten ontwerpen met de Olympische kandidaten. De op brengst van de verkoop zal gebruikt wor den voor de begeleiding van de ploeg. Wedstrijdschema De definitieve samenstelling van de atle- tiekptoeg voor Moskou zal midden juni, na de z.g. Westathleticwedstrijd in Zwit serland, bekend worden. Deze week zal een afvaardiging van de KNAU tijdens het kalendercongres van de Europese NAALDWIJK De grootste verrassing tij dens de Zuidhollandse judokampioenschap pen senioren in Naald wijk was het feit dat niet gisteren maar za terdag gestreden dien de te worden. Twee weken geleden bleek dat op de geplande zondag geen hal be schikbaar was, en hoe wel de deelnemende sportscholen hierover werden bericht ontbra ken op de wedstrijd dag diverse judoka's, terwijl een dag later een aantal supporters vergeefs de tocht naar sporthal De Pijl in Naaldwijk maakte. Een andere, aangename, verrassing was de fraaie tweede plaats die de Hagenaar Jan Rapmund in de Masse alle categorieën be haalde achter Henny Pleizier uit Wassenaar, die ook won in de klas se tot 95 kg. De eerste twee plaatsen geven recht op deelneming aan de Nederlandse ju dokampioenschappen, over twee weken in 's- Gravenzande. Het judodistrict Zuid-Hol land is een grote leverancier van de Nederlandse kern ploeg en de waarde van een districtstitel valt daardoor niet te overschatten. Dat de 22-jarige Henny Pleizier met twee titels ging strijken was binnen de verwachting. Moeilijker krijgt hij het over twee weken wanneer hij een aanval moet doen op de na tionale titel in het halfzwaar- gewicht van Henk Numan. In de klasse alle categorieën trof hij zaterdag onverwacht Jan Rapmund aan. Deze student/judoka had eindelijk zijn defensieve instelling la ten varen en dankte zijn fi naleplaats meer zat er niet in aan goede aanval- stechnieken. De meeste aandacht ging uit naar het heroptreden van de geblesseerde Leo van Oosten, zoon van de bond svoorzitter en ooit jeugd kampioen van Europa. De judoka van Budokai Rijn mond droeg zaterdag een speciaal uit Amerika overge vlogen bandage om zijn knie. Zijn eeuwige rivaal Kneteman merkte in de fina le tot 86 kilogram dat Van Oosten weer zijn oude ni- Henny Pleizier. Atletiek Associatie in Oost-Berlijn trach ten een aantrekkelijk wedstrijdschema voor de Olympische kandidaten vast te stellen met deelneming aan grote inter nationale wedstrijden. Voor de marathonlopers Nijboer. Veld, Vriend en Van de Weijden dringt de tijd. Zij zullen in het voorjaar hooguit tweemaal kunnen lopen omdat de herstelperiode voor Moskou anders te kort zou worden. Bob Boverman denkt aan een marathon in april met een eventuele „herkansing" na half mei. Nieuw in de begeleiding is het inschakelen vap de Amsterdamse psycholoog Peter Blitz, die ook al werkzaam is voor de kern ploeg schaatsenrijden bij de dames. Blitz ziet vooral een werkterrein op het gebied van de mentale problemen (presteren on der stress), de problemen met de specifie ke omgeving waar de prestatie geleverd moet worden (Moskou) alsmede het inven tariseren van mogelijke problemen door gesprekken met de atleten en de coaches. Blitz: „Natuurlijk kan ik niet alle proble men oplossen. In feite had al vier jaar ge leden in verband met de Olympische voor bereiding in het algemeen een psycholoog moeten worden aangetrokken". Blitz doelde daarmee ook op de verklaring betreffende het gedrag in Moskou, die het NOC door de Olympiërs wil laten onderte kenen. „Wanneer het NOC met een psy choloog overleg had gepleegd was zo'n verklaring er nooit gekomen". Overigens bleek tijdens de bijeenkomst met de gese lecteerden dat zij er weinig voor voelen om zo'n verklaring te tekenen. veau heeft benaderd moest genoegen nemen m een tweede plaats. Mart Staakman van de Haag vereniging LU GIA JEN we derde. Rob Hoogendijk liep in finale van de lichtste g wichtsklasse de zwaars straf op en die achterstal kon hij op zijn tegenstand Toussaint niet meer goe maken. Nationaal kampio Hans Hoogendijk hoefi zich niet meer te kwalific ren voor de nationale kam ioenschappen en had dat om niet ingeschreven. In de klasse boven 95 l< liep Van kooten een scho derblessure op waardo Eric Koenders onbedreii de zege kon opeisen, deze klasse der zwaarg wichten ontbrak de Hag naar Barry Oudshoorn. I bereid zich met Leo Pi< jouw, Ton Witjes, Ben Sp kers en Ger Theuniss voor op de Europese jeug kampioenschappen die va af overmorgen in Edinbur jj worden gehouden. HERMAN JANSIJ Uitslagen: tot 60 kg. c Toussaint verslaat R: Hon gendijk; tot 65 kg. C. Ba' keiand versl. B. Nooteboo r tot 71 kg. T. Witjes versl. van Elshout. De 33-jari - Hans van der Sluis van S Sei uit Den Haag werd vi< de; tot 78 kg. R. Bakk versl. H. de Brabander; 86 kg. L. van Oosten ver H. Kneteman; tot 95 kg. i: Pleizier versl. Iwan Kars; ven 95 kg. E. Koendr versl. T. van kooten; alle tegorieën: H. Pleizier ver J. Rapmund. - J Hans Keijzer. i

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22