Looyestein verspeelt itel aan Van Soest Cricketbond tegen „zomerhockey" HUNG WINT DERDE EDITIE SATELIETREEKS Poloërs AZC halve finale PirtiHSff B JA 3 Squashtoernooi zonder top PERM© gSi1 SPORT SSgiSP.— Wereldtitel bij invaller MOTORTTTILS VERDEELD Betere verdiensten voor motorcoureurs lalve ton voor ïiersma ier derlagen n landbaldames Turnsters waarschijnlijk tegen Groot-Brittannië Zege Bram Wassenaar LEIDSE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGINA 15 ©t ui ..'RECHT Het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Cricket Bond zal tot 73|actie overgaan, indien de Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond besluit het speelseizoen verder tot in de zomer- Imaanden uit te breiden. e I .Deze plannen druisen in tegen de belan- jen van de cricketers. Wij zullen hiertegen n verzet gaan", zo kondigde KNCB-voor- zitter W. Peschar zaterdag in Utrecht tij dens de algemene ledenvergadering aan. DjVele cricketers zijn voor het spelen van hun wedstrijden aangewezen op hockey velden. De laatste jaren eindigt het hoc- keyseizoen, dat vroeger al in april was af gelopen, pas aan het begin van de zomer waardoor de cricketcompetitie in moeilijk heden is gekomen. De KNHB is voorne mens ook voor midden in de zomer wed strijden vast te stellen. Hiervan dreigen de cricketverenigingen de dupe te worden. De KNHB zal over deze materie zaterdag in Amsterdam tijdens een speciale verga dering beslissen. Het meespelen van de buitenlandse coa ches In competitieverband voor de door hen getrainde clubs, heeft aan de ver wachtingen voldaan, zo deelde het bond- sbestuur mee. De belangstelling voor cric ket Is erdoor toegenomen. Het is een sti mulans voor de verenigingen gebleken en trekt de jeugd aan. Daarom zal met deze proef, waarmee twee jaar geleden werd begonnen, ook in het seizoen 1980 wor den doorgegaan. TIPVANHETREISBURO bunS0' Recr«ati' .rV. HELE w Geldig t/m 10-11 (prijs per bungalow, all-ln) BEI020-966866 J SINDELFINGEN Sjef Vos, notabene invaller in het Ne derlandse team, is in Sindel- fingen wereldkampioen teak- wondo in de zwaarste klasse (boven 86 kg.) geworden. De Bosschenaar versloeg achter eenvolgens de zuidkoreaan Choong Euijin, de Westduit ser Dirk Jurg en de Ameri kaan Thomas Saaborne. Derde plaatsen waren er voor de Tilburger Henk Horsten (ca tegorie tot 64 kg.) en de Bos schenaar Hans Brugmans (ca tegorie tot 73 kg.). Nederland is in de landenrang schikking vierde geworden. Zuid-Korea was het succesvol ste land. Aan de wereldkampi oenschappen namen 48 landen deel. De landenrangschikking is: 1. Zuid-Korea; 2. Mexico; 3. West-Duitsland; 4. Nederland; 5. Verenigde Staten. De uitslagen van de Neder landse kampioenschappen ka rate voor junioren, die zater dag in Steenwijk werden ge houden, zijn: lichtgewicht: Be nny Antonio (Zwolle); half-mid- dengewicht: Johan Slager (Dui- vendrecht); middengewicht: Kenny Lewin (Amsterdam); halfzwaargewicht: Leo de Snoo (Dordrecht); zwaargewicht: Jo han Nijman (Haarlem). engelo Twee van de drie ationale wegracefitels die ick Middelburg vorig sei- oen op zijn naam bracht, zijn andere handen overge- aan. Op het circuit Varssel- ng in het Gelderse Hengelo aar de laatste races van het tizoen 1979 werden gereden, 3>n de geblesseerde Naald ijker niet van de partij zijn n zijn trilogie te prolonge- owel in de 500 cc- als in de irmuleklasse werd Middel- Je urg, die eerder dit seizoen de 50 cc-titel al had veilig ge- eld, onttroond door Willem bet. Hij won de halve literk- en werd daardoor onbe- «likbaar voor zijn concurren- in. Zoet moest in de formu- ?l( klasse wegens pech de strijd if- aken, maar winnaar Jan teostwinder vormde spndklassement voor de natio- :U Valpartij Peter Looyestein verloor in de 125 cc-klasse door een val partij zijn titelkansen. De ruim zevenduizend toeschou wers zagen Martin van Soest als eerste finishen. Daarmee behaalde de Hagenaar het Nederlands kampioenschap. In de 50 cc-klasse zorgden Hans Spaan en Gerrit Strikker, na het uitvallen van Henk van Kessel, voor een spannend duel dat pas op de finishlijn werd beslist. Spaan werd als eerste afgevlagd en werd door deze overwinning de nieuwe Nederlandse kampioen. De laatste titel die in Hengelo was te verdienen, ging naar Klaas Hernamdt uit Zwaagwesteinde, die in de kwartliterklasse zege vierde na een enerverend ge vecht. Mar Schouten, één van de kanshebbers op de titel, werd uitgeschakeld door een valpartij. Tijdens de race in de 125 cc-klasse kwam Ruud Loers ernstig ten val. Hij liep een sleutelbeenbreuk en een lichte hersenschudding op. Op het circuit van Valkensw- aard heeft Gerard Rond de laatste grote cross van het seizoen op zijn naam ge bracht. Rond won beide manches in de 250-5000 cc-klasse vóór Gerrit Wolsink, waarmee de man uit Ede bewees dit jaar niet voor niets nationaal kam pioen in de 500 cc-klasse te zijn geworden. In de eerste manche werd Toon Karsma- kers derde en Frans Sigmans behaalde deze plaats in de tweede manche. Cor den Big- gelaar en Cor van der Bijl won nen op overtuigende wijze bei de manches in de zijspanklas- se voor Rein van Gastel en Dirk Hurkmans. Martin van Soest (inzet) heeft alle reden tot lachen, hoewel hij een val van zijn concurrent Peter Looyestein nodig had om de titel In de 125 cc te ver overen. Geen startgelden, meer prijzengeld MONTREUX Het voornemen van top- motorcoureurs om een eigen toernooi te organiseren heeft de International Mo torsportbond (FIM) ertoe gebracht op de zaterdag in Montreux gehouden jaarver gadering het prijzenstelsel te herzien. Het betalen van startgelden wordt ge staakt evenals vergoeding voor onderhoud van de motoren. In plaats daarvan wordt het prijzengeld vor de categoriën, deelne mend aan de strijd om de wereldtitel, ver hoogd tot ruim 300.000 gulden, een ton meer dan voorheen. Voorts zal elke cou reur die deelneemt aan Grand Prix-wed- strijden ruim 300 gulden reiskostenver goeding ontvangen. In 500 cc-klasse zal de winnaar voortaan 15.000 gulden kunnen verdienen, die van de 50 cc-klasse 4000. Omdat er te weinig topcoureurs zijn in de 750 cc-klasse wer den deze wedstrijden om de wereldtitel geschrapt. Voorts zal er, in verband met de hoge kosten, in 1980 niet worden gere den op circuits in de Verenigde Staten en Canada. Het woord is nu aan de veertig topcou-, reurs, die op instigatie van wereldkampi oen 500 cc, Ken Roberts, het plan hebben opgevat een eigen wereldserie te organi seren waardoor de verdiensten groter zou den zijn. Zij zouden dit doen vanwege te lage startgelden en de slechte organisatie van diverse motorsportevenementen. Geen van de topcoureurs was in Montreux aanwezig. STERDAM - Rolf Thung is in de finale op de Ame- Thung kreeg in de derde set, 12-10 voor Thung, die in de fi tA.innon Dn innaar geworden van de rikaan Jeff Robinson voor de na 4-6 en 6-1 in de twee voor- halve finale met 7-6, 6-4 had hjnson óp npiipr/v^f "'.Irde aflevering van de sate- derde achtereenvolgende gaande op de stand 5-6 twee afgerekend met de Hongaar ertvuj. Greeks die in Amsterdam zege, nadat Marc Albert de matchpoints tegen, maar Kuharsky. Robinson had Paul De Amerikanen Stan Smith en 'd gehouden. De Hilver- twee voorgaande editites op slaagde er in op de been te van Min met 6-3,6-3 verslagen. Terry Moor veroverden de ti- immer zorgde met zijn zijn naam had gebracht. blijven. Het werd uiteindelijk- De Britten Dier en Bradnam iels van de toernooien in We- wonnen de dubbeltitel door nen en Tokio. Smith versloeg nales van het dubbelspel. Ok- de Pool Wojtek Fibak met 6-4, 6-0, 6-2 en Moor was te sterk voor zijn landgenoot Pat Du- pre: 3-6, 7-6, 6-2. In Wenen verloren Tom Okker en Louk Sanders beiden in de kwartfi- ker en Fibak werden met 2-6, 6-3, 4-6 uitgeschakeld door Heinz Gunthardt en Slozil en Sanders en M. Gunthardt ver loren van Gottfried en Rami rez: 4-6, 4-6. [TRECHT De twintigste en lafste partij in de damtwee- emp om de wereldtitel fas en Anatoli Gantwarg en farm Wiersma is zaterdag in jtrecht na 29 zetten in remise Bëindigd. jjor dit resultaat is de eind- pnd 22—18 in het voordeel in uitdager Wiersma. die vrij- 9 jg al zeker was van her- bering van de begin dit jaar in Hftco aan de Rus verloren we- tweetal maakte in 29 zet- 3Cn remise, waarna de prijzen, ll( .000 gulden voor winnaar raiersma en 30.000 gulden ie or de onttroonde wereld- ia mpioen Gantwarg werden e gereikt. Van de voorzitter n de Koninklijke Nederland- k Dambond, Jo Meure, ont Wiersma en Gantwarg gouden grootmeestersin- jne van de KNDB. öi twintigste en laatste partij verliep volgt: J Wiersma; zwart: Gantwarg. 0032-28 17-22; 2. 28x17 12x21; 3. 30 7-12; 4. 30-25 11-17; 5. 31-26 jlefl; 6. 40-34 1-6; 7. 45-40 19-23; 8. 30 14-19; 9. 25x14 9x20; 10. 39- 4-9; 11. 25x14 9x20; 12. 37-31 10- en. 13. 41-37 5-10; 14. 46-41 2-7; 15. r, 45 3-9; 16. 40-35 18-22; 17. 34-30 18; 18. 30-25 20-24; 19. 31-37 [31; 20. 36x27 21x32; 21. 38x27 21; 22. 26x17 11x31; 23. 37x26 22; 24. 45-40 15-20; 25. 40-34 10- 26. 34-29 23x34; 27. 39x30 13-18; 43-38 9-13; 29. 49-43 8-12 remi- EDAPEST - Het Neder- ise dameshandbalteam ïft in een toernooi in Boe ast in vijf wedstrijden vier ierlagen geleden. Nadat I damesteam het eerste al tegen Frankrijk met 20- had gewonnen volgden ne- rlagen tegen Tsjecho-Slo- |kije(22-11), Hongarije(27- i West-Duitsland(16-9) en it-Duitsland(16-15). Het' mjeteam werd daarmee t8te. Nederlandse jeugdteam 22 jaar won tijdens het WK Stege(Den) met 17-16 van Moedie-Arabië en vervolgens 'fsloeg Nederland Portugal is?t 17-13 en plaatste zich flarmee voor de tussenronde rit West-Duitsland, Frankrijk et Finland. Robert Jan Anjema werd reeds in de kwartfinale schakeld. uitge- AMSTELVEEN Het toernooi om de internationale amateurti- telssquash van Nederland was dit jaar sterk gedevalueerd. Het evenement viel samen met de strijd om de wereldkampioen schappen in Australië en bovendien zorgden amateurtoernoo- ien in Zwitserland en Zweden ervoor, dat de amateurtop van de wereld in ieder geval niet in Nederland aan de slag kwam. De finale herenenkelspel bood in ieder geval inzet. Rob Robin son, een Engelse onderofficier, was door het organisatiecomité geplaatst als toernooiwinnaar. In de eindstrijd echter, die ruim een uur in beslag nam, kon hij niet op tegen de virtuositeit van zijn landgenoot Paul Chaplin. Ondanks kramp in de derde game, slaagde de 23-jarige nummer dertien van de Engelse ranlgijst, Chaplin, erin de Nederlandse titel te grijpen: 10—9, 3—9, 10—9, 1—9, 9—2. In de halve finales had Chaplin in drie games gewonnen van Louk Klippel, de nummer drie van Nederland, die op zijn beurt opzien had gebaard door nationaal kampioen Robert-jan Anjema In de kwartfinales terug te wijzen met 9—6, 9—1, 9—3. Bij de dames slaagde nationaal kampioene Ineke Zeevenhoven er niet in de eindstrijd te bereiken. Zij eindigde als derde door de Britse Barbara Burden in drie games te verslaan. In de finale had Chris van Rees uit Wales geen moeite met de Westduitse kampi oene Myrtle Lange: 9—2, 9—5, 9—2. DEN HAAG De Nederlandse dames- turnploeg zal in de laatste interlandwed strijd voor de wereldkampioenschappen (3-9 december in Fort Worth) niet uitko men tegen West-Duitsland maar tegen Groot-Brittannië. Het bestuur van het KNGV heeft de wed strijd tegen West-Duitsland, die op 2 en 3 november in Beverwijk zou worden gehou den, afgelast. Het is vrijwel zeker dat de Britse damesploeg naar Beverwijk komt. „Wij hebben toch maar afgezien van een ontmoeting met West-Duitsland, omdat ons duidelijk is dat wij geen representatie ve Westduitse ploeg krijgen. De Duitse bond heeft zich niet aan de reeds lang ge leden gemaakte afspraken gehouden. Wij voelen ons bedrogen", aldus John Tiel- rooy, de voorzitter van het KNGV. John Tielrooy heeft contact opgenomen met de Engelse turnbond en daar voelde men veel voor een duel met Nederland. Men kon echter nog geen vaste toezeg ging doen, omdat eerst overleg gepleegd moest worden met de begeleidingsgroep van de Engelse selectie, die momenteel een trainingskamp in Schotland heeft. Vandaag zou het KNGV definitief horen of de Engelsen kunnen. PARIJS Bram Wassenaar van De Spartaan uit Lisse heeft gisterochtend in Parijs een hardloopwedstrijd rond de voornaamste bezienswaar digheden over 20 kilometer gewonnen in 1 uur 13 min. en 30 sec. Hij versloeg In de eindsprint Piet Vonck van RKHAV. Het verschil was één seconde. Der de werd de Brit Pagett op 7 seconden en als vierde finishte de Franse favoriet Radhouane Bouster op 32 seconden. De Zwolse marathon werd ge wonnen door Roelof Veld (Da- ventria) in 2 uur 20 min. 31 sec. voor Verriet (Nijmegen) die veertien seconden later ar riveerde. De Alphen-Noordcross eindig de in een zege van Rob van Schooten (AAV'36) in 27 min. De AVD-cross in Dwingelo le verde bij de heren de zege op voor Henk Mentink (Daventria) in 22 min. 10,8 sec. over 7000 m en bij de dames voor de Ne derlandse recordhoudster op de 3 kilometer, Joke van Ge- rven (De Spartaan) in 11 min. 6,8 sec. over 3000 m. Roelof Veld heeft de leiding genomen en zal die uitbouwen naar de zege. Ton Buunk nam van de doelpunten van AZC weer een groot deel voor zijn reke ning. KLAGENFURT De Nederlandse waterpolokampioen AZC Alphen heeft de halve finales van het toer nooi om de Europese beker bereikt. De Alphense club versloeg in zijn derde en laatste wedstrijd de Turkse kampioen Yuezme Istanboel met 17—5. De standen per periode wa ren: 5—0, 2—2, 5—1, 5—2. De Alphense treffers kwamen op naam van: Buunk (5), Stroboer (5), Van den Akker (3), Noordegraaf (3) en De Hey (1). AZC Alphen revancheerde zich zater dag in Klagenfurt voor het zwakke op treden op de eerste dag. Het verlies tegen Spandau (56) werd gevolgd door een forse zege met 14—2 op thuisclub Wörthersee. De tussenstan den waren: 3—1, 5—0, 3—0 en 3—1. Topscorer werd Gijze Stroboer met 4 treffers, Frank van den Akker scoorde 3 maal, Ed van Es, Ton Buunk en Ric Noordegraaf 2 maal en Ron Vogel 1 maal. Uitslagen: Spandau '04—Wörthersee 11—6 (2— 2, 31, 4—1, 21), SpandauYuez me 13—3 (4—0, 3—1, 2—1, 4—1). Eindstand: 1 Spandau '04 (Wdl) 3 6 30—14; 2. AZC Alphen (Ned.) 3 4 36—13; 3. Wörthersee (Oos.) 3 2 13— 29; 4. Yuezme (Tur) 3 0 12—35. In de halve finalegroep werd AZC Al phen samen met Spandau '04, de Deense kampioen Odense BK en Par- tizan* Belgrado ingedeeld. Deze groep speelt op 16, 17 en 18 november a.s. in Belgrado. De andere groep, be staande uit Vasas Boedapest, Ethni- kos Athene, Montjuich Barcelona en Kosice speelt op dezelfde data in Ko- sice (Tsj.sl.). Sterkste Binnen een jaar nadat Harm Wiersma zijn we reldtitel dammen verloor aan de Rus Anatoli Gant warg heeft de Nederlander zich gerevancheerd en de titel weer bemachtigd. Hij deed dat na een subliem gespeelde tweekamp van twintig partijen waarvan hij er slechts een verloor. On dubbelzinnig heeft Wiers ma zich de sterkste ge toond. Hulde voor zijn fraaie prestatie mag hem niet onthouden worden. Nederland bezit nog een dammer van het aller grootste formaat, Ton Sij- brands, ooit wereldkampi oen maar nadien verkla rend zich niet meer te zul len inzetten voor de hoog ste titel. Dat mag betreurd worden want een twee kamp tussen de landgeno ten zou niet alleen ant woord geven op de vraag wie werkelijk de sterkste ter wereld is maar boven dien het dammen een duel tussen landgenoten spreekt de massa onge twijfeld nog veel meer aan een impuls geven die het nog best kan gebrui ken. Waarschu wing? Het zou als een eerste „waarschuwing" kunnen worden beschouwd dat de Russische rugbyploeg uit Kiev, de „Aviateurs", op het laatste moment een trip door Groot Brittannië afzegde omdat aldaar het gemengde Zuidafrikaanse rugbyteam, de Barbarians, een tournee maakte die zaterdag werd afgesloten. De Sovjet-Unie immers heeft reeds lang geleden verklaard dat de Spelen 1980 in Moskou en Tallinn „zuiver gehouden zullen worden". Het organisatie comité wil met gebruik maken van alle ten dienste staande middelen en steu nend op de resolutie van de Verenigde Naties (geen betrekkingen onderhouden met Zuid-Afrika en Rhode- sië) en de brief van Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (wie dat wel doet, moet de consequenties aanvaarden, en dat slaat op uitschakeling) dat stre ven ten uitvoer brengen. Dan doet het er minder toe dat het IOC bij monde van de „uitvoerende macht", Monique Berlioux, van me ning is dat het als een poli tiek steekspel moet wor den beschouwd dat Abra ham Ordia, de voorzitter van de overkoepelende Zuidafrikaanse Sportraad, de uitsluiting van Groot- Brittannië heeft gevraagd indien dit land voortgaat met het onderhouden van sportbetrekkingen met Zuid-Afrika. Het resultaat Is hetzelfde: uitsluiting voor Moskou 1980, al zou dat als „politiek steek spel" wellicht eerder op gelost kunnen worden dan op grond van louter de be schuldiging dat Groot-Brit tannië zich niet houdt aan de resolutie van de VN en de gevolgen van de missi ve van Killanin dan maar moet ondervinden, Ordia heeft wel erop gezinspeeld dat hetzelfde zou kunnen gebeuren als bij de Spelen van Montreal waar de le den van de Zuidafrikaanse Sportraad en bloc de Spe len verlieten als protest te gen deelneming van Nieuw-Zeeland dat In 1976 een rugbyploeg afvaardig de naar Zuid-Afrika. Het verschil is evenwel dat rugby in Engeland geen enkele relatie heeft met het landelijk Olympisch co mité, wat Monique Berli oux dan ook gretig aan greep. Daar staat wel te genover dat van Russische zijde al druk werd uitgeoe fend op Groot-Brittannië. De Russische stem zou wel eens zwaarder kunnen gaan wegen dan die van Monique Berlioux. Het gaat tenslotte om die van het organisatiecomité dat geen enkele wanklank wenst tegen die van de eenling die een formele re den aandraagt om het ge drag van Groot-Brittannië te rechtvaardigen of ten minste te verklaren c.q. te verzetten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15