Het moment van Tscheu-ia Ling Schoenmaker beklagenswaardig i C UTRECHT lOORBREEKT Jarige Jansen leidt Feyenoord naar zege Z'67 trekt zich einig van ijkers aan FC DEN HAAG FAALT IN AFWERKING iRLEM Sommige uitwedstrijden vormen voor bepaalde 38 een ware obsessie. Haarlem uit was er altijd een voor FC icht. De laatste vier keer werd in Haarlem niet meer ge- nnen en zelfs geen enkele keer gescoord. Utrecht rekende leren voorlopig af met dat syndroom en boekte een zeer re- matige en uiterst verdiende overwinning van 20. zege werd al in het eerste deel van de wedstrijd veilig gesteld ir doelpunten van Leo van Veen (na een subtiele vrije trap van iHanegem) en Willem Flight. Als de score in de tweede helft der was opgelopen, zou dat heel normaal zijn geweest, echt kreeg in het tweede part, vooral door uitblinker Van strom, nog betere kansen'dan voor de rust, maar kon de sco- niet opvoeren. everloop: 21. Van Veen 0—1, 40. Flight Q—2. Scheidsrechter: Van Swie- M A AND AG 29 OKTOBER 1979 AMSTERDAM Tscheu-la Ling is de exponent van een nieuwe voetbalgeneratie. Hij is typisch een speler die het van momenten moet hebben. Geen Israel, die een hele wedstrijd constant is, maar wel een speler die soms een defensie kan stukspelen. Zo'n ogenblik werd PEC in de tweede helft fataal, nadat Arnesen in de eerste helft voor Ajax de score had geopend. Zelfs Israel was niet in staat zijn defensie te reorganise ren, toen Ling het ruim een kwartier na de rust op zijn heupen kreeg en twee man in de luren legde. We1 pro beerde Israel nog in-te grij pen, maar dat was niet meer nodig. Ling, die een kwel geest voor IJzerman was, werd door de reeds gepas seerde IJzerman neergelegd. Scheidsrechter Weerink gaf terecht een strafschop en Krol dreef de verder uitste kend spelende Van Geffen de verkeerde hoek in: 2—0. „En toen was de wedstrijd afgelopen", sprak een enigs zins teleurgestelde Frits Kor- bach, trainer van PEC. „We hadden in het begin van de tweede helft een aantal reële mogelijkheden om gelijk te komen. Gebrek aan durf was de oorzaak van ons falen. Dat ik met een half gebles seerde ploeg speelde, vind ik niet relevant. Dat soort excu ses zijn goedkoop. Erger vind ik dat een aantal spe lers veel te bang was om bij Ajax initiatieven te ontploo- ien. Die angst voor Amster dam zit er blijkbaar ook bij ons nog in". Ajax mag zich gelukkig prij zen dat PEC zich niet op zijn gemak voelde. Vooral spits Koko Hoekstra, an ders een ferme doordouwer en altijd goed voor enig vuurwerk, bleek een veran kerde middenvoor. Krol had dat snel door. In de verdediging was zijn aanwezigheid niet zo ge wenst, vandaar dat Krol zich kon uitleven op het midden veld en dat was nodig omdat Van Geel (voor de geschor ste Lerby), zeker een talent, zich nog niet thuis voelde in dit Ajax. Karei Bonsink, de verguisde, mocht in de twee de helft alsnog zijn opwach ting maken, als vervanger van de aan het hoofd gebles seerde Blanker. In de 25 mi nuten dat Bonsink meespeel* de, bewees hij dat hij, mits Beenhakker hem zijn ver trouwen geeft, van veel meer betekenis kan zijn dan de jeugdige Blanker. Maar nog steeds houdt Beenhakker de hand boven het hoofd van de wekelijks falende Blanker. Scoreverloop: 18. Arnesen 1—0, 62. Krol (strafschop) 2—0. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 8.000. Ajax: Schrijvers: Meutstege, Krol, Schoenaker, Everse; Arnesen, Jen sen, Van Geel; Ling, Blanker (Bon sink), Tahamata. PEC: Van Geffen; Drost, Israel, Hen driks, Uzerman; Hendrlksen, Van 't Land, Steinvoort; Jans (Van de Wil denberg), Hoekstra, Rasmussen. LKMAAR Voor de tweede 'fial binnen achftdagen wa rn de toeschouwers in Alk- laar de grote verliezers. Zij gen dat AZ - na eerder te- in Haarlem - zich geen en- ile rekenschap gaf van het antal kijkers dat iedere week omt opdraven. Kennelijk is nog niet tot de spelers an Kessler doorgedrongen, al het steeds slinkend legi- en bepalend is voor een iauw exploitatietekort. Er zal handelend moeten wor- an opgetreden", formuleerde Z's oefenmeester Gegrg Kee- ar voorzichtig. „We zullen 'er kritisch moeten worden, aker in het stadium van de "npetitie dat wij lijstaanvoer- er zijn". Maar verder kwam essler ook niet. Hij speelde 'Zwarte Piet naar de vleugel- tëlers Pier Tol en Jaan de Graaf, verweet hen irrèet, werk lust en de juiste mentaliteit, wat eigenlijkgold voor alle spelers. Alleen Nygaard en Treytel haalden een voldoende. De afwezigheid van Jan Peters (blessure) mag niet als excuus worden aangevoerd voor het matige presteren van het mid denveld. Het was wel de be langrijkste oorzaak voor het gemis aan creativiteit. Kessler: „Eén man mag niet bepalend zijn voor een elftal. Als dat wel zo is moet je je versterken. Niet nu, maar aan het einde van het seizoen". AZ opereerde pas met volle overgave toen Willem II door Nelemans in de tweede helft op 11 was gekomen. Daar voor was het indroevig, al had AZ een voorsprong genomen1 door Kist. Willem II, dat zich bepaalde tot Willem II hield zich veelal voor eigen doel op. Van der Jan Peters) heeft dan ook vier man in zijn nabijheid, al door de nauwelijks zichtbare Kees Kist. schaarse uitvallen, bleef ang- Dat het 3—1 werd zullen maar stig achterin. AZ viel wel aan, weinig toeschouwers hebben maar met zo weinig overleg ervaren. Het gebeurde in de dat het centrum van de tilbur- 49e minuut van de tweede gers nauwelijks voor proble- helft. De treffer van de voor men werd gesteld. Die kwamen Van der Meer in de ploeg ge pas nadat de blessuretijd was komen Kurt Weltzel kwam drie ingegaan. Kist kopte uit een seconden voor het laatste fluit- vrije schop van De Graaf de signaal van scheidsrechter Ge- bal door naar Spelbos, die urdsen, dat in het fluitconcert Nijgaard in staat stelde onge- van de opgewonden en teleur- hinderd in te schieten: 2—1. gestelde toeschouwers verlo- Meer (voor de geblesseerde wordt hij in de rug gesteund ren was gegaan. Scoreverloop: 29. Kist 1—0, 66. Nele mans 1 1, 90. Kist 2—1, 94. Weltzel 31. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 9.000. AZ'67: Treytel: Van Rijnsoever (Rijn- ders), Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Van der Meer (Weltzel). Nyg aard; De Graaf, Kist, Tol. Willem II: Samardzlc; Roemgens, Ko- slc, Huijbregts, Havermans; Van Ge stel, Nelemans, Hoyer; Broeken, Van Rooij (Hoofs), Van Mierlo. BK ARNHEM Hoewel Feye noord in Arnhem niet slaag de in de opzet Vitesse dui delijk te maken dat er een hemelsbreed verschil be staat tussen de technische verworvenheden van beide ploegen, gingen de punten toch naar Rotterdam. Al liep het duel voor Vitesse op een levensgrote teleur stelling uit, het kon na het laatste fluitsignaal met opge heven hoofd de arena verla ten, omdat het lange perio den gelijkwaardig was ge weest en zelfs meer kansen had gecreëerd dan Feye noord. In de slotfase, toen Vitesse met man en macht naar voren trok, kwam de formatie van Jezek nog ge ducht in moeilijkheden. Dank zij doelman Van Engelen, die een striemend schot van Das keerde en het houtvyerk, dat een treffer van uitblinker Meyers verhinderde, kon Feyenoord de score 1—3 handhaven, waarmee de Rotterdammers nu al 37 wedstrijden ongeslagen zijn. De produktie werd ingeleid door Wim Jansen, die zijn 33ste verjaardag vierde. Pe ters en Petursson maakten er 0—3 van, alvorens Vites se wat terug kon doen. Van de twee gele kaarten, die Troost en invaller Albert- sen bij de daarna volgende afweerslag opliepen, werd 'die van Albertsen fel betwist. Het was de derde die de Feyenoorder dit seizoen op liep, waardoor hem een schorsing te wachten staat. Voor de argumentatie dat een andere speler van Feye noord de overtreding zou hebben begaan, was scheidsrechter Beek niet ge- Scoreverloop: 33. Jansen 01, 37. Peters 0—2, 58. Peterusson 0—3, 69. Mulderij 1—3. Scheidsrechter: Beek. Toeschou wers: 14.000. Vitesse: Beukhof; De Leeuw, Mulde rij, Heezen, Mellaard; Van der Vall (Zaayer). Das. Husers; Gerdsen, Busac, Meljers. Feyenoord: Van Engelen: Wijnste kers, Van de Korput, Nielsen, Troost; Notten (Van Til), Jansen, Stafleu; Budding (Albertien), Pe ters, Peterusson. N lijkt eindelijk het buiten eigen dreven a leger herhaaldelijk tentoon gespreide iderwaardigheidscomplex van zich te bben afgeschud. Er is in de door Leo Begman geleide equipe sprake van een hoorlijk groot zelfvertrouwen dat zijn sis vindt in een versterkt spelerspotien- el. Ook tegen FC Dén Haag bleek zater- gavond dat figuren als laatste man Sö- n Busk, voorstoppér Johan Dijkstra, ddenvelder Bert van Marwijk en een- imspits Cees Schapendonk een dragen- rol hebben wat de overige spelers in et geringe mate stimuleert. Vooral de- isief stak het bij de Maastrichtenaren led in elkaar. Dijkstra hield Henk van euwen, goed gestart, maar gaandeweg ler wat terugzakkend, in toom en zono-- I corrigeerde Busk. De zwakke stee zat ide flanken, maar daarvan heeft FC Den aag niet (voldoende) kunnen profiteren, etzel en Goodlass leverden als Haagse lugelspitsen te weinig bruikbare voorzet- n af, hetgeen nog eens werd geïllu streerd door het feit dat de beste ballen van de flanken afkomstig waren van ver dedigers als Van Vliet en Korevaar. Het geen, zoals gememoreerd slechts één tref fer, die van Mansveld opleverde, omdat vooral Schoenmaker zijn draai niet kon vinden. Teleurstelling De anders zo trefzekere middenvelder beleefde zijn eerste teleurstelling kort voor de rust. Nadat Leo Kerstges de doorbrekende Goodlass binnen de zes- tienmeterlijnen onjuist had gestuit mocht Schoenmaker vanaf elf meter aanleggen. Doelman Peter Gerards van MVV voerde het bekende intimidatiespelletje op, ging met Schoenmaker in debat en zag even la ter tot zijn onuitsprekelijke vreugde een afzwaaier vele meters buiten het houtwerk gelanceerd worden. „Schoenmaker mag zich door zulke grappen natuurlijk niet uit zijn concentratie laten halen", verklaarde Piet de Visser later..„Daar is hij veel te er varen voor". Schóenmaker faalde echter wel, hetgeen wellicht ook bij diens tweede mogelijkheid nog nawerkte. Hij kreeg de bal voor het inleggen uit een voorzet van Korevaar, maar joeg de het leer veie me ters over de lat. De Visser achtte het ruim tien minuten voor het einde raadzaam zijn routinier uit het veld te halen ten gunste van Cees Tempelaar, die daarmee zijn rentree maakte na vele weken door een blessure uitgeschakeld te zijn geweest. „Hij was door die missers ietwat aangesla gen", lichtte De Visser toe. „En bovendien moest ik toch wat proberen". Maar ook die wissel, waardoor Van Vliet de frontlinie permanent kon versterken, haalde niets meer uit. De score bleef on veranderd, waarmee MVV het meest con tent mocht zijn. Geen loon FC Den Haag heeft daarmee geen loon naar werken gekregen. De thuisploeg, waarin de zeer zwak beginnende, maar zich later ietwat herstellende Aad van Bergenhenegouwen Voor de geblesseer de Dick Advocaat speelde, zwoegde enorm, maar dat op zich was niet vol doende om MVV tot capitulatie te bren gen. Nadat de openingsfase nogal rommelig en van Haagse zijde in ieder geval hard was verlopen slaagde de formatie van Piet de Visser er pas in de 23e minuut in een schot op het Maastrichtse doel te lossen. FC Den Haags beste man, Jos Jonker, was daarvoor verantwoordelijk, zoals hij ook in de laatste minuut van de. eerste helft een verraderlijke schuiver losliet, waarop Gerards echter paraat was. Tus sen deze twee momenten in was er nau welijks iets te genieten in het Zuiderpark. MVV was na de vervanging van de licht geblesseerde Marcel Adams door Gerrie Schrijnemakers (noodgedwongen) wat be houdender gaan spelen. Dat betekende dat alleen de beweeglijke Cees Schapen donk, aan wie voorstopper Ton Wickel alle mogelijke aandacht moest geven, een po- tientieel gevaar vormde., „Doordat Mans veld veel opschoof naaf het middenveld kwamen we daar een man tekort; vandaar dat Van Bommel zich terug liet vallen", verklaarde Leo Steegman later. Ver verwijderd MVV bleef met deze wat behoudende taktiek overigens ver verwijderd van wat de Maastrichtse ploeg vorig jaar liet zien toen ook een gelijkspel in het Zuiderpark werd bereikt. Was het toen puur negati visme, ditmaal "kwam" MVV wat meer zonder overigens de voorzichtigheid uit het oog te verliezen. Er ontstond bijna nog een fatale wending toen Wickel zich kort voor het einde ver slikte in Schapendonk. Door de bal in pure nood met de hand weg te slaan bracht Wickel opluchting, maar het leverde hem wel de gele kaart op. „We hebben gefaald in de afwerking", constateerde Piet de Visser terecht. „Maar ondanks alle kansen heb ik toch ook te weinig echt goede com binaties gezien". En Leo Steegman tot .slot: „Den Haag komt agressief over, er is veel dreiging, maar of het altijd even ge vaarlijk is kun je je afvragen". FRANK WERKMAN Scoreverloop: 68. Mansveld 1-0; 72. Schapendonk 1-1. scheidsrechter: Mulder; toeschouwers: 4780. FC Den Haag: Galjé; Van Vliet, Mansveld, Wickel, Korevaar; Van Bergenhenegouwen, Schoenmaker- (Tempelaar), Jonker; Wetzel(Monsanto), Van Leeu wen, Goodlass; MW: Gerards; Kerstges, Busk, Dijkstra. Webb; Van der Poppe, Jansen, Van Marwijk; Van Bommel, Schapendonk, Adams(Schrljnemakers). N HAAG - Lex Schoenmaker was zaterdag- ond de meest beklagenswaardige speler in het iderpark. Twee keer kreeg juist hij, degene die laatste weken een opvallende rol had vertolkt het team van FC Den Haag, een riante moge- theid zijn ploeg over een dood punt heen te Ipen en beide keren faalde hij jammerlijk, en leek het er op dat mede-routinier Aad ansveld zijn rol van scherprechter zou overne- en, nadat de ausputzer in de 23e minuut van de eede helft alsnog de openingstreffer tot stand d gebracht. Maar het doelpunt van Mansveld eek niet voldoende te zijn Voor de winst, want er minuten na diens effectieve inzet trof een ije trap van Bert van Marwijk via de benen van ickel en Schapendonk doel: 1-1. En doordat n wanhoopsoffensief van FC Den Haag vervol- ns geen bressen meer vermocht te slaan in de gastrichtste afweer verspeelde de formatie van iner Piet de Visser onverwacht een punt. Het en bijna louter een gevolg was van falen in de verking bij de Hagenaars, die in MVV overi- ns een niet onverdienstelijke tegenstander jffen die opnieuw aantoonde in vergelijking et vorig seizoen behoorlijk te zijn gegroeid, dgeen al eerder was gebleken, onder meer bij in de Kuip bereikte remise tegen Feyenoord. Lex Schoenmaker ziet tot zijn ontsteltenis de bal uit zijn strafschop ver naast de paal gaan. Aad Mansveld is na een door hemzelf ingeleide combinatie met Simon van Vliet ter plekke om de Haagse treffer te scoren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13