GPCEÏ\3TE FRpST BLÉËMEN B#)LLEN Toch nog stijging van verbruik bloemen en planten te verwachten AANMERKELIJKE VERHOGING VAN LASTEN TULPENTEELT: ZAAK VAN „CLEYNE LUYDEN" Overheid heeft open oog voor landbouwsector Gezinnen kopen ongekend veel perkplanten -AND EN TUINBOUW MAANDAG 29 OKTOBER 1979 PAGINA 11 De touwtrekkerij om de aardgasprijs voor de Tuinbouw heeft weer een ronde achter de rug. De Gasunie heeft het Landbouw schap over de streep getrokken tot 1 april 1980. Wat er dan staat te gebeuren is nog een open vraag. Het betekent dus dat de prijs per kubieke meter met ingang van 1 oktober 17,4 cent geworden is. De verho ging van 1,5 cent per kubieke meter lijkt zo op het eerste gezicht niet zoveel om het lijf te hebben, maar als er naar de jaarkos- ten gekeken wordt dan betekent dit weer een aanmerkelijke lastenverhoging. In deze ronde was er sprake van een extra verhoging van 1 cent per kubieke meter. Voor een bedrijf van 10.000 m2 betekent dit een stijging van 1 gulden per m2, dus f 10.000,- per bedrijf. Het valt te hopen dat er niet zo'n extreme winter in aan tocht is als vorig jaar het geval was, want dan zullen deze kosten nog hoger komen te liggen. Wat er per 1 april staat te ge beuren is nog een onzekere zaak. Het is wel zo dat de aardgasprijs in een steeds sneller tempo stijgt en dat de zekerheden over prijsafspraken zeer gering zijn. On middellijk rijst de vraag: „Wat nu?" Het is geen eenvoudige zaak om daar een antwoord op te geven. Er wordt wel voor gewaarschuwd om de stookteelten niet te verlaten in verband met de concurrentie positie met de omringende landen. Vroeg heid werd tot op Jjeden altijd betaald en er mag aangenomen worden dat dit zo zal blijven. Een oplossing wordt er in de Tuinbouw vooral gezocht in allerlei ener giebesparingen. Dit blijkt vooral ook in de vakpers die „bol" staat van de artikelen over dit onderwerp. Hieruit mag men af leiden dat de „zaak" serieus genomen moet worden, vooral ook omdat de hogere kosten van energieverbruik het inkomen van de ondernemer gaan aantasten. Er wordt gewerkt aan energiebesparende kassen, waar al interessaten vorderingen in geboekt zijn. Het is echter nog steeds een zoeken naar de meest economische en verantwoorde oplossing. Verder worden er cultuurmaatregelen genomen, bijvoor beeld het aanbrengen van kunststof folie of energiedoek bij teelten, zoals bij de pa prikateelt. Het is wel zaak om flink te re kenen en alles goed op een rijtje te zetten, want het is niet altijd gezegd dat de duur ste oplossing de grootste besparing geeft. In de huidige situatie gaat het spreek woord van: „Een kat in het nauw maakt rare sprongen" waarschijnlijk heel ge makkelijk op. Het is niet zo erg als er rare sprongen gemaakt worden, als ze maar wel verantwoord zijn. Veranderingen ,op allerlei terrein zijn al tot stand gekomen en er komen nog steeds nieuwe verande1 ringen bij. Het is echter wel wenselijk dat er genoeg tijd geboden wordt on« in een overdacht tëmpo te veranderen. Het mag niet zo zijn dat de aardgasprijs als een soort revolver in de rug van de Tuinbouw gehouden wordt. Het is verheugend om te kunnen constateren dat de Tuinbouw een bedrijfstak is waar niet zo gauw paniek uitbreekt. Men blijft zoeken naar oplossin gen en dat schept vertrouwen in de toe komst, hetgeen hard nodig is. Vooral deze instelling verdient al steun en begrip. Het is alleen jammer dat de tijd het zal moeten waarmaken, hopelijk hangt het hier niet alleen vanaf. CHRYSANT CENTRAAL IN BLOEMENAANVOER Er is afgelopen week aan de CCWS een voorzichtig begin gemaakt met het veilen van rozen uit Israël. Van de grootbloemi- ge soorten werden bijna 13.000 verhan deld met prijzen van 32 tot 37, aanzienlijk onder de prijs voor de Nederlandse rozen. Van de kleinbloemigen waren er slechts 500 en de hoogsteonotering tot 33 cent .bleef ook zeer matig. Tot.de importbloe- men behoorden ook de statice; bijna 3000 met prijzen tussen 46 en 69 cent. Als totaal lag de bloemenaanvoer bij de CCWS met bijna 30 miljoen bos of stuks ongeveer 4 miljoen hoger dan in dezelfde week van vorig jaar. Dat gold ook voor de potplanten die nog steeds in grote hoe veelheden worden aangevoerd. Afgelopen week werkte ook het „karren plan" in de gebouwen van de CCWS en gemiddeld werden iedere dag' 250 wagens -benut en bloemen per wagen verkócht. Dat kwam goed uit nu bijzonder ook de trosanjers in grote hoeveelheden worden aangevoerd, in totaal ruim 5 miljoen dus 2 miljoen^ meer dan in dezelfde week van het vorig jaar. Geen wonder dat de prijs onder die hoeveelheden had te lijden, ge middeld 32 cent tegen 39 cent vorig jaar. De Amerikaanse anjers bleven met rond de 11/2 miljoen op vrijwel gelijk peil, het geen ook met de prijs het geval was. Intussen heeft het bestuur van de VBN beslist er naar te streven in de maand mei op alle vijf zaterdag te veilen omdat dan de grootste bloemen aanvoer kan worden verwacht. Over dit hete hangijzer in de bloemenvei lingen wordt nader overleg gepleegd met de koopliedenorganisatie.De chrysant stond afgelopen week centraal in de CCWS. De prijzen lieten aanvankelijk weinig te wensen over maar liepen tegen het einde van de week terug. Voor de tijd van het jaar bleef de aanvoer van trosan jers hoog. Het totale omzetcijfer van de CCWS bedroeg afgelopen week 13.075.210,59 bij een totale aanvoer van 30.770,615 bos of stuks tegen 11.908.884, 17 en aanvoer van 26.325.954 bos of stuks vorig jaar. Wat gemiddelde prijzen zijn: Amerikaanse anjers 41(v.j.42) trosanjers 32(39) anthurium 1,27(1,46 snijgroen 14(17) jaarrond troschrysanten 53(45) idem ge plozen 77(78) troschrysanten normaal 1,51(1,49) freesia 25(26) gerbera 47(47) gla diolen 19(18) irissen 10(36) leliekelken 67(68) lelietakken 53(43) cymbidium klein 32(30) idem groot 97(1.00) sonia 30(43) be- linda 27(29) red garnette 14(21) Voor deze week mag worden verwacht dat metn de nadering van de Allerheili gen aanstaande zondag, de vraag naar bloemen en in het bijzonder naar chrysan ten groot zal zijn, waarmee de aanvoer on- getwijfèld gelijke tred zal houden, zodat het een echte bloemen week zal worden. De potplanten, bijna 730.000 stuks, bleven in prijs wat achter hetgeen overigens in deze tijd van het jaar vaker voorkomt. Merkwaardige gang van zaken in de perkplanten met een aanvoer van bijna 12.000 tegen nauwelijks 1.000 in dezelfde week van het vorig jaar. Het milde najaar kan er een rol in spelen. Vrijdag 2 novemer is er vanwege het Proefstation in Naaldwijk een voorlich tingsdag óver chrysanten, waarbij ook wordt gesproken over houdbaarheid, ver pakking en verzending. De vergadering vindt plaats in De Kandelaar aan de Dijk weg en begint des morgens half tien. Er komen donderdag 1 november op uitnodi ging van het 2e kamerlid mevr. Kooyman vijftien Spanjaarden in de CCWS op be zoek. De heer Bukman wees er op dat de land ing bouw zorgt voor 6 procent van de werk- A gelegenheid en nog eens 6 procent indi- Vreet via toeleveringsbedrijven en bedrij ven in de dienstverlenende sector. In een optelsom kwam hij tot een netto bij- 'k -drage van de landbouw van 8,7 miljard I gulden aan de betalingsbalans. Voorzitter Bukman constateerde dat de ontwikkelingen in de landbouwtechniek «.[geprikkeld worden door de industrie. Maar tevens signaleerde hij met veront rusting dat er ook in het oosten van het land sprake is van landbouwactiviteiten, die in handen zijn van de industrie. Vee voederfabrieken die er zelf een grote j varkensfokkerij op nahouden zijn niet nieuw. Met nadruk vroeg de CBTB-voorzitter aandacht voor boeren en tuinders die óp contractbasis werken. „Er is behoefte aan een wettelijke toetsing omdat de contractpartners.met de boer aan de' ene klant en een groot lichaam aan de andere kant niet in een juiste ver- houhding tot elkaar staan". Verder waarschuwde hij voor het feit dat de ontwikkeling in de landbouwtechniek zo gericht is op grootschalige produktie en niet op kleinschalige bedrijven, die in Nederland nog de hoofdmoot vormen. De heer Bukman ging ook nog even in op het inkomenspeil van de agrariërs, dat volgens hem met name voor wat be treft de kleinere bedrijven flink achter blijft. Hij voegde daar nog aan toe dat het vandaag de dag gezien de algehele werkloosheid ook niét gemakkelijk is uit de landbouwsector te stappen. Met het gevolg dat de kleinere boeren blijven voortmodderen. De kritiek op landbou wers als zouden zij „dieren pesten §n het landschap verpesten" wees hij van de hand. „We moeten zakelijk en nuchter blijven", zei hij, er nogmaals op wijzend dat de landbouw een belangrijke pijler is van de Nederlandse economie. In dit verband meende hij dat een tentoonstel ling als de Agrado, die overigens zater dag voor het laatst geopend was, onmis baar is voor met name de agrarische sec tor. UIT ONDERZOEK r| VOOR er VEILINGEN 4 IN EUROPA -I BLIJKT: DEN HAAG Het ver bruik van bloemen en plan ten in Europa heeft welis waar een vrij hoog peil be- maar zal wanneer wordt uitgegaan van een poortgang van de economi- tche groei, zij het op lager liveau, in de toekomst toch hog kunnen toenemen. jtjDe omvang en de toename dSan het verbruik tussen de Afzonderlijke landen van Eu- 3i*opa verschillen sterk. De •uctuur van de afzet beïn vloedt het verbruik van bloe ien en planten. Het totale jloemen- en potplantenver- in West-Duitsland is velreweg het hoogst van alle luropese landen. De West- Duitse markt nam in 1977 taar liefst 37 procent voor ijn rekening. "rezien de sterke economi se positie van West-Duits- ind, die wordt gekenmerkt loor een voortgaande groei van het nationaal en besteed- Jaar inkomen per hoofd, vordt een voortgaande beste ding voor bloemen en plan- 0 ten tegemoet gezien. Waar thans Duitsland reeds de be langrijkste plaats inneemt bij de export van bloemen en planten worden in de ko mende jaren goede perspec tieven voor de Nederlandse export tegemoet gezien en zal de Duitse markt de grootste afzetmogelijkheid blijven ge- Reclameactie Dit is een conclusie van de commissie voor structuuron derzoek naar de afzetmoge lijkheden voor de Nederland se veilingen. Gesteld wordt dat er aanleiding is voor een verhoogde proportionele acti viteit voor de afzet van bloe men en planten, vanwege de recente daling in volume van het bloemenverbruik in West-Duitsland. Om die reden is onlangs be sloten tot het voeren van een reclameactie op de Duitse TV en radio. Dat ge beurt in samenwerking tussen de Duitse Blumen- werbung en de Nederland se Bloembollenraad. Deze campagne is gericht op vergroten van de impuls- markt voor bloemenverkoop en vergroten van bloeme- naankoop voor eigen ver bruik. Niet dat bij de bereke ning van de perspectieven wordt uitgegaan van een ver groting van de afzetmogelijk heden, maar wel om een ver dere daling van het snijbloem menverbruik in Duitsland te voorkomen. SnijbL oemen Opmerkelijk is dat bij daling van het snijbloemenverbruik in Duitsland toch een aan zienlijke stijging van het pot- plantenverbruik valt te con stateren. De totale bloemen- en plan- tenexport naar West-Duits land zal volgens verwachtin gen dit jaar met negen pro cent toenemen.. Evenwel wordt een geleidelijke terug gang verwacht, die volgend jaar tot zeven procent zal zijn beperkt, in de .drie daarop volgende jaren tot zes pro cent en van 1984 tot en met 1987 tot vijf procent. Deze berekeningen zijn mede gegrond op een groei van het per hoofd besteedbaar inko men en de sterke positie van de DM. Deze positie kan nog worden beperkt door de maatregelen van de West- duitse regering tot het bevor deren van de consumptieve bestedingen. De toename zal evenwel worden beperkt door het feit dat het bloemenver bruik bij een hoger inko mensniveau procentueel toch minder sterk stijgt dan het besteedbaar inko men. Een belemmerende factor voor de export naar West-Duitsland zou ook nog kunnen zijn de distri butiestructuur vooral in het zuiden. Bij het onderzoek in West- Duitsland is gebleken dat met de grootte van de ge meenten zowel het aantal ko pende huisvrouwen als de bestedingen aan bloemen en planten per hoofd stijgen. Het woon- en leefklimaat is op een en ander mede van invloed. De teelt van tulpen blijft ondanks alle schaalvergrotingen toch in grote lijnen ëen zaak van de „cleyne luyden". Voor een areaal van 6000 ha tekenden nl 4100 kwekers. Volgens berekening van de on sterfelijke heer Bartjens betekent dat dus een gemiddelde oppervlakte van ander halve ha per bedrijf. Duidelijk de kleinere bedrijven, al produceren die naast tulpen ook andere bol- en knolgewassen. Er is ook een groep van ruim dertig bedrijven die samen goed zijn voor 500 bunder en die komen dus aan een gemiddelde om vang van 15 ha per bedrijf. Dat aantal is op het grote geheel klein. De massa van de tulpen wordt geproduceerd op de klei nere kwekerijen. Een zeer grote groep van niet minder dan 2500 bedrijven teelt zelfs minder dan één ha. De teelt van tulpen blijkt iri steeds groter mate een zaak van de klei te worden. Zo worden in de omgeving van Broek op Langedijk 855 ha tulpen geteeld en dat is pakweg 15% van het totaal. Voor West- Friesland komt 700 ha uit de bus, wat neerkomt op 12%. De Wieringermeer blijft daar met 690 ha maar iets onder. In deze ftolder komt men veel zgn. „reizende bol- enkramen" tegen. Dat wil zeggen: ze be horen toe aan telers die hier niet wonen, maar die in hun omgeving niet voldoende verse grond kunnen vinden of die de pachten in de Beemster en de Schermer (tegen 10,- per roe!) te hoog vinden. De Noordoostpolder is ook een belangrijk produktiegebied van tulpen geworden met ruim 400 ha ofwel 7% van het totaal areaal. Op de Zuidhollandse Eilanden en Zeeland worden ook nog altijd 172 ha tulpen ge teeld. Het gaat hier in hoofdzaak om de cultivar Apeldoorn. De bollen van dit ras uit deze gebieden hebben prima eigen schappen voor de vroege broei en daar be taalt de handel graag wat extra voor. Het gewas rijpt hier als gevolg van klima tologische omstandigheden vroeger af, maar dat betekent ook dat men in deze regio belangrijk minder leverbaren uit de roe raapt dan elders. Die hogere prijs heb ben de kwekers in dit gebied dan ook hard nodig. In de Haarlemmermeer wer den 100 ha tulpen geregistreerd, in Fries land §n Groningen 90 ha, in Oostelijk Fle voland (verse grond!) rond 60 ha en in de Noordwesthoek van Brabant 25 ha. Bij el kaar nemen de bedrijven op de kleigron den 54% van de totale produktie voor hun rekening. Zandgronden De bedrijven op de zandgronden komen in totaal op ruim 43%. Onbetwiste koplo per is het zgn. Noordelijk-Zandgebied rond Breezand waar 1210 ha tulpen wor den geteeld ofwel 22% van de totale op pervlakte. De dominerende rol van de oude bollenstreek tussen Haarlem en Lei den is wat de tulpenteelt betreft al enkele jaren uitgespeeld, al blijft een areaal van 930 bunder nog altijd de moeite waard. In procenten: 17. Dan is er nog Kennemer- land met 166 ha en Wassenaar met 48 ha. De rest van de tulpenteeltbedrijven is te vinden in o.m. Roelofarendsveen. Produktie Wat de produktie betreft: het is opmerke lijk dat die de laatste jaren niet boven de twee miljard stuks is gekomen, maar vrij wel constant rond de 1.900.000.000 stuks DRS P. BUKMAN (CBTB) IN DOETINCHEM: VOOR IN TUINTJE EN OP BALKONS tr9/Den Haag Het gezinsver- bruik van perkplanten in HdOns land heeft in de loop dit jaar een record- .hoogte bereikt van totaal miljoen gulden, dit E(j,ondanks dè ongunstige ei[weersomstandigheden, die glde aandacht voor het eigen Fj tuintje weieens heeft doen ()jverminderen. record werd be- uijreikt mede als gevolg van gemiddeld hogere prijs voorgaande jaren, een met tien procent. Op- is dat er eerder spra- >elke is van een kleiner aantal -i^topende gezinnen en ook 5van minder verkochte plan ten. Het aantal stuks kopende huishoudens handhaafde zich echter ook nu met gemiddeld dertig planten. De meeste ko ppers van perkplanten werden i verloren in de drie grote.ste lden. rhln het overig westelijk ge- deelte van ons land wordt het grootste aantal perkplan ten gekocht en.totaal 35 pro- keent van de bestedingen voor i Idat doel wordt daar gevon den. Het is wel gebleken vol gens een marktonderzoek de VBN, dat perkplanten •.{niet uitsluitend in tuintjes te- Blreeht komen. Van elk tien Jgezinnen bleken er slechts "peven over een tuintje te be schikken, zodat ook heel wat terecht komen Hjin bloembakken op balkons ("en dergelijken. Van de an- h derhalf miljoen nederlandse gezinnen die niet óver een tuin of tuintje beschikken kochten 250.000 gezinnen in dit jaar éénjarige planten. BALKONTUINEN Deze „balkontuinders" zijn gezamenlijk goed voor zo'n vier miljoen gulden aan één jarige planten. De resterende 26 miljoen wordt besteed door ongeveer een miljoen kopende huishoudens die wel over een tuin of tuintje be schikken. De gezinnen met tuin besteden gemiddeld 26 gulden aan perkplanten en zonder tuin 16 gulden. Petu nia's, violen en geraniums blijken de favoriete planten te zijn voor niet-tuinbezitters. De gezinshuishoudingen blij ken veelal een vaste plaats te hebben voor het doen van hun aankopen en verschillen weinig van jaar tot jaar. De tuincentra blijken ook hun aandeel in de markt geleide lijk aan te vergroten, dit ten koste van de kwekers. De geranium beweegt zich in Stijgende lijn wat de belang stelling van het. kopend pu bliek betreft. Dit jaar werden er ruim vier miljoen van aan huishoudens verkocht, in 1977 was dat nog 3!/2 miljoen. Tot terrein verliezend moe ten onder meer gerekend worden: Vlijtig Liesje, Salvia Lobelia om enkele te noe men. GELIJKE. TRED Er is ook geconstateerd dat bij hoger inkomens, de beste dingen voor bloemen en planten daar geen gelijke tred mee houden. Men zoekt dit in het feit dat juist in de hoger inkomens men reeds een flink bedfag besteedde aan bloemen en planten. Elk jaar wordt het asortiment van perkplanten breder hoe wel de hiervoor genoemde planten toch wel de leiding blijven behouden. Dat ook de perkplanten zich weten te handhaven kan mede op re kening worden geschreven van een algemeen geldende drang naar een „groener leefklimaat". Dat wil zeggen, een tegenwicht voor toene mende „verstedelijking" en „verzakelijking", welke niet alleen in ons land, maar in heel Westeuropa wordt aan getroffen. Als gevolg hiervan gaat men bloemen en planten steeds meer waarderen, ook om het in huis gezelliger fe maken. De stijging van de in komens speelt uiteraard hier bij eveneens een rol van be tekenis. Er wordt evenwel ook ge steld dat bloemen en planten moeten kunnen concurreren met andere verbruikersgoe deren op de markten, reden waarom niet alleen ruime aandacht moet worden be steed aan de produktie, maar ook aan de afzet van het pro- dukt. Om die reden moet ook aandacht worden besteed aan verbreding van kwaliteit en sortiment. Hè- Tulpenteelt gebeurt in hoofdzaak op de kleine bedrijven schommelde. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat men ook dit jaar niet bo ven de twee miljard stuks gaat komen. En dan te bedenken dat men in 1974 op een produktiecijfer van 2.328.000.000 stuks kwam. Veel plezier hebben, de kwekers aan die rijke oogst toen niet beleefd. Niet minder dan 233.0Ö0.000 stuks bleven on verkocht. Dat was rond 10% van de totale produktie. Gevolg: lage prijzen en hoge surplusheffingen' Het was dan ook het grootste surplus sedert 1945. Deze cijfers laten zien dat de export van tulpen de laatste jaren niets toeneemt. De expor teurs hebben kennelijk de handen vol om twee miljard tulpenbollen te verkopen. Het percentage dat werd geëxporteerd, schommelt dan ook voortdurend rond 68%. Dat wil dus zeggen dat plm. 32% in het binnenland blijft en dat gaat om forse aantallen: tussen de 600 en de 700 miljoen stuks. Die worden voor het overgrote deel gebroeid in de Rijnsbih'g, fe Veenstreek en het Westland. Men mag aannemen dat een zeer groot deel van die gebroeide bol len weer als bostulpen wordt geëxpor teerd. Vooral naar West-Duitsland. Het aantal bollen dat wordt gebroeid is wel eens minder geweest. In 1958 bedroeg dat 173.000.000 stuks (15%), in 1968 341.000.000 stuks (20%) en in 1978 650.000.000 stuks. Stellig zal men voor 1979 heel andere cij fers gaan zien, omdat de broeiers de afge lopen winter het spreekwoordelijke zout in de al even vermaarde pap niet hebben verdiend. Ze hadden dit jaar vroeg wel dure bollen gekocht, maar nu de prijzen van de droge tulpen deze zomer fors om hoog gingen, hebben velen hun tulpen weer verkocht. De algemene verwachting is dat er straks in december en januari heel wat minder bloeiende tulpen aan de markt zullen komen. En dat zal voor de prijsvorming alleen maar gunstig..kunnen zijn. Aangenomen dat we niet \$eer ge- tracteerd worden op een uitzonderlijk strenge winter! DOETINCHEM De Nederlandse land bouw loopt in vele opzichten voorop. Tot deze conclusie is vorige week de voorzitter van de CBTB drs. P. Bukman gekomen de t opening van de 23ste Agrado in Doetin- V chem. „We hebben nu een overheid die, e" hoewel er veel kritiek is, altijd oog heeft -n gehad voor de landbouwsector als belang1 rijke bijdrage aan onze economie". Dr8. P. Bukman: „Nuchter blijven".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11