PvdA vertoont sporen van politieke vermoeidheid POKKEN DEFINITIEF UITGEROEID Kent u ze nog? mitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofBuitensteBinnenhofbuit-ensteBinnenhofbuitensteBinneni aitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnent Politiek Partij Parlement Frits en Frans de Kameleon 20,40 6 oktober voortaan „pokkenbevrijdingsdag" INNENLANP/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 PAGINA 7 rste hulp 1 n voorzitter Dolman >e weken geleden be- d maakte, dat tij- s het lange nachte debat ter afsluiting de algemene be- otiwingen twee Ka- leden ziek waren woerd, gingen onze achten automatisch naar een jaar ol geleden. Onder de -Jmerleden bevonden toen maar liefst voormalige artsen: CHU-ers Kruisinga Tilanus, dé socialist ibers en de D'66-er kmans. Als er in die ode iemand in het riergebou w on wel d. consulteerde men tond een van deze fici. Er was er altijd één aanwezig. We nneren ons nog le dig het beeld van medewerker, die hevige hartklop pen op een bank lag en bezorgd werd gade geslagen door Kruisin ga. Hoewel diens voor malige professie zich had beperkt tot keel, neus en oren, gelastte hij onmiddellijk de Komst van een ambu lance. Na de verkiezingen van 1977 waren op Kruisin ga na alle artsen uit de Kamer verdwenen en toen de betreffende CHU-voorman minister werd, was er in het Ka mergebouwgeen enkele medicus meer over. Eerste hulp 2 Maar het leek wel of het hoofd van de veilig heidsdienst van de Ka mer dat had voorzien, want inmiddels hadden op zijn aandrang enige tien tallen be woners van het parlementsge bouw een EHBO-cursus gevolgd. Op dit moment is er in elke hoek van het gebouw wel iemand te vinden, die eerste hulp kan verlenen. Zij hebben een speciaal op- roepapparaatje bij zich. Ook bevindt zich in het Kamergebouw een tas met complete doktersui trusting (voor het geval er toch toevallig een arts aanwezig is) en zelfs beademingsappa ratuur. Via het interne alarmnummer 2222 kan in een oogwenk het hele medische apparaat in werking komen. Dat er toch nog wel iets mis kan gaanwerd tij dens die beruchte nacht van twee weken gele den bewezen. Het CDA- Kamerlid Jan Nico Scholten zulke ernstige hartklachten, dat de EHBO'ers besloten, een ambulance te laten ko men. Wat gebeurde er echter? De witte broe ders kwamen niet via de hoofdingang, maar door de „ministersin gang" het gebouw bin nen, wat tot gevolg had, dat zij minutenlang door de gangen zwier ven, op zoek naar de patiënt. Niemand wist, waar ze moesten zijn, want het gebeuren rond Schol ten had zich ach ter de schermen afge speeld. Gelukkig kwa men zij uiteindelijk ie mand tegen, die wist waar ze moesten zijn, maar toen was er tussen het alarm en de aan komst van de broeders al meer dan een kwar tier verstreken. Klaauw Het blijft tobben voor Chris van der Klaauw, onze minister van Bui tenlandse Zaken. Nadat hem dinsdag in eigen land (Tweede Kamer) de oren gewassen wa ren in verband met zijn houding tegenover de Arabische Boycot, moest hij woensdag we derom tot de conclusie komen dat men in het buitenland niet eens weet hoe hij eïuit ziet. Het Amerikaanse pers bureau United Press In ternational seinde van uit Madrid een foto, waarop volgens het on derschrift stonden afge beeld, bezig met een persconferentie: de Ne derlandse minister-pre sident, abusievelijk mr. A.J.M. van Agt ge noemd (moet zijn: A.A.M.), en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Christophe van der Klaauw. Het vervelende was echter, dat Chris de bijeen komst niet had bijge woond. De man naast Van Agt was de staats secretaris van Buiten landse Zaken, drs. D. (Durk) van der Mei. Deze vergissing kwam dubbel hard aan voor „Klaauw", zoals hij op zijn departement ge noemd wordtomdat UPI hem ten tweeden male vpor schut zette. Een week eerder kwam het bureau met een foto, voorstellende Van Agt, diens Italiaanse ambtgenoot Cossiga en daar tussenin „een, on bekende man En wie was dal dan wel Juist, „Klaauw", die blijkbaar nog een ontzettend lan ge weg te gaan heeft voordat hij in het bui tenland, zijn werkter rein, op één lijn gesteld wordt met zijn voorgan gers Van der Stoel en Duns. Traditie 1 Nieuwspoort is- de toe passelijke naam van het pa riem en taire perscen - trum en onverbrekelijk verbonden met het Bin- nenhofgebeuren. Nieuwspoort bestaat uit een aantal persconfe rentie-zaaltjes en is te vens voorzien van café- restaurant, pleister plaats voor menig jour nalist en kamerlid in de uren waarop de kamer vergaderingen zijn ge schorst. Vooral voor de genen die wel van een glaasje houden. De meeste parlementaire journalisten zijn daar regelmatig te signale ren. Ook al om onder het genot van een of meer drankjes op infor mele wijze wat na te kunnen kletsen met ka merleden of collega's. Meer dan de helft van de kamerleden is echter helemaal geen lid van Nieuwspoort en laat zich daar dan ook nooit zien. De nieuwe Twee de Kamervoorzitter Dick Dolman is net als zijn voorganger Anne Vondeling wel lid, maar weinig fanatiek. Tot nu toe heeft hij de traditie hooggehouden, want e- venals Vondeling wordt ook hij nimmer in Nieuwspoort gesigna leerd. Dolman heeft nu echter beterschap beloofd en is serieus van plan vaker „langs te komen" „Ach ja, noem het een voor beeld stellen. Kijk, in een democratie kan de. politiek niet leven zon der de pers", dus vindt hij dat ook van de ande re kamerleden ver wacht mag worden dat ze massaal in Nieuws poort komen opdraven. Dolman heeft voor zijn eigen afwezigheid wel het excuus Hagenaar te zijn en „dat ik thuis kan gaan eten als ik mid dags of 's avonds een uurtje vrij hob". Voor zijn afwezigheid kan echter ook nog een meer praktische reden worden aangevoerd. Dick Dolman is gehee lonthouder, evenals Vopdeling trouwens. De lok van Volksvijand nr. 1 kan hij net als vele collega's weerstaan en dat is dan toch weer een reden minder om naar Nieuwspoort te gaan. Traditie 2 Over traditie gespro ken. Anne Vondeling werd door insiders me nigmaal „De School meester" genoemd, vanwege zijn belerende optreden tegenover ka merleden. Dat ook Dol man best aanspraak kan maken op die bena ming, mag blijken uit de volgende dialoog met het PvdA-kamerlid Van den Bergh tijdens het alweer traditio nele vragenuurtje: - „Mijnheer de Voorzit ter, ik vraag mij af of... .Jfeen, mijnheer Van den Bergh, U mag alr leen vragen stellen aan de minister, niet aan Uzelf. - „Maar. - „Neen, mijnheer Van den Bergh! (Waarop het kamerlid, duidelijk geïrriteerd door dit gemuggenzift, reageerde met:) - „Eigenlijk zou ik U weieens iets willen vra gen, mijnheer Dol man...!" En de rest van de vraag kon hij gelukkig nog bijtijds inslikken, want ongetwijfeld had hij op rhetorische wijze willen vragen of de kamer voorzitter zich wel goed voelde. DICK VANRIET SCHOTEN FRANS WEERTS RIK IN 'T HOUT p de stem van Wim Bosboom van 'ara's Rooie Haan klonk twee eken geleden een nauw verholen lleurstelling door toen hij bij het poriezen van de resultatèn van ^t jongste NlPO-verkiezingson- przoek bij de PvdA aanlandde: zetels verlies ten opzichte van fet huidige aantal Kamerzetels, fetgeen een teruggang van 53 47 fractieleden zou beteke- n. Enkele dagen later publiceei--' het NIPO enkele andere onder- lekscijfers, die echter nauwe- jks aandacht kregen. Aan bijna |0 mensen was de vraag „Wilt u n tweede kabinet-Den Uyl?" Wgelegd. Resultaat: 49 procent pelde daar niets voor, 40 procent ilde het wel en de rest had geen ening. bewel de vraagstelling nogal du- OOpus was en het aantal ondervraag- hu|n gering, klinkt uit deze uitslag een politiek signaal. Wat is er de hand met de PvdA en' met de e^fervingskracht: van die partij? er iets aan het imago van '4n Uyl? ie zijn oor in de fractie te luisteren gt krijgt over de genoemde opinie- Ojtilingen in eerste instantie vrij la- acjnieke niets-aan-de-hand-geluiden ici) horen. „CDA en VVD^zijn hun eerderheid kwijt. Laten we dat vooropstellen", zo klinkt het jji clan: „Die teruggang in de kie- inffsgunst hadden we al veel eerder Jrwacht. Het is nu eenmaal moei- K oip na bijna twee jaar oppositie —feren nog kiezers te blijven trek- 0(jn, want de mensen zien nauwe- jjics resultaten van wat je zegt en hJet. Jawel, D'66 is natuurlijk ook maar het vriendelijk kébrachte „redelijk alternatief"' tijkt toch succesvol te zijn. En be- jnk goed: waar komen de nieuwe tmmen op D'66 voor het grootste iel vandaan? Van de PvdA. Maar is slechts tijdelijk, want D'66 edt geen echte concrete oplossin-4 voor de vraagstukken van deze jil. D'66 durft geen duidelijke keu- niïi te maken. D'66 heeft de kiezers Pljijwel alleen mooie woorden te bie- irün. Dat moet gewoon doorgeprikt barden". zover de laconieke geluiden uit PvdA-fractie. Wie da'arna gaat irvragen, ontdekt toch al spoedig ondertoon van onbehagen. Het is een beetje weg. De spirit, de ijdbaarheid, het na-effect van het ')inet-Den Uyl is verminderd. Of, Den Uyl het deze week zelf 4tmuleerde: „Er ligt inderdaad -een tere waas van moedeloosheid en rmoeidheid over ons". ERVINGSKRACHT b kiezers moeten een nieuwe im- 'us krijgen, daar is iedereen in.de flialistische fractie het wél over (jns. Maar hoe? Het is niet toevallig M partijvoorzitter Max van den ,lrg deze week in het partijblad loos in de vuist" vier pagina's lang een vlammend pleidooi houdt voor verbetering yan de wervingskracht van de PvdA. „De opiniepeilingen van oktober markeren enige onze kerheid bij onze kiezers als het gaat om de vraag of wij een effectief, ge loofwaardig socialistisch alternatief hebben. De algemene beschouwin gen hebben, vooral door de verwar rende manoeuvres van CDA en VVD een weinig helder en inspire rend beeld voor onze aanhang opge leverd", zo schrijft Van den Berg aan het begin van zijn verhaal. Daarna bepleit hij een strategie die erop neerkomt, dat fractie en partij bestuur duidelijk herkenbare anti kapitalistische voorstellen de boer op moet om de mensen uit te leggen waar het de PvdA om te doen is. In een interview in een ochtendblad liet begin deze week de landbouw- specialist uit de PvdA-fractie, Arend Voortman, een zelfde soort geluid horen. „De PvdA moet redelijke, duidelijke oplossingen voor de pro blemen van vandaag aandragen", zo zei hij. En ook: „Het PvdA-kader weet nauwelijks wat de mensen be zig houdt". Bovendien vindt Voort man net als Van den Berg dat de PvdA weer eens wat serieuzer moet gaan denken over de mogelijkheid van een progressief meerderheidska binet. En met deze opborrelende gevoelens van onvrede is de discussie in ,de fractie over de vraag „hoe verder?" gelijk goed op gang gekomen. Den Uyl, die over Van den Berg pleegt te zeggen dat het een beste jongen met groot politiek talent is, maar dat hij nog teveel het actie-denken van de jaren zestig belijdt, toonde zich aan vankelijk ietwat geirriteerd over het gemor. Maar na een gesprek met de partijvoorzitter, die eerst wérd ge dwongen publiekelijk bekend te ma ken, dat zijn artikel beslist niet was bedoeld als oorlogsverklaring tegen de fractie, besloot Den Uyl afgelopen woensdag dat de koers van het be leid en de wijze waarop dat naar bui ten wordt gebracht in de fractie grondig moet worden doorgepraat. De eerste discussieronde is dezelfde dag nog gehouden. Met Max van den Berg erbij. OEN UYL Ondanks het prille stadium waarin de gedachtenwisseling verkeert, kan er al een voorlopige, ruwe balans worden opgemaakt van de gevoelens en ideeën, zoals die op dit moment in de PvdA-fractie leven. In de eerste plaats staat het leider schap van Joop den Uyl buiten alle discussie. Nagenoeg unaniem vindt men dat „Joop het gewoon goed doet". Met zijn grote ervaring en in telligentie steekt hij nog altijd met kop en schouders boven zijn fractie genoten uit. Dat erkent iedereen. De vraag of hij bij de kiezers nog wel goed overkomt, wordt slechts door enkelen niet direct met ja beant woord. „Sommigen zeggen wel eens dat hij wat vriendelijker, wat min Max van den Berg der hautain in zijn politieke gedrag zou moeten zijn. Daar zit wel iets in. Maar het imago van de geweldenaar trekt juist ook weer veel mensen aan", zei een van de fractieleden laatst. Den Uyl zelf erkent overi gens, zich ervan bewust te zijn dat zijn „imago wel wat aan slijtage on derhevig is". De eerder genoemde Arend Voortman zei afgelopen week, een voorkeur te hebben voor een meerkoppig leiderschap: Den Uyl, met daaromheen een aantal kroonprinsen. Het is duidelijk, dat hij in dat koninklijk gezelschap in ieder geval Ed van Thijn en „coming man" Hans Kombrink (zelfs door Wiegel geprezen om zijn heldere en kundige bijdrage tijdens de recente financiële beschouwingen) wil doen opnemen. Het is de vraag of er ooit iets met deze suggestie gedaan zal worden. Unaniem is de fractie ook van me ning, dat Den Uyl koste-wat-het- kost de nieuwe premier van een vol gend kabinet moet worden, behalve natuurlijk als dat weer een kabinet van CDA en VVD wordt. Maar daar gaat men niet van uit. Voorlopig wordt door de meesten gemikt op een kabinet van PvdA, CDA en D'66. Een progressief kabinet, steu nend op een werkbare meerderheid, wordt door vrijwel iedereen als vol komen onhaalbaar beschouwd: „Het zou natuurlijk mooi zijn, maar het is geen reële gedachte. En de belang rijkste vraag die hierbij opdoemt is, wat D'66 wU. Daar bestaat nog geen duidelijkheid over. D'66 wenst daar over ook nog niet duidelijk te zijn" Slechts een kleine groep sluit zich aan bij het voorstel van Max van den Berg en Arend Voortman, om wat meer ernst te gaan maken met ae mogelijkheden, rechtstreeks af te stevenen sp een progressief kabinet Vooralsnog gaat men in de fractie dus uit van besprekingen met het CDA na de verkiezingen. Voorwaar de zal dan zijn, dat Den Uyl premier moet worden. Ook als het CDA gro ter is geworden dan de PvdA? In derdaad. ook dan De prijs die het CDA daarvoor zou kunnen vragen, namelijk het inleveren van een zwa re ministerspost, heeft men er graag voor over Ook over de houding die de PvdA nu tegen het CDA móet innemen is de fractie het vrijwel eens. Daar zal'" weinig in dienen te veranderen. Na drukkelijk lonken gaat te ver. De christen-democraten moeten voort durend uitgedaagd worden, duidelij ke en consequente keuzen te doen, zo luidt het parool. En wat de VVD betreft spreken de woorden „samen werking is in de nabije toekomst uit gesloten" (Den Uyl tijdens de alge mene beschouwingen) klare taal. Dat neemt echter niet weg dat een steeds groter wordend deel van de fractie, inclusief Den Uyl, gespitst is op het opvangen en verwerken van de sig nalen die vanuit de VVD in de rich ting van de PvdA worden uitgezon den. VERMENSELIJKING En hoe moet het nu verder met de wervingskracht van de socialisten? Er lijkt een goede kans weggelegd voor de in fractie en partijbestuur le vende gedachte, de maatschappelijke hervormingen die de PvdA voor staat. in een nieuw en herkenbaar jasje aan de kiezers te gaan verko pen. Het staat allemaal al keurig op een rij in het rond Prinsjesdag gepu bliceerde PvdA-plan „Werkgelegen heid door solidariteit". Maar het moet mischien in een fleuriger pa pier worden verpakt. Loonmatiging en inkomensnivellering blijven noodzakelijk, maar daar tegenover moet staan: Een goed functionerend centraal fonds voor de Vermogens- aar.wasdeling, waarvan zowel de werknemers ,als de bedrijven zelf kunnen profiteren, meer inspraak en democratisering in de bedrijven, arbeidstijdverkorting, versnelling en verbetering van de stadsvernieu wing, beheersing van huren en grondprijzen en, wat vooral Den Uyl een zwaar accent wil gaan geven: vermenselijking vande arbeid en van de maatschappij in zijn geheel. „Het spookbeeld van de totale com putermaatschappij en de daarmee gepaard gaande ontmenselijking en vereenzaming is misschien wel de grootste bedreiging die we tegenover ons hebben. We moeten ons daar krachtig tegen wapenen", zo vindt Den Uyl. Hij zegt dat natuurlijk niet voor niets. Wie in de politiek een beetje thuis is, voelt op z'n klompen aan dat hij hiermee poogt, een belangrij ke troefkaart van D'66, dat al jaren tegen dit spookbeeld tekeer gaat, in te pikken. DICK VAN RIETSCHOTEN Uw krant heeft 2 series 'klassieke' kinderboeken voor u samengesteld. Gezonde, goede lektuur waar uw kinderen ongetwijfeld net zoveel plezier aan beleven als u dat hebt gedaan. De gezellige kwajongensstreken van Dik Trom en de ondeugende Pietje Bell. m En nu ook de nieuwe boeken van Kluitman gaan zeilen maakt plezier alle 4 voor Stuur mij Naam: Straat: Postcode: IMet betalen wacht ik op uw 'acceptgirokaart. Bon in gesloten envelop (zonder oostzegel) 7 i Sijthoff Pers Extra^ EXTRA/ Antwoordnummer 17,2280 WB Rijswijk. ROBI De Wereldgezondheidsor- satie (WHO), heeft gistermiddag laard, dat de wereld voor altijd be- is van de pokken, een epidemi- ziekte die eens miljoenen mensen even kostte. „Pokken zijn tenslot- >eh uitgeroeid, niet alleen op het caanse continent, maar, over de wereld", verklaarde directeur-ge il, Halfdan Mahler tot een groep gezondheidsdeskundigen, die bij groepen was om het heuglijke feit :ren. Het laatst bekende geval van ten buiten een laboratorium werd [es twee jaar geleden geconstateerd oktober 1977 toen in Somalië een kok besmet bleek te zijn. Sindsdièn is in dat land door meer dan 6.000 ge zondheidsfunctionarissen een intensie ve inentings-campagne gehouden, even als in de drie naburige landen, waarin dezelfde nomadische bevolkingsgroe pen wonen. Dr. Jan Kostrzewski uit Polen verklaarde op de bijeenkomst dat Kenia, Ethiopië, Djibouti en Somalië een certificaat hebben ontvangen waarin staat dat zij vrij zijn van pokken. Hij verklaarde, dat daarmee de hele wereld als pokkenvrij mag wor den beschouwd. De artsen van de gezondheidsorganisatie verklaarden, dat de kans uitgesloten is, dat de ziekte weer opdoemt. Pokken wor den veroorzaakt door een virus, waarvan alleen mensen de dragers kunnen zijn Dieren, insecten en vervuild water zijn geen besmettingshaarden. Bovendien zijn de symptomen van de ziekte duidelijk te zien op verschillende delen van het li chaam en een besmet persoon zou de ziek- Symptomen te niet kunnen verspreiden zonder teke- nen hiervan te vertonen, zoals bij tyfus het geval kan zijn, aldus de artsen. De WHO-deskundigen verzekerden, dat bij hun laatste onderzoek in Afrika zeker een geval van pokken zou zijn opge spoord, indien zich dit de afgelopen twee jaar zou hebben voorgedaan. In die perio de waren ongeveer negen miljoen Kenia- nen drievijfde van de bevolking in geënt, terwijl meer dan de helft van alle Somaliërs aan een onderzoek was onder worpen. Pokken kwam duizenden jaren geleden voor het eerst voor. Tot de symptomen be horen hoge koorts en de neiging tot bra ken. De meest verderfelijke variant van het virus kostte het leven aan tweederde- van de mensen die er door werden be smet, terwijl de mildere variant de slacht offers voor de rest van hun leven teken de: het zogenaamde „pokdalige" uiterlijk Tot tweehonderd jaar geleden, toen de Britse natuurkundige Edward Jenner als eerste een preventieve entstof ontwikkel de, was geen kruid gewassen tegen de pokken. Directeur-generaal Mahler, die de over winning bekendmaakte over „een van de meest verraderlijke ziektes die ooit heeft bestaan", zei dat twaalf jaar geleden, toen de laatste campagne tegen de pokken van start ging, de ziekte heerste in 33 landen die een totale bevolking hadden van 1,2 miljard inwoners. In dat jaar werd mel ding gemaakt van ongeveer 131.000 geval len, maar men nam aan dat het aantal niet geregistreerde gevallen ten minste 1,5 miljoen bedroeg. Deze hele campagne kostte de WHO in het totaal 100 miljoen dollar, terwijl ver schillende landen zelf miljarden dollars aan het project besteedden. Mahler ver klaarde, dat 26 oktober 1979 de geschiede nis in zal gaan als „pokkenbevrijding- sdag".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7