Metamorfose van school 'De Horst' |I JKSZUI VEL STATION NAAR WAGENINGEN ierste paal ieuwbouw xemiva Noord wijkerhou t is zuinig met belastingverh ogingen Schitterende jubileuma vond voor wieler vereniging Swift ESTA sterk op dreef in Home ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 PAGINA 3 I 1 I De kinderen en de Leidse Vrc O T nC f« <*"k /"V bij de 'junglebrug' op de speelf IV N 1 ^-1 fl I I van de objecten, die door de -B- VI JL JL x_A raad werd gerealiseerd. ^EIDEN 'De Horst', hooi voor specia&l onder- ijs, heeft een totale meta- orfose ondergaan; het af- brande gebouw in het orskwartier en het nood- bouw aan de Caecilias- K aat hebben plaats ge- I9aakt voor een wel zeer ;P( stiek 'thuis' aan de Fran- imontlaan. Wethouder J. Tesselaar van onder ijs en mevrouw Vis wa ll gistermiddag bij de estelijke opening aanwe- De echtgenote van de rgemeester bood namens Leidse Vrouwenraad n cheque ter waarde van 00 gulden aan voor aan- i van speelobjecten. De Teleurgestelde kunstenaar LEIDEN Tussen alle opgetogen mensen bij 'De Horst' liep gisteren een diep teleurgestelde kunstenaar Huib van den Wijngaard. Hij had het ontwerp gemaakt voor het veelgeroemde schoolplein, vol speelwerktuigen. De helft van zijn gage had hij aan de school geschonken om ook een financieel steentje bij te dragen aan de wederopbouw van de school. Maar eenieder liep hem voorbij. Niemand betrok hem in de feestelijkheden. „Ze hoeven me echt niet voor die paar duizend gulden te bedanken. Ik hoef niet zo nodig op een voetstuk gezet te worden. Maar hét is toch al ie gek, dat mijn naam zelfs niet op de tekeningen voorkwam. Het leek er nu op, alsof de Leidse vrouwenraad de enige is ge weest die de school een goed hart toedroeg", zei de kunste naar na afloop. verbouwing van het in de jaren vijftig, geheel in Fin se stijl gebouwde onderko men, heeft een miljoen gul den gekost. „Een school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen is een term, die wat mij betreft zo snel mogelijk kan verdwij nen", aldus de heer A.L. Kimpel, het hoofd van de school. Hiermee doelde de onderwijzer op het al te dui delijke onderscheid, dat door deze betiteling met 'normale' kinderen wordt gemaakt. Voorts memoreerde de heer Kimpel in zijn speech de moeilijkheden, die de school na het afbranden van i Het eerste gebouw heeft onder- vonden en hij dankte in'het bijzonder de Leidse Vrou wen-raad, die door een actie een ruime speelvoorziening voor de kinderen mogelijk heeft gemaakt. Hefr nieuwe gebouw biedt een zee van ruimte. Het knusse onderkomen heeft ruime mo gelijkheden ter ontplooiing van de leerlingen, want vooral door de grootte kan aan de Franchimontlaan aan- merkelijk meer worden ge- daan dan in menig ander schoolgebouw. Daarbij komt, dat het interieur van de .school nauwelijks te over treffen is. Kimpel: „Een goed gebouw is één van de belang rijkste onderwijsmiddelen." In dat geval kunnen de leer lingen en leerkrachten van 'De Horst' de toekomst be paald optimistisch tegemoet Geen protestmars met Arti' dus... LANGERAAR Grote consternatie rond het wel of niet meedoen van de muziekvereniging 'Arti et Religioni' met de pro testmars die het actie-co mité heeft georganiseerd ■tegen het beleid van de gemeente ten aanzien van de muziekschool. Het actie-comité had zon dermeer 'Arti' in de pro testmars ingedeeld. Zon der officiël contact met de vereniging. Dat nam 'Arti' niet en zij draaiden snel een informatieblad inelkaar waar het mis noegen over het actie-co mité werd duidelijk ge maakt. Door de achteraf nogal verwarrendebe richtgeving in het info blad trokken velen de conclusie dat 'Arti' een protestmars, wilde hou den tegen het actie- co mité. Dit bleek dus niet waar. De heer C.N.G.M. van der Vlugt, secretaris van 'Arti''„Het is de grap van het jaar". iiii 3 DEN/WAGENINGEN thHet sinds 1903 aan de swijkstraat in Leiden ge bigde Rijkszuivelstation jurist volgende maand Wageningen, Het door Ministerie van Land- r en Visserij ingestelde ituut, dat belast is met rijkstoezicht op de pri vaatrechtelijke kwaliteits controle van agrarische pro ducten, gaat samen met het Rijkslandbouwproefstation uit Maastricht het Rijks kwaliteitsinstituut voor Land- en Tuinbouwproduc ten vormen en betrekt hier voor een nieuw laboratori umcomplex in Wageningen. Het Rijkszuivelstation werkt al. jaren samen met het Rijks landbouwproefstation in Maas tricht. Samenvoeging van bei de instellingen werd door de minister van Landbouw en Visserij als meer efficiënt ge zien. Daarbij kwam dat het ge bouw aan de Vree wijkstraat te klein werd om alle aktivitei- ten naar behoren uit te voe ren. Ook het onderkomen van het proefstation in Maastricht was aan vernieuwing töe. Het instituut in Wageningen zal een bijdrage leveren aan de bewaking, beheersing en ver hoging van de kwaliteit van allerlei producten. Dit gebeurt door het begeleiden van parti; culiere instellingen die dooi het bedrijfsleven zijn opgezet om bepaalde producten te con troleren. Het Rijkskwaliteit sinstituut ondersteunt verder het beleid inzake de ontwikke ling van kwaliteitsnormen en -criteria en levert bijdragen voor de opbouw van het land- bouwkwaliteitsbeleid. De verhuizing van het Rijks zuivelstation nagr Wageningen heeft werknemers uit Leiden niet naar akties doen grijpen. Het merendeel van de werk nemers verhuist mee naar Wa geningen, waar inmiddels voor woonruimte is gezorgd. Een aantal werknemers is op eigen verzoek op wachtgeld .gezet ol heeft een andere baan gevon den. Tien werknemers zullen door omstandigheden waar door verhuizen moeilijk moge lijk was, afscheid van het in stituut nemen. ÖETERWOUDS INTERNAAT OST 47 MILJOEN TERWOUDE De eer- »aal werd gistermiddag Zoeterwoude geslagen het internaat voor dtelijk gehandicapten. De v van het internaat gaat ran de stichting „Gemi- e.(geestelijk minder vali- - in Gouda'. Het in ter- zal aan 315 geestelijk validen huisvesting i bieden. Het is de bedoe- <Jat de bewoners van de s bestaande internaten IJssel" in Moordrecht De Weipoort" in Leiden et nieuwe centrum on- ak vinden. Ook de be- De eerste paal voor de nieuwbouw van 'Gemiva' gaat de Zoeterwoudse grond in. toekomst naar het nieuwe internaat verhuizen. De overige plaatsen zullen op gevuld worden door diege nen die momenteel op de 260 personen tellènde wachtlijst staan. Me^t het totale project is een bedrag van 47 miljoen gulden gemoeid. Het slaan van _de eerste paal was een gezamenlijk 'aktie van de burgemeester van Zoeter woude J.A.Detmers, drs. Zilve Wielvoor Joop Riethoven G.F.J. Arts. directeur van de Stichting en de heer Rima, hoofd van de bouwkommissie. Voor het slaan van de paal werd grote belangstelling ge toond door de Zoeterwoudse bevolking en de pupillen van het toekomstige internaat. Ook waren er vele- ouders aanwe zig. De Zoeterwoudse Aloysi-" usschool had de leerlingen van de vijfde en zesde klassen af gevaardigd. De leerlingen van deze school onderhoüden een regelmatig kontakt met de jon ge pupillen van huize „De Weipoort". Na het slaan van de eerste paal, wat gepaard ging- met het afsteken van vuurwerk, lieten de kinderen hun balonnen op om mee te dingen naar de prijs voor de ballon die de grootste afstand aflegt. In(de eerste fase wordt begon nen met de bouw van twee sterpaviljoens voor elk 72 pu pillen. In de tweede fasé zul len drie buitenpaviljoens van elk vier woonhuisjes worden gerealiseerd. De laatste fase tenslotte bestaat uit de bouw van twee buitenpaviljoens, be staande uit acht bungalows voor elk acht bewoners. Wan neer het gehele complex klaar is zal het een onderkomen bie-i den aan 315 geestelijk gehan dicapten, en werkgelegenheid bieden aan 300 mensen. Men hoop dat het project in 1982 voltooid is. ^-fractie otesteert gen Sr hoging ftdgasprijs ÏEN De'CPN-fractie e Leidse gemeenteraad i ernstig protest aange- nd tegen de voorgeno- prijsverhogingen voor aardgas. Volgens een s eenkomst tussen het de Vegin en de Gasunie ieze prijs niet meer dan mogen stijgen in drie Geheel eenzijdig en, ens de CPN, ongemoti- lid, heeft het rijk nu be- n tot een verhoging van argasprijs van acht tot cent per kubieke meter. lens de CPN-fractie bete een dergelijke verhoging onaanvaardbare lasten- waring van het levenson- oud van een gemiddeld van ongeveer 330 gulden aar. Voor specifiek de si- i in de Leidse regio her- fjt de CPN-fractie aan de winsten die het Streeke- ebedrijf de laatste jaren gemaakt. Het gasbedrijf 1 brbeeld sloot 1978 af met %inst van 3,3 miljoen gul volgens de CPN-fractie. reden te meer, aldus de fractie, om in de Leidse niet af te wijken van de t gemaakte meeijaren- aken en om geen mede- ring te verlenen aan de 'kondigde extreme prijs- ögingen. BEGROTING VOOR VOL GEND JAAR SLUITEND NOORDWIJKERHOUT Noordwij- kerhout heeft voor het jaar 1980 een sluitende begroting zónder daarbij de belastingen erg op te trekken. Dit blijkt uit de ontwerp-begroting voor het volgende jaar. Enkele heffingen (zoals de leges bouwvergunningen, de marktgelden en de reinigingsrechten) zullen 3,5 procent worden verhoogd, maar de belasting op onroerend goed wil het college niet verhogen. Het col lege waarschuwt ervoor, dat in '81 niet te ontkomen is aan een verhoging van deze belasting, omdat dan onder meer het exploitatietekort van de evenemen tenhal (ongeveer drie ton) moet wor den gedekt. Verder geeft het college aan, dat een aantal plannen op uitvoe ring moet wachten omdat men de on roerend goedbelasting niet verhoogt. Hiertoe behoren de doortrekking van de riolering langs de Herenweg, het witten van de Witte Kerk, het aanslui ten van woningen in onrendabele ge bieden op kabeltelevisie. Dit laatste zal naar schatting zeven ton kosten. De belangrijkste taken die in '80 gereali seerd moeten worden zijn het gemeen schapshuis in De Zilk, de evenementenhal in'het dorp, de uitbreiding van het ge meentehuis en de uitbreiding van de bi bliotheek. In de plannen voor deze laatste twee uitbreidingen zit momenteel weinig schot. Het college wilde beiden in één project vervatten en werd daarom verrast door een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten als zou er voor beide uitbreidingen te weinig ruimte bij het gemeentehuis aanwezig zijn. De nieu we problemen wil men met een speciale 'commissie te lijf gaan. De plannen voor de evenementenhal zullèn wel spoedig wor den aangeboden. Voor de woningbouw is het plan Zeeburg van eminerit belang voor Noordwijker- hout. Door de slechte winter en moeilijk heden, bij de bouwörganisatie Spaarneves- te bv worden de woningen in het eerste plandeel een half jaar later opgeleverd. Het tweede plandeel zal wellicht een jaar worden vertraagd. Het aantal woningzoe kenden is overigens in het afgelopen jaar met 20 gestegen tot 522. Noordwijkerhout verwacht, dat met het gereedkomen van plan Zeeburg dit aantal sterk zal dalen. De Secundaire Weg 1 bij De Zilk blijft een heet hangijzer. De gemeente wil haar aan dacht vooral.richten op een oplossing bin nen de grenzen van de provincie Zuidhol land. De provincie heeft namelijk toege zegd de weg te laten afbuigen naar de Zil- kerduinweg. Dit zou een snelle oplossing kunnen bieden. Uit de onderw'ijsparagraaf blijkt, dat het college geen goedkeuring verwacht voor de bouw van een tweede openbare lagere school in Zeeburg. Het alternatief om de huidige drie semi-permanente lokalen van de Regenboog te verplaatsen naar Zeeburg ziet het college niet zitten. Het zou, volgens het college, een achteruit gang betekenen in het streven tot integra tie van kleuter- en basisonderwijs, daar men vreest geen goedkeuring te krijgen voor de bouw van een kleuterlokaal bij de drie verplaatsbare lokalen. Woonwagens Een plaats voor een woonwagencen trum (NMoordwijkerhouit moet zes woonwagens huisvesten) is wel gevon den. Men wil een terrein inrichten na bij de Maandagse Wetering. Een eerde re plaats aan de Leidscvaart werd door de autoriteiten afgewezen, omdat de plek te ver van de bebouwde kom gele gen was. Voor de bewoners van de buscommune is ook in '80 waarschijnlijk geen oplossing te vinden. Men wil deze commune aan de Ruigenhoek verwijderen zodra geschikte .woonruimte voorhanden is. Gezien de speciale wensen van de bewoners en de grote woningnood in Noordwijkerhout is het college somber gesteld. •Op 15 november zullen de politieke par tijen op de beleidsplannen van het college reageren tijdens de algemene beschouwin gen. LEIDEN Het is maar weer eens te meer duidelijk gewor den dat wieier- en toervereniging Swift nog steeds groeien de is. Niet alleen neemt het ledenaantal gestadig toe, gister avond werd nog eens extra benadrukt hoezeer de Leidse ge meenteraad naar een „echt" parcours streeft. In één van de vele toespraken maakte wethouder Tesselaar bekend dat de vuilnisbelt Roomburg naast een recreatieve functie óók be stemd zal zijn voor een „unieke wielerbaan", met de daarbij behorende kleed- en ontspanningsgelegenheden. Ook werd op deze avond duidelijk hoezeer Swift bij alle sportin- stanties geliefd is. De KNWU, de sportstichting, talloze sport clubs, alle waren aanwezig en alle hadden niets dan lovende woorden voor het bestuur, met op de eerste plaats de scheidende voorzitter Joop Riethoven, die de dag van zijn leven had. Behal ve de schitterende geschenken voor de club. mocht hij zelf van de KNWU het Zilveren Wiel, een waardevolle en onbetwistbare onderscheiding, in ontvangst nemen. Hevig oiider de indruk van deze gebeurtenis, was hij niet in staat tot het spreken van een dankwoord, maar niemand die dit hinderde, want de stemming was opperbest. Joop Zoetemelk, Gerben Karsten, vice-voorzitter Cock van der Hulst, secretaris Paul Hoogstraten, iedereen ver keerde in een opperbeste stemming. Het was duidelijk dat Swift nog altijd druk aan de weg timmert, en dat nog steeds succesvol. Groeps commandant Lisse nam afscheid De groepcommandant van de rijkspolitie te Lisse, adjudant A.H. Runhaar, heeft deze week op een sobere wijze af scheid genomen. Tijdens een districtsbijeenkomst in de Lis- sese Pauluskerk werd de groepscommandant, die in 1974 vanuit Oegstgeest naar Lisse kwam, namens de groep toegesproken door'opperwach tmeester C.J. Nieuwenhuizen. Strandloop LEIDEN Atletiekvereni ging Hollared houdt morgen voor de vierde keer een strandloop aan Wassenaarse Slag. Belangstellenden kunnen kiezen uit vier afstanden: twee, vier, acht en twaalf kilo meter. Inschrijven is mogelijk vanaf tien uur in het koffie huis naast het parkeerterrein aan de Wassenaarse Slag. Het startschot voor de strandloop wordt om elf uur gelöst. LEIDEN Na enige onduide lijkheid over het al dan niet doorgaan van de voorstelling, presenteerde ESTA gistera vond toch in de Schouwburg „Home" van de Engelse au teur David Storey. Bij de aan vang van het stuk ziet men twee mannen die op alledaag se wijze converseren; het ge sprek gaat over koetjes en kalfjes en verloopt op de be kende clichématige wijze. Slechts langzamerhand wordt duidelijk dat de situatie niet gewoon is; de clichés worden doorgetrokken tot in het ab surde, bepaalde zinswendin gen blijven te pas en te onpas terugkomen. Het besef dringt door bij het publiek dat de mannen in een psychiatrische inrichting verkeren, maar de schijn ophouden midden in het dagelijks leven te staan. Dit spel is hun houvast, hun zekerheid in een onzekere si tuatie. Het voorwenden brengt vertedering teweeg bij de toeschouwer, maar ook in zicht in de leegheid van som mige omgangsvormen. De mannen worden pathetisch wanneer zij geconfronteerd worden met twee vrouwelijke patiënten. De vrouwen zijn al- ADVERTENTIE ledaagser, meten zich geen ho gere sociale positie aan dan ze bezitten en zijn volkomen nuchter ten aanzien van hun situatie. Hun houvast is de ze kerheid dat ze vastzitten, en dat het om een reden is. Ze prikken door de schijnwereld van de mannen heen, vragen waarom ze opgesloten zitten en merken op dat de mannen een ander beroep en een ande re gezinssituatie blijken te be zitten dan de week tevoren. De vrouwen zijn cynisch en wijzen de mannen herhaalde lijk terecht; de laatsten kun nen de confrontatie met de fwerkelijkheid niet aan en bar- jsten herhaaldelijk in tranen uit. Wanneer beide mannen alleen gelaten worden, trek ken ze hun schijnvyereld weer op, terwijl een medepatiënt ge leidelijk de tafel en stoelen, de enige tastbare werkelijkheid, van hen afneemt. Er is veel gelachen door het publiek, maar het lachen be trof zowel het publiek zelf als de personages. Psychiatrische patiënten zijn niet gek; hun weerstandsvermogen tegen be paalde situaties is slechts niet groot genoeg gebleken. De we reld binnen een psychiatrische inrichting is een geconcen treerde vorm van de wereld daarbuiten en de scheidslijn kan zeer vaag zijn. Lachen is soms een substituut voor huilen. Het genuanceerde en uitgebalanceerde spel van ESTA heeft sterk aan dit besef bijgedragen. JACQUELINE MOHIAR Kortweg Oegstgeest Op het manege- terrein van de „Stichting Paardrijden voor Gehandicap ten" aan de Wassenaarse weg wordt zondag een grote bazar gehouden. Van 's morgens tien uur tot 's middags vier uur is er van alles te beleven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3