Kunstmanen naken van de wereld fsen notedop Een tekening van de Europese satelliet OTS, de voorloper van dé veel zwaardere en nog ingenieuzere ECS, die in 1981 boven de evenaar verschijnt. geleden, in oktober stuurden de Russen !erelds eerste kunstmaan een baan om de aarde, nu toe volgden reeds £lf- satellieten deze etnik 1. Meer dan de helft jniddels weer naar de aar- iruggevallen en de meeste hen zijn onderweg in de )kring verbrand. Onge- vijfduizend ruimtesondes ten .hoog boven ons hoofd Steeds trouw hun baan- Een aantal daarvan draait wel mee in de ruimtecar- el, maar heeft zijn taak er hg opzitten: uiterst kost- schroot op het satellie- erkhof. De meeste objec- zijn echter nog volop ac- Sommige doen dat op een geheimzinnige manier. Ze neren. Via deze hoge kijk- listerposten houden de le- op aarde elkaar scherp in )og. De meeste satellieten en echter een vreedzaam Ze vormen bakens voor pen en vliegtuigen, speu- naar antwoorden op ge le Vragen, zijn druk in de voor meteorologen of n voor het overbrengen kignalen voor radio, televi- [telefoon, telex en compu- tzij deze laatste groep, de naamde telecommunica- tellieten, krimpen afstan- in tot piepkleine spronge— Ti wordt de wereld een no- p. Een paar willekeurige beelden: (ie via nummer 09 het in- itionale telefoonnet bin- ilipt, heeft in enkele ogenblikken Amerika, Australië of Japan tstreeks en glashelder aan de lijn. Daarvoor zorgen satellie- üoven de Indische en Atlantische Oceaan. Die loodsen vele inden telefoongesprekken en tientallen tv-programma's over mmense waterplassen: i uitgestrekte landen (Amerika en Sovjet-Unie) of bergachti- jtreken (bijvoorbeeld Zwitserland) maken kunstmanen, de leg van reusachtige en peperdure zenderparken overbodig, satelliet kan in zijn eentje grote delen van een continent be ken. In India heeft elk uit de kluiten gewassen dorp minstens Üjtv-toestel. Via de ,buis geeft één onderwijzer les aan miljoe- Voorlichtingsprogramma's over landbouw en geboortebe- ling klinken via satellieten door tot in de meest afgelegen de- jfan het land; jnstmanen zorgen er bijvoorbeeld ook voor dat de uithoe- ran de Indonesische archipel op het radio-, tv- en telefoon- ijn aangesloten. Tot voor kort verkeerden miljoenen Indone- nog in een isolement, omdat het ondoenlijk is de meer dan •Jluizend eilanden en eilandjes met onderzeese kabels aan el s' te knopen. Ook de booreilanden op de Noordzee zijn via Ihstations in de ruimte met het vasteland verbonden; gjjiet netwerk van satellieten dat op 35.000 kilometer hoogte «n de evenaar hangt maakt het mogelijk om televisiebeelden zich nu eenmaal niet -door een onderwaterkabej laten per rechtstreeks naar alle delen van de wereld te zenden. Zo cheen de finalewedstrijd om het wereldkampioenschap voet kussen Argentinië en Nederland in meer dan zestig landen op de buis. Dankzij de ruimtevaart zaten een paar honderd ben mensen thuis op de eretribune. Iprogramma's staan communicatiesatellieten op stapel die vele tienduizen den telefoongesprekken en tientallen tv-uitzeridingen tege lijk kunnen doprseinen. De Eu ropese Ruimtevaart Organisa tie ESA bestudeert de moge lijkheid van een zware radio- en tv-satelliet, de L-SAT (Large Satellite), die uitzendingen van verschillende Europese landen zonder tussenkomst van eën groncfstation direct naar de tv- toestellen in alle woningen kan verzorgen. Daarvoor is dan slechts een schotelvormige an tenne van nog geen meter in doorsnede nodig. Het nog ver re doel is dat elk land in Euro pa zijn eigen tv-satelliet heeft. De Nederlandse kijker kan dan kiezen uit 20 tot 65 program ma's. De viewdata-computer levert via de beeldbuis het te lefoonboek-dikke „program mablad". De Internationale Or ganisatie voor Maritieme Satel lieten (INMARSAT) sleutelt aan een netwerk van kunstmanen. Dat moet de ongeveer veertig duizend schepen die dagelijks op de zeven zeeën onderweg zijn, rechtstreeks met de thuis haven verbinden. Tot de grote technologische mogelijkheden van de communicatie via kunstmanen behoren ook draadloze zaktelefoons, waar mee rechtstreeks naar alle de len van de wereld kan worden gebeld. "c°ra" Omroeppiraat Niet iedereen zal even gelukkig zijn met die nieuwe ontwikke- Jingen. De Nederlandse omroepwereld is toch wel wat benauwd voor de radio- en tv-uitzendingen, die in de niet meer zo verre toekomst via commerciële satellieten over Europa zullen worden gestrooid. Een omroeppiraat hoeft dan niet meer vanaf de woeli ge baren zijn ethergolven uit te zenden. Hij huurt eenvoudigweg een kanaal van zo'n satelliet en zendt bijvoorbeeld vanuit Lu xemburg,. dat staat te trappelen om met een commerciële satel lietomroep te starten een programma de ruimte in. Het zogenaamde direct broadcasting, het rechtstreeks zenden naar alle woningen, past ook niet in de kraam van totalitaire en dictatoriale staten. Zij zijn doodsbenauwd voor ongewenste pro paganda die via de ruimte heel simpel kan worden verspreid. Over de vraag of programma's vrij via satellieten mogen worden uitgezonden, zullen de komende decennia nog heel wat discus sies worden gevoerd tussen voor- en tegenstanders van vrije meningsuiting. De Wereldcommunicatie Unie bewandelt voorlo pig de middenweg. Elke regering moet zelf kunnen bepalen wel ke uitzendingen worden toegelaten. Science fiction De huidige ontwikkelingen op het gebied van de telecommunica tie zijn 35 jaar geleden reeds voorspeld door ene A. C. Clarke. Deze Engelse auteur somde in 1945 in een artikel in „Wireless World" de voordelen op van het gebruik van kunstmanen voor signaaloverdracht. Wat kort na de oorlog nog science fiction leek, werd in 196p werkelijkheid, met de Amerikaanse Echo 1. Een heel toepasselijke naam, want deze zogenaamde passieve communicatiesatelliet, een dertig meter grote, met metaalfolie beklede luchtballon, versterkte de opgevangen signalen niet, maar weerkaatste ze eenvoudigweg van het ene continent naar het andere. De eerste „actieve communicatiesatelliet" die signalen op vangt en versterkt naar de aarde terugzendt verscheen in juli 1962 in de ruimte: Telstar. De American Telephone and Tele graph Company besteedde meer dan vijftig miljoen dollar aan de ontwikkeling van deze kunstmaan, anderhalf miljoen aan de bouw, en betaalde NASA drie miljoen voor het omhoog schieten. Telstar was een staaltje van perfectie en vernuft. De 77 kilo zwa re satelliet kon 600 telefoonverbindingen of één tv-uitzending verwerken. De elektronische uitrusting was in staat een zeer zwak signaal tien miljard maal te versterken, de golflengte te ver anderen en het daarna terug te zenden. De Amerikaanse anten ne op aarde was zo gevoelig, dat een signaal verzwakt tot een- mlljardste Watt nog kon wprden verwerkt, opgepept en doorge zonden. Telstar verzorgde de eerste rechtstreekse tv-uitzending tussen Europa en Amerika. Op 11 juli 1962 zong Yves Montand vanuit Europa de Amerikaanse kijkers „live" toe. Parelsnoer Telstar was een zogenaamde niet-synchrone kunstmaan. Dat be tekent dat hij sneller draaide dan de aarde en dus maar korte tijd „zichtbaar" was. Grondstations moesten het nietige stofje in dat onmetelijke heelal voortdurend volgen. Verdween d6 kunstmaan achter de horizon, dan werd de verbinding verbro ken. Maar daar is iets op gevonden. In 1963 doen de zogenaamde synchrone of geo-stationaire satellieten hun intrede. Die lijken dus stil te staan op een vast punt boven de aarde. In werkelijk heid razen ze met duizelingwekkende vaart voort, maar hoogte en snelheid zijn zodanig gekozen dat ze precies 24 uur nodig hebben voor èen omwenteling. Op 36.000 kilometer hoogte hou den ze ?o gelijke tred met moeder aarde. De meeste communicatiesatellieten die nu als een parelsnoer in het heelal hangen zijn van dit geo-stationaire type. De Russen, die sinds 1965 beschikken over Molnija- en Kosmos-communica- tiesatellieten, geven de voorkeur aan elliptische banen. Die zijn echter zodanig gekozen dat de ruimtesondes lang boven Rus sisch grondgebied vliegen en maar kort boven andere wereldde len. Een van de allereerste synchrone kunstmanen is pe in april 1965 gelanceerde Early Bird. Deze eerste commerciële satelliet mar keert het begin van het International Telecommunication Satellite Consortium, kortweg INTELSAT. Die wereldomvattende organi satie houdt zich bezig met het verzorgen van telecommunicatie via kunstmanen. Meer dan honderd landen zijn daarbij aangeslo- INTEL#5AT heeft reeds een dertigtal satellieten laten lanceren. De vraag, vooral uit de Derde Wereld, naar méér capaciteit is groot. Daarom staan zeven nieuwe satellieten van het type INTELSAT-V op stapel. De eerste gaat eind dit jaar omhoog. Bij toekomstige lanceringen zal gebruik worden gemaakt van de Amerikaanse heen-en-weer-raket Space Shuttle of de Ariane, de Europese draagraket, die nog dit jaar wordt beproefd en in 1981 operatio neel is. De Ariane is de vrucht van samenwerking op het gebied van het ruimteonderzoek tussen BBBl elf Europese landen, Uk- I waaronder Nederland. 2h9Bb:: WL f Het elftal is verenigd in het European Space ||||§|||f^^.; t Om" Agency, ESA. Deze or- ganisatie houdt zich be- f zig met de ontwikkeling van een draagraket en de bouw van satellieten voor vreedzame doel einden, wetenschap, meteorologie en com- - municatie. In mei 1978 hT kwam de eerste experi- M|- Ja mentele communicatie- VHnffiSRH| satelliet van ESA in een |lg§||||& baan om de aarde. pfslbt/.-irjMT,5jÉidP^ Deze OTS-2 was overi- n gens de derde Europese e kunstmaan. Eerder ver- mr 'fmffffiMH schenen de Frans-Duit- se Symphonie en de Ita- ||M&- |||||m^| liaanse Sirio aan het fir- ||MS|r f^H mament. «SPI? ten. Nederland draagt in de kósten iets meer dan één procent bij. INTELSAT maakt het mogelijk dat meer dan één miljard mensen gelijktijdig een tv-uitzending kunnen volgen. Goedkoper Ongeveer zestig procent van de in totaal drie miljoen interconti nentale telefoongesprekken die vorig jaar vanuit Nederland wer den gevoerd, verliep via twee INTELSAT-kunstmanen. Voor het tot stand brengén van de verbindingen beschikt de PTT over twee grote antennes in het Friese Burum. Een van de schotels is gericht op een satelliet boven de Atlantische Oceaan (voor recht streekse gesprekken met Noord- en Zuid-Amerika en Afrika), de andere staat in verbinding met een kunstmaan boven die Indi sche Oceaan. Die maakt zonder tussenkomst van een telefoniste gesprekken mogelijk met Australië en delen van Azië. Van deze tweede antenne maken ook de Scandinavische landen en België gebruik. Omdat het aantal overzeese telefoongesprekken via de ruimte sterk stijgt en toepassing van kunstmanen tien keer goed koper is dan de oude systemen, verlaagt de PTT de interconti nentale gesprekskosten met ingang van 1 januari 1980 met 7,5 procent. Via het grondstation in Burum komen geen tv-beelden binnen. Die worden uit de ether geplukt door antennes in Duitsland, Frankrijk en Engeland en vervolgens in het Eurovisienet gescha keld. Zestig procent van de drie miljoen intercontinentale telefoongesprekken die jaarlijks vanuit Nederland worden gevoerd, verloopt via het PTT-grondstati- on in Burum. Kortegolf De volgende stap van ESA en NASA zijn nog zwaardere satellie ten met een astronomische capaciteit. Die alleskunners zullen het beeld van de samenleving nog verder veranderen. Ziekenhui zen, scholen, universiteiten, rekencentra, bedrijven en kantoren kunnen via de ruimte binnen enkele seconden gegevens uitwis selen en elkaar terzijde staan. Een reusachtige hoeveelheid infor matie die overal ter wereld in computers ligt opgeslagen, komt via kunstmanen en viewdata ook in de huiskamer binnen hand bereik. Afstanden bestaan straks niet meer. Dat wil zeggen: geografi sche afstanden. Want de voorthollende techniek, micro-elektro- nica en telecommunicatie via de ruimte zijn niet afgestemd op de intermenselijke kortegolf. De toekomstmens wordt een aan zijn beeldbuis gebakken fauteuilwezen, dat zaken regelt via het tv- scherm en anderen misschien alleen kent uit schema's van tele conferences. Dat kille beeld werpt zijn schaduw reeds vooruit. We bellen in luttele seconden met Australië, maar de buurman ligt zes weken dood in huis. En geen sterveling die het merkt. AAD STRUIJS Na 1981 zullen de eatellieten omhoog wor den geschoten met de 47 meter hoge en 245 ton zware ARIANE, Deze draagraket ia de vrucht van aamenwerking tuaaen elf Eu- ropeae landen, verenigd in ESA. Tegenslagen ESA kreeg bij de lance ring van zijn eerste communicatiesatelliet met tegenslagen te kampen. De lancering van de OTS-1 mislukte. De Amerikaanse Thor- Delta raket explodeerde 54 seconden na de starf De tweede lance ring verliep wel succes vol. De 444 kilo zware OTS-2 hangt nu ter hoogte van de Afrikaan se westkust, 35.900 kilometer boven de eve naar. Tot 1983 voert deze satelliet in West- Europa. het Midden- Oosten en Noord-Afrika uiteenlopende experi menten uit, zoals het onderhouden van telefoonverbindingen en radio- en tv-uitzendingen. De Europese kunstmaan vormt ook een belangrijke schakel bij het raadplegen en koppelen van com puters over grote afstanden. De OTS-2'test verder beeld-telefoonverbindingen. Die maken'in de naaste toekomst zogenaamde teleconferenties mogelijk: de deelnemers blijven in eigen land, maar ontmoeten elkaar via de ruimte aan de conferentietafel. OTS is de experimentele voorloper van de Europese Communi catie Satelliet, ECS. De Ariane brengt er tussen 1981 en 1990 in totaal vijf in een baan om de aarde. De nieuwe kuntmanen zijn zwaarder en hebben een langere levensduur. Zij blijven zeven jaar op hun post. EUTELSAT, een organisatie opgezet door de Europese PTT, gaat zich met de exploitatie van deze satellieten bezighouden. Vijftien grondstations, verspreid over heel Europa, onderhouden het contact. Een aantal kunstmanen van de ECS-serie gaat een schakel vor men van een keten satellieten, speciaal bestemd voor schepen en booreilanden. De eerste neemt in 1981 zijn plaats boven de evenaar in. Met de hoge uitkijkposten, kortweg aangeduid met de naam MARECS, wil de Internationale Organisatie voor Mari tieme Satellieten, in de toekomst ook letterlijk de boot niet mis sen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23