„Ik doe maar gewoon, dat is altijd goed gegaan" Wij willen niet ego- tripperig bezig zijn „Waarom komen de bitter ballen zo laat in de spelers kamer?" ADRIE HUUSSEN DOET GOOI NAAR EUROPESE BOKSTITEL MARCEL ROEMERS VAN SPELERSBEGELEIDINGSCOMMISSIE FC DEN HAAG: 4. V m 'mêê SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 PAGINA li DEN HAAG - „Niemand moet denken dat wij wel even het evangelie komen verkondigen. Wij willen ons bescheiden opstel len, niet alleen naar buiten, ook naar de spelers toe. Maar publici teit is altijd goed. Je schudt er misschien andere clubs mee wak ker. We willen niet ego-tripperig bezig zijn, maar je hebt toch de il lusie iets te doen dat voor het hele betaalde voetbal nuttig kan zijn". Marcel Roemers wil de in druk vermijden als zou de sociale begeleidingscommissie van FC Den Haag, waarvan hij voorzit ter/coördinator is, de wijsheid in pacht hebben. Een klein half jaar geleden werd de oprichting van de in deze vorm en taakopvatting voor Nederland unieke instantie bekend gemaakt. En sindsdien heeft de commissie tal van zaken aangepakt, waarbij één intentie voorop stond: de voetballers zo goed mogelijk begeleiden, waar door hun prestaties in het veld- („Want daar gaat het tenslotte toch om", aldus Roemers) zo opti maal mogelijk zouden moeten kunnen zijn. UTRECHT Het verschil tussen de Europese kam pioen halfzwaarge wicht Rudie Koopmans en Adrie Huussen, de uitdager van Marjan Benes, de regerend Europees kampioen zwaar wel tergewicht, is he melsbreed. Terwijl Koop- mans traint als een vedet te, omgeven wordt door zorgzame verzorgers, de befaamde Amerikaanse trainer Henry Davis hem bijstaat en de ex-wereld kampioen Eckehard Dag ge zijn sparringspartner is, zoekt Adrie Huussen de beslotenheid van de boks vereniging „De Voltreffer" in de Utrechtse nieuw bouwwijk Nieuwegein om zich daar in de sportschool voor te bereiden. De 26-jarige Utrechter houdt niét van bombast. „Ik heb het altijd zo gedaan en het is altijd goed gegaan. Waarom "zou ik dan nu ergens anders heen gaan om me voor te bereiden of dure trainingspartners aantrekken. Ik train met wat amateurs, ik weet wat ik kan en als ik in vorm ben, heb ik een reële kans om Benes te ver slaan en Europees kampioen te worden. Dan zien we wel weer. Voor het geld doe ik het niet, maar ik boks zo graag". In het Rotterdamse Zuiderparkhotel is een trainingskamp ingericht voor Rudie Koopmans. die ook op 5 november in ..Ahoy" in de ring komt en voor de twee de keer zijn Europese titel in het nogal in courante halfzwaargewicht - weinig "gega digden in Europa en zwevend tussen het spectaculaire zwaargewicht en het aan trekkelijke middengewicht - verdedigt. Na de tumultueuze eerste partij om de ti tel, die toen in het bezit was van de Itali aan Aldo Traversaro - Koopmans werd eerst als winnaar aangewezen maar door een telfout van de Spaanse scheidsrechter was hij na enkele uren al weer door een onbeslist „onttroond" - liet hij er in zijn volgende confrontatie met de Italiaan geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Koopmans verdedigde vervolgens zijn titel tegen de ondermaatse Fransman Amory en zou op 1 oktober-diens landge noot Hocine Tafer (24 pas) ontmoeten. Koopmans (31), die zich op dat duel voor bereidde in de Verenigde Staten, in de, boksschool die door Muhammed Ali fi nancieel op de been wordt gehouden, kreeg last van een rugblessure - „ik heb injecties gekregen en het gaat nu een stuk beter" - en het Europees titelgevecht moest worden afgelast. Intussen had de invloedrijke Zandvoortse matchmaker Henk Ruhling het voor- el kaar gekregen dat de Nederlandse kam pioen in het zwaarweltergewicht, Adrie Huussen, door de Europese Boks Unie was geaccepteerd als uitdager van Europees kampioen Marjan Benes, de Joegoslaaf die furore rpaakte in de ring van „Ahoy", waar hij ook zijn grootste deceptie beleef de. In 1978 bokste hij tegen de Engelsman Tiger Quaye en dat duel werd in zijn ge heel voor de televisie in Joego-Slavië uit gezonden. Men zag slechts drie ronden. Toen was Benes zo toegetakeld dat hij door technisch k.o. verliezer werd ver klaard. Nog eens verloor Benes, van de Puertoricaan Sandy Torres, door opgave in de zesde ronde. Zijn overige zeventien partijen als prof sloot Marjan Benes alle winnend af. Indicaties Maar zowel de partij tegen Quaye als die tegen Torres hebben Adrie Huussen en zijn trainer, de oud-Nederlandse kampioen Ben Zwezerijnen, indicaties gegeven voor het aanstaande titelge vecht tegen de hard stotende maar te- chisch niet hoogstaande Joegoslaaf. In de eerste partij bleek dat de ïjzersterke - linkse hoek vooral - Benes er een matige dekking op na houdt, in de tweede schort te het aan conditie. Daarvan zal Adrie Huussen, in het dagelijks leven pachter van de kantine van de sporthal in Maars- senbroek, moeten profiteren want een „puncher" is hij niet. „Niet meer", verbe tert hij. „Vroeger had ik een sterke stoot maar ik denk dat ik verkeerd heb ge traind. Door mijn trainingsopzet te wijzi gen komt de punch nu weer wat terug. Ik reken echter van mijn kant niet op een voortijdige beslissing. Mits in vorm, en dat ben ik, geef ik mezelf een kans op een puntenzege." Adrie Huussen zegt het kalm en overtui gend. Met zijn „jongensgezicht" dat nau welijks geschonden is al is de neus wat ge zwollen, lijkt hij verre van een profbokser die een gooi naar een Europese titel gaai doen. „Ach. profbokser zegt in Nederland niet 'zo veel. Je hebt die naam omdat jt met je partijen geld verdient maar je bent eigenlijk een enigszins betaalde amateur. Voor het geld hoef je het niet te doen Misschien dat ik met een Europese titel wat kan verdienen. Dat is allemaal niet zo belangrijk. 'Het gaat om die titel". Zeven weken is de weinig partijen bok sende Huussen - sinds vier jaar prof na op zestienjarige leeftijd als junior te zijn be gonnen en in 1975 tot de rijen van de broodboksers overgegaan omdat hij als amateur geen tegenstanders meer had en al voor de tweede keer zijn Nederlandse titel moeiteloos had veroverd - intensief bezig aan zijn voorbereiding. „Daartoe heb ik veel steun van mijn verloofde en familie, die mijn werkzaamheden in de sporthal overnemen als ik moet trainen. Ik voel niets voor een trainingskamp, laat mij maar gewoon doen zoals ik gewend ben." Vedetteneigingen zijn de Utrechter totaal vreemd. Hij frommelt zijn handen ineen, plukt wat aan zijn korte leren jasje en zit erbij of hij niet over een week de belangrijkste partij uit zijn loopbaan als prof - 20 partijen, waarvan 19 gewonnen en een onbeslist tegen de felle Brit White - moet boksen. Aangevochten Toen hij op 31 oktober 1977 in eei tij tegen de Rotterdammer Stan Driessche zijn vaderlandse tite! overde, werd hem niet door eeniei zege toebedacht. Evenzeer were winst in het duel met de Bril Mays aangevochten. Hij lacht e om. Er wordt wel eens wat „g meld" met een uitslag als er spn van een bokser die op de noin staat voor een Europees titelge Maar dat zal Adrie Huussen nooi gen. Hij beweegt zich onopvallend in h| mourwereldje van al of niet - in on meestal niet - tot de top behorende listen. Hij laat zich weinig zien bij gi ten van collega's, tenzij hij zelf op hi gramma staat - „ik weet ook niet h komt, dat ik zo weinig boks; bov< krijg ik steeds aanbiedingen uit h< tenland maar die gaan om voor mij kende redenen ook steeds de mist ir laatst nog een partij in Zuid-Amei en is de bescheidenheid zelf. Adrie sen bokst alleen graag en voor d vindt hij het wel goed. Hij taalt niet naar extra-voorziei maar bereidt zich in eigen omgevi ruisloos voor. „Ik kom op 5 nov naar Rotterdam voor de weging el de rest blijf ik lekker thuis en in de van Ben Zwezerijnen. Dan voel ik i best. Ik heb een goede trainer, dus ti ik nog meer...". HERMAN VAN BE De sociale begeleidingcommissie op de staantribune vai FC Den Haag stadion, een plek waar zich dikwijls ook d nodige problemen voor doen. V.l.n.r.: V.d. Spek, Roemen en Van Hartingsveld. Links bovenaan: Van der Spoel. „Futiliteiten op het eerste oog, maar wel mogelijk bijdragend aan een gevoel van onbeha gen. En als je dat kunt vermij den door er even met iemand over te praten is het een klei ne moeite", vindt Marcel Roe mers. Waar het natuurlijk in het grote verband om gaat bij het. instellen van een sociale bege- ledingscommissie zoals die bij FC Den Haag is het creëren van een structuur waarin alle geledingen van een profclub zo optimaal mogelijk kunnen functioneren. „Er zijn bij an dere clubs natuurlijk ook men sen bezig met dit soort din gen". aldus Roemers, „maar het is te veel persoon gebon den. Als een dergelijke bege leider verhuist is het meestal helemaal over. Wij zijn er hier nu in geslaagd om iets op po ten te zetten dat een structuur heeft die niet afhankelijk is. van wie toevallig in de techni sche leiding van de club zit. Als wij hier een paar jaar be zig zijn kan er niet ineens een trainer komen die roept dat hij van dat soort zaken niets wil weten. Dat wordt dan nooit meer geaccepteerd, omdat het dan een niet weg te denken onderdeel van de vereniging sconstellatie is geworden. En dat is goed" Marcel Roemers heeft zijn enige maanden geleden sa mengestelde rapport aan de nodige instanties toege stuurd, onder meer aan de KNVB. Maar van bondszij- de is er met geen woord ge reageerd op het project dat toch ook bij andere clubs van grote waarde zou kun nen zijn. „Dat vloeit voort uit de ethiek in het voetbal", meent Roe mers. „Bij verreweg de meeste clubs is alleen het zondagse ge beuren belangrijk. De rest is bijzaak Maar je hebt als club ook een morele verplichting ten opzichte van spelers die ja ren lang op het veld zich voor' hun club hebben ingezet. Dat houdt in dat je die voetballers begeleidt en voorbereidt - als ze dat tenminste willen, zoniet dan moet je niet blijven zeuren - op wat er na hun carrière moet gebeuren. Kijk, als een speler die om advies komt en dat krijgt het werkelijk niet wil houdt het op. Romeo Zon dervan bijvoorbeeld gin cursus volgen, maar na maanden hield hij er mee op. Hij had er g< geen zin meer in. Ja, dan als begeleiders machteloc Goede relatie VVCS Met de VVCS(de spelei bond) heeft de begeleii commissie van FC Haag inmiddels een relatie opgebouwd. regelmatig contact heb zo'n VVCS kunnen weer bepaalde impulse voortvloeien, die je kui bruiken", aldus Roeme „Maar, we moeten ons den van deze commissi scheiden opstellen' Wi ook nog bezig alles goed werken. Zo voert Var Spek op het ogenblik eer gesprekken met speler een goed inzicht te krijg tal van zaken. Daar kom< vallende dingen uit. De n spelers zijn erg goed in onder woorden te brenge zij het leven van een pro baller ervaren. Dat som eens wórdt beweerd dat bailers maar domme jo zijn is natuurlijk larieko denk zelfs dat een dwars nede van een voetbalsi een beter beeld geeft da van de maatschappij". „Onze commissie zou gens best nog wat ki worden uitgebreid, m£ moet voorkomen dat hee Haag gaat waken over h leheil van de spelers, j wel belangrijk dat een b belangstelling heeft vo< reilen' en zeilen van een missie als deze. Dat is b rijk, want de 16.000 subsidie voor onze werk heden moet wel door d< worden betaald". De KNVB mag dan tot c geen interesse hebben ge in het project bij FC Haag. van de zijde v< FBO(clubs) is wel degelij pons gekomen. Zo mj drukker van de nota vai mers een honderdtal exe ren bijdrukken, zodat worden aangenomen di in gang gezette initiatie FC Den Haag wellicht naaste toekomst nav gaat krijgen. En dat is ee de zaak. FRANK WER« Geen reactie KNVB Henry Davis, de trainer die speciaal uit Amerika is overgekomen om Koop mans voor te bereiden op het verdedigen van zijn titel. Erg spectaculair zijn de resul, taten van de club van Roemers misschien niet. maar als totaal pakket is er door de vijf man van de commissie toch al onte genzeggelijk iets bereikt op terreinen die variéren van voorlichting op het gebied van arbeidskeuzc en opleiding tot. het vinden van geschikte woonruimte. Het spreekt van zelf dat er nogal wat uiteenlo pende onderwerpen op het bord van de -commissie van vijf worden gedeponeerd. Die er niet voor terugschrikt het mes er in te zetten om een zo gunstig .mogelijke oplossing te bereiken. Zo niet ?en voorwaarde dan wel een voordeel daarbij is. volgens Roemers - in het dage lijks leven, decaan en leraar maatschappijleer aan êen Haagse middelbare school - dat er bij de leden van de com missie sprake is van een grote betrokkenheid bij de onderha vige club. ..Met uitsondering van Van der Spoel voelt ieder lid zich zeer verwant aan FC Den Haag", aldus Roemers. „Als er een doelpunt valt staan wij net zo hard te juichen als de rest van het publiek. Ik ben misschien zelf wel iets te fana tiek; ik ben eigenlijk nog een echte ouderwetse clubman". Tamelijk lauwe reactie De begin-dertiger Marcel Roemers kwam twee jaar geleden in contact met FC -Den Haag. Hij schreef het toenmalige bestuur een brief, waarin hij summier aangaf wat hem voor ogen stond. De reactie was tame lijk lauw, Roemers werd te verstaan gegeven dat FC Den Haag reeds over een psycholoog beschikte. Met andere woorden: dejiegelei- ding was in samenhang met het technische apparaat naar behoren geregeld. Niet lang na dit antwoord raakten Roemers en de toen juist weer in functie getreden coördinator Eddy Hartmann niet elkaar in gesprek en in die gedachten wisseling kon de eerste zijn ideeën wat beter toelichten. Het resultaat hier van was dat er nader overleg volgde en Roemers kön met een fiat van het bestuur aan de slag. Een half jaar geleden kwam hij met een nota, waar in tevens de samenstelling van de sociale begeleidingscommis sie werd bekend gemaakt. „Ik geloof dat we een ideale sa menstelling hebben gevon den", vindt Marcel Roemers.. „Dat kan blijken uit de maat schappelijke geledingen waar uit de commissieleden voort komen. Zo zijn we zeer geluk kig met ons lid Van Harting sveld die door zijn eigenlijke functie, chef arbeidsbemidde ling op het gewestelijk ar beidsbureau, over de vaak noodzakelijke contacten be schikt. Een ander lid, Van der Spek. werkt zelf bij de ge meentelijke sociale dienst met als hoofdtaak gezinsproblema- tiek. De derde. Van der Spoel, heeft als taak in de commissie de financiële zaken, zoals be lastingen, hypotheken, verze keringen, beleggingen en der gelijke. Jan Vos tenslotte fun geert in de commissie als con tactpersoon tussen bestuur en spelers" Zelf heeft Marcel Roemers in de door hem zelf in het leven geroepen commis sie de onderdelen beroepskeu ze, scholing en woningbemid deling voor zijn rekening ge nomen. Hij is tevens contact persoon tussen bestuur en zijn commissie. Studie theologie Marcel Roemers, die na een studie theologie het prieste rambt toch maar liever liet voor wat dat was en in het onderwijs ging, heeft bij rijn modelvorming van de nu dus een half jaar actief zijnde commissie een soort gelijke instantie bij NEC als voorbeeld genomen. Maar in tegenstelling tot deze vroegere vereniging van de huidige trainer van FC Den Haag, Piet de Visser, is de be nadering van de Haagse com missie aanzienlijk minder af standelijk. Er is sprake van een veel intensiever contact met de dagelijkse gang van za ken in de club, hetgeen uiter aard naar beide kanten stimu lerend werkt. Deze werkme thode kan overigens alleen worden gevolgd bij de gratie van een positieve opstelling van bestuur en technische lei ding. „We hebben het wat dat betreft getroffen met beidé in stanties bij FC Den Haag", vindt Marcel Roemers. „Hart mann en De Visser hebben in hun visie zo veel overeenkom sten met onze opvattingen dat er tot dusver nog geen botsin gen hebben plaatsgevonden Het is bijvoorbeeld één keer gebeurd dat we voor een spe ler van het C-team een aange paste baan konden vinden, waarbij hij elke dag tot half twee moest werken. Ook op zaterdag, waardoor hij meestal niet meekon naar uitwedstrij den, omdat hij slechts één keer in de vijf weken vrij had op zaterdag. We hebben toen over dat geval met De Visser ge sproken en die gaf de voor keur aan het voetballen, waar door we voor die jongen iets anders moesten zoeken. Nee. ik vind niet dat er sprake is van tegengestelde belangen wanneer je de situatie bekijkt vanuit het standpunt van onze commissie en dat van de tech nische leiding. .Ak wij er voor iemand in slagen iets te rege len, of het nu studie of ge- schikte woonruimte is, kan dat ook een verlichting betekenen voor de speler in kwestie. Die> kan dan zonder zorgen voet ballen!'. Niet te groot De sociale begeleidingscom missie van Roemers c.s. voelt zich niet te groot om ook op het oog minder ge wichtige zaken aan te pak ken. Zo werden hem - vaak via via - gevallen voorgelegd als „Waarom komen de bit terballen pas in de spelers- kamer als alle overige aan wezigen al aan de beurt zijn geweest?" en het niet-toela- ten van spelers van de C-se- lectie tot de bestuurs- en spe lerskamer. Adrie Huussen: „Ik ga op 5 novem ber 's middags naar dè weging en boks 's avonds. Ik blijf het liefst in mijn gewone doen. Ben Zwezerijnen, eens profkampioen van Nederland in het zwaargewic thans de trainer van Adrie Huussen. Achter Zwezerijnen (foto na duel w hij kampioen werd) de ex-zwaargewichtkampioen Wim Snoek, die de van de Utrechtse instructeur van advies dient.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10