Een spaarzame traan maar de blijheid overheerst Socialistische raadsleden hekelen optreden van Leidse politie Schouwburg inag niets organiseren buiten Leiden'''' yoordwijk neemt 120 bootvluchtelingenop Keukens van klasse. poggenpohl rvethouder schoute veroordeelt beleid schouwburgdirectie: vragenstellers wekken wrevel en verbazing op STAD/lREGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 PAGINA 5 Bromfietser verongelukt JOORDWIJK 8 fermoeid door een J inge vliegreis en erkleiimd door het ;oude herfstweer ;wam gisterochtend :n groep van 120 itvluchtelingen op de Noord- ijkse boulevard. komende 8 taanden zullen zij huisvest worden hotel „De Zee uw". De groep die terochtend op hiphol aankwam tond uit 154 men- :n, en was daarmee Ie grootste groep 'ietnamese boot- luchtelingen die tot heden in ons land iveerde. 120 men gingen vanaf de ichthaven naar oordwijk, de overi- n worden in Bus- gehuisvest. De eeste leden van jkueze groep zijn af- omstig uit het luid-Vietnamese [orpje Vüng Tau en jn op 8 September dit jaar vit seriuid-Vietnam ge lucht met bestem- 'ftjiing Hong Kong. cstïa 4 dagen op zee "gezworven te hebben ,njerden ze opgepikt oor de Nederlandse f Vachtvaarder „De ?i teenkerke", waar- de Nederlandse Vegering toestem- ding gaf om de 'Vluchtelingen in ons itiïnd op te nemen. het ontvangstzaaltje in ho- il „De Zeeleeuw" zaten de °°(eeste vluchtelingen wat on- pfennig rond te kijken. Zij .padden reeds een korte intro- ulcuktie achter de rug en wer- Jn nu op de kamers inge- 's leid. Opvallend was het grote kinderen. Vooral de ..Inderen vonden het allemaal 'Jachtig en waren erg geinte- jsseerd in alles wat nieuw por hen was. De op de tafel ggende shag en de inmiddels tge koffiekan werden gretig toast en bekeken. De ouderen |even er wat rustiger onder. Hierboven: De ouderen zijn vooral wat onwennig. Rechts: Phü Nguyèn, een van de weinigen die de Engelse taal meester is, wil snel zo veel mogelijk geld verdienen om zijn ouders uit Vietnam te kunnen oohalen. Vermoeidheid overheerst bij de bootvluchtelingen. Van heim- Lachende kinderen in hotel De Zeeleeuw, wee is nog geen sprake. Hier en daar werd een traan gelaten maar over het alge meen leek men wel tevréden te zijn met de nieuwe behui zing. Het bleek echter niet eenvoudig om iedereen op de juiste wijze in te delen. Gege vens over wie er bij wie hoor de waren maar zeer gebrekkig aanwezig, zelfs wist men bij aankomst nog v niet zeker hoe groot de groep zou zijn. Daar bij iVerd er door diegenen die reeds een kamer toegewezen hadden gekregen onderling druk gewisseld. Het is de bedoeling dat de Vietnamezen zelf koken en zelf hun inkopen doen. Zij krijgen van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk een uitke ring die ongeveer net zo hoog is als de uitkeringen in het ka der van de Algemene Bijstand swet. Het ministerie van CRM betaalt ook de huisvesting van- de vluchtelingen. Voor deze huisvesting wordt een gedeelte van de uitkering ingehouden. De opname van de Vietnamese vluchtelingen wordt georgani seerd door de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land. De vereniging maakt voor de huisvesting van de Vietnamezen ondermeer ge bruik van de 5% regeling van het Ministerie van Volshuis- vesting. Dezè regeling houdt in dat 5% van de nieuwbouw in de subsidiabele sector wordt gebruikt voor de huisvesting van „speciale" groepen. De bootvluchtelingen vallen ook in deze catagorie. Daarnaast wordt door diverse Nederland se gemeenten woonruimte aangeboden. Momenteel heb ben meer dan 100 gemeenten zich aangeboden om boot vluchtelingen op te nemen. In vele gevallen, ook in Noord- wijk, gaat het om een eerste opvang. Men wil de Vietname zen eerst de kans geven om wat aan hun „nieuwe vader land" te wennen en op de hoogte te raken met de Neder landse taal. Na 8 maanden zal dan voor een nieuwe huisves ting worden gekozen. Voor de Noordwijkse groep is het nog niet bekend wat hun definitie ve bestemming zal zijn. Voor de groep bootvluchtelin gen zal een uitgebreid intro- duktie-programma worden op gesteld. Zo is men van plan een bezoek te brengen aan 'het Vredespaleis in den Haag en' aan de Tweede Kamer. Het in- troduktieprogramma is afhan kelijk van de samenstelling van de groep. Na een eerste inventarisatie blijkt dat in de Noordwijkse groep vrij, veel studenten voorkomen. Phü Nguyën is elektriciën en heeft in Zuid-Vietnam de High School doorlopen. Hij is één van de weinigen die Engels spreekt. De tolk geeft echter pas toestemming voor een ge sprek met hem nadat hij zich er van heeft overtuigt dat het interview niet voor een com munistische krant gebruikt wordt. Phü vertelt dat hij al eerder een poging had onder nomen' om uit Vietnam te vluchten. „De politie en het le ger controleerden echter zo in tensief dat het me niet lukte. Op 8 september van dit jaar zijn we met 164 mensen op een vissersvaartuig gevlucht. Na 4 dagen varen werden we opge- ,pikt door een Hollands schip dat ons naar Hong Kong bracht waar we 46 dagen zijn gebleven. Van de kapitein van het schip hadden we inmiddels gehoord dat we naar Neder land mochten. 14 mensen had den familie in de Verenigde Staten en zijn in Hong Kong gebleven om te wachten op een mogelijkheid om naar de V.S. toe te gaan. In deze groep bevinden zich 20 mensen die helemaal, zonder familie hier naar toe zijn gekomen. De vlucht verliep zo snel dat niet iedereen de kans had om zijn familie mee te neipen of te waarschuwen. Mijn eigen ou ders zitten ook nog in Viet nam. Wanneer ik eenmaal ge- nóeg geld heb wil ik ze opha len om dan naar Amerika te gaan". Op de vraag waarom hij uit Vietnam gevlucht is antwoord Phü Nguyën: „De meeste Vietnamezen zijn bang voor de communisten. We moeten daar erg hard werken en er is weinig te eten". Steun bevolking De Nederlandse regering neemt in principe 750 boot vluchtelingen per jaar op. Daarbij worden aan alle door Nederlandse schépen opgepik te vluchtelingen huisvesting smogelijkheden in Nederland aangeboden. Momenteel be vinden zich ongeveer 2000 vluchtelingen in Nederland. Over het algemeen worden de Vietnamezen erg goed door het Nederlandse vólk ontvan gen, maar hoe de integratie in de toekomst zal verlopen blijft de vraag. De vluchtelingen krijgen dan wel veel begelei ding van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland maar het belangrijkste blijft toph dat de Vietnamezen door de Nederlanders geaccepteerd worden. Of, zoals de Vietna mese tolk nog eens benadruk te: „probeer een beetje positief over ons te schrijven want we zullen de steun en de mede werking van de Noordwijkse bevolking hard nodig hebben"! GERT VISSER ALPHEN AAN DEN RIJN De 16-jarige J. G. den Hai- tog uit Alphen aan den Rijn is gisteren in zijn woon plaats met zijn bromfiets dodelijk verongelukt. De jongen werd naast zijn bromfiets dood aangetroffen op het Windepad, het rij wielpad tussen Alphen en Ter Aar. Hij is nagenoeg ze ker tegen een ijzeren leu ning van een bruggetje ge botst De jongen had in Ter Aar zijn brommer opgehaald nadat deze daar was gerepareerd. De bromfiets zal nader worden onderzocht. Twee meisjes von den het slachtoffer omstreeks 12.15' uur en waarschuwden een boer die vervolgens de po litie op de hoogte stelde. Kort daarvoor moet het ongeluk ge beurd zijn. Omdat de toe dracht van het ongeluk niet duidelijk is, verzoekt de politie eventuele getuigen zich te wil len melden. Ook wil de politie in kontakt komen met mensen die de jongen nog hebben zien rijden op het rijwielpad. Het telefoonnummer van de Al- phense politie is (01720)-93941. A.S. ZATERDAG WATERPOLO- WEDSTRIJD ZIJL/LGB HZC/R Zwembad „De Zijl" Aanvang 19.15 uur. Advertentie aangeboden door MERCASOL Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 Amateurtoneel bij jubileum LEIDEN Het 275-jarig bestaan van de Leidse Schouwburg zal onder meer worden gevierd met een speciale toneelvoor stelling door Leidse ama teurs, ongeveer in de trant van „Wie betaalt het ge lach", de amateurvoorstel ling die werd gehouden in het kader van de herope ning van de schouwburg drie jaar geleden. Het is nog niet bekend welk -to neelstuk zal worden opge voerd, maar waarschijnlijk wordt het een stuk van Shakespeare waar ook muziek en dans in verwerkt zal zijn. Voor wat betreft de acteurs zal. een beroep worden gedaan op de Leidse amateurge- zelschappen, maar er zal tevens ruimte worden ge laten voor een inbreng buiten die gezelschappen om door middel van audi ties. ÏIDEN „Ik ben het ,*i' ernstig mee oneens ;n it de Leidse Schouw-' n irg voorstellingen gaat 8f ganiseren buiten Lei- f n", aldus veroordeelde ithosder P.H. Schoute >n Cultuur gistermid- hi g tijdens de commis- J Schouwburgzaken lc t beleid van schouw- irgdirecteur H. van am. Aanleiding tot deze uitspraak was de voorstelling „Kluft" van de bewegingsgroep Bart Stuyf die door de Leidse Schouwburg en het LAK-the- ater op 31 oktober, 1 en 2 no vember in het Rijnlands Lyr ceum in Oegstgeest wordt ge organiseerd. Omdat noch de Schouwburg noch het LAK- theater vanuit technisch en ar tistiek oogpunt geschikt waren voor de voorstelling is besloten 'deze naar Oegstgeest te ver plaatsen. Wethouder Schoute toonde zich, gistermiddag ver bolgen, omdat hij niet in deze handelwijze gekend was. „Het gaat hier om een voorstelling' die met Leids geld in een randgemeente wordt georgani seerd. Ik ben daar fel op tegen omdat we toch al niet zo royaal in het geld zitten in Leiden en het weinige geld wil ik dan toch wel aan Leiden ten goede laten komen", aldus de wethouder. De argumenten van directeur Van Dam dat de voorstelling van te groot be lang is om aan Leiden voorbij te laten gaan en dat de bezoe kers hoofdzakelijk Leidenaars zullen zijn deden de wethou der niet van standpunt veran deren. De directeur zegde toe voortaan met dat standpunt rekening te houden. LEIDEN —f De relletjes in de Breesiraat op de vooravond van het 3 oktober-feest zijn lang en breed achter de rug, maar de discussie rond het politieoptreden tegen de als „raddraaiers" ge doodverfde jeugd is gisteren opnieuw in volle he vigheid losgebarsten. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de adviescommissie voor de po litionele aangelegenheden. Nog steeds zijn een paar gemeenteraadsleden, onder wie de heren Pe ters en Van der Pluijm (PvdA), er niet van over tuigd dat de politie op die nogal roerige dinsdag avond in de buurt van de studentensociëteit ML nerva evenredig aan de aard van de relletjes heeft opgetreden. Het feit dat de twee raadsleden een dag na de het be ëindigen van de Leidse feestelijkheden kritische schriftelijk vragen aan b en w over de ongeregeldhe den hebben gesteld, (zie de L.C. van, 5 oktober) en niet eerst aan de politie, heeft bij burgemeester A.J. Vis, het raadslid J. Walenkamp (CDA) en bij com missaris H.W. van Voorden van de Leidse politie wrevel en verbazing opgewekt. Door de vragen .rechtstreeks aan de burgemeester te stellen werd de politie formeel uitgesloten haar mening over de ok- tober-gebeurtenissei) te geven. Commissaris Van Voorden heeft zich vooral geërgerd aan de toon van de vragen, die door de PvdA fris van de lever waren gesteld. Peters en Van der PLuijm verwijten de politie te hard te zijn opgetreden, met name waar het het in grijpen van de motorpolitie betreft. De heer Van Voorden betreurt het, dat ingrijpen überhaupt nood zakelijk was, maar wettigt in dit geval de wijze waarop .het uiteindelijk dan toch is gebeurd. „Wij hebben de Breestraat toen het echt niet anders meer kon schoon moeten vegen. Al vanaf zeven uur had den we spanningen gesignaleerd, die later op de avond zijn geëscaleerd. Het is betreurenswaardig dat onschuldige omstanders dan de kans hebben gelopen bij de charge betrokken te zijn geraakt. Er bleef ons weinig andere mogelijkheden over de ongeregeldhe den te bedwingen". De commissaris ventileerde gistermiddag zijn kwaadheid over de toon van de schriftelijke vragen die aan burgemeester zijn gesteld. De kritiek op zijn politiecorps weersprak hij aldus: „Het is ook gevaar lijk als de burgerij en de politie met stenen worden bekogeld. Er gaat iets door je heen als je dan dit soort dingen leest, terwijl je de agenten 's avonds laat ver- kreukeld terug hebt zien komen." De discussie over het politie-optredend wordt maandagavond op het stadhuis voortgezet. Ruzie Ook een incident dat op vrijdag 5 oktober heeft plaatsgehad, ofschoon dat niets met de voorgaande geschiedenis te maken had, heeft de PvdA genood zaakt kritiek te leveren op de politie. Het betreft hier een Leids geschil binnenshuis, dat buitenshuis optreden van de politie noodzakelijk maakte. Een hoofdbewoonster had namelijk na een ruzie met een jonge vrouw, die bij haar op kamers woonde, ge meend de huisraad van het meisje op straat te moe ten zetten. De politie werd hier door het slachtoffer van in kennft gesteld, maar kwam te laat: alle spul letjes stonden reeds op straat. Voor raadslid Petèrs onder meefc,aanleiding om de politie hierovet>aan de tand te voelen. De taak van de politie zou volgens hem namelijk geweest hebben moeten zijn de spullen weer naar binnen te zetten en de situatie zoals die voordien was te herstellen. Eventueel had proces verbaal tegen de hoofdbewoonster moeten worden opgemaakt, aldus Peters. De Leidse politie is echter van mening dat dit praktisch moeilijk te realiseren zou zijn geweest omdat de beide dames op het punt stonden elkaar in de haren te vliegen. De taak van de politie kon slechts bestaan uit bemiddelen en de ruzie proberen bij te leggen. De uit haar ka^ner ge zette jonge vrouw probeert thans via een kort geding haar woonrecht te heroveren. De politie van haar kant gaat onderzoeken hoe voortaan in dergelijke gevallen het best kan worden opgetreden, zonder in conflict met deze "of gene te komen. Discriminatie Vragen eveneens gistermiddag aan de politie over de wél legaal, binnenkort uit hun kamers te zetten stu denten van de Klikspaanweg, die hiertoe deze week wegens wangedrag door de Haagse rechtbank zijn veroordeeld. Wederom was het het raadslid Peters die bij het vragenuurtje de spits afbeet. Het raadslid vroeg zich af of incidenten vergelijkbaar met die van de Klikspaanweg, waarbij discriminatie en racisme een fol hebben gespeeld, niet al eens eerder bij de politie zijn gemeld. Verdwijnen er geen klachten on der tafel, was zijn vraag. De politie antwoordde hem dat dit niet het geval was. Peters niettemin herinner de zich een geval waar hij zelf getuige van is ge weest, dat evenwel door de politie in de doofpot is gestopt. Volgens commissaris Van Voorden zou er in Leiden tot nog toe slechts eenmaal een klacht over discriminatie op heUpolitiebureau zijn gedeponeerd. Deze klacht is momehteel in behandeling.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5