Leen verstandig geld bij de Finata Bank. ^FinataBank Veel verboden middelei vinden hun weg naar Derde Wereldlanden kunst en kunstenaars Zeldzame tegels in Utrecht ontdek KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGII Een zilveren koelvat uit 1704 heeft op een veiling van Christie's in het Singermu- seum te Laren een bedrag op gebracht van 190.000.- Voor de gehele zilvercollectie werd f 794.000.- geboden. Guenter Kunert, een van de populairste schrijvers van Oost-Duitsland heeft zich ge vestigd in het stadje Itzehoe bij Hamburg. Hij was uitgewezen, nadat eerder door de autoritei ten zijn boeken uit bibliothe ken waren gehaald en vernie tigd. In de Haagse Jazz Club aan de Papestraat treedt morgen avond het Jazz Band Ball Or- chestre uit Krakau op. Deze Poolse 'formatie trad al drie maal voor de club op en was dit jaar ook te horen op, het Northsea Jazz Festival. Kees Ouwejan en Makkers. een Leidse sessiegroep, treedt zondag 28 oktober op in De Dansende Beer te Schevenin- gen. De groep is ontstaan uit vele optredens iri de Leidse folkclub Horus en verschillen de kroegen. Het repertoire is countrymuziek en Nederli se cabareteske liederen, vaste kern van de (nogasl selende groep) bestaat Kees Ouwejan zang. gi Peer van der Burgh, acco veelzijdig: Schotse en Ierse on, mandoline, viool, I ballades, deuntjes, Engelse en Schoenmaker wahbord, to Ierse kroeg- en zeemansliede- bas, spoons; Sharon Brat ren, af en toe wat blues en gitaar, zang. UTRECHT In de kelders van een pand aan de Utrechtse Voorstraat zijn enkele honder den zeldzame tegels met afbe eldingen van allerlei kinder spelen ontdekt. Volgens direc teur P.B.M. Bolwerk van het Tégelmuseum in Otterloo da teren de tegels uit het begin van de zeventiende eeuw toen het pand werd gebouwd. Dit soort tegels - door Bolwerk voorlopig het „Utrechtse type" genoemd, aangezien niet be kend is wie ze heeft gemaakt - is maar twee keer eerder aan getroffen, in Utrecht en in de omgeving daarvan. Een deel van de tegels gaat naar het Tegelmuseum, geen volgens directeur werk een aangename aai ling van de collectie betel aangezien het museum niet over dit type tege schikt. De gemeente Ut krijgt ook een aantal die worden ondergebracl het Historisch Museum, resterende tegels zal de naar laten inmetselen in wand. Volgens Bolwerk telde land in de zeventiende tachtig tegelfabrieken; van zijn er nu nog ei over, onder andere in Ut en Delft. Dc Finata Bank verzorgt o.a. de volgende leningen: Persoonlijke leningen, die je met een vast bedrag afbetaalt, zodat je op een gegeven moment weer hélemaal schulden-vrij bent. Bijvoorbeeld: f 5000,- f 10000,- f 15000,- f 20000,- 48 mnd. f 145,63 f278,51 f 411,39 f 544,27 60 mnd. f 124,61 f 236,56 f 348,48 f460,41 96 mnd. f 173,63 f254,13 f 334,63 Continu Credieten, waarbij je telkens naar eigen behoefte geld kunt opnemen en weer.aflossen. Bijvoorbeeld: afl. 2'/j% (incl. rente) afl. 3% (incl. rente) rente per maand (berekend over het uitstaande f 5000.- f 10000.- I" 15000,- f 20000,- f 25000,- f 125,- f 250.- f 375.- f 500,- f 625,- f 150,- f300,- f 450,- f 600,- f 750.- 1.459a 1.25% 1.19% 1.15% 1.10% Rentcwijzigingcn voorbehouden alle kosten Rente is aftrekbaar Andere bedragen mogelijk. Bedragen per maand zijn inclusief Overlijdcnsrisico gedekt tot f 20000,- Procedeert Rijksmuseum tegen Engelan AMSTERDAM Met Ri museum overweegt om internationale rechtspr een kostbaar kunstwerk rug te krijgen dat op dit ment in Engelse handen 1 Het gaat om een zestiei i eeuws zilveren bord met t voorstelling van de aan a ding van de herders, dan vervaardigd door i Utrechtse zilversmid Pain van Vianen. Het werd maart bij het Londe Christie geveild en heeft Rijksmuseum inclusief veilingkosten 330.000 gul gekost. De Engelse minister van k heeft echter de uitvoer het bord tot 21 december boden om zo Engelse instar de kans te bieden het te pen. Het Koninklijk Sc Museum in Edinburg heeft middels een bod gedaan. De'charmante Anna en Frida tijdens hun stijlvolle show. In het kader van een omvangrijke wereld tournee was het Zweedse Abba na een afwezigheid van twee en een half jaar terug in ons land." Anna, Frida, Björn en Benny hebben door de jaren heen een immense popula riteit verkregen bij elke muziekliefheb ber. Niet vanwege muzikale hoogstand jes, maar het viertal bezit het vermogen om altijd maar weer met een liedje óp de proppen te komen, dat op het eerste ge hoor al sympathiek aandoet en bij vriend en vijand in het ge heugen blijft han gen. Na een ware veldslag om de plaatskaarten kon den gisteravond on geveer achtduizend gelukkigen in een tot de nok gevulde Rotterdamse Ahoy genieten van het vakmanschap waar mee hun idolen in een fraai gestileerde show veel respect af dwongen. Toen precies om kwart over acht het doek voor Abba open ging en de sterren te gen een stijlvol decor van overwegend blauw en wit de eerste klanken van „Voulei- vous" lieten horen, waren de ooohs en aaahs niet van de lucht. Zangeres Anna, met opmerkelijk kort gekapte blonde haren, nam meteen een solo voor haar rekening in „As Good As New", waarin zij sterk werd bijgestaan door de ne gen begeleiders achter Abba, die voor een originele opstelling hadden gekozen. De twee drummers, die aan de rechterkant van het oodium per fect synchroon in de slag gingen, vormden samen met het vocaal sterke achtergrond- koor een aantrekkelijk beeld, dat het opge wonden publiek be hoorlijk naar adem liet snakken. Want daar was Frida alweer met „Knowing Me, Kno wing You" en de groep bereikte een hoogtepunt in het lie flijke „Chiquitita" met de ondeugende Björn op akoustische gitaar. Het duurde tot „Mo ney, Money, Money" voor iedereen de Abba-spandoeken en duurbetaalde sjerps weer in de lucht had. waarop Frida elegant een lange sigaret op stak en Benny van plezier zijn piano op en neer liet gaan. Maar Abba had nog meer verrassingen in Eetto, want voor „I elieve In Angels" verschenen maar liefst dertig Nederlandse schoolkinderen op het podium, die het re frein aandoenlijk mee- brulden. Jong en oud in de zaal zetten dit al les luister bij door met aanstekers en lucifers voor een zee van licht jes te zorgen en de kerst van dit jaar nu vast te vieren. De nieuwe single „Gim- me, Gimme, Gimme" bracht de zaal tot het kookpunt. Anna en Frida. gegoten in strakke witte pakjes met blaliwe banen (la ter in dezelfde kleding maar dan in omge keerde kleurenvaria- tie), richtten zich vaak tot het publiek in de hoogste ringen door op de speakerkasten te gaan staan en enthou siast zwaaiend hun trouwe fans alles te geven waar ze voor gekomen waren. „S.O.S.", „Femando", „Does Your Mother Know", het was er al lemaal en grotendeels in een vlekkeloze uit voering. Halverwege de show kwam Frida in ongecontroleerde maar spontane dans bewegingen het pu bliek tegemoet in een Feyenoord-shirt met rugnummer 14, en zo hadden alle meegeko men vaders, die op dat moment nog naar „De kuip" verlangden, toch de clubkleuren weer 1 even gezien. Maar na twee uur hits was de koek op en sloot Abba af met „Waterloo", waarmee het op songfestival in '74 allemaal was be gonnen. „We zouden in elk land wel meerdere concerten willen ge ven om niet zo-veel mensen die ons ook willen zien teleur te moeten stellen. Maar we moeten de hele wereld rond en willen af en toe ook eens bij onze families zijn", verontschuldigde Björn zich na afloop op de persconferentie. Ondanks dat Abba nu is uitgegroeid tot een miljoenenbedrijf staat zij als een hard wer kende professionele groep garant voor een avond vol afwisselen de vermakelijkheid op hoog niveau. MICHAEL PETERSON rigisters open te trekken. Frida zorgde voor een verassing door in een Feyenoord-shirt samen met Björn alle De Engelse minister van ki heeft uitvoer van het b verboden omdat het een i mooi kunstwerk is en niet historische overwegingen, controle op de uitvoer h ten doel niet alleen Eng kunstwerken, maar ook ken van internationaal bel} te behouden. Zelfs al brengt het Koninkj Schots Museum een hoog I uit, dan betekent het nog r dat het Rijksmuseum verplji is om te verkopen. De hf Blaauwen: „Het bord is ons gendom. We kunnen zelf maken of we het wel of willen verkopen. Maar ja, I hebben er natuurlijk niet aan als we het niet mogen voeren". f (Copyright The Guardian Pers Unie) rers unie Om verstandig geld van te lenen. Leiden, Steenstraat 33, tel. 071-134347/149788 's-Gravcnhagc, Prins Hendrikplein 18, tel. 070-651804 Rijswijk, Sir Winston Churchilllaan 247-249, tel. 070-90 6305 Voorburg, Mgr. van Stcelaan 213, tel. 070-874802 (Vervolg van de voorpagina) Het verslag van de journalis ten over de weg die de gevaar lijke pyama's zijn gegaan, is in het Californische tijd schrift Mother Jones gepubli ceerd. Met de publikatie is er een campagne op gang geko men om Congresleden en an dere betrokkenen te overtui gen van de noodzaak dat de regering controle gaat uitoefe nen op de uitvoer van derge lijke verboden produkten. Naar aanleiding van het Tris incident heeft president Carter een commissie in het leven ge roepen die op dit moment naarstig aan het probleem werkt. Maar tot nu toe lijkt het er niet op- dat de werk groep voor de uitvoer van ge vaarlijke materialen veel be reikt heeft. Dè werkgroep werkt,nu aan een vierde ont werpverslag. Het vorige ver slag werd op de dag voor de voorgenomen publikatie bij presidentieel besluit min of meer nietig verklaard. Onder de gevallen die door het journalistenteam- aan het licht zijn gebracht, bevindt zich bijvoorbeeld een voorbe- houdmiddel' dat in 1971 in Amerika op de markt werd gebracht. Gebruikers en docto ren klaagden al spoedig dat het ontstekingen van de baar moeder, bloedvergiftiging en buitenbaarmöederlijke zwan gerschappen ten gevolge had. In één geval was de schade zelfs zo groot dat de hele baar moeder moest worden wegge nomen. De federale commissie voor geneesmiddelen stelde 'in 1974 een onderzoek in met als re sultaat dat de producent, A.H. Robins Company..de verkoop voor onbepaalde tijd opschort te. De Amerikaanse Organisa tie voor Internationale Ont wikkelingshulp bracht het échter wel in roulatie in Derde Wereld-landen. Een ander voorbeeld is te tracycline, een antibioticum dat gebruikt wordt om ver schillende infecties te bestrij den. In Amerika staat er op de verpakking dat het middel be slist niet mag worden toege diend aan kinderen, zwangere vrouwen en lever- .en nierpa tiënten. Het zou dan namelijk wel eens dodelijk kunnen j De bijwerkingen zijn bral' diarrhee, misselijkheid 1 huiduitslag. Het geneesmil is in Zuid-Amerika volop verkrijgen, maar deze wi schuwirigen worden daar op de verpakking verm Ditzelfde komt voor bijl anti-conceptiepil, OvulenJ het opwekkende middel f pramine.' De insectendoder Phosvé een vergif dat het zenuv aantast. Bij mensen zou he| zelfde uitwerking hebbent slangengif. De Amerika» Organisatie ter bescherrt van de omgeving heeft i» toegestaan dat het gif in rika op de markt werd| bracht. Maar de producei) kregen wel toestemming ii met het gif te experimenten Wederom in samenwerlj met de Organisatie vor li} nationale ontwikkelingsb werd het gif wel op gj schaal uitgevoerd naar lanl als India, Pakistan, Braz Colombia, Egypte, Indon en Israel. (Copyright The Guardian) „We doen al het mogelijke het naar Nederland te en we hebben juridische a seurs in de arm genomen" dus de directeur van het Ri museum, de heer Simon Le De heer A.L. Blaauwen, di teur van de afdeling be i houwwerken en -decorat1 kunst, vindt dat het bord is Nederland van groot belan en dat het voor Engeland i nig betekenis kan heb Dat zou lekker zitten, zo'n nieuw bankstel, met je benen uitgestrekt op 't pasgelegde tapijt, 't Hele interieur helemaal vernieuwd, heerlijk gewoon! Maar... geld heb je niet of niet voldoende. Dus ga je lenen, op verstandige wijze. Samen met de mensen van de Finata Bank kun je daar rustig over praten. Die adviseren je welke vorm van lenen 't beste uitkomt. Ze zijn betrouwbaar en bieden een soepele service. Bovendien zijn ze realistisch; ze zullen je nooit adviseren te veel verplichtingen aan te gaan. Vraag 'ns advies bij een van de vele kantoren van de Finata Bank. Want de Finata Bank is er om verstandig geld van te lenen. i Voor een nieuw interieur bijvoorbeeld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8