Leidse vereniging van gescheiden mannen wordt landelijk actief Succesvol optreden groep „Sleutels" flezierige kamermuziek n rijksdaalderconcert MAN '79 WIL TTFNDIJT7,END MANNENDE HELPENDE HAND BIEDEN wven karkeren Fides Pacta houdt sportinstuif voor volwassenen LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 Brieven graag Kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Kantongerecht Op 17 oktober kreeg ik een oproep om naar het kantonge recht te komen. Mij werd ver- weten een verkeersovertre ding te hebben gemaakt op het Kort Rapehburg. Ik was ge verbaliseerd door een 'opspo ringsambtenaar'. Wat was er in feite echter gebeurd. Op 10 oktober reed ik om acht uur via het Kort Rapenburg rich ting Rapenburg. Volgens mij was het toen ook nog mogelijk om vanuit de tegenovergestel de richting het Kort Rapen burg op te rijden. Om negen uur naderde ik via het Noord einde wederom het Kort Ra penburg. Nu was de weg voor een/vierde afgesloten door schuine hekken met twee ver keersborden. Ik begreep de borden niet helemaal, dus be sloot ik inlichtingen te vragen bij een agent die ongeveer 20 meter verderop op dat mo ment een bekeuring uitschreef aan een verhitte autobestuur der- Toen ik de agent naderde, werd me gezegd, dat ik me achter de bestuurder die een bon kreeg moest opstellen. Ik kreeg te horen dat ik in over treding was. Ook de automobi list die zich weer achter mij opstelde, had het bord ver keerd begrepen en liep een bon op. Ik wens dit keer geen schik king te treffen, want het is volgens mij noodzakelijk het wanbeleid van de gemeente Leiden aan de kaak te stellen. Voordat de gemeente om wel ke reden dan ook besluit door gangswegen af te sluiten, zou zij toch eerst een behoorlijk al ternatief moeten kunnen aan bieden. Ook heb ik altijd ge meend, dat de politie een dien- dende taak had. Ik hoop in elk geval, dat de gemeente Leiden het me qua verkeerssituatie mogelijk zal maken op de ver»- schijningsdatum in het kan tongerecht op het Rapenburg te komen. Y.A.J. Krol Leiderdorp (ingekort-red.) LEIDEN GEHUWD: J. C. van Win gerden en J. W. Geuke, W. F. Corne- lisse en M. P. Verhoog, A. J. Wijfje en Y. Jëgel, J. van der Kwaak en G. E. Siksma, A. Rhijnsburger en J. G. M. Tersteeg, T. Molenaar en M. Bras kamp, A. L. Rlkkers en J. Wieffering, E. M. van Ingen en E. van Keppel, N. W. V. M. Peters en J. G. M. de Grijs. F. Augustijn en H. van Rooijen, J. Verhoogt en M. W. Witte, R. G. Ver geer en C. J. Ouwerkerk, J. de Vries en M. C. van Steenbergen. ONDERTROUWD: H. J. van Wijk ert M. M. L. van Lennep, P. H. A. Wens- veen en M. M. Zonderop, J. W. Vel- sen en J. M. M. Verschoor, C. T. G. Veenbrink en R. B. D. Broerse, P.~A. T. Tetteroo en M. J. Kruijt, G. H. van Stein en J. van Tongeren, B. Schrama en A. M. A. van der Meel, A. Sarres en W. J. G. van der Veer, J. D. P. Mo lenaar en J. C. Heijkoop, P. Meijers en P. A. L. Grantsaan, G. Ligtvoet en S. C. L. van Veen, A. van Hulst en S. J. M. Schieveld, F. Bueno de Mesqui- ta en F. I. Smit. T. Blijleve en C. Bloemzaad, D. J. Blikkendaal en L. F. Hillel van Hertzfeld, A. C. Barfels en J. N. van Doorn, J. G. Akerboom en M. J. van Hoven. OVERLEDEN: E. P. Hooljman geb 4 apr 1901 man, H. de Vroede geb 4 mei 1913 gehuwd met D. Schreuder, A. de Groot geb 14 sep 1907 man. J. Laven geb 31 okt 1896 gehuwd ge weest met G. Kasteel, A. de Jong geb 11 aug 1891 man. W. G. M. Korte- kaas geb 5 jun 1954 man. G- J- Weg- brands geb 16 aug 1916 man, E. van Ingen geb 10 sep 1886 geh geweest met A. de Beer. A. L. G. Goulmij geb 13 jan 1929 man, G. W. Ruijgrok geb 15 apr 1912 man. E. van 't Oever geb 15 okt 1915 vrl, C. W. Brugman geb 1 sep 1892 vrl, N. J. van Wouw geb 2 apr 1907 man, E. A. Haesnoot geb 3 aug 1903 gehuwd met T. van der Stel, L. C. Grootenbroer geb 19 feb 1909 gehuwd geweest met C. W. J. B. Kroskinski, G. J. Rottier geb 6 sep 1945 man, C. Jansen geb 1 sep 1922 man, M. A. J. Keilens geb 30 jul 1966 zoon, H. Juffermans geb 8 jul 1918 man, J. R. Filliè geb 18 mei 1908 man, P. J. Kreuger geb 25 mrt 1892 man, H. ten Braak geb 7 nov 1919 man, J. C. de Raad geb 7 jan 1949 man, M. M. Groen in 't Woud 1893 gehuwd geweest met J. Rietbergen, P. J. Mink geb 1 feb 1919 man. GEBOREN: Marcel z.v. W. C. Baars en P. Ligtvoet, Martina Geertruida Hester d.v. B. G. A. M. van der Zwet en M. L. L. Rijnders, Arjan z.v. L. M. van der Holst en G. A. M. Jansen, Helma d.v. A. C. Kuijt en A. C. Kra mer, SJoerd z.v. J. van Duljn en E. M. H. P. van Santvoord, Donata Bozena d.v. J. W. van Wasbeek en B. K. Rzemyszklewicz, Chrlstlaan Pleter Bas z.v. C. Keizer en Y. M. van Eljber- gen, Patrick Petrus Cornells z.v. J. W. Valentijn en C. T. M. Gerdes, Marnix Constantijn z.v. F. van Egmond en S- M. Noort. Jacqueline d.v. C. Buijn en H. H. Verhoogt, Erica Theadora Wil- helmina d.v. G. van den Broek en A. A. van Steijn. Jurriaan Frans z.v. J. B. Vrijdaghs en E. de Wilde. Willem Ge rard z.v. W. G. Klok en C. A. Krijt, Bart z.v. N. Spierenburg en M. Havin- ga, Willeke d.v. G. Meijer en H. Mö- hlen, Inge d.v. A. Vrolijk en A. Ver- maat, Katja d.v. H. van der Hoogt en V. G. M. Carets, Marijn z.v. W. F. Eljck en M. T. Boezaard, André Cor nells Johannes z.v. P. J. M. Roeland- se en J. M. A. Mens, Anne Cornelie Alice d.v. J. P. Rulgrok en A. H. Slin gerland, Johannes Marinus z.v. M. Schaart en A. E. Hermans, Anna Jo- landa d.v. C. G. van der Melj en A. Houwaard, Ket Chi z.v. C. K. Chan en C. H. Au. Klaas Jan z.v. M. J. van Al- tena en N. Bonevéld, Janneke Gerar- da d.v. L. Guijt en J. Hoek. Stephan z.v. A. Boomsma en C. J. J. Cornet, Mark Alexander z!v. E. van Ginkel en F. A. Wijnmalen. Gerardus Ulrich z.v. U. D. M. Zitter en A. J. Baak. Sabrina d.v. G. Gijzen en J. van den Bosch. Ramona Isabella d.v. F. Varkevisser en B. Djurló, Leuntje Maartlna d.v. G. M. van Zuijlen en J. C. Kromhout, Ilse d.v. A. J. van Eljgen en D van den Bent, IDEN Thomas Indermuhle (hobo) en ilfgang Watzinger (piano) waren de solis- i in het derde rijksdaalderconcert van dit zoen. Indermuhle zal de geregelde con- tganger zich nog wel herinneren. Nog )n maand geleden speelde hij in Leiden t het Rotterdams Philharmonisch Orkest virtuoze wijze een hoboconcert van Mo- t. Met Watzinger vormt hij een vast duo. combinatie piano-hobo is wat klank betreft r aangenaam. In de gespeelde werken kwam samenklank goed tot zijn recht. Het Was een eeuwse keuze: onder meer een Salonstuk J. W. Kalliwoda. Watzinger speelde met irt en verve - begeleidend was zijn spel uit- kend. Indermuhle leek zowel interpretatief In Schumanns Papillens, voor pianosolo, liet Watzinger in zijn nogal ongecompliceerde spel wat slordigheden staan. Het is een zeer oor spronkelijk werk dat beoogt een muzikale ver tolking te, zijn van het voorlaatste hoofdstuk van Jean Paul's „Flegeljahre". Schumann werd wel eens de Jean Paul van de muziek genoemd. Na de pauze werden de Grande Sonate van J. P. Pixis en de Fantasia „La favorita" van Pas- culli gespeeld. Deze - Voor mij onbekende - werken waren erg aardig.' Afwisselend, mu- ziektechnisch niet eenvoudig en zeer opgewekt van karakter. Vooral in „La Favorita" werden - niet altijd even vloeiende - hoogstandjes ver toond die van dit werk een passende finale maakten. VERENA KOPERDRAAT. Oegstgeest Door nau we samenwerking van de gezamelijke Oegs- tgeester diaconieën en de Federatie van Ouderve renigingen werd gistera vond in het Oegstgeester gemeentecentrum op ruime schaal informatie gegeven over de voorzie ningen voor verstande lijk gehandicapten in en rond de gemeente en Lei den. De show werd ge stolen door een uitge breid optreden van „De Sleutels" onder leiding van de heer Vlasveld. Voortreffelijke zang en muziek gebracht door een dertigtal leden. Een bruisend stuk enthqusi- aste muziekbeleving waarin de vele aanwezi gen deelden. De muziek- en voorlichtingsa vond genoot méér belangstel- ling dan men oorspronkelijk had- verwacht: de grote zaal van het centrum was practisch geheel bezet. Nadat de heer Thorn iets verteld had over de taak van de ouderverenigin gen en van de sociale werk plaatsen werd tussen de muzi kale bedrijven door verder nog het woord gevoerd door de heer A. Lont, direkteur van het Gezinsvervangend Tehuis (G.V.T.) „Ons Huis" die nader inging op de taken van een kinderdagverblijf, de school voor zeer moeilijke lerende kinderen (z.m.o.k.) en een dag- verbljf voor ouderen; Me vrouw Klugkist-Van Vliet gaf informatie over grote inrich tingen voor verstandelijk ge handicapten o.m. over het pleeggrootouderprojekt. Dit laatste is door mevrouw Drs. T. Hmer in Nederland geïntro duceerd. Het gaat erom dat ou dere mensen verstandelijk ge handicapten opzoeken. „In ..Voorgeest" ontvangt maar 45% van de bewoners (130) be zoek. Meer dan de helft in fei te dus nooit.aldus mevr. Klugkist. Thans zijn er zestien dames die deze taak van het bezoeken op zich hebben ge nomen. maar waar blijven de heren?" Zo vroeg spreek ster zich af. Zij ging verder in op de zgn. gezinsbegeleiding, kerkdiensten voor verstande lijk gehandicapten, etc. De tijd verstreek zó snel dat het fo rum dat aan het eind van de avond gepland was niet door- kon gaan. De heer Thorn sprak tot slot van de bijeen komst een woord van dank en liet mevrouw E. Klugkist een aantal boeketten bloemen overandigen. Het laatste, dave rende applaus was voor „De Sleutels' ail Jel Leiden kampt met een rt overduidelijk gebrek aan keerruimte. En als er dan in 4j de binnenstad een aantrekkelijk plekje is, dan heeft de gemeente dit (oorgaans afgeschermd met ji rij onbeweegbare paaltjes. Wat gebeurt er nu, als de kaltjes worden weggehaald? I Dan nemen tientallen j automobilisten direct de ptseling beschikbare ruimte in gebruik en een nieuw parkeerterrein 16 een feit. stecen gebeurde zoiets aari Aalmarkt nabij het stadhuis, i vrachtwagen van V&D had twee verplaatsbare paaltjes wijderd om te kunnen laden lossen. De chauffeur liet de paaltjes tijdens het karwei rustig.op de grond liggen. Tientallen autbmobilisten en hun kans en toverden de Aalmarkt om tot een nieuw parkeerterrein. Maar wat jebeurde: de chauffeur was lar, reed de Aalmarkt af en k aatste de paaltjes weer. De zaten als ratten in de val. Het heeft uren geduurd voordat een pndelijke heer met de sleutel op kwam draven jEIDEN „De echtscheidingsprocedu- e in ons land wordt gekenmerkt door teiharde discriminatie en rechteloos- leid. Er is sprake van een vooroordeel en gunste van de vrouw; de man wordt n zijn kwaliteit als vader harteloos be- landeld. Zowel de omgangsregeling als Ie alimentatieplicht moeten op de hel ing." Dit is de mening van de kersverse vereniging van gescheiden mannen Man '79', opgericht door Leidenaar ir. *.J.A. Prinsen. Doel van de vereniging s de gang van zaken rond de duurzame scheiding op een totaal andere leest te schoeien. Vanuit het hoofdkantoor aan le Boerhaavelaan worden de activitei- en opgezet en ontwikkeld. Binnenkort al een stabiele organisatie met een wintigtal steunpunten in het land zich intfermen over de belangen van zo'n ienduizend gescheiden mannen. Dat is ilthans het doel van dc club. )e heer Prinsen spreekt uit eigen ervaring ils hij constateert, dat de gescheiden man 1 doorgaans harteloos behandeld wordt. „De rtaatschappij moet een spiegel worden roorgehouden om te ontdekken hoe de nan is achtergesteld", zegt de heer'Prinsen n haalt in zijn betoog fel uit naar de Ne- lerlandse advocatuur. In maart van dit jaar laatste Prinsen de eerste oproepen om lensen te werven, die zich voor een vere nging voor gescheiden mannen wilden in- :etten. De Ipehoefte aan en de belangstel oor een dergelijke vereniging bleek jroot. Naar aanleiding van de eerste cöri- |acten werd een oprichtingscomité ge- ormd. Afdelingsbesturen zjjn er inmiddels Rotterdam en Enschede, terwijl Am sterdam en Hilversum op stapel staan. .Vrijwilligers moeten de diverse afdeling- tureaus gaan bemannen. Die médewerkers loeten de mensen die een beroep op ons loen, van begin tot eind begeleiden. Liefst lebben we medewerkers die door hun be roep vertrouwd zijn met de specifieke pro blemen. Psychologen of juristen bijvoor beeld. De medewerkers mogen in geen 'ge- Bijeenkomst in Parlement LEIDEN In 'Het Parlement' aan de Nieuwe Rijn organiseert 'Man '79', vana vond om 20.00 uur een gespreksavond voor de regio Leiden. Deze avond, die voor het eerst na de oprichting voor groot publiek toegankelijk is, staat in het teken van de zelfhulpgroepen. De be doeling van dergelijke groepen is, dat mannen, die gescheiden zijn, of plannen in die richting hebben, met lotgenoten over de echtscheidingsproblematiek van gedachten kunnen wisselen. vai door rancuneuze gevoelens gedreven worden. Hun taak is het om alle beroeps- en klachtenmogelijkheden uit te buiten. De advocatuur speelt daarin een belangrijke rol", zegt Prinsen, die meent dat advocaten asociaal optreden en de underdog-positie van de man ten opzichte van de vrouw aanmerkelijk versterken. Prinsen: „Advocaten zijn er op uit om voor hun cliënt en ter meerdere glorie van zich- zelf het onderste uit de kan te halen.-Of ze daarbij de wederpartij volkomen kapot ma ken. zal ze een zorg zijn. Ze zijn niet op re delijkheid, maar uitsluitend op succes uit. Ik zou van riooladvocaten willen spreken. Wat veel advocaten prestere'n is je reinste chantage. In een echtscheidingsconvenant staat bijvoorbeeld, dat de advocaat en zijn cliënte bereid ?ijn mee te werken aan een omgangsregeling, indien hun eisen spoedig ingewilligd worden. Met andere woorden: als de man nou maar precies zegt wat de advocaat en zijn cliënte willen, mag hij eens in de twee weken z'n kinderen zien. De studie- en adviesraad ven de vereniging voor gescheiden mannen 'Man '79' heeft tot taak de problemen op hoger niveau aan hangig te maken. Ir Prins meent dat er minstens tienduizend zullen komen. De re kensom, waarmee hij tot het totaal van tienduizend komt, ziet er zo uit: per jaar scheiden 20.000 Nederlandse echtparen. Neem aan, dat tien procent zich als lid aan meldt, dan betekent dat ieder jaar een aan was van 2000. Prinsen neemt aan dat men gemiddeld vijf jaar lid blijft en verwacht ook een toeloop van reeds gescheiden man nen. Kinderen Ir. Prinsen is tot de ontdekking gekomen, dat je de zaken rond een echtscheidingspro cedure kan generaliseren. Veel van zijn lot genoten hebben dezelfde nare ervaringen opgedaan als hij. Vooral ten aanzien van de toewijzing van de kinderen. „De vrouw be- kleedt een soort onaantastbare machtsposi tie. Maar al te vaak is het zo, dat de kinde ren zonder meer aan de moeder toegewé zen worden, soms zelfs als ze zich daarte gen. verzet. Het betekent eigenlijk voor de vader een legale kidnapping." De wettelij ke omgangsregeling heeft volgens 'Man '79' ook niet bijster veel om het lijf. De regeling verplicht de niet met voogdij belaste ouder om de voormalige echtgenoot eens in de zo veel tijd bij de kinderen toe te laten; Prin sen: „Stel, dat de moeder niet wil meewer ken, dan vindt ze in de kinderen een wa terdichte dekmantel. De advocaat beweert, dat als een bezoek afgedwongen wordt, dit ten koste van de kinderen zal gaan. Er ont staan ongetwijfeld spanningen en om de kinderen niet de dupe te laten worden, maakt de rechter de regeling ongedaan." Alimentatie De alimentatieregeling noemt Prinsen een premie op de niet geëmancipeerdheid van de vrouw. „Als de vrouw werkelijk geë mancipeerd is, heeft ze de steun van haar ex-man niet nodig. Een klein percentage van de gescheiden vrouwen weigert dan ook alimentatie. De man is afhankelijk van de rationele stellingname van zjjn vrouw. Dè problemen worden afgewenteld op de LEIDEN De korfbalvereniging Fides Pacta houdt zaterdag een sportinstuif voor volwassenen. Een recreatief sport-evenement dat plaatsvindt in twee sportzalen van het Stedelijk Gymnasium aan de Tuinlaan. Fides Pacta stelt belangstellenden in de gelegen heid kennis te maken met verschillende takken van sport. Voetbal, hockey, basketbal zijn daar en kele voorbeelden van. Tevens is de mogelijkheid aanwezig de conditie te testen. De sportbeoefening staat onder leiding van recreatiesportleiders. De zaal is geopend vanaf half vier, de toegang is gratis, belang stellenden moeten wel gymschoenen en sportkleding meene men. Kinderopvang, in de vorm van een spelmiddag, is aanwezig. Kinderen tot tien jaar kunnen van half vier tot half zeven te recht in de kantine van korfbalvereniging Fides Pacta aan de Zoeterwoudse Singel. De sportinstuif wordt besloten met een contactavond met barbe cue. Inlichtingen zijn vanavond verkrijgbaar op telefoonummer 126096. ir. k.j.a. prinsen, initiatiefnemer van Man '79: „Behalve lotgenoten, zien maar weinig mensen hoeveel pijn een echtscheiding doet. schouders van de gescheiden man", aldus de oprichter- van 'Man '79'. Prinsen beseft wel, dat er ook andere vrouwen zijn, vrou wen die volgens hem zijn vastgeroest in het man/'vrouw-rollenpatroon. „Deze vrouwen pretenderen zelfs niet geëmancipeerd te zijn. In die gevallen dient er van rijkswege een tegemoetkoming te bestaan om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Het is beslist niet fair, dat mannen zoveel ali mentatie betalen, dat het zelfs ten koste gaat van het bestaansminimum. Heus, het komt voor. Er kwam laatst een pas geschei den man klagen, omdat hij 2200 gulden aan alimentatie moest betalen van een maand salaris v.an 2300 gulden. Legio soortgelijke voorbeelden zijn voorhanden", aldus Prin sen. Divortium Het is niet de bedoeling, dat 'Man '79' de belangen van de man ten koste van de vrouw gaat behartigen. Het gaat de vereni ging om het veranderen van de samenle ving. Een eventuele samenwerking met de belangenvereniging van de gescheiden vrouwen 'Divortium' behoort tot de moge lijkheden, maar dan wel in de vorm van bemiddeling. „Als zowel 'Divortium' als 'Man '79' een afgevaardigde, een lotgenoot sturen, die met dc beide-ex-echtelieden om de tafel gaat zitten, kunnen daar best posi tieve resultaten uit voortvloeien." Oprichter Prinsen is overtuigd van de noodzaak van de vereniging 'Man '79'. En ook van de goede toekomst die de vereni ging tegemoet gaat. „Kijk eens. Mensen, die pas gescheiden zijn, of die gaan scheiden, spartelen alsof ze in het water zijn gewor pen zonder te kunnen zwemmen. Als ze nog spartelen, moeten de hulpbehoevenden in 'Man '79' een aangrijpingspunt kunnen vinden. Is dat punt er niet,.... dan verzuipen ze." WIM BUNSCHOTEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7