Volop privacy in Huize Vredesteyn Cat wijk in drie jaar 1175 woningen Geen huurbevriezing Katwijks woontorens VLAG IN TOP OP WINKELHOF PSYCHIATRIE IN DE MAST Politiek Café in Voorschoten Minder woningen aan Ganzenwei Bloembollen voor Sole Mio ÜEGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 rfTWIJK Het gemeentebestuur Katwijk wil binnen drie jaar 1175 Ia|uwe woningen realiseren. Dat pikt uit het het woningbouwpro- vimma dat burgemeester en wethou- s aan de raad hebben voorgelegd. n|t gemeentebestuur heeft van de Mi- r ter van Volkshuisvesting en Ruim- jke Ordening vragenlijsten ont- ïgen over de te verwachten nieuw- r iw in de jaren 1980 tot en met 1982. jü minister hoopt hiermee een indruk r krijgen over de mogelijke aanvra- i voor subsidies voor de woning- aw. Alvorens deze gegevens aan de nister worden bekendgemaakt zal gemeenteraad op haar vergadering op 25 oktober zich over het woning- bouwprogramma uitspreken. Onder delen van dit programma werden al eerder aan de raad bekend gemaakt. Het verzoek van de minister is niet nieuw. Reeds gedurende een aantal ja ren worden de gemeenten gevraagd om hun plannen met betrekking tot de te verwachten nieuwbouw aan de minister kenbaar te maken. Het is dit jaar echter de eerste keer dat de mi nister er in zijn verzoek op aandringt dat de gemeenteraad bij de planning en programmering van de nieuwbouw betrokken wordt. In de toekomst valt zelfs te verwachten dat alleen de vra genlijsten die door de raad zijn vast gesteld geaccepteerd worden en voor financieële steun in aanmerking kun nen komen. De plannen van 'het college zijn gebaseerd op cijfers over de benodigde woningvoorraad zoals die zijn opgenomen in het streekplan Zuid-Hol land West. Volgens deze cijfers dienen in de pe riode 1975 - 1990 in Katwijk 3170 woningen ge bouwd te worden. Dit betekent dat het woning bestand tot 1983 met 1849 woningen moet stij gen. Van dit aantal zijn er momenteel 1144 ge bouwd of in aanbouw, terwijl er voor de bouw van 45 woningen reeds vergunning is verleend. Rekening houdend met de woningen die afge broken worden, gemiddeld 38 per jaar, en met het feit dat de produktie voor 1983 reeds in 1982 op gang moet zijn moeten in Katwijk de komende drie jaar 982 woningen gebouwd wor den. Het volgend jaar hoopt het gemeentebe stuur 513 woningen te realiseren. Het meren deel hiervan wordt in ,,Schutterswei" en Rijn soever" gebouwd. In 1981 en 1982 worden res pectievelijk 842 en 333 woningen gebouwd, waarvan de meesten in „Rijnsoever" komen te staan. Het merendeel van de te bouwen woningen valt in de catagorie premie-B woningen. In het bouwprogramma zijn verder 167 bejaarden wo ningen opgenomen. Met dit bouwprogramma hoopt het gemeentebestuur de huidige achter stand in de woningbouw om te zetten in een voorsprong van 193 woningen in 1983. Naast de nieuwbouw is in het woningbouwpro gramma ook de vernjeuwhouw opgenomen. In de komende drie jaren gaat het om gemiddeld 120 particuliere woningen per jaar en 535 wo ningen die eigendom zijn van de Katwijksche Bouwvereniging. Het gaat hier ondermeer om 252 woningen in de Molenwijk-Noord (1981) en 52 woningen aan de Kortenaerstraat en Jan van Brakelstraat (1980). NOORDWIJKERHOUT Het vormingscentrum „De Mast" in Noordwijkerhout besteedt deze en vol gende maand aandacht aan psychiatrie en zwakzin nigenzorg. Het programma is op 12 oktober gestart met een film over een alleenwonend meisje in Amsterdam, die in een inrichting te recht komt waaruit zij na een langdurige behandeling weer vrij komt. Morgen wordt er nog een film vertoond. In deze film wordt op verschillende manieren de relatie ouders-kind, autori teit-ondergeschikte en behandelend personeel-patient weergege ven. Het is een mengeling van ideeën en invallen uit de kritiese psychiatrie. Op vrijdag 9 november volgt dan nog het cabaret „Zwak van zinnen". De films en het cabaret zijn bedoeld als een eerste ken nismaking met het onderwerp. Men wil er dan middels werk groepen in de komende maanden dieper op ingaan. De toegangs prijs is 2,50 en zowel op 26 oktober als op 9 november begint men om 20.30 uur in het vormingscentrum „De Mast" aan De Vlashoven. Nieuw gezinsvervangend tehuis in Sassenheim ASSENHEIM Volgende week insdag zal Sassenheim officieel een ezinsvervangend tehuis rijk zijn. )oor burgemeester Kret zal dan huize 'redesteyn aan de Sassenheimse loofdstraat worden geopend. Het te- luis is eigendom van de Stichting luisvesting Gehandicapten Bollen- treek en biedt plaats aan 26 bewo- lers. Al deze bewoners hebben een ei- en kamertje, dat ze geheel naar ei- en smaak en voorkeur konden in- ichten. )e basis voor de thans elfjarige Stichting luisvesting. Gehandicapten Bollenstreek j,/erd in 1965 gelegd door de toenmalige rethouder van Hillegom Van Dam en w e directeur sociale zaken van die ge- ieente. Op initiatief van deze twee he en werd een werkgroep gevormd waar behoudens de vertegenwoordigers van even gemeenten in de Bollenstreek, ook lensen van Stichting Philadelphia zit ing hadden. Dé werkgroep werd gecom- 2leteerd met mensen van de Vereniging an Ouders van Geestelijk Gehandicap- >n. Door deze werkgroep werd de stich- ng geformeerd. Het eerste huis voor eestelijk gehandicapten dat de stichting erwierf was huize Somaio te Lisse. In 970 werd dit huis in gebruik genomen. Imdat dit ene huis geenszins in de be- oefte kon voorzien werd paast Somaio en tweede huis gecreëerd: huize Rutsbo. Iet derde huis van de stichting kwam in loordwijk en nu, in oktober 1979 wordt et vierde huis van de Stichting geo- end. Verhuizing )e bewoners van huize Vredesteyn zijn llemaal afkomstig van Huize Rutsbo in ,isse. Toen in januari 1976 de AWBZ an kracht werd, bleek dat huize Somaio iet meer voldeed aan de eisen. Er is ben door de stichting overleg gevoerd Dnet het département van CRM en dat Nepartement ontried de stichting ten deerste Somaio te verbouwen. De rege- ;r fing was niet zo erggeporteerd voor wee tehuizen naast elkaar in Lisse. De lin Stichting kocht hierop in april 1976 het voormalige bejaardentehuis Vredesteyn in Sassenheim aan en dit was in april van dit jaar zover gereed dat de nieuwe bewoners erin konden trekken. Het zou logisch zijn te denken dat de bewoners van Somaio naar de nieuwe behuizing in Sassenheim zouden trekken. Somaio was verouderd en bovendien bezochten de meeste bewoners van Somaio een dag verblijf in Sassenheim. Toch werd voor een andere oplossing gekozen. De bewo ners van Huize Somaio gingen naar Hui ze Rutsbo in Lisse en de bewoners van Huize Rutsbo gingen naar Huize Vredes teyn in Sassenheim. Coördinator Westra Hoekzema zegt over deze op het oog wat ingewikkelde constructie: „Het was in derdaad het makkelijkst geweest om de mensen van Somaio naar Sassenheim te laten verhuizen. We hadden echter het idee dat de mensen van Rutsbo een iets grotere behoefte hadden aan privacy dan de mensen van Somalo. Die privacy konden we de mensen van Rutsbo in Vredesteyn volledig geven. Daarom heb ben we hiervoor gekozen. De mensen hebben hier allemaal een eigen kamer en-kunnen verder gaan en staan waar zë willen". Overigens bezoeken de bewo ners van Vredesteyn niet het dagever- blijf in Sassenheim, maar gaan ze dage lijks naar de sociale werkplaats. Modem De bewoners van Vredesteyn hebben zelf volledige inspraak gehad in de ver huizing van Lisse naar Sassenheim. Di verse, malen zijn ze wezen kijken naar de vorderingen van de bouw van hun toekomstige behuizing. Zelf wilden ze dolgraag naar het mooie nieuwe huis verhuizen en ook bij het betrekken van Vredesteyn werd zoveel mogelijk aan de bewoners zelf overgelaten. Het inrichten van hun kamers en ook het uitzoeken van welk kamertje ze wilden hebben was een zaak van de bewoners en niet van het Stichtingsbestuur. De kamertjes van de bewoners zijn zonder uitzonde ring bijzonder gezellig ingericht. Uit al les blijkt dat ze met zorg hun meubels bij elkaar gezocht hebben en dat ze er ook bijzonder zuinig op zijn. In sommige ka mers worden kleine huisdieren, zoals vo geltjes gehouden. En de gezelligheid die uit de kamertjes spreekt is eigenlijk te kenend voor het hele tehuis. Het is mo dern en efficiënt opgezet, zonder dat dit afbreuk heeft gedaan aan de gezellig heid. In het tehuis zijn naast de zesent wintig kamertjes voor de bewoners-, twee woonkamers, twee keukens, een recrea tieruimte en een badkamer, alsmede di verse douche-ruimten aanwezig. De in deling is gebaseerd op het feit dat de be woners van Vredesteyn in twee groepen zijn ingedeeld, één groep die boven zijn kamer heeft en één groep die beneden huist. De mensen van de verschillende groepen kunnen elkaar geheel vrij be zoeken. Leefgroepen Overigens vindt de heer Westra Hoekze ma twee groepen eigenlijk niet ideaal. Het beste is volgens hem drie leefgroe pen binnen een tehuis. Daarom werd gisteren in Lisse de eérste paal geslagen om huize Rutsbo zodanig uit te breiden dat daar drie groepen van acht personen zullen kunnen wonen. Daarom ook zal het huis dat in 1982 in het Sassenheimse Wasbeek gebouwd gaat worden even eens geschikt zijn' voor drie groepen van acht personen. Wanneer volgende week huize Vredes teyn officieel door de burgemeester wordt geopend betekent dat niet het on middellijke einde van de festiviteiten rond deze nieuwe behuizing. De buurt bewoners rond Huize Vredesteyn wor den uitgenodigd om het geheel een keer te komen bezichtigen en op 3 november is er een groot feest voor alle bewoners van alle huizen van de Stichting in de Bollenstreek. Voorzitter Van Moorsel zegt daarover: „We zijn een kleine stich ting. Daarom kunnen we, als er iets te vieren valt, dit ook met alle bewoners en alle personeelsleden tegelijk vieren". SdeRDORP Precies lerhalf jaar na het slaan de eerste paal is giste- het hoogste punt bereikt 2njde Winkelhof in Leider- tp. Met het geven van I ^wijzingen door burge- ester M.A. van der Have vier vlaggen op het jgste plateau van het in wibouw zijnde kantoorge- geplaatst. Het is de be agling dat het Winkelhof- ,n^ject najaar 1980 wordt ge stand. Het complex zal bj[00 vierkante meter be- or$fsoppervlakte, 2 spor- lte|llen, 105 flats en een post- oratoor gaan bevatten. De kosten bedragen 75 eJjoen gulden. ur| schouder Bezemer van eco- jjjfiische zaken ging in zijn .pApraak nog eens in op de jk|blemen die zouden kunnen bij de toewijzing van winkelruimte. „De afwe- wg van de diverse persoonlij- t j belangen is een uiterst ■j eilijke zaak, maar het doel (jft dat zoveel mogelijk Lei- [j^jdorpse winkeliers zich in ftkelhof kunnen vestigen", vps de wethouder. „Wij wo- goed in Leiderdorp, maar (mogelijkheden om te win- 1 en zijn zeker niet opti- h^r'. De heer Bezemer zei dj een goede zaak te vinden 'w\er nieuwe winkels in Lei- ;vporp bij komen. ,;Dit zal de Jerlinge concurrentie tussen iwinkeliers, die momenteel 'nlijk nauwelijks bestabt, (n toenemen wat de consu lt ten goede komt". Tot op en hebben zich 1000 win- ers voor de 50-60 plaatsen gemeld. De heer Bezemer igde er nog eens de aan- e/]ht op dat met de komst van ikelhof 750 nieuwe ar- e;isplaatsen zullen ontstaan, rmee Leiderdbrp weer wat :r in zijn eigen arbeidsbe- fte zal kunnen voorzien, heer de Jong van opdrach- >er Matser b.v. verwacht in In het kader van de vijfde bollenplantdag gingen gisteren in Noordwijk honderden bloembollen de grond in. De „bollenjongens" hadden dit jaar de reumatölogische kliniek „Solo Mio" uitgekozen om in de bloemen te zetten. Aan de patiënten van de kliniek werden bfbembollen aangeboden door leerlingen van de Noordwijkse scholen. Wanneer de bollen uitkomen zal het ongetwijfeld een kleurrijk schouwspel zijn in en om „Solo Mio". STAATSSECRETARIS BROKX BLIJFT OP STANDPUNT: KATWIJK/DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting is niet be reid om terug te komen op zijn beslissing, waarbij hij zijn eerder gedane voorstel introk om de huurprijzen van alle woningen van het complex HP 44726 in Kat wijk te bevriezen. Dit heeft de staatssecretaris geant woord op vragen van het PvdA-kamerlid De Hamer over de bewuste brief van Brokx aan B en W van Kat wijk op 31 juli. De bewindsman voert twee re denen aan- wéarom hij heëft besloten af te zien van bevrie zing van de huurprijzen voor dit complex. Uit de reactie van B en W van Katwijk op zijn voorstel per brief van 8 febru ari, is volgens hem gebleken dat nog twee complexen iden tieke woningen in het geding waren, die op 1 april 1976 ei gendom waren èn niet meer 'waren gesubsidieerd. „De vast stelling dan wel bevriezing van de huurprijzen van deze twee complexen per 1 april 1976 valt buiten mijn bevoegd heid", aldus Brokx. Het tweede argument dat hij geeft is dat de huur van geen van de betrokken woningen naar de huidige maatstaven te hoog is. Door deze beslissing blijft de huurprijs van alle be trokken woningen even hoog. Brokx is is het niet eens met kamerlid De Hamer, dat hij fhet zijn eerste brief valse ver wachtingen heeft gewekt bij de (éx-) huurders van het complex HP 44746: De staats secretaris wijst er daarbij op dat hij Tiiet tot huurbevriezing pleegt over te gaan voordat hij de verhuurder daarover heeft gehoord. Dit „horen" van verhuurder zou volgens hem echter onmogelijk worden, wanneer de huurders alleen daaraan al rechten zouden kunnen ontlenen. VOORSCHOTEN Na lange tijd is in Voorschoten opnieuw het initiatief ontstaan om een politiek café van de grond te brengen. Een groep Voorschote naren, zich noemende „Werk groep Politiek Café Voorscho ten", is van plan maandelijks een politiek café te organiseren het Ambachtshuis aan de Voorstraat. Met het politiek café wil de werkgroep aan de inwoners van Voorschoten de mogelijkheid bie den in een informele sfeer van gedachten te wisselen met plaatselijke, maar ook met lande lijke politici. Het eerste politiek café vindt plaats op 5 november, en begint om 20.00 uur. Op deze avond staat het woonwagenbeleid in Voorschoten centraal. De gemeente Voorscho ten heeft onlangs een hoorzitting gehouden over drie lokaties voor woonwagenkampjes in Voorschoten. Op 5 november zullen landelijke en plaatselijke politici en deskundigen aanwe zig zijn om met geinteresseerden van gedachten te wisselen over^de problematiek rondom het woonwagenbeleid. WARMOND De War- mondse woningstichting heeft besloten minder woningen te bouwen aan de Ganzenwei en de Vlietwei. In de commis sie financiën werd giste ren een lening gevraagd voor het bouwen van 56 wooneenheden. De bouwvereniging heeft wat huizen geschrapt om de bebouwingsdicht heid te verminderen en daardoor de woningen aantrekkelijker te ma ken. Een belangrijk argument is ook geweest het tegemoet ko men aan de bezwaren van veel omwonenden. Uit de discussie over het bouwplan in de commissie bleek, dat ook Warmondse in gezetenen voor de huizen in aanmerking komen. Oorspron kelijk werd gedacht, dat alle eenheden uitsluitend voor per soneel van Marienhaven wa ren bestemd. Dè commissie ging gisteravond akkoord met de aanschaf van een zogenaamde paternoster- kast voor het gemeentehuis. De prijs bedraagt ruim 31.000 gulden. Mark Lubotsky vervangt Krebbers in K&O concert KATWIJK In plaats van de eerder aangekondigde Herman Krebbers zal de vio list Mark Lubotsky op 26 oktober samen met pianiste Danièle Déchenne een con cert verzorgen in de Soefi tempel in Katwijk. Op het programma staan werken van Beethoven, Brahms, Fauré en Schumann. Mark Lubotsky, die de door een armblessure verhinderde Herman Krebbers vervangt, heeft reeds een imponerende carrière achter de~~ rug. Hij speelde in vele internationale orkesten en is sinds 1976 viool docent aan het Amsterdamse Sweelinck-conservatorium en aan het conservatorium van Rotterdam. De pianiste Daniè le Déchenne is ook docente aan het conservatorium. Zij werd vooral bekend toen zij op 9-jarige leeftijd haar eerste o- penbare concert gaf. Toegangskaarten voor het con cert, dat om 20.15 uur begint, zijn verkrijgbaar op het bu reau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden, bij de VVV in Katwijk en tussen 9.00 en 12.00 uur bij het K&O afde lingskantoor in gebouw Tripo dia aan het Hoornesplein in Katwijk. In het Haags Gemeentemu seum wordt op de zaterdag middagen 27 oktober en 10 no vember (15.00 u.) de film 'The Pre-Raphaelite Revolt' ver toont in het kader van de ten toonstelling 'Pre-Raphaelieten' die t/m 25 november in het museum te zien is: Verwijzen naar is de titel van een tentoonstelling die van 28 oktober t/m 21 november wordt gehouden in Galerie Nouvelles Images, Westeinde 22 Den Haag. Er is werk te zien van een 30-tal kunste naars die verwijzen naar het werk van een andere kunste naars in stijl, techniek, onder werp of door middel van een citaat. Abate b.v. verwijst naar Caravaggio, Romburg naar Piero Delia Franceses en Hoc- kney naar Picasso. Gelijktijdig worden sieraden geëxposeerd van Joke van Ommen. februari de eerste flats voor bewoning te kunnen opleve ren. De verkoop van de flats is gisteren van start gegaan. Na- "mens zijn bedrijf overhandig de hij' de hoofdopzichter van het bouwwerk de gebruikelij ke „kapfooi'. De directeur van Sanders West- Nederland, de bouwer van Winkelhof, me moreerde dat er zich geduren de de bouw vrijwel geen noe menswaardige ongelukken hadden voorgedaan. Hij zei blij te zien dat ondanks het huidi ge tekort aan vaklieden de bouw zo snel was verlopen en overhandigde burgemeester van der Have een miniatuur vlaggemast als symbolisch te ken voor het bereiken van het hoogste punt. Daarnaast ont ving de heer van der Have uit zijn handen een wijnboek. Als laatste spreker zei burgemees ter van der Have in het berei ken van het hoogste punt een hoogtepunt in de geschiedenis van Winkelhof te zien. Hij sprak de wens uit dat het ge hele complex voor de Sinterk laasviering in 1980 gereed zou zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5