ia Korenfestival in Rijnstreekhal Politieke gemoederen in Alphen naar kookpunt 1 J. Bons zilverej ambtenaar in Zevenhoven J.L. Bakker veertig jaar voorzitter Van klerk tot gemeente- teer et ar is Biljartkunst in Rijnegom FEEST BIJ 'DE ONDERLINGE' IN ALKEMADE REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGIN/ Grote bazar voor pastoriefonds AARLANDERVEEN De bazarcommissie van de Her vormde Gemeente te Aar- landerveen, organiseert aan staande vrijdag en zaterdag een grote bazar in het Dorp shuis ten behoeve van het Pastoriefonds. De bazar is beide dagen geopend van s'middags 14.30- tot 18.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. Zaterdagmiddag is er boven dien een rommelmarkt op het Dorpsplein. Bij slecht weer wprcjt de rommelmarkt gehou- dep in de 'Jeugdhaven'. Zater dagavond is tevens de trek king van de loterij die afgelo pen maand is gehouden. HAZERSWOUDE Het In terkerkelijk Petra-jeugdkoor verzorgd vrijdag 26 oktober een opvoering van de religieu ze musical „Gods Plan". De opvoering vindt plaats in de zaal van het Anker, Chopin- laan 2 in Hazerswoude-Rijn- dijk. De musical is geschreven door pastor J. van Sassen van Ijsselt die het optreden ook zal regisseren. De opvoering be gint om 20.00 uur. Hazerswoude De Hazers- woudse carnavalsvereniging De Blauwkousen start het sei zoen op zaterdag 10 november aanstaande in feestburcht Het Anker. Tijdens het die avond te houden prinsenbal wordt bekend gemaakt welke prinses en welke prins in het nieuwe seizoen het Hazerswoudse zot- tenrijk „regeren". Met het dansorkest The Arrows, de boerenblaaskapel De Gesple ten Klomp met dansmariekes, de Rijnsburgse carnavalsvere- KORTWEG niging de Florastampers en de formatie Harmony, eens van de partij op een Eurovisie Songfestival, wordt de Blauw kousenperiode ingeluid. De Blauwkousen hebben ver der op het programma staan: een boerenkielavond (26 janu ari): een seniorenmiddag (9 fe bruari); een jeugd-festijn (15 februari); een kinderfeest (16 februari); een optocht (even eens 16 februari); een gekostu meerd bal (16 februari). Hazerswoude Het wijkco- mité Rhynenburch koestert plannen om op 26 december, Tweede Kerstdag, een kerst-in te organiseren in het Hazers woudse centrum Het Anker. Genoemde instelling wil dit op touw zetten in samenwerking met een aantal andere organi saties. Gedacht wordt aan het ontplooien van activiteiten in de vorm van onder meer zang, dans, film en spelletjes voor de jeugd. Op het programma staat eveneens een lampionoptocht. Alle activiteiten zijn gratis toe gankelijk, behalve -dan het deelnemen aan de korte lunch en het diner. Voor personen die slecht ter been zijn, wordt een vervoersdienst georgani seerd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De evangelisatiecom missie organiseert morgen avond een grootse evangelisa tieavond in de grote zaal van 'Het Anker', Chopinlaan 2 te Hazerswoude- Rijndijk. De avond begint om 20.00 uur. Tijdens de evangelisatieavond brengt het Interkerkelijk Pe tra-jeugdkoor uit Leiden de reli-musical 'Gods Hand' ten uitvoer. De schrijver van deze musical, pastoor J. van Sassen uit IJsselt heeft de leiding van de avond in handen. ALPHEN AAN DEN RIJN Negenhonderd bezoekers worden zaterdag verwacht bij het „korenfestival" dat in de Rijnstreekhal in Al phen wordt gehouden. Bij dit door de Culturele Raad georganiseerde evenement nemen elf koren deel uit de gemeente Alphen met in to taal zo'n achthonderd koor leden. Het festival begint om 19.30 uur. Het is het tweede koorfestival dat in Alphen wordt georgani seerd. Vijf jaar geleden was het de eerste keer. Toen trok het festival achthonderd be zoekers. Behalve het koor Ho sanna zijn alle koren van de gemeente present. De Lentek lokjes openen de rij. Dirigent is Dirk van Vliet, medewer king verleent Henk Weber, pi ano. De verdere volgorde is: het Koninklijk Zangkoor Ne derlandse Protestanten Bond, dirigente D. Houweling-Eg- mond; de operettevereniging Bonifacius, dirigent Rein Quint; de christelijke gemeng de zangvereniging De Lof- stem, dirigent H. de Groot, medewerking Ben Kramer pi ano; het christelijk gemengde zangkoor Jubilate Deo, diri gent D. van Vliet, medewer king Henk Weber piano. Na de pauze begint het Al- phense Mannenkoor, dirigent A. C. Solingen, medewerking Ingrid Veldt piano en Cok de Jeu, trompet; de christelijk ge mengde zangvereniging Con Amore, dirigent C. Moejes, medewerking A. Hesseling ano; de christelijke gere meerde zangvereniging Deo Gloria, dirigent Sandei Kleuver, medewerking Gi Hinfelaar fluit, Ankje Gorkum fluit en Hans Fer da piano; de gemengde za vereniging Eendracht Ma Macht, dirigent Huub j Groot, medewerking Ben K mer piano; het Alphens V terkoor, dirigent Kees Rooy, medewerking In| Veldt piano. Tot slot zullei gezamenlijke koren zingen der leiding van H. de Gr Medewerking verlenen D. de Jeu en M. J. Kloet tr pet en B. Kramer piano. De entree voor dit festival, wethouder mevrouw H. I ker zal openen, bedr 2,50. Kaarten zijn verk baar bij de Culturele R Wilhelminalaan 12, bij reisbureau Europa in de j hof en bij alle kantoren var Rabobank te Alphen. VOORSTEL TOT ASFALTERING PRINS HENDRIKSTRAAT VALT VERKEERD ALPHEN AAN DEN RIJN Het college van b. en w. van Alphen aan den Rijn heeft gisteravond laat, een welhaast wanhopige po ging ondernomen om de politieke gemoederen die na een voorstel van de frakties van het CDA en de PCA (Progressieve Combinatie Alphen) om het college te verplichten de Prins Hendrikstraat te asfalteren, tot het kookpunt zijn gestegen, tot bedaren te brengen. B. en w. heb ben aan de raad middels een brief voorgesteld om op 5 november een bijeenkomst te beleggen om dan over de consequenties van het as falteren te praten. Daarmee hoopt het college dat het CDA-PCA-voor- stel vanavond alsnog zal worden ingetrokken. De brief van het colle ge werd gisteravond laat per bode bij alle raadsleden bezorgd. Of het college in die opzet zal slagen mag twijfelachtig worden genoemd. Wat het college nu immers aan de raad voorstelt is in feite niets anders dat wat de gemeenteraadsleden in de julivergadering aan datzelfde college vroegen, namelijk: duidelijkheid over de Prins Hendrikstraat. Om een motie te ontlopen zei het college toen een rapportage toe, maar wees ook -toen weer, bij monde van wethouder Van Leeuwen, op de praktische onmoge lijkheid van het asfalteren. Het ver zoek van de raad werd door het colle ge nauwelijks serieus behandeld. De toegezegde rapportage bestond uit zeggen en schrijven één kantje. Ver der blonk wethouder Van Leeuwen bij de behandeling daarvan ook toen weer uit, in het suggereren van diver se zaken zonder dat hij iets hard kon maken. Buurtbewoners hebben in middels na een gesprek met het hoog heemraadschap geconcludeerd dat Van Leeuwen niet de waarheid heeft -gesproken toen hij zei, dat het hoog heemraadschap de gemeente zou kun nen verplichten om riolering aan te leggen in de Prins Hendrikstraat en omgeving, als men het wegdek zou aanpakken. Het was niet de enige on zorgvuldigheid van Van Leeuwen. Eerder stelde hij dat met het asfalte ren ter hoogte van het Rietveldsepad „de grootste pijn" geleden was. Ook zou de asfaltlaag het slechts enkele ja ren uithouden waardoor een investe ring weggegooid geld zou zijn. Verder voorspelde hij dat in de huizen sloten water terecht zouden komen. Steeds weer werden nieuwe argumenten ten tonele gevoerd als andere achterhaald werden of weerlegd. De CDA-fractie is samen met de PCA-fraktie het getraineer van Open bare Werken die onder aanvoering van wethouder Van Leeuwen niets voelt voor asfalteren omdat dat niet past in hun plannen, meer dan zat en zijn nu met een keihard voorstel ge komen: „Prins Hendrikstraat, Haze- veld en een stukje van de Conrad- straat asfalteren". Punt uit. Het colle ge krijgt daarna dan de tijd tot de no- vemberraad om de financiën in te passen in de begroting. Verder moet met het asfalteren direkt begonnen worden nadat met de commissies van Financiën en Openbare Werken over eenstemming is bereikt over het geld en de uitvoering. Volgens berichten zou het CDA ook al een offerte op zak hebben van een wegenbouwer die be reid zou zijn het geheel uit te voeren voor 287.000,-. Openbare Werken heeft eerder berekend dat alleen al met het gedeelte van de Prins Hen drikstraat 3 ton gemoeid zou zijn. Wantrouwen De berichten willen verder dat het voltallige college vanavond een keihard neen zal laten horen tegen het voorstel. Met name de twee CD A-wethouders, Van Leeuwen (O- penbare Werken) en Goedhart (Fi nanciën) zouden het voorstel van hun eigen fraktie hebben uitgelegd als een motie van wantrouwen. B en w. zijn niet de enigen die het voorstel van het CDA en de PCA niet in dank hebben aanvaard. De twee andere frakties van de raad, de VVD en de PVDA voelen zich gepasseerd. 'I Wethouder van Leeuwen: wantrou wen Zij zijn van mening dat het voorstel van het CDA en de PCA eerst met alle fraktievoorzitters besproken had moeten worden. En die boosheid is mede de reden dat de VVD en PVDA de koppen bij elkaar hebben gestoken en nu tot het plan zijn gekomen om het PCA-CDA-voorstel via een am- mendement bij te sturen. Daarmee hopen zij dan hun tegenspelers poli tiek te kunnen overtroeven. De PVDA en VVD wijzen in hun voor stel de „financiële weg" terwijl ze verder stellen dat er kan worden vol staan met een dunner laagje asfalt. Het passeren van de genoemde frak ties wordt vooral de fraktievoorzitter van het CDA, H. Hopman, kwalijk ge nomen. Naar verluidt kan hij dan ook vanavond zijn borst nat maken, zo heeft met name de PVDA laten we ten. Hopman die tot gisteravond laat in beraad was met zijn eigen fraktie en met het CDA-bestuur, was niet voor commentaar bereikbaar. Zijn medeondertekenaar A. van Geest (PCA) was dat wel. Volgens hem zijn zowel de VVD als de PVDA ten on rechte boos. Van Geest: „In de laatst gehouden commissie Financiën heeft CDA'er Geerlof aangekondigd dat zijn fraktie met een voorstel zou komen als het college dat niet zou doen. Ik heb toen direkt gezegd dat mijn frak tie zo'n voorstel zou ondersteunen. Zowel de VVD als de PVDA hielden de kiezen op elkaar. Ze konden het wel degelijk weten". Van Geest is ook niet onder de indruk van de poging van b. en w. om het voorstel van de agenda te krijgen. „Het is andermaal een poging om de zaak te saboteren. Op een bijeenkomst zoals b. en w. voorstellen kunnen weer geen beslis singen worden genomen. Ik zou het best vinden als er over het asfalteren volgende week een extra raadsverga dering zou worden ingelast, maar geen vrijblijvende bijeenkomst. Ver der vind ik dat er trouwens al lang gepraat is. Het wordt nu tijd dat er eens met asfalteren wordt begonnen". Van Geest zal in ieder geval het voor stel handhaven, ook al zou het CDA onder de druk van de eigen wethou ders, dit alsnog willen intrekken. Het handhaven hiervan is evenwel afhan kelijk van de ingewikkelde reglemen ten. Een voorstel behoeft doorgaans drie handtekeningen. De PCA-fraktie beschikt over twee man. Bij een reeds ingezonden voorstel schijnen twee handtekeningen te volstaan. Mocht het CDA dan ook besluiten de handen van het voorstel terug te trekken en de PCA is in staat het op de agenda te houden, dan ontstaat er wel een uit zonderlijke situatie. Want dan zou het CDA toch weer verplicht worden om erover te stemmen. Het politieke vuurwerk kan beginnen. De nieuwe burgemeester van Alphen, M. Paats, die vanavond zijn eerste raadsverga dering gaat leiden, zal zich een rusti ger begin gewenst hebben. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Het CDA-PCA-voorstel staat als laatste punt op de agenda. RICHARD VAN AMSTEL De heer J. Bons: „Het bei ons hier uitstekend. Ik h< dan ook nog lang mijn w als secretaris te kunnen v1 richten". e ZEVENHOVEN De heer J.Bons, secretaris van de ge meente Zevenhoven, zal X november het feit herden ken dat hij 25 jaar geleden in overheidsdienst is getre den. Op die dag wordt hem door het college van B en W een receptie aangeboden in dorpshuis 't Trefpunt. Geboren en getogen in Am sterdam begon J. Bons na zijn schoolopleiding zijn ambte naarsloopbaan met de militaire dienstplicht. Na de diensttijd kreeg hij op het gemeentehuis van Amsterdam werk als schrijver. Tezamen met 1200 collega's vervulde hij de ge- meentetaken van de hoofd stad. Lang is hij er niet geble ven, want na drie jaar vertrok hij als klerk naar Zevenhoven. Het was wel een vreemde ge waarwording voor hem om na het versturen van zijn sollici tatiebrief, de burgemeester van Zevenhoven, de heer J. Detmers (nu burgemeester van Zoeterwoude), in eigen per soon op het gemeentehuis van Amsterdam te zien verschij nen voor een nader gesprek met de sollicitant. Dat was in Amsterdam niet gewoon. 20 jaar geleden waren op het ge meentesecretarie van Zeven hoven twee mensen werk zaam; het was dus niet zo vaak nodig om iemand te vervan gen. In Zevenhoven begon de heer Bons als tweede ambtenaar i de secretarie, waar hij drie jaar samenwerkte met de heer Van der Elzen die eerste ambtenaar was. De overgang i de grote stad naar het platteland was voor hem, maar ook voor zijn vrouw, eveneens uit Amsterdam afkomstig, erg groot. Vooral het eerste half jaar toen de heer Bons nog met een motor door weer en wind heen en weer moest reizen, viel nogal tegen. Maar een maal in Zevenhoven woonach tig en de beschikking hebbend over een autootje, raakte het gezin vrij snel ingeburgerd. De overgang van werkkring beviel hem van de eerste dag af uitstekend. Het werk was prettiger en interessanter dan het werk op personeelszaken van de hoofdstad. Hij hield zich bezig met het uitwerken van allelei onderwerpen, die varieerden van het bijhouden van de burgerlijke stand en het bevolkingsregister tot het zich verdiepen in woningwet woningen, bouwvergunningen en hinderwetten. In 1963 klom hij op tot secreta ris. Zijn dagtaak veranderde: hij moest zich gaan verdiepen in de voorbereidingen voor B en W-vergaderingen en de raadsvergaderingen, adviezen geven voor de te behandelen onderwerpen in die vergade ringen en kreeg hij de dage lijkse leiding op de secretarie. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester B. Hoogeboom groeide het aantal ambtenaren tot vijf en nu, onder burge meester J. Wagenaar, is men werkzaam met zeven man. In 20 jaar heeft de heer Bons het dorp zien groeien: „Het dorp is veranderd en ik vind in zijn voordeel. Er zijn diver se zaken van de 'grond geko men. In 1965 was ik mede-op richter van de voetbalvereni ging Zevenhoven. Deze vere niging kreeg in 1973 de be schikking over prachtig aan gelegde sportvelden aan de Stationsweg. En in het jaar daarop bouwde de vereniging zelf een schitterende kantine. Door de groei van het aantal inwoners kwam ook de be hoefte aan een dorpshuis, de goede samenwerking iji het Noordeinde en het dje kwam het dorpshuis er ji 1971. Voor dit dorpshuis i een zeer geslaagde geldin melingsaktie gehouden die h grote bedrag van 35.000 gul<f opbracht. Dat was een g< start voor de bij het ministt te verkrijgen vergunning, dorpshuis wordt nu gebi door een gedeelte van de vl tig verenigingen die ZevenP ven telt. 1 Een grote saamhorigheid er ook in de beginjaren toen Zevenhoven opgehe\r dreigde te worden en er t aktiecomité in het leven w) geroepen, die erg veel ged«J heeft voor het behoud van! zelfstandigheid. Momenf wachten we op de toeste ming voor het nieuwe geboj voor de Christelijke Natiorfl School. Er is veel ambteF overleg voor nodig en door1 verandering van een aai! wetten kan het nog wel et duren voor we de goedkeuri binnen hebben. Voorts st1 bovenaan het verlanglijf van de gemeente een sp<f zaal, maar de verwezenlijkf hiervan zal nog wel geruid tijd op zich laten wachten". De heer Bons doet zijn wl met plezier, maar vindt I toch prettig als hij na een „papieren arbeid" zijn cr spanning kan vinden in diV se hobby's. Enige malen f week gaat hij 's morgens vf zijn werk met zijn vrouw' kinderen zwemmen. I1 maakt graag dia's, vooral f tuuropnamen en vergezichtf en is verder een echte „dj het-zelver". Ook zijn vrouwi 4 zonen hebben het in Zevf hoven uitstekend naar H' zin. ZOETERWOUDE De heropening van café Rijnegom is gisteravond op passende wijze door de biljartvereniging van die naam gevierd. Topbiljarters Rinie van Bracht en Ad Verlouw gaven op een van de twee gloednieuwe wedstrijdbiljarts een gave demonstratie van de biljartkunst. Vooral bij het onderdeel fantasie classique kreeg het biljart er aardig van langs. Met in gehouden adem, uit angst voor het laken, maar vooral uit bewondering voor de manier waarop van Bracht allerlei zwiepslag- en doorschiettrekstroten demonstreerde, kekei de vele biljartliefhebbers toe. Ook bij he bandstoten en bij het onderdeel driebandei oogstten zij veelvuldig applaus. Met 100 om 7< toonde Verlouw zich op het eerste onderdee in 16 beurten de sterkste. Op zijn specialitei driebanden liet van Bracht zich echter nie verschalken. In niet meer dan 28 beurten be reikte hij de 40 caramboles, Verlouw op 2 ver achter zich latend. De verloting van ee/l queue door de beide biljarters vormde de af sluiting van de avond. ROELOFARENDSVEEN De verzekcringsmaatschap- Eij 'Onderlinge Brandwaar- org Maatschappij Sint Pan- cratius' vierde gisteren dub bel feest. Dubbel feest, om dat de maatschappij zeven tig jaar bestaat en de heer J.L. Bakker veertig jaar het voorzitterschap van de brandwaarborg in handen heeft gehad. Tijdens het di ner, na een receptie in het restaurant 'De Woelige Ba ren', ontving de jubilaris uit handen van de huidige vice- voorzitter, de heer W.J. Zwartjes een attentie. Reeds op 15 april 1971, mocht de heer J.L. Bakker de ere-me- daille in goud van de Oranje Nassau ontvangen voor on dermeer zijn werk bij 'De Onderlinge'. De heer J.L. Bakker was van huis uit geen onbekende in het verzekeringsvak. Zijn vader, de heer J. Bakker Hz was één der eerste bestuurders van de in 1909 opgerichte Brandwaar borg Maatschappij. Een histo rische oprichting die die in de legendarische St. Pancratius- zaal plaatsvond (op de plek staat nu het bejaardenhuis St. Jacobus). Het eerste bestuur dat een samensteling vond in acht tuinders, een timmerman, een bakker en een pastoor had een verzekerd kapitaal van 465.000 gulden. Nu, zeventig jaar later, beloopt dit bedrag een totaal van 210 miljoen gul den. Een forse groei waar on dermeer het voorzitterschap van de heer J.L. Bakker ruim toe heeft bijgedragen. Hij was degene die de stap durfde te zetten naar het voormalige Rabo-bank aan het Noordein de. In dit gebouw is met name de 'bemiddeling' (auto-, brom- Vice-voorzitter W.J. Zwartjes overhandigt het cadeau aan jubilaris J.L. Bakker. mer-, glasverzekering enzo voort) goed van de grond ge komen. Deze vorm van verze keren geeft een jaarlijkse stij ging van ondgeveer tien pro cent te zien. De 'eigenlijke' feestdagen vie len niet op 24 oktober. De op richting vond plaats op 20 de cember 1909 en de heer J.L. Bakker kwam 15 april 1940 in dienst. De heer Koek, secreta ris van 'De Onderlinge' vertel de echter: „Een dag in het 'midden' was een goede vondst".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4