Maak haast met tunnel nder Willem de Zwijgerlaan Terstel walmuren in november van start Aanleg sportvelden in de Leeuwenhoek Imperium neemt nieuw onderkomen in gebruik ID WETHOUDER WAAL KAN BEWONERS NIETS TOEZEGGEN _5ewoners Oude Rijn verontwaardigd over uitspraken raadslid MICROTHEATER NU BETER BEREIKBAAR ilNA TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGINÜ ■ndijwoners demonstreerden voor het stadhuis. LEIDEN Met beschilder de borden gewapende bewo ners uit de buurt rond de Willem de Zwijgerlaan, heb ben gisteren voorafgaande aan en tijdens de vergade ring van de Verkeerscom- missie aandacht gevraagd voor de volgens hen zeer ge vaarlijke situatie op de kruising Kooilaan/Willem de Zwijgerlaan en de krui sing van deze laan met de Sumatrastraat. De bewoners voeren al bijna twee jaar ac tie voor een ondertunneling bij deze kruispunten en overhandigden reeds op 7 september van dit jaar 1000 handtekeningen en een pam flet aan wethouder C. Waal van stadsontwikkeling. De actie, die al geruime tijd in samenwerking met de Hulp en Informatie Dienst van de Socialistische Partij wordt ge voerd, heeft naar mening van de bewoners nog niet veel op geleverd. De in de Verkeers- commissie te behandelen inge zonden brief van de bewoners over de verkeerssituatie op de Willem "de Zwijgerlaan, was aanleiding om in groten getale naar het gemeentehuis te trek ken, om de eisen kracht bij te zetten. Veel jonge kinderen zijn ge noodzaakt de twee kruispun ten dagelijks van en naar school over te steken. Een aanrijding in augustus van dit jaar op het kruispunt bij de Sumatrastraat, waarbij een kind vrij ernstig gewond werd, heeft de actie een grimmiger karakter gegeven. Veel kon wethouder Waal, die de vergadering van de Ver- keerscommissie voorzat, niet aan de bewoners beloven. Hij meende ook wel dat de aanleg van een tunnel bij één of alle bei de kruispunten noodzake lijk was. Hij overweegt in het kader van het verkeerscircula tieplan voorstellen in die rich ting te doen. Als de tunnels in het verkeerscirculatieplan worden opgenomen, kan de gemeente Leiden wellicht sub sidie voor de aanleg ervan krijgen. Zonder opneming in het verkeerscirculatieplan is er geen geld voor ondertunne ling van de Willem de Zwij gerlaan beschikbaar. Het raadslid L. Beijen (PPR) vroeg zich af of aanleg van tunnels technisch wel uitvoer baar zal zijn en of dit niet te veel stremmingen in het ver keer tot gevolg zal hebben. Wethouder Waal dacht dat een en ander wel haalbaar was en dat de uitvoering in fasen ver keersstremmingen moet voor komen. Het grootste probleem vormen de financiën. „Door dat bij de kruispunten veel ka bels onder de grond liggen en deze bij een ondertunneling verplaatst zullen moeten wor den, worden de kosten extra opgeschroefd. Alleen het ver plaatsen van deze kabels gaat al 1 miljoen gulden kosten. Het gehele project wordt op ongeveer anderhalf miljoen gulden geraamd. Subsidie van het Rijk moet de kosten druk ken en hiervoor dient het project eerst opgenomen te worden in het verkeerscircu latieplan", aldus de wethou- ^lEIDEN Enkele bewo- ^|irs van de Oude Rijn zijn vig verontwaardigd over uitlatingen van het yd A-raadslid mevrouw M. slat, oning tijdens de gemeente- adsvergadering van afge- ipen maandag. Bij de be- andeling van het ontwerp- estemmingsplan Maredorp laakte mevrouw Koning er uitgebreid melding van dat onder twee verschillende brieven van de bewoners van de Oude Rijn dezelfde handtekeningenlijst was op genomen. Het PvdA-raadslid vond dat wat vreemd en vroeg zich af of iedere ondertekenaar van de tweede brief wel op de hoogte was gesteld van de in houd van deze brief. Zij stelde dat de briefschrijvers op zijn minst de verdenking op zich laadden de handtekeningen zonder meer te hebben geko pieerd. In een brief aan het PvdA- raadslid protesteren de brief schrijvers heftig tegen deze beschuldigingen. „Pas nadat wij zekerheid hadden (dat de ondertekenaars van de eerste brief ook mee konden gaan met de inhoud van de tweede) is de handtekeningenlijst ge kopieerd en is tot verzending van die brief overgegaan. Vol gens ons is dat een correcte handelswijze", aldus de brief schrijvers van de Oude Rijn. Als bewijs van hun goede be doelingen hebben zij een kopie van de aan de bewoners ge zonden brief meegestuurd. ge halve de tekst die ook de ge meenteraad ontving, bevatte de brief nog een naschrift waarin de bewoners werd ge vraagd, of zij, wanneer zij on verhoopt niet achter het schrijven zouden staan, dit per omgaande aan de briefschrij vers wilden meedelen. De briefschrijvers verzoeken het PvdA-raadslid nadrukke lijk in de eerstvolgende raads vergadering haar beschuldi gingen tegen de Oude Rijn-be woners in te trekken. 'zakkenrollers weer actief JSIDEN Zakkenrollers I 2 ijn gistermiddag in de eidse binnenstad wederom 7|ctief geweest. Slachtoffers an grijpgrage vingers wa- ^:en dit maal drie dames, al- In buiten Leiden woonach- g, die van hun handtas of jrtemonnee werden be- ifd. De totale buit van de Vaardgracht blijft open dieven bedroeg ruim 650 gul den. Rond het middaguur in de Hoogstraat werd het handtasje gerold van een dame uit Noord wijk. Opbrengst voor de dieven: twee portemonnees met samen een bedrag van 325,- Drie kwartier later on derging een dame uit Alphen in de Breestraat hetzelfde lot en miste achteraf een beurs met een inhoud van 260,- Een vrouw uit Boskoop werd in een warenhuis rond twee uur van haar handtas met daarin 70,- beroofd. De poli tie heeft de dader(s) nog niet kunnen achterhalen. iEIDEN De herstelwerkzaamheden jan de walmuren van de Waardgracht allen in november van start gaan. )it delen b en w mee in hun antwoord up vragen van het CDA-raadslid C. fink. ns CDA-raadslid is een meerderheid van Ie.direct omwonenden er bepaald niet gelukkig 'J nee dat de Waardgracht open blijft. Hij heeft igt college dan ook gevraagd de zaak nog eens 33 B;.heroverwegen. Het CDA-raadslid verzoekt college de aanbesteding en gunning van de •stelwerkzaamheden op te schorten tot de ar gumenten pro en cohtra het openhouden nog ens goed zijn afgewogen. iet college weigert op dit verzoek van het !DA-raadslid in te gaan. Het antwoordt de leer Vink dat de argumenten pro en contra al Idoende zijn afgewogen. In eerste instantie lens de behandeling van de kredietaanvraag oor de herstelwerkzaamheden in de gemeen- tëjeraad in december 1977 en in tweede instantie aar aanleiding van een brief van de buurt- immissie Herengracht/Zijlsingel. Hierin wor- ilc en bezwaren tegen het openhouden aange- J Ifoerd. De hantekeningenlijst bevat, volgens het college, „slechts dertig hantekeningen van de 200 bewoners aan de Waardgracht". Met het antwoord van het college aan de buurt- commissie heeft de raadscommissie voor ruim telijke ordening zich kunnen verenigen. „Wij betreuren het, dat in deze commissievergade ring geen leden van de CDA-fractie aanwezig waren", aldus het college in zijn antwoord aan de heer Vink. Het college ontkent vervolgens dat het risico bestaat dat de toezichthoudende overheid in de toekomst weieens minder welwillend zou kun nen reageren op de toekenning van aanvullen de bijdragen aan de gemeente Leiden, wanneer toch tot de herstelwerkzaamheden zal worden overgegaan. „De toezichthoudende overheid heeft deze uitgave goedgekeurd en daarmee ex pliciet te kennen gegeven de uitgave verant woord te vinden", aldus het college dat er aan toevoegt dat „vooral vanwege het feit dat de Waardgracht open blijft, het rijk op sterke aan drang van de Provinciale Planologisch Com missie in het kader van de toepassing van de Interim-Saldo-Regeling in 1978 heeft besloten in principe gelden beschikbaar te stellen voor het opengraven van de in het verlengde van de Waardgracht gelegen Minnebroersgracht". LEIDEN Het veto van minister Pais over de nieuwbouwplannen van het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft niet verhinderd dat de aanleg van bij de bouwplannen opge nomen nieuwe sportvelden onverminderd voortgaat. De voorgestelde nieuwbouw van het ziekenhuis zou immers op de sportvel den van de universiteit achter het nu be staande Academisch Ziekenhuis plaats vin den. Deze sportvelden zouden dan verhui zen, naar het terrein van het universitair sportcentrum aan de Plesmanlaan. Op dit terrein worden nu ondanks het feit dat voorlopig geen nieuwbouw voor het Acade misch Ziekenhuis plaatsvindt toch de ge plande sportvelden aangelegd. De universiteit, die verantwoordelijk is voor de aanleg en ook de kosten ervan moet dragen, was in haar plannen voor deze sportvelden langs de Plesmanlaan al zo ver gevorderd, dat stopzetting ervan, na het besluit van Pais de ziekenhuis-nieuwbouw niet door te laten gaan, te grote financiële gevolgen zou hebben. Der halve heeft de universiteit gemeend haar plan nen uit de voeren. De hierdoor ontstane „over- bevelding" zou volgens woordvoerders op de universiteit geen gevolgen hebben. Er zou spor tief animo in overvloed zijn om een redelijke exploitatie van de twee nieuwe voetbalvelden en het nieuwe rugbyveld te kunnen waarbor gen. Mochten de nieuwbouwplannen van het Academisch ziekenhuis in de toekomst wellicht toch doorgaan, dan zullen de oude velden aan het Piet Paaltjenspad hiervoor alsnog worden opgeofferd en zullen de nieuwe velden aan de Plesmanlaan optimaal benut kunnen worden. De velden, waarmee in augustus van dit jaar is begonnen en naar verwachting in 1980 klaar zijn, is een bedrag van ongeveer 2 miljoen gul den gemoeid. De velden zullen in eerste instan tie gebruikt worden door universitaire sportbe oefenaars. 'i De sportvelden in aanleg; de sleuven dienen voor de drainage. Mineralen Om een indruk te geven wat er allemaal bekend is over mineralen, edelstenen en fossielen, rs er dinsdag 30 oktober een rondleiding door het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. De rondleiding start met een vertoning van dia's. Daarna is er een rondleiding dit wordt afgesloten met de film „De Lage Landen". De leiding van deze avond is in handen van mevrouw drs. E. van der Wilk, hoofd educatieve dienst van het mu seum. De excursie start om acht uur en vindt plaats in het museum aan de Hooglandse Kerkgracht 17 in Lei den. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij het bu reau van K&O, Oude Vest 45. Film voorstelling De Leidse Vrouwenraad houdt dinsdag 30 oktober met de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties een bij eenkomst in het kader van een herdenking van de „Dag der Verenigde Naties". Drs. R. Munnike houdt een lezing over het leven van Noord-Afghaanse marktsteden. Hierbij wordt tevens een film vertoond, waarin een beeld wordt geven van het Noord-Afghaanse familie(vrouwen)-leven, dat vrijwel totaal is geconcentreerd achter hoge muren. De bijeenkomst, die om twee uur 's middags begint, wordt ge houden in de Stadsgehoorzaal. Post-abortus Het Nederlands Artsen Verbond houdt 30 oktober in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat in Leiden een bijeenkomst, waar dr. H. Blijham uit Gro ningen een uiteenzetting zal geven over het post-abor- tus syndroom. Prof. dr. J. Bastiaanse uit Leiden heeft zich bereid verklaard als co-referent te fungeren. Het post abortus syndroom zou namelijk overeenkomsten vertonen met het K.Z.-syndroom. Om vragen uit de zaal te beantwoorden staan sprekers en een forum ter beschikking. In het forum hebben zitting, drs. A.W.M. Melotte-Athmer, psychiater te Vught, mgr. drs. R.Ph. Bar, vic. gen. te Den Haag, dr. K. Gunning, arts, voor zitter N.A.V. te Rotterdam, mr. M.G.J.M. Kortmann, jurist te Neeroeteren, drs. R.T.W.M. Thomeer, arts te Rijnsburg en Ben Zijl van het Dienstencentrum V.B.O.K. uit Amersfoort. Fancy fair De Haanstra kleuterschool aan het Rapenburg 129 houdt zaterdag 27 oktober een fancy fair, die voor iedere belang stellende toegankelijk is. De fancy fair begint om een uur en duurt tot vier uur. De activiteit is georganiseerd om voor het volgend jaar te houden eeuwfeest van de school over wat meer financiële middelen te beschikken. Gasten verblijf De stichting Leids universitair internationaal centrum opent woensdag 31 oktober het nieuwe gastenverblijf in het International House aan het Rapenburg 6. Het gastenverblijf is bestemd voor buitenlandse gasten (medewerkers en studenten) aan de Leidse universi teit. Het verblijf bestaat uit vier eenpersoonskamers, zeven een a tweepersoonskamers en een klein gezin sappartement. Voorts zijn er behalve de centraal gesi tueerde douche- en toiletmogelijkheden, een ontbijtka mer voor het zelf prepareren van een ochtendmaaltijd, een televisieruimte, een zit- en leeskamer, een café en een tafeltennisruimte in het gastenverblijf. Per nacht betaalt een gast f 15,- tot f 40,- per nacht. Men kan in het verblijf vertoeven tot een maand achtereen. Foto ten toonstelling In de cliëntenhal van de Amro-bank aan de Stationsweg wordt tot en met 1 november een fototentoonstelling ge houden met als titel „Het jaar van het kind". De expositie is een vervolg van de in de lente van dit jaar uitgeschreven foto-wedstrijd. Uit de in totaal zesduizend inzendingen werden er vijftig geselecteerd, die thans in de Amro-bank te zien zijn. Van de twaalf winnende foto's is een kleuren- kalender samengesteld, die gedurende de expositieperiode te koop is voor de prijs van twintig gulden. Per verkochte kalender wordt vijf gulden afgedragen aan de stichting na tionale commissie internationale Jaar van het Kind. De ex positie is tijdens kantooruren van maandat tot en met vrij dag te bezichtigen van negen tot vier uur. Japans bloemschikken Mevrouw Doris Diels-Krafft geeft zondag 28 oktober een demonstratie Japans bloemschikken in het rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De de monstratie is van twee tot drie uur en van half vier tot half vijf. Staaltjes van Japanse bloemschikkunst wa ren ook te zien op de Karatsu-tentoonstelling, die vele duizenden bezoekers heeft getrokken. Belangstellen den voor de demonstraties kunnen zich melden via te lefoon 132641. De toegangsprijs bedraagt vier gulden, per persoon en twee gulden voor jeugd onder achttien jaar en 65-plussers. Dichtersavond De onderdirecteur van de openbare bibliotheek, de heer H. Giezen, presenteert vanavond een dichtersavond, die de Culturele Raad in samenwerking met het Leids Acade misch Kunstcentrum in het LAK-theater aan het Leven daal houdtIn totaal tien amateur-dichters verlenen hun medewerking aan de avond. Van het voorgedragene wordt een dichtbundeltje gemaakt. Het geheel wordt muzikaal omlijst LEIDEN Het micro-theater Imperium is erg tevreden over zijn nieuwe behuizing aan de Oude Vest 33e, de voormalige Reinwardt-academie. jje^ bouw biedt veel voordelen in vergelijking met het oude on derkomen op de bovenste ver dieping van het oude fabriek spand aan de Vestestraat, ook al werd daar twaalf jaar lang zeer genoeglijk amateur-toneel bedreven en was de verhuizing uiteindelijk gedwongen omdat het fabriekspand onder de slo pershamer moet gaan vallen. „Uitgaan in het pak van je hart zonder haasje repje te spelen met tijd voor een drankje aan -de bar" is simpel gezegd datgene wat Imperium het toneelminnende publiek wil bieden. In de lokalen van de Reinwardt-academie heeft men toch weer de juiste omgeving kunnen scheppen voor dat streven. De toneelzaal is terechtgeko men in de vroegere gymzaal/aula van de school, de zeer uitgebreide bar annex ontmoe tingsruimte heeft via een kleine verbouwing in een aangrenzend lokaal gestalte gekregen. Ver der moesten nog toiletten, kleedkamers, be rgruimte en garderobe worden afgebakend. De vrijwilligers van Imperium zijn driekwart jaar bezig geweest om zich in te richten. Uit de Ves testraat werd alles wat los en vast zat meegeno men, tot aan verlaagde plafonds en muren toe. De financiële positie van het micro-theater is door de verhuizing niet bepaald beter gewor den en de enige wanklank tot nu toe was het huurbedrag dat de gemeente dacht te moeten incasseren voor het gebruik van haar pand. Over de hoogte van dat bedrag wordt dan ook nog steeds onderhandeld. Om Imperium niet in vergetelheid te laten geraken werd met de in richting in volle gang dit jaar een stuk van Sar tre op de nog los liggende planken gebracht voor het maximaal 96-koppige publiek. Een belangrijk voordeel van de nieuwe accom modatie is de betere bereikbaarheid. In de Ves testraat moest het publiek een flink aantal trap pen op om het theater te bereiken. Aan de Oude Vest hoeft slechts een pleintje te worden overbrugd. Vooral de wat oudere mensen kun nen nu makkelijker de weg naar het micro-the ater vinden. Ook de passende omgeving, met de Leidse Schouwburg zo ongeveer naast de voor deur betekent een aanzienlijke verbetering in vergelijking met de afgelegen Vestestraat. Im perium ondervond bij de opvoering van Sartre al dat zij kan profiteren van de zuigkracht van f de schouwburg. Het nieuwste stuk, „Huize Bella Mira" betekent tevens de echte inwijding van het nieuwe thea ter. De eerste uitvoering geschiedt in een beslo ten voorstelling op zaterdag 27 oktober. In die voorstelling is tevens de officiële opening door wethouder P.H. Schoute van Cultuur verwerkt. Daarvoor al, op vrijdagavond is de try-out van de voorstelling en daar is iedereen welkom, e- venals op de tien opvoeringen in de maand no vember. „Huize Bella Mira" is een eigentijdse visie van Imperium op de het klassieke stuk „De Herbergierster" van Goldoni en in de op voering zit eigenlijk een Open Huis verwerkt, omdat het stuk begint in de bar, de handeling zich ook nog naar de kleedkamer begeeft om tenslotte in de toneelzaal terecht te komen. Huize Bella Mira wordt opgevoerd op de tradi tionele vrijdag- en zaterdagavonden in novem ber, dat wil zeggen op 2, 3, 9, 10, 11, 16, 17, 13, 24, 30 november en ook nog op 1 december. E>e voorstellingen beginnen om half negen. nieuwe zaal van Imperium.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3