Nederland ^hoeft niet bang te zijn voor Cyprüs Bestuur Nantes gaat in de fout omaslav Ivic zeker van tweede ronde AC Napoli: zes gele en twee rode kaarten Sport wereld EUROPA CUP VOOR LANDSKAMPIOENEN EUROPA CUP VOOR BEKERWINNAARS A J AX BEWIJST MET DOELPUNTENFEEST TEGEN OMONIA NICOSIA: Frank Arnesen kopt 80 voor Ajax achter de Cypriotische doelman Praxifelous. STERDAM In Zürich werd een ine twee weken geleden bekend het Nederlands elftal in de voor de van het wereldkampioenschap tbal 1982 in Spanje op Cyprus zou fen. Enkele internationals waar- jwden voor deze tegenstander na dat de groepsindeling bekend was ge maakt. Onterecht, kan worden ge steld, na de confrontatie tussen Ajax en Omonia Nicocia (100), op het kleine eiland in de Middellandse Zee de meest toonaangevende vereniging en hofleverancier voor het nationale team. or een ploeg als Omonia ia geen plaats is in de Eu- e voetbalpot. Ieder lid ie'UEFA mag haar lands- lioen inzetten in ,de strijd Europa Cup I. Wanneer om voetbaltechnische iteiten gaat. heeft Omonia ia in dit toernooi niets, dan ook helemaalj niets. en eerste ronde mag een ting worden verwacht. een speling van het lot lit Omonia Nicocia nog" verder. Het Luxem ie Red Boys Differdange I kwalitatief zelfs nog Ier, waardoor „peuter" nia Nicocia nog enige tijd jt doorspartelen in het I, maar gisteravond volle- ppje onder ging in de Wa- paf smeer. Inks de voorzichtigheid die aan de vooravond van de confrontatie werd ingebouwd door de leiding van Ajax, ver liep het hele programma vol- •gens plan. Alleen voor pen ningmeester Ton Brandsteder bracht dit duel de nodige pro blemen met zich mee. Tien duizend toeschouwers trok deze wedstrijd, waardoor ook de tweede ronde een verlies post betekende. Tekortkoming Omonia Nicocia vyas geen partij voor Ajax. Dat kwam in de eerste helft niet tot uit drukking op het scorebord. Slechts driemaal scoorde de Amsterdamse formatie te gen het kwaliteitsloze Om onia, dat zich slechts bezig hield met verdedigen om de negatieve score zo laag mo gelijk te houden. Dat Ajax in de eerste helft slechts tot een produktie kwam van drie treffers, was geen ver dienste van de Cyprioten, maar een tekortkoming van Ajax. Al in de beginfase had de re gerende landskampioen door, dat de tegenstander totaal geen kaas had gegeten van het voetbalspel'. Zelfzuchtige acties van de Amsterdammers ston den een hoge score in de weg, want aan ploeggenoten in be tere scoringspositie werd on voldoende aandacht besteed. De rechterkant bij Ajax was de gevaarlijkste angel. Frank Arnesen en Tscheu La Ling hadden een zeer geconcen treerde start. Zij waren ook verantwoordelijk voor het amusement, dat gisteravond werd geboden. Linkervleugelverdediger An urias zal die Nederlandse trip nog lang heugen. Van alle kanten werd hij gepasseerd door het duó Arnesén-Ltng. De voorbereiding rechterkant had weinig uit werking, want in het centrum werd té roekeloos omgespron-' gen met de kansen. De eerste die wel profiteerde van het ruime aanbod was Sören. Lerby. Een voorzet van Arne sen werd voorbeeldig ingekopt door de vrij inkomende Deen: 10. Lenbv was daarna steeds weer uit op persoonlijk succes en had dat ook een kwartier voor de pauze. Na aangeven van Simon Tahamata kogelde hij het leer in de kruising: 2 0. Lerby wilde nog meer, kreeg kleppen voor de ogen, maar had in de laatste minuut van de eerste helft voor de derde maal succes, ofschoon hij ook eerder aan andere col legae die genoegdoening had kunnen geven. Behalve de tegenvallende Blanker was ook Hen hing Jensen niet in goede doen. Geen enkel moment kon de nieuwste Deen van Ajax impo neren. Hij liep er in de gehele wedstrijd wat verloren bij en leverde vrijwel geen bijdrage in het resultaat van zijn ploeg. Zijn falen werd 'echter vol doende opgevangen door Ar nesen en Ling, die ook in de tweede helft niet van ophou den wisten. eveneens een record. Geen en kele club in Europa heeft zo veel goals gescoord in twee ronden. Voor de statistieken derhalve een boeiende ge schiedenis. Met voetbal heeft het echter weinig te maken. ERIK VISSER Score verloop: 14. Sören Lerby 1—0: 24. Sören Lerby 20; 45. Sören Lerby 3—0: 54. Ruud Krol (straf schop) 5—0; 54. Frank Arnesen 60; 67. Ton Blanker 70; 73. Lerby 80; 83. Ton Blanker 90; 87. Ton Blan ker 100 Scheidsrechter: O'Don- nelly (Nir). Toeschouwers: 1(5.000. Ajax Schrijvers; Meutstege, Krol. Schoenaker. Everse; Arnesen. Jen sen. Lerby; Ling, Blanker, Tahamata. Omonia Nicosia Praxitelous; Fri - Op gang Lerby haalt uit voor één van zijn vijf treffers. Een versierde strafschop door Jan Everse (benut door Ruud Krol) bracht de doel- puntenmachine weer op gang. Hoe ellendig Omonia Nicocia zich wel voelde, werd getypeerd door Soteris Kaiafas, de topscorer van de Cyprioten. Hij liet zich ver vangen. Ook hij zag dat er niets was te halen in de Wa tergraafsmeer. Inmiddels had Arnesen zijn uitstekende optreden gestaafd met een doelpunt en drukte hij zijn stempel nogmaals op de wedstrijd door Blanker te laten seóren. Ling voelde zich steeds meer in zijn element en dolde met de gehele Omonia- defensie aan de linkerkant. Hij stond dan ook aan de basis van de zevende en achtste treffer, beide op naam van Lerby. Blanker nam de laatste twee produkties voor zijn rekening: 10—0. Het betekende de grootste overwinning van Ajax in zijn historie* op Europees niveau. De totaal-produktie (achten twintig doelpunten) betekent DEN HAAG In het toernooi voor bekerwin naars heeft alleen Barcelona in de eerste wed strijd uit de tweede ronde ruim afstand kun nen nemen. De Spaanse houder van de Europe se beker ondervond in Luxemburg weinig te genstand van Aris Bonneweg. Drie doelpunten van de Deen Alan Simonsen en één van Rexach vormden de Spaanse productie. Mathes redde de Luxemburgse eer. In de overige zeven ontmoetingen was het verschil in vijf duels slechts eén doelpunt, eéh wedstrijd eindigde gelijk en Lokomotiva Kosice uit Tsjecho Slowakije nam op eigen veld twee doelpunten voorsprong op Rijeka uit Joego Sla- Het gewelddadigste duel was de ontmoeting tussen FC Nantes en Steaua Boekarest. Hierin vielen liefst zes gele kaarten: vier voor de Roemenen en twee voor de Fransen. Na een ruststand van 0 trok Nantes de winst naar zich toe in een opmerkelijke productieve twéede helft met 32. Een financieel binnenkomertje voor de thuisclub was de wedstrijd zeker niet. Slechts twaalfduizend toeschouwers trokken door de poorten het stadion binnen. Verantwoor delijk daarvoor was het bestuur van de thuisclub. Aanvan kelijk zou de Franse televisie de wedstrijd rechtstreeks uit zenden, maar in de loop van woensdag stapte men van dit idee af. De clubleiding van Nantes verzuimde dit via publi caties aan het publiek kenbaar te maken, zodat menigeen thuis bleef in afwachting van niet-versc-hijnende beelden. Panionios. de overwinnaar van FC Twente in de eerste ronde, hield aan de thuiswedstrijd tegen IFK Göteborg een summiere zege van 10 over. Ook Arsenal staat er niet al te rooskleurig voor. De Londense ploeg kwam op eigen veld tegen FC Magdeburg niet verder dan 21. De Oost duitsers hebben over viertien dagen voldoende aan eéh doelpunt om over te gaan naar de laatste acht. Valencia moet over veertien dagen in Glasgow in ieder ge val eéh doelpunt scoren. De Spaanse miljoenenploeg reikte voor 45.000 toeschouwers op eigen veld te^en Rangers slechts tot 11 door doelpunten van Kempes en McLean. De Schotten verschaften, zich met deze score een riante uit gangspositie voor de tweede ontmoeting. Bij 00 is plaat sing in de achtste finales een feit. JDUK SPLIT ZÉT VE JLE BK OP AFSTAND HAAG Ajax heeft, evenals in de eerste ron- jan het toernooi voor landskampioenen, weder- een recordscöre behaald. De Amsterdamse ploeg gerust zeggen dat de laatste acht van het toer- is bereikt. Dat kan ook gezegd worden van Ha- Split, de club van Tomaslav Ivic, die in Ko- hagen de Deense titelhouder Vejle BK op af- id zette: 3C. Met de thuiswedstrijd voor de g\ liggen de papieren van de Joegoslaven bijzon- goed. burg SV had het tegen Ihtyio Tiflis alleen in de helft moeilijk: 11. namen de Russen de lei -x I maar in de tweede helft n de Westduitsers opper- .itig. Een superioriteit die fee doelpunten, werd uit- fkt: 31. Morgelijk ech- at die ene treffer van Ki- dié na de rust een gele t kreeg geoffreerd, nog iquenties kan hebben. Dat «t niet voor Nottingham it dat in eigen huis het leense Arges Pitesti met achter zien hield. De be- Duders zullen ongetwij- aan deze score voldoende en de volgende ronde ?n te trekken. Praag is nog niet zo ver, I de zege van 1.0 op itsburg garandeert een 1 elijke gedachte niet. Ook amo Berlijn zal zich verjre veilig voelen na een krap pe overwinning die de ploeg op het Zwitserse Servette be haalde: 21. Een snelle start van de Óostduitsers, die bin nen tien minuten door Pelka en Nerz op 20 kwamen, werd gevolgd door verkrampt spel, waarvan de Zwitsers uit stekend gebruik maakten door de poort gesloten te houden. Het doelpunt, dat Cucinotta in de 66e minuut scoorde, kan wel eens van beslissende bete kenis worden. Celtic tenslotte stelde teleur door in eigen huis voor 33.000 toeschouwers het Ierse Dun- dalk slechts, op 3—2 te houden. En dat na een voorsprong van 3—0, Real Madrid heeft zich in Por to een redelijk uitzicht ver schaft op plaatsing bij de laat ste acht in de strijd om de Eu ropese beker voor landskam pioenen. De Spaanse kam pioen verloor weliswaar met Tony Woodcock (rechts) scoort het eerste doelpunt voor Nottingham Forest in de thuiswedstrijd tegen het Roemeense Arges Pitesti die met 2—0 zou worden gewon nen. 21 van FC Porto, maar het Portcf het spel. Het oefende strafschop. Na de hervatting tegendoelpunt van Cunning- een constante druk uit op het toonde de ploeg van Boskov ham in de 50e minuut kan doel van de Madrllenen, wat m.eer Elan Cunningham, de over veertien dagen van groot resulteerde in twee treffers Brit in Spaanse dienst, ver- belang. van Gomez in de 34e en 38e kleinde vijf minuten na de In de eerste helft dicteerde minuut, de tweede uit een rust de achterstand tot 2—1. ALICANTE In het interzo nale schaaktoernooi voor da mes in'"het Spaanse Alicante heeft de Nederlapse kampioe ne Cathy van der Mije een ne derlaag geleden tegen de Joe goslavische Prokopovie. WOERDEN De Nederland se kampioenschappen wielren nen op de weg voor dames, amateurs en beroepsrenners worden volgend jaar opnieuw in het Limburgse Geulle ge houden. DEN HAAG Theo Doijer is voor zeker twee maanden uit geschakeld. De vijftigvoudige' hockey-international heeft een zware knieblessure opgelopen. AKITA Ayub Kalule uit Oeganda is wereldkampioen boksen in het zwaarwelterge- wicht (WBA-versie) geworden. De Japanse titelhouder Masahi Kudo werd op punten versla gen. BAVENSBORG - Het Neder landse herenteam heeft ook de tweede wedstrijd voor het we reldkampioenschap zaalhand bal voor junioren in Denemar ken verloren. West-Duitsland bleek gisteren met 20—9 te sterk. Westduitse clubs in UEFA-cup weinig overtuigend DEN HAAG Opvallend in het toernooi om de UEFA-cup was het dat Bayern München tegen het Deense Aarhus in de uitwedstrijd niet verder kwam dan een magere overwinning van 2-1. De andere drie Westduitse clubs (Borussia Mönchengladbach, Ein- tracht, Frankfurt en VFB Stuttgart) konden het niet tot winst brengeif. Borussia en Stuttgart speelden ge lijk (1-1) tegen respectievelijk Inter Milaan (thuis) en Dynamo Dresden (uit). Frankfurt verloor in Boeka rest met 2-0 van Dynamo. In deze ronde werden vier spelers uit hei veld gestuurd. Bij Universitatea CraiovaLeeds United was het de Roe meen Tiljpoi en bij Standard LuidNapoli mochten de Ita lianen Celestina en Capone bij hun tweede gele kaart ver trekken. In Luik had de Spaanse scheidsrechter Guruceto Muro het trouwens toch druk. Hij trok voor nog eens zes andere Italianen de gele kaart. De Belgische, ploeg onder leiding van Ernst Happel \von met 2-1 en zal over veertien dagen in Napels op een warme ontvangst kunnen rekenen. In Sofia, waar Jan Keizer de leiding had bij het duel Loko- motivAS Morlaco, legde de Volendammer driemaal de bal op de stip. Twee keer voor de Bulgaren en eenmaal voor de Fransen. Mikhailov benutte beidé strafschoppen en nam ook nog de twee andere Bulgaarse treffers voor zijn rekening. Ook Kaiserslautern heeft zich keurig aan de Westduitse gedragscode gehouden. Het werd de vierde club die giste ren in één van de Europese bekertoernooien met 1-1 gelijk speelde. Maar voordat deze stand in Lissabon tegen Spor ting was bereikt, ging daar heel wat aan vooraf. In de eer ste helft stuurde de Ierse scheidsrechter Carpenter de Por tugese libero Inacio uit het veld na een grove overtreding tegen Geye. Onder de vijftigduizend toeschouwers brak een hels kabaal los over deze beslissing. Allerlei voorwer pen daalden neer op de spelers en Carpenter en de West duitsers Geye, Bongartz en Neues werden geraakt. Carpen ter besloot daarop het duel te staken, maar kwam op zijn beslissing^ia enige Portugese aandrang terug. In de tweede helft opende Manoel de score voor de thuisclub, maar Bon gartz egaliseerde kort voor tijd. Hamburger SV (Wdl)—Dynamo Titlis (Rus) 3—1 (1—1). Score: 30. Ki- piani 0—1; 37. Moedsjiri (eigen doel) 1 1; 53. Keegan 2—1. 73. Hart- wig 3—1. Scheidsrechter; Konrath (Hon). Toeschouwers: 55.000. Celtic Glasgow (Sch)Dundalk (Ier) 32 (31). Doelpunten voor Celtic: McDonald. McCluskey en Burns. Doelpunten voor Dundalk: Muc- kian en Lawlor. Scheidsrechter: Bjoernsson (Ysl). Toeschouwers: 33.000. FC Porto (Por)—Real Madrid (Spa) 2—1 (2—0). Score: 34. Gomez 1 0; 38. Gomez (stralschop) 2—0; 50. Cunningham 2—1. Scheidsrechter: Vautrot-(Fra). Toeschouwers: 80.000. Vejle BK (Den)—Hajduk Split (Joe) 0—3 (0—1). Score: 4. Suriak 0—1 53. Hujowicz 0—2; 65. Czharlol 0—3. Scheidsrechter: Syme (Sch). Toe schouwers: 6500. Ajax (Ned)—Omonia Nicosia (Cyp) 10—0 (3—0). 14. Lerby 1—0; 24. Lerby 2—0; 45. Lerby 3—0; 54. Krol (strafschop) 4 0; 54. Arnesen 5— 0; 67. Blanker 6—0, 72. Lerby 7 0; 73. Lerby 8-0; 83. Blanker 9—0; 87. Blanker 10—0. Scheidsrechter: O'Donnelly (Nir). Toeschouwers: 10.000. Dynamo Berlin (Odl)—Servette (Zwi) 2—1 (2—0). Score: 7. Pelka 1 0; 10. Nerz 2—0; 66. Cucinotta 2—1. Scheidsrechter: Valentine (Sch). Toeschouwers: 28.000. Dukla Praag (Tsj)Straatsburg (Fra) 10 (10). Score. 9 Vizek (strafschop) 1—0. Scheidsrechter: Beck (Ned). Toeschouwers: 32.000. Nottingham Forest (Eng)Arges Pitesti (Roe) 20 (2—0). Score: 13. Woodcock 1—0; 17. Birtles 2—0. Scheidsrechter: Bjoernstadt (Noo). Toeschouwers: 25.000. FC Nantes (Fra)—Steaua Boekarest (Roe) 3—2 (O—0). Doelpunten voor Nantes: Pecout (2) en Toure. Voor Steaua Boekarest: Raducanu (2). Scheidsrechter: Bridges (Wal). Toeschouwers: 12.000. Dynamo Moskou (Rus)—Boavista (Por) 0—0. Scheidsrechter: Time (Noo). Toeschouwers: 20.000. Beroe Stara Zagora (Bul)Juventus (Ita) 1—0 (00). Score: 82. Sto- fanov (stralschop) 1—0. Scheidsrechter: Eschweiler (Wdl). Toeschou wers: 25.000. Valencia (Spa)Glasgow Rangers (Sch) 11 (11). 23. Kempes 1 0; 45. McLean 1 1. Scheidsrechter: Linemayr (Oos). Toeschouwers: 45.000. PARIJS Op verzoek van de Ierse voetbal bond is de bij eenkomst tij dens welke het \vedstrijdsche- ma van groep twee voor het toernooi om het wereldkampi oenschap voet bal van 1982 in Spanje wordt vastgesteld, ver schoven naar half december. De Iereh willen eerst de data we ten van de wed strijden van groep vier, waar in Engeland speelt. De meeste Wedstrijd- schema groep twee half december bekend Ierse internatio nals voetballen in de Engelse lea gue. De bijeen komst heeft plaats in Brussel. Vertegenwoordi gers van de voet balbonden van Nederland, Frankrijk, België, Ierland en Cy prus zouden aan vankelijk op 2 november over het wedstrijd- schema vergade ren. -'ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGINA 1Z

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17