Lef en risico pijlers voor triomf Notten grote inspirator bij ruime zege Feyenoord PSV HEEFT ZIJN REVANCHE OP SAINT ETIENNE UEFA CUP PORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGINA 15 PAGINA EINDHOVEN Alle magi sche revanchegevoelens jegens Saint Etienne, die bij PSV drie weken lang de aandacht voor het competitievoetbal déden tanen, balde de Eindhovense club gisteravond samen in één anderhalf uur lange krachts inspanning. Zonder de sober heid, waarmee het Spaanse Gijon in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup werd geëlimineerd en met een lef, die bij PSV dit seizoen uit gebannen leek, zette de Eind hovense club de Franse rivaal een hindernis voor van 20. Daarmee dwingt PSV Saint Etienne over twee weken tot een prestatie, die herinnert aan de glorietijd van de mid-zeventiger jaren. Toen trok Saint Etienne zich op weg naar een finale plaats in het toernooi der landskam pioenen zich niets aan van buitens huis geleden nederlagen als 41 (Haj- duk Split) en 20 (Dynamo Kiev). Of het Saint Etienne anno 1979 nog tot zo'n ombuiging van de score in staat is, valt te bezien, zeker na de specta culaire partij waarin PSV veel eerder over een riante voorsprong had kun nen beschikken. „Dit Saint Etienne", meende René van de Kerkhof, „is defensief een stuk zwakker dan drie jaar geleden. Toen stond Piazza er nog in als voor stopper. Die poetste letterlijk alles schoon". Bij René van de Kerkhof klonk nog altijd een beetje verbitte ring daarover door. Twee keer zag ito PSV geen kans na een nederlaag van 1—0 Saint Etienne nog uit te schake len. Twee keer ook hield Curkovic vervolgens zijn doel schoon in Eind hoven. kerspits, met een manchette om zijn hand spelend waarin een midden- handsbeentje is gebroken, nog genie ten van dat voor PSV zo lang uitge bleven doelpunt. Toen vertrok hij ho rizontaal op een brancard met een zwaar beschadigde aanhechting van zijn kniebanden, geliquideerd door Santini, die met een gele kaart nog mild werd bestraft. Met René van de Kerkhof verdween en passant de snelheid uit het duel. Tien minuten duurde het voor zijn opvolger zich meldde. In de gang van het stadion had tweelingbroer Willy van de Kerkhof die tijd nodig voor de warming up en het aanleggen van een bandage om zijn geblesseerde knie. „Het was ook helemaal niet de bedoe ling dat Willy zou spelen", verklaarde trainer Cees Rijvers. „Hem hebben we geforceerd laten sjjplen, ook al omdat het zo vroeg gebeurde en omdat we een voorsprong hadden. Eigenlijk was het de bedoeling dat hij nog twee we ken zou rusten net als Poortvliet met zijn liesblessure". Risicogrens Teneinde het spookbeeld van Saint Etienne voorgoed uit hun dromen weg te werken, was een aantal PSV'ers echter bereid de risico- grens te verleggen. Op de van tevo ren breed uitgemeten blessuregolf bleven tenslotte slechts Jansen en Smits dobberen zodat PSV de Fran se concurrent, bij wie spelbepaler Platini ontbrak, met twaalf spelers kon bestoken, die allen het Oranje shirt hebben gedragen, en voor wie Protesten Gisteravond was Ivan Curkovic (35), achtentwintigvoudig Joego- slavisch international en in 1966 als doelman van Partizan Belgra do, ook al Europa Cup I-finalist, te rug in Eindhoven. In derde termijn kon de sluitpost van Sairit Etienne zijn poort maar elf minuten geslo ten houden. Eerst keerde libero Lo pez nog wel het gevaar na een voor zet van Van der Kuijlen. Maar toen de bal op zijn traject vervolgens de buiten het strafschopgebied wach tende René van de Kerkhof opzocht werd Curkovic geklopt: 1—0. In weerwil van de Franse protesten tegen de zich in buitenspelpositie voor Curkovic ophoudende Lubse voorsprong daardoor vlug °P een Enkele minuten nadat René van de Kerkhof de score had opengebro ken moest hij na een zware overtreding van Santini het veld per bran- Zeven minuten slechts mocht de tin-, card verlaten. Achteraf bleek de knieblessure redelijk mee te vallen. Frankrijks bondscoach Michel Hi dalgo dan ook ijverig aandacht had. Die geroutineerde inbreng hield PSV tenslotte op de been. Precies een jaar geleden was de Eindhovense ploeg blij met een aantal onervaren krachten als Janssen, Hooijer, Van Engelen en Postuma Glasgow Rangers in Schot land op 00 te kunnen houden. Ver volgens liep dat gekortwiekte PSV in de tweede ronde van het toernooi Eu ropa Cup voor landskampioenen thuis toch nog tegen de lamp. Gisteravond koos Rijvers bewust voor de routine en gunde hij Scheepers, Koeman en Postuma 90 minuten meer bankervaring. De gok van Rijvers pakte goed uit, na René van de Kerk hof kreeg PSV er geen geblesseerden meer bij, terwijl Poortvliet en Willy van de Kerkhof de Eindhovense club aan de vereiste rust hielpen. Koelbloedigheid in aanvallend opzicht miste de Brabantse ploeg echter voor een luxueuze voorsprong. Voor de rust hadden René van de Kerkhof, Van der Kuijlen, Koster en Lubse kansen daarop. De opvattingen van Saint Etienne, dat er verdedigend veelal met de Franse slag naar sloeg, en eerder iets op basis van techniek dan weloverwogen oploste, hielpen PSV aan die mogelijkheden. Ook na de rust had PSV kansen. In de vijftiende minuut leidde dat tot het tweede doelpunt. Ernie Brandts, de bewaker van Rocheteau, waarschuw de de Franse ploeg eerst nog door te gen de paal te koppen. Twee minuten later had de lange verdediger meer succes met een kopbal. Na een hoek schop van Van der Kuijlen klom Brandts boven iedereen uit, kopte naar het centrum van het strafschop gebied, waar Koster opdook die PSV in een stijlvolle duikvlucht naar 20 kopte. Met die stand was de Nederlandse UEFA Cup-verdediger tevreden. PSV kon zich veroorloven Saint Etienne te laten komen, daarmee zelf ruimte voor counters scheppend. Aan de be geerde derde treffer kwam PSV ech ter niet meer toe. Wel bofte de thuis club, die kort voor de rust Larios te gen de paal naast Van Beveren zag mikken, dat Janvion halverwege de tweede helft na een combinatie met Rep net naast het doel schot. Die actie betekende meteen de laatste waarde volle van Rep, die bij Stevens stevig aan de ketting lag. HENK MEES Scoreverloop: 11. René van de Kerkhof 1—0; 60. Koster 20. Scheidsrechter: Ericsson (Zweden). Toeschouwers 27.000. PSV Van Beveren; Poortvliet, Stevens, Van Kraaij, Brandts; Wildschut, Van der Kuij len, Valke, Koster, Lubse, R. van de Kerkhof (W. van de Kerkhof). Saint Etienne Curkovic; Repellini, Janvi on, Lopez, Farison; Larios, Santini, Elie; Ro cheteau, Rep, Zimako. Met een fraaie kopbal scoort Adrie Koster het tweede doelpunt voor PSV. Verdedi ger Farison kan alleen maar toekijken hoe de bal in het net belandt. NOG GEEN DATUM VOOR NACFEYENOORD ZEIST De KNVB heeft de data vastgesteld van de in haalwedstrijden in het betaalde voetbal. Het gaat hier om de wegens mist afgebroken en niet begonnen wedstrijden. Voor de wegens een incident afgebroken wedstrijd NAC Feyenoord is nog steeds geen nieuwe datum gevonden. NECSparta en FC Den BoschEindhoven worden gespeeld op woensdag 31 oktober om half acht. FC TwenteAjax wordt opnieuw gespeeld op woensdag 14 november, eveneens om half acht. MALMO HAALT ALLEEN IN VERDEDIGEND OPZICHT EEN VOLDOENDE ROTTERDAM De eni ge, die begreep hoe Mal- mö FF moest worden aan gepakt, was René Notten. Hij excelleerde op het middenveld en gaf de lan ge, verrassende passes waarmee de Zweden geen raad wisten. Maar dan was daar altijd weer de buitenspelval waar Feye noord inliep; inclusief Wim van Til die enerzijds de spelmaker van Malmö, aanvoerder Anders Ljungberg, moest schadu wen en anderzijds de voorste lijn als opkomen de middenvelder moest versterken. Het eerste deed hij goed, het tweede niet. Liefst drie riante scoringskansen liet hij ongebruikt. Niettemin ze gevierde Feyenoord met 40 over een ploeg, die wel ijverig was en niet uit eigen wil in de verdedi ging kroop, maar tech nisch en vooral tactisch van de Engelse trainer Bob Houghton weinig heeft opgestoken. En dat doet vreemd aan voor een elftal dat voor het meren deel bestaat uit internati onals in A- zowel als in jeugdteams. Zweden blijkt een sterk nationaal elftal op de been te kun nen brengen maar het clubvoetbal staat, althans wat Malmö betreft, op een laag pitje. De bespreking die Feye- noords coach Vaclav Jezek tevoren met zijn mannen had gehouden, resulteerde in de absentie van André Stafleu. Jezek: „Ik heb hem uitgelegd dat ik Van Til prefereerde in deze wed-> strijd waarin hij die tweede lige taak moest volbrengen. Daarvoor is hij meer ge schikt dan Stafleu, die hier begrip voor kon opbren- Wim van Til liet drie goede mogelijkheden onbenut. Ook deze actie van de Rotter damse middenvelder zal geen doelpunt opleveren.. gen". In zijn achterhoofd had Jezek in feite een aan val van vier man, wat veel al ook in de praktijk ge beurde. De sterkste zijde van Malmö was evenwel het verdedigen. Met man en macht verzetten de Zweden zich tegen elke aanval en wat zij wel van Houghton hadden geleerd, was hard heid zonder aanzien des persoons. Een exponent van die speeltrant was de jeug dige Jan-Olov Kinnvall, die zich belast had met het schaduwen van Wim Jan sen hetgeen deze dan ook terdege heeft gemerkt. Des ondanks was niet hij de spe ler die de enige gele kaart kreeg van de veel dreigen de maar weinig uitvoerende Westduitse scheidsrechter Aldinger. Martensson was de enige „gestrafte" en tevens de speler die de volmaakte on dergang van zijn ploeg in leidde. Want nadat de eer ste de beste Rotterdamse aanval Van der Lem voorzet, Peters een misser en Petursson daardoor vol komen vrij: 10 reeds een doelpunt had opgele verd, werd Martensson het slachtoffer van hard spel van zijn ploeggenoten Nils- son en Kinnvall tevoren. Zijn overtreding tolereerde scheidsrechter Aldinger niet meer en dat werd met een met geel bestraft. Het gebeurde in de enige periode waarin de Zwe den (Jezek: „Ik heb me er over verbaasd dat Malmö in het begin zo aanval lend te werk ging en ook nog wat kansjes kreeg") zich ondanks het snelle doelpunt nog lang niet ge wonnen wensten te geven. Het was de drukste perio de voor doelman Van En gelen, die een vrije trap van Kinnvall onschade lijk moest maken. Het was inmiddels al duide lijk geworden dat Feye noord wel wilde werken maar nog steeds lijdt aan de terugval in vorm. Het korte, onzuivere combine ren was voor de Zweden eten en drinken. Onver vaard wierpen ze zich voor de voeten van de Feyenoorders, die voorals nog geen indruk konden maken. Het gefluit voor nutteloos terugspelen en slechte passes klonk dan ook van de tribunes waar nog geen veertigduizend kijkers hadden plaatsge nomen. Hardheid, ook voor zichzelf, kon Malmö niet worden ontzegd. Zelfs Magnus An- dersson die in een sprint met Van Deinsen, veel meer opkomend dan Wijn stekers, met zijn hoofd te gen de betonnen rand ach ter zijn eigen doel was be land stapte weer doodge moedereerd het veld op, de brancard negerend. Het tijdvak van de uitgestelde doelpunten brak aan. Feye noord schreeuwde vergeefs om een strafschop wegens hands toen Van Til in een riante positie tegen een Zweeds lichaam kopte. Die strafschop kwam er later toch. Martensson haalde Pe tursson onderuil en Aldin ger kon kiezen: een tweede gele kaart oftewel verwijde ring of een strafschop. Hij gaf de Zweed respijt en liet Petursson de strafschop promoveren tot 2—0. De IJslander vertolkte overigens een hoofdrol in dit duel want hij scoorde nog één keer, nadat ook Van Deinsen een uitstekend doelpunt had geproduceerd. Toen Jan Peters, weer veel lopend maar pas tegen het einde zijn enige kopbal op doel producerend, de vrije doortocht werd belet door Jönsson, tikte Wim Jansen de bal uit de vrije trap naar Van Deinsen, die onnoeme lijk hard uithaalde: 30. In de allereerste minuut scoorde Petur Petursson de openingstreffer voor Feyenoord. Doelman Jan Möller Is kansloos op de inzet van de IJslandse topscorer. Het verval van de Zweden was in alle hevigheid inge zet en na de rust kwamen ze slechts sporadisch in de buurt van Van Engelen. Verantwoord Jezek: „Inderdaad werd er toen door ons directer ge speeld, niet zo lang ge wacht met de pass maar het mankeerde toch aan de verrassende opening, die ook Richard Budding niet kon forceren". Hij had zes minuten na de hervatting Van der Lem vervangen, waarover Je zek zei: „Dat had ik al in de rust kunnen doen, maar de medische staf achtte het verantwoord dat Van der Lem het nog zou proberen. Hoewel hij weer last had van zijn knieblessure. Bovendien liep Wim Jansen er niet al te florissant bij. Toen hij kenbaar maakte dat het wel ging, kon ik zon der gevaar Van der Lem eruit halen." Budding, wiens beste vorm als invaller tot uiting komt, gaf inderdaad zonder ver der op te vallen de voorzet waaruit Petursson 4—0 scoorde. Het was met de kopbal tegen de paal van Peters, gevolgd door weer een misser van Van Til, het enige opwindende van de tweede helft, waarin som mige Feyenoorders door een vermeend superiori teitsgevoel opvielen en de ploeg als geheel alleen dank zij een zwakke oppo nent, die verdedigend een voldoende haalde maar aan vallend bitter weinig voor stelde een royale zege be haalde waaraan niet de waarde moet worden toege kend die uit de cijfers zou kunnen spreken. Er waren té lange periodes waarin Feyenoord zichzelf met priegelcombinaties in be nardheid bracht. Niettemin kan de Rotterdammers over veertien dagen in Malmö niets meer gebeuren. Daar van is ook Bob Houghton overtuigd. Ietwat cynisch zei hij: „Die assistent-trai ner van Feyenoord, Wester hof, die ons destijds heeft zien spelen, kan inderdaad goed voorspellen. Hij zei dat het 40 zou worden en hij heeft gelijk gekregen. Doe hem mijn groeten maar." En weg was Bob Houghton. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 1. Petur Petursson 1—0; 35. Petur Petursson 2—0 (strafschop); 45: Jan van Deinsen 3—0; 80. Petur Petursson 40. Scheidsrechter: Aldinger (Wdl). Toeschouwers: 36.000. Feyenoord Van Engelen; Wijnstekers, Nielsen. Van de Kor- put. Van Deinsen; Van Til. Not ten, Jansen; Van der Lem (Bud ding), Peters, Petursson. Malmö FF Möller; Martens son, Erlandsson, Jönsson, Anders- son; Hansson, Ljungberg, Kinn vall; Arvidsson, Nielsson (Olsson), Prylz. Dundee United (Sch)—Dlosgyör Miskolc (Hon) 01 (00). Score: 89. Fekete 0—1. Scheidsrechter Mattsson (Fin). Toeschouwers: 12.000. Borussia Mönchengladbach (Wdl)—Inter Milaan (Ita) 1—1 (10). Score: 40. Hannes 1—0; 54. Altobelli 1 1. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschouwers: 36.500. Aarhus (Den)—Bayern München (Wdl) 1—2 (0—1). 42. Rummenig- ge 0—1; 53. Rummenigge 0—2; 83. Sanders 1—2. Scheidsrechter: Farrell (Ier). Toeschouwers: 22.000. Rode Ster Belgrado (Joe)—Carl Zeiss Jena (Odl) 32 (20). Score: 11. Savic (strafschop) 1 0; 25. Muslin 2—0; 62. Raab (strafschop) 2—1; 65. Raab 2—2; 77. Sestic 3—2. Scheidsrechter: Daine (Zwi). Toeschouwers: 80.000. Grasshoppers Zurich (Zwi)—Ips wich Town (Eng) 0—0. Scheids rechter: Schoeters (Bel). Toe schouwers: 16.000. Zbrojovka Brno (Tsj)—Keflavik (Ysl) 3—1 (1—1). Score: 7. Ge- orgsson 0 1; 43. Kotasik 1 1; 46. Kotasik 2—1; 82. Janacka 3— 1. Scheidsrechter: Platopoulos (Gri). Toeschouwers: 8000. PSV (Ned)Saint Etienne (Fra) 2—0 (1—0). 11. R. van de Kerkhof 1—0; 60. Koster 2—0. Scheids rechter: Ericsson (Zwe). Toeschou wers: 28.000. Sporting Lissabon (Por)—FC Kaiserslautern (Wdl) 1—1 (00). Doelpunt voor Sporting: Manoel. Voor Kaiserslautern: Bongartz. Scheidsrechter: Carpenter (Ier). Toeschouwers: 50.000. Aris Saloniki (Gri)—Perugia (Ita) 1—1 (0—1). Score: 16. Rossi 0— 1; 64. Semertsidis 1 1. Scheids rechter: Van Langenhove (Bel). T oeschouwers*-18.000. Universitatea Craiova (Roe)— Leeds United (Eng) 2—0 (10). Doelpunten: Balaci en Berdeaulu. Scheidsrechter: Menegali (Ita). Toeschouwers: 25.000. Dynamo Dresden (Odl)—VfB Stuttgart (Wdl) 1—1 (1—1). Sco re: 34. Weber 1—0; 36. Förster 1 1. Scheidsrechter: Wöhrer (Oos). Toeschouwers: 40.000. Banik Ostrava (Tsj)—Dynamo Kiew (Rus) 1—0 (00). Doelpunt: Nemec. Scheidsrechter Padar (Hon). Toeschouwers: 20.000. Dynamo Boekarest (Roe)—Ein- tracht Frankfurt (Wdl) 20 (1— 0). Score: 21. Multescu (straf schop) 1—0; 88. Augustun 2—0. Scheidsrechter; Watson (Sch). Toeschouwers: 13.000. Lokomotiv Sofia (Bul)—AS Mo naco (Fra) 4—2 (2—0). Doelpun ten voor Lokomotiv Sofia: Mikhai- lov (4). Voor Monaco: Onnis (2). Scheidsrechter: Keizer (Ned). Toe schouwers: 30.000. Standard Luik (Bel)—AC Napoli (Ita) 21 (01). Doelpunten voor Standard: Riedl en Sigurvinsson. Voor Napoli: Capone. Scheids rechter: Muro (Spa). Toeschou wers: 35.000. Feyenoord (Ned)—Malmö FF (Zwe) 4—0 (3—0). 1. Petursson 10; 35. Petursson 2—0; 45. Van Deinsen 3—0; 80. Petursson 4 0. Scheidsrechter: Aldinger (Wdl). Toeschouwers: 36.000.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15