De hoogste NMB spaanente. osfaten bedreigen ecreatie aan de ^eluwerandmeren ÊGtdóeSomo/nt HEVIG VERZET TEGEN „BELASTING OP NIEUWS Scherper beleid tegen gevolgen Israël-boycot Meer vrijheid voor gemeenten bij woningbouw jdJJju! NMB 'i IN EN LAND Ontoelaatbare verdraagzaamheid Een weekend vol gemiste kansen LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGINA 13 ELDOORN De Dienst Zui- ;eewerken gaat de bodems de Veluwerrandmeren fzuigen". Door de fosfaatrij- jovenste sliblaag omhoog te geren, hoopt de dienst het er weer helder te maken, [aten hebben het biologisch ïwicht ernstig verstoord, irdoor is het gevreesde nvwier tot bloei gekomen, is het water sterk vertroe- De waterrecreatie voor derdduizenden mensen staat iet spel. Dit zei ir.Snijdelaar, fd van de afdeling waterk- iteit van Zuiderzeewerken. Op zomerse topdagen maken 117.000 recrean ten gebruik van de Veluwerandmeren. In het jaar 2000 zullen dat er naar verwachting 151.000 zijn bij een capaciteit van 380.000 recre anten. In het begin van de jaren zestig was de kwaliteit van het (zwem)watpr uitzonderlijk goed, nu kun je door het plankton geen hand voor de ogen zien. Het zicht onder water is zëlfs teruggelopen tot maximaal twintig centimeter, ver beneden de voor zwemwater noodzakelijke norm van één meter. De bodemfauna blijkt to taal verdwenen. Daarvoor in de plaats heeft het blauwwier zich van het water meester ge maakt. Het gaat hier om een blauwachtige alg, een eencellig plantje, dat ander leven onder water verstikt. De zogenoemde waspoeders zijn volgens dë technici van de Dienst Zuiderzee werken voor de helft oorzaak van alle ellende. Om de situatie op korte termijn te verbeteren wordt begin volgende maand begonnen met het doorspoelen van het Veluwemeer. Het gaat hier volgens ir.Snijdelaar eveneens om een experi ment, waarvan het resultaat op z'n vroegst vol gend voorjaar bekend is. VIETNAMEESJES IN NEDERLAND Op Schiphol is gisteren de grootste groep Vietnamese bootvluchtelingen (154) ge arriveerd die tot nu toe in Nederland werd opgevangen. Het zijn voornamelijk kin deren die kort geleden door een Nederlands schip werd opgepikt. De kinderen zijn ondergebracht in opvangcentra in Noordwijk en Bussum. Hoe verdraagzaam Nederland in het algemeen ook is, be paalde verschijnselen kunnen niet worden geduld. Bij deze verschijnselen behoort zeker het optreden van het zoge naamd Nationaal Jeugdfront. Dit front heeft het bestaan om in een openbare bijeenkomst in Soest een aantal minder heidsgroepen, zoals men heeft kunnen, lezen, ten diepste te beledigen en te vernederen. Daarbij werden bedreigingen geuit, die er niet om logen. Een optreden dat herinneringen oproept aan de nationaal-socialistische en fascistische terreur, waaronder in de veertiger jaren een groot deel van de we reld heeft geleden. Dat de minister van Justitie nu een zo uitvoerig mogelijk rapport heeft geëist van wat op deze beruchte bijeenkomst in Soest precies is gebeurd, ligt zonder meer voor de hand. Ver langd moet-echter ook worden, dat in dit rapport wordt vast gelegd, waarom de op de bijeenkomst aanwezige politie niet heeft ingegrepen en waarom de burgemeester, als hoofd van de politie, Justitie niet onmiddellijk op de hoogte heeft ge steld van wat zich in zijn gemeente in het openbaar heeft af gespeeld. De autoriteiten in deze gemeente hebben een ver draagzaamheid aan de dag gelegd, die hun autoriteit in on gunstige zin heeft aangetast. lewolking van een oude ig die gisteren boven ons lag, loste in de avond snel op waarna opnieuw leldere en koude nacht In Groningen en ite werden minimumtem- uren rond het vriespunt ten. De weerkaart veran- maar uiterst langzaam: krachtig hogedrukgebied K>ven de Oostzee met een ier naar de Balkan. Bij ld ligt een depressiecen- vrijwel stil. Morgen zal waarschijnlijk minder zon- ïjn en later op de dag ne- ook de regenkansen wat Door de sterke wind en 'mende bewolking nemen ichtvorstkansen af. Het is in hoeverre een rbij komend storingsge in het weekeinde het in ons land zal beinvloe- uitzichten voor zaterdag: iderlijke bewolking en iregend droog. Middag- ratuur omstreeks 13 gra svooruitzichten in cijfers zaterdag: al uren zon 1 tot 6. temp. omstreeks 8 gr. temp. omstreeks 13 gr. op een droge periode ninstens 12 uur 90 pro- op een geheel droog et- u~ procent. dheld van gisteren Weer Max Neer- 99 (Van onze parlementaire redactie) ring van het vier procentstarief. Acht organisaties van werkgevers DEN HAAG^ De bedrijfstak van en werknemers hebben zich eensge- de dag- en nieuwsbladen heeft zich zind tegen dit kabinetsplan ge- heftig gekeerd tegen afschaffing keerd, dat met ingang van 1 janua- van het BTW nul-tarief en invoe- ri 1980 zou moeten gaan gelden. 99 Dit bleek gisteren tijdens een hoorzitting vindt een belasting principiëel onjuist. De van de Tweede Kamer-commissies van NDP vreest ook dat het tarief niet bij 4 pro- CRM en Financiën. Dè NDP (Nederlandse cent zal blijven, maar in de toekomst opge- Dagblad Pers) bracht naar voren, dat er al trokken gaat worden tot 18 procent, meer dan een eeuw wordt gediscussiëerd over het al of niet aanvaardbaar zijn van De Nederlandse Vereniging van Journalis- een consumentenbelasting op informatie. Zij ten, de NVJ, meent is dat de informatie die rechtstreeks bijdraagt aan de ontwikkeling van de lezers tot mondige staatsburgers - en daarom ook aan een zo goed mogelijk func tioneren van de democratie - voor iedereen bereikbaar moet blijven en door de over heid principiëel niet behoort te worden be last. KABINET MOET BUIGEN VOOR KAMER: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Er zal een scher per beleid gevoerd gaan worden tegen de gevolgen voor de Neder landse samenleving van de Arabi sche boycot tegen Israël. De Tweede Kamer heeft deze ver scherping van het beleid gisteren afgedwongen van het kabinet. Er komt binnen drie maanden een wettelijke meldingsplicht voor bedrijven en personen die gecon fronteerd worden met de boyco- teisen van de Arabieren. De lega lisatie van zogenaamde negatieve goederen ver klaringen (die zeggen dat producten of delen daarvan niet uit Isaël afkomstig zijn) door het ministerie van Buitenlandsen Zaken zal worden beperkt. Schoorvoertend zegde minister Van der Klaauw de Kamer uit eindelijk toe er naar te zullen streven dat zijn ministerie in de verdere toekomst dergelijke ver klaringen helemaal niet meer af geeft. Vooral minister Van der Klaauw en zijn collega Van Aardenne (Economische Za ken) moesten voor de zware kritiek uit vrijwel alle grote kamerfracties door de knieën. PvdA, VVD en D'66 vonden het regeringsoptreden tegen het toegeven aan de eisen van de Arabieren door met name Nederlandse bedrijven veel te slap. Het CDA meent onvoldoende informatie te hebben om een definitief oordeel te kun nen vellen. Van der Klaauw kondigde na alle kritiek in de Kamer aan dat de rege ring zou gaan optreden waar het Neder lands bedrijfsleven inbreuk maakt op de nationale rechtsorde door te voldoen aan de Arabische boycoteisen. Omdat de regering de negatieve goede renverklaringen die door het bedrijfsle ven worden verstrekt en waarvan de handtekeningen door de Kamers van Koophandel worden gelegaliseerd, blij kens het antwoord van Van der Klaauw en- Van Aardenne ongemoeid wil laten, diende het D'66-Kamerlid Engwirda een motie in waarin gevraagd wordt ook hier een einde aan te maken. De P.vdA wil he lemaal een einde maken aan de afgifte van dergelijke verklaringen. Verder wil Engwirda dat de Nederlandse Credietver- zekeing Maatschappij voortaan kredieten weigert als de betrokken bedrijven blijven voldoen aan de Arabische boycoteisen en dat als er schade wordt geleden door het niet naleven van deze bepalingen deze door de NCM wordt vergoed. Ministér De Ruiter (Justitie) oogstte over het algemeen lof in de Tweede Kamer voor de haast die hij maakt met het aan scherpen van de anti-discriminatiewetge- ving. Een wetsontwerp op dit punt ligt bij het kabinet en indiening daarvan is op korte termijn te verwachten. Iedereen die bij de behandeling van zijn personeel on derscheid maakt in ras of afkomst zal dan strafbaar zijn, tenzij het gaat om positieve discriminatie van minderheidsgroepen met de bedoeling hen achterstanden te la ten inlopen. Niet-Joodverklaringen zullen eveneens strafbaar worden gesteld. Demonstratie van VVDM in Havelte HAVELTE Naar schat ting zo'n 400 dienstplichti gen hebben protestdemon stratie gehouden op het ter rein van de Johannes Post- kazerne nabij Havelte. De vreedzame demonstratie, op gezet door de VVDM was be doeld om aandacht te vra gen voor een aantal zaken in het Nederlandse leger, die volgens de VVDM niet rechtvaardig zijn. De actie in Havelte is een uit vloeisel van de actie, die enke le weken geleden van start' ging. Centraal daarin staan het inkomen van een dienstplich tig soldaat en de IHV, inhou ding huisvesting en voeding. De VVDM is van mening, dat het minimum jeugdloon, dat alleen geldt voor twintigjarige soldaten (18- en 19-jarigen krijgen minder dan het miniu- mum jeugdloon) wordt ontdo- kerj, omdat twintig procent van dat loon verplicht moet worden betaald aan huisves ting en voeding. Ongeacht of een militair slaapt of eet op het kazerneterrein. ADVERTENTIE VksteTèrmijn Spaarrekening: vaste looptijd,vaste rente. m Ukunt nü profileren van de hoge spaarrente bij de NMB.Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5, 4, 3 of'2 jaar. Bij de langste looptijd hoon de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nu is het voor u bijzon der gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting f1000,- Tegoeden niet lussen- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. ZEIST Voorzitter J.Melle- ma van het produktschap voor pluimvee en eieren ver wijt minister Van der Stee van landbouw geen overleg te hebben gepleegd met de betrokkenen toen hij de ver vanging van legbatterijen door strooiselhokken in Eu ropees verband aankaartte. Op een vergadering van het schap in Zeist klaagde Melle- ma bovendien dat de houders van legbatterijen die tot ver vanging moeten overgaan, niet meer weten waar ze aan toe zijn. De raad van EEG-minis- ters van landbouw heeft de Europese Commissie namelijk Pluimvee houders bezorgd over vervanging legbatterijen gevraagd te onderzoeken wel ke systemen voor het houden van legkippen in de toekomst toelaatbaar zijn. Zo'n onder zoek kan vólgens Mellema wel een jaar duren en in die perio de verkeren de pluimveehou ders in grote onzekerheid. Felle kritiek op visserijbeleid Van der Stee DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) moet binnen de EG aandringen op het toestaan van een klein quotum ha ring in de Noordzee voor de Nederlandse vissers. Dit qu otum zou al volgend jaar ge vist moeten kunnen worden. Deze wens uitten de spre kers van PvdA, VVD en CDA gisterenavond in het debat over de begroting Landbouw en Visserij voor 1980. Daarbij verweten de woordvoerders van CDA en PvdA minister Van der Stee een volstrekt onduidelijk nationaal visserijbeleid. Beiden wezen daarbij op de sterke samenhang tussen een goed nationaal beleid en het in Brussel uit te maken EG be leid. „Juist daarom moet er helderheid zijn over de stel- lingname van waaruit de Ne derlandse overheid-opereert", aldus CDA-woordvoerder H. de Boer. Plan voor kolenvergassing op Maasvlakte ROTTERDAM Op de Maasvlakte jiij Rotterdam zal een kolenvergassingsin- stallatie voor de opwekking van electriciteit worden ge bouwd. Het gemeentebestuur van Rot terdam heeft aan de NV Kema en het Gemeentelijk Eenergie Bedrijf opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een proefcentrale met een uitein delijk vermogen van 100 me gawatt. Het experiment draagt een uniek karakter doordat kolenvergassing en elëctrici- teitsopwekking in één centrale plaats zullen hebben. De eerste fase van de proeffabriek kan in 1986 in bedrijf gaan. In to taal is met de bouw een bedrag van 200 miljoen gulden ge moeid. Botsing met lijkwagen: motorrijder gedood GRONINGEN (ANP) De 20-jari- ge motorrijder A. Riemsma uit Eelde is gisteren verongelukt, toen hij met zijn voertuig tegen een lijkauto botste. Het ongeluk gebeurde op de Laan Corpus den Hoorn in Groningen. De jongeman werd geen voor rang verleend door de be stuurder van de begrafe niswagen. Hij brak zijn nek en overleed ter plaat- (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De gemeenten in ons land moeten meer te vertellen krijgen over de woningbouw en woningverbete ring binnen hun eigen grenzen. Zij moeten vrijer worden in de besteding van de hen door het rijk toegewezen gelden en in de planning en beoordeling van projecten die zij willen uitvoeren. Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) en zijn staatssecretaris Brokx schrijven dit in een nota over de mogelijkheden van decentralisatie in de Volkshuis vesting. Met deze nota, die gisteren aan de Tweede Kamer is ge zonden, voldoen de bewindslieden aan een wens die CDA en VVD begin dit jaar via een motie hebben geuit. Volgens de be windslieden moet de nota beschouwd worden als een discussie stuk met „voorlopige gedachten" van de regering over de ster kere rol die gemeenten op het gebied van Volkshuisvesting zou den kunnen gaan spelen. Na advies van verschillende instanties zal er een definitief regeringsstandpunt worden geformuleerd. Aantjes kandidaat gesteld voor Kamer (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Al meer dan tien kiesvereni gingen van de ARP hebben mr. W. Aantjes kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer verkiezingen in 1981. Daarmee is hij defini tief terecht gekomen op de groslijst. De ARP Zwolle, bestaande uit vijf kiesverenigingen, heeft in meerderheid besloten de heer Aan tjes kandidaat te stellen. De gezamenlijke kiesverenigingen van Eindhoven en Haar lem waren al eerder voor zijn terugkeer in de politiek. DOOR_ ERIC SOREl Zo'n weekend is net een paradijsje in de grondverf, dat wat gaperig tussen twee werkdagen hangt als een vrijdenker temidden van de gelovigen. In zalig niets doen meent het zijn hoogste troeven te kunnen uitspelen, maar de deelnemers aan het spel weten wel beter en wachten gelaten op het moment, dat hun plichtsbesef de joker op tafel werpt. In de praktijk blijkt namelijk zonneklaar, dat de meeste mensen zo'n weekend nauwelijks weten uit te buiten. Die zetten op vrijdagmiddag hun vrijetijdspetje op en denken dat hen daarmee automatisch de vreugde van het zalig niets doen deelachtig wordt. En dat is helemaal fout gedacht. Als je vijf dagen tegen heug en meug gortdroge tabellen hebt ingevuld of damestruitjes in de courante maten hebt staan verkopen, is je eigen initiatief zo stijf als een plank en moet je het eerst geduldig masseren, voordat het weer te gebruiken is. En dat is nou net het punt, waar de meesten van ons jammerlijk falen. We lummelen de vrijdagavond door, hangen de hele zaterdag trekkebekkerig uit, gapen ons door de zondag en als het dan eindelijk weer maandag is zeggen we opgelucht tegen elkaar: „Dat zit er Gode zij dank weer op". v En hoe komt dat? Dat komt, omdat het gros van de stervelingen op deze aarde van de verkeerde veronderstelling uitgaat, dat ze reeds ten volle van hun vrije tijd genieten, als ze hun broekriem op het verste gaatje zetten en vadsig onderuit zakken. Het zal ieder weldenkend mens duidelijk zijn, dat deze stelling onhoudbaar is. Als dat immers waar was, zou op de meeste kantoren in ons land de lol ook niet van de lucht zijn. Neen, een weekend slaagt alleen, wanneer men zichzelf de illusie verschaft, dat vrije tijd een mens nimmer komt aanwaaien. Als je dus tevoren al denkt: „Kom, ik gaat dit weekend lekker lui naar de televisie kijken", kun je net zo goed ophouden, want dan lukt het nooit. Dan blijkt namelijk, dat het opvullen van vrije tijd een doodsaaie klus is, waarbij je je mateloos verveelt. Om te kunnen slagen in de opdracht moet je daarom op vrijdagmorgen het besluit nfemen: „Ik ga dit weekend de achterstallige post wegwerken en wat onregelmatige Franse werkwoordjes in de kop stampen. En als er dan nog tijd over is, kan ik misschien ook nog even gauw de keuken witten". Als je dat denkt kun je het weekend pas onbekommerd tegemoet treden. Vrijdagavond tegen acht uur zeg je tegen jezelf: „Het wordt nu langzamerhand tijd om die brief van tante Door te beantwoorden". En daarop zak je spontaan nog wat dieper in je televisiefauteuil. Een uur later herinner je je vaag je verlangen om die onregelmatige Franse werkwoordjes nu eindelijk eens onder de knie te krijgen. Maar ook ditmaal maak je geen enkele fout en blijf je zitten, waar je zit. En met welbehagen citeer je de oude Chinese wijsheid: „Een dag lang ongestoord niets doen is een dag lang onsterfelijk zijn". Als je vrouw dan ook om tien uur zorgelijk vraagt: „Van die keuken witten komt dit weekend zeker ook weer niks?" zend je haar een glimlach en zeg je: „Hoe kun je het zo raden". Tegen twaalven.ga je verfrist en als herboren naar bed. Overgelukkig om al die gemiste kansen, door het dolle heen om die zee van goede voornemens, waar je een avond lang onbekommerd in hebt rondgedreven. „Wit mij", riep de keuken, maar je liet hem rustig verzuipen. Je lege hoofd schreeuwde om onregelmatige Franse werkwoordjes, maar de echo weerkaatste tevergeefs tegen je schedeldak. Dankzij je gedegen voorbereiding was de ledigheid ook ditmaal weer sterker dan het verlangen om meer te weten. Kijk, als je zo een weekend viert, is er geen vuiltje aan de lucht. Dankzij al die goede voornemens lukt het je namelijk moeiteloos om uren achtereen door je eigen onmacht te zwemmen. Golven van innig welbehagen kabbelen aan je bewustzijn, want wat had je nie allemaal in dat weekend kunnen doen? Je had er op zijn minst een werkzaam dagje in kunnen monteren met veel studie en ingewikkelde hobby's. Maar kijk nu achteraf eens over je schouder terug: is het niet adembenemend om te zien, wat je allemaal NIET hebt gedaan? Op zo'n vooraad gemiste kansen kun je rustig weer een vijfdaagse werkweek teren. Laat de'chef maandag maar vragen, of je nog een paar vellen voor hem vol wilt tikken. „Graag gedaan", meld je hem, want in je achterhoofd draag je immers die veilige wetenschap: „Nog vier nachtjes slapen en dan ben ik toch weer voor alles te beroerd". Begin derhalve vandaag reeds met het bedenken van fraaie klussen om uw volgend weekend mee te vullen. Probeer echter nooit de vreugde van het zalig niets doen te bereiken door u voor te stellen, dat uw schoonmoeder het komend weekend bij u komt logeren. Want zij komt wel degelijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13