olf van protesten na onnissen in Praag Hertz Lansloos vredesplan lelgisehe Voerstreek Blamage Rijnland Palts in kwestie Strippel Geen gemengde" huwelijk in Namibië .eylandw erknemers stemmen eze week over saneringsplan Vrouw ontslagen na afwijzen avances chef Amnesty: Syrië martelt politieke gevangenen autoverhuur NA |U TENLAND LEIDSE COURANT DERDAG 25 OKTOBER 1979 PAGINA 11 rgentijnse oeder roordeeld SNOS AIRES (REUTER) Argentijnse militaire ïtbank heeft een moeder drie dochtertjes, de 30-ja- Maria Consuelo Gonzales ns „terroristische activi- tot tien jaar veroordeeld. was in september met haar deren Verdwenen. Voor de imissie van mensenrechten de OAS een reden om haar te informeren. Vol de Argentijnse autoritei zijn haar kinderen bij de )touders ondergebracht. Geheugenverlies door gebruik valium en librium WASHINGTON Geregeld gebruik van kalmerende middelen als valium en li brium kan, behalve gewen ning, ook zeer ernstige bij verschijnselen als geheugen verlies tot gevolg hebben en ook het oriëntatievermogen aantasten. Dit is de mening van een groot aantal Amerikaanse deskundigen. Onderzoek bij een groep patiënten, die der-, gelijke middelen gebruiken heeft uitgewezen dat 75 pet van hen lijdt aan stoornis sen in geheugen en persoon lijkheid. Nieuwe stam M ontdekt i - J Roger Chapman fiii»n*31 (midden)' leider van de Britse „rond de wereld-expeditie" heeft in Papua (Aus tralisch Nieuw Gui nea) een volslagen onbekende stam ontdekt. De leden van deze stam had- den nog nooit blan- ken gezien en ook v,0 nog nooit leden van naburige stammen, zo volstrekt geïso- ,V leerd waren zij in de vallei, waar zij wo nen. WINDHOEK De Nederduits Gereformeerde Kerk van Nami bië (Zuidwest Af rika) gaat niet akkoord met de pas afgekondigde wetten die huwe lijken van men sen van verschil lend ras goedkeu ren en heeft haar predikanten op dracht gegeven deze huwelijken niet kerkelijk in te zegenen. Op de synode van de kerk in Wind hoek werd gisteren met 63 tegen 8 stemmen een motie aangenomen waar in deze „gemeng de" huwelijken „zeer ongewenst" worden genoemd. Voor de stemming was een verslag voorgelezen van een commissie voor kerkelijke leerstel lingen. Hierin wordt gezegd dat de eenheid van de kerk bestaat door het geloof in God en dat verschillen op culturele, etni sche en historische grondslag niet bui ten beschouwing gelaten kunnen worden. Wat de kwestie van de „gemengde" huwe lijk betreft wordt opgemerkt dat er tussen de partners op religieus, cultu reel en biologisch gebied zulke grote verschillen kunnen bestaan dat de kerk haar predi kanten niet moet toestaan dergelijke huwelijke in te ze genen. det<A RIJS/ AMSTERDAM Een eerplf v»n verontwaardiging en pro- .zettsten is ontstaan naar aanleiding an de veroordeling van zes Tsje- itienoslowaakse ondertekenaars van ibli'harta '77, gisteren in Praag. West- i d|ijke communistische partijen, jliejaaronder de Nederlandse CPN, ^enefenden scherpe kritiek uit op de vorpnnissen. CPN-kamerlid Joop folff noemde het proces „absurd [i onaanvaardbaar", zowel wat be- het vonnis als wat betreft de procesvoering. De Franse minister van buitenlandse zaken Fran$ois- Poncet heeft in verband met liet vonnis zijh voorgenomen reis naar Praag uitgesteld. Terwijl de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken. Chnoupek na de veroordeling van de zes dissiden ten verklaarde dat zijn land volledig de Helsinki-akkoorden nakomt, bena drukte de woordvoerder van de Fran se president Giscard dat het tegen de akkoorden van Helsinki en de geest van ontspanning is „dat mensen of een groep mensen worden berecht en veroordeeld, omdat zij getracht heb ben de overeenkomst van Helsinki in hun land te doen uitvoeren". Andere protesten kwamen van de Ne derlandse, Britse, Amerikaanse en Zweedse regering, het Vaticaan, de in Genève gevestigde internationale commissie van juristen, en de socialis tische partijen van West-Duitsland en Engeland. De Britse Labourpartij drong aan op de vorming van een commissie van onderzoek naar de uit oefening van de mensenrechten in Tsjechoslowakije. Amnesty Internati onal heeft de veroordeelden geadop teerd. Polen heeft gisteren 29 dissi denten vrijgelaten, die de afgelopen dagen waren opgepakt toen ze wilden demonstreren tegen het proces in Praag. (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN De 165.000 employees van Bri- i Leyland spreken zich deze week in een eime stemming uit over het geruchtma- ide saneringsplan van hun president, Sir jhael Edwardes. Dit plan beoogt de af ding van 25.000 werkkrachten en de slui- j C(f van minstens 13 Leyland-fabrieken. Ed- tfes hoopt, dat zijn personeel het sane- splan zal goedkeuren. „Als we niet mee- nloos besnoeien en tegelijk het rende- tOt«at sterk opvoeren, gaat Leyland failliet.' idejgt het plan geen goedkeuring dan zul- 2 de arbeiders van alle Leylandfebrieken ge werk neerleggen. personeelsleden hebben een stembiljet ge- Jen, vergezeld van uitvoerige documentatie, ivorden verzocht ja of nee^te antwoorden op fraag: „Keurt U het saneringsplan van Bri- Leyland goéd?" De stemmen worden eind fber verwacht op het kantoor van de „Elec- 1 Reform Society" in Londen, een vereni- gespecialiseerd in het nakijken en tellen stembrieven. Het ligt in de bedoeling de praak van het personeel begin november end te maken. stemming verloopt niet zonder moeilijkhe- Eén van de Britse vakbondsleiders heeft iuld dat er Leyland-stembrieven aangeko- i zijn bij personen, die nooit gewerkt heb- voor B.L. Hij noemde het „gewoon een kwestie van administratieve slordigheid" en sprak niet van boze opzet. President Edwardes en zijn medewerkers heb ben de stemming gekoppeld aan een uitgebrei de campagne om het personeel gunstig te beïn vloeden. De firma Leyland heeft haar mensen nog nooit zo uitvoerig geconsulteerd als nu. Ongeveer tien dagen geleden riep Edwardes 120 van zijn belangrijkste directeuren' bij zich. Deze managers kregen opdracht het sanerings plan te gaan toelichten in alle Leyland-fabrie- ken. Ze moesten uitleggen waarom het noodza kelijk is 25.000 arbeiders te ontslaan en mis schien wel 15 fabrieken te sluiten. Alsof dit alles niet ongewoon genoeg was, be sloot de kleine maar kordate president van Bri tish Leyland ook 'alle modellen van nieuwe wa gens, die dit genationaliseerde concern in de komende vier jaar op de markt hoopt te kun nen brengen, uit de brandkast te halen om ze te tonen aan het personeel. Vroeger mochten al leen ingewijden dergelijke modellen zien. Ed wardes schijnt zelfs niet te vrezen, dat Ley- lands „Mini Metro", die nog „top secret" is in de automobielwereld, de concurrentie zal inspi reren. Alle inspanningen van de directie kunnen ech ter niet beletten, dat de machtige Transportar beidersbond, waarbij meer dan de helft van het Leyland-personeel aangesloten is, een harde campagne voert tegen het saneringsplan. De mogelijke gevolgen van actie zijn nog onduide lijk. USSEL De Francofone aktieleider uit 'Belgische Voerstreek,. José Happart, It gisteren een opmerkelijk maar kan£- vredesplan ontvouwd. Zijn „Action ronnaise" zal niet langer de aansluiting I Voeren bij de Franstalige provincie bevechten, doch genoegen nemen met rt. piële tweetaligheid van het gebied. Rap s' maakte dit gisteren bekend tijdens zijn Ikonferentie in Sint Pietervoeren. „Ons e_l is nu eenmaal onhaalbaar gebleken, Willen in vrede gaan leven met de Ne- eMandstaligen hier", aldus Happart. {tweetaligheid zou moeten worden verwe- jijkt met een speciaal bestuurlijk statuut, dat /oergemeente rechtstreeks onder hét gezag )de hoofdstad Brussel brengt. Voor de Ne- ands- en Franstalige inwoners zouden dan lfde voorzieningen worden geschapen op prwijs-, sociaal en maatschappelijk gebied, pijl bij verkiezingen zowel Vlaamse als ilse kandidatenlijsten meedoen. Van Vlaamse kant is gisteren meteen al afwij zend gereageerd op Happart's voorstel. Het Voerens gemeenteraadslid Hubert Broers zei, dat invoering thans van de tweetaligheid, over enkele jaren een volledige verfransing tot ge volg zou hebben. Happart kon trouwens al weten, dat geen van de Vlaamse politieke partijen wijziging van de in 1964 getrokken taalgrenzen in België zou aanvaarden. Na de voorlaatste Voerrellen (me dio september) is dat nog eens nadrukkelijk door de betrokken politieke leiders gesteld. Met uitzondering van het Brusselse Front van Fran- cofonen (FDF) leggen ook de Waalse partijen zich daarbij neer. Zij zijn gebonden aan de af spraken tijdens de formatie van het kabinet Martens, dat de bestaande taalgrens onaantast baar is. Een inbreuk daarop zou de chaos in België op roepen. Ook in 1971 strandde reeds een plan om Voeren een tweetalig statuut te geven. Die kwestie kostte tpen zelfs het toenmalig kabinet Eyskens het leven. Hua Guofeng bij Hoogovens De premier van de Chinese Volksrepubliek Hua Gu ofeng, die momenteel West-Duitsland bezoekt, be schermt zijn ogen, als hij kijkt naar een staalhoogo- ven in Krefeld. WASHINGTON (AP) Mevrouw Diane Williams, een vroeger perso neelslid van het Amerikaanse mi nisterie van justi tie, zegt te zijn ont slagen nadat zij had geprotesteerd tegen de avances van haar chef. Zij heeft het Congres gevraagd personen in staatsdienst te beschermen „die geslachtelijk waren geïntimideerd". Volgens mevrouw Williams worden vrouwen die sexu- eel zijn lastig- of aangevallen behan deld als de schuldi ge en niet als slachtoffer. De vrouw werd in 1972 ontslagen na dat zij haar chef had aangeklaagd wegens „sex-discri- minatie". De zaak is al verschillende malen voor de rechtbank geweest, zonder resultaat. De voorzitter van de subcommissie van het Congres, waar mevrouw Williams haar klacht nu heeft in gediend, zegt da tl het leidend perso neel geleerd moet worden dat „een sfeer van 'jongens zijn nu eenmaal jongens' niet kan worden getole reerd." Over enige weken wordt de aanklacht vermoe delijk opnieuw in behandeling geno- C-BIDV Mandloze eenmansbal- -# Ion Colin Prescot lijkt als het ware te ba lanceren op de Londense Tower tijdens een demon stratie van een nieuw soort mand loze ballon, die door een man in een koffertje kan worden meegedra- j|J gen. De ballon draagt de toepas selijke nam van jj) Cloud hopper. AMSTERDAM Amnesty International, de organisatie die over de hele wereld ijvert voor de mensenrechten, be schuldigt in een rapport Syrië van marteling en het langdu rig vasthouden van politieke gevangenen zonder vorm van proces. Tussen 1975 en 1977 is melding gemaakt van negen gevangenen die aan de gevolgen van martelingen zijn ge storven. Met de publicatie van het rapport (dat in het Ne derlands is vertaald) geeft Amnesty het startsein voor een actie. In Nederland zullen ruim tachtig Amnesty-groepen hier aan meedoen. Zij zullen o.a. druk uitoefenen op de Sy rische autoriteiten door het schrijven van brieven. Het aantal niet-berechte politieke gevangenen is moeilijk te schatten. Na uitingen van binnenlands verzet worden vaak gro te groepen mensen opgepakt voor onderzoek of uit voorzorg. Bo vendien worden de arrestaties verricht door verschillende afde lingen van de veiligheidstroepen die onafhankelijk van elkaar optreden. Het totale aantal wordt thans geschat op minstens 350, met een toename tot ongeveer duizend bij bepaalde gelegenhe den. Tot degenen die in Syrië worden vastgehouden wegens po litiek verzet behoren: o.m. aanhangers van de fundamentalisti sche Moslim-Broederschap, marxisten, Koerden en Palestijnen. Martelingen worden veelvuldig toegepast tijdens ondervragin gen om bekentenissen los te krijgen van^de gevangenen. Deze martelingen lopen op van het slaan met hand of stok tot het toe dienen van electricïteit op gevoelige lichaamsdelen en het uit voeren van schijnexecuties. Op ernstige politieke misdrijven staat de doodstraf. Wëgens moord, sabotage of lidmaatschap van een gewapende bende zijn sedert 1975 32 executies gemeld. Twaalf daarvan zijn in het o- penbaar door ophanging voltrokken. Ex-sjah Iran geopereerd NEW YORK (REUTER/UPI) De ex-sjah van Iran heeft gis teren in New York een operatie ondergaan, waarbij zijn galblaas is weggenomen en tevens kwaadaardige woekeringen aan de ly mfeklieren uit zijn nek zijn verwijderd. De ex-sjah lijdt al zes jaar aan deze kwaadaardige woekeringen, maar daar is in het verleden nooit gewag van gemaakt. De kwaal wordt met chemische middelen min of meer in bedwang gehouden. Paus in juli naar Brazilië BRAZILIË Paus Johannes Paulus II zal volgend jaar, waarschijnlijk in juli, een bezoek aan Brazilië brengen, zo heeft het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. De voorzitter van de nationale bisschoppensynode, bisschop Ivo Lorscheiter, is degene die een program voor een elfdaags be zoek, dat op 20 juli moet beginnen, voorbereidt. Hij voegde er aan toe dat de paus onder méér een indianenstam zal bezoeken en ontmoetingen zal hebben met boeren in het arme noordoos ten van Brazilië". Topontmoeting Sadat-Begin JERUZALEM (DPA) Eind november zullen de Israëli sche, premier Begin en de Egyptische president Sadat in de Egyptische stad Assuan een ontmoeting hebben. Zij zullen bij die gelegenheid spreken over de nog niet opgeloste pro blemen bij de uitvoering van het vredesplan. Gijzeling in San Salvador SAN SALVADOR (AP) Met kapmessen en pistolen gewapende betogers hebben gisteren in San Salvador de departementen van arbeid en en van economische za ken bezet en houden daar 130 mensen, onder wie vier regeringsleden, in gijzeling. De demonstranten eisen de vrijlating van politieke gevan genen, verhoging van de lonen en verlaging van de voedsel prijzen. De gegijzelde rege ringsleden zijn minister van arbeid Valdes, diens ondermi nister De Avile, minister van economische zaken Heints en diens onderminister Menjivar. Buiten de gebouwen bevinden zich omstreeks 1000, voor 'het merendeel gewapende beto- gers De militaire junta van El Sal vador zal volgend jaar presi dentsverkiezingen uitschrijven zonder zelf een kandidaat naar voren te schuiven. advertentie Hertz tweemaal goedkoper Een jonge, schone, technisch pertekte auto voor't zelfde geld Dat is een maal Speciaal tarief voor 't komen de weekend Dat is tweemaal Snel Den Haag, City Parkeergarage. Laan 5-7, Tel. 070-659936 Hertz verhuurt Fords en andere uitstekende auto 's Grensincident Thailand-Cambodja BANGKOK Een Thai- landse marinier is om het le ven gekomen en zeven zijn gisteren gewond geraakt na een treffen met „niet geïden tificeerde buitenlandse sol daten", waarschijnlijk af komstig uit Cambodja. Het incident had plaats in de provincie T.rat, vlak bij de Cambodjaanse grens. De pre mier van Thailand,' die een reis maakt langs een aantal Aziatische lkanden heeft, waarschijnlijk in verband met dit incident, deze reis onder broken. advertentie Piano's.vleugels en klavecimbels. C.C. Bender BV Muziek. Service en Techniek. //oyi-Mocrt/ W. Lxidcn. Tel.II'I -12 DU V ritse vorstin ïoniem idreigd 1IJS Het Franse pers- :au AFP in Parijs is gis- n door een onbekende ebeld met de mededeling de Franse afdeling van RA van plan is een aan- te plegen op koningin abeth, die momenteel nkrijk bezoekt. in Parijs zegt deze nisatie niet te kennen en )ublin liet de IRA weten _jer geen Franse afdeling de IRA bestaat. De IRA vo ;ende voorts dat er plan- jcj zouden bestaan om een "d lag te plegen op Elizabeths er Margaret, die momen- I in Californië verblijft. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een deel van de justitie van de Westduitse deelstaat Rijn land-Palts heeft zich ernstig gebla meerd en het vermoeden doen herle ven dat sommige Duitsers geneigd zijn om het oorlogsverleden met de mantel der liefde te bedekken. Ge bleken is namelijk dat het Neder lands materiaal over het concentra tiekamp Vught dat meer dan elf jaar geleden naar West-Duitsland was op gestuurd, zeer belastend is voor de hogere SS-öfficier Strippel. Dit dos sier is door de officier van justitie in Frankenthal nooit in behandeling genomen, om welke redenen dan ook. Het ergste is echter dat het Openbaar Ministerie van Zweibrticken (waaron der de justitie van Frankenthal resssor- teert) ook opzettelijk is blijven ontken nen dat er in het materiaal iets belas- tends over Strippel zou staan hoewel sinds deze zomer alle tekenen er op wezen dat dit wel het geval was. In juli van dit jaar diende mej. Verstee- gen uit Arnhem een klacht in tegen Arnold Strippel op verdenking dat hij betrokken was bij het zogenaamde „bunkerdrama" in Vught in januari 1944 toen 91 vrouwelijke gevangenen urenlang in twee kleine celletjes wer den opgesloten waarbij er tien de dood vonden. Mej. Versteegen die dit over leefde, werd onder andere door publi- katies van het weekblad Stern attent gemaakt op Strippel die nog altijd als vrij man in Frankfort leeft. Haar advo cate, Barbara Hasing uit Hamburg, richtte tot de minister van justitie van Rijnland-Palts, Otto Theisen, het ver zoek om een onderzoek naar de rol van Strippel in te stellen. Theisen leidde dit verzoek verder naar de procureur-ge neraal in Zweibrücken die vervolgens meedeelde dat het Nederlands dossier niets belastends voor de ex-SS'er bevat te. De minister deelde dit op zijn beurt weer aan de advocate mee, naar men mag aannemen te goeder trouw. Toen deze alsnog om aanvullende gegevens vroeg, reageerde de procureur-generaal op identieke wijze. In de namiddag van 15 oktober j.l. kreeg de minister echter van de Centrale voor de Opsporing van Oorlogsmisdadigers in Ludwigsbyrg (een zeer betrouwbaar instituut) te ho ren dat er toch belastende dingen voor Strippel in het Nederlands dossier zou den staan. De volgende morgen ont bood Theisen de procureur-generaal naar Mainz met de opdracht al het ma teriaal mee te nemen. Al snel werd toen duidelijk dat Strippel hierdoor zeer zwaar werd belast en dat er alle aanleiding had bestaan om hem gerech telijk te vervolgen nadat het Neder lands dossier dat 6000 pagina's omvat in 1972 was vertaald. Toen minister Thei sen met deze onaangename waarheid was geconfronteerd, gaf hij onmiddel lijk de procureur-generaal van Koblenz opdracht om te onderzoeken of zijn col lega's van het Openbaar Ministerie van Zweibrücken zich schuldig hadden ge maakt aan, ambtsmisbruik en de verij deling van strafvervolging. Ook wer- den direct disciplinaire maatregelen in geleid omdat het duidelijk was dat,,ep op zijn minst sprake is van ernstige slordigheid en nalatigheid om nog maar niet te spreken van opzet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11