ïardhandig begin van >roces tegen Lischka „Noordzee volgend jaar gelukkig nog niet dood' KAMERDEBAT IN BELGIE IN TEKEN VAN RELLEN IN VOERSTREEK Nederland bang /oor Spaanse Ltomaten en gastarbeiders Forse straf voor schrijver Havel JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 onze correspondent Ami van ILEN Na een handgemeen en politie en enkele honderden gcrs waarbij rake klappen vie- is gisteren met twee uur vertra- in Keulen eindelijk het proces nnen tegen de voormalige SS'ers üka, Hagen en Heinrichsohn die olgens de meer dan 200 pagina's nde aanklacht van beschuldigd dat zij tijdens de oorlog in ïkrijk betrokken zijn geweest de deportatie van tenminste 0 Franse joden naar Auschwitz, tumult ontstond toen circa 250 ie nabestaanden van de slachtof- en concentratiekamp-overleven- uit Frankrijk naar Keulen waren men om het proces bij te wonen, en hadden zich ook een groot aan- Duitse belangstellenden gevoegd, echtszaal was echter veel te klein jlaats te bieden aan deze stroom izoekers waarbij ook de vele bin- en buitenlandse journalisten kwa- (de grootste zittingszaal werd niet jgeven). in de procesruimte, waar uiteinde- irca zeventig bezoekers waren toe- pi, kwam het tot emotionele reac- /ariërend van handgeklap en toe- ingen tot afkeurende kreten. En- personen werden na herhaaldelijk •ingen van rechter Fassbender uit aal verwijderd, maar in het alge- -«tihoEi-Vvvs strek ü«7.5 L V1 wurde SS-Hann teinnehsc' n Frank».i ymlöde Een vroegere gevangene van een nazi-concentratiekamp (r) staat temidden van 250 Franse betogers bij het gerechtshof in Keulen waar voormalige SS'ers terecht staan. meen trad deze zeer coulant op tegen- De aangeklaagden deden of het hun ai over het roerige publiek van wie enke- les niets aanging. Lischka, bruinge len de jodenster droegen. Fassbender brand, beriep zich op zijn gezondheid had de leiding van het proces zeer goed stoestand om gisteren niet te worden in de hand. verhoord (hij heeft zich daartoe wel principieel bereid verklaard). De ande re twee vertelden hun levensloop die schijnbaar in niets van andere Duitsers heeft verschild. Voor het overige ver liep de eerste dag van het proces voor namelijk met procedurekwesties waar bij de advocaten van de verdachten (in totaal zeven) de bij zulke gelegenheden gebruikelijke bezwaren tegen alles en nog wat inbrachten. Inmiddels stonden buiten betogers met borden en spandoeken waarop ze uiting gaven aan hun ongenoegen over het feit dat de berechting van de vermoe delijke oorlogsmisdadigers zo lang op zich heeft laten wachten en waarmee ze opriepen om het proces niet zo lang te laten duren als dat van Majdanek, dat volgende maand zijn vierde jaar in gaat. De kans dat dit laatste in Keulen het geval is, lijkt niet erg waarschijn lijk. In principe zijn circa dertig ver- handelingsdagen uitgetrokken (wat neerkomt op ongeveer drie maanden) waarbij het betrekkelijk geringe aantal van twaalf getuigen zal worden ge hoord, maar waarbij vooral het over stelpende bewijsmateriaal, afkomstig van het Franse echtpaar Serge en Bea te Klarsfeld op zijn waarde zal worden getoetst. Insiders zijn van mening dat het inderdaad niet al te moeilijk zal vallen om te bewijzen dat de beklaag den wisten waar de joodse transporten tussen 1942 en '44 heengingen en wat de afloop ervan zou zijn. ADRID - Wat n minister-pre ien t op offi- ïel bezoek in buitenland ijwel nooit 'erkomt, heeft emier Van Agt Spanje moeten eemaken. Toen gisterochtend ikwam bij het leis van de ko- j, dat vijftien lometer buiten drid, in Zar- 'la, is gelegen, •st hij weige ld zeven minu- wachten. De '\ild wacht wil- eerst alle pa- >ren zien en deze vervolgens door middel van een telefoonge sprek controle ren. Daarbij stoorde hij zich niet aan het feit, dat er een com plete stoet offi ciële auto's voor de poort stond, met gemotori seerde politiea genten voorop, die driftig ge bruik maakten van hun zwaai lichten, en met de chef-protocol van het ministe rie van buiten landse zaken in de voorste auto. Voor Van Agt mocht dit de pret overigens niet drukken. Hij vertelde later dat hij een goed ge sprek gevoerd had met koning Juan Carlos. „Met een mini mum aan plicht plegingen Daarbij had de koning de pre mier met nadruk bedankt voor de inspanningen die Nederland zich getroost had om eraan bij te dra gen dat Spanje een democratie kon worden. or Spanje is ze kwestie van oot'belang, om- het land zeer 1 werklozen ft. Officiéél dat er 1 mil- i, maar in irkelijkheid na het dubbe- ofwel ruim 17 ocent van de roepsbevol- ng. Het ook in geval onmid- llijk in laten van het verkeer werkne- irs, zoals dat in EG bestaat, naar algeme- verwachting n ware uittocht Spaanse irknemers tot volg hebben, ar onder meer tderland. Ge- Koning Juan Carlos Van Agt. zien de niet zo florissante econo mische situatie in eigen land, is de Nederlandse re gering daar niet zo happig op. Datzelfde geldt voor de toelating van bepaalde Spaanse land- bou wprodukten met name toma ten. De West- landse tuinders zijn bang voor concurrentie op de EG-markt van hun Spaanse collega's, die veel goedkoper kun nen produceren. Dat zou, zo vreest men, vooral de Neder landse export naar West-Duits- land kunnen schaden. Daar staat echter te genover, dat de Nederlandse in dustrie, met uit zondering van de textiel- en schoe nen-sector, ge baat is bij een zo kort mogelijke overgangsperio de, omdat de Spaanse invoer rechten voor de meeste produk- ten aanzienlijk begroet premier hoger zijn dan die van de Euro pese Gemeen schap. Vandaar dat staatssecretaris Van der Mei bij zijn Spaanse col lega het voorstel deponeerde om verschillende overgangsperio den te gaan han teren voor de di verse sectoren. Spanje houdt vooralsnog vast aan één periode voor alle secto ren, die zo'n vijf jaar zou moeten duren. Hoe lang het uiteindelijk gaat worden is uiteraard nog niet bekend, om dat de EG-lan- den van dit mo ment het daar nog met elkaar over eens moeten worden. Volgens premier Van Agt zal het ergens •tussen de drie en tien jaar uitko men, zo zei hij dinsdagavond op een bijeenkomst met Nederlandse zakenlieden, die in Spanje wonen en werken. Keizerin Farah Diba (I) en de Iraanse prinses Ashraf (m) verlaten het New Yorkse ziekenhuis, waar zij een be zoek hebben gebracht aan de daar opgenomen sjah. Iran stuurt toezichthouder naar sjah TEHERAN (UPI) De Iraanse regering beschikt over in lichtingen dat de afgezette sjah aan kanker en aan galste nen lijdt en zelfs in het laatste stadium van deze ziekte ver keert, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Te heran dinsdag gemeld. Woordvoerder Ibrahim Mokalla vertelde dat binnenkort een Iraanse arts naar New York vertrekt, die voor de machthebbers in Teheran toezicht moet houden op de be handeling van de verjaagde vorst. DEN HAAG - Eeuwenlang verkeerde de mens in de veronderstelling, dat de na tuurlijke taak van het wa ter geen andere was, dan het opnemen van afvalwa ter. Niemand die eraan dacht, dat de zeeën niet voor eeuwig het vuil zou den kunnen opnemen. Tot aan de Industriële Revolu tie (midden 19e eeuw) wer den vrijwel alleen fecaliën en wat huishoudelijk vuil door het water afgevoerd. Veel ernstiger werd het, toen industrieën de rivie ren gingen gebruiken voor de lozing van hun afvalwa ter. In korte tijd werden ri vieren, zeeën en oceanen vervuild. Het bekendste voorbeeld hiervan in West Europa is de Rijn één van de smerigste rivieren ter wereld. De schadelijke stoffen, die dagelijks door dit „grootste riool van Europa" worden geloosd, vormen niet alleen een bedreiging voor het mi lieu van de Noordzee, maar ook voor de internationaal als natuurreservaat bekend staande Oosterschelde, Dol- lard en Waddenzee. Maar, zo stelt voorzitter A. de Jong van de Werkgroep Noordzee, ondanks de regelmatig terug kerende, alarmerende be richten over de Noordzee is het nog niet te laat. „We moeten", zegt hij, „de zaak niet overdrijven. Het is ge lukkig niet zo dat de Noord zee volgend jaar dood en leeg is. Maar wij moeten aan be paalde ontwikkelingen wel een halt toeroepen. Het is zo, dat zeeën en oceanen veel kunnen hebben, maar dat is wel veel minder dan nu van ze wordt gevergd". Hoeveel van de zeeën kan worden gevraagd, bleek ver leden jaar, toen olie uit de su pertanker Amoco Cadiz de zee voor en de kust van Bre- tagne bevuilde. Een zelfde ramp kan zich ook voor de Nederlandse kust voordoen. In dat geval, zo is de stellige overtuiging van De Jong, wordt een zodanige schade aan het milieu aangericht, dat het zeker tien jaar zal du ren voor de gevolgen van de ramp enigszins zijn overwon nen, onder meer doordat het bestfijdingsapparaat in de Noordzeelanden nog veel te wensen overlaat. De grootste bedreiging voor het milieu van de Noordzee is, zoals gezegd, de niet-afla tende stroom afval die door de rivieren, met name de Rijn, wordt aangevoerd. De heer De Jong is er echter van overtuigd, dat deze aanvoer van afval nooit helemaal zal kunnen worden bedwongen. „Maar", zo zegt hij, „we hoe ven niet naar nul terug. We leven nu eenmaal in een ook technisch ontwikkelde maat schappij en de vervuilende stoffen raak je nooit hele maal kwijt". Waar volgens ir. De Jong ze ker op korte termijn veran dering in moet worden ge bracht, is het Noordzeebeleid van de Westeuropese landen. „De verschillende nationale wetgevingen sluiten niet op' elkaar aan. Er zijn er in de afgelopen jaren veel verdra gen gesloten, maar die zijn nog lang niet allemaal in alle landen in werking". De op lossing voor deze moeilijkhe den is mogelijk te vinden in het onder internationaal be heer brengen van de Noord zee. Volgens ir. De Jong zal zo'n organisatie er wel moe ten komen. „De EEG is geen oplossing. Noorwegen en Zweden zijn daar geen lid van. Je zou steeds, net als nu, in een impasse komen. Zo'n algemeen orgaan, dat boven de partijen staat, zou ook strafbevoegdheden moeten krijgen. Ja, een een internati onaal bestuur over de Noord zee is in alle opzichten gun stig." Ondanks alle sombere gelui den is de strijd voor het be houd van het milieu en het biologisch evenwicht in de Noordzee voor ir. De Jong geen gebed zonder einde: „Ik zie nog niet direkt een oplos sing. Over tien jaar zullen we nog wel steeds bezig zijn. Maar het is heel waarschijn lijk dat we dan een heel stuk vooruit, een heel stuk op de goede weg zijn." SEMINAR OVER NOORDZEE IN CONGRESGEBOUW DEN HAAG - In het Con gresgebouw in Den Haag organiseert de Werkgroep Noordzee morgen en over morgen een seminar over de Noordzee. Twee dagen lang praten ruim honderd ambtenaren, wetenschap pers, vertegenwoordigers van milieuorganisaties en parlementariërs uit België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, West-Duitsland en Zweden over de Noord zee. Hun doel is niet het le veren van kant en klare op lossingen. Men wil tot con clusies komen, die kunnen bijdragen tot een verande ring van het Noordzee-be- leid van de Westeuropese landen. Aan de vooravond van het seminar spraken wij met ir. A. de Jong, de voorzitter van de Werk groep Noordzee, over de stand van zaken op dit mo ment en zijn verwachtingen voor de toekomst van de voor Nederland zo belang rijke Noordzee. PRAAG Na een slechts twee dagen durend proces heeft de Praagse rechtbank gisteravond vijf van de zes dissidenten, die terecht ston den wegens „ondermijning van de staat", tot gevange nisstraffen veroordeeld, die variëren van drie tot vijf jaar. Eén verdachte, een 46- jarige moeder van zeven kinderen, kreeg een voor waardelijke veroordeling. De zwaarste straf, vijf jaar, was voor Peter Uhl. De toneel schrijver Vaclav Havel hoorde vier en een half jaar gevange nisstraf tegen zich uitspreken. Een van de verdachten kreeg vier jaar, de overige twee wer den tot drie jaar cel veroor deeld. De zes dissidenten heb ben hoger beroep aangete kend. Westerse diplomaten en jour nalisten werden ook gisteren niet tot de rechtzaal toegela ten. Voortdurend fotografe rende agenten verhinderden hen contact op te nemen met verwanten van de dissidenten. Over het lot van tien sympa thisanten van de verdachten, die maandag door de politie werden aangehouden, is niets bekend. Westerse waarnemers zijn van mening, dat de Praagse recht bank de zaak zo snel mogelijk heeft afgehandeld vanwege de zware kritiek die in het bui tenland zelfs in Polen, waar vijftien tegen het proces de monstrerende mensen werden aangehouden op de recht zaak is geuit. Klanten Newyorkse prostituées bekend ge maakt NEW YORK (AFP) De burgemeester van New York heeft woord gehou den: de stadsradio van New York heeft gisteren de namen bekendgemaakt van negen klanten van prostituées die op 9 okto ber zijn opgepakt. Begin deze maand had burge meester Edward Koch verklaard van plan te zijn voortaan niet alleen meer prostituées wegens tippe len te laten arresteren, maar om ook de namén van hun klanten bekend te maken. Nog steeds gevechten in Tanzania LOESAKA (AP) De Zambi- aanse president Kenneth Kaunda heeft meegedeeld dat in West-Tanzania nog steeds zwaar wordt gevochten nadat meer dan duizend Zuidafri- kaanse en Zimbabwe-Rhodesi- sche soldaten Tanzania waren binnengevallen voor de groot ste aanval op Zambiaans grondgebied tot nu toe. Hij verklaarde voor de televi sie dat de gevechten nog steeds voortduurden ondanks de Zimbabwe-Rhodesische bewe ring dat het land zijn troepen uit de Zambezi-vallei had te ruggetrokken waar zij vrijdag de aanval hadden geopend op guerrillakampen van het Pa triottisch Front. Ook Sharon dreigt met aftreden JERUZALEM Het Israëlische kabinet van premier Begin, dat gisteravond enkele moties van wantrouwen overleefde, is giste ren verder in de problemen gekomen door het dreigement van minister Sharon van landbouw te zullen aftreden. Sharon, de belangrijkste sympathisant binnen de regering met de illegale joodse nederzettingen in bezet gebied, heeft laten weten te zul len aftreden als de regering gevolg geeft aan de opdracht van het Hooggerechtshof om de vestiging Elon Moreh te ontmante len. Gisteren werd het ontslag van Dajan van kracht. De afgetreden minister van buitenlandse zaken behoudt zijn zetel in de Knes set, het parlement. Dajan zei gisteren te zullen blijven ijveren voor een soepeler houding tegenover de Palestijnse autonomie. Aardverschuiving in Chili: 20 doden PUERTO MONTT (AFP) Bij een aardverschuiving in Zuid- Chili zijn zeker twintig mensen omgekomen. Zij raakten ter hoogte van Puerto Montt bedolven onder een lawine van stenen en modder. Verwacht wordt, dat het uiteindelijke dodental nog zal stijgen. De slachtoffers waren allen vissers die bij Puerto Montt naar zeewier zochten. Even voor de ramp hadden zware regenbuien het gebied geteisterd. Conventie terrorisme nog niet getekend DUBLIN (Reuter) Tegen de verwachting in is gisteren op de bijeenkomst van de EG- ministers van binnenlandse zaken in Dublin de Europese conventie ter bestrijding van het terrorisme niet onderte kend. Het stuk zal op Frans verzoek nog eens aan de orde komen op een vergadering van de mi nisters van justitie, die in de cember bijeenkomen. Frank rijk is namelijk van mening dat de conventie behandeld moet worden in het ruimere kader van een gemeenschap pelijk Europees rechtsgebied. Socialistische winst in Denemarken KOPENHAGEN (UPI) Bij de algemene verkiezingen die gisteren in Denemarken zijn gehouden, heeft de sociaal-de mocratische partij van Anker Joergensen vier nieuwe zetels gewonnen, zodat zij met 69 ze tels de grootste partij blijft in het 179 zetels tellende parle ment. Een alliantie van niet-socialis- tische partijen boekte drie ze tels winst en komt op 55 zetels. Een markante bijzonderheid was, dat de demissionaire pre mier Joergensen als tegenstre ver zijn zoon Peter Kvist had, die kandidaat was voor de Ma oïstische communistische par tij. Palestijnen aan moord schuldig bevonden LOD (AP) In Lod zijn gis teren door een Israëlische mi litaire rechtbank twee Pale stijnen schuldig bevonden aan moord. Chaled Hoessein en Hoessein Fiad zullen morgen worden veroordeeld. De kans bestaat dat Hoessein de doodstraf zal krijgen als blijkt dat hij meerderjarig was toen hij aan de aanval deel nam. De twee mannen waren be trokken bij een aanval in het Israëlische kustgebied waarbij een bus met passagiers werd gekaapt. Tijdens een woeste schietpartij werden 34 Israë liërs, passagiers en mensen op straat, gedood. SALT-2 haalt het nèt in Se naatscommissie WASHINGTON (Reuter) Het SALT-2-akkoord ter af remming van de strategische bewapening tussen VS en Sowjet Unie heeft het gisteren maar net gehaald in een stem ming van de commissie bui tenlandse betrekkingen van de Senaat, die het verdrag nog moet ratificeren. De commissie, die de behande ling van het verdrag in de vol tallige Senaat voorbereidt, verwierp met een verschil van slechts een stem een voorstel tot wijziging, dat de kern van het verdrag aantastte en nieu we onderhandelingen met Moskou nodig zou hebben ge maakt. Meer aandacht voor vrouwen bij bureaus beroepskeuze UTRECHT (ANP) Be- roepskeuzebureaus gaan zich meer bezighouden met vrouwen en meisjes, omdat dit een achtergestelde groep is waarbij het vinden van een baan vaak meer een kwestie is van „terechtko men" dan van een bewuste beroepskeuze. Mevrouw Hannie van Leeu wen, voorzitter van de Neder landse Vereniging Beroeps- keuzewerk, deelde dit gisteren mee op de jaarvergadering van de NVB in Utrecht. Meisjes möeten overtuigd worden van een bewuste beroepskeuze. Ook zullen de komende tijd leerlingen van het lager be roepsonderwijs beter worden begeleid, omdat zij gebukt gaan onder de onderwaarde ring van de beroepen waar voor zij worden opgeleid. BRUSSEL De jongste rellen in de Belgische Voerstreek galmden gisteren nog na in het Kamerdebat in Brussel over de regeringsverklaring van pre mier Martens. De scherpste woorden twist deed zich voor toen een Fransta lig liberaal de oppositiepartij, de Vlaamse Volks Unie, ervan beschul digd had de hand te hebben in de orga nisatie van de uiterst rechtse Vlaamse Militanten Orde (UMO). Grove aantijgingen vlogen, tegen een decor van gebalde vuisten, in beide landstalen over en weer tussen Volks .Unie-leider Vic Anciaux en de liberale fractievoorzitter Francois Gol. De laat ste herinnerde zelfs aan de Rijksdag brand in Berlijn. Hij baseerde zijn be schuldigingen op de aanwezigheid van Volks Unie-kamerleden onder de Vlaamse Voerdemonstranten, waarvan sommigen hakenkruizen zouden heb ben gedragen. Van Volks Unie-zijde werd verzekerd dat de partij democratisch is, dat het recht van betoging een grondrecht is en dat de Franstalige extremisten in de Voerstreek zich aan veel kwalijker praktijken schuldig plegen te maken. Dezen gaan dan bovendien vrijuit dankzij een twee-miaten politiek van de autoriteiten. Gedoeld werd onder meer op cafébaas G., die na het neerschieten van drie Vlamingen, van wie er een ernstig werd gewond, binnen een dag weer in vrijheid werd gesteld. De Voerkwestie brengt de hele taalwetge ving in België weer in geding, blijkens de aankondiging gisteren door de CUP- fractie om de wet te wijzigen. De Vlaamse christen-democraten menen dat er een onevenwichtigheid in de rechten van Nederlands en Fransspre kenden is gegroeid. Zo hebben de Franstaligen in de Voerstreek een soe peler scholenregeling, terwijl de Neder landstalige ouders in de Zuidvlaamse gemeente Komen geen eigen school mogen oprichten. In 1964 werd Voeren bij Vlaanderen ingedeeld en kwamen Komen en Moeskroon bij Walonië, zulks als compromis in de politieke strijd om de taalgrens. Het Kamerdebat van gisteren stond overigens in het teken van de zwaa- romstreden regeringsplannen tot op splitsing van België in drie onafhanke lijke gewesten: Wallonië, Vlaanderen en Brussel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9