Voorschotense ingezetenen blijven zich verweren tegen woonwagenkampjes NOORDWIJK STIPPELT MEERJARENBELEID UIT Voorschotens Christelijk Vocaal insemble viert gouden jubileum VIEUWE )EFENRUIMTE SOU PASSEND BESCHENK ZIJN ficidócSouACMlt Sluizen moeten bromfietsers van Heelblaadjespad weren Raad pleit voor flexibele aanpak Verkeerscon tröle Noord wijkerh out Miening in actie LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 PAGINA Varmondse Jt. Matthiaskerk oudt leerzaam )pen huis ARMOND Op zondag 28 oktober staan deuren van de St Matthiaskerk in War- lond 's middags van 2 tot 5 uur wijd open oor iedereen die de kerk eens op een ande- manier wil bekijken. De litur-gie-commis- t heeft een half jaar gewerkt aan de voor- reiding van deze open dag en de organisa- i ziet er dan ook perfect uit. Er zijn 22 lensen in de kerk aanwezig om op alle vra- en antwoord te geven. e rijke geschiedenis van de St. Matthias-kerk l worder. getoond en toegelicht. In de kerk jn veel bezienswaardigheden aanwezig waar lenig parochiaan aan voorbijgegaan zal zijn inder ze echt op te merken. Uit de vorig jaar houden enquête is gebleken dat veel parochi- ien en vooral veel kinderen vaak niet weten aarvoor verschillende kerktoebehoren wer- ;n of worden gebruikt en welke geschiedenis aan vastzit. Over de gehele geschiedenis van et kerkgebouw en over de verschillende delen an het interieur afzonderlijk zal worden ver- ld en er is ook dokumentatie verkrijgbaar, astoor J. Saulenn geeft uitleg rond het hoof- iltaar uit 1876 met de zich daarin bevindende likwieën. Dhr. Buters bespeelt met unieke jpenorgel, dat gebouwd werd in 1834 en geeft aar ook een uitleg bij. De gebrandschilderde i zijn een bezienswaardigheid op zich, e- inals de fraaie marmeren communiebank. In kerk hangt ook een zeer groot schilderij van hand van de Warmondse schilder Pieter Ge- ledts dat in 1950 werd bekroond in Rome op ;n expositie van Liturgische schilderkunst. De idklok die vanaf de begane grond wel enigs- hs zichtbaar is, kan nu eens van dichtbij beke- en worden. De klok is uiteraard van na de >rlog omdat ook de klok van de St. Matthias- erk de weg is gegaan naar de munitiefabriek. kosten laat in de sacrastie de misgewaden kerksieraden zien. Onder de kerksieraden ivind zich een kelk uit de middeleeuwen af- imstig uit de kapel van het Huis te Warmond.- VOORSCHOTEN Tijdens de gisteravond druk bezochte hoorzitting over de woonwa- genlokaties kwamen gemeentebestuur en verontruste bewoners niet tot elkaar. De drie wethouders met assistentie van ambte naren probeerden in „alle eerlijkheid" tot een samenspraak te komen, maar vooral door de starre houding van 85 procent van de bewoners van de wijk Hooghkamer, die bezwaren hebben tegen de overlast die een woonwagenkampje voor de bewoners in huizen veroorzaken zal, bleven de verschil len bestaan. De bewoners van de Veurseweg, waar ter hoog te van de Rosenburglaan'ook een kampje komt, zagen een alternatief in de \vijk Bijdorp of ach ter de braakliggende grond van een benzinesta tion. Het maken van een woonwagenkampje in de nieuwe wijk Bijdorp betekent volgens het gemeentebestuur een verlies van 20 woning wetwoningen. De drie kampjes (Veurseweg, Hooghkamerbrug en Noord-Hoflandbrug) zijn gesitueerd op plaatsen waar geen woningbquw mogelijk is. Door de ligging van de stukjes na tuurgrond ten opzichte van de verzorgende centra zijn deze plaatsen wel geschikt voor het plaatsen van woonwagens. Wethouder Marselis benadrukte dat indien het gemeentebestuur geen overeenstemming weet te bereiken met de eigen bevolking, de hogere overheid gewoon plaatsen zal aanwijzen. Het ministerie van CRM heeft de eisen gesteld en niet de gemeen te. De provincie heeft de bevoegdheid lokaties dwingend op te leggen. De vrees bestaat bij de eigenaren van woningen dat een prijsvermindering ontstaat bij verkoop indien vlakbij een woonwagenkamp is gesitu eerd. Een bewoner van de Hooghkamer be weerde glashard dat bij de komst van de woon wagenkampjes zijn kinderen niet meer buiten zouden mogen spelen. Na protesten uit de zaal, stelde de verontruste burger dat hij bang was dat het pad langs de Korte Vliet door de woon wagenbewoners als autobaan gebruikt zou wor den. Het woord „discriminatie" viel regelmatig. Gezien de eisen die gesteld worden aan een woonwagenlokatie, zoals binnen 800 meter van een winkel- of schoolvoorziening, blijven er weinig andere mogelijkheden over dan door de gemeente Voorschoten is voorgesteld. Voor schoten heeft geen ruimte om 9 woonwagens bij elkaar te realiseren. In overleg met de woon wagenbewoners is gekozen voor 3 maal 3 plaat- De gehele hoorzitting werd op de band opgeno men'en zal na uitwerking ter inzage liggen voor ieder, die van de inhoud wil kennis ne men. Vast staat dat de gemeenteraad unaniem akkoord is met de voorgestelde plaatsen. De wethouders toonden zich bereid om de alterna tieven van de Veurseweg alsnog nader te on derzoeken. NOORDWIJK Schoorvoetend is de Noordwijkse gemeenteraad gis teravond akkoord gegaan met de meerjarenbegroting waarin het be leid is vervat voor de jaren '80 tot '84. De raadsleden hadden veel waardering voor het werkstuk, maar wensten zich niet vast te leg gen. Met name was men bevreesd voor het vastpinnen op de verhoging van de belasting op onroerend goed. In feit ging het gisteravond om een inventa risatie van de kapitaalswerken die het ge meentebestuur in de komende jaren wil uit voeren en de wijze waarop men een en ander wil financieren. Een van die financiering smethoden is de onroerend goed belasting. Deze belasting zou jaarlijks stijgen, van 3,5 procent in 1980 tot 7,5 procent in '84. De Geus, financieel expert van het CDA. noem de de begroting een prachtig raamwerk, maar wilde de handen vrijhouden. Met name wen ste men geen fiat te geven aan belastingver hogingen voor andere jaren dan '30. Alle fracties waren het hiermee eens. Men bepleit te unaniem een flexibel beleid. Wethouder Jansen, die als de architect van de begroting kan worden gezien, zegde dit flexibele beleid toe. Voor 1980 staan onder meer als kapitaalswer ken aangegeven de bouw van een raadhuis (1,5 miljoen), een nieuwe brandweergarage (0,5 miljoen), aankopen van panden en grond ten behoeve van het parkeerterrein achter de Kerkstraat (1,6 miljoen), grond voor een hoc- keycomplex (0,5 miljoen), bouw van een sport-spelzaal (7,5 ton), nieuwe bibliotheek (5 ton) en nieuwbouw voor gemeentewerken (5 ton). Huis ter Duinstraat De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de vestiging van een woongebóuw met 51 tweekamerwoningen op het terrein van de voormalige Dr. J. Th. de Visserschool aan de Huis ter Duinstraat. Aanvankelijk was ge dacht onder het complex een parkeergarage aan te brengen, maar de kosten bleken te hoog (zes ton). Raadslid De Geus (CDA) con stateerde dat thans parkeerproblemen drei gen voor de wijk, want men zal met de nieu we bewoners zeker vijftig parkeerplaatsen extra nodig hebben. En die zij er in de wijk niet. Hij vond deze gang van zaken een voor beeld van slecht beleid. Wethouder C. van Duin erkende, dat het ontbreken van par keergelegenheid een zwakke stee was in het plan, maar noemde het sociale belang van het plan dermate'groot dat de parkeerproblemen daarbij in h'et niet vielen. Repetitie van het Christelijk Vocaal Ensemble. ^OORSCHOTEN Wie de {patste maanden op dinsdaga- ind de Voorschotense Ds. 'ortgenschool heeft gepasseerd, vindt zaterdag 27 oktober een receptie voor genodigden plaats in restaurant Allemansgeest, terwijl voor de leden van het ongetwijfeld wel eens ensemble 's avonds een feeste- at. uit de school afkomstige lanken, opgevangen. Wie thuis in de muziek zou uit de klan- passages van Handel's t Dettinger te Deum" of Schu- 1 erts „Mis in as" herkend kun- en hebben. Dit zijn de twee 'erken die het Christelijk Vo- aal Ensemble op haar halve- iuw feest ten gehore hoopt te lijk diner wordt georganiseerd. Het Voorschotens Christelijk Ensemble werd op 16 oktober 1929 opgericht. De afgelopen 15 jaar heeft dit gezelschap er een traditie van gemaakt jaarlijks een voorjaarsconcert te verzorgen waarbij medewerking werd verleend door vele vocale solisten en musici uit de beroepswereld Een steeds weer rengen en die zij momenteel in ê°ed gevulde Moeder Godskerk bewijst te Ds. Fortgenschool driftig re- wel hofe" dd "Voorschoten werd -- - -• gewaardeerd. Het koor, dat overigens nog best wat aanvulling kan gebruiken. ïteert. Het ensemble, dat uit I actief zingende leden bestaat, iert deze maand haar gouden Het koor heeft in haar 50-jarig bestaan slechts twee dirigenten „versleten". Tot 1961 stond het ensemble onder leiding van Tilly Stenz-Leening die, getuige de volle prijzenkast, het koor tot een res pectabel peil heeft getild. Momenteel wordt het koor geleid door Louis van Wijngaarden, onder wiens leiding het koor in 1964 definitief de grote wissel beker veroverde. Met deze twee diri genten zijn ook twee perioden in het bestaan van het ensemble te onder scheiden. Het eerste tijdvak heeft zich vooral gekenmerkt door het regelmatig deelnemen aan concoursen en het ver zorgen van jaarlijkse uitvoeringen met vaak kleine, a capella, werken. In de tweede periode is het de gewoonte ge worden een jaarlijks, op een groot pu- ibileum. Ter ere van dit feest een grote verscheidenheid want bestaat uit leden van diverse kerkge- - bliek afgestemd, concert te geven nootschappen. Ook geografisch is er waarbij slechts één of twee werken ten gehore worden gebracht. Het koor heeft in haar bestaan vijf voorzitters gekend. Bovendien is Ds. Fortgens 29 jaar lang erevoorzitter van het ensem ble geweest. Het Christelijk Ensemble heeft tiental len jaren in het Ambachtshuis in de oude dorpskern gerepeteerd. De be droevende toestand waarin het Am bachtshuis verkperd is er de oorzaak van dat het koor moest verhuizen naar een lokaal in de Ds. Fortgenschool. Nu de de plannen voor verbouwing van het Ambachtshuis wat vastere vorm beginnen aan te nemen is het te hopen dat met de wensen van het ensemble rekening wordt gehouden zodat het Ambachtshuis na de restauratie op nieuw gechikt zal zijn als repetitie ruimte voor orkesten en koren. Een op timaal te gebruiken repetitieruimte in het Ambachtshuis zou een welkom ge schenk zijn voor het jubilerende en semble. OORDWIJKERHOUT e politie van Noordwijker- out, die deze week een ver- eerscontróle houdt onder pet landelijke motto 'Lang- laam verkeer en verlich ting', is van mening dat de weggebruikers zich steeds meer aan de regels houden. De verkeerscontrole heeft tot nu toe 45 processen ver baal opgeleverd. Behalve de gemeente Noordwijkerhout werden geschreven voor de- wordt de controle, die tot en fecte koplampen bij fietsers. met vrijdag loopt, ook in de Bij het eveneens gecontroleer- gemeenten De Zilk en Voor- de autoverkeer was het meest, gens de politie uitstekend aan hout gehouden. voorkomende mankement een de verlicntingsregels. De meeste processen verbaal kapotte kentekenverlichting. Ook gladde banden constateer de de politie enkele malen. De bromfietsers houden zich vol- Grote opkomst korenavond VOORHOUT Voor de tradf- tionele dekenale korenavond was gisteravond weer een gro te opkomst van ettelijke hon derden koorleden uit de 14 pa rochies van de bollen- en kust streek. Het was de laatste maal dat deze avond, een uni cum in het bisdom Rotterdam, in de B.N.S. kapel gehouden kon worden want de kapel wordt afgebroken. Volgens pastoor De Jong, voorzitter van de werkgroep Liturgie en kerkmuziek, is er goede hoop dat er een andere, geschikte ruimte gevonden zal worden om deze goede traditie in stand te houden. De Leidse Courant zoekt correspondenten/medewerkers voor nieuwsgaring in de gemeenten VOORHOUT TER AAR SASSENHEIM LEIMUIDEN RIJNSATERWOUDE Van de correspondenten/medewerkers wordt ver wacht, dat zij in nauw overleg met de streekredactie de nieuwsgaring in hun woonplaats verzorgen. Deze part-time functie is bij uitstek geschikt voor jongeren, die straks een journalistieke carière ambiëren; voor moeders die de zorg voor de opgroeiende kinderen willen combineren met een leuke bijbaan met uren die doorgaans aan de eigen omstandigheden kunnen worden aangepast; voor ouderen die menen dat het nog wat te vroeg is om zich geheel aan het arbeid sproces te onttrekken. De correspondenten/medewerkers kunnen rekenen op veel steun van de redactie, vooral in het begin. Hun redactionele werkzaamheden worden goed gehono reerd. Inlichtingen kunt u inwinnen bij chef-redacteur W. Buijteweg, tel. 071-122244. Schriftelijke reacties naar Leidse Courant, postbus 11, 2300 AA Leiden. Bewoners van de Meining hebben het verkeer, dat Zoeterwoude gebruikt als tussenstation in de sluiproute van Leiden naar Zoe- termeer, sinds enkele dagen al weer voor de deur. Geruime tijd was de Miening afgesloten en reed het verkeer over de Keer- weer. Bewoners van beide straten hebben bij het gemeentebe stuur aan de bel getrokken om van de verkeerslast gevrijwaard te worden. De raadsfractie van Progressief Zoeterwoude wil in de komende raadsvergadering hierover interpelleren. Voorlopig hebben de bewoners van de Miening als eerste naar de protest borden gegrepen. Op tal van huizen prijken predikaten die de gevaarlijke verkeersituatie benadrukken. Een oplossing is voor alsnog niet voorhanden. Wellicht wordt besloten om op zowel de Miening als de Keerweer eenrichtingsverkeer in te stellen. Randstadspelers in Endegeest OEGSTGEEST De bewo ners van Endegeest hebben gisteravond genoten van een optreden van het muziek- en zanggezelschap „De Randstad- spelers" onder leiding van Bram Lambooy. Het gezel schap viert binnenkort zijn 12 1/2 jarig bestaan met het jubi leumprogramma dat op 2 en 3 november zal worden gegeven' in het Antonius Clubhuis. Bei den avonden zijn al uitver kocht. De Endegeestenaren kregen gisteravond van het ju bileumprogramma al een fiks voorproefje van muziek, zang en vooral ook show. Zowel voor als na de pauze waren de medewerkers in mooie kos tuums gehuld en ook vocaal en muzikaal viel er veel te genie ten. Men kan gerust stellen dat men van het koperen feest iets bijzonders gaat maken. De ge deelten van het jubelprogram ma waren van uitstekend ge halte. Vooral het optreden van solisten als Chris van Schie, Bram Lambooy en Albert de Best bracht de handen op el kaar. Oud-voorzitter Heinekamp (thans public-relations) praatte het programma aan elkaar. „De Randstadspelers" hebben thans een drietal avondvullen de shows", aldus de heer Hei nekamp. Voor de pauze zong men „evergreens", allemaal puur Hollandse. Albert de Best en Rob Keizer zorgden voor een solistisch optreden, twee prima „entertainers". Kortom: het gezelschap beleeft een flin ke ontwikkeling die de kwali teit zeer ten goede is gekomen. Het was allemaal erg plezierig. A. Koch LEIDERDORP De commissie verkeer en vervoer is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van wethouder J. Bezemer (PvdA) om bij wijze van proef op het Heel blaadjespad 'sluizen', aan te brengen. Deze sluizen zouden bromfietsverkeer op deze wandelroute langs diverse lagere scholen onmogelijk moeten maken. Veel bromfietsers blijken het wandelpad te ge bruiken als verbinding tussen de Persant Snoepweg en de Burg. Gallaslaan. Enkele maanden geledep werd een scholiertje door een van de bromfietsers aangereden, waarna een zogenaamde kiwi-sluis (een stalen obstakel met een beweegbaar deel zodat ook moeders met kinderwagens kunnen passeren) werd aange bracht. Deze ene stalen sluis blijkt vooralsnog niet voldoende te zijn. Wethouder Bezemer zal met de gemeente Kou dekerk contact opnemen over een betere be wegwijzering naar deze gemeente. Het is het Leiderdorpse college een doorn in het oog, dat thans het autoverkeer via de overbelaste Acht- hovenerweg naar Koudekerk wordt verwezen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7