Noordwijkerhout beknibbelt op clubgebouw tennisvereniging ftzidóc ©ou/io/nt Grondspeculaties in 't Lien Noordwijk blijft ophalen oud papier subsidiëren Onenigheid in Boerenburg „Noord wijkse jeugd is van goede soort" Laatste uitbreiding 'De Boekhorst' ^TEGIO LEIDSE COURANTDINSDAG 23 OKTOBER 1979 PAGINA 7 De Leidse Courant zoekt correspondenten/medewerkers voor nieuwsgaring in de gemeenten VOORHOUT TER AAR LEIMUIDEN RIJNSATERWOUDE Van de correspondenten/medewerkers wordt ver wacht, dat zij in nauw overleg met de streekredactie de nieuwsgaring in hun woonplaats verzorgen. Deze part-time functie is bij uitstek geschikt voor jongeren, die straks een journalistieke carière ambiëren; voor moeders die de zorg voor de opgroeiende kinderen willen combineren met een leuke bijbaan met uren die doorgaans aan de eigen omstandigheden kunnen worden aangepast; voor ouderen die menen dat het nog wat te vroeg is om zich geheel aan het arbeid sproces te onttrekken. De correspondenten/medewerkers kunnen rekenen op veel steun van de redactie, vooral in het begin. Hun redactionele werkzaamheden worden goed gehono reerd. Inlichtingen kunt u inwinnen bij chef-redacteur W. Buijteweg, tel. 071-893193. Schriftelijke reacties naar Leidse Courant, postbus 11, 2300 AA Leiden. C. J. C. Smit, de populaire Noordwijkse leerkracht Adjunct-directeur Smit van mavo Sint Willibrord: NOORDWIJK De heer C. J. C. Smit, adjunct-directeur van de R.K. Mavo „Sint Willibrord" gaat een dubbel jubi leum vieren. Op 9 november herdenkt hij namelijk het feit, dat hij veer tig jaar werkzaam is bij het onderwijs en tevens zal hij dan een kwart eeuw als leraar verbonden zijn aan de Willi- brord-Mavo, waarvan de laatste zeven jaar als adjunct-di recteur. Ter gelegenheid van deze jubilea wordt hem op vrijdag, 9 november, in de aula van de school aan de Van Panhuys- straat een receptie aangeboden. Het officiële gedeelte van deze ontvangst begint om kwart over vier. Daarna is er van half zes tot zeven uur een open receptie, waar voor iedereen gelegenheid bestaat de heer en mevrouw Smit en hun kinde ren geluk te wensen. De jubilaris is Rotterdammer van afkomst. „Mijn vrouw komt daar ook vandaan. Achteraf kwamen we zelfs tot de ontdek king, dat we op dezelfde kleuterschool hebben gegaan. In de maand oktober zijn we even oud (60)", vertelt Smit in een ge sprek over z'n loopbaan bij het onderwijs. De start was ver van rooskleurig. Smit ontving zijn opleiding aan de „Kweek" tegenwoordig Paedagogische Academie in het Brabantse Dongen. In juni 1938 slaagde hij en reeds de vol gende dag stond hij voor de klas. Dat was in de Antoniusschool aan de Bruynstraat in de Maasstad. „Als kwekeling met akte", voegt Smit er aan toe. „Dat betekende dat je wel les gaf, maar geen cent verdiende." Een paar maanden later moest de jonge onderwijzer in militaire dienst en aansluitend daarop volgde de mobilisatie. „In de oor logsdagen van mei '40 lag ik in de Alexander-kazerne te Den Haag. Ik zag de monsters Duitse vliegtuigen wegscheren." Na de demobilisatie stond Smit meteen weer voor de klas. Weer als kwekeling met akte. Aan verschillende scholen. In mei 1943 kondigden de Duitse bezetters af dat het Nederlandse leger zich voor krijgsgevangenschap moest melden. Smit dacht er niet over om aan dit bevel gevolg te geven en. dook onder. „Ik zat toen in Tilburg bij een broer van de secretaris van koning Leopold." Zo tegen het eind van de oorlogsjaren was alles aan Smit vals. „Ik had een vals persoonsbewijs, een valse zegel op m'n stam kaart, valse stempels in mijn papieren en een valse medische verklaring over een maagzweer, die ik zou hebben." In april 1945 kreeg Smit een vaste aanstelling als onderwijzer aan de Johannesschool te Hillegom. Al gauw was hij betrokken bij velerlei jeugdwerk, speciaal in het kader van de sport. Zo was het de heer Smit, die in de bollenstreek de stoot gaf tot het schoolvoetbal. Verder maakte hij deel uit van de jeugdcommis sie, rayon Haarlem en was hij groepsleider en „ou-baas" bij de rooms-katholieke verkennerij. „In m'n Hillegomse tijd voetbal de ik zelf in „Concordia", vult de heer Smit aan. Met ingang van 1 januari 1955 volgde zijn benoeming tot leraar aan de Willibrord-Mavo in Noordwijk, waar hij in de loop van de jaren de vakken Nederlands, Duits, wiskunde en aardrijks kunde doceerde. „Ook nog natuurkunde", zegt Smit. „Neen geen geschiedenis, daar heb ik een broertje aan dood". Vele honderden jonge Noord wijkers heeft hij de afgelopen vijf entwintig jaar begeleid op de weg naar het examen. De jeugd mocht hem graag en hij kende de jeugd en leefde mee met hun problemen. Hoe zou het anders kunnen als men zelf vijf doch ters en twee zonen heeft? „De Noordwijkse jeugd is van een goed soort", zegt de populaire Noordwijkse onderwijsman, die rond, in duidelijke taal voor zijn opinie pleegt uit te komen. Als zij ontspoort, dwars ligt of uit de band springt, moet men de oorzaak niet bij de jongeren, maar in hun omgeving zoeken. Smit heeft daar een duidelijke mening over. In zijn Noordwijkse tijd heeft de jubilaris zich op een breed ter rein verdienstelijk gemaakt. Tot zijn aktiviteiten behoort de op richting van een oudervereniging aan de R.K. Mavo. Verder heeft hij ongeveer tien jaar lang het secretariaat beheerd van het hoofdbestuur van de sportvereniging M.S.V. Enorm is de in zet van jubilaris Smit op het terrein van het aanvullend onder wijs. In dit kader werkt hij mee aan de Noordwijkse Handelsa vondschool en aan avondscholen te Lisse, Sassenheim en Lei den. Sedert 1962 is de heer Smit ook directeur van de Midden standscursus Noordwijk en honderden hebben mede aan hem het middenstandsdiploma te danken. Met grote voldoening maakt de jubilaris gewag van de uitste kende samenwerking met directeur Oostermeyer van de Willi brord-Mavo. Er is een goede taakverdeling, waarbij de heer Smit de leerlingenadministratie en het examensecretariaat be heert. „Samen met de avondscholen heb ik soms met zo'n drie honderd a vierhonderd leerlingen te maken." een feestverlichting Oegstgeest iGSTGEEST Tijdens de komende decembermaand zal het winkelcentrum „Lange Voort" te Oegstgeest evenals het Leidse centrum de feestverlichting ontbreken. Daar- e geeft men gehoor aan een oproep van het gemeentebe- ur „zuinig aan te doen". Desondanks wil men echter het itrum toch wel een beetje feestelijk „aankleden" door het latsen van kerstbomen, eventueel met een „spotje" er op. Nicolaas bezoekt op 17 november Oegstgeest waar hij wordt vangen op Kasteel Oud-Poelgeest en vandaar uit volgt er een drit door de gemeente. Het feest is gepland in samenwerking I de winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief". Nog niet be id is of de Sint per boot arriveert op het Oegstgeester kanaal. LEIDSCHENDAM Het gemeentebestuur van Leid- schendam is ervan op de hoogte, dat gronden in 't Lien worden gekocht met speculatieve bedoelingen. Dit verklaarde gisteravond wethouder H.L. van Dongen van deze gemeente. Hij doel de hierbij op de aankoop van een stuk grond achter de Koningin Julianaflat door een plaatselijk bouwbe drijf. De wethouder waar schuwde de speculant in spé wel: „Wie zich bezig houdt met speculatie zal er reke ning mee moeten houden, dat de gemeenteraad niet voor onteigening zal terug deinzen." Het gemeentebestuur wil in 't Lien sociale woningbouw ple gen. Het gebied is ongeveer 43 hectare groot en ligt tussen de Veursestraatweg en de Veurse Achterweg. Centraal is gele gen de r.k. begraafplaats St.- Agatha. Thans wordt het ge bied gebruikt voor glastuin bouw. De tuinders zullen de gronden moeten ontruimen. Vervangende tuingronden zijn vooralsnog niet aanwezig. Ge sprekken om alternatieven te vinden in de omgeving van Benthuizen en Gouda verlo pen stroef. Het is de bedoeling dat over enkele jaren in 't Lien zo'n 4500 mensen zullen wonen. Als alles volgens plan verloopt zou de eerste paal in, 1982 de grond in kunnen. SUBSIDIE VAN 65 MILLE MOET VOLDOENDE ZIJN" ORDWIJK Het ophalen van oud (lier levert nog een jaar extra geld B. en W. zijn namelijk van plan de jeling met een jaar te verlengen, ds vorig jaar november hebben le- van verenigingen en scholen meer 85.000 kilo oud papier verzameld, irmede spekten zij de vereningskas- en schoolpotten met ruim 3400,- gemeentelijke subsidiegelden. De leente legde namelijk 4 cent per bij handel afgeleverde kilo bij. Boven- i ontving men nog de opbrengst i de verkoop van het papier aan de idel en zoals bekend bewegen de jzen daarvan zich in stijgende lijn. ig jaar werd in Noordwijk de regeling kracht, die scholen, verenigingen en ere organisaties het recht gaf op een ïeentelijke bijdrage voor elke kilo in Noordwijk opgehaald en aan de handel verkocht oud papier. Op deze manier wil de het gemeentebestuur de zelfwerkzaam heid stimuleren en tevens het voor ver schillende doeleinden nog bruikbare pa pier gescheiden houden van het overige huisvuil. Deze regeling trok landelijk sterk de aan dacht en vele gemeenten hebben nader naar de regeling geïnformeerd. Ook de buurgemeenten, met Noordwijk aangeslo ten bij het Samenwerkings Orgaan Bol lenstreek namen in de loop van dit jaar de Noordwijkse regeling over. In het begin was de animo bij de verenigingen minder groot dan was verwacht. Zo werd tot 1 april jl. slechts 28.000 kilo bijeengebracht, maar nadien kwam er meer schot in en in het laatste half jaar werd een dubbel aan tal kilo's opgehaald. Het aantal verenigin gen en scholen dat meedoet, is nog be perkt. Tot nog toe houden alleen de Noordwijkse IJsclub, de handbalvereni ging MSV, de Openbare School en de R.K. Basisschool „De Bronckhorst" zich met de inzameling bezig. Dat zouden er heel wat meer kunnen zijn. Verder zou veel meer papier beschikbaar komen, wanneer e- venals in het verleden, ophaaldiensten gingen functioneren. Zakken vol oud pa pier worden nog altijd aan de kant van de straat gezet en met de vuilnisdienst mee gegeven, omdat men er niets voor voelt de oude kranten etc. naar de verzamelpunten te brengen. Nu de handelsprijs voor oud papier de laatste tijd belangrijk is toegenomen, ver wachten B. en W. dat meer verenigingen en instellingen aan de regeling zullen gaan deelnemen. Leiderdorpse kluiskraak levert vijf mille aan collectegeld op LEIDERDORP Vijfduizend geilden is de buit die inbre kers in de nacht van zondag op maandag verkregen bij het kraken van de kluis van de Scheppingskerk in Leiderdorp. De 5000 gulden vormde de opbrengst van de collecten in een aantal Leiderdorpse kerken. Het geld lag al enige weken in de kluis. Het colletegeld werd in de Scheppingskerk bewaard omdat dit de enige kerk met een kluis is. De politie tast nog in het duister over hoe de inbrekers in de kerk zijn binnengekomen. Sporen van braak werden namelijk niet gevonden. Dat het vakmensen waren leidt de Leiderdorpse politie af uit het feit dat de kluis zeer deskundig was opengebrand. Man onwel OEGSTGEEST Een 61-ja- rige inwoner van Oegstgeest werd gisterochtend op straat plotseling onwel. Later overleed hij in het AZL aan een hersenbloeding Het voorval vond plaats op de kruising van de President Kennedylaan en de Abspoel- weg. Een haastig opgeroepen ambulance bracht de man naar het Academisch Zieken huis in Leiden. rolijk in fassenaar nmissaris van de Koningin Êuid-Holland mr M. Vrolijk i gisteren op werkbezoek in ssenaar. Behalve diverse prekingen met het gemeen- estuur reikte de provinciale ituurder ook de sleutels uit i de eerste bewoner van i nieuw complex in het ge el 'Ter Weer' (zie foto) De lilie Beijersbergen ontving e sleutels met de geluk- •isen van de heer Vrolijk, die de woningbouwvereniging Willibrordus feliciteerde, e woningbouwvereniging de met de oplevering van woningen in Ter Weer' te- is het zestig jarig bestaan. Burgemeester Bos opent dependance „De Viersprong" KATWIJK Morgenochtend om ongeveer 11 uur zal burge meester mr. C. A. Bos de nieu we dependance voor leao en h.n.o. van de Scholengemeen schap „De Viersprong" ope nen op het terrein De Krom, vlak bij de kruithuisjes. Het nieuwe lokalencomplex is een dependance van de Scho lengemeenschap De Vier sprong, die nu nog domicilie heeft aan de Jan van Brakel- straat 38. Voor ouders en be langstellenden is er morgen avond de gelegenheid om de nieuwe lokalen aan „De Krom" te bezichtigen, tussen 19.30 en 21.30 uur. Naast de officiële opening die morgen plaats vindt, wordt donderdag en vrijdag een fancy-fair en rommelmarkt gehouden, in het schoolge bouw aan de Jan van Brakel- straat, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het door een zware aardbeving geteis terde Ulcinj in Joegoslavië. Burgemeester en wethouders van Noordwijker hout vonden dit bedrag echter aan de hoge kant wat er toe leidde dat het bestuur van „de Boekhorst" vorig jaar september een nieuw plan op tafel legde waarin de kosten van het clubhuis tot 399.000 gulden waren terugge bracht. Het college is akkoord gegaan met dit bedrag. De subsidieaanvrage van 100.000 gul den was voor het college echter, niet zo accepta bel. Na onderzoek van de financieële mogelijk heden van de vereniging stelt het college aan de gemeenteraad voor de tennisvereniging een subsidie van 65.000 gulden toe te kennen. Daar bij geeft de gemeente een garantie voor een ge ldlening van maximaal 252.000 gulden. Het nieuwe clubhuis zal dienen als vervanging voor het huidige, 10-jaar oude, semi-permanente clubgebouw. NIET IEDEREEN IS VOOR VERKEERS MAATREGELEN Burgemeester en van Noordwijkerhout stellen de eenteraad voor een subsidie van 65.000 beschikbaar te stellen voor de bouw een clubhuis voor tennisvereniging „De Door de uitbreiding van de vel- zal het ledenaantal van de vereniging verdubbelen wat de bouw van een --«cuvr clubhuis noodzakelijk maakt. De ten- had 100.000 gulden subsidie gevraagt. De tennisvereniging die momenteel over vijf velden beschikt krijgt er in april 1980 vier vel den bij wat het totale aantal velden op negen brengt. Met deze uitbreiding wordt een stijging van het aantal leden van 400 naar 700 personen verwacht. In verband hiermee diende het be stuur van de tennisvereniging een plan in voor de bouw van een nieuw clubhuis. De kosten hiervan werden op 430.000 gulden geraamd. Een aantal van deze nadelen wordt in de brief opgesomd, zoals vermindering van de 'parkeercapaciteit door het verdwijnen van een groot aan tal parkeervakken, de geluid soverlast als gevolg van het leggen van drempels in de weg en de toeneming van de ver keersonveiligheid in het alge meen. Bij aanwezigheid van druppels of drempels zullen automobilisten hun aandacht meer concentreren op de rij weg en daardoor zal het ande re verkeer en zeker spelende kinderen aan hun aandacht ontsnappen, schrijven de be woners. Men acht ook het uitgangspunt van de verkeerswerkgroep scholen onjuist. Als ouders mag men de eigen verant woordelijkheid niet afschui ven. Kinderen, aldus de oppo nenten, behoren de eerste ja ren door hun ouders wegge bracht te worden en daarbij dienen zij opmerkzaam te wor den gemaakt op gevaarlijke verkeerssituaties. Daarnaast wordt een praktische verkeer- sopvoeding bepleit via de scholen en wordt een beroep gedaan op de onderwijskrach ten om de kinderen voor en na de schooltijden zonodig over de rijbaan te zetten. „Het normale verkeersbeeld in de Stakman Bossestraat is rus tig volgens de briefschrijvers. De ellende ontstaat wanneer de scholen aan- en uitgaan. Verschillende ouders komen dan, zelfs vanuit de zijstraten, in snelle vaart met hun auto's om de kinderen af te geven of op te halen. Er wordt dubbel geparkeerd of de kinderen worden aan de overkant uit de auto's gezet en moeten alleen de straat oversteken". Vaste oversteekplaatsen door middel van zebra's of ver- keersdruppels worden slechts ten dele gebruikt, merken de indieners van de brief nog op. Als alternatief denken zij on der meer aan een stopverbod aan de schoolzijde van de straat. NOORDWIJK Naar aanlei ding van de berichten, dat het gemeentebestuur zou overwe gen om aan de Stakman Bos sestraat en de Clusiusweg ver- keersbelemmerende maatrege len te treffen, is een aantal be woners van Boerenburg met een tegen-aktie begonnen. In een brief aan de gemeenteraad ageren zij fel tegen het plan, waarin tegemoet gekomen werd aan de wens van andere bewoners van Boerenburg, die van mening zijn dat hun woonwijk onveilig wordt ge maakt door te hard rijdende auto's. In de brief, ondertekend door een veertiental bewoners van de Stakman Bossestraat, kriti seert men de enquête onder de ouders van de zes scholen. „Bij voorbaat was het positieve re sultaat natuurlijk al te voor zien. Wie zou het als ouder niet eens zijn met een aktie, die alleen maar voordelen biedt. De nadelen van te ne men maatregelen mogen de bij de scholen wonende mensen ondervinden. gemeester Van de Wouw Voorhout (rechts) nam eren de onlangs gereed omen drie lokalen van de inbare kleuter- en lagere n ooi „de Boekhorst" offi- el in gebruik. De drie loka- j vormen de laatste fase i de nieuwbouw aan de Reeds eerder werden aan het oorspronkelijke gebouw, dat uit drie lokalen en een ontmoe tingsruimte bestond, drie loka- ,len aangebouwd. Deze ruim ten, die op 1 oktober 1975 ge opend werden, waren bestemd voor de kleuters. Het totale complex omvat met de nieuw ste uitbreiding nu negen loka len en een ontmoetingsruimte. Twee van de drie nieuwe loka len waren al eerder in gebruik genomen. Speciaal voor de leerlingen doet burgemeester Van de Wouw de openingsce remonie morgen nog eens over.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7