Warmondse tieners zijn creatief een stuk op weg \Hugo de Groot bakt zeker tienduizend rentebollen voor vijf centen 't stuk Volgend jaar aangepast busvervoer voor bejaarden en minder-validen in Leiden [LEIDENAAR P. VAN GAALEN WON CULINAIRE SHOW teun aan actie 'Leiden tegen apartheid' STEUN VOOR BUSPROJECT JUNIOR KAMER ■NfTAD/lREGIÖ LEIDSE COURANT DINSDAG 23 OKTOBER 1979 PAGINA 5 „VERGETEN GROEP" ROERT DE TROM Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De Warmondse jeugd van pakweg, nou ja pakweg, 15 tot omtrent 18 jaar, komt er creatief beschouwd maar bekaaid vanaf. Dit moest ik beluisteren van 15 - jarige Anke Ten Kleij, inwoonster, die zich een maand geleden voor een vooruitstrevend karretje heeft gespannen. Anke is bijna 16 jaar, leerlinge derde klas Havo aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. En levenslustig. Bijna trappelend van ongeduld- om de handen uit de korte mouwen te steken. Wat is daar in Warmond aan de hand Heel wat, natuurlijk, maar in het geval van Anke en andere leeftijdgenoten nog een stuk meer. Ze vertelt ervan, terwijl haar moeder recht van spreken heeft en zit te schilderen aan houten vaasjes die ze „in de minuutjes over" voorziet van ragfijne „boeren" - motiefjes, zo ongeveer als de oude en nieuwe Hindelopers dat deden en doen en wier stijl in bredere lagen van het neder - landse volk ingang heeft gevonden. De Warmondse jeugd wil scheppend vooruit tijdens de uren dat ze „niets om handen heeft". Anke dan vertelde me een verhaal, dat al eerder summier terug te vinden is in de plaatselijke pers. „Het kwam tijdens de afgelopen Kaagweek weer eens goeci tot uiting. Je hebt er allerlei ■activiteiten op allerlei gebied: exposities en dergelijke. Daar kan vrijwel iedereen aan meedoen. Maar het is weer eens gebleken, dat de jongeren tussen de 15 en 18 jaar niet aan bod kunnen komen. Een verschijnsel, dat om een uitweg vroeg. Uit „hulpbehoevende" kringen werd mij gevraagd, eens een stukje te schrijven in het plaatselijke blaadje om gemotiveerde jongelui te zoeken". Het ging om jonge mensen die echt creatief wilden bezigzijn. Anke noemt een „dwarsstraat": linoleumsnede, gipsen, spinnen, foto - en teke'ntèchniekbn, kleien, emailleren en zo. „We hebben intussen mannen en vrouwen gevonden die ons dit willen leren. Vrijwillige „docenten", zal ik maar zeggen. Die willen graag gratis bijspringen om ons iets bij te brengén. Per keer betaalt een „cursist" een gulden. Die gaat dan in een pot, waaruit grotere activiteiten betaald kunnen worden". Mevrouw Ten Kleij: „ik ben het er helemaal mee eens, al denk ik weieens, dat die meisjes ook eigenlijk moesten leren sokken te stoppen". Maar ze lacht erbij. Dus ze meent er geen syllabe van. Op het ogenblik is het zo, dat om de twee weken, op een vrijdagavond, in Het Meerpunt speciaal voor de Warmondse jeugd, deze „een beetje ondergeschoven groep" aardig op weg wordt geholpen door lieden die van wanten weten. Dat vinden tenminste Anke (die eigenlijk best de journalistiek in zqu willen; ik heb haar even onthutst aangekeken, maar ze liet zich niet uit het veld slaan) n haar medestanders. „Deze week bijvoorbeeld gaan we gipsen. We zijn nu een week of vier bezig en de groep bestaat uit twee jongens en vijf meisjes, ofschoon er meer belangstelling bestaat. Nu moet men goed weten, dat het geen meidenclub is, maar dat de groep ook uitstekend geschikt is voor jongens. Ook al laten die zich nogal gauw afschrikken door dingen waarvan ze denken dat „alleen meisjes die leuk vinden en zo". Anke Ten Kleij, die spreekt namens een „creatief allegaartje, maar dan wel van serieuze jongelui", wil per se geen professioneel .opgezette lesjes. „Echt voor jongens en meisjes uit Warmond. Bijvoorbeeld Oegstgeest kan voor die .leeftijdsgroep terecht bij K O, maar dat is onze bedoeling niet". Het groepje Warmondse creatievelingen in de wat veronachtzaamde tienerjaren houdt zich warm aanbevolen voor meer instructeurs en instructrices op pro Deo - basis en doet ook graag een beroep op bezitsters van desnoods oude spinnewielen. Anke vraagt zich en passant af, wie er misschien ergens op zolder nog een of andere curiositeit heeft staan die de creatieve Warmondse jongerengroep van dienst zou kunnen zijn. Oude spullen zijn altijd welkom. En: wie zelf creatieve ideeën heeft en die „om niet" zou willen overbrengen op jongeren, wel, die is van harte welkom. Men kan zich altijd opgeven bij Anke Ten Kley (te beschouwen als de „eerste hoeksteen" van de creatieve Warmondse jongerenbezigheiÖ), Nassaupark 2, Warmond, tel. 01711 - 111. 86. Hans Uit de Fles is buiten |de prijzen gevallen. Dit te "uwer informatie. Kok Hans van de Centrale [Keuken van het Academisch Ziekenhuis eiden is de Zilveren [instellingknoop kwijt. De knoop, een fijne eerste prijs, is nu over genomen door een collega van Hans, kok P. van Gaaien uit Leiden, die als hij geen vrij heeft werkt in de keuken van het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Toch maar mooi in de streek gebleven, die koksknoop, die sinds vorig jaar wordt uitgeloofd tijdens de culinaire show van de Vereniging van Keukenhoofden van Ziekenhuizen en Instellingen (VKZI) in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. P. van Gaaien won de titel met als inzending een visschotel. In de categorie Visschotel won het team van het Leiderdorpse ziekenhuis (Van Gaaien en z'n makkers werken daar onder leiding van J. Visser) vorig jaar ook al de eerste prijs. Uit de Fles houdt de moed erin: „jammer", zei hij, „dat het zo gelopen is, maar volgend jaar zien we wel weer verder". Verder bleef hij sprakeloos. I „EDELHERT" ONDER BAKKERS VIERT 55 - JARIG BESTAAN lakker Harry zal zich bijkans [een ongeluk moeten bakken, wil 'lij tenminste z'n „leuke ideetje" Iten uitvoer leggen: minstens ;ienduizend krentebolletjes eruit draaien" om ze aan een belust lubliek te slijten tegen de ver 'öör de oorlogse prijs van een ituiver de bol. Daar vliegt men atuurlijk op af. Je betaalt tegenwoordig al gauw een cent f 45 voor zo'n produktje. Geen nood: bakker Harry is bereid tot op de bodem te gaan en er eventueel nog ee.ns tienduizend 'an die baksels tegenaan te [ooien. Allemaal om de dandizie in het feest te laten delen. ■„Misschien wordt het een [noodtoestand en ga ik eraan failliet, inaar wie woensdag, donderdag Irrijdag en zaterdag bij mii langs komt lom krentebollen voor vijf cent per ■stuk, nou die krijgt ze ook. Ik tuf door ■tot ik een ons weeg desnoods". En dat Bllemaal omdat de zaak aan de De Kempenaerstraat in Oegstgeest igeheel verbouwd is", maar niet Hinder ook omdat Hugo de Groot [zoals de bakkerij van stonde af aan Theette) dezer weken vijfenvijftig jaar toestaat. Hugo de Groot en Harry de Groot. Je verwacht, als niet - intimus, figuren met die naam te ontmoeten uit de vervlogen wereld van slot Loevestein (men had daar indertijd boekenkisten, waar staatsgevaarlijke rechtsgeleerden gemakkelijk in vervoerd konden worden) en uit de kring van orkestleiders. Maar nee hoor. Vader Hugo bakte een andere reputatie en deed in '65 de eigendom over aan zoon Harry, die de naam zo mooi vond dat ie 'm liet bestaan aan de gevel en op eerekeningen en briefpapier. Dan is er )OJnu nog wel Harry's zoon Hugo van 17 e;jaar, „maar die ziet het bakkersvak op moment nog niet zo zitten. Mocht lie zinnigheid later nog komen, dan loeven we in elk geval de naam van ^dè zaak niet weer te veranderen". dacht vader Harry de Groot, telg van r|een oud bakkersgeslacht, dat in 1847 in Wateringen het vak introk en in iet Westland nu aan de vierde generatie toe is. De eerste Hugo kwam 55 jaar terug naar Oegstgeest en Harry heeft het inmiddels Jgeschopt tot „echte bakker", „wat niet wil zeggen, dat die andere bakkers UQ »een echte bakkers zouden zijn, maar .het is nu eenmaal een*soort keurselectie", vertelt mevrouw De ti root yan haar man die we daarom beschouwen als een edelhert onder de bakkers. Hier dan een beroep, dat-weer eens van vader op zoon werd 'doorgegeven. Een stuiver per stuk kosten deze krentebollen van bakker Hugo de Groot. Harry de Groot: „mijn vader vertelde, .dat hij, toen hij ruim vijftig jaar geleden voor de winkeldeur stond, het station van Leiden kon zien liggen. In de buurt was toen praktisch alles nog onbebouwd. Dat Oegstgeest bestaat ook niet meer. Overigens zit ikzelf ook al weer ruim 35 jaar in het vak. In '63 hadden we nog tien bezorgwijken, met een groot aantal bakfietsen die door het dorp reden. Sindsdien doen we dat bezorgen helemaal niet meer; alles wordt in de winkel afgehaald". Mevrouw De Groot: „Het leven is wel veel drukker geworden. Mijn man moet nog elke nacht om 3 uur op en het weekeinde wordt bij ons ingeluid om 10 uur vrijdagsavonds". „Ja zeker", voegt haar man Harry daar aan toe, ,;het laatste brood wordt zaterdagsochtends om een uur of 10 uit de oven geschoven. Zo'n nacht werken we met ons tweeën; met een personeelslid dan". Terug naar dat Oegstgeest zou onze nukkige, registrerende vrind Wolkers niet eens meer willen, moet ik aannemen, want die is intussen ook wel wat beters gewend. t Een vrij bekend verschijnsel bij warme en echte bakkers, die in beide categorieën omgekeerd evenredig zowel echt als warm zijn, is, dat zij om de haverklap bezoek krijgen van scholieren. Zo ook bij „Hugo de Groot": „zowat 15 keer per jaar", schat bakker Harry; „zoals ook 30 en 31 oktober. Dan komen er weer twee klassen en de moeders komen dan vaak mét de kinderen mee. De jongens en meisjes - ach, u weet hoe dat gaat - krijgen allemaal een stukje deeg waar ze mee kunnen werken, kneden en vormen maken. Soms heel leuk, hoor, maar er zijn er ook bij die vreselijk staan te knoeien. Enfin, die werkstukken worden gebakken en mee naar huis genomen". Dat is eigentijdse Harry de Groot, die nog steeds Hugo voor ogen heeft. Het is niet meer zoals een halve eeuw terug, toen een bakkersknecht door een „mevrouw in de wijk" werd teruggeroepen na de bezorging, omdat ze wenste, dat de bakker „alleen brood kwam brengen en verder geen praatje met de.dienstmaagd hield". Dat gebeurde onder Hugo. Toen had je ook nog de specialiteit in „japonnaises en progrèstaarten" en, uiteraard, suikerwerken. Toen kostten cerises nog 30 cent het ons en Hugo wekte in zijn annonceringen op tot het „eens proberen van mijn Appelsleedjes of Eikeblaadjes". Dat was ook de tijd van de MacMahon - taarten (ik herinner me uit boeken MacMahon alleen als vechtjas in de armee van Napoleon III) en Mathilda - taarten; dancing Mathilda. Bakker Harry de Groot viert nu feest op z'n eigen weloverwogen manier. „Geen receptie, want dan komen sela'ties aanzetten met een of andere fles drank of bloemstuk of een doos sigaren. Goed bedoeld, maar eigenlijk heeft niemand daar wat aah. Ik denk maar: als je jarig bent, tracteer je. Mijn vrouw en ik vonden het leuker als de klant nou eens een keer iets kreeg. Het is een „weggevertje" geworden, een krentebol, tegen de prijs van 55 jaar geleden. Vier dagen lang. Vijf cent. Een mevrouw, onlangs, hoorde ervan en zei tegen me: bakker, dat klopt niet, want toen kostte een krentebol'nog een plak of tweeèneenhalve cent. Nou, daar ga je dan. Ik houd het maar op die stuiver. Dat is eigenlijk nog krankjorem, want de prijs van. de krenten in één bol is inkoop al- negen cent". Nogmaals, waar het op uit moet lopen van de week, met die aardige gedachte van Harry van Hugo de Groot: niemand weet het. Maar de toeloop kan de man knakken. Twintigduizend bollen met krenten die aan de prijs zijn. Bolknak bijna, - maar dan nog duurder. Ik moet er niet aan denken. Harry blijkbaar wel en hij heeft zich jubilérend gewapend tegen een aanslag op het budget. Volgaarne zelfs en zich vriendelijk aanbevelend, zoals, vader Hugo nog zou zeggen. Tienduizend bollen in principe, vertelde de bakker me. Nou, Harry de Groot zal het weten, wat ik 'm brom. Dat wordt een regelrechte belegering, in de De Kempenaerstraat. Hij is in geen geval krenterig te noemen. Dat is eens en nooit weer. Maar De Groot, Hugo of Harry, is te prijzen. Zoals onlangs een bezoekende bakgrage kleuter neerschreef in een „getekende opdracht" in Harry's plakboek: „De bakker is lief want hij bakt brood voor de mensen en dat is heel lief van 1 IDEN Aan de actie 'Leiden en apartheid', waaraan door l Leidse gemeentebestuur 10.000 i Iden beschikbaar,is gesteld, ne- n steeds meer groeperingen 1 tl. De Leidse Wereldwinkel, de rkgroep Zuidelijk Afrika en de ycot Outspan Aktie, die de ac- organiseren, hebben er goede i op op dat zij in de actieweken in zullen slagen het grootste ieelte van de Leidse bevolking omtrent de problematiek van Zuid-Afrika te bereiken via aller lei manifestaties. Een lesboekje voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs ligt bij de drukker en de Leidse studentenvereniging S.S.R. schenkt tien procent van de netto-winst van de bar aan een school in Morogoro. Ook in de were'ld van de kunstenaars zijn de activiteiten doorgedrongen. Minstens tien'beeldende kunstenaars nemen deel aan een tentoonstelling die van 7 tot 22 december in De Waag wordt gehouden. Het merendeel van het daar te presente ren werk is speciaal ter gelegenheid van de actie vervaardigd. De schrijvende kun stenaars werken aan de uitgave van een bundel, die op Zuid-Afrika is toegespitst. Het Waaggebouw zal ook het toneel, van diverse politieke partijen zijn. De geza menlijke kerken houden zondag. 16 de cember speciale thema-diensten en boven dien wordt de Rijksuniversiteit van Lei den aptief. Voorts verwacht de organisatie nog toezeggingen tot medewerking van buurtbewoners en wijkcomités. mumminu itaalbare ntermode jiea Egger LEIDEN' Op initiatief van de Junior Kamer Lei den gaat er in de Sleutelstad een speciale bus voor bejaar den en minder-validen rij den. De Junior Kamer wil bewerkstelligen, dat deze be volkingsgroepen door dé aangepaste bus uit hun iso lement gehaald worden. De bus is bedoeld voor degenen, die niet in staat zijn van het gangbare openbaar vervoer gebruik te maken. De stich ting Dienstencentrum en de gemeente Leiden hebben Steun voor het busproject toegezegd. Een informatief boekje, dat over enkele we ken wordt gepubliceerd, moet de te maken kosten ten dele opvangen. De inmiddels opgerichte stichting 'Sterbus Leiden' gaat zich bezighou den met de dagelijkse uit voering van de ritten. De Junior Kamer (Junior Chamber International), is een wereldomvattende organisatie van jonge mensen, waarvan de leden zich ten doel stellen an dere dingen te doen, dan in hun dagelijkse omgeving ge bruikelijk is. De uitvoering van het busproject is daar één yan de resultaten van. Het ligt in de bedoeling, dat behalve aangepaste zitplaatsen inde bus ruimte voor rolstoe len wordt gecreëerd. De bus vergroot op die manier de mo gelijkheden tot bezoek aan fa milie, maatschappelijke instel lingen, artsen, bibliotheken, winkelcentra enzovoort. Momenteel wordt in het kader van het busproject een Meree- des-bus verbouwd. De stich ting 'Sterbus Leiden' gaat in samenwerking met het Dien stencentrum voor de exploita tie (administratie, uitvoering van de ritten, e.d.) van de bus zorgen. In deze stichting 'Ster bus Leiden' hebben vertegen woordigers van kruisvereni gingen, gemeente, diensten centra en huisartsen zitting. Boekje Het boek 'Leiden door Lei den', dat door Hans van Oos- terom, in samenwerking met de leden van de Juniorkamer werd samengesteld en dat vol gende maand wordt gepubli ceerd, moet een bijdrage gaan leveren aan de financiering van het project. Geïllustreerd met vele foto's en tekeningen, geeft het boekje een rondgang, door de Sleutelstad en haar :gdehuis Thea Egger hield in de Stadsge- irzaal voor een kleine drie- i'iderd belangstellenden een nlaagde modeshow. Bij de n ling werden tevens bijbe- 3'ende accessoires gesho- tassen, hoeden, hand oenen, laarzen, enzovoorts, n getoonde, meestal betaal- e kleding -in prijs variërend sen 150 en 200 gulden- en s >e accessoires bleken ook dlerljng goed te combineren, ist de betaalbare en toch ilusieve kleding maakten enkele duurdere jurken i om en nabij vierhonderd den van de wintercollectie I uit.-De kleuren, die Thea |er gisteren presenteerde en goudkleuren, bordeaux, ise, mint-groen en zwart. hun isolement gehaald kunnen omgeving; het heden wordt gedurende de rondleiding te genover het verleden ge plaatst. Bovendien bevat de uitgave aanvullende informa tie ovër theaters, restaurants, musea, zwembaden en andere uitstapjes. Vanaf half novem ber is het boekje in de Leidse boekhandels verkrijgbaar. Er worden tijdens de ritten ongeveer dertig vaste halte- aan worden. plaatsen aangedaan. Bij uitzon dering kunnen reizigers van huis worden afgehaald. Tij dens de werkdagen wordt er van negen tot vijf gereden. Per kwartaal wordt aan de deelnemers een bijdrage van ongeveer vijfentwintig gulden gevraagd. Voor de busritten hoeven de bejaarden en min der-validen dan niets te h-'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5