Gemeenteraad toch voor opneming Open Mare in bestemmingsplan Maredorp der wet :WUiin. W i L5 Zeer nijpende lokalennood in Zijlwijk ONDANKS MASSAAL PROTEST VAN WINKELIERS EN BEWONERS Stuur bloemen als het pad niet over rozen gaat TAD LEIDSE COURANT ,eerplicht- erikelen EIDEN Bij rertreding van de :erplichtwet gaat it vaak om ouders e het tijdstip van in vakantie niet inden verenigen et dat van hun inderen. De ikantie is in veel vallen N«iligmakend en ker verre te :rkiezen boven een aar armzalige erdagen op de gere school, dus b« en is- al snel :neigd om de kroost ai plaats van irplichte oefenstof in hoeveelheid ,n ijblijvende ikantiepret te eden. Meestal ordt voor dit soort e( tspat tingen geen estemming gegeven de Leidse 3 intonrechter wordt deze tijd van het ar dan ook ekelijks éi iconfronteerd met 5 naweeën van die legale ikantieperiodes. leerplichtambtenaren |n met name actief ge pest op de Prins Willem lexanderschool in Lei- Jrdorp. Het aantal leer- allen op deze school in imerking genomen doet jna het vermoeden rijzen |t er in een bepaalde pe lde hele lokalen hebben iggestaan. De ambtena- zijn, dat moet gezegd, 4 met genadeloze preci- te werk gegaan. Een itermiddag op de zitting het kantongerecht te- bhtstaande ouder be- 0 nd zich met leerplichtig pd in Frankrjjk en ijlde ee dagen voor de aan- ng van het nieuwe tri- ;ster richting Holland ïeinde de kleine weer 'Hurig op tijd aan het on- jrricht te kunnen laten jelnemen. In theorie zou I afstand van 1000 kilo- pter wel in twee dagen et de auto te overbrug- p moeien zijn, doch :h in de praktijk deed inlief één dag te laat in klas belanden. „Dan u maar eerder moeten rtrekken", luidde het rdvochtige doch recht- ardige oordeel van de instdoende leerplich- nbtenaar. „Ik had het it fs met de autopech ,nog kunnen halen maar ii had ik 's nachts moe- doorrijden en dan had jongen doodmoe met ar een paar uur slaap iter de rug op school ge en. Ik heb nog gepro- :rd om hem 's middags school te krijgen maar is niet gelqkt, want we 'amen net de laat thuis, ewel we zeer vroeg in ochtend waren vertrok- aldus de verdachte Ier, die er aan toevoeg-, dat het nooit de bedoe- g was geweest om zijn ld ook maar één minuut de leerplicht te ont- kken. Officier van justi- Van Ham dacht dat 150 |den boete wel op zijn ats was, met daarvan de Ift voorwaardelijk met t proeftijd om de ver- :hte aan te sporen in vervolg wat ruimere .rges te nemen bij het ügkpren van vakanties. o intonrechter De Koning d begrip en vonniste 150 Iden boete waarvan 125 ,lden voorwaardelijk. strenger aahgepakt ;rd een ouder die zijn id de laatste schooldag de circulatie had ge- ald vanwege een net te oeg vallende vakantie. opmerking „Die laatste looldag stelt toch niets K>r, er wordt dan niets eer geleerd en de leer- igen zijn om 12 uur vrij" d enig kwaad bloed ge en dat resulteerde i-n veer een boete van 150 lden, maar dit keer met gulden voorwaarde- LEIDEN Een meerder heid in de Leidse gemeen teraad heeft gisteravond in principe voor het weer op engraven van de Lange Mare gestemd. In ieder ge val wordt de mogelijkheid om de Stille en de Lange Mare in de toekomst weer in zijn oude glorie te her stellen in het gisteravond aangenomen bestemmings plan Maredorp, opengehou den. De gemeenteraad kwam tot zijn beslissing, nadat wethouder C. Waal verklaarde dat pas tot op engraven zal worden over gegaan wanneer van het rijk daarvoor een bijdrage wordt ontvangen. Tevens deed de wethouder van stadsontwikkeling de toe zegging dat tegelijkertijd met het opengraven ver keersmaatregelen zullen worden genomen, waar door overlast bij de werk zaamheden en eventuele onbereikbaarheid later wanneer de gracht er ligt voor de winkeliers en be woners van de Lange Mare voorkomen zal worden. De gemeenteraad kwam tot de beslissing ondanks een bomvolle publieke tribune, die middels spandoeken haar afkeuring ten aanzien van de plannen van het Leidse gemeentebestuur te kennen gaf. De actiegroep tegen het opengraven van de Mare is de afgelopen weken ook buiten de raadszaal al erg actief. Aan de Lange Mare han gen tal van spandoeken en zaterdag zorgde men door een blokkade voor de nodi ge stremmingen in de bin nenstad. Het CDA-raadslid J. van Zijp hekelde het gemak waarmee de meerderheid van de ge meenteraad over de bezwaren van de winkeliers en bewo ners van de Mare heenstapte. Weliswaar is bij het opnemen in het bestemmingsplan nog geen sprake van het beschik- baarstellèn van een krediet voor de graafwerkzaamheden, zoals met name de PvdA- woordvoerdster mevrouw M. Koning betoogde, maar het CDA-raadslid vreesde toch dat met deze beslissing het de raad in de toekomst gemakkelijk zal worden gemaakt om toch tot opengraven van de Mare over te gaan. „De raad geeft hiermee aan weinig vertrou wen te hebben in het kern- winkelapparaat. De aan- en afvoer van goederen zal im mers minder gemakkelijk ge schieden met een open Mare. Dat staat als een paal boven T IS BE ZO P N D EMARt LTE LATEN LOPEN Een overvolle publieke tribune trachtte rhet spandoeken tevergeefs de gemeente raad op andere gedachten te brengen. Gekopieerde handtekeningen LEIDEN Het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning trekt het waarheidsgehalte van de door bewoners van de Oude Rijn verzamel de handtekeningen in twijfel. Zij had ont dekt dat de handtekeningenlijst die bij een brief aan de gemeenteraad van 16 oktober was gevoegd, een kopie was van die welke door de bewoners in augustus naar de raad werd gestuurd. De eerste brief handelde in hoofdzaak over de brug ter hoogte van de Dullebakkerssteeg, terwijl de bewoners in de tweede brief zich tegen het opengraven van de Stille en Lange Mare verklaarden. „Ik weet niet welke waarde ik op die manier aan handtekeningenlijsten moet geven. Het komt mij bijzonder vreemd voor dat dezelfde handtekeningenlijsten voor meerdere verzoe ken worden aangewend. Wié geeft mij de ver zekering dat degenen die hun handtekening hebben gezet onder het eerste verzoek, afweten van deze tweede briefIk krijg er bepaald een vieze smaak van in mijn mond", aldus het ver ontwaardigde PvdA-raadslid. Wethouder C. Waal was het met zijn partijgenote eens dat het geen manier van doen was van de briefschrij vers. „Ik ben geneigd om deze zaak zeer ernstig op te nemen aldus de wethouder dreigend. water. Mocht het in de toe komst toch wenselijk zijp om tot opengraven over te gaan, dan kan het bestemmingsplan altijd alsnog worden herzien", aldus het CDA-raadslid, die vond dat opneming in het be stemmingsplan helerriaal niet noodzakelijk was. De heer Van Zijp haalde zich met zijn woorden de woede van het VVD-raadslid K. van Duijn op de hals. „Ik was aan vankelijk een tegenstander van het weer opengraven. Maar als de heer Van Zijp denkt door misleiding een goedkoop succesje te kunnen behalen bij de publieke tribu ne, stem ik voor. Bij de werke lijke discussie over het al dan niet opengraven zal ik me na-' der over de zaak berad,en", al dus de heer Van Duijn. Overigens ziet het er niet naar uit dat de gemeente Leiden binnen korte, tijd over zal kun nen gaan tot het weer open graven van de Mare, die in 1953 werd gedempt. De minis ter heeft de zaak als minder urgent térzijde geschoven. Vandaar dat de viereneenhalf miljoen gulden uit de rijkskas dan ook voorlopig niet te ver wachten is. Bovendien is het de vraag of de gemeenteraad bij het beschikbaarstellen van een krediet wel even bereid willig zal staan ten opzichte van een open Mare als bij de vraag of de Mare als water in het bestemmingsplan Mare- dofp moet worden opgenomen. PvdA-fractievoorzitter J. Pe ters met name deelde mee dat er in zijn fractie verdeeld wordt gedacht over de wense lijkheid van het opengraven. Desalniettemin wilde men de mogelijkheid niet bij voorbaat uitsluiten in het bestemmings- Proefbrug Met 22 stemmen voor en 16 te gen werd het compromis-voor stel van VVD-er M. Zonnevyl- le aangenomen, waarin de mo gelijkheid van een proefbrug ter hoogte van de Dullebak kerssteeg over de Oude Rijn wordt geopperd. Met de stem men van de heren J. Hoekema en H. Glaubitz (D'66), CPN. PSP en CDA tegen werd be sloten om, nadat dé wandel route langs de Burcht is gereed gekomen, een proefbrug voor twee jaar aan te leggen. Gedu rende deze twee jaar zullen tellingèn worden gehouden. Aan de hand van de resultaten van deze tellingen, zal de ge meenteraad nader beslissen over het al dan niet aanleggen van een definitieve voetgan gers- en fietsbrug over de Oude Rijn. Op vragen van CDA-fractie- voorzitter H. Driessen welke criteria het college van b en w wil hanteren bij de beslissing of er aan de hand van de tel lingen wel of geen brug moet komerv, deelde wethouder Waal mee dat hierover nog uitvoerig zal worden gespro ken in de verkeerscommissie. De heer Driessen stelde het overigens een zeer opmerkelij ke zaak te vinden dat de VVD-er Zonnevylle in eerste instantie een amendement had aangekondigd, dat nogal in te genspraak was rriet de motie die in. tweede instantie ter ta fel kwam. Het amendement, dat het 'CDA uiteindelijk zelf toch maar indiende, behelsde het uit het bestemmingsplan schrappen van het stukje Oude Rijn, waar de brug zou moeten komen. Uiteraard werd dit amendement met hetzelfde aantal stemmen verworpen, waarmee de motie-Zonnevylle werd aangenomen. Stallingsgarage Ondanks de leus van de buurt vereniging „Geen huizen voor auto's, maar huizen voor men sen", die gisteravond op de pu blieke tribune moest plaats maken voor „het is bezopen de Mare vol te laten lopen", ging de gemeenteraad gisteravond in meerderheid akkoord met het realiseren van een par keergarage aan de Hekken- steeg. Deze garage is in eerste instantie bedoeld als stalling sgarage voor de bewoners van Maredorp. Teneinde de garage exploitabel te houden, moet hij tevens worden opengesteld voor auto's van bezoekers aan de binnenstad. Een poging van het PPR-raadslid L. Beijen om de garage geheel uit het be stemmingsplan te schrappen, Reünie opent feestweek Leids Volkshuis Met een drukbezochte reünie zijn gisteravond de festiviteiten rond de viering van het 80-ja- rig bestaan van het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk van start gegaan. De reu- niste'n, oud-bezoekers en oud medewerkers van het Volk shuis genoten van de her nieuwde kennismaking die hen door middel van de bijeen komst werd geboden. Er wer den twee films vertoond, die een beeld gaven van het Volk shuis zoals het akn het einde van de jaren dertig functio neerde en zoals het nu reilt en zeilt. Tevens kregen de reünis ten als eersten de gelegenheid een tentoonstelling van foto's over de oude tijd in het Volk shuis te bezichtigen. De ten toonstelling is gedurende de gehele feestweek voor ieder een toegankelijk. omdat geen zekerheid kan worden verkregen over het daadwerkelijk als stallingsga rage aanwenden, stuitte op een grote tegenstand in de ge meenteraad. Het PPR-raadslid kreeg slechts steun van de D'66-ers Hoekema en, B. Oos terman, van de CPN en de PSP. Op de Oude Rijn tussen de Hooglandse Kerksteeg en de St. Jansbrug zal in de toe komst een winkel-/woonerf ontstaan. Met alleen de stem men van de CDA-raadsleden tegen ging de gemeenteraad gisteravond akkoord met een voorstel in die richting van het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning. Speciale aandacht bij het inrichten van dit erf zal worden gegeven aan het reali seren van invalidenparkeer plaatsen en fietsvoorzieningen. Via een amendement dat zon der hoofdelijke stemming werd overgenomen wordt het bovendien mogelijk om win kels in het centrumvoorzienin- gengebied uit te breiden naar de eerste verdieping van win kelpanden. Een voorstel van het D'66- raadslid H. Glaubitz om op het nieuwbouwterrein van „De Overdekte" twee winkels neer te zetten, die qua afmetingenl en karakter in overeenstem ming zijn met de omgeving werd met 17 stemmen voor en 21 tegen verworpen. Wethou der Waal herinnerde eraan dat het laatste gedeelte van de Haarlemmerstraat in het structuurplan niet is aange merkt als kernwinkelgebied. Wanneer in dit gebied twee winkels zouden worden neer gezet, zou daarmee de rijks- steun voor andere winkels die uit het stadsvernieuwingsge bied moeten worden' ver plaatst, wel eens kunnen wor den verspeeld. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts de motie van.de heer Glaubitz overgenomen om bij de uitvoering van de bouwplannen in Maredorp zo veel mogelijk beeldende kun stenaars in te schakelen en er zorg voor te dragen dat het be eldhouwwerk aan de gevel van „De Overdekte" bij de sloop wordt gespaard en in dien mogelijk in de nieuwe be bouwing een plaats krijgt. Mr. Van Leeuwen lid Haagse rechtbank LEIDEN/DEN. HAAG Mr. R. Th van Leeuwen, advocaat en procureur in Leiden, is be noemd tot rechter-plaatsver- vanger bij de Haagse recht- ADVERTENTIE 33.000 Fleurop-interfiora bloemisten verzorgen uw bloemen, waar ook ter wereld. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 13S, 2SUAM Den Haag. Kinderboeken ten toonstelling De Petrus- en Jacinthaschool aan de Lorentzkade houdt morgen een tentoonstelling van kinderboeken. De tentoonstelling begint morgenavond - om kwart voor negen. Gevonden In september zijn de volgende voorwerpen bij de afdeling gevonden voorwerpen in het politiebureau aan de Zonne veldstraat terecht gekomen: diverse portemonnees, hoc keystick, jack, stopwatch, bril, zwemgoed, plaid, motorpak, voetbalschoen, pen-etui, kinderbril, zonneglazen, platen- bon, wetboek, honderiem, film, agenda, filmcamera, zon- nekap, herenhorloge, gouden armband, herenring, dames horloge, gouden ketting, zilveren armband, manchetknoop, fietstas, rieten tas, tas met wasgoed, geldbedrag, tas met sportgoed en sleutels. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn te krijgen bij de afdeling gevonden voorwerpen, tel 149961 toestel 111 van maandag tot en met vrijdag van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Home Het English Speaking Theatre Amsterdam brengt vrijdag 26 oktober het toneelstuk „Home" van David Storey in de Leidse Schouwburg. Dit door Engelse acteurs in het Engels gespeelde to neelstuk speelt zich af in een psychiatrische inrich ting en geeft een beeld van de band tussen de be woners van de inrichting en de vriendschap die ze opbouwen. De voorspel ling begint 'om kwart over acht. Lopen De Stichting Dansproduktie brengt vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober de produktie „Lopen" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Deze stichting is in 1977 opgericht om een kader te bieden aan dansers en choreografen die bij voorkeur in kleine groepen samenwerken en moderne dans als uitgangspunt nemen. „Lopen" is een voorstelling van zeer geladen dansen, een totaal nieuwe en zeer indrin gende visie op de dans. De voorstellingen beginnen zowel vrijdat als zaterdat om half negen. Dichtersavond Het Leids Vrijetijdscentrum houdt in samenwerking met de stichting „One World Poetry" zaterdag 27 okto ber een dichtersavond. Medewerking verlenen Neder landse dichters die behoren tot de zogenaamde „Perfor mance poets". Dat zijn dichters die niet alleen in woord maar ook in gebaar hun werken voordragen. De dichters zijn: Jules Deelder, Harry Hoogstraten, Bert Chabot, Simon Vinkenoorg, Kathy Acker en Lewis Mac Adams. Het programma gaat om half negen van start in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Voor de muzikale omlijsting zorgt de Nederlandstalige rock en roll groep Stampei. De toegangsprijs is drie gulden vijftig voor leden van het LVC en vijf gulden vijftig voor niet-leden. Bazar De Stichting Paardrijden voor Gehandicapten houdt zon dag 28 oktober in manege „Moedig Voorwaarts" aan de Wassenaarseweg 25 in Leiden een bazar en fancy fair van tién tot vier uur. De opbrengst is bestemd voor de ruiter kampen voor gehandicapten in 1980. Er zijn v,ele artikelen te koop en bij verschillende attracties zijn leuke prijzen te winnen. Verder zijn een patatkraam en een haringtent aanwezig. Ook zijn er bloemen die op verzoek in fleurige boeketten kunnen worden geschikt. Personen die nog spul len willen afstaan voor de bazar worden verzocht die spoe dig bij de manege in te leveren. Universiteit steunt scholenactie Nicaragua LEIDEN Het College van Bestuur van de Leidse univer siteit is bereid medewerking te verlenen aan een actie die tot doel heeft het scholennet in Nicaragua weer op te bou wen. Voor dat doel zal een speciale rekening worden geo pend. Op die rekening kunnen de leden van de universitaire gemeen schap eventueel hun bijdrage storten. Het geld dat op deze reke ning komt, zal vooral worden besteed aan de bouw van nieuwe prakticum-lokalen op twee middelbare technische scholen in Ni caragua. Dit antwoordde het College gisteravond tijdens een vergadering van de universiteitsraad op vragen van de Leidse Studentenbond. Oudercommissies schrijven brandbrief aan de raad LEIDEN De oudercommissies van de drie kleuter- en basisscholen in de Zijlwijk hebben een dringend beroep op het Leids gemeentebe stuur gedaan om de lokalennood in dit gedeelte van de Merenwijk op korte termijn te lenigen. In een brandbrief aan de gemeenteraad en het colle ge van b en w stellen de ouderscommissies van de protestants christelijk Zijlwijkschool, van de openbare basisschool ,De Ducdalf' en van de o- penbare kleuterschool ,De Loopplank' alsmede het bestuur van de oudervereniging van de ka tholieke basisschool ,De Zonnewijzer' dat ten minste drie noodlokalen nodig zijn, wil het on derwijs in de Zijlwijk niet helemaal worden ge frustreerd. Voor dit schooljaar heeft men nog wat kunnen woe keren met de ruimte door de aula etf een speelwerk lokaal als leslokaal' in te richten. Naar verwachting is evenwel de toeloop van leerlingen dermate groot dat tot inrichting van dubbele klassen moet worden overgegaan. De oudercommissies stellen het gemeen tebestuur voor de groenvoorziening aan de overzijde van de Zwartemeerlaan op te offeren aan de noodlo- kalenbouw. De brief van de scholen in de Zijlwijk kwam gistera vond in een vergadering var. de gemeenteraad ter sprake tijdens de behandeling van het voorstel om tot de bouw van" zeven noodlokalen voor de Louise de Coligny-scholengemeenschap over te gaan. De bouw kan worden bekostigd uit een bedrag van' J 40.000,— dat vorig jaar is uitgespaard op de bouw van negen semi-permanente lokalen aan het Broek plein in de Merenwijk. Het CDA-raadslid mevrouw M. van Akkeren stelde verheugd te zijn over dit voorstel, maaf zij vond tegelijkertijd dat de proble men van de scholen in de Merenwijk niet over het hoofd mochten worden gezien. Evenals het PvdA- raadslid A. Groos en het D'66-raadslid J. Hoekema, vroeg zij de.wethouder de lokalennood in met name de Zijlwijk op korte termijn in de raadscommissie onderwijs aan de orde te stellen. Wethouder D. Tesselaar zegde dit toe. Overigens be twijfelde hij of er iets kan worden gedaan aan de lo kalennood van de Zijlwijk „Het rijk geeft vast geen geld als er in de directe omgeving nog lokalen leeg staan, zoals aan het Valkenpad het geval is", aldus de wethouder. Doordat er bespaard is op de noodlokalen aan het Broekplein is er ook na de bouw van de noodlokalen voor de Louise de Coligny-scholenge meenschap nog wel wat ruimte. Maar dat zal besteed moeten worden aan verbetering van enkele school pleinen. ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn >n Haog Roswi|k Leiden Letdichendom

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3